Kerk verkeert malaise toestand van op Dr. K. H. Siccama overleden skutsjewedstrijd op Sneekermeer ■K i I l i Spektaculaire speedboot- skidemonstraties od Sneekermeer ts „Amateurs” zeilden prachtige IJLST m van Ds. Van der Waal in afscheidspreek: 1 en 4 J Officieel Orgaan Sneker en inwoner Uitwellingerga in N.O.P. verongelukt de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 122e jaargang nr. 69 Heerenveen winnaar met Woudsend als goede 2de B' F H«L Sntekar NmiwsMad ts e«n Twee bromfietsers botsten frontaal, beiden gewond Twee bromfietsers, de 19-jarige H. Aangehouden wegens joyriding H I I aecnnbiwenie «Hun w. NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT «n DRIJFHOUT* NIEUWSBLAD Geslaagd evenement met veel publiek Aardgasontvangststation gaat ca. f 35.000 kosten Maandag 28 augustus 1967 TE VRIÉNDELIJK 7. GROOT GEWELD BIJZONDERE MAN Onder bijzonder gunstige weersomstandigheden heeft Homme Wester za- SPANNENDE STRIJD w- Namens de gehele hervormde ge meente van Sneek (en Ysbrechtum) sprak dr. K. M. Witteveen een woord van dank, ,,’t Is een bijzondere man en dat is iezo hadden de andere drie predikanten wel eens tegen elkaar gezegd, naar ’t beroemde gezegde in ’t boek „Dik Trom”. Zijn preken waren wel eens wat aan de sombere kant, verscmjnt MAANDAGS en DONDERDAGS kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE HUL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 Advertentieprijs; 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4,— per balt laar. Franko per post f 6,per nalf jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. e ,iW» •- Vanmorgen omstreeks half acht zijn de 25-jarige Gerrit Willem Goodijk uit Sneek en de 21-jarige Anske Klaas Hiemstra uit Uitwellingerga om het leven gekomen bij een frontale botsing op de Friese weg in de Noordoostpol- der. Drie mede-inzittenden van de per sonenauto, die bestuurd werd door de heer Hiemstra, werden gewond. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. In de auto zaten vijf mannen. Be halve de beide omgekomenen waren dat Pieter Hiemstra, een broer van Anske, een zekere De Vries uit Den Haag, oom van de beide Hiemstra’s, en de heer Bootsma uit Roodhuis. De laatste is vervoerd naar het ziekenhuis te Sneek, de beide andere gewonden zijn opgenomen in het ziekenhuis te Emmeloord. De auto reed in zuidelijke richting. Het ongeluk gebeurde in een flauwe bocht van de weg. Mogelijk heeft het enigszins mistige weer invloed gehad. De bestuurder reed in ieder geval min of meer rechtdoor. Daardoor ontstond een frontale botsing met een vracht wagen. De bestuurder werd niet ge wond. De heer Goodijk was employé bij Philips. Daarvoor werkte hij bij Van der Heem. Hij woonde echter nog in Sneek. Glashouwer uit Balk en de 18-jarige J. Spijkerman uit St. Nicolaasga, zijn in de nacht van zaterdag op zondag frontaal met elkaar in botsing geko men. Beiden zijn ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. De toestand van Spijkerman is zorgwekkend. Het ongeluk gebeurde omstreeks half één ’s nachts tussen de Wellebrug en Woudsend. Het was mistig weer. Beiden kregen door de botsing een hersenschudding, Spijkerman boven dien een beenbreuk. Ds. W. J. van der Waal hield gistermorgen in de Martinikerk een preek, waarin verontrusting doorklonk over de malaise in de kerken. Straks be ginnen de activiteiten weer, na een periode van rust, waarin de recreatie kennelijk belangrijker was. De kerken zullen zich weer met tal van zaken bezighouden. Maar het is de vraag aldus de predikant, of we niet zijn als pantominespelers: net doen alsof en toch niet verder komen. Er zal o.a. een vredesweek worden gehouden. Eindelijk hebben de kerken ontdekt, dat ze op dit gebied ook wat moesten doen. Maar in de Tweede Kamer kon geen eenstemmigheid worden bereikt over een motie die de verschrikkelijke ge beurtenissen in Vietnam veroordeelt. Dominee vond dit een treurige gang van zaken. Een symptoom van de toestand van malaise waarin de kerk verkeert. De scheidende predikant