voelen zich als in Waterpoort-krabbel» 1 I Ver. 0. L. B. krijgt nieuwe naam Vereniging Openbare Bibliotheek te Sneek 1M1 Bewoners woonschepen Woudvaart „concentratiekamp I I X 'hi IJLST WY M BRITS ERA DEEL en van M Prikkeldraadajscheiding volgens b. en tv. noodzakelijk t t l f -Mi r I I Z lil 1 t i t Ernstig ongeluk in IJlst: jongetje gewond in glasscherven Ï’J I Officieel Orgaan 5 de gemeenten SNEEK, F. 1 i V otto iie«de 70 Donderdag 31 aug. 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD iihi - X - Onbekende jongeman met «restolen auto in de sloot in Oudega Sncekar Nieuwsblad is een Volkswagen rijdt lantaarnpaal om 122e jaargang nr. ’X 1966 teas goed jaar "i aecewbtne«rde urtaave NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ■MK" in HE M Hl*< SNEEKER NIEUWSBLAD afdoende 1 ge- de bovenverdieping zal plaatsvinden. PRIKKELDRAAD om kwam hij in een vogelkooi en later in een kippenrennetje. Nu is is dit exemplaar gekweekt uit de bruine rat, omdat hij een kortere Een bordje een paaltje. Het is een kilometer- «4 i t i- Van de snelheidsmaniakken op ’t water naar een kleine stap. De stap, die de internationale 50-cc-kïasse, de 23- Dinsdagmorgen is in Oudega (W een jongeman met een gestolen auto te water geraakt. De auto was wat be schadigd; van de jongeman ontbreekt tot nu toe elk spoor. Het gebeurde om ’n uur of negen. De jongeman wilde de wagen, een Opel Rekord, keren op de weg en bij het ook wel eens een koekje, elke dag een halve appel en af en toe wat ’1 noten. Hij voelt zich bijzonder thuis in huize Otto. Vermoedelijk jarige jan ae vries uit at. jacoui- is dit exemplaar gekweekt uit de bruine rat, omdat hij een kortere parochie, vanmiddag deed was niet staart heeft dan z’n lichaam, zo vertelde ons dhr. Otto. Ze worden inzage ligt Vrijwel voor alle dorpen in de Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad verten ties) lager. Abonnementsprijs t 4, per half jaar. Franko per post f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. I machientjes een erehaag voor het J jonge paar. In verband met terreinmoeilijk- Sedert enkele weken is de woonschepenvloot in de Woudvaart uitgebreid met vier arken afkomstig uit de Zwette. Doordat er over de Zwette een vaste brug wordt gelegd, kunnen woonschepen daar in de toekomst niet of bijna niet meer uit Sneek komen. Voordat met de bouw van de brug bij Oosterwierum werd begonnen kregen de arkbewoners gelegenheid te ver huizen. Hun nieuwe ligplaats werd de Woudvaart, aansluitend op de daar reeds liggende rij woonschepen. Drie van de vier gezinnen, die van de Zwette verhuisden, voelen zich thans min of meer ondergebracht in een kamp, omdat gemeentewerken grote prikkeldraadafscheidingen heeft aangebracht. Zij zijn daardoor afgezonderd van de rest. acht er uitrij den is hij de vaart ingere den. De bestuurder is daarop met iemand naar Sneek gelift. Later bleek, dat de wagen was ontvreemd bij gara ge De Winter te St. Nicolaasga. In Oudega heeft de jongeman verteld, dat hij z’n rijbewijs had vergeten. De po litie stelt een onderzoek in. In Hommerts is vannacht een Volks wagen tegen een hekwerk en een lan taarnpaal gereden. De bestuurder, de heer R. v. d. V. uit Exmorra. die. zoals hij zelf zei, door slaap overmand was, kwam met de schrik vrij. Het gebeurde omstreeks 3 uur ter hoogte van de kleuterschool. De Volks wagen reed tegen het hek van de fa milie Koopmans en daarna tegen een daar staande lantaarnpaal. De paal knapte geheel af en het hekwerk werd vermorzeld. Ook de Volkswagen liep veel schade op. Zijn toestand was gisteren nog zor gelijk, evenwel niet zpnder goede hoop. In elk geval, zo vertelde ons zijn vader, zal afgewacht moeten wor den, als het de goede kant op gaat: wat doet straks dat armpje? Dergelijke glazen voordeuren zijn toch niet