Raad achter gedeeltelijk minderheidsvoorstel unaniem IJSBRECHTUM HOEFT NIET MEER BANG TE ZIJN AQENDA~J IJLST Waterpoort-krabbels IJLST SNEEK, WYMBRITSERADEEL van en de gemeenten 700-jaar Stadsfeesten Ulst Officieel Orgaan Sneek vraagt toch ruimer grenzen dan G.S. voorstellen Opheffing spoorlijn Sneek-Staveren onaanvaardbaar w 74 1268 1968 1 JAAR stad| I oor Garantiefonds reeds f3.150,- NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en De Blaauw krijgt nieuw gebouw op industrieterrein Donderdag 14 sept. 1967 122e jaargang nr Gemeente garandeert rente en aflossing Fietser tegen auto 5 gemeentebesturen schreven brief aan staatssecretaris DRIJFHOUTS NIEUWS3LA0 ==5=* H 1 PARASITAIRE BEBOUWING VERKOOP BOUWTERREIN ONBEGRIJPELIJK Gezondheid is een grote schat. ten van dieren, er is een vosse- kopje en een paar opgezette vo gels maken het museum com pleet. Overal ligt een strookje papier bij waarop staat wat het voorstelt; zoals trouwens in elk museum. Bij de ingang hangt een groot plakkaat: „Het is ten strengste verboden wat U hier ziet aan te raken”. De bezoe kers alléén zeer speciale gas ten zijn welkom moeten en tree betalen. De beide jongens zitten vol van hun hobby. Mar ten is een echte natuurliefheb- Verscmjnt MAANDAGb 3D DONDERDAGS kantoor vooi administratie en redaktie GEDEMPTE PUL b Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H A de Boer Telefoon 4091 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bjj kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 4, per halt jaar. Franko per post £6,— per hall jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Nadat het minderheidsvoorstel van de wethouders Bergsma en Vis ser gisteravond door de Sneker raad met 9-8 stemmen was verworpen, werd er opnieuw gestemd over hetzelfde voorstel, maar zodanig gewij zigd, dat het dorp IJsbrechtum en omliggende gronden niet meer bin nen de Sneker grenzen zouden vallen. Wel zouden dan Loënga en om liggende gronden alsmede terreinen aan weerskanten van de Houke- sloot binnen de grenzen vallen. Ruw geschat omvatten deze beide ge bieden 175 ha. Met algemene stemmen ging de raad ermee akkoord als zijn mening bij Gedeputeerde Staten ter kennis te brengen, dat Sneek deze grond nodig heeft om haar groei te kunnen opvangen. Sneek daarentegen valt direct op de goed gefundeerde argumentatie. Een argumentatie uitgaande van de visie, dat stimulering van het westen van Friesland en meer direct geldt dit voor de Zuidwesthoek in belangrijke mate zal afhangen van een snelle groei van Sneek als kerngemeente. Mijn fractie, behalve de heer Fijl- stra spreekt zich uit voor aanvaar ding van het minderheidsvoorstel, zo vervolgde de heer Van Dijk. Van deze plaats spreek ik de wens uit, dat G.S. zich alsnog serieuzer gaan verdiepen in de problematiek van westelijk Fries land, in het bijzonder van de Zuid westhoek. ken door een aantal gespreksgroe pen in te stellen. Mensen van alle gezindten zullen samen vragen van geloof, moraal enz. bespreken. „Het wordt hoog tijd om niet anderen voor ons te laten denken, maar zélf te denken en uit de stulpjes en schulpjes te komen om met elkaar te spreken en naar elkaar te luiste ren in een eerlijke gedachten wisseling”, schrijft de secretaris van het Jouster Convent in de Jouster Courant. Een initiatief tot praktische oecumene dat navolging verdient. Donderdag 14 september Bijzonder con cert Frysk Orkest in Amicitia The ater. Dirigent