had z’n preek gebaseerd op het boeiende ver haal in het Oude Testament, waarin de jonge Samuël door God wordt geroe pen. Het accent viel op de tekst (1 Sam. 3 11): „Toen zeide de Here tot Samuël: Zie, Ik ga in Israël iets doen, zodat een ieder die er van hoort, de beide oren tuiten zullen.” De beelden in dit verhaal worden bij lezing actueel. De priester Eli zit als een soort middelaar tussen God en de mensen op wacht bij het heiligdom. Maar hij ziet ’t allemaal niet zo goed meer, zijn leven is ondoorzichtig ge worden. Alle rituële gebruiken worden goed onderhouden, maar toch functio neert het niet: het Woord des Heren was schaars. Zo lopen de lijnen naar het Nieuwe Testament. De jongeling te Naïn was gestorven. Het was een en al malaise. Toen kwam Jezus en alles werd anders. De dode kwam tot leven. Zo is de situ atie in 1967: het is een harde tijd. Maar het Woord van de Heer dat is er en de oren zullen ervan tuiten. De ruime Martinikerk was behoor lijk vol. Een groot aantal genodigden woonde de dienst bij, o.w. vertegen woordigers van de gemeenten Sneek en Wymbritseradeel vertegenwoordi gers van de Rooms Katholieke Kerk en de protestantse kerken, de IKW en jongeren van de Meerpaal. Diezelfde trekken komen we nu te gen in de Nederlands-hervormde kerk en eigenlijk in alle kerken. Er worden oecumenische activiteiten gehouden. Maar wat haalt het uit? Het is malaise, de dood in de pot. De oecumene zou meer van een revolutie moeten hebben. Nu is ’t allemaal zo lief en vriendelijk. En dan de dienst der barmhartigheid, die wij bedrijven. Is dat wat God van ons vraagt? Denken we maar eens aan de hongerenden in India en de ster vende kinderen in Vietnam. God is dood is een kreet, waarover veel mis verstand bestaat. Maar ieder van ons zal wel eens ’t gevoel hebben: waar is dan toch die levende God? Samuël is nog jong en veerkrachttig, hij heeft nog geen „zitvlees”. Hij hoort het verrassende en onthullende woord van God. Als we de Kerk met Eli ver gelijken, rijst de vraag wie dan de jonge Samuël is. Duidelijk is, dat Eli z’n tijd gehad heeft, tegelijkertijd kan het levende woord komen tot allen, die nog geen „zitvlees” hebben. HARDE TIJD In samenwerking met de rijkspolitie te Workum werden door de gemeente politie twee Snekers aangehouden we gens joyriding. Het zijn de 21-jarige E. K. en de even oude R. V. Zij had den vrijdagavond in Workum een auto van een bakker weggenomen. Zaterdagmorgen werd deze wagen op de Prins Hendrikkade gevonden (on beschadigd). Het bleek, dat de man nen in Workum eerder hadden gepro beerd met twee andere auto’s weg te komen. Daarna diende dr. Siccama nog ruim acht en een half jaar de hervormde gemeente van Sneek en ongeveer vijf en een half jaar die van Oostermeer en Eestrum. Sinds 24 april van het vorige jaar diende hij de hervormde gemeente van Oudemirdum, Nijemirdum en Sondel. Dr. Siccama heeft in de loop der jaren vele bestuursfunkties vervuld en zitting gehad in verschillende colleges en commissies. Zo was hij tijdens zijn ambtsbediening als predikant van de hervormde gemeente van Bedum o.m. bestuurslid van de vereniging „Kin- derzorg” in de provincie Groningen. Te Sneek was hij lid van de provinciale kerkvergadering van Friesland en voorzitter van de plaatselijke afdeling Sneek van het Nederlands Bijbelge nootschap. Verder was hij ook nog enige jaren lid van de provinciale commissie Friesland van het Neder lands Bijbelgenootschap en lid van de commissie voor de evangelieverkondi ging in de Friese Taal. Dr. Siccama hield meermalen Friese preken en toespraken in het Fries. Verder was hij voorzitter van de pro vinciale commissie Friesland van de confessionele vereniging en voorzitter van de provinciale afdeling Friesland van de bond van hervormde mannen verenigingen. Tijdens zijn ambtsbediening als pre dikant van de hervormde gemeente van Brouwershaven gaf dr. Siccama daar mede de stoot tot de oprichting van een kerkkoor en te Sneek was h:i één van de oprichters van een evange- lisatiekoor, waarvan