Muziekverenigingen in Nijland en Jutrijp- Hommerts vragen renteloze voorschotten L AGENDA-^] Rienk de Groot, Sjoerd Heeringa en Johan Westra wonnen uitnodigingspartij in Pingjum F raaie successen voor s De Water-poorter van Prov. kampioenschappen Drachten IJLST W Y M BRITS ER A DE EL en Sneker sporthal 26 oktober open Engeman maakte proefrit: auto over de kop bij Loënga Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 122e jaargang Maandag 4 september DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Harde wind bedierf hel kaatsen lïaadsvoorslellen Wynibrilseradcel Volkswagen vernield In Nijland komt de haan 1967 Jeugdige insluipers gesnapt Sneker Van der Weij 2e bij internationale speed bootraces Orgelcomité ,,Pro Organo" organiseert interessante lezing over 't orgel weer op de toren botsing niet reinigingsauto GRONDAANKOOP SCHARNEGOUTUM Bromfietsers botsten in llommerts tegen elkaar Geslaagde Jeu de Pelote- wedstrijd in Oosterlittens H«t Sneekar Nieuwsblad is een gecombineerde urtaave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en na pt. DERDE OMLOOP V ersctu.1 n t MAAN D AGS w DONDERDAGS vantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 leletoon 05150 3005 Redacteur H A de Boer Telefoon 4091 worden doorverkocht een strookje ter grootte van ongeveer 100 m2 van de bij het horige punt aangekochte grond. De heer drs. A. Merkies te Sneek heeft het plan aan de noordzijde van het dorp IJsbrechtum, op één der laat ste nog ongebouwde percelen in het „oude” uitbreidingsplan, een bunga low te stichten, waartoe hij een ter rein ter grootte van ongeveer 1300 m2 wil aankopen. Uiteraard bestaat tegen de realise ring van deze bouwplannen geen en kel bezwaar en b. en w. stellen voor tot deze grondverkopen over te gaan. OVERDRACHT GROND AAN WONINGSTICHTING SNEEKER NIEUWSBLAD Vrijdagavond kwam de familie H. alhier tot de ontdekking dat inslui pers in huis waren geweest en dat er plm. f800.uit een geldkistje was ge stolen. Uit het door de politie ingestel de onderzoek bleek dat een 10- en 12- jarige jongen zich aan dit feit schuldig hadden gemaakt. Een groot gedeelte van het bedrag is terecht; de rest heb ben de jeugdige dieven verbrast. ren. Dit zal dinsdag of woensdag ge beuren. Indien er een sterke wind zou staan gaat het niet door. Bij de internationale speedbootraces om het kampioenschap van Nederland, die gisteren in Krimpen aan de IJssel werden gehouden, werd onze stadge noot J. G. van der Weij tweede in de klasse CU. Een mooi succes voor Van der Weij, die als enige Sneker aan deze races deelnam. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bjj kontrak! handelsad verten ties) lager Abonnementsprijs f 4,— oer half laar. Franko per oost f6,— per half laar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Om een finaleplaats kaatsten daar na de drietallen Hotse Schuil, Gerrit de Jong en Piet Ysbrandi tegen Gerrit van der Meer, Evert Heeg en Johan Halbesma. Tot een spel gelijk waren beide parturen aan elkaar gewaagd maar daarna speelde v. d. Meer door een onzekere opslagperiode het par tuur Schuil in de kaart. Een prachtig staaltje leverde hierna V. d. Meer op 42 en 66 door bij de stormachtige wind een onverwerk bare bal naar het perk te zenden. Meer dan drie eersten kregen ze niet en op 53 en 62 miste V. d. Meer voor de laatste maal aan de stuit. Uitslag: 1. Rienk de Groot, Sjoerd Heeringa en Johan Westra (koning); 2. Hotse Schuil, Gerrit de Jong en Piet Ysbrandi; 3. Gerrit van der Meer, Evert