Ijlst van CULTUREEL-JONGEREN-PASPOORT BRIEVEN L77 DE WES1 CAGENDA Vakschool van het Leerlingstelsel Veeteelt-Weidebouw in Sneek Nieuw grenswijzigingsvoorstel doorkruist plannen Per 1 oktober in Friesland Raad: grens in gedeelte tussen Geeuw en Lemmerweg niet wijzigen Schaap gedood door honden Auto weg en terug Wijziging sekretariaat Bureau Med. Sportkeuring N< da R< st C.J.V. Oosthem op reis Burgerlijke stand Staatssecretaris rijdt Sneek-Staveren Botsing niet alleen schade M.i.v. 1 september aan chr. lagere landbouwschool GRONDVERKOOP INGEZONDEN Onverkwikkelijke situatie Benoemd 2 MAT? DON WC VR le. RIOOLRECHT den culturele evvenementen te bezoeken. LANDELIJK CULTUREEL PASPOORT IN DE TOEKOMST HET AANVRAGEN VAN EEN PASPOORT Wegens het vertrek van de heer J. H. J. Wiegman zal het sekretariaat van het Bureau voor Medische Sportkeu ring alhier worden waargenomen door de heer J. Steenwijk. leraar lichame lijke opvoeding MO. Het adres luidt: Joh. van Oldebarneveldtlaan 15, tele foon 4375. „De Rat”, stadsfeesten, van hem Vorige week werd er in een stuk land langs rijksweg 43 een schaap doodgebeten door loslopende honden. Twee andere dieren werden zwaar ge wond. Later werd bekend wie de eige naars van de honden zijn. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt, ’t Zijn H. d. W. en J. W. In verschillende gemeenten van ons land heeft men reeds goede erva ringen met het cultureel-jongeren-pas- poort opgedaan. Friesland is thans het eerste gewest, waar het paspoort pro vinciaal zal worden ingevoerd. Via een landelijk overleg wordt ge tracht om over enkele jaren te komen tot een voor geheel Nederland geldig cultureel-jongeren-paspoort, zodat jon geren waar zij ook wonen voor allerlei culturele evenementen belangrijke re ducties kunnen ontvangen. Woensdag 30 augustus Alg. Ledenver gadering Openbare Bibliotheek in het gebouw. Aanvang ’s avonds 8 uur. Toen men in Den Helder arriveerde, bleek helaas de boot zo vol, dat men op de volgende die een half uur later ging, moest wachten. De tijd werd be nut om een kopje koffie te drinken. Na aankomst op het eiland werd er op de skelterbaan in Akenbuurt geskel terd. Daarna reed men naar Cocks- dorp, waar de inwendige mens werd versterkt. Verder werd er genoten van zee en strand. Er moest nog iemand met een splinter in de voet worden „geopereerd”, hetgeen vakkundig ge schiedde. Nadat er nog op verschil lende plaatsen een kijkje was geno men, o.a. het prachtige gebied De Slufter, werd de terugtocht aanvaard met de boot van 8 uur. ’s Avonds om half elf was iedereen weer thuis. Dank zij de volle medewerking van de zon was het een zeer geslaagde dag. Nu vormen drie man het bestuur, nl. de heren E. Stienstra, Ronner en J. de Boer (Nooitgedagtstraat). De heren toonden zich tevreden met deze toe lichting en de gang van zaken. Het voorstel werd aangenomen. Het aanbrengen van een centrale- verwarmingsinstallatie in het stadhuis, kosten f 7.710,- ondervond ook niet de minste tegenspraak. Vervolgens de naamgeving van de straat waaraan de bejaarden woningen komen te liggen. B. en w. stelden voor deze straat de naam te geven van „Oranje-Nassau- laan". Deze straat is het begin van de weg, die straks een keer zal worden doorgetrokkeri naar de verder gelegen industrie. Bovendien zijn de verschil lende naastliggende straten alle ge noemd naar leden van het koninklijk huis. Met algemene stemmen werd de nieuw aan te leggen straat aldus ge doopt. Een cultureel jongeren-paspoort kan door diegenen, die daarvoor in aan merking komen, worden aangevraagd bij het secretariaat Kunstcentrum „Prinsetün” te Leeuwarden. Hoe de aanvraag en de betaling dient te ge schieden staat vermeld in een folder, die op ruime schaal in de provincie wordt verspreid. Zij die in de komende weken een paspoort aanvragen, ont