z n voor en AGENDA J Mog geen samenwerking tussen ARP en CHU Frysk Orkest met pianovirtuoos Askenase Gereformeerde Kerk Sneek heeft geestdriftige jonge predikant Ulster jongedame vloog boven Nederland Kapelaan Van Eijden stelde z’n opvolger IJLST WYMBRITS ERA DEEL i Interessant onderwerp op startavond ARJOS en CHJO Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, en van 1 122e jaargang nr 75 Maandag 18 sept. 1967 D DRIJFHOUT* NIEUWSBLAD 1 Kerkschip ,.De Boei” nog aan Sneekermeer 1 r Gestolen bromfiets terug Dokter W. B. van der Meer overleden Hoe brengt U t Evangelie in praktijk Nationale zeilkampioenschappen Joop Helder kampioen in de 16 m2 klasse A. de Jong overleden Snekers aangehouden, verdacht van diefstal Burgerlijke stand Hei SumIuu NwtfwtbUd is aecomJweowk uiHpve NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Blijven werken aan gestalte van de Kerk” SNEEKER NIEUWSBLAD Rienck parochie ontvangen. •I gehouden, zich er kunnen recreëren. J. W. B. Tiisdei 19 en woansdei 20 septimber Krite Snits. Selskip Tetman de Vries mei „De Wyldepüst”. Zaterdag 23 september Sluitingswed- strijd voor leden van de Kon. Zeil vereniging „Sneek” op het Sneeker- meer. Eerste start 2 uur. Verscnijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktae GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur EL A. de Boer Telefoon 4091 Dokter Van der Meer heeft ook en kele jaren gezeild in de Pampus Eitis van dr. F. P. Mulder uit Hengelo. Ook in deze boot bewees hij zijn grote klas se en behaalde hij enkele malen de ti tel van noordelijk kampioen. Wegens zijn grote verdiensten voor de zeilsport werd hij in 1956 benoemd tot Schipper in de Orde van de Sneker Pan. c oorlog en vrede,” zo besloot hij zijn rede. Maandag 25 september Bloemschikwed- strijd voor iedereen (mits amