zo over Raad Wymbritseradeel denkt nog net grenswijziging als vorig jaar Floraliatentoonstelling in Heeg Geschiedenis van het or^el van voor Orgeladviseur vertelde Pro Organo AGENDA~^| Veel tijd namen de straatnamen IJLST W Y M BRITS E R A DE EL en Ds. Ghr. Mondt doet 24 sept. intrede in Sneek Jongelui gingen driemaal met een auto uit joyrijden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 122e jaragang nr. 73 Maandag 11 sept. 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Feestavond in Woudsend Wat kost ’t sportterrein in Woudsend? Laatste „Pro Organo”-concert Fietser gewond bij Folsgare Musicus P. Timmers overleden Sneker won prijs in voetbalpool 300 gestolen uit winkel Blindenbond maakt filmopnamen in Woudsend Wat kost nieuw bouwterrein in Nijland en Folsgare? Nieuwe Renault totaal vernield TOP-speler kreeg beenbreuk Jeugd en Muziek begint nieuwe seizoen met John Holvast, accordeon H«t Sneekar Nieuwsblad is een aecombineerde urtqave **n NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Auto over de kop in Jutrijp SNEEKER NIEUWSBLAD GRENZEN af Zaterdagmiddag is op rijksweg 43 bij Folsgare een fietser, een zekere F. uit Sneek, gegrepen door een auto, be stuurd door B. N. D. uit Breezand. Hij werd gewond naar het ziekenhuis in Sneek gebracht, maar kon na te zijn onderzocht naar huis gaan. De fiets werd totaal vernield, de auto zwaar beschadigd. De man stak de rijweg over zonder voldoende uit te kijken. in ’t Het laatste „Pro Organo”-concert zal op vrijdag a.s. in de Grote Kerk wor den gegeven door de heer Dirk S. Donker. Het programma luidt als volgt: I. Drie koraalvoorspelen van Joh. Seb. Bach; 2. Hymne „The Deum” van de Franse componist Jean Langlais; 3. Praeludium en fuga in g. moll, Die trich Buxtehude; 4. Tweede orgelso- nate van Felix Mendelssohn-Bart- holdy; 5. Sempre semplice, Sigfrid Karg-Elert; 6. Marche Pontificale van Charles Widor. De orgelbespeling be gint ’s avonds 8 uur. De orgelbouw is in West-Europa dan reeds vrij algemeen. Via Bourgondië en zuidelijk Duitsland komt de orgel- ber, maar op 8 oktober doet ds J. D. B. van der Meulen intrede in Sneek. In de nacht van donderdag op vrij dag is de heer Piet Timmers overle den. Hij was 60 jaar. De heer Timmers was eerste solo-cellist van het Frysk Orkest, dirigent van het Sneker Jeugd orkest en docent van de Streekmuziek- school Sneek e.o. Hij stond bekend als een uitstekend musicus, op wie men nimmer tevergeefs een beroep deed. Hij trad ook wel op voor de Rono. Hoewel hij al enige tijd ziek was, heeft hij zich tot het laatst toe in gezet voor het muziekleven in onze provincie. Advertentieprijs; 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad verten ties lager. Abonnementsprijs 14, per half laar. Franko per oost f6,— per half laar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De totale kosten van het nieuwe sportterrein in Woudsend, dat zater dag over een week (de 23ste) in ge bruik wordt genomen, worden ge raamd op f 200.000. Het rijk betaalt hiervan f 111.742,10% is voor de gemeente, dat is dus f 20.000,—, de ingezetenen dragen f 17.700,bij en de Ned. Sport Federatie f 10.000, Er blijft dan nog een bedrag van f 40.558,over, dat ongedekt is. Ook dit komt ten laste van de gemeente. Onze stadgenoot Th. van der Baan heeft de eerste negen wedstrijden in de voetbaltoto goed geraden. Hij komt daardoor in aanmerking voor een prijs van bijna f 27.000. Het is al de tweede