vangen hun kaart met jaarzegel en stempel op de pasfoto in de laatste week van september tegelijkertijd met de eerste maandagenda. Een dezer dagen zal hiervoor op grote schaal publiciteit gegeven wor den door 25000 cultureel-jongeren-pas- poort-folders toe te zenden aan jeugd verenigingen, scholen, bedrijven, ge meenten, dorpshuizen, koffiebars, zie kenhuizen, kazernes e.d. T.e.m. vrijdag 9 september. Schilde rijententoonstelling „Het Nederland se landschap in de 17e eeuw” in het stadhuis te Bolsward. Werken van bekende meesters uit die periode. Geopend op werkdagen van 9-17 en van 19-22 uur (zaterdagsavonds niet) Donderdag 14 september. Verkiezing van volmachten van het Waterschap „Heeg” van v.m. 9 uur tot nam. 1 uur in Café V. d. Wal te Heeg en in Café De Boer te Oudega. einde weer nadert en dus lui, hou ik er voor deze keer weer mee op. Eén ding is er waar we allemaal een gruwelijke hekel aan hebben, dat is namelijk een vast nummer op de rooster: Iedere za terdag een uur exerceren met geweer en helm! En dat in deze hitte! Maar ,t schijnt toch ergens goed voor te zijn, dus we worstelen ons er maar weer doorheen! Alle Snekers en bovenal jullie heit en mama, de hartelijke groeten van Jehaanes Brouwer In de nacht van zaterdag op zondag verdween de personenauto van S.v.d.W. uit onze stad. Het is een Renault 4;. kleur gebroken wit. Inmiddels is de wagen (onbeschadigd) gistermorgen teruggevonden bij de Wellebrug. De politie stelt een onderzoek in. SNEEK, van 19 t.e.m. 25 augustus. Geboren: Francisca Jacoba, dv Fran- ciscus Jacobus de Vries en Wiebrigje Krist; Alida, dv Johannes Bakker en Geertruida Theodora de Jong: Jan Lo- dewijk Rients, zv Rients Anthonius Slippens en Margaretha Nelly Poiesz; Bernardus Hendrikus Pieter, zv Rein Graafsma en Sierdske Hendrika Wie- linga; Hartog Jan, zv Johannes Jacob de Bruin en Fina Trijntje Tabak; Broer Linze, zv Linze Adema en Pietertje Zijlstra, van Workum; Petra, dv Eeu- we de Jong en Riemkje Dantuma; Jelt- je, dv Hendrik van der Veen en Trijn tje Rijpstra; Jan Willem, zv Willem Obbink en Anna Sinnema; Sjoukje, dv Tiede Vellinga en Reintje Postma, van Nijland; Tjikke Janny, dv Jacob Bene- dictus en Trijntje van der Wal; Gooit- zen, zv Piet Zijlstra en Teasche IJmkje Theresia van der Wei; Klaas Piet, zv Pieter Ypma en Lutske Trijntje Poel- stra; Roelofje, dv Jan Hoekstra en An tje Walstra, van Workum. Ondertrouwd: Herman Hendrik Wem- pe, 25 jaar en Douwina IJssels, 20 jaar; Dirk ten Cate, 23 jaar en Margaretha Maria Klazina Poiesz, 20 jaar; Marten Jansen, 23 jaar en Joukje Anna IJke- ma, 21 jaar: Douwe Hokwerda, 22 jaar en Geeske Tea Feenstra, 22 jaar; Men no Freerk Klont, 26 jaar en Agnes van IJperen, 23 jaar; Jacob van Djjk, 20 jaar en Akke Oppenhuizen, 23 jaar. Gehuwd: Ludolf Johannes Steen wijk, 26 jaar en Gerritje Riddersma, 22 jaar. Overleden: Aldert Wielinga, 69 jaar ev Bartje de Haan; Poppe Tjjsseling, 40 jaar ev Antje Tjalsma, van Lemmer; Kornelis Hendrikus Siccama, 58 jaar ev Eke Jetske Johanna Heeringa, 58 jaar, van Oudemirdum; Dirk Ozinga, 6 jaar, van Parrega. Staatssecretaris M. J. Keyzer van Verkeer en Waterstaat zal woensdag in gezelschap van enkele directieleden van de N.S. het traject Leeuwarden- Staveren rijden. Het gedeelte Sneek- Staveren komt nl. voor op de lijst van onrendabele lijnen. Men wil nu nagaan hoe de onrendabele top van deze lijnen kan worden weggewerkt. Er zijn plannen om de kosten te drukken door een efficiënter manier van rijden en wel door gebruik te ma ken van een radio-verkeersleiding, wat zowel wat het personeel als het mate riaal betreft kostenbesparend zou kun nen werken. Het is bekend, dat dit na jaar op het traject van Sauwerd naar Roodeschool met dit systeem zal worden geëxperimenteerd. Er zal dan een ra- diotelefonisch contact zijn