Tom Zwart onttroont in regenboogklasse J. Alberda Drs R. J. A, van Eijden wordt lector aan theologische hogeschool Utrecht Drastische verhoging rioolrechten (tot f 50,- per aansluiting) IJLST WYMBRITSERADEEL STRIJD OM NOORDELIJKE ZE1U11TELS Ronde van voor sneers we V AGENDA 1 Vijf kampioenen prolongeren hun titel Ijlst “11 rijders en Nieuwe kampioenen Bromfietser en dochtertje in Heeg gewond door aanrijding Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maandag 21 augustus Raadsvoorstellen Ijlst Ter beschikking gestelde in Sneek aangehouden Auto weg - auto terug VOOR ’T VAK OECUMENE Inbraak in kampwinkcl aan de Potten 1967 j f 20,— r- Kil Diefstallen in Heeg. Heerenveen en Workum opgeheklerd Jannie Hofstra (sopraan) en G. Bergstra (orgel) in Pro Organo-concert Hei Sneeker NieuwsUxi n een aeeombwieettk uÜQave *nn NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Samenvoeging vijf grootseminaries: experiment VERHOGING RIOOLRECHTEN Theologische Hogeschool van Beide voertuigen Valken: A. Wester, Grouw. Regenbogen: T. Zwart, Sneek. 30 m2: G. W. v. d. Meer, L’warden. 22 m2: H. A. J. Goedemoed, Ferwerd. 16 m2: H. A. Minks, Leeuwarden. Vrijheid: C. de Haas, Breukelen. Top: T. Laan, Appingedam. Finnjollen: N. P. Venekamp, Leeu warden. Schakel: B. Bouma, Grouw. Pampus: H. de Jong, Sneek. In de nacht van zaterdag op zondag is in de kampwinkel bij de Potten in gebroken. Een aantal goederen is ont vreemd. De eigenaar, de heer Durkstra uit Sijbrandaburen, mist een krat bier, een aantal flessen wijn, pakjes sigaret ten, snoepwaren en chocola en chips. De politie stelt een onderzoek in. Gisteravond om kwart voor zes werd de heer K. Fortuin in Heeg met zijn Solex met achterop zijn driejarig doch tertje door een auto aangereden. Bei den werden vrij ernstig, maar niet le vensgevaarlijk, gewond. SNEEKER NIEUWSBLAD Donderdag 24 augustus, ’s avonds half acht, komt de raad van IJlst in openbare vergadering bijeen. De ingekomen stukken, zeven in ge tal, kunnen de raadsleden, als we ze zo bezien, nog wel eens tot vragen inspireren. Bij het punt mededelingen wordt de benoeming van de heer U. Algera te Sneek tot bode-concierge met ingang van 15 augustus j.l. ge meld en het besluit van binnenlandse zaken en financiën aan IJlst een aan vullende bijdrage uit het gemeente fonds toe te kennen. Voorlopig is deze bijdage vastgesteld voor dit jaar op f 18.000,—. B. en W. stellen de raad voor om gevolg te geven aan een rondschrijven van de minister van Binnenlandse Zaken een uitkering ineens te ver strekken aan het gemeentepersoneel met een wedde van niet meer dan f '1270,per maand, zulks in verband met de verlate inwerkingtreding van het Verhaalbesluit. Daarna komt aan de orde: wijziging verordening riool recht. Versctujnt MAANDAGS an DONDERDAGS .Lantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE PUL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H A de Boer Telefoon 4091 „Speaker” was de bakker van Jorwerd, dc heer De Jong, in schaatskringen alom bekend. De uitslag van deze geanimeerde wedstrijd werd tenslotte: Dames: le prijs Baukje Spoor. Ga rijp; 2e Doetie Schilstra, IJlst; 3e Maai ke Ykema, Harlingen, 4e Mattie Spoor, Garijp. Heren-junioren: le prijs Eppie Blee- ker, Bolsward; 2e B. Lolkema, Bols- ward; 3e Rein Jonker, Leeuwarden; 4 Theo Westerdijk, IJlst; 5e Durk