Heeg en Johan Halbesma. Onder verwijzing naar hun voorstel van 12 juni j.l., delen b. en w. de raad het volgende mede. Hoewel thans nog geen premiebe- schikking is ontvangen, is het college mondeling medegedeeld, dat deze bin nenkort tegemoet kan worden gezien voor een gedeelte van de te bouwen 30 woningen. Voor het andere deel zal de beschikking op een later tijdstip afko men. Het vorenstaande houdt in, dat binnenkort met de bouw van alle 30 woningen kan worden begonnen. In de vorige vergadering is de grond- overdracht niet ter sprake gebracht omdat de administratieve voorbereidin gen (inzenden plan, aanvragen toezeg ging geldlening en garantie van de ge meente daarvoor) met de meeste spoed moesten worden afgedaan. Nu de bouw doorgang kan vinden (zoals be kend is alles hierbij afhankelijk van de toekenning van een rijkspremie) kan tot de grondoverdracht worden besloten. Vervolg op pagina 2 Niet op 3 november, zoals aanvanke lijk de bedoeling was, maar op don derdag 26 oktober zal de Sneker sport hal officieel worden geopend. Ter ge legenheid van de opening zullen de Sneker sportverenigingen met een bij zonder programma in de openbaarheid treden, terwijl er ook enkele attracties komen. In het kader van de orgelconcerten organiseert het orgelcomité „Pro Or gano” op vrijdag a.s. een bijeenkomst, waarin de rijksorgeladviseur, de heer C. H. Edskes te Groningen, een lezing zal houden over „Het orgel, belicht in zijn historische ontwikkeling van plm. 1400 tot heden”. De spreker zal het gesproken woord illustreren met fraaie dia’s. Uit hoofde van zijn functie als orgeldeskundige bij de rijksdienst voor de monumenten zorg is de heer Edskes volledig met deze materie vertrouwd. Als orgelhis- toricus geniet hij internationale be kendheid en voor zijn lezingen bestaat steeds veel belangstelling. Deze bijeenkomst is voor iedereen toegankelijk en wordt gehouden in het gebouw ,Aere Perennius”, Kleinzand 10. Aanvang 8 uur. Het bestuur van de chr. muziekver eniging „Excelsior” te Nijland heeft zich tot de raad gewend met het ver zoek om een renteloos voorschot uit de gemeentekas te mogen ontvangen van f 4500,—. Ter informatie deelde het bestuur mede, dat verleden jaar een beroep op jonge dorpsgenoten is gedaan ten einde een bredere basis te geven aan de actief werkende leden. Deze oproep heeft succes gehad en een 12-tal leer lingen oefent nu reeds 8 maanden on der leiding van de dirigent. De Kultu- rele Ried stelde een 9-tal instrumenten in bruikleen beschikbaar. Binnenkort is de voorbereidende studie voltooid. Het ligt voorts in het voornemen over te gaan van hoge op lage stemming, waarmede een bedrag gemoeid zal zijn van f 10.000,De resterende f 5.500, wil het bestuur uit eigen activiteiten zelf opbrengen. Naar het oordeel van b. en w. dient het verzoek te worden ingewilligd. Ook het bestuur van de muziekver eniging „Ere zij God” te Jutrijp-Hom- merts heeft verzocht om een renteloos voorschot van f 2.000,voor verbete ring van de muziekinstrumenten. In verband hiermede wijzen b. en w. er op, dat het reeds eerder toegekende renteloos voorschot van f 2500,op 31 december a.s. zal zijn afgelost, zodat men ingaande 1968 kan beginnen met aflossing van het thans gevraagde voor schot. In totaal beloopt de financiële medewerking van de gemeente dan wel ten naaste bij ’t bedrag dat normaliter aan verschillende muziekverenigingen in de gemeente beschikbaar wordt ge steld. Zij stellen voor het verzoek in te willigen. AANVRAAG BIJZONDERE SCHOOL ABBEGA VERKOOP BOUWTERREIN Zoals bij punt 14 van de agenda reeds is opgemerkt, is de heer P. J. H. van der Werf te Sneek voornemens in Oosthem een bungalow aan de Bols- wardervaart te bouwen, waartoe hij van de gemeente wil aankopen een bouwterrein ter grootte van ongeveer 1100 m2. Tevens kan dan aan hemL.R. „de Water-Poorters” met 13,1 pt.; Het haantje, dat reeds een half jaar niet meer prijkt op de toren van de hervormde kerk te Nijland, zal a.s. dinsdag of woensdag zijn plaats boven het dorp weer gaan innemen. Reeds twee weken geleden is er rond de spits een kleine stellage aange bracht, vanwaar men het topje kan bereiken. Vanaf deze stellage kan echter de haan niet op z’n plaats ge bracht worden. Er is reeds lang sprake van geweest een en ander te doen met behulp van een helikopter. Iemand van de gasunie is een maand geleden met de helikopter in Nijland aan de grond geweest om de mogelijkheden te bekijken. Maar men zag er tegen op. We vernamen, dat nu een helikopter van de luchtmacht het karwei zal kla- Dc 18-jarige J.L. uit onze stad is vrijdagmiddag omstreeks 12 uur ern stig gewond geraakt doordat hij met de wagen waarin hij ’n proefrit maakte over de kop sloeg. De auto, een Re- nault-4, werd volkomen vernield. Het gebeurde ter hoogte van de boer derij van de heer L. Lootsma op de rijksweg onder Loënga. De jongeman, die van plan was een auto te gaan ko pen en daarom een proefrit maakte, reed met grote snelheid. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de auto gaan slingeren en frontaal in botsing geko men met een uit de richting Sneek naderende tegenligger, een met vee voeder geladen vrachtauto, bestuurd door de heer B. Mulder uit Voorst (Ov.). De jongeman werd uit de wagen ge slingerd en kwam ernstig gewond te recht in de bermsloot. Hij werd door de heer Lootsma op het droge getrok ken en spoedig naar het ziekenhuis in Sneek vervoerd. Zijn toestand is niet direct levensgevaarlijk. De auto sloeg over de kop en kwam tot stilstand op een parkeerhaven. De vrachtwagen liep eveneens schade op. De jongeman heeft even, tevoren naar een meisje gewuifd. Het wordt echter onwaarschijnlijk geacht, dat hierin de oorzaak van het ongeval gezocht moet worden, omdat hij al weer een heel eind verder was. De Friesche Bond van Landelijke Rijverenigingen organiseerde zaterdag zijn provinciale kampioenschappen op de renbaan in Drachten. Een twaalftal landelijke rijverenigingen nam hier aan deel. Er werden ruim honderd paarden in het veld gebracht. Het middagprogramma werd opge luisterd door enkel- en dubbelspan Fries ras voor de sjees, een zeer spek- taculair programmapunt. Het actie comité Drachten, dat de Friesche Bond assisteerde bij de organisatie, had voor de kampioenen prachtige prijzen, be schikbaar gesteld door Drachtster za kenlieden. ’s Morgens was het weer bar slecht en het vele water, dat in de voor gaande nacht was gevallen, had het terrein in een kleuterbad veranderd. De miserabele conditie van het ter rein stelde de hoogste eisen aan deel nemers en jury, waarbij de paarden het zwaarste deel van het spel moesten spelen. Zij deden het water hoog op spatten en zogen vast in de omge ploegde grond. Gelukkig waren de om standigheden voor iedere combinatie gelijk en kon de jury toch de besten naar voren te halen. Gereden werd afdelingsdressuur viertallen klasse L en achttallen klassen L en M. Individuele dressuur in de klassen L, M en Z. Jeugdkampioenschap Fries land klasse L en springen in