tussen de machinist en de yerkeeyeleidewr? Zaterdagmiddag botsten omstreeks half vijf in Hommerts, ter hoogte van café Walon, twee auto’s tegen elkaar. Beide wagens kwamen uit de richting Lemmer. De ene werd bestuurd door H. H. Wijhe uit Den Oever, de andere door W. Wink uit Oudega (H.O.) Nie mand werd gewond, maar er was nogal wat schade aan de beide auto’s. Me vrouw Wijhe werd door het ongeval zodanig geschokt, dat de dokter er aan te pas moest komen. d. Wij blijven van mening, dat door de voorgestelde grenswijziging tussen de Geeuw en de Lemmerweg onnodig veel agrarisch gebied aan de gemeente Ijlst wordt onttrekken. Het structuurplan van de gemeente Sneek wijst geenszins de noodzaak hiervan aan. Veeleer vragen wij ons af of er niet naar moet worden gestreefd, dat de toekomstige aan te leggen rijks- rondweg, waarvan helaas het tracé nog niet bekend is, als grens tussen de ge meenten Sneek en IJlst voor het ge bied tussen Geeuw en Lemmerweg moet worden gezocht. Daarmede zal voor dit gebied een duidelijk door de bewindslieden gewenst grensbeloop kunnen worden verkregen. e. Voor de zelfstandige ontwikkeling van de stad IJlst, zijnde één van de elf Friese steden, is het van bijzonder groot belang te achten, dat tussen de gemeenten Sneek en IJlst een zo breed mogelijke „groenstrook” als grondge bied van de gemeente IJlst blijft be staan. Volgens de nota van de Provinciale Planologische Dienst moet rekening worden gehouden met een sterke toe neming van het aantal inwoners van Sneek. Deze groei wordt gesteld op een verdubbeling van het huidige inwonertal in de komende 20 a 30 ja ren. Wil men er van uit gaan, dat de zelfstandigheid van de gemeente IJlst moet blijven verzekerd, dan is er te meer reden om de grenzen tussen IJlst en Sneek zodanig te verleggen, dat een zo groot mogelijke „groenstrook” tus sen beide gemeenten blijft gehand haafd. B. en w. stelden de raad dan ook voor om deze bezwaren aan de minis ter kenbaar te maken. Voor het ge deelte tussen Geeuw en Lemmerweg zou naar hun mening de grens niet of praktisch niet moeten worden gewij zigd. Voor wat het gebied ten oosten van de Lemmerweg betreft zijn er geen bezwaren. De grens zou dan moe ten lopen langs de Lemmerweg. Ten slotte moet de gemeente IJlst financi eel compensatie krijgen voor het ver- bronzen lijven en dat lelijke, maar noodzakelijke masker voor neus en mond. Dan naar beneden, vier, vijf, zes en nog meer meters, als je wat ge oefend bent, dat is helemaal mooi. Het water is zo helder en doorschij nend, dat je waant je ergens in een zonnig landschap met prachtige plan ten en alle mogelijke vissen. Vissen in alle gedaanten en kleuren. Hele kleine, maar ook grote. En kijk, daar zijn er bij daar moet je voorzichtig mee zijn. De rog, bijvoorbeeld. Als je ’m ziet zwemmen denk je wat een lief plat dingetje golft daar door het water? Maar kijk uit, ’t is een moordenaar met een vergiftige dolk in z’n staart! Je ziet er wel als een tafelblad zo groot. Ja echt waar mama, als het blad van je keukentafel! We hebben dan ook geregeld het seih op rood: kijk uit! En dat is wel nodig ook, niet alleen onder water, maar eveneens er boven. Neem bijvoorbeeld San Nicolas, dicht bij de Noordkust. Dat is wel het cen trum voor de janmaten, maar je moet wel alle zinnen bij elkaar houden. Een groot deel van de mannelijke bevol king leeft hier van de opbrengst uit kroegen en eethuizen, gecombineerd met allerlei duistere zaken, waar ik het rechte niet van snap en eerlijk gezegd ben ik er ook niet benieuwd naar. Ook de prostitutie tiert hier „welig”. Daar is geen werkloosheid in! Er zit ten o.a. veel meisjes uit Columbia, die daar, je zult het niet willen geloven, maar het is waar, hun bruidschat gaan „verdienen”. Als het benodigde bedrag bijeen is, vertrekken ze weer naar