Boot- sma, Tirns. Heren-senioren: le prijs D. Hoekstra, Leeuwarden; 2e Douwe Swierstra, Mantgum; 3e Willy Delgrosso, Leeu warden; 4e J. v. d. Meulen, Stiens; 5e Taeke de Jong, Koufurderige. Nu IJlst van aardgas is voorzien, achten B. en W. de tijd gekomen om ook de oude kachels ijl het stadhuis op te ruimen en een op aardgas gestookte verwarmingscentrale te monteren. De jaarlijkse stookkosten bedragen thans 8a 900 gulden, naar verwachting zul len deze straks meer dan gehalveerd worden. De aanschafkosten zullen f 7.710,bedragen, waarvoor een wij ziging van de gemeentebegroting 1967 noodzakelijk is. Voorts zal de raad ge vraagd worden de straat waaraan de bejaardenwoningen komen te liggen, een naam te geven. Voorgesteld wordt deze straat te noemen naar één van de leden van het „Oranjehuis”. Als laatste punt komt de grenswijziging IJlst- Sneek nog in bespreking. Advertentieprijs; 15 cent pei mm. Bij kontrakt handelsad verten tl es Lager. Abonnementsprijs t 4,— per half laar. Franko per oost fö,per half laar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Het ongeval gebeurde ter hoogte van de zuivelfabriek. De heer Fortuin wil de enkele voetgangers voorbijgaan op het moment, dat er een tegenligger na derde. De auto die hen aanreed werd bestuurd door J.P. uit Oosterwolde. De bromfietser en het kind kwamen op de motorkap terecht. Zij werden overge bracht naar het ziekenhuis in Sneek. De auto raakte in de sloot, maar de bestuurder sprong er op tijd uit. Hij kreeg geen letsel, werden beschadigd. Door de gemeentepolitie van Sneek werd zaterdagmiddag de 24-jarige A. G., zonder vaste woon- of verblijf plaats, aangehouden. Hij wordt ver dacht van diefstallen in Heerenveen en Harlingen. De man, die was wegge lopen uit de Van der Hoevenkliniek te Utrecht, waar hij verbleef als ter be schikking van de regering gestelde, is overgegeven aan de politie van Hee renveen. Onze stadgenoot E. O. deed bij de politie aangifte van vermissing van zijn personenauto. Gelukkig voor hem werd de wagen gisteravond onbeheerd aan getroffen bij het station van Heeren veen. De joyriders zijn nog onbekend, maar de politie stelt een onderzoek in. De auto is aan de eigenaar terug gegeven. schaf van 10 leerlingensets, kosten f 670,Dit door stijging van het aan tal leerlingen van de school. Vervol gens een wijziging van de salarisver ordening per 1 juli 1967, grondverkoop aan de woningbouwvereniging IJlst en het aanbrengen van een centrale- verwarmingsinstallatie in het stadhuis. CENTRALE VERWARMING STADHUIS Om een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds te verkrijgen dient de inkomsten heffing uit eigen hoofde tot een redelijk peil te zijn opgevoerd. De minister van Binnenlandse Zaken heeft bericht, dat de opbrengst van de riool- belasting in IJlst niet aan de gestelde eis voldoet. Volgens hem moet de ge meente minimaal f 50,per jaar per aansluiting heffen; en indien de ge meente is belast met de zuiverings- kosten dan bedraagt dit recht mini maal f 100,per aansluiting. Momen teel bedraagt het rioolrecht f 10, f 20,per aansluiting. De opbrengst in 1966 bedroeg f 2.744,60, de uitgaven f 11.108,38. B. en W. stellen de raad voor de rioolrechten te brengen op f 50,per aansluiting mét ingang van 1 januari 1967. Verder komt een wijziging van het huurreglement van de genoemde ge meente ter tafel, waarbij de te