maal, dat de heer Van der Baan een dikke prijs in de wacht sleept. Hij is automonteur van beroep en poollid van Black Boys. In toto 4 van vorige week was bruto ruim f 80.000 aan prijzen beschikbaar. Er was geen eerste prijs en voor de derde prijs waren slechts drie meldin gen binnengekomen. Donderdagavond is tijdens afwezig heid van de bewoners ingebroken in de winkel van kruidenier B. van Bekkem in de Amaliastraat. Uit de kassa is een bedrag van ongeveer f 300 ontvreemd. De inbrekers hebben daartoe een achterdeur moeten open breken. Anders werd geen schade aangericht. Verschijtn MAAIWAGb en DONDERDAGS Kan tooi vooi administratie en redaktie GEDEMPifc POL B telefoon 05150 3005 Redacteui tl A de Boei l eietoon 4091 Vrijdagavond werd er in het dorps huis de Driuwpólle in Woudsend een feestavond georganiseerd door de 35- jarige damclub „Eensgezindheid”. Voor deze avond was de boeren kapel „d’Heigenheiners” uit Zwolle uitgenodigd. Er werd gestart om half acht met een rondgang door het dorp, onder leiding van de heer S. Jellema. Daarna (om kwart over acht) was er een concert in het dorpshuis. De heer C. v. Brug die al die 35 jaar lang voor zitter geweest is, opende de avond en heette publiek en de boerenkapel hartelijk welkom. Jammer genoeg viel de belangstelling bij deze geweldige avond iets tegen en dit optreden was nu juist voor Woudsend georganiseerd om iets terug te doen voor de steun die de damclub altijd bij de midden stand en andere dorpsbewoners onder vonden had. Hierdoor kon ook altijd jaarlijks het grote damtoernooi gehou den worden. Na de pauze werd er door d’Heigen- heimers een show gegeven in de zaal. Met polonaise en stoelendans. Om twaalf uur sloot de voorzitter deze zeer geslaagde avond. Zaterdag werden er in Woudsend de hele dag filmopnamen gemaakt door de Blindenbond. Speciaal van de dorpsbewoners, ’s Middags werd er van het verenigingswerk iets vast gelegd. Men had een optocht georgani seerd met medewerking o.a. van de ruiters, EHBO en gymnastiek. Ook werden er opnamen gemaakt van de ruiters in actie. Het komende winter halfjaar zal de film dan vertoond worden in het dorpshuis. waarom de gemeente dit terrein exploitatie zou moeten nemen. Wordt de jeugd op die manier zo ge makkelijk gemaakt. Ht zou z.i. aanbe veling verdienen, dat ze vóór haar ei gen bezit zorg zou dragen. De heer Van den Bosch vond f 4. vergoeding per leerling van de bijzon dere scholen wel wat aan de hoge kant. De heer Heeringa vond het niet erg als de gemeente een deel van de kos ten op zich neemt en het terrein in ei gen beheer houdt. Hij was het niet eens met Sijbrandij. Men moet maar afwachten hoe dit gaan zal. De heer Gerding dacht hier ook zo over. Deze accommodatie is 100 pro cent en dat vraagt grote offers. Er is geen vereniging, die zoiets zelf kan betalen. De voorzitter meende, dat men na de eerste 5 jaar de huur opnieuw kan vaststellen. De exploitatie kan beter in handen van de gemeente blijven dan dat de jeugd dit zou doen. Die jeugd heeft overigens f 17.000 bijeen gebracht, zodat men niet kan zeggen, dat zij het in de schoot krijgt gewor pen. Tot onze spijl berust het berichtje :n onze krant van donderdag, waarin staat dat diezelfde dag ook in de ge reformeerde gemeente een nieuwe pre dikant zal worden bevestigd, op ver keerde informatie. Niet op 24 septem- TIJD VAN VERVAL De befaamde Arp Schnitger maakt orgels in Groningerland en in Fries land (Ferwerd, Leeuwarden, Sneek). Zijn grootste orgel in ons land is het Zwolse, in 1718 begonnen en na Schnitger’s dood door zijn zoon vol tooid. Schnitger’s begaafde leerling Alb. Ant. Hinsz zet de traditie voort met o.a. orgels te Harlingen en Bols- ward. De invasie van Duitse orgelmakers wordt gecontinueerd door Hardorff uit Zuid-Jutland, Garrels uit Norden, Müller (bouwer van het beroemde Haarlemse Bavo-orgel) uit de Harz en Batz uit Thüringen. Intussen beïn vloed de rococo de orgelklank en wordt het orgel door de technische revolutie in de 19e eeuw een soort éénmans- orkest. Elektrische tractuur en roman tische invloeden degraderen het orgel tot een karakterloze geluidsmachine. Een periode van diep verval breekt aan. tot de z.g. „Duitse orgelbeweging” in de twintiger jaren van deze eeuw zich oriënterend op de oude renais sance en barokke orgelklank en bouw wijze de weg wijst naar herstel. In ons land worden na wereldoorlog II weer vrij veel goede orgels gemaakt naar de klassieke principes. Na zijn referaat vertoonde de heer Edskes fraaie dia’s, die zijn gesproken woord op zeer indringende wijze il lustreerden. De heer Attema was blij, dat Wouds end het sportterrein in gebruik kan nemen. Maar hij vond een termijn van 5 jaar waarvoor de huur zou worden vastgesteld, te lang. Kosten e.d. ver anderen tegenwoordig zo snel, daarom had hij liever gezien dat het 3 jaar zou worden. De heer Sijbrandij vroeg zich De voorzitter toonde zich dankbaar, dat Gedeputeerde Staten niet voorstel len om IJsbrechtum bij Sneek te voe gen. Ook de heer Grondsma was hier blij om. Namens zijn fractie (A.R.) ver klaarde hij, dat een stad niet het aan zien van de plattelandsdorpen mag schaden in het kader van de ruimte lijke ordening. De heren Gerding en Couperus lie ten een zelfde geluid horen. De laatste meende, dat Sneek meer grond zou krijgen dan ze nodig heeft. Hij wees op de kentering in de conjunctuur, die een vertraging in de industrialisatie tot gevolg heeft. De heren Heeringa en Veldhuis slo ten zich hierbij aan. Alle leden stelden zich achter het voorstel van b. en w. De tentoonstelling van de kinderen vond dinsdagmiddag plaats. De heer Jac. de Vos van Oldeboorn heeft deze middag opgeluisterd met voordragen, goochelen en meer leuke dingen. De kinderen hebben zich kostelijk geamu seerd. De leiding van deze middag had de presidente mej. Kortooms. De prijswinnaars waren: Voor de jongens: 1ste prijs Homme Bakker 55 pnt.; 2 Eelko Rypma 53 pnt.; 3 Henkie Jongstra 52 pnt.; 4 Kees Smit 51% pnt.; 5 Thijs Koopmans 51 pnt.; 6 Dirk Hettinga 50 pnt.; 7 Bauke J. Veenstra 49 pnt. En voor de meisjes: 1ste prijs Sietske Rijpma 54 pnt.; 2 Jettie Bakker 52 pnt.; 3 Cobi Postma 51% pnt.; 4 Marg- je de Jong 49 pnt.; 5 Hiske Vellinga 47 punten bouw in de Nederlanden. Daar wordt het orgel dank zij de goede economi sche situatie op vrij grote schaal ge bouwd. In 1511 bouwt Johan van Co- velen het nog bestaande kleine orgel in de Alkmaarse Laurenskerk. Reeds omstreeks 1490 is in Sneek een orgel maker gevestigd. Begin 16e eeuw is de familie Niehoff in Friesland en Hol land werkzaam. Tijdens de Reformatie wordt de orgelbouw af geremd. Vele orgelmakers trekken weg. De uit Utrecht afkomstige orgelma ker Rodensteen, in Vollenhove geves tigd, woont vijf jaar te Bolsward en maakt hier een orgel voor de Martini kerk in 1539. De kas van dit orgel bleef bewaard. Hij vertrekt onder druk der economische omstandigheden naar