Alfred Salten. Solist Stefan Askenase, piano. Aanvang 8 uur. Zaterdag over een week gaan de ruiters en amazones in onze stad in de manege laten zien wat ze kun nen. Daar wordt dan een z.g. open dag gehouden. Dat betekent, dat ie dereen die dag (van 10 tot 5 uur) welkom is om eens een kijkje te nemen en zelf een ritje te maken. Het zwembad is deze week voor het laatst geopend. Zaterdag is de laatste dag. Het is dit seizoen weer Ook de heer Poiesz vroeg zich af welke cijfers zouden uitkomen. Hij dacht evenwel gezien het bevolkings- verloop van 1957-1967, dat het aantal in 1990 niet boven de 50.000 zal uit komen. IJsbrechtum achtte hij moei lijk haalbaar, terwijl ook een groen strook tussen de bebouwingen van be lang is. Tenslotte vroeg hij zich af of de kosten, die overname van IJs brechtum ongetwijfeld met zich mee brengt, wel opwegen tegen de voorde len. Daarom, in tegenstelling tot zijn fractiegenoot, achter het meerderheids- voorstel. De voorzitter wees er op, dat het nog een hele tijd kan duren voor alles in kannen rn kruiken is. Dan kan men misschien opnieuw beginnen. Hij vond het daarom het beste de proce dure te volgen en daarbij te blijven hameren op wat men voornemens is te doen in Friesland met het oog op de ruimtelijke ordening. Gecombineerde uHaave ven De financiële commissie is aan het werk gegaan en heeft al een 30-tal in woners bezocht. Ze 'zijn op enkele uit zonderingen na overal enthousiast ontvangen en er is gul ingetekend. Het Sneeker Nieuwsblad is een De heer Fijlstra vroeg zich af wat hij van de verschillende prognoses t.a.v. de bevolkingsgroei moest den ken. Wist u, dat er in onze stad een natuurhistorisch museum is? Het is te vinden aan de le Oos- terkade nr. 3 in de kelder van de -familie Faber. Directeur van het museum is de 11-jarige Ol- chert Faber; hij wordt geholpen door zijn vriend Marten Bosma (15 jaar). Samen hebben zij een prachtige verzameling aange legd van eierschalen, vogelnest jes, schelpen en stenen, tanden en beenderen van dode dieren, teveel om allemaal op te noe men. Aan de wand hangen pla in 2e instantie legde de heer Van Dijk uit wat parasitaire bebouwing is: die bebouwing, die haar aantrekkings kracht ontleent aan de nabijheid van een grote gemeente, waar allerlei voor zieningen aanwezig zijn. Hij beschouw de IJsbrechtum als een soort tuindorp. Er is gezegd, dat de beide andere ge meenten offers brengen. Maar, aldus de heer Van Dijk, ze zijn meer gebaat bij een sterk Sneek dan bij het behoud van een paar stukjes grond. De heer B. de Vries wees er nog op, dat niet alleen IJsbrechtum forensen plaats is. Er zijn meer van deze plaat sen, zoals Oppenhuizen. SNEEKER NIEUWSBLAD ber; beiden hebben veel be langstelling voor dieren en plan ten. Zo hebben ze zich ontfermd over een paar kraaien en ek sters. Ze trekken er ook veel op uit, naar Huisterheide of naar het „bos” in IJsbrechtum. „De kelder mogen jullie gebruiken”, heeft de vader van Olchert ge zegd. Hij is zelf ook een natuur liefhebber, maar heeft er, zoals zoveel mensen, te weinig tijd voor. De jongens kunnen zich evenwel nog heerlijk uitleven in hun liefhebberij. De raad is gisteravond akkoord ge gaan met een voorstel van b. en w. om de betaling van rente en aflossing te garanderen van een geldlening, die door de heer T. de Blaauw alhier wordt aangegaan. Deze heeft het geld nodig voor de bouw van een bedrijfs ruimte aan de Kamerlingh Onnesstraat