huis om met de man naar hun „hart” te trouwen en verder als brave huisvrouw te leven. Wel prettig voor die bruide gom zou ik zeggen! Maar ’s lands wijs ’s lands eer en het schijnt dat men er in Columbia anders over denkt dan bij ons! Ja, meteen zie ik, dat deze brief z’n Aruba, '2-8-’67 Ter gelegenheid van de Marine- kampioenschappen die we hebben ge wonnen, kregen we nog een feestje en dat hebben w-e nu gehad hoor. ’t Was eerst ’s morgens zeven uur, alle hens aan dek en verder de hele dag vrij. De feestmaaltijd bestond uit gebakken aardappelen met snijbonen plus een biefstuk en pudding na, met een flesje bier erbij. Nou, dat was smullen geblazen, dat begrijp je! Het was een reuze gezellige boel en je kunt begrijpen, dat er veel gelachen werd, want dat kunnen we bij zoiets. Het zijn allemaal gezonde kerls en pie keren is er niet bij. En ’s avonds hadden we een bingo- ayond met hele leuke prijzen. Natüur- lijk, als goed zoon van m’n ouders niets gewonnen! Maar ’t was echt ge zellig, want er was ook een bandje van de marine. Ja een echte prettige avond. De volgende dag moest ik weer op wacht en het was weer behoorlijk druk, zodat ik niet veel tijd had om te schrijven. En nou zullen jullie me misschien niet geloven, wetende dat ik geen man ben voor „baantjes”, maar ik word per 1 september „barkeeper” in het mili taire tehuis. Het verdient geen schat ten, maar ’t is mooi meegenomen als je ’t in Nederlands geld omrekent. En ik heb even m’n wijsvinger tegen m’n slaap gehouden. „Hoor eens knaap”, liet ik mezelf denken „even koppie koppie, als je ’s avonds toch in 't mili tair tehuis zit, kun je er net zo goed werken. Je verdient inplaats dat je verteert en de lol maak je evengoed mee! Vandaag had ik foto's willen halen, maar ze waren nog niet klaar. Dus mama je moet het nog maar even met de oude doen, (die van de kleuter school bijvoorbeeld). Dus ik krijg de Sneeker Courant ook. Nou dat is machtig hoor. En jullie wil len weer verhuizen hoor ik. Dat zal dan de elfde of twaalfde keer worden? ’t Gaat dus om een huis met een tuin. Wel, daar kan ik inkomen, ik zou ook best weer eens een boerenkoolstronk in een Sneker tuin willen zien. O ja, nu nog even over de sport hier en vooral de hoofdsport zwemmen en duiken wat we hier noemen. „Snor kelen”. Dat gebeurt aan de Zuidkust, waar een tamelijk breed strand en de zee rustig is. Het is een prachtig gezicht al die De christelijke lagere landbouwschool te Sneek is één van de twee scho len in Friesland, die is uitgebreid met een z.g. Vakschool van het Leerling stelsel Veeteelt-Weidebouw. Dit onderwijs zal met ingang van 1 september a.s. starten. Dat het in een behoefte voorziet, blijkt wel uit het feit, dat zich reeds 24 leerlingen hebben opgegeven om de lessen te volgen. Het is niet mogelijk gebleken om aan alle lagere landbouwscholen deze vorm van onder wijs te verbinden. Op de lagere landbouwschool heeft de leerling heel wat nuttige kennis verworven. Het verkregen diploma is het bewijs, dat hij bekend is met de eenvoudige theoretische en praktische kennis, zoals die op de lagere land bouwschool wordt onderwezen. Maar volleerd is hij nog niet. De middelbare landbouwschool gaat verder in theo rie en praktijk. Voor hen, die na de lagere land bouwschool direkt de praktijk ingaan komt er nu een mooie gelegenheid om zich in de praktijk verder te ontwik kelen tot vakbekwame krachten. Dit kan via het z.g. leerlingstelsel in de Landbouw. In het kort komt dit op het volgende neer: Gedurende twee jaar werken de leerlingen op een bedrijf onder leiding van een patroon. Dit kan een boer zijn of een vakbekwame arbeider, die hem regelmatig helpt en aanwijzingen geeft. Als de jongen op het ouderlijk bedrijf werkt kan ook de vader als patroon optreden. Men zou kunnen zeggen: „De oudere generatie