hij evenals van de koren te Brouwershaven en te Bedum zelf de leiding nam. Behalve zijn dissertatie verschenen van zijn hand nog enkele artikelen en bijdragen in verschillende periodieken en verder ook nog een kerkhistorische publikatie „Het vergeten proces”. volgens sommigen. Maar er bleek eer lijke verontrusting uit. Dank voor alle activiteiten, in het bijzonder het jeugd werk. We zijn blij, dat u dichtbij Sneek blijft, vaarwel en tot ziens, aldus ds. Witteveen. Hij betrok ock mevr. Van der Waal in zijn dank. „Dat Gods zegen u en uw gezin in uw nieuwe werk mag begeleiden.” De gemeente zong ds Van der Waal daarop toe. Deze reageerde op zijn bekende nuchtere en zakelijke manier. Hij toonde zich dankbaar voor de goede ramenwerking met z’n collega’s. Ik ben niet somber, anders had ik niet ge wezen op de melodie van Jezus Chris tus, die steeds doorklinkt, aldus de nieuwe directeur van „de Oorsprong”. In zijn razendsnelle „Vieux perre” neemt hier de winnaar in de EU- en klasse, de Amsterdammer Scheen, de boei voor de starttoren. FBC zorgden tussen de bedrijven door voor aantrekkelijke skidemonstraties. Zij lieten vele mogelijkheden zien, zo als monoskiën, slalom, skiën in een teil en op een ronde schijf. Hoogteepunt van dit alles vormde het nummer ski- vliegen door onze stadgenoot J. Dou- ma. Hij is een van de weinigen in ons land, die dit sterke staaltje durven uit halen. Staande op ski’s draagt de heer Douma een grote zelfgemaakte vlieger op zijn rug. Met een snelheid van zo’n 40 a. 50 km per uur in de wind verheft hij zich boven de waterspiegel en door klieft het luchtruim. Zaterdagmiddag raakte op de Bols- warderweg, ter hoogte van de brug over de Franerkervaart, de lading ge perst hooi op een vrachtauto los. Het gevolg was, dat een gedeelte van de pakjes hooi van de auto schoot. Een juist naast de auto fietsende vrouw werd getroffen door een vallend pakje, maar wonderwel niet gewond. Eens te meer is weer gebleken, dat de ver voerders niet zorgvuldig genoeg kunnen zijn met het laden van dergelijke vrachten. Onze oud-stadgenoot dr. K. H. Sic cama, predikant van de hervormde ge meente van Oudemirdum, Nijemirdum en Sondel, die donderdag 24 augustus 1.1. na een ziekte van ongeveer een maand op ruim achtenvijftig-jarige leeftijd in het Sint Antoniusziekenhuis alhier is overleden, is maandagmiddag 28 augustus 1967 in zijn woonplaats Oudemirdum begraven. Vooraf was in de hervormde kerk een rouwdienst ge houden, waarin voorging ds. A. de Kleine uit Nijemirdum. Kornelis Hendricus Siccama werd op 8 december 1908 te Drachten geboren. Zijn vader was daar hoofdambtenaar bij de P.T.T. Hij bezocht eerst het Mar- nix-gymnasium te Rotterdam en stu deerde vervolgens aan de rijksuniver siteit te Utrecht, waar hij in 1933 zijn kandidaatsexamen letteren en geschie denis aflegde. Daarna studeerde hij aan de rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1935 zijn doctoraal examen letteren en ook zijn kandidaatsexamen theolo gie aflegde. Op 8 december 1950 promoveerde hij bij prof. dr. C. D. J. Brand aan de rijksuniversiteit te Utrecht op een proefschrift „De annexatie van Bosnië en Hercegowina, 5 oktober 1908-19 april 1909” nog tot doctor in de fakul- teit van de letteren en wijsbegeerte. Nadat de heer Siccama in 1936 door het provinciaal kerkbestuur van Gro ningen was toegelaten tot de evange liebediening in de Nederlandse Her vormde Kerk en hij in het voorjaar van 1937 eerst nog enige tijd te Hen gelo werkzaam was geweest als hulp prediker werd hij op 27 juni 1937 door ds. G. L. F. W. B. H. K. de Voogd van der Straaten, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Brou wershaven. Op 9 juni 1940 verwisselde de thans overledene deze gemeente met die van Arum, vanwaar hij op 2 september 1945 naar Bedum vertrok. SUPERIEUR De Leeuwarder J. Braams was in de T-klasse superieur. Hij won alle drie heats van zijn zes tegenstanders. In beide eerste nam hij van kop af aan de leiding. In de laatste heat had vijf ronden lang onze