industrieterrein voor meer voor Sneek op één na dichtstbevolkte gemeente van Friesland Sterk pleidooi langs Houkesloot, minderheid blijft pleiten toevoeging IJsbrechtum Waterpoort-krabbels W IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van B. Sneek over de grenswijziging en w. Officieel Orgaan **iwC==Ei' Snaekar Nieuwsblad is een de gemeenten SNEEK, 72 Donderdag 7 sept, 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Proces-verbaal wegens joyriding Woonhuis Woudeend finaal verkocht Flinke schade hij botsing op Bolswarderweg 122e jaargang nr. van tevoren gemaakt. Bij aanne- mingsmaatschappij „Friso” die dit geweldige karwei uitvoert, verwacht men dat half oktober de skeletbouw klaar is. Dan nog een maand of drie voor het ge bouw glasdicht is. Daar is men inmiddels reeds mee begonnen. Zoals bekend telt de flat 9 la gen, op de begane grond berg ruimte en daarboven 8 woonla gen (voor 96 gezinnen). Men Ds. Sondorp, vroeger in Sneek, overleden Twee nieuwe predikanten komen tegelijk in Sneek Gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en - is reeds bezig met de bovenste laag. Natuurlijk komen er liften in en verder een hydrofoorin- stallatie om het drinkwater op x de hoogste verdieping te krijgen, gasgestookte centrale verwar- t ming en een huistelefoon. De kale huur is vastgesteld op f 103,50 per maand. Met de kos- tenten van verwarming en der gelijke zal dat op ongeveer f 135,per maand uitkomen. SNEEKER NIEUWSBLAD De r is weer in de maand. Regen, twee kunnen de verzamelaars aan die in het derde seizoen van haar Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS, Santooi vuoi administratie en redaktie GEDEMPTE HOL 6 leletoon 05150 - 3005 Redacteui H. A de Boei 1'eJefoon 4091 voor een ander! Dat stemt in deze tijd, waarin het egoïsme zo vaak de Door de Sneker politie is proces verbaal opgemaakt tegen de 18-jarige B. W. uit Heerenveen terzake van joy riding met auto’s. In onze stad had de jongeman dit op 20 en 27 augustus ge daan. Bovendien in Lemmer, Leeu warden en Heerenveen. B. en w. van Sneek bieden de raad een uitvoerig advies aan naar aan- leiding van de nieuwe grenswijzigingsvoorstellen van Gedeputeerde Staten. Voorgesteld wordt aan de raad dit als zijn mening kenbaar te maken aan G.S. Zoals te verwachten was is het college niet ingenomen met de voorstellen. Evenals destijds bij de eerste voorstellen van G.S. is er ook nu weer een minderheid van het college van b. en w., die dit advies nog niet ver genoeg gaat. Zij pleit voor toevoeging van IJsbrech tum aan het grondgebied van Sneek. Gisteren was het precies een jaar geleden, dat de eerste paal de grond in werd geheid van de 27 m hoge woonflat aan de Pot- terzijlstraat (Lemmerweg). Stuk voor stuk werden met de van verre reeds zichtbare hijskraan de wanden van 20 cm cm dik gewapend beton in gedeelten naar boven getakeld. Elk stuk, in gewicht zo’n iy2 tot 2 ton, volgens het EBA-gietsysteem Door notaris mr. R. Mulder uit Lang weer werd dinsdagavond in het Dorpshuis te Woudsend finaal ver kocht de woning Nieuwe Aanleg 136 te Woudsend, met tuin 95 ca. Koper werd de heer G. Postma te Langweer voor f 8797,Dat was ook de be- Vervolg op pag. 6 schrijvingssom. aangehaald of bij het wegrijden. De maatregel die de gemeente hier heeft genomen verdient dan ook alle lof. Op de Rienck Bockema- kade, die er weer keurig uitziet, is deze beveiliging eveneens aange bracht. De kerkeraad van de hervormde gemeente heeft zijn toezegging van beroep gestand gedaan en ds C. Mondt te Wapserveen beroepen in de vacature-Van der Waal. Ds. Mondt had reeds geruime tijd ge leden toegezegd het beroep te zul len aannemen. Dit