leidt de jongere generatie op in vakbekwaamheid”. De leerling moet alle voorkomende werkzaamhe den verrichten en hiervan aantekening maken in een werkboekje. De praktijkleraar, die de leerlingen regelmatig bezoekt, overlegt met de patroon en kan aan de hand van het werkboekje controleren of de leerling behoorlijke vorderingen maakt. In de leerovereenkomst wordt van tevoren geregeld wie als patroon op treedt en wat zijn taak is. 1 DAG PER WEEK SCHOOL Naast deze gecontroleerde arbeid op het bedrijf gaat de leerling 40 da lles van inwoners en grondgebied. De heer Zijsling kon zich geheel ach ter het voorstel van b. en w. stellen. Hij wilde de nieuw te ontwerpen weg IJlst-Lemmerweg in eigen beheer hou den en zag het nut niet in van toevoe ging der zg. „zoutpotten” aan Sneek. Het deed hem enigszins denken aan machtswellust. De raad nam vervolgens het voorstel van b. en w. aan. NIEUW RAADSLID Aan de agenda was toegevoed: toe lating raadslid. De heer R. Rijpma, Ze- venpelsen 17 te IJlst, is door de voor zitter van het centraal stembureau bij besluit van 15 augustus tot lid van de raad benoemd verklaard. De voorzitter benoemde de heren Zijsling en Was senaar om de geloofsbrief met de daar bij behorende stukken na te kijken. De papieren werden in orde bevonden, waarna de raad tot toelating van de heer Rijpma besloot. De heer Wassenaar drong aan op bespoediging van de verlichting in de nieuwbouw. Antwoord van de voor zitter: dat zal zo spoedig mogelijk uit gevoerd worden. Ook had ditzelfde raadslid klachten over de bestrating. Antwoord: dit is veroorzaakt door het leggen van leidingen. Vooral het gas heeft hier een rol gespeeld. Westergo echter zal komende week met Uilen burg beginnen te herstraten. De heer Zijsling had van de straat gehoord, dat b. en w. het plan hebben nog 20 woningen te bouwen. Hij vond het niet juist, dat het publiek zulks eerder weet dan de raad zelf. Ant woord: Dit is volkomen uit de lucht gegrepen. Er is door b. en w. nooit gesproken over 20 woningen. U mag gerust weten, zo zei de voorzitter, dat wij met veel groter plan bezig zijn. Dat plan omvat 44 woningwetwonin gen, 4 bejaarden woningen en 16 pre- mie-woningen. Verder was deze vrager ter ore ge komen, dat bij aanvraag van gegadig den voor een woning in het plan Nijezijl gevraagd werd naar gods dienstige richting van belanghebben- Antwoord: Dit is als algemene regel den. zo in ’t gesprek eens gekomen, maar heeft niet in ’t minst de toewijzing beïnvloed. Daarmee was de agenda afgehandeld en sloot de voorzitter deze vergadering, die, gelet op de omstandigheden, een ietwat somber karakter droeg. HUURREGLEMENT Aan de orde kwam vervolgens: wij ziging huurreglement der gemeente IJlst. De te betalen waarborgsom door de huurders is in 1958 bepaald op f 20.-. B. en w. meenden, dat de tijd gekomen is dit bedrag te verhogen tot f 50.-, allerlei prijsstijgingen enz. in aanmerking genomen. Het ligt in de bedoeling van b. en w. de wijziging als uitsterfsysteem toe te passen. Ver der is het college van plan de huur der woningen voortaan vooraf te doen betalen en niet meer achteraf zoals het tot dusver steeds is gebeurd. Hierbij zullen zo goed mogelijke regelingen getroffen worden. Aldus werd door de raad besloten. De wijziging van de gemeen schappelijke regeling I.Z.A. vroeg geen discussie en evenmin de aanschaffing van 10 leerlingensets voor de her vormde school, kosten f 670.-. Hetzelf de met de wijziging van de salarisver ordening per 1 juli 1967. Dan de grondverkoop aan de wo ningbouwvereniging IJlst. Dit betreft de grond waarop de bejaardenwonin- gen worden gebouwd. De oppervlakte is 2.660 m2, de prijs f 12.70 per m2, to taalprijs f 33.782,-. Op een vraag van de heer Wassenaar naar inhoud en omvang van het be stuur van de woningbouwvereniging antwoordde de voorzitter, dat twee er van zich hebben teruggetrokken. GRENSWIJZIGING Over de grenswijziging tussen IJlst en Sneek was de leden een uitvoerig voorstel toegezonden. In afwijking van het oorspronkelijke voorstel van G.S., d.d. 1 november 1965, is een wijziging aangebracht in de voorgestelde grens tussen de gemeenten Sneek en IJlst. B. en w. hadden hiertegen de volgen de bezwaren: a. Er is geheel niet of bepaald on voldoende rekening gehouden met het ontwerp-structuurplan van de ge meente IJlst. De ontworpen weg IJlst- Lemmerweg, met slechts een lengte van plm. 2 km, die binnen zeer af zienbare tijd tot uitvoering komt, zou zijn uitmonding vinden binnen de grenzen van Sneek, hetgeen zo enigs zins mogelijk in verband met wegon derhoud en verkeersbelangen dient te worden vermeden. b. De nieuw aan te leggen weg IJlst- Lemmerweg dient twee belangen: ontsluiting van IJlst in westelijke richting ten behoeve van het door gaande verkeer en de economische ontwikkeling van IJlst; 2e. ontsluiting van een aantal land bouwbedrijven, die thans geheel niet of uitsluitend via het water bereikbaar zijn, een en ander vooruitlopend op de op handen zijnde ruilverkaveling Hommerts- Oppenhuizen, welke verkaveling in 1969 in stemming zal komen. De nieuwe weg zgl de ZW-NW lo pende percelen snijden zodat *in elk geval het tracé van de weg het natuur lijke grensbeloop, ten aanzien van de ligging der percelen, zal gaan versto ren. Bovendien zal de op handen zijn de ruilverkaveling ten gevolge van de aan te leggen wegen en waterlopen stellig tot gevolg hebben, dat het ge bied van de Groote Zoutpotten mede zal worden herverkaveld. c. De nieuwe grens tussen Sneek en Wymbritseradeel blijft eveneens een grillige vorm houden. Het lijkt daar om geen bezwaar te zijn de korte grens tussen Lemmerweg en Geeuw traps gewijze vast te stellen. In samenwerking tussen de Fryske Kultuerried en de gemeente Leeuwar den worden reeds enige tijd voorbereidingen getroffen tot het invoeren van een „Cultureel Jongeren Paspoort”, dat geldig zal zijn voor allerlei cultu rele evenementen in de gehele provincie Friesland. Dit paspoort zal per 1 oktober a.s. kunnen worden gebruikt. Het doel is bij jonge mensen belang stelling te wekken voor culturele uitingen van zeer verscheiden aard als beel dende kunst, muziek, toneel, dans, opera e.d. en door het verlenen van aan merkelijke reducties op de toegangsprijzen hen ruim de gelegenheid te bie- De Ulster gemeenteraad is donderdagavond zonder hoofdelijke stemming 'akkoord gegaan met het voorstel van b. en w. om een aantal door het colle ge opgestelde bezwaren tegen de grenswijziging kenbaar te maken aan de mi nister van Binnenlandse Zaken. Het gaat om een gebied van 17 ha, waarin o.m. de Groote Zoutpotten zijn gelegen. Aan het begin van de vergadering sprak de voorzitter, burgemeester Cazemier, een korte rede uit ter nagedach tenis aan de heer B. H. de Vrijer, die op 14 augustus jammerlijk was omge komen bij een auto-ongeluk. De burgemeester schetste hem zoals allen hem als raadslid hadden meege maakt. Hij gebruikte niet veel onno dige woorden, maar was steeds zake lijk, punktueel op de dingen ingaand, daarbij vriend van iedereen. Hoewel Rotterdammer, voelde hij zich hier in IJlst thuis, stond steeds voor de be langen en leefbaarheid van het stedeke in de bres en wist veel en velerlei tot stand te brengen, waarin wij hem ter dege zullen komen te missen, aldus de burgemeester. Samen met zijn vrouw had hij de crematie in Den Haag meege maakt. Beiden waren ze er van overtuigd geweest, dat ze namens heel IJlst daar waren. Wie neemt al dat werk in V.V.V., molen Mienskipshüs, 700 jaar voortuintjeswedstrijd enz. over? Er zijn plannen gerezen de heer De Vrijer alsnog posthuum te eren. Er wordt gedacht aan het plaatsen van een bank op de overkluizing bij de brug, waarin zijn naam zal gebeiteld staan. De voorzitter vroeg de raad daarna enige ogenblikken stilte in acht te nemen. PVDA-ERS WILDEN MEER Bij d'e ingekomen stukken was de P.v.d.A.