ideaal. Vooral voor kinderen zijn ze gevaarlijk, dat heeft dit onge val weer bewezen. Dinsdagmiddag kwart voor één óver kwam de 4-jarige George uit het gezin Wolfswinkel, wonende aan de Ylo- stinslaan te IJlst, een ernstig ongeluk. Het knaapje kwam te vallen vlak bij de glazen voordeur, met het gevolg, dat het kapotte glas hem bij de oksel een slagader doorsneed. Gelukkig was dokter Sietsma, die dichtbij woont, thuis. Hij verleende de eerste hulp en reed met mevr. Sietsma als chauffeuse, onmiddellijk met de patiënt naar het ziekenhuis in Sneek. Hier bleek, dat ook de zenuwen ter plaatse waren doorgesneden en achtte men overbrenging naar het Acade misch Ziekenhuis in Groningen nood zakelijk. Nóg een verkeersmaatregel. Maar dit is dan een permanente. Het par keerterrein tegenover het Sinit An- toniusziekenhuis zal voortaan ver boden zijn voor particulieren. Tot nu toe stond aangegeven, dat de parkeerruimte uitsluitend bestemd was voor doktoren. Aangezien ook anderen op ruime schaal de ruimte gebruikten voor de stalling van hun i verscmjnt MAANDAGS an DONDERDAGS .vantuoi vuoi administratie en redaktie GEUEMBlt HUL 0 telefoon 05150 3005 Redacteur H A de Boer rëletooD 4091 niet aan toegekomen. Hij sprak verder zijn teveredenheid uit over de mede werking van de burgerij. De geméènte Wymbritseradeel heeft in het afge lopen jaar het subsidie verhoogd, IJlst J daarentegen verlaagd tot f 10,Dit ontlokte de voorzitter de opmerking: „Je zou het haast terugsturen, zoals de vereniging It Fryske Hynder heeft gedaan”. De Bibliotheek zal straks weer mee doen aan de Kinderboekenweek. Voor het eerst sinds jaren sloot de jaarrekening met een batig saldo van ruim f 4600. Dat komt o.a. doordat de personeelskosten als gevolg van per- soneelskrapte lager waren. De directrice, mej. G. Reehoorn, politieke carrière. In Wymbritsera- 4 deel mag hij nl. - zo lang hij ambte- naar is - nimmer gekozen worden 4 in de raad. Er blijven echter nog Er is de laatste tijd veel verandering gekomen in de situatie rond de woon schepenvloot in de Woudvaart. Door de aanleg van een aantal tennisbanen ten noorden van het terrein van ge- meentereiniging verviel de weg, die leidde naar gemeentereiniging, het woonwagenkamp en de vuilstortplaats. Deze weg werd vervangen door de weg die in het verlengde ligt van de Johan Willem Frisostraat en loopt achter de gemeentereiniging langs. OPGESLOTEN Voor de bewoners van de woonsche pen, die van de Koningin Wilhelmina- straat tot het gebouw van de reini ging, annex het huis van direkteur D. Rentenaar liggen, werd het er niet be ter op. Zij kwamen in zekere zin op gesloten te zitten. B. en w. vonden een goede oplossing in de vorm van een tegelpad. Dit werd aangelegd over de afstand waar woonschepen liggen. De mensen waren content met deze op lossing. Langs het pad kwam een af scheiding tussen het schepengebied en het gemeenteterrein. Die afscheiding bestond uit houten schutpalen met vier lagen prikkeldraad. Dit alles gebeurde vóór de komst van de vier „Zwetteboten”. Als enige mogelijkheid om hun boot een plaats te geven, wezen b. en w. de Woud vaart aan. Eén van de vier kon nog achter de rij worden gelegd. De andere drie moesten voorbij (dus zuidelijk van) het gebouw van de reinigings dienst liggen. De ark van de familie G. Scholten kwam „tegen” de schepen van het woonwagenkamp te liggen. Die van de families Landskroon en J. Scholten aansluitend in noordelijke richting. Hierdoor bleef er een onbe nutte ruimte tussen de familie Schol ten en het laatste schip van de vloot. Dit „gat” ligt precies voor de woning van directeur Rentenaar. van burgemeester Cavaljé, toen te IJlst. Van de burgemeesterstuin verhuisde hij naar het Magister Alvinusgym- I 1 Dit is een rat,'die in tegenstelling tot de meeste van zijn soort genoten