was nu dus een louter formele zaak. Maandagmiddag remde op de Bols warderweg een truck met oplegger, bestuurd door J. G. uit Musselkanaal. De combinatie raakte daardoor in een slip en kwam op de linker weghelft. Een Volkswagen, bestuurd door H. P. R. uit Voorburg, botste er tegenaan. De schade aan de VW was aanzienlijk. Gelukkig liep niemand letsel op. zouden krijgen tillen wij niet zo zwaar. Bovendien mogen wij niet vergeten, dat Oppenhuizen belang heeft bij de ontwikkeling van Sneek. Reeds in 1960 werkte immers een kwart van de be roepsbevolking van Oppenhuizen/Uit- wellingerga (afzonderlijke gegevens zijn niet beschikbaar) buiten de woon- gemeente. In vele gevallen zal dit Sneek zijn. Aangenomen mag worden, dat dit cijfer nog wel hoger zal lig gen. Concluderende zijn wij overtuigd, dat Sneek gezien de voorgestane ont wikkeling van het Noorden over meer industrieterrein aan de Houke sloot moet beschikken als waarvan in de nota no. 157 wordt uitgegaan. De vraag of het industrieterrein aan één dan wel aan beide zijden van de Hou kesloot moet worden aangelegd en over welke lengte derhalve de Houkesloot bij uw gemeente dient te komen, wordt beslist al naar gelang men een zake lijk en esthetisch evenwichtige vorm geving beter denkt te bereiken door beide oevers aan één dan wel aan twee gemeenten toe te delen c.q. de lokale vormgevers al dan niet in te perken door een bepaalde gemeentelijke inde ling van de Houkesloot. De beantwoor ding van een dergelijke beleidsvraag behoort niet tot onze competentie”. De bewoners van de Lemmerweg- wijk-west kunnen profiteren van de service van de PTT. In de Mar- nezijlstraat staan thans twee post- zegelautomaten, zodat men niet meer helemaal naar de Westérsin- gel hoeft om zegeltjes te kopen. Jaarverslagen zijn in de regel nogal saaie kost. Maar deze week ontvingen wij er een op ons bureau met een groot aantal spannende verhalen over reddingen. Het is het verslag over 1966 van het Carnegie Heidenfonds, voor Nederland. Dat er nog zoveel helden zijn, men .n die bereid zijn hun leven te wag n 157 wordt aangenomen. De gebezigde terreincoëfficiënt is aanvaardbaar al zouden wij persoonlijk wat hoger gaan: de ligging aan groot- scheepsvaarwater, de neiging van het BEVOLKINGSDICHTHEID Sneek is thans de op één na dichtst bevolkte gemeente in Friesland met per 1 januari 1967 24.469 gedeeld door 9,30 2631 inwoners per km2. Uitgaande van de genoemde prognose van 45.000 inwoners in 1990 zou de bevolkingsdichtheid in dat jaar, bij handhaving van het thans aangeboden ontwerp 45.000 gedeeld door 16,27 2704 inwoners per km2 bedragen. Deze situatie wordt nog ongunstiger indien als uitgangspunt wordt geno men de in 1966 verschenen „Tweede Nota over de Ruimtelijke Ordening in Nederland”, waarin de regering grote aandacht besteedt aan de ongelijkma tige verdeling van de bevolking van ons land en aan de maatregelen, welke ten doel hebben de groei van het noor den te stimuleren. De nota gaat uit van een bevolkingsgroei van ons land van 12% mln. zielen thans tot 20 mln. omstreeks het jaar 2000, waarvan bij versterkte spreiding het noorden (Groningen, Friesland en Drenthe) 3 mln. zal moeten huisvesten. De rege ring stelt verder in deze nota: „Voor de stimulering van de urbanisatie in het noorden en oosten van het land moet bijzondere waarde worden toe gekend aan de snelle groei van een beperkt aantal nu reeds verstedelijkte kernen. Indien daar ook bestuurlijk voldoende armslag wordt gegeven, zal er een beleid kunnen worden gevoerd, dat deze kernen niet slechts plaats laat bieden aan belangrijke inwoneraantal len, maar ze ook een taak kan doen vervullen als economisch, sociaal en cultureel dienstencentrum voor ’n wijde omgeving. Deze strekking hebben reeds ingediende wetsontwerpen tot uitbrei ding van de grenzen van stad-Gronin- gen en Zwolle, terwijl voor de toekomst kernen als Deventer, Sneek, Harlingen en Hoogeveen in dit opzicht bijzondere aandacht vergen”. In de publikatie „Het Noorden op weg naar het jaar 2000”, samengesteld in opdracht van de provinciale bestu ren van Groningen, Friesland en Dren the, welke dit jaar is verschenen en die nauw aansluit bij de visie, welke in de genoemde nota is neergelegd, staat o.m. het volgende: „Deze bevolkingstoename (van 1,3 mln. thans, naar 3 mln. in het jaar 2000) kan, zo wordt in de regerings- moderne bedrijf zich ruim te installe ren (zeker in Friesland waar men zich mede vestigt om ruimte te vinden), het feit, dat bij nieuwe vestiging te vens voor groei wordt gereserveerd, doet ons 150 m2 zeker niet als „te ruim” beschouwen. Beslist te klein is o.i. de reserve van 10%: 45.000 inwo ners is nl. geen eindpunt, maar slechts een momentopname in een snel groei proces. Ook in 1990 resp. 1980 zullen ha in optie zijn gegeven en zullen ge gadigden bouwrijpe industrie-terreinen moeten kunnen worden getoond. Als nu 18 ha in optie liggen zullen dat er later bijv. 50% meer zijn. Dan is er eerder behoefte aan 81 ha 27 ha plus bijv. 25 ha voor nieuwe gegadig den, of zeker 133 ha dan aan 90 ha. De vraag of deze terreinen aan weerszijden van de Houkesloot moeten liggen dan wel aan één zijde kunnen wij moeilijk beoordelen, al zouden wij, gezien de betekenis van de Houkesloot zowel voor de industrie als de recrea tie, gaarne mogelijkheden openlaten om steeds weer in de loop der jaren de beste oplossing te kiezen. Door de Houkesloot langs beide oevers tot het door u gewenste punt bij Sneek te voe gen zou men voor de toekomst de no dige armslag verkrijgen en de ruimte welke de voorwaarde vormt voor een verantwoorde vernieuwing van het ge bruik en het aanzien der oevers. Geeft men Sneek een zo klein mogelijk deel van de Houkesloot, dan blijft mis- schien de rest onveranderd, maar blokkeert men door ruimtegebrek de mogelijkheid dat Sneek de vernieuwing van zijn deel van de Houkesloot op aantrekkelijke wijze kan uitvoeren. Aan het feit dat hiervoor enkede per- celen grasland een andere bestemming Advertentieprijs; 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad verten ties) lager. Abonnementsprijs f 4,— per half jaar. Franko per oost f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. In het academisch ziekenhuis in Lei den is na een ziekte gisteren op bijna 49-jarige leeftijd overleden ds. H. Son dorp uit Den Haag. Hij heeft van 1951 tot 1956 de hervormde gemeente van Sneek gediend. Ds. Sondorp, die op 8 oktober 1918 te Rotterdam werd geboren, was se dert 1 april 1956 jeugdpredikant in Den Haag. Na zijn middelbare oplei ding in Rotterdam studeerde hij in Groningen. In Rotterdam werd hij na het beëindigen van zijn studie eerst vijf jaar hulppredikant. In 1947 kwam hij in Hall (op de Veluwe), waar hij bleef tot 1951. In onze stad heeft hij zich veel be ziggehouden met het jeugdwerk. De begrafenis zal a.s. maandag om 1 uur plaatsvinden op de begraafplaats Westertuin in Loosduinen, na een rouwdienst in de Duinzichtkerk aan de Van Hogenhoucklaan, waarin Ds. J. J. Philippus Valeton zal voorgaan. Deze diénst begint om half twaalf. Zondag over veertien dagen, 24 sep tember, komen er twee nieuwe predi kanten tegelijk in onze stad. In de her vormde gemeente zal de opvolger van ds. Van der Waal, nl. ds. C. Mondt uilt Wapserveen, worden bevestigd en in trede doen. Deze bevestiging gebeurt door