L, M en Z. De belangrijkste uitslagen: Viertal klasse L: 1. en Fries kampi oen L.R. „de Water-Poorters” 118% pt.; 2.L.R. de Brocoperuiters met 113% pt. Achttallen L: 1. en Fries kampioen L.R. de Molenruiters I; 2. L.R. Tusken de Marren, Woudsend. Achttallen M: 1 en Fries kampioen Woensdag 6 september Huishoudelijke vergadering Nut van *t Algemeen in de Openbare Leeszaal, aanvang ’s av. 8 uur. Donderdag 7 september Gewestelijke dag Ned. Ver. van Huisvrouwen. Vertrek 10 uur per boot vanaf de le Oost er kade. Vrijdag 8 september Vergadering van de raad der gemeente Wymbritsera- deel in het gemeentehuis. Aanvang ’s avonds 7.30 uur. Vrijdag 8 september Jaarvergadering Sneker Mixed Hockey Club in rest. „Onder de Linden”. Aanvang ’s av. 8 uur. Vrijdag 8 september Orgelcomité „Pro Organo”. Lezing door de heer C. H. Edskes, rijksorgeladviseur te Gro ningen, in Aere Perennius over „Het orgel, belicht in zijn historische ont wikkeling van plm. 1400 tot heden”, met dia’s. Aanvang 's avonds 8 uur. T.e.m. vrijdag 9 september. Schilde rijententoonstelling „Het Nederland se landschap in de 17e eeuw” in het stadhuis te Bolsward. Werken van bekende meesters uit die periode. Geopend op werkdagen van 9-17 en van 19-22 uur (zaterdagsavonds niet) Donderdag 14 september Bijzonder con cert Frysk Orkest in Amicitia The ater. Dirigent Alfred Salten. Solist Stefan Askenase, piano. Aanvang 8 uur. Donderdag 14 september. Verkiezing van volmachten van het Waterschap „Heeg” van v.m. 9 uur tot nam. 1 uur in Café V. d. Wal te Heeg en in Café De Boer te Oudega. Tiisdei 19 en woansdei 20 septimber Krite Snits. Selskip Tetman de Vries mei „De Wyldepüst”. PRACHTIGE PARTIJ TUSSEN PARTUREN ZIJLSTRA EN SCHUIL De partij van de dag kaatsten in de tweede omloop de parturen Zijlstra en Schuil. Een bovenslag van Piet Ysbran di op 2—2 en 6—6 gaf zijn partuur een 32 voorsprong en toen dezelfde kaat ser daarna op 60 de bal voor de kaats blokkeerde, wees de telegraaf een 42 stand voor het trio Schuil aan. Toen nam Tamme opnieuw de bal over van Hein Zijlstra, wat resulteerde in de stand twee spel gelijk. Opnieuw beten de beide Snekers geducht van zich af en mede door een buitenslag van Tam me op 62 kwamen zij op vijf eersten. Toen de telegraaf daarna op 54 en 62 voor hun partuur aanwees zaten zij op rozen, maar ze misten de fi nishing touch. Hun rivalen drukten even door en op 54 en 66 miste Hotse opnieuw het perk. Vijf eersten gelijk. Door twee bovenslagen van Ger rit de Jong ging het trio Schuil op 64 naar de stuit en het was good old Hotse, die met een uitstekend geplaat ste zitbal de partij in hun voordeel af rondde. Een prachtig op dreef zijnde V. d. Meer zorgde ervoor dat de tegenstan ders Jan Meijer, Jaap Mulder en Klaas Kuperus geen voet aan de grond kre gen. Hij ontving van Evert Heeg en Johan Halbesma alle steun en op 51 en 64 maakte Johan Halbesma aan alle nog bestaande illusies van het trio Meijer resoluut een einde door de kaats te passeren. Rienk de Groot, Sjoerd Heeringa en Johan Westra profiteerden van het feit dat Oebele Anema bij lange na niet zijn vorm van de eerste omloop kon halen. Vooral op kritieke standen blun derde hij en de nederlaag werd op 54 en 62 een feit door een zitbal van Rienk de Groot. In het kaatsdorp Pingjum, waar de legendarische kaatskoningen Jan Rcit- sma en Lammert Skeltes Hilarides die beiden driemaal P.C. koning werden, vandaan kwamen, namen zondag twaalf parturen van uitgenodigde spe lers deel aan de jaarlijkse