Roskilde in Denemarken en vandaar naar Duitsland en Oostenrijk. De le gendarische Fabian Peters, uit Sneek afkomstig, vestigt zich in Noordoost- Duitsland. In de 17e eeuw werkt Uulke Dircksz bijna vijftig jaar in Sneek. Hij ver huist later naar Oostfriesland. De Westfaalse familie Baders komt via Antwerpen en Zutphen in Friesland terecht. Van deze makers bleven de kassen in Dronrijp en Ternaard en pijpwerk in het Ijlster orgel bewaard. De uit Hagebierum (Oost-Friesland) afkomstige Hagerbeer komt naar Amersfoort en maakt in Holland fraaie orgels. Eind 17de eeuw doet het Noord- duitse barok-orgel zijn intrede in ons land. Sommige bezwaren werden door hem gedeeld, suggesties zouden in het college worden bekeken. Daarop werden de namen onder de loep genomen. Op voorstel van enkele leden kwam voor sommige namen het lidwoord te staan. Personennamen werden uitgebreid met de voorletters, andere namen verdwenen van het lijstje. In plaats van Lytshüzen in Heeg werd genomen Hagenadyk, ter wijl de naam Lytshüzen gereserveerd blijft voor het gehucht. Op voorstel van de heer Grondsma houdt men de naam „Lankhorstwei” in petto. De heer Nauta gaf een uitvoerige toelichting bij enkele namen in Op penhuizen en Uitwellingerga, zoals ’t Noardein en Gês. Ook de heren Ger ding en Heeringa gaven blijk de lijst goed te hebben bestudeerd. In Schar- negoutum kwam de naam Legedyk in de plaats van Buorren, Ysbrechtumer- dyk werd vervangen door St.-Martens- dyk, Leane door Ivige Leane, Ny-Tol- hüswei door Swettewei, It Kleaster door Nije Kleaster. De voorzitter legde n.a.v. een suggestie van de heer Hee ringa uit, dat b. en w. als regel in ie der dorp niet meer dan één verzets strijder vernoemd willen zien. In Woudsend werd Süderein veranderd in De Poel, Muontsestrjitte in Karme- literstrjitte, Doarpshüsleane in Lyn- bean. In Ysbrechtum werd Brededyk veranderd in Alddyk. OZINGA PLEIT VOOR NIEUWE SCHOOL Woensdag 13 september Vergadering van de raad der gemeente Sneek. Aanvang 7.30 uur. Donderdag 14 september Bijzonder con cert Frysk Orkest in Amicitia The ater. Dirigent Alfred Salten. Solist Stefan Askenase, piano. Aanvang 8 uur. Donderdag 14 september. Verkiezing van volmachten van het Waterschap „Heeg” van v.m. 9 uur tot nam. 1 uur in Café V. d. Wal te Heeg en in Café De Boer te Oudega. Vrijdag 15 september Orgelbespeling in de Grote Kerk door de heer Dirk S. Donker. Aanvang ’s avonds 8 uur. Tiisdei 19 en woansdei 20 septimber Krite Snits. Selskip Tetman de Vries mei „De Wyldepüst”. Maandag 25 september Bloemschikwed- strijd voor iedereen (mits amateur) v. d. Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw- en Plantkunde afd. Sneek e.o. in de grote zaal Hanenburg. Tot 27 september Tentoonstelling teke ningen en schilderijen van Louis Boermeester in hët Fries Scheep vaartmuseum, Kleinzand. Ter verdere voltooiing van het ont sluiten en ophogen van bouwterreinen in Nijland is een kostenbegroting op gemaakt van het resterende gedeelte tussen rijksweg 43 en Nijland. In to taal komt dan 2,17 ha beschikbaar. De kosten bedragen f 351.000. De ver koopprijs van de grond zal derhalve gemiddeld f 16,50 per m2 bedragen. Op het noordelijke gedeelte, met een aansluiting op de verbindingsweg met rijksweg 43 zullen o.m. bejaarden wo ningen worden gebouwd. Ook in Folsgare worden gronden bouwrijp gemaakt. Dit terrein zal ge middeld f 10,85 per m2 moeten op brengen. Dankzij de oplettendheid van