dr. K. M. Witteveen. In de gere formeerde kerk zal als opvolger van ds. Clements (die al geruime tijd ge leden is vertrokken) ds J. D. B. van der Meulen bevestigd worden en in trede doen. nota gesteld, een belangrijke bijdrage leveren om de steeds groeiende ruim tenood in het westen te helpen ver lichten. Het belangrijkste motief voor een dergelijke versterkte bevolkings groei in het noorden is echter, volgens de nota, de gewenste ontwikkeling van dit gebied zelf. De noordelijke provin ciale besturen aanvaarden deze ziens wijze. Zij vormt ook de grondslag voor de in deze publikatie neergelegde planning voor de periode 1967-2000”. SNEEK IN 2000: 75.000 INWONERS? De publikatie geeft vervolgens een verzicht van in deelgebieden en kernen van de pro vincie Friesland en komt daarin voor Sneek tot een aantal inwoners van 40.000 in 1980 en van 75.000 in het jaar 2000. Met instemming van Gedeputeerde Staten van Friesland verscheen in maart 1966 het rapport „Friesland in 2000” van de Provinciale Planologische Dienst. In dit rapport wordt de ver wachting uitgesproken, dat o.m. Sneek tot het jaar 2000 uit zal groeien tot een stad met 70.000 a 90.000 inwoners. Het vorenstaande in aanmerking ge nomen doet het op zijn zachtst gezegd vreemd aan, dat de thans aangeboden ontwerp-regeling voor de wijziging van de gemeentegrenzen van Sneek, Wym- britseradeel en Ijlst vergezeld gaat van en gebaseerd is op een nota van de Provinciale Planologische Dienst van oktober 1965, waarin voor Sneek een inwonertal van 45.000 in 1990 als uitgangspunt wordt genomen. Wij mo gen toch aannemen, aldus b. en w., dat de eerdergenoemde „Tweede Nota over de Ruimtelijke Ordening in Ne derland” richtsnoer is voor de bij deze aangelegenheid betrokken ministers en dat dit eveneens geldt voor de Gedepu teerde Staten dezer provincie met be trekking tot de hiervoor genoemde publikaties. Het is ons daarom in het geheel niet duidelijk wat de reden is, dat thans een grenswijziging op zeer beperkte schaal en gebaseerd op ver ouderde prognoses wordt ontworpen. Hiervoor is o.i. te minder aanleiding, nu nergens belangen van enige bete kenis van de nabuurgemeente zullen worden geschaad, aangezien het gebied waarop Sneek voor een gezonde ont wikkeling naar onze mening aanspraak meent te moeten maken, vrijwel ge heel uit maagdelijke grond bestaat. DOODSTEEK VOOR INDUSTRIËLE ONTWIKKELING Ook geheel afgezien van het voren staande zal handhaving van het thans voorliggende ontwerp de doodsteek betekenen voor de toekomstige in dustriële ontwikkeling van onze ge meente. Ook in 1966 is reeds met klem betoogd, dat Sneek het nieuwe grens- beloop aan de zuidoostzijde van de gemeente geheel onaanvaardbaar acht. Voor de uitbreiding van bestaande en de vestiging van nieuwe industriële bedrijven in het gebied ten zuiden van de Houkesloot van essentiëel belang. Het is het enige terrein, dat aan groot- scheepswater ligt en tevens een goede aansluiting heeft op de rijksweg 43. Over dit onderdeel van de grenswijzi ging hebben b. en w. het oordeel in gewonnen van het Economische Tech nologisch Instituut voor Friesland. Het van het ETIF ontvangen antwoord- schrijven d.d. 16 augustus j.l. geven wij hier in zijn geheel weer: „In het Noordelijk plan „Het Noor den op weg naar het jaar 2000” is Sneek een zeer belangrijke plaats toe gekend. In beginsel is daar gekozen voor stimulering niet alleen op die punten waar groei het meest voor de hand ligt, maar ook aan het gehele Westen van Friesland is een belang rijke functie toebedacht. Sneek dat daarbij het onmisbare centrum en het uitgangspunt voor de hele ontwikke ling in de Z.W. helft van Friesland zal