eerste klas partij. Slechts een handjevol toeschou wers trotseerden de regen en harde wind en het kwam maar matig aan z’n trekken. Het was van meet af aan duidelijk dat de wedstrijden zich, zou den toespitsen op r- - treffen tussen de opslagers en de jorinsen en dit kwam ook uit. Met een harde klap botsten vrij dagmorgen omstreeks 7 uur op het kruispunt Ged. Pol-Prins Hendrikkade een Volkswagen en een auto van de gemeentereiniging tegen elkaar. Nie mand werd gelukkig gewond, maar de Volkswagen werd volkomen vernield. De auto, bestuurd door de heer J. de V. uit Sloten, reed op de Prins Hendrikkade. De chauffeur van de reinigingsauto, onze stadgenoot S. K., verleende geen voorrang; hij heeft de VW niet zien aankomen en reed vanaf de Gedempte Pol de Prins Hendrik kade op. De Volkswagen werd door de vrachtauto eerst tegen een verkeerszuil gedrukt, die daardoor werd bescha digd. Daarna botste de auto tegen een stalen paal met verkeerslichten. Deze knapte af. Gemeentewerken heeft la ter in de morgen nieuwe verkeers lichten aangebracht. Heeg beschikbaar te stellen. Voor het onderwijs in de zaakvakken acht het schoolbestuur gebruik van een dia projector met filmstroken wenselijk. Het gebruik van een dergelijk hulp middel kan van grote betekenis zijn bij het lager onderwijs. Aanschaffing daarvan overschrijdt dan ook niet de normale eisen, mits aanvulling van een basisvoorraad uit de exploitatievergoe ding geschiedt, hetgeen betekent, dat voor aanschaffing van filmstroken slechts met een kleine beginvoorraad- rekening wordt gehouden. B. en w. geven de voorkeur aan een projector met daglichtscherm, die iets duurder is, maar het voordeel heeft, dat aan de verduistering minder aan dacht behoeft te worden geschonken. Evenals bij soortgelijke aanvragen van andere schoolbesturen menen zij, dat beschikbaarstelling van f 800,hier voor voldoende is. Tenslotte vraagt het schoolbestuur nog medewerking voor vervanging van de afscheiding aan weerszijden van het schoolplein. De afrastering bestaat uit palen, waarlangs harmonicagaas is ge spannen en verkeert in een slechte staat. Het komt b. en w. voor, dat het schoolbestuur in dezen ten onrecht^: een beroep heeft gedaan op art. 72 der Lager-onderwijswet 1920. H.i. is hier enkel sprake van onderhoud en zal herstel moeten worden bekostigd uit de exploitatievergoeding, waarom dan ook op dit punt de gevraagde medewerking zal moeten worden geweigerd. Op grond van het bovenstaande ad viseren zij de gevraagde medewerking te verlenen voor aanschaffing van leer middelen voor het tweetalig onderwijs, twee oliestookkachels en een dia-pro- jector met toebehoren en medewer king te weigeren voor herstel van de afscheiding van het schoolplein. Zoals de raad bekend is, zeggen b. en w. in dit voorstel, is het nog beschik bare bouwterrein, behoudens nog en kele percelen voor particuliere bou wers, te Scharnegoutum uitgeput. Ten einde te voorkomen, dat aanstonds stag natie zal ontstaan bij bouwplannen voor woningwetwoningen en eventueel be jaardenwoningen. zal nieuwe grond moeten worden aangekocht. Volgens het goedgekeurde bestemmingsplan ligt de grond, aangewezen voor toe komstige bebouwing, aan de noordzijde van de bebouwde kom van Scharnegou- etum. Deze grond is eigendom van de N.H. Kerkvoogdij van Scharnegoutum, die na onderhandelingen bereid is tot verkoop. In totaal kan ruim 4.6 ha grond worden aangekocht, waarvan ongeveer 1 ha in gebruik is als sport terrein en 1745 m2 erf is bij de voor malige, thans