stadgenoot T. Joustra de leiding, maar in de laatste ronde moest hij toch capituleren voor het ge weld van Braams. M. Ruringa was in de eerste heat onfortuinlijk. Hij lag in vijfde positie toen hij voor de startto ren de boei zo scherp rondde, dat hij uit zijn boot slingerde. De eindstand van de T-klasse is: 1. J. Braams, Leeuwarden, 1200 pnt; 2. M. Nieuwland, Leeuwarden, 825 pnt: 3. T. Joustra, Sneek, 750 pnt; 4. B. Dijk stra, 507 pnt; 5. J. Visser, Leeuwarden, terdag op het Sneekermeer de skutsjewedstrijd met amateurbemanningen ge wonnen. Hij bleef twee volle punten voor op het Woudsender skütsje, dat werd bestuurd door dokter G. O. J. Verbeek uit Warns. In de morgenwed- strijd werd de „Gerben van Manen” onbedreigd als eerste afgetoeterd. ’s Mid dags, toen de wind iets naar het Oosten ruimde, moest de H. na een prach tige strijd de overwinningseer aan Woudsend laten. Kort na de start waren de kaarten in de morgenwedstrijd reeds geschud. De kundige Homme Wester stuurde ’t Heerenveenster skütsje direkt naar de eerste plaats en zou deze ook niet weer afstaan. Slechts Henk Meeter kon met het skütsje van Vader Siete de „Ger ben van Manen” enigszins bijhouden, maar een lirekte bedreiging voor Hee renveen werd hij niet. SKS-voorzitter A. de Groot is niet alleen vaardig in het hanteren van de voorzittershamer; ook met het roer in zijn handen komt hij tot goede pres taties. In het SWH-skütsje bereikte hij ’s morgens een knappe derde plaats met flinke voorsprong op nummer vier Woudsend. De Sneker Pan, met D. van der Werf aan het roer, kon het in dit veld niet bolwerken. Met een negende plaats, de voorlaatste, moesten onze stadgeno ten genoegen nemen. In de middag- wedstrijd zouden zij het aanzienlijk be ter doen. De U-klassen met totaal 11 deelne mers zorgden voor groot geweld. In de EU-klasse, motoren van plm. 55 pk en tot 1100 cc, was de Amsterdammer Scheen met zijn 100 pk motor onge naakbaar. Tweemaal werd hij met groot gemak winnaar, terwijl hij in de eerste heat verrassend werd geklopt door Piet Drenth. Voor de eveneens uit Amsterdam afkomstige Frans van Ma nen kwam er vroegtijdig een eind aan de races. Bij het ingaan van de 4e ron de in de tweede heat rondde hij te scherp, waardoor zijn schip onderste boven in het water terecht kwam. Met behulp van de waterpolitie werd de boot naar de wal gebracht. In de DU-klasse, plm. 45 pk en tot 700 cc, behaalde Leo van de Brom uit Utrecht de meeste punten. De Grouw- ster Herman ter Brake, die de laatste heat won vóór V. d. Brom, eindigde op de tweede plaats. Grote pechvogel in deze klasse was Betten uit Hoogezand die in de tweede heat te snel rondde. Zijn boot kwam met een enorme klap op het water, waardoor er een groot gat in de bodem sloeg. Deze klasse tel de zes deelnemers. Onze stadgenoot Jan van der Weij was in de CU-klasse de baas van zijn enige tegenstander, de Groninger K. Kremer. Wel moest Jan, met name in de laatste heat, alles in het werk stel len om zijn rivaal voor te blijven. Dank zij de betere wendbaarheid van zijn fonkelnieuwe Gele Vogel (hij voer de ze dag voor de eerste maal in deze boot), lukte hem dit uitstekend. De in houd van de CU-motpren gaat tot 500 cc; de capacitiét is ongeveer 30 pk. WATERSKIËN Leden, meest zeer jeugdige, van de tweede overwinning af te stevenen. Het pakte echter anders uit. Woudsend, dat steeds in de buurt was gebleven, zette met succes een aanval in en bij het ingaan van de laatste ronde kwam dit schip als eerste door met vrijwel naast zich Lemmer en Heerenveen, die van tijd tot tijd stuivertje wisselden om de tweede plaats. In die laatste ronde viel dan de be slissing. Dokter Verbeek slaagde er in zich los te maken van de H, die op zijn beurt Lemmer met succes van het lijf nield. Daarachter had de Pan, met dit keer de heer J. Jellema aan het roer, Henk Meeter in het begin van de strijd en in de slotfase de Leeuw met schip per De Jong vóór weten te blijven. De Snekers eindigden nu op de goede vierde plaats. Henk Meeter werd nog