industrieterrein De heer De Blaauw exploiteert aan de Oude Koemarkt een bedrijf voor verkoop en reparatie van landbouw machines en -werktuigen. Als gevolg van een te kort aan ruimte moet voor het verrichten van bepaalde werk zaamheden en parkeren meermalen gebruik gemaakt worden van de open bare straat. Dat is met het oog op het verkeer een ongewenste situatie. De gemeente is daarom met de heer De Blaauw overeengekomen, dat er op het industrieterrein op een stuk grond van 5000 m2 een nieuwe bedrijfsruimte gesticht zal worden. Het gebouw aan de Oude Koemarkt zal dan buiten ge bruik gesteld worden of voor opslag gebruikt. Om dit alles mogelijk te ma ken is de heer De Blaauw er in ge slaagd een lening aan te gaan van f250.000,Aangezien er gemeentebe langen in het spel zijn, is onder be paalde voorwaarden deze garantie ver leend. Dinsdagavond tegen half zes stond de heer I. Kuipers niet bepaald jong meer, maar nog bijzonder fit bij de spooroverweg in Ulst met zijn fiets te wachten om de aankomende bus uit de richting Nijezijl te laten passeren. Hij had echter niet gezien, dat achter de bus een personenauto reed, bestuurd door de heer W. uit Heeg. Toen de bus bij het kruispunt de richting Ulst nam, dacht de heer Kui pers dat de weg vrij was en stak over. De heer W. remde uit alle macht, maar kon een aanrijding niet meer voorkomen. Gelukkig werd de fiets meer beschadigd dan de persoon. Een pijnlijk schoudei' en een geschaafde knie waren voor de heer Kuipers de gevolgen. De aanneming van dit geamendeer de minderheidsvoorstel betekent geens zins, dat het voorstel van de meerder heid van het college, de burgemeester en de wethouders Baarda en Baaijens, is verworpen, Immers, de minderheid had reeds uitdrukkelijk verklaard dat zij zich hiermee verenigde. Zij wilde alleen meer. Het amendement, de wij ziging dus van het mindertheidsvoor- stel, kwam van de PCG-fractie bij monde van haar voorzitter B. de Vries. Maar eerst werd het oorspronkelijke minderheidsvoorstel in stemming ge bracht. Dit werd verworpen, met de stemmen van mevr. Unema en de he ren Bergsma, Visser, Lichthart, Van Dijk, Bosma, Meyer en J. P. de Vries voor. Tegen stemden mevr. De Graaff en de heren Baaijens, Baarda, B. de Vries, Nienhuis, Van den Akker, Zeil- stra, Poiesz en Fijlstra. WYMBRITSERADEEL GEHEKELD De heer Van Dijk legde als eerste namens de PvdA-fractie een uitvoe rige verklaring af. On ministerieel verzoek echt niet een speciaal veraoek van Sneek al dus deze spreker, hebben G.S. voor een duidelijk grensverloop een luttele cor rectie toegepast. Zulks doet een ge acht raadslid enigszins denken aan machtswellust. Machtswellust kenne lijk van ministeriële zijde of wel van G.S. Ik heb deze uitlating, gedaan in de raad van Ijlst, slechts even aan gehaald om de instelling aan te geven van waaruit een voor het westen van Friesland zo belangrijk onderwerp be naderd wordt. Overigens is de grenswijziging met de gemeente Ulst van ondergeschikt belang in vergelijking met die t.a.v. de gemeente Wymbritseradeel. Met ’t doel inzicht te krijgen in het gevoelen van de raad van Wymbritseradeel t.a.v. de ontwerp-regeling, woonden een lid van uw college en ikzelf de raadsvergadering van die gemeente bij op 8 september j.l. Evenwel, alvorens de raad aan het bedoelde agendapunt toekwam, werd er eindeloos gespro ken over het punt: Straatnaamgeving. Historisch besef en niet eens uit sluitend christelijk-historisch besef naast een grenzeloze belangstelling over en weer voor waar men als kind speelde, kenmerkten dit 2r2 uur lang durende agendapunt. Ik zou hierover stellig hebben gezwegen, ware het niet, dat het onderwerp grenswijziging in drie minuten af gehandeld werd. Na enige betuiging van instemming met het voorstel van hun college, werd dit agendapunt met een hamerslag afge daan. Een gang van zaken, die des te onbegrijpelijker is, als men de toe lichting, die het college van burge meester en wethouders van Wymbrit seradeel bij hun voorstel gaven, nader beziet, aldus de heer Van Dijk. Het behoud van land weegt het ge meentebestuur van Wymbritseradeel kennelijk zwaarder dan de toekomst van de bevolking, zo concludeerde hij deze toelichting. In het voorstel van Donderdag 14 september. Verkiezing van volmachten van het Waterschap „Heeg” van v.m. 9 uur tot nam. 1 uur in Café V. d. Wal te Heeg en in Café De Boer te Oudega. Vrijdag 15 september Orgelbespeling in de Grote Kerk door de heer Dirk S. Donker. Aanvang ’s avonds 8 uur. Zaterdag 16 september ’s Middags 3 uur competitiewedstrijd ONSVVI. Terrein Sportpark. Tiisdei 19 en woansdei 20 septimber Krite Snits. Selskip Tetman de Vries mei „De Wyldepüst”. Maandag 25 september Bloemschikwed- strijd voor iedereen (mits amateur) v. d. Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw- en Plantkunde afd. Sneek e.o. in de grote zaal Hanenburg. Tot 27 september Tentoonstelling teke ningen en schilderijen van Louis Boormeester in het Fries Scheep vaartmuseum, Kleinzand. De raad besloot tevens aan de heer J. Dijkstra te Leeuwarden een perceel bouwterrein te verkopen, dat is ge legen aan de Roerdomplaan. Het gaat om 675 m2 voor de bouw van een bun galow. De prijs is vastgesteld op f 26, per m2. Ook werden de prijzen van de onop gehoogde bouwterreinen in de stads uitbreiding Hemdijk vastgesteld op resp. f 26,per m2 en f 22,50 m2 al naar gelang de ligging. Vijf gemeentebesturen in de Friese Zuidwesthoek, nl. van Hemelumer Oldeferd, Hindeloopen, Workum, Sta veren en Sneek, hebben de staatssec retaris van Verkeer en Waterstaat een brief geschreven, waarin zij het voor nemen van de Ned. Spoorwegen om de spoorlijn Sneek-Staveren op te hef fen, onaanvaardbaar noemen. Zij vinden, dat het argument dat de lijn financieel niet uit kan, geen motief is om de opheffing te recht vaardigen. Het noorden van het land is in het kader van de economische ontwikkeling een bijzondere plaats toebedacht. Daartoe worden stimule ringsmaatregelen genomen. „De opheffing van de spoorlijn Sneek-Staveren zou”, aldus het schrij ven, „in het kader van de doelstellin gen, welke met het oog op de toekom stige ontwikkeling worden nagestreefd, in alle opzichten een tegenstrijdigheid zijn die niet valt te verdedigen”. Het streefbedrag dat de commissie zich gesteld heeft is f 6.000. De stand is momenteel: toezeggingen van par ticulieren f 2.150. Aanbieding van de Coöp. Raiffeisenbank „Heeg-Ulst e.o.” van f 1.000, zodat de totaalstand op heden is f 3.150. Binnen zeer korte tijd hoopt de commissie het tweede 30-tal ingezetenen te bezoeken, die hiervan vooraf per brief kennis krijgen. Nog één vraag: welk bedrijf, coöperatie of instelling volgt het voorbeeld van de Raiffeisenbank? De commissie wacht met belangstelling af! Namens de PCG-fractie sprak de heer B. de Vries. Hij vond het onbe grijpelijk, dat de samenstellers van de ontwerpregeling geen rekening heb