aan de gemeente toebe horende, gereformeerde school. Als toekomstig bouwterrein blijft dus over ongeveer 3.5 ha grond. De prijs per m2, die per perceel va rieert, is naar de mening van b. en w. acceptabel en zij stellen daarom voor tot aankoop over te gaan. Tenslotte merken zij nog op, dat bij de werkelijke ingebruikneming van de grond mettertijd nog met de pachters, de heren D. Noordmans en J. G. Boot- sma overeenstemming zal moeten wor den bereikt over een eventueel toe te kennen schadeloosstelling en dat van de zijde van de Kerkvoogdij bij nadere overweging geen compensatie met an dere grond is gevraagd. GRONDAANKOOP OOSTHEM Bij punt 15 van de agenda wordt aan de raad voorgesteld een bouwter rein te Oosthem te verkopen aan de heer P. J. H. van der Werf te Sneek. De zuidgrens van dit bouwterrein heeft een enigszins onregelmatig beloop en genoemde koper zou hierin graag enige verbetering brengen. De eigenares van het aangrenzende per ceel, de N.H. Kerkvoogdij te Oosthem, is bereid een strookje grond ter groot te van ongeveer 150 m2 aan de ge meente te verkopen, waarvan dan 100 m2 kan worden gevoegd bij het aan de heer Van der Werf te verkopen bouwterrein en de overige 50 m2 bij het nog beschikbare terrein. B. en w. stellen voor tot deze aankoop over te gaan. Een bromfietser uit Hommerts raak te zaterdagmiddag in zijn woonplaats licht gewond als gevolg van een bot sing met een andere bromfietser, even eens uit Hommerts. Het gebeurde omstreeks half vier ter hoogte van café Walon. Daar was op dat moment iets meer drukte dan ge woonlijk, aangezien de HJSC-spelers en supporters zich klaarmaakten voor vertrek om elders te gaan voetballen. De heer W.V. wilde het dorp inrijden. Toen hij achter de bus vandaan kwam zag hij te laat A.B. op zijn Solex na deren. Zij botsten tegen elkaar. B. moest zich onder behandeling van de dokter stellen. Hij had een wond aan zijn hand. Later bleek deze nogal mee te vallen. De Solex was aanzienlijk be schadigd. 2. L.R. de Gaasterlanders met 8,7 Individuele dressuur jeugd: 1 en Fries kampioen mej. G. Boosma (I.P.-rui- ters); 2. mej. Nienke Aukema met Condor (W.P.); 3. mej. Greetje Bu- walda met Kitty (W.P.). Individuele dressuur klasse L werd in drie banen gereden: baan 1: le mej. Jitty Coers met Pascal 107 pt. (W.P.); baan 2: le Auke Sybrandij met Orola 102 pt. (W.P.); baan 3: le mej. S. de Boer (Tusken de Marren): 3e KI. van der Meulen met Frank 98 pt. In dressuur klasse M was de derde prijs voor mej. H. Hiemstra met Pedro 108% (W.P.). Dressuur klasse Z2: le en Fries kampioen Ate Sijbrandij met Optimist 101% (W.P.). Springen: in L haalde Henk Hof meester met Rex de derde prijs; in M le en Fries kampioen Ate Sijbrandij met Optimist (W.P.); in Z le en Fries kampioen, E. Rienks met Noblesse (Molenruiters). De provinciale kampioenen in afde- lings- en individuele dressuur en die van springen. M en Z zullen de Friese kleuren moeten verdedigen op de nati onale kampioenschappen in Apeldoorn. Deze worden gehouden op 16 septem ber op het prachtige terrein „Berg en Bos”. Het M-achttal van de Water-Poor ters heeft dus nog twee weken om de puntjes op de i te zetten. Ieder die dit interesseert kan de oefenavonden op dinsdag en donderdag om ongeveer 8 uur meemaken in de manege aan de Graaf Adolfstraat. Ook op zaterdag middag traint de rijvereniging van 2-4. Zaterdag namen vier equipes deel aan de traditionele Jeu de Pelote wedstrijden in Oosterlittens. Er werd fel om de prachtige prijzen