een politieman in Heerenveen is de ge meentepolitie van Sneek twee jonge lui, de 16-jarige C.K. uit Sneek en de 17-jarige P.K. uit Oudega (W.) op het spoor gekomen. Zij gingen in de nacht van zaterdag op zondag driemaal met een auto uit rijden, die niet de hunne was. De zaak kwam aan het rollen toen gistermorgen om half zes in Heeren veen een politieman een Renault-16 met grote snelheid zag rijden, terwijl hij wel zag dat het nog jonge knapen waren, die in de auto zaten. Hij no teerde dus het nummer. Na informatie bleek, dat de auto eigendom was van de heer S. uit Sneek. Toen deze werd gewaarschuwd, vertelde hij dat zijn auto in de garage moest staan en wel garage De Vries aan de Oosterkade. Bij controle bleek toen, dat de wagen inderdaad verdwe nen was en bovendien nog twee auto’s, die voor de garage moesten staan. Een poosje later werd een van deze beide wagens teruggevonden op de Jousterkade. Deze was nl. defect. Om half elf kreeg men bericht van de rijkspolitie Mantgum, dat er bij Deer- sum een auto in de sloot was geraakt. Een der omwonenden had met twee jongens gesproken en hij gaf van hen een vrij goed signalement. Aan de hand daarvan konden de beide kna pen worden aangehouden. Zij verklaarden de auto, die bij Deersum in de sloot zat, te hebben weggenomen van de Oosterkade. Daar na waren ze teruggegaan en hadden een andere wagen meegenomen. Toen ze daarmee niet verder dan de Jouster kade waren gekomen, werd de Re nault uit de garage gehaald. Daarmee maakten zij een rit over Heerenveen, Drachten, Bergum en belandden toen op de hoge dijk bij Rauwerd. Een rij bomen werd hun daar noodlottig. Over een lengte van 35 m zijn zij daar met de auto langs geschampt, met het gevolg dat deze totaal werd vernield. De waarde: ongeveer f 6500. De jongens kwamen er met enkele schrammetjes af. Zij zetten de auto op het erf van een boerderij. C.K. bestuurde de auto’s. Hij bleek dezelfde te zijn, die een paar weken geleden in Oudega (W.) met een in St. Nicolaasga gestolen auto in de sloot raakte. Zaterdag bij het voetballen heeft een speler van TOP, A. Tjerkstra uit Uitwellingerga een been gebroken. Dokter Ubbens was spoedig ter plaatse om eerste hulp te verlenen. Met de ziekenauto werd de onfortuinlijke voetballer daarop naar het ziekenhuis in Sneek gebracht. Het ongeval gebeurde op het TOP- terrein, waar TOP tegen Akkrum speelde. Op vrijdag 22 september a.s. ’s avonds om half acht start het seizoen voor Jeugd en Muziek in restaurant Onder de Linden. Die eerste avond zal John Holvast met z’n accordeon optre den, terwijl Rikkert Zuiderveld lied jes gaat zingen. John Holvast is de enige accorde onist, die het conservatoriumdiploma met onderscheiding behaalde. Hij is vast jurylid bij de wereldkampioen schappen accordeonspel. Rikkert Zui derveld zingt in het genre van Bou- dewijn de Groot. Hij is alleen nog niet zo bekend. Zaterdag 21 oktober zal Herman Passchier een lezing houden over „Van Bach tot beat, pro en contra”. Verder komt dit seizoen het Belgische kamer- muziektrio Orpheus” naar Sneek, ter wijl op 19 januari het Poppentheater Jan Nelissen voor een optreden zal zorgen. Natuurlijk is er weer een Kerst-werkavond. Die is op 16 dece - ber, waarschijnlijk in de manege. De begroting voor 1967/’68 wijst een tekort aan van f 215,Men kan dus nog wel enige donateurs gebruiken. Een woord van welkom ook aan mevr. Siderius van Oudebildtzijl, die een causerie zou houden over