niet bang hoeft te zijn te worden verdelgd. Het zwartbonte diertje nou diertje.hij is met staart en al 39 cm lang ver blijft op ’t adres Leeuwarderweg 50A. Een bekend adres als het om Als de nieuwe statuten en het huis houdelijk reglement van de Vereni ging Openbare Leeszaal en Bibliotheek door de Kroon worden goedgekeurd, krijgt de vereniging straks een nieuwe naam: Vereniging Openbare Biblio theek te Sneek. Dit is gisteravond be sloten op de algemene ledenvergade ring in de bibliotheek. Voorzitter P. de Boer kon slechts een handjevol leden welkom heten. De leeszaal had gedurende een groot deel van de avond meer van een voor- leeszaal, want nadat de secretaris H. A. Greydanus de notulen, de voorzit ter enkele mededelingen en ingekomen stukken, de secretaris weer zijn jaar verslag over 1966 en penningmeester U. de Bruin de cijfers over dat jaar had voorgelezen, las de voorzitter zo wel de oude als de nieuwe statuten en huishoudelijk reglement voor. In de nieuwe statuten is het doel iets breder omschreven: „het overdra gen van cultuurgoederen en het bieden van algemene informaties” in de vorm van het geschreven en gedrukte woord en andere visuele of auditieve middelen, voor Sneek en omgeving”. Na een enkele opmerking over details ging de vergadering akkoord met de voorstellen van het bestuur. De voorzitter deelde mee, dat de komende winter de verbouwing van meentereiniging antwoordde op de vraag waarom dit alles zo is ge maakt: „Het is een besluit van b. en w., dat is uitgevoerd door gemeente werken.” Telefonisch informeerden wij daar na bij de betreffende wethouder Berg sma, die zich direkt van de situatie op de hoogte stelde. „Dit stuk walkant is onbenut gelaten”, zo vertelde de heer Bergsma later, „omdat het een laad- en loswal van de gemeente is; een en kele keer wordt daarvan nog wel ge bruikt gemaakt”. „De afscheiding”, zo ging de wethou der verder, „is aangebracht om de mensen buiten het terrein te houden en i.v.m. de toekomstige uitbreidings plannen van Sneek, die daarbinnen vallen”. De heer Bergsma erkende de bezwaren van o.a. postbodes, die het hele eind moeten omlopen, terwijl ze in feite op zo’n kleine afstand zijn. Over de ziekenauto werd het vol gende gezegd: „Deze kan in geval van nood altijd door de poort van het ter rein van gemeentereiniging. Het prik keldraad is in zo’n geval gemakkelijk door te knippen”. Ondanks deze verklaringen blijft het voor de betrokkenen een onduidelijke zaak. Is het vrijhouden van een los wal, die bijna nooit meer gebruikt wordt, zo erg belangrijk? Kan des ondanks het tegelpal niet worden door getrokken? Is dat prikkeldraad alle maal nodig? F f Automobilisten, opgelet! Het is J sinds vorige week verboden de brug over de Waterpoortsgracht (de zo- genaamde Wonderbrug) met een t auto te passeren. Deze maatregel is getroffen in verband met de toe- I stand van de brug. De leggers aan de kant van de Waterpoortsgracht verkeren in een slechte staat, zodat het niet meer vertrouwd is met zwaar materiaal de brug te passe ren. Zodra de verbeteringen zijn aangebracht (wanneer is niet be kend) wordt het doorrij verbod op geheven. Het is dus een tijdelijke maatregel. - d. Wey, die geheel gratis 400 1. zich mee. Want er zijn bovendien nog zeven honden in huis. Daar- t uiiv iLbj Ub mjrb uuy^brvuub c/c< tatet pzl oo/t w de 22 cm lange rat (zonder staart) overdag in de badkamer, zodat de honden er niet bij kunnen en ’s nachts in z’n kooi in de studeer- ...„j. -- die op de weg is maar kamer. Hij is dol op chocola en eet verder melk, een stukje kaas en 4 vertelde, dat er een wet op stapel 4 een kleine stap. De stap, die de na- nnnoi o-n nt on tno innt t tionale kampioen wegraces in de j i_ en 1-1 J J jarige Jan de Vries uit St. Jacobi- gsripS- Hij^trad om 3^uur^in h^et hu- aj jaren gekweekt in laboratoria. Waarschijnlijk is deze ontsnapt. gemeente Sneek. paaltje (u weet wel, met een oranje Misschien ook, dat IJs- kop) aan de Lemmerweg bij het brechtum t.z.t. toch nog bij Sneek huis van steenhouwerij Metz. Voor wordt gevoegd - in dat geval kan de sommige voetgangers is het echter toestand zoals die nu is gewoon her- vooral een hinderpaaltje, omdat het steld worden. Tenslotte zijn er meer midden op het trottoir staat. De mogelijkheden in de politiek dan paal schijnt al een enkele maal men alleen een raadslidmaatschap. sen te hebben verleid tot minder nette taal. Dat is bepaald geen bij drage tot veilig verkeer. „wacht u voor de staat, waardoor het in de toekomst mogelijk wordt, dat de contributies (leesgelden) worden afgeschaft. Het personeel zou dan ook geheel door het rijk worden betaald. Hoewel de financiële resultaten gunstig waren, had de bejaarden bibliotheek een nadelig exploitatie saldo. De centrale schoolbibliotheek daarentegen een voordelig. Op 31 december 1966 waren er in totaal 12.114 boeken voor volwassenen en 5700 jeugdboeken, samen 17.814 (vorig jaar 15.212). Het aantal uitle ningen bedroeg in totaal 137.305, min der dan vorig jaar toen het 143.193 was. Op 31 december waren er 5207 leden (v.j. 4354), als volgt verdeeld: 2183 volwassenen, 521 tieners en 2503 Dit is een van de laatste drie woon-1 lezers van jeugdboeken. De balans schepen, die door het prikkeldraad I -loot met een totaal van bijna f 88.000 moeilijker bereikbaar zijn dan de 1 vorig jaar ruim f 66.000). andere. - Nadat de schepen „geïnstalleerd” waren, plaatste gemeentewerken prik- keldraadafscheidingen tussen de drie schepen en het terrein van gemeente reiniging en legde een tegelpad voor het drietal aan. Dit pad echter sloot niet aan op het reeds bestaande pad langs de schepen bij de tennisbaan. Hierdoor ontstond de volgende situ atie: het woonwagenkamp was van gemeentereiniging gescheiden door een prikkeldraadafrastering; het woongebied van de drie genoemde fa milies werd op gelijke wijze van dat terrein gescheiden; het pad tussen beide prikkeldraadafscheidingen werd het toegangspad tot de drie woon schepen. Wanneer men nu echter haar de eerste rij woonschepen moet, loopt men over het tegelpad. Bij het laatste schip van die rij kan men niet verder vanwege het prikkeldraad. Om nu bij de andere drie schepen te komen, die op een afstand van zo’n dertig meter liggen, moet men terug langs het te gelpad een klein stukje Koningin Wil- helminaweg, dan via de weg die leidt naar de vuilstortplaats, een eindje over het kamp en tenslotte tussen het prikkeldraad door over het tegelpad naar de arken. Al met al een omweg van enkele honderden meters. Blijkbaar betalen we nog te wei nig belasting, zo verzucht een onzer lezers. Het is hem opgevallen, dat er voor de ramen van het Ontvang- Hond” kan men nog bij vele boer- kantoor aan de Oosterdijk (nr. 59) derijen aantreffen, eventueel geva- niet zulke mooie vitrage hangt. Dat rieerd als „Tink om ’e houn”. Blij- het rijk niet al te ruim in zijn geld- kens een bericht in Canis Frisiae middelen zit, mag wel als bekend heeft een zekere mevrouw Z. een worden verondersteld. Maar dat het bordje op de voordeur: Pas op de zó erg is met de Staatskas, dat er hond! Omdat het hondje zo klein niet eens meer een fatsoenlijke vi- is. Men kan de liefde voor zijn hond I trage af kan, lijkt ons, op zijn ook overdrijven. Mevr. v. W., zo le- zachtst gezegd, toch wel merkwaar- zen we in hetzelfde blad, kwam nat dig. De voddige gescheurde exem- thuis en de hond droog. Het regen- plaren, die nu al enkele weken voor de nl. en de hond kreeg de paraplu de ramen hangen, geven wel een boven zich. Ja ja, men kan wat be- uiterst triest beeld van de Staats- leven met honden. Een andere me- financiën. vrouw