moeten zijn zou daarbij reeds in 1980, d.w.z. over 13 jaar. 40.000 inwo ners tellen. Omstreeks 1990 zou Sneek dan niet zoals in de nota no. 157 van de PPD wordt gesteld, 45.000, maar ze ker 55.000 inwoners moeten tellen. In het jaar 2000 zou een bevolkingscijfer van 75.000 bereikt worden. Het is wel duidelijk, dat een dergelijke ontwikke ling niet denkbaar is, tenzij terugge grepen wordt op de natuurlijke voor delen waarop Sneek kan bogen, nl. de ligging aan industrie-water en aan re- creatie-water. Wil men in dit opzicht het valt niet, te voorspellen hoe de ontwikkeling precies zal zijn ma- ■*k In hun brief merken Gedeputeerde Staten op, dat in afwijking van hun voorstel van 1 november 1965 op verzoek van de minister van Bin nenlandse Zaken, die terzake zijn ambtgenoot van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft geraad pleegd, een wijziging is aangebracht in de voorgestelde grens tussen de ge meenten Sneek en IJlst, waarbij het gebied genaamd de Grote Zoutpotten, ter grootte van ongeveer 17 ha, gelegen aan de westzijde van de Lemmerweg, alsnog bij de gemeente Sneek wordt gevoegd. Blijkens de toelichting achten de genoemde bewindslieden deze cor rectie gewenst voor een duidelijker grensbeloop in dit gebied, mede gelet op de ligging van de percelen ter plaatse. Het behoeft geen betoog, dat de toe gezonden ontwerp-regeling, waarin behoudens de genoemde kleine correc tie van de grens met de gemeente IJlst in geen enkel opzicht is te gemoet gekomen aan de van de zijde van de gemeente Sneek kenbaar ge maakte verlangens, zeer teleurstellend is, aldus b. en w. Eerder hebben zij als hun mening uitgesproken, dat het door Gedeputeer de Staten ingediende plan te krap is opgezet. Dit plan is gebaseerd op een prognose van de ontwikkeling van Sneek tot 1990, uitgewerkt in de nota no. 157 d.d. oktober 1965 van de Pro vinciale Planologische Dienst. Daarin wordt er, van uitgegaan, dat Sneek in 1990 ruimte moet bieden aan 45.000 in woners. Twijfel werd er over uitgesproken of de voorgestelde grenswijziging zich wel verdraagt met de uitspraak van de minister van Binnenlandse Zaken, wanneer deze in de memorie van toe lichting op de begroting van binnen landse zaken voor 1966 stelt, dat grens wijzigingen niet te beperkt moeten worden opgezet, maar dat er be paaldelijk in gevallen, waarin de ge meenten, die gebied moeten afstaan, daardoor niet in hun bestaansmogelijk heden worden aangetast aanleiding bestaat oplossingen tot stand te bren gen, welke voor vele jaren toereikend zijn. ~r Jabberwocky. Een hippe naam voor een hippe schoolkrant in hip- formaat. De poëten en prozaïsten van de chr kweekschool kunnen in dit blad hun ongelukkige harten luchten. Het eerste nummer na de vakantie wordt gevuld met een ver haal, een onwaarachtige mini-ro- man over Pietje Vitamien in „Am- stelbierië”. De auteur is anoniem, f Houe zo, want anders wordt het 1 oppakken wegens openbare dron- f kenschap”. Desalnietteminniettegen- staande dat een „pür bést” verhaal. JL/C x lö WCLL xxx vit— 111 d cl 11U. llugCll, rukwinden, rotweer, je gaat ervan rillen. Ook: redevoeringen redi- geren, records registreren, recht- toe-recht-aan reageren (niet raas- kallen), De radicalen zullen wel doorgaan met rakelen in hun resp. partijen: Recreatie moet wachten tot volgend jaar. Nog even en de zomer is voorbij, het winterwerk staat voor de deur. Verenigingen doen een beroep op hun leden zich weer actief in te zetten voor de goede doelen. Het culturele leven zal opbloeien. Er staat ons weer J heel wat te wachten. o Liefhebbers van mooie muziek en zang in onze stad kunnen maan- dagavond hun oren spitsen. Onze stadgenoot