voorbijge streefd door SKS-secretaris K. O. Schouwstra in het Philips-skütsje en A. de Groot en moest tenslotte ge noegen nemen met de achtste plaats. De Zwaan, die werd bestuurd door de heer Van der Ley, werd negende en met grote achterstand volgde Eerne- woude op de tiende plaats. De uitslag van de morgenwedstrijd: 1. Heerenveen; 2. Siete Meeter; 3. Süd- westhoek; 4, Woudsend; 5. Langweer: 6. Lemmer; 7. Leeuwarden; 8. Eerne- woude; 9. Sneek; 10. Philips. Middagwedstrijd: 1. Woudsend; 2. Heerenveen; 3 Lemmer; 4. Sneek; 5. Leeuwarden; 6. Philips; 7. Südwest- hoek; 8. Siete Meeter; 9. Langweer; 10. Eernewoude. Eindstand: 1. Heerenveen 19,1 pnt.; 2. Woudsend, 17,1 pnt.; 3. Lemmer, 13 pnt.; 4. Südwesthoek, 12 pnt.; 5. Siete Meeter. 12 pnt.; 6. Leeuwarden, 10 pnt.; 7. Sneek, 9 pnt.; 8. Langweer, 8 pnt; 9. Philips, 6 pnt.; 10. Eernewoude, 4 pnt. f In samenwerking met de Friese Buitenboordmotor Club organiseerde de KZVS zaterdagmiddag op het Sneekermeer een aantal demonstraties speed- bootraces en waterskiën. Dank zij de deelname van een groep prominente racers uit ons land, het prima weer en het talrijke publiek is dit evenement volledig geslaagd. De toeschouwers kregen een aantrekkelijk programma voor geschoteld van afwisselend speedbootracen en waterskiën. Dat het varen in. de supersnelle bo ten niet geheel zonder gevaar is, bleek enkele malen toen er eentje bij het ronden van een boei over de kop sloeg. Gelukkig bleef het alleen bij wat ma teriële schade. Er werd gevaren in vier klassen, t.w. de T(oer)klasse en drie U(tility) klassen, de CU, DU en EU. De ze laatste drie gingen vanwege de klei ne deelname gezamenlijk van start. De wedstrijd bestond uit drie heats van elk zes ronden. De FBC maakte deze middag op uit stekende wijze propaganda voor het speedbootracen en het waterskiën. Wanneer echter in de toekomst weer dergelijke wedstrijden worden gehou den zal men moeten trachten de vei ligheid van de deelnemers te vergro ten. Het gebeurde soms midden in de wedstrijd, dat zeilboten of motorjach ten ondanks herhaalde waarschuwin gen nonchalant door de wedstrijdbaan voeren. Als men bedenkt, dat de racers met een snelheid van 60 a 70 km per uur over het water snellen, dan is het duidelijk dat ieder obstakel in de vorm van „overstekende” boten fataal kan zijn. .-..-Is... j W- 317 pnt; 6. M. Ruringa, 254 pnt; Spriensma, Dokkum, 95 pnt. De middagwedstrijd, waarvan de start vanwege het speedbootraces een half uur was vervroegd en nu om één uur plaatsvond, leverde een aanzien lijk boeiender strijd op dan de wed strijd daarvoor. Hoewel Heerenveen ook nu bij de start bijzonder gunstig lag. kreeg het spoedig geduchte tegen stand van Woudsend en Lemmer. Wel ging Homr Wester als eerste om de boei bij Gossepalen, maar in zijn kielzog voeren de Lemster schipper Foekema en dokter Verbeek in de W. De onderlinge strijd tussen dit drietal was buitengewoon spannend. Bij de doorkomst na één ronde lag Heerenveen nog op kop, maar werd bij de boei boven de Roekoepolle „ge snapt” door Lemmer, die bij de Gosse palen Woudsend naar de derde plaats had verwezen. Maar de strijd was daar mee geenszins gestreden. Een ronde later had Homme Wester de Lemsters weer achter zich en scheen hij op de Als de raad zijn goedkeuring ver leent, wordt de bouw van een aard gas-ontvang station aan de Almastraat onderhands gegund aan de heer J. Hiemstra te Sneek voor de som van f 35.084,—. In de vergadering van 27 juni j.l. besloot de raad tot het treffen van voorzieningen ter uitbreiding van de transportcapaciteit van het gas- distri butienet. Daartoe behoort o.m. dit ont vangstation. Het resultaat van de inschrijving, die door b. en w. onder een viertal aannemers heeft plaats gehad, is ge weest, dat de heer Hiemstra als laagste uit de bus is gekomen. Het bedrag ligt beneden het begrotingsbedrag. B. en w. verwachten dan ook niet, dat een openbare aanbesteding voordeliger zou zijn geweest. SNEEKER NIEUWSBLAD ex A.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1