betalen waarborgsom door de huurders van verhoogd wordt tot f 50, Er is een aanvraag van het bestuur voor Chr. Volksonderwijs voor de aan- Door de rijkspolitie Wymbritseradeel zijn, in samenwerking met de gemeen tepolitie Sneek, twee Snekers aange houden, verdacht van diefstallen in Heeg, Heerenveen en Workum. Het zijn de 21-jarige J.S. en de 22- jarige F.C. Zij zouden in Heeg een bui tenboordmotor hebben gestolen van een boot, eigendom van een inwoner van Callantsoog. Ook békenden zij dief stallen van auto-onderdelen in Hee renveen. van een geparkeerde auto, en onderdelen van auto’s, die stonden in garage Speerstra in Workum. De gê- stolen goederen zijn in beslag geno men. De mannen worden voorgeleid aan de officier van justitie. Vrijdag a.s. geven de heer G. Bergs tra, organist, en mej. Jannie Hofstra, sopraan, een kerkconcert in de Grote Kerk. Het volgende programma zal ten gehore worden gebracht: 1. Toccata in a, J. P. Sweelinck; 2. Preghièra, Alless. Stradella; 3. Praeludium, Fuga en Cia- cona in C. Dur Dietrich Buxtehude; Domine Deus uit Gloria, Ant. Vivaldi; 5. Fantasie in G. Dur, J. S. Bach; 6. Twee „Geistliche Lieder”, J. S. Bach; 7. Introduktion und Passacaglia in d- Moll, Max Reger; 8. Vier miniaturen, Piet Post; 9. Fantasie over Gezang 92, Piet Post. De no’s 2, 4, 6 en 8 zijn voor zang en orgel. Dit vijfde zomeravondconcert onder auspiciën van het orgelcomité Pro Organo begint om 8 uur ’s avonds. De strijd om de noordelijke zeiltitels is weer gestreden. In een weekend met matige en veranderlijke wind uit zuidwestelijke tot noordwestelijke rich tingen, veel regen op zaterdagmorgen, hebben vijf kampioenen hun titels ge prolongeerd, terwijl er vijf nieuwe uit de bus kwamen. Een zware strijd vinden en werd 9e en 10e; te weini, binnenkOrt Sneek verlaten. Dit is het gevolg van Zijn benoeming tot buiten- n - amzT A rl^ T ér -7- r - - - 12 1- G11- 1 a -7- T_T 1, 7 achter zich te houden. Deze laatste had Utrecht, die voorlopig is ondergebracht in het voormalig filosoficum „Dijn met twee overwinningen, een 5e en selburg” te Huis ter Heide (U.). De 40-jarige drs. Van Eijden wordt lector in ie systematische theologie voor het vak oecumene. ren eenvoudig geen kandidaten meer I voor te vinden. Kapelaan Van Eijden geniet in onze stad en daarbuiten grote bekendheid om zijn ijveren voor de oecumene. In februari van dit jaar nog vond in de Martinikerk de kerkelijke bevestiging plaats van een z.g. gemengd huwelijk. Deze dienst werd door hem geleid samen met de hervormde dr. K. M. Witteveen. Hij is thans bezig met een proefschrift over de Lutherse theoloog Dietrich Bonhoeffer (in de tweede wereldoorlog omgekomen), die vooral na z’n dood veel invloed heeft ge kregen op het hele theologisch den ken. Kapelaan Van Eijden is op 17 augus tus 1927 in Leusden geboren. Zijn op leiding tot priester genoot hij in Rijs- senburg. Ook studeerde hij in Nijme gen. In 1954 werd hij tot priester ge wijd en benoemd tot kapelaan te Emmercompascuum, welke plaats hij op 1 september verwisselde voor Sneek. Het is nog niet bekend wanneer de kapelaan afscheid van de parochie zal nemen. Eigenlijk zou hij reeds op 1 september in Huis ter Heide moeten zijn Maar tot nu toe is hij er niet in geslaagd huisvesting te vinden. Zaterdag 26 augustus KZVS-FBC Wa- terski-demonstraties en speedbootraces op het Sneekermeer. Woensdag 30 augustus Alg. Ledenver gadering Openbare Bibliotheek in het gebouw. Aanvang ’s avonds 8 uur. T.