was best te spreken over het nieuwe dienstmeisje. Ze wist niet, Dan nog een klein verhaaltje over dat deze de hond de borden liet een paaltje. Het is een kilometer- schoonlikken. „DWAAS GEDOE” De heer G. Scholten, die tegen het kamp ligt, is wel tevreden over de ligplaats. „Maar dat prikkeldraad en dat pad, hè”, vertelt hij. Ook mevrouw J. Scholten is gedeeltelijk tevreden. „Maar waarom dat dwaze gedoe met dat prikkeldraad? Het lijkt net een concentratiekamp. En waarom wordt dit pad niet aangesloten op het an dere? Het is maar dertig meter,” is haar reactie. Ook de verlichting laat te wensen over. Op het kamp staat één lantaarnpaal. Deze staat echter achter een rij bomen, zodat het tussen de prikkeldraden aardedonker is. De heer Landskroon vraagt zich be zorgd af: „Hoe komt het als hier ie mand met een ziekenauto vervoerd moet worden? De auto moet dan op het kamp blijven staan en de patiënt moet het hele eind worden gedragen.” „BESLUIT B. EN W.” Direkteur Rentenaar van de Woudsend. „It gong der ommeraek omwei” in de Marktstraat, want een i aantal vrienden vormde met race- T machientjes een erehaag voor het 1 innoA naar, In verband met terreinmoeilijk- I heden van Heerenveense Boys zal de voor a.s. zaterdag vastgestelde i competitiewedstrijd H’veense Boys- ONS in het sportpark aan de Leeu- warderweg worden gespeeld. De wedstrijd begint om half vijf. t Het raadslid H. de Blauw gaat zo- als bekend verhuizen naar IJsbrech- turn. Dat betekent, dat hij dan geen raadslid van Sneek meer kan zijn. Zijn opvolger in de Sneker raad is de heer J. Jonkers. De heer De 4 Blauw verkeerde tot dusver in de unieke situatie van gemeente-amb- tenaar in Wymbritseradeel en raads lid in Sneek. Voorlopig betekent de ze verhuizing het einde van zijn deel mag hij nl. - zo lang hij ambte naar is - nimmer gekozen worden verschillende mogelijkheden. Zo zou hij b.v. kunnen solliciteren bij de J auto en er vaak geen plaats meer was voor de artsen, heeft men nu J (hopelijk) afdoende maatregelen J getroffen. Van tijd tot tijd treft men in onze krant advertenties aan, door middel waarvan b. en w. ter alge mene kennis brengen, dat zij een door hun genomen besluit ter in zage leggen. Zo ook in het S.N. van jl. maandag. Er stond echter niet bij vermeld waar het besluit ter inzage lag. Bij informatie in het 'stadhuis bleek men van niets te weten en men zond de belangstellende door naar het politiebureau. Daar werd gezegd, dat men waarschijnlijk in het stadhuis moest zijn. De politie wist ook niets van „een besluit”. Enfin, weer naar de Marktstraat, waar na enige tijd een ambtenaar - met de zaak op de proppen kwam. J Al met al duurde het zo’n twintig minuten om het besluit te pakken te krijgen en dat, terwijl het ter Vrijwel voor alle dorpen in de J omgeving geldt voor de bebouwde kom een maximum snelheid van 50 L of 70 km/uur. Toch is het niet re- t gel, dat voor bebouwde kommen een 1 van die twee maximumsnelheden T gelden. Wanneer de veiligheid van „„x x» «x! - het verkeer en van de bewoners in Door de drukte *is dé gemeente er nog 4 K«vaar dreigt te komen kan de J snelheid nog wel lager worden ge- steld. Zoals in Goënga, een van de weinige dorpen waarvoor een maximum geldt van 30 km per uur! Hoewel we maandag reeds aan- dieren gaat. Daar woont nl. dr.J. PMJtto, die hem ongeveer 2 jaar dacht besteedden aan de speedboot- geleden kreeg en skidemonstraties op het Sneeker- 7,,., 4 naam niet genoemd, die er beslist lering en vermaak van de gymnasiasten. 1 oen ging de rat mee naar f wel bijhoorde. Het is die van fa. Jan het huis van z’n baas. Maar dit bracht wel enige problemen met I n TTT 1 4-ï- Ann 1 - TAA. i V. G. J benzine voor de wedstrijdmotoren e 4 beschikbaar stelde. Applaus.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1