ben gehouden met de bezwaren van de betrokken gemeenten, die deze hebben ingébracht en deze niet tegen elkaar hebben afgewogen, maar op een kleine correctie na hun eerder in genomen standpunt hebben gehand haafd. Legt men de bezwaren welke Sneek heeft tegen de ontwerp-regeling en die van Wymbritseradeel en Ijlst naast elkaar, dan zijn ze niet te vergelijken en vallen deze laatste in het niet, al dus de heer De Vries. G.S. hadden de knoop in één keer door kunnen hak ken. Een herindeling van Friesland of de Zuidwesthoek met een drie- of vier tal gemeenten was verstandiger ge weest. Waar komen de bezwaren van Wymbritseradeel in het kort op neer? Op het handhaven van een zo groot mogelijke groenstrook tussen de stad en de dorpen. Ons inziens een bezwaar, ingegeven door een niet verklaarbare angst. Sneek heeft meer belang bij ruimte en groene stroken dan de dor pen in Wymbritseradeel en zou zich zelf in het vlees snijden, wanneer daar onvoldoende rekening mee werd gehouden. Het argument van IJlst om een zo breed mogelijke groenstrook te handhaven is nog onbegrijpelijker, ter wijl het uitmonden van de aan te leg gen weg IJlst-Lemmerweg in de ge meente Sneek geen bezwaar behoeft op te leveren. Deze gemeenten vergeten dat een te nauwe begrenzing van Sneek nadelig kan werken voor de volkshuisvesefng. Oplossingen van problemen die met dit vraagstuk samenhangen, moeten niet geremd worden door een gebrek aan ruimte. Sneek heeft zich niet gedragen els een hongerige wolf, zo vervolgde de heer De Vries. De dorpskernen IJs brechtum, Offingawier en Oppenhui zen zijn z.i. terecht buiten de voorge stelde grenzen gehouden. De oplossing voor de behoefte van Sneek aan in dustrieterrein achtte hij zo onlogisch, dat deze met de grootste kracht van de hand gewezen moet worden. De enige mogelijkheid leek hem toe hiervoor gronden ten zuiden van de Houkesloot te bestemmen, mits er voor een vol doende brede groenstrook wordt ge zorgd. Het argument van de parasitaire be bouwing weegt de minderheid nogal zwaar, aldus de heer De Vries. Hij meende dat deze mogelijkheid ook aanwezig is in b.v. Oppenhuizen, Scharnegoutum en Ijlst. Wij zijn tegen uitbreiding in de richting IJsbrech tum, zo besloot hij. Mevr. De Graaff voegde daar aan toe, dat ook zij dit voorstel te krap opgezet vond. Ze liet een protest ho ren tegen de tweeslachtigheid van G.S., die wel het rapport „Het Noorden op weg naar het jaar 2000” hebben aan vaard. Nu doen G.S. en P.P.D. evenwel of dit rapport en de 2e nota over de ruimtelijke ordening niet bestaan. Een onbegrijpelijke zaak. De heer J. P. de Vries merkte op, dat het er ook in deze tweede ronde over de grenswijziging nog niet best uitziet. Hij was van mening, dat een uitbreiding zodanig moet zijn, dat voor een grote reeks van jaren een goed beleid mogelijk is. Ook hij sprak de hoop uit, dat als er straks een beslis sing wordt genomen deze in overeen stemming is met de tweede nota over de ruimtelijke ordening. De KVP- fractie was echter niet eensgezind. Per soonlijk stel ik mij achter de minder heid, aldus de heer De Vries. WAT DENKEN VAN PROGNOSES? bijzonder druk geweest en de be hoefte aan een grotere en betere accommodatie wordt gaandeweg dringender. Na afloop van het zwemseizoen is er voor badmeester Nauta nog een probleem. Hij blijft namelijk zitten met een enorme hoeveelheid achtergelaten voorwer pen, meest kledingstukken. Zij, die iets in het zwembad hebben