ë.m. vrijdag 9 september. Schilde rijententoonstelling „Het Nederland se landschap in de 17e eeuw” in het stadhuis te Bolsward. Werken van bekende meesters uit die periode. Geopend op werkdagen van 9-17 en van 19-22 uur (zaterdagsavonds niet) ger kunnen komen, wanneer hij er in de tweede wedstrijd van zaterdag niet uitgeprotesteerd was wegens een in- dringstart. 1. B. Bouma, Grouw 4559 p.; 2. L. de Boer, Steenwijk 3781 p.; 3. R. A. Wes ter, Grouw 2742 p; 4. W. van Bergen, Hardegarijp 2334 p. Henny de Jong behaalde in de Pam- pusklassc voor de zevende maal de wimpel. Hoewel hij in de eerste wed strijd 4e was, won hij de twee vol gende op zaterdag. De 7e en 2e plaats op zondag kon zijn eindzege niet in ge vaar brengen, zodat zijn „Gladjanus” de naam alle eer aan deed. Bijzonder goed kwam P. Bonnema met Ulrik Ja ger aan de fok mee. Met drie 2e, een 7e en 4e plaats kwaman zij goed voor de dag. Piet de Jong liet het zaterdag wat zitten (2e, 8e en niet-gefinished), doch met een le en 3e plaats op de volgende dag compenseerde hij dit weer. Hessel Donker met 3e, 4e, 6e, 5e, le, en Dick de Haan met le, 5e, 3e, 9e, 7e kwamen goed mee. 1. H. de Jong 3317 p.; 2. P. Bonnema 2715 p.; 3. P. de Jong 2539 p.; 4. H. Donker 2442 p.; 5. D. de Haan 2199 p. de gebroeders Adri en Nico Graatsma (5, 1. 15, 14, 5) goed mee. 1. H. A. Minks, Leeuwarden 3081 p; 2. Joop Helder 2944 p.; 3. Th. de Haan 2923 p.; 4. W. B. Kort, Gorredpk 2916 p.; 5. A. Graatsma, 2780 p.; 6. J. W. Alkema, Oosterhogebrug 2722 p In de Vrijheidsklasse leek Cees de Haas zaterdag de beste papieren te hebben met twee overwinningen, en een vierde plaats, doch Rienk Alberda dacht er anders over, en met twee overwinningen op zondag nam hij re vanche. Toch waren de resterende plaatsen van De Haas (4e, 3e, 3e) iets beter dan die van Rienk (2e, 5, 5e), waardoor De Haas de Noordelijke titel weer mee naar Holland nam. Onno Zweep zeilde opnieuw uitstekend met drie 2e en twee 3e plaatsen, terwijl Thijs Zijlstra met een overwinning op zaterdag en een 3e, twee 4e, en een 5e plaats >o' goed mee kwam. 1. C. de Haas, Breukelen 3614 p.; 2. R. S. Al berda 3568 p.; 3. O. A. Zwsep 3188 p.; 4. Th. W. Zijlstra 2887 p. Voor Piet van der Zwaag in de Top klasse werd het een weekend met te leurstellingen. In de eerste wedstrijd knapte zijn fokkeval en moest lij op de spinnakerbal de fok hijsen, wiardoor hij geen hoogte kon lopen, maar desal niettemin nog 7e werd. Na een povi- sorische reparatie aan de wal *erd hij daarop tweemaal overwinnar, waardoor alle kansen er nog inzatn. Zondag kon hij echter de trim nii De ronde van IJlst, georganiseerd door „de Preamkeskouwers” en be gunstigd door fraai weer, trok zater dagavond veel belangstelling in IJlst. De prijzen waren beschikbaar gesteld door V.V.V. IJlst en de Preamkeskou wers. Sprintpremies waren verstrekt door zestien bedrijven en zelfstandigen, allen Ulsters, terwijl ook nog twee sportliefhebbers een premie hadden aangeboden. Er is gefiest en geraced, er is gestre den en er is gezweet. De veiligheids voorzieningen waren prima verzorgd. Lof hiervoor aan organisatoren en toe zicht. Om 6 uur startten de dames, vijf deelneemsters, daarna de heren-juni oren, tien gegadigden, en als slot de