gestreden en de wedstrijden stonden op een zeer bevredigend peil. Het had overigens maar een haar gescheeld of de favo riete ploeg van Baarderadeel was op de tweede plaats geëindigd. Het re serveteam van de KNKB, waar in Gerrit de Jong en Piet Ysbrandi de uitblinkers waren, verloor na een kwalitatief goede wedstrijd op het nippertje met 87 van Baarderadeel a. Als opslager liet Tamme Velstra de beste indruk achter en ook Jaap Mulder, die in de eerste wedstrijd zeven enorme bovenslagen plaatste stelde niet teleur. Uitslagen: KNKB a- Baarderadeel b 81. KNKB b-Baarderadeel a 78. KNKB b-Baarderadeel b 8—2. KNKB a-KNKB b 38. Baarderadeel a-Baar- deradeel b 85. KNKB a-Baarderadeel a 6—8. Uitslag: 1. Baarderadeel a, met 24 voor en 18 tegen. Klaas Timmer, Pier Koopman, Aebe Haima, Dirk Talsma en Tamme Velstra. 2. KNKB b, 23 voor en 13 tegen. Paulus Groenedijk, Johan van Seijst, Romke Toering, Ger rit de Jong en Piet Ysbrandi. 3. KNKB a, 17 voor en 17 tegen. Jan Monsma, Gerrit Dijkstra, Rienk de Groot, Hotse Schuil en Jaap Mulder. 4, Baarderadeel b, 8 voor en 24 tegen. Andries de Jong, Anton de Vries, Cees Tijssen, Evert Heeg en Piet Tuinman. Soolsma. Alhoewel Jan Monsma nog wel trachtte de bakens te verzetten kon hij de nederlaag toch niet ontlopen. Deze werd op 54 en 62 een feit door een bovenslag van Jaap Mulder. Johan van Seijst, Paulus Groenedijk en Robert van Wieren kwamen al rede lijk gauw tot de ontdekking dat ze niet behoefden te spotten met Gerrit van der Meer, Evert Heeg en Johan Hal besma. De opslager uit het Bildt V. d. Meer kaatste zijn beste wedstrijd van het seizoen en de perkspelers Groene dijk en Rob van Wieren hadden maar een „gloeiend” hekel aan deze kanons kogels. Johan Halbesma rondde op 54 en 62 met een bovenslag deze partij in hun voordeel af. Sjouke de Boer een aanwinst in dit milieu Sikke Sikkema en Pier de Groot gaven de latere winnaars handen vol werk en wanneer het kaatsgeluk ook maar een moment aan hun zijde was geweest dan was de uitslag een geheel andere ge weest. De Boer c.s. namen eerst een 42, daarna zelfs 54 voorsprong en op 5—4 en 6—6 mocht Sjoerd Heerin ga van geluk spreken spreken dat zijn uitslagbal juist voorbij de kaats rolde. Het betekende vijf eersten gelijk. Met alle hout aan de hang sloeg Piet een kaats bij de boven, maar op dit kri tieke moment miste de jeugdige opsla ger uit Exmorra jammergenoeg het perk. Tjibbe Huizenga, Jos van Wieren en Tamme van der Berg moesten op 54 en 64 hun meerderen erkennen in een poerbest opslaande Oebele Ane ma, Gerrit Dijkstra en Sip van der Wal. In de vergadering van 13 juli j.l. werd in handen van b. en w. gesteld om advies een verzoek van het bestuur der bijzondere school te Abbega, tot het beschikbaar stellen van gelden voor aanschaffing van leermiddelen, olie stookkachels en een dia-projector met toebehoren, alsmede voor het aan brengen van een nieuwe afscheiding aan weerszijden van het schoolplein. De gevraagde leermiddelen betreft ma teriaal voor het tweetalig onderwijs ten behoeve van de derde klas. Zoals be kend, wordt bij invoering van het tweetalig onderwijs aan een lagere school begonnen met aanschaffing van de benodigde leer- en hulpmiddelen voor de eerste klas, terwijl dit het vol gend jaar voor de tweede klas plaats vindt en zo vervolgens. Aangezien aan genoemde school het tweetalig onder wijs twee jaar geleden is ingevoerd, dient thans te kunnen worden beschikt over het nodige materiaal voor de der de klas. Tegen aanschaffing van de gevraag de leermiddelen, waarmee een bedrag van f 235,is gemoeid, bestaat naar de mening van het college geen be zwaar. De in de school aanwezige kachels, die reeds een vijftiental jaren in ge bruik zijn, vertonen, hoewel zij nog niet versleten zijn, toch zodanige ge breken, dat terecht de vraag wordt gesteld, of aanschaffing van nieuwe niet de beste oplossing is. Mede om hygiënische redenen achten b. en w. in dit geval vervanging van de oude kolenkachels door meer stofvrije oliestookkachels gewenst. Overwogen dient te worden twee in zeer goede staat verkerende oliekachels uit de voormalige Gereformeerde school te EINDSTRIJD MET BIJ VLAGEN GOED SPEL Rienk de Groot, Sjoerd Heeringa en Johannes Westra waren door een staand nummer in de tweede omloop verzekerd van een finaleplaats. Hun ri valen werden hierin Hotse Schuil, Ger rit de Jong en Piet Ysbrandi. Afgaan de op de wedstrijden in de vorige om lopen startte het trio Schuil als fa voriet. Men baseerde dit op de feiten dat Sjoerd Heeringa bijzonder slecht kaatste en dat de Sneker perkspelers een sterke indruk hadden achtergela ten. Onder het motto de eerste klap is een daalder waard had het trio Schuil een prachtige 42 voorsprong op'gebouwd. Het partuur van de Har- linger kaatskoning kwam daarna nog meer op rozen te zitten, omdat de sterk opslaande Piet Ysbrandi op 42 en 22 tot tweemaal toe een onverwerk bare bal naar het perk had gestuurd. Dat betekende dus 42 en 62 en de vijf eersten lagen voor_Schuil c.s. voor het grijpen. Maar er waren deze dag al meer ongelukjes gebeurd en dat herhaalde zich nog eens. Hotse Schuil was bij lange na niet zo zeker als in de voorgaande wedstrijden en het was Johan Westra. die op 42 en 66 het publiek liet genieten van zijn enorme uitslagcapaciteiten door een moeilijke bal meters achter de bovenlijn te slaan. Hij reduceerde hiermee de achterstand van zijn partuur tot 43. De opmars die het trio De Groot hierna inzette was imponerend en met slechts twee punten tegen namen ze daarna de lei ding met 54. Toch gaven de beide Snekers zLh niet gewonnen en op 55 en 22 waren de winstkansen voor elk partuur weer gelijk. Hotse blunder de echter tot driemaal toe aan de stuit en daarmee was de zege voor het trio De Groot een feit. Eenparig werd Johannes Westra tot koning van de partij uitgeroepen. Hij mocht de fraaie koningshofee overnemen van zijn sted en formatiegenoot Rienk de Groot. EERSTE OMLOOP De wedstrijd werd geopend met een prachtig treffen tussen de parturen Hein Zijlstra, Tamme Velstra en Dirk Talsma tegen Gerrit Okkinga, Klaag van Wieren en Jelle Kooistra. De trio’s waren volledig aan elkaar gewaagd en wanneer Tamme Velstra op de 53 achterstand de bal niet van Hein Zijl stra had overgenomen, was het favo riete partuur Zijlstra reeds in de eerste omloop gesneuveld. De beslissing viel nu pas met alle hout aan de telegraaf in het voordeel van het trio Zijlstra uit, toen Klaas van een razendsnelle opslagbal van Tamme ruim een meter over de kwaadlijn sloeg. Jan Tamminga, Jaap Visser en Klaas Kuperus de laatste veruit de beste verloren vooral door veel opslag- fouten van Hotse Schuil, Gerrit de Jong en Piet Ysbrandi. Op 52 en 60 constateerde de opslager uit Beers dat zijn bal ver buiten het perk belandde. Jan Meijer, Jaap Mulder en Klaas Ku perus bijgeloot voor Gerrit Lange- rak ondervonden tot drie eersten gelijk felle tegenstand van Johan Monsma, Gerrit Halbesma en Flip

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1