verlo ren, krijgen volgende week nog ge legenheid het -terug te halen. o Boei” ligt al een paar weken niet meer aan de oever van het Snee- h kermeer en met de diensten op zondag is het gebeurd. Zestien zon- dagen werden er kerkdiensten ge- houden voor de watersporters en in totaal kwamen er 3481 kerkgan- gers. Dat is gemiddeld 218 (62 rooms en 156 protestants). De belangstel- ling was dit siezoen groter dan vo- rig jaar, toen er op 9 zondagen diensten werden gehouden. Gemid- deld kwamen er toen 212 (58 r.k. en 154 prot.) kerkgangers aan boord. Onder hen waren vooral veel jongeren. Dat merkt men eerst goed wanneer men haar een tijdje mist. Of gecon- 4. fronteerd wordt met ziekte in de naaste omgeving. Ziekenbezoek is daarom niet alleen een zaak in het belang van de patiënt, het wekt ook V de bezoeker tot bezinning op zijn eigen betrekkelijke gezondheid. Wie immers zal zeggen hoe gauw de rol- len misschien zijn omgedraaid en de bezoeker patiënt is? In ons Sne- ker St. Antoniusziekenhuis is het elke dag een. drukte van belang. En de patiënten hebben dat bezoek beslist nodig. Het kan hun herstel j bespoedigen. Vele gezonden zouden zich in hun vrije tijd zeer verdien- o sitelijk kunnen maken door op het bezoekuur eens een praatje te ma- ken met d;e zieken, die geen bezoek ontvangen, om welke reden dan o ook. Wellicht zouden ze ook op j andere wijze hulp kunnen bieden. Want al doet het personeel wat het kan om de zieken hun verblijf zo aangenaam mogelijk te maken, per- soneelsgebrek is er de oorzaak van, dat soms niet die aandacht aan t ieder wordt besteed die strikt no- digis. Door de gezamenlijke kerken (zo- wel r.k. als protestants) wordt straks een interkerkelijke vredes- I week gehouden, nl. van 8-15 okto- ber. Geen spreiding van kernwa- penen, wel spreiding van welvaart is het thema, waarover men zich gaat bezinnen. Men zou hopen, dat er nu werkelijk wat concreets uit J deze vredesweek voortkomt. Dat de kerken een radicaal geluid laten. horen tegen de oorlog als oplossing van geschillen. De kans op een duurzame vrede in wereldiverband lijkt nog zo eindeloos ver. En een sterke krijgsmacht schijnt nog steeds noodzakelijk om een mogelijke aan- valler af te schrikken. De kans op algehele ontwapening is niet groot. Maar dat alles is geen reden om J de zaken te accepteren zoals ze zich aandienen. Blijven „vechten” voor de vrede is daarom een zaak van algemeen belang. Water naar de zee dragen is een spreekwoord, dat aanduidt, dat er s volkomen overbodige arbeid wordt verricht. Maar dat deden de man- nen van de IWGL vrijdagavond be- slist niet, al leek het er wel op. Om kwart over elf waren zij op het Hoogend nog bezig. Uit een brand- putje in de straat stroomde met grote kracht water via een slang in de gracht. Een zwaailicht boven op hun auto deed vermoeden, dat er iets aan de hand was. Desge- vraagd antwoordden zij lakoniek: „Leidingen schoonmaken”. t Het kerk- en recreatieschip „De Al jaren wordt er gepraat over oecumene. Het gaat met de een wording van de kerken niet be paald „van een leien dakje”. Het is een moeizame weg. In onze stad probeert vooral de Interkerkelijke Werkgroep (IKW) de toenadering te stimuleren door bijzondere bij eenkomsten, kerkdiensten en vooral het gesprek. Men kan immers niet over andermans geloof oordelen zonder er iets van af te weten. In Joure gaat men de zaak nu aanpak-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1