heren-senioren, twintig liefhebbers. Regenboogkampióen Tom Zwart in gesprek met zijn bemanningslid S. Jorna. „Daar maakten we een goede slag met twee overwinningen, een 5e en twee 6e plaatsen overigens goede pres taties geleverd. Otto de Vries 2e, twee maal 3e, 5e en 6e, en Theo Aukema 2e, 3e, 4e, 9e en 10e volgde in zijn kielzog, evenals W. v. d. Schaaf 2e, tweemaal 3e, 8e, 12e. 1. T. Laan, Ap pingedam 3511 p.; 2. P. v. d. Zwaag, Joure 3143 p.; 3. O. de Vries 3034 p.; 4. W. v. d. Schaaf, Goruw 2810 p.; 5. T. Aukema 2654 p. De Finnjollenklasse werd beheerst door de tweekamp Nico Venekamp/ Boudewijn Gros. Venekamp bleek uit eindelijk weer de sterkste met drie overwinningen, een 4e en een 9e plaats, terwijl Gros één overwinning driemaal 2e en 8e werd. G. W. van Wieren liet zondag een wedstrijd op zijn naam zetten en had verder een 2e, en drie 3e plaatsen. 1. N. P. Venekamp, Leeu warden 4118 p.; 2. B. Gros, Leeuwar den 3817 p.; 3. G. P. van Wieren, Nij- huizum 3465 p. De Schakelklasse heeft zijn eerste NNWB-kampi' en. Benny Bouma was met drie le, een 2e en 3e plaats veruit de sterkste. Opmerkelijk goed zeilde de jeugdige Boer, die met zijn zus je aan de fok steeds in de voorste ge lederen te vinden was (le, twee 2e, 3e. 8e). Roel Albertsz. Wester had met een le, 2e ie twee 7e plaatsen ho- De nieuwe hogeschool wordt in ïooïiskatholieke kringen beschouwd als ten interessant experiment. Het is een samenvoeging van vijf vroegere grootseminaries, waarvan twee van de bisdomjnen Utrecht en Groningen en drie uit de patersorden. Deze vijf ver schillende theologische opleidingen hebben zith nu geconcentreerd tot één. Het is een soort universiteit, min of meer vergelijkbaar met de gerefor meerde theologische hogeschool in Kampen. De aatste wordt echter meer door de gereiermeerde kerken geleid, terwijl in Utrecht sprake is van een zelfstandige stilting, los van de Kerk. Nieuw is, dat deze hogeschool niet alleen bestemd voor toekomstige priesters. ledereendie een theologische studie wil volgen (j welkom. En dat geldt zowel voor jongens als voor meisjes. Dat dit roonjkatholieke expe riment ook van belan js voor de pro testantse kerken. bewi5t wel de benoe ming van een aparte 'ocent voor het vak oecumene. De concentratie van dtgrootsemina- ries heeft nog een ander reden ook. Tot nu toe waren dit tamqjk gesloten scholen met internaten, ijf systeem bleek steeds meer onhoudb^,. Er wa- overigens, omdat in meerdere klassen de laatste wedstrijd de beslissing moest brengen en de drie starts op zaterdag en de twee op zondag veel van de be manning eiste. Van de vijf wedstrijden werd de slechtste afgetrokken. Deze regatta werd gezeild met de zg. „Olympische” baan, waarbij steeds in de wind wordt gestart, met een be- nedenwinds gemeerd startschip, dat verhaald wordt naarmate de wind draait. Dit jaar werd voor het eerst gebruik gemaakt van dubbele boeien, waarbij beurtelings de buitenste en de binnenste gebruikt wordt. Hierdoor wordt voorkomen dat meerdere klassen tegelijk bij dezelfde boei komen. Als kijkspel worden deze wedstrij den hogelijk gewaardeerd door de be langstellenden, daar de vele duels ge makkelijk te volgen zijn en door de geselecteerde deelname alles overzich telijk is. De Valkenklasse werd beheerst door de uitstekend zeilende Albert Wester uit Grouw. Met de „de Pólle” legde hij driemaal