-fractie het niet eens met het kennisnemen van een motie der ge meente Formerend, betreffende de door de .minister van Binnenlandse zaken verlangde verhoging van de plaatselijke belastingen. De heren wil den deze dwang van bovenaf niet en verkozen daarvoor de vrijheid. Ze hielden voet bij stuk, ook nadat de voorzitter hun breeduit had meege deeld hoe de vork in de steel zat in verband met een aanvullende uitke ring uit het Gemeentefonds. Met 4 te gen 2 stemmen echter werd hun voor stel om steun aan deze motie te geven, verworpen. De mededelingen, de benoeming van de heer Algëra tot bode-concierge en het besluit van binnenlandse zaken en financiën, voor het jaar 1967 een aan vullende bijdrage uit het gemeente fonds, groot f 18.000.-, kregen beide aller goedkeuring. trekkelijker regeling treffen. Voor bij zondere theatervoorstellingen, zoals die van Wim Kan e.d., zullen speciale voorwaarden worden gesteld. Hierover zullen mededelingen worden gedaan in de maandagenda Het volgende punt dat enige bespre king uitlokte was de wijziging der ver ordening om het rioolrecht van f 20.- te verhogen tot f 50.- per jaar. In het voorstel van b. en w. wordt de raads leden meegedeeld, dat dit voortkomt uit de verstrekte aanvullende bijdrage van f 18.000.-. De opbrengst van de rioolbelasing staat momenteel in geen verhouding tot de kosten, welke aan de riolering zijn verbonden, aldus het begeleidend schrijven. De opbrengst in 1966 bedroeg f 2.774,60, de lasten bedroegen f 11.108,38. Hierbij is geen rekening gehouden met de personeels lasten. De heer Zijsling verklaarde, dat het hem angstig om het hart werd zoals dit is opgesteld. Waar blijft zo de de mocratie, zo riep hij uit. De P.v.d.A. gaat wèl akkoord met de voorgestelde verhoging, zo deelde hij mede, maar tekent protest aan tegen de gang van zaken. Het voorstel Van b. en w. werd daarna met algemene stemmen aange nomen. Tijdens de zaterdag mede door het mooie weer bijzonder aantrekkelijke waterski-demonstratie en speedboot races op ’t Sneekermeer heeft zich eer onverkwikkelijke situatie voorgedaar. Deze dag stond reeds sinds april o> de agenda van de Koninklijke Zeil Vereniging Sneek, doch was door d. skütsjesilers over het hoofd gezien. I> een speciaal belegde vergadering vat de Koninklijke, de F.B.C. en vert. van het skütsje-comité werd een compro mis gesloten, waarbij de F.B.C. haai programma heeft gewijzigd en de skütsjes terwille is geweest, door haar de startlijn tweemaal vrij te geven, echter met de conditie, daarna het (kleine) parcours van de races niet meer te bevaren. Ondanks deze afspraak voeren praktisch alle skütsje- schippers na hun finish dwars door dit parcours, waardoor de voornaamste ski-nummers letterlijk en figuurlijk in het water vielen. Boven dien presteerde één skütsje het zonder enige noodzaak tijdens de race van 'e zware klasse vlak langs de westelijke keerboei te varen. Eén der renners wist op ’n haar na dit skütsje te ontwij ken, moest de strijd beëindigen en mis te daardoor zijn eerste prijs. Hij heeft protest aangetekend. De speedboot-bestuurders houden zich strikt aan hun strenge regle menten, doch verwachten dan ook medewerking van de andere water sporters. Sommaties de baan te ver laten van de zijden der waterpolitie en leden van het skütsje-comité wer den in de wind geslagen. Het geheel getuigde van een absoluut gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel. Bestuur F.B.C. Onze oud-stadgenoot de heer W. van der Horst is m.i.v. 1 september be noemd tot commissaris van gemeente politie te Amstelveen. De heer Van der Horst