bloemen en planten in het algemeen. Aan de heer Jongstra werd een woord van dank gebracht daar de Gloxinia niet was uitgevallen en hij alsnog een Cyclame ter beschikking had gesteld. Verder kreeg de secretaresse het woord, om haar verslagen voor te le zen. Deze werden goedgekeurd. Ook de penningmeesteresse, mevr. G. Speerstra-Reekers had de boeken keu rig in orde. Aan de beurt van aftreden was mevr. Kaspersma-Cnossen. Zij werd met handgeklap herkozen. De dames konden raden wanneer een mooie cyclaam was gestekt. De datum was 11 mei, en de dichtstbijzijnde dames waren mej. G. Rudolfie en mej. T. Flapper. Na loting werd mevr. Ru dolfie de gelukkige bezitster. Mevr. Siderius besprak verschil lende soorten planten en gaf de dames veel goede raad. Na eerst nog een kop je koffie te hebben gedronken kregen zi: gelegenheid om loten te kopen voor een Oranjekoek. Deze werd ge wonnen door mevr. G. Huitema-Por- tiek. Mevr. Siderius gaf nog gelegen heid vragen te stellen. Daar werd druk gebruik van gemaakt. Er werd nog een leuk spel gedaan en hierna kwam het grote moment van de avond: Be kendmaking van de prijzen. Deze wa ren voor de: Gloxinia-Cyclame: 1ste prijs mevr. N. Veenstra-Visser 51 punten; 2 mevr. A. Visserman-De Jong 50% pnt.; 3 mevr. Th. Visserman 50 pnt.; 4 mevr. W. Veenstra-De Boer 48 pnt.; 5 mevr. R. Veenstra-Damstra 46 pnt.; 6 mevr. Rypma 45 pnt.; 7 mevr. H. Haanstra 43 pnt. Vrije planten: 1ste prijs mevr. L. Hettinga 56 pnten; 2 mevr. P. Bakker- Attema 55 pnt.; 3 mevr. Miedema-Van der Zee 54% pnt.; 4 mej. K. Schoon hoven 54 pnt.; 5 mevr. W. Buma- Cnossen 52 pnt.; 6 mevr. F. Gunter- Rienstra 51 pnt. Bloemstukjes: 1ste prijs mevr. F. Veldhuis-Kalsbeek 48 pnt.; 2 mevr. Nel Dijkstra 46 pnt.; 3 mevr. H. Haan stra 45 pnt.; 4 mevr. A. de Vlugt- Walinga 44 pnt. Er heerste een vrolijke, ongedwon gen stemming. Het ledental bedraagt nu 207. De liefde voor bloemen en planten brengt al deze dames samen. Na nog gezongen te hebben het laatste couplet van het Floralia-lied sloot mej. Kortooms deze prettige jaarvergade ring. Vorige week woensdagavond kon mej. Kortooms als presidente een groot aantal dames welkom heten op de flo raliatentoonstelling in Heeg. Ze open de de avond met het laten zingen van het Floralia-lied. De Sneker wethouder en het Sneker raadslid, die vrydagavond als toeschouwers de raadsvergadering van Wymbritseradeel bijwoonden omdat er mogelijk nogal wat over de grenswijziging zou worden ge sproken, kwamen bedrogen uit. Het bleef bij enkele opmerkingen. Vo rig jaar, zo meenden de sprekers, was hun standpunt reeds bepaald en zij dachten er nu nog zo over. Dit agendapunt, dat tevens het laatste was waarover de raad zijn mening gaf, nam slechts enkele minuten in beslag. In tegenstelling tot de vaststelling van straatnamen voor zeven dorpen. Hierover vergaderde men uur. Het gebeurt niet zo vaak,dat een kers uitvoerig, gemeenteraad zo lang over één voor stel doet en dat het dan ook nog in een gemoedelijke sfeer wordt bespro ken. Er waren immers niet minder dan 116 namen in totaal. De opmer king van de voorzitter over een vlotte afhandeling van de agenda, aan het einde van de vergadering, was dan ook, al klonk zij wat ironisch, serieus bedoeld. Zoals meestal werden alle voorstellen van b. en w. aangenomen (zij het niet alle z.h.s.) door de raad, die voltallig was op de heer Galama na. Deze was verhinderd. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van b. en w. van Purmerend, waarin werd verzocht adhesie te betui gen aan een motie. In deze motie wordt bij de minister van binnenland se zaken geprotesteerd tegen de ver langde verhoging van de plaatselijke belastingen. Dit verzoek om adhesie is naar alle gemeenten gestuurd. De heer Gerding was het niet eens met het voorstel van b. en w. om dit schrijven voor kennisgeving aan te ne men. Wymbritseradeel zou wel eens voor hetzelfde feit als Purmerend kun nen komen te staan, nl. dat zij ver plicht wordt de tekorten op de begro ting ongedaan te maken door de eigen inkomsten, dw.z. de plaatselijke belas tingen, te verhogen. Hij stelde voor wel adhesie te betui gen. Dit vond steun van de heer Hee ringa, maar de stemming wees uit, dat de andere 12 leden er niets voor voelden. De leden van de adviescommissie woonruimtewet 1947, kortweg woning- commissie, werden met algemene stemmen opnieuw voor een jaar be noemd. WHAT .s IN A NAME Shakespeare zei het al: „What ’s in a name?” Vrijdagavond bleek, dat er heel wat in een naam kan zitten. De meeste van de voorgestelde namen werden door de raad geaccepteerd. Maar enkele straten kregen een ande re naam dan de in onze krant van 31 augustus gepubliceerde. De heer Veldhuis sprak zijn blijd schap uit over het voorstel en herin nerde even aan de moeilijkheden. „Maar b. en w. hebben een goede keus gedaan, een verantwoorde keus. Daar voor mijn compliment”. Ook deed hij de suggestie langs de invalswegen van de gemeente op de grens borden aan te brengen met de naam Wymbritse radeel, opdat men weet wanneer men deze gemeente binnengaat. De heer Heeringa was blij, dat de Fryske Akademy is nagevolgd in de keuze van de namen. Dikwijls typische volksnamen. Hij had zich echter afge vraagd of de Culturele Raad niet moest worden ingeschakeld. Ook de geschiedkundige De Bruin in Schar- negoutum had best eens geraadpleegd kunnen worden. Die weet er een hele boel van af. Hij vond, dat er een ge vaar in schuilt om nog levende per sonen te vernoemen. Verder had hij enkele bezwaren tegen details van het voorstel. De heer Gerding was ook al blij, Hoewel hij gehoord had, dat sommige mensen gezegd hadden: „Waarom alles in ’t Fries?”, vond hij toch, dat ’t Fries moet zijn, ook om de historische bete kenis. Wat Loënga betreft ging hij met de namen akkoord als dit een zelf standig dorp blijft. De volgende, die z’n erkentelijkheid voor het stuk uitsprak, was de heer Visser. Hij stelde voor elke inwoner persoonlijk bericht te sturen van zijn adresverandering. De voorzitter beantwoordde de spre- Vrijdagavond hield de rijksorgelad- viseur, de heer C. H. Edskes uit Gro ningen, in het kader van de orgelcon certen onder auspiciën van „Pro Or gano”, voor een select gezelschap een referaat over „Het orgel en zijn his torische ontwikkeling”. Het orgel is in de prehistorie ont staan uit de pansfluit, waarvan een rij pijpjes van verschillende grootte bijeengebonden werd. Ktesibos van Alexandrië vond plm. 250 voor Chr. een soort gemechaniseerde pansfluit uit, voorzien van een speelmechaniek en een windvoorziening, die een re gelmatige winddruk verkreeg door de wind door met water gevulde reser voirs te leiden. Tijdens het Romeinse rijk werd de waterdruk vervangen door een pneumatisch mechaniek, dat de winddruk door middel van een soort blaasbalg regelde. Via het Oostromeinse rijk komt dit „orgel” in later eeuwen in West-Euro pa, o.a. in de paleiskapel te Aken en daarmee in de cultus terecht. Het werd nagebouwd en in de middeleeuwen door monniken tot verdere ontwikke ling gebracht, o.m. van toetsen voor zien. In de 13e eeuw bezit het orgel al vrij algemeen een klavier. In de 14e eeuw worden registers aangebracht, waardoor klankschakering mogelijk wordt, terwijl in de 15e eeuw afsplit sing van de klank door verschillende registers mogelijk wordt. Het pijpwerk is dan reeds in een (gotische) kas op gesteld om de klank te bundelen. In de 15e eeuw ontstaat ook het tweede klavier, het z.g. rugwerk, een kleine kas met pijpwerk achter de rug van de spelende organist. EIND 15E EEUW IN SNEEK De heer Ozinga vroeg aantekening dat hij tegen het voorstel was om de chr. school te Jutrijp-Hommerts met een vierde lokaal uit te breiden. Hij hield een bewogen pleidooi voor een geheel nieuwe school op een veiliger plaats. Nu moeten de kinderen steeds de gevaarlijk drukke rijksweg overste ken. Als het rijk hier geen medewer king verleent om aan de bouw van een nieuwe school urgentie te verlenen, dan is dat volgens de heer Ozinga ach terstelling van het platteland. Daarom had hij bezwaar tegen deze uitbrei ding, waardoor de kans op een nieuwe school verminderd. De voorzitter betoogde, dat het zo wel het schoolbestuur als b. en w. is gebleken, dat een nieuwe school nu niet haalbaar is. Daarom is van de nood een deugd gemaakt door de voormalige geref. school te Hommerts te gebruiken. Hij dacht, dat de heer Ozinga de zaak te pessimistisch zag. SPORTTERREIN WOUDSEND Ds. Chr. Mondt heeft gistermorgen zijn laatste preek gehouden als predi kant van de hervormde gemeente van Wapserveen (burgerlijke gemeente Havelte). Zondagmorgen 24 septem ber a.s. om half tien zal hij in de Mar tinikerk, na vooraf in diezelfde dienst te zijn bevestigd door dr. K. M. Wit- teveen, intrede doen als predikant van de hervormde gemeente van Sneek. Hij is beroepen in de vacature van ds. W. J. van der Waal. Christoffel Mondt werd op 7 mei 1934 te ’s-Gravenzande geboren. Hij bezocht eerst het ’s-Gravenhaags Mon- tessori-lyceum en studeerde daarna aan de rijksuniversiteit te Leiden. In het voorjaar van 1963 legde hij zijn kandidaatsexamen theologie af en ruim een jaar later ook zijn kerkelijk voorbereidend examen. Nadat de heer Mondt van oktober 1964 tot februari 1965 eerst nog vier maanden bij ds. R. Hengstmangers te Zoeterwoude stage had gelopen (werkzaam was ge weest als leervicaris) en hij in juli 1965 na een te Arnhem gehouden col- loquim was toegelaten tot de evange lisatiebediening in de Ned. Hervorm de Kerk, werd hij op 8 oktober van datzelfde jaar door zijn mentor ds. R. Hengstmangers bevestigd als pre dikant van de hervormde gemeente van Wapserveen (classis Meppel). Ds. Mondt is getrouwd en vader van twee kinderen. De oudste is onge veer twee-en-een-half jaar en de jong ste ongeveer een half jaar. Hij zal, evenals ds. Van der Waal, werkzaam zijn in een kleine wijkge- meente en daarnaast zal hem het jeugdwerk worden opgedragen. NIET TEGELIJK Donderdagavond is in Jutrijp een auto, bestuurd door E. de B. uit Hom merts, driemaal over de kop geslagen. Niemand werd gewond, de schade be draagt ongeveer f 3000. Omtrent de oorzaak bestaat nog geen zekerheid. Er zou een andere auto op de ventweg hebben gereden en de bestuurder hebben doen schrik ken, volgens anderen zou er nog weer een derde auto bij zijn betrokken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1