beslag op de eerste plaats, terwijl een 2e en 4e plaats uiteraard geen moment zijn kampioenschap in gevaar konden brengen. Wel behaalde de thans onttroonde Reinard Mulder in de laatste wedstrijd een indrukwek kende overwinning, doch zijn 3e, 5e, 4e en 6e plaats daarvoor, waren te matig om zijn titel te kunnen prolon geren. Opmerkelijk in deze klasse was het constante „schaduwzeilen” van A. Vollema, die viermaal een 2e plaats bereikte en eenmaal een 4e. De Em- meloorder A. Hoekstra deed een goe de haal in de eindklassering..door zijn overwinning op zaterdagmorgen, doch de plaatsen 5, 10, 4, 3 waren te laag voor het erepodium. Hotze G. de Boer werd 4, 7, 5, 3 en 4. 1. A. Wester, Grouw 4103 p.; 2. A. Vollema, Grouw 3200 p.; 3. mr. R. Mul der, Langweer, 2626 p.; 4. ir. A. J. Hoekstra, Emmeloord 2626 p.; 5. H. G. de Boer, 2024 p. Zoals te verwachten was behaalde G. v. d. Meer in de 30 m2-klasse op nieuw de titel, doch zaterdag leek het er nog niet op. Hij moest toen vol staan met een 4e, 3e (dit werd door een verloren protest van H. Ge- veke, Kampen een 2e) en le plaats. Twee overwinningen op zondag namen echter alle twijfel weg. Tjeerd Geveke uit Leeuwarden kon hem met een 6e, le, 3e en twee 2e plaatsen nog het best bijbenen. 1. G. W. v. d. Meer, Leeuwarden 3919 p.; 2. Tj. Geveke, Leeuwarden 3141 p.; 3. J. de Boer, Steenwijk 2618p. Toen Joh. Alberda zondagmiddag in de Regenboogklasse de laatste wed strijd won en Tom Zwart en Puck de Vries hem in het kielzog volgden, wis ten nog weinigen wie kampioen was. Het was niet titelhouder Alberda, noch oud-kampioen Jack de Wilde, maar het ging tussen de outsiders De Vries en Zwart. Het bleek dat zij beiden een le, een 2e, twee 3e en twee 5e plaatsen hadden. Tom Zwart kreeg echter de titel, aangezien hij de laatste wedstrijd vóór De Vries was geëindigd. Merk waardigerwijs werd deze passage uit het reglement ook vorig jaar in deze klasse toegepast. Overigens een mooie prestatie van Zwart, die op zijn „Oran je” een tuig van de 45 had. Voor het Friese team zou hij in deze vorm een welkome verste “king betekenen. 1. T. Zwart 2261 p.; 2. H. de Vries 2261 p.; 3. J. Alberda 2136 p.; 4. H. H. Röfe- kamp 2011 p. Ook de andere Noord-Nederlandse klasse, de 22 m2 kreeg een titelprolon- gatie Hille Goedemoed was met twee le, twee 3e en een 7e plaats ongetwij feld de sterkste. A. Rademakers was met een le, 2e, 3e, 5e en 6e, verras send sterker dan A. A. Bouwes (drie 2e, twee 4e). 1. H A J. Goedemoed, Ferwerd 3614 p.; 2. A. Rademakers, Heerenveen 3091 p.j 3. A. A. Bouwes. Leeuwarden 3°63 p. De meest spektakulaire strijd vond plaats in de 16 m2-klasse. Steeds een andere overwinnaar,, nl. Henny Minks. Adri Graatsma. Jetse van der Goot Tom de Haan en J. W Alkema. In de ze sterke klasse wordt elk jaar zwaar gestreden en telt vele kandidaten voor de titel, die echter goede met slechte plaatsen af wisselen. Uiteindelijk ging Henny Minks strijken met de eer, door zijn meest constante plaatsen 1, 5, 5, 16. 7, maar Joop Helder met 13, 8, 3, 5, 2, Tom de Haan met 10, 7. 9, 1, 4 en Wie be Kort met 2, 14, 8, 2, 8 misten maar net de titel. In dit gezelschap kwamen Onze stadgenoot kapelaan drs. R. J. A. van Eijden gaat, zoals bekend, de wisselvallig zeilende T. Laar, gewoon lector aan de nieuwe Katholieke

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1