heeft een groot deel van zijn jeugd in onze stad doorgebracht. Zo heeft hij hier de mulo en de hbs doorlopen en is enige tijd volontair ge weest bij de gemeentepolitie te Sneek. Hij is nu korpschef te Amstelveen. MAANDAGENDA De paspoorthouders zullen geregeld op de hoogte worden gebracht van de culturele evenementen in de gehele provincie. Het ligt in de bedoeling deze agenda 9 a 10 maal per jaar te laten verschijnen. Hierin zullen ook telkens een paar foto’s en van enkele manifes taties een korte beschrijving worden opgenomen. De uitvoering van het „Cultureel Jongeren Paspoort” voor Friesland zal geschieden onder auspiciën van een commissie onder voorzitterschap van de heer P. v. d. Mark, gedeputeerde voor culturele zaken in de provincie Friesland. In deze commissie hebben voorts zitting mevrouw J. Ypma- Wynia te Leeuwarden namens de Pro vinciale Onderwijsraad, de heer J. ten Brug, wethouder van onderwijs, cul turele zaken en volksgezondheid van de gemeente Leeuwarden, pater H. Hettema o.f.m., pastoor te Franeker namens de Stichting Fryske Kultuer ried, de heer H. Hoekstra, burgemees ter van Menaldumadeel namens de afdeling Friesland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, en de heer L. Spanninga te Leeuwarden na mens de Provinciale Jeugdraad. Het secretariaat en het penningmeester schap zullen respectievelijk worden be hartigd door de Fryske kultuerried en de afdeling culturele zaken van de gemeente Leeuwarden. Vorige week woensdag ging de afdeling van de CJV (Christelijk Jon geren Verbond) uit Oosthem een dag je op reis, ’s Morgens om 8 uur ver trok men in drie auto’s. Het doel was Texel. gen per jaar naar school. Dit komt neer op 1 dag per week. Tijdens zeer grote drukte op de bedrijven kan de leerling de hele week dus op het be drijf blijven doorwerken. Op een schooldag krijgt de leerling 4 uur praktijkles, waarin veel aan dacht geschonken wordt aan motoren, trekkers en landbouwmachines. Ook machinaal melken volgens de meest moderne systemen enz. komen aan de orde en verder veeverzorging volgens de nieuwste inzichten. Zelfs is het mogelijk gebleken lassen in het pro gramma op te nemen. Naast deze 4 uur praktijkonderricht krijgen de leerlingen ook les in de praktische kennis over grondkennis, bemesting, landbouwboekhouden, rechts- en wetskennis en maatschap pijleer. Dit onderwijs bouwt verder op de kennis, die op de l.l.s. is verkregen. Tijdens deze 2 jaar bezoeken de leer lingen gedurende een week de prak tijkscholen te Emmeloord, Slootdorp en Oentkerk. Daar kunnen ze leren om gaan met grote en dure machines en werkzaamheden verrichten, die op de school niet aan de orde kunnen komen. Aan het eind van de cursus wordt een examen afgelegd. Een praktijkexa- men en een theoretisch examen. Wor den deze examens met gunstig gevolg afgelegd, dan wordt een officieel door het rijk erkend diploma uitgereikt. Voor de werknemers in de landbouw betekent dit een toeslag op het loon. Voor de toekomstige ondernemer kan later het diploma belangrijk zijn voor het verkrijgen van erkenningen in be paalde takken van land- en tuinbouw. Het paspoort zal bestemd zijn voor de volgende categorieën: Jongeren (werkend of studerend) in de leeftijd van 15 tot en met 20 jaar, dienstplich tige militairen tot en met de rang van sergeant, leerling-verpleegsters en studenten. Voor de drie laatstgenoem de groeperingen zal een maximum leeftijd gelden van 25 jaar. Het pas poort gaat f 2,50 per jaar (loktober t/m 30 september) kosten. Het staat op naam en zal van een pasfoto worden voorzien. Door de grote uitkooporganisatie en de directies van de schouwburgen zijn reducties tot 50% (voor alle rangen) reeds toegezegd. Het Frysk Orkest zal zo mogelijk een voor de jeugd nog aan-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 2