Aerde Kuiper zingt om o 7 uur voor de Rono samen met de Leeuwarder Bachvereniging. De o dirigent van het Stedelijk Muziek- korps, de heer Jo Diederen, vertolkt o in hetzelfde programma een hobo- solo. (Zie ook ons Rono-program- ma). noeuvreerruimte hebben, dan zullen de grenzen van Sneek zodanig getraceerd moeten zijn, dat ook een onvoorziene vraag en ontwikkeling niet dood loopt tegen een gemeentegrens, terwijl te vens gezorgd moet worden, dat de ont wikkeling en de vormgeving aan het water hier in één hand komen. T.a.v. de Houkesloot merken wij het volgende op. Het staat wel vast dat bij de voorziene ontwikkeling een ruime behoefte aan industrieterrein zal optreden welke voor een belang rijk deel zal moeten samenhangen met het grootscheepsvaarwater, i.c. de Hou kesloot. De berekening van het beno digde ind strieterrein in de reeds ge noemde nota 157 is gebaseerd op 3 pnt.: de omvang van de bedrijfsbevolking 6000 10%, de terreinbehoefte per arbeidskracht: 150 m2, benodigde re serve: 10%. Zoals reeds gezegd wordt thans blijkens het rapport „Het Noor den op weg naar het jaar 2000” een versnelling nagestreefd zodat de (6000 me gevit veivuLgci*» «u 10%) bedrijfsbevolking eerder zal de geplande inwonertallen worden gehaald dan in het rapport no. boventoon voert, tot grote voldoe ning. Ook al is er deze keer geen enkele Sneker onder de helden. Komt een adspirant-keepertje breed lachend na de wedstrij'd van het veld. „Hoeveul hewwe jimme speuld?” vraagt een belangstellende toeschouwer. „9-0” verloren” grijnst de jeugdige doelman. „Must dér dan su om lache?” „Né, mar dy opskeppers mienden, dat se ons wel even met 10-0 „inmake süden” en trots stapte het keepertje de kleedkamer in. Bruisend van activiteit is ook het jongerenbestuur van „de Meer- paal”. Het heeft grote plannen voor het komende winterseizoen. Om s vast weer een beetje aan elkaar te wennen is er zaterdag a.s. een bij- s zondere avond voor de leden. Een avond met echt Nederlandse spel- letjes zoals wall-painting, jazz and poetry. Voor het laatste zorgt Setske Beek, terwijl Chris Koop- mans, Rob Prijs en Ronald Beek t voor de jazz zorgen. Het wordt vast een grootse avond. Het is overigens nog maar een begin, want eind sep- tember zal het seizoen pas echt starten met een knotsavond. 1 Een aantal van de meest promi- t nente midgetgolfspelers in ons land komt zondag naar Sneek om deel te nemen aan het door de MGC „Sneek” georganiseerde toernooi. Bij de inschrijvingen, die tot nu toe bekend zijn, bevinden zich o.a. na- tionaal kampioen C. Brugmans uit Arnhem, Hans van Hellemondt uit Boxtel en de nationale titelhoudster bij de dames mevr. G. Breman uit s Rhenen. Verder zullen spelers uit Appelscha, Medemblik, Heerhugo- waard, Vierhouten en natuurlijk Snee,k aan dit toernooi, dat ’s mor- gens om 10 uur begint, deelnemen. Er is nog meer te doen in „de Meerpaal”. Zaterdagmiddag om half twee kunnen de verzamelaars aan hub trekken komen op de ruilbeurs, die in het derde seizoen van haar bestaan ook nog wordt uitgebreid. Werden er tot voor kort hoofdza- kelijk postzegels en munten geruild, het plan is nu dit uit te breiden met speldjes (voor zo ver deze nog „in” zijn), sleutelhangers en wat er ver- der maar te ruilen is. Het ligt in de bedoeling binnenkort een sleu- telhangertentoonstelling te houden. Eindelijk zijn er langs het Groot- J zand en het Hoogend buizen aan- gebracht langs de waterkant. Het parkeren is daardoor een stuk vei- liger geworden. In het verleden is het meermalen gebeurd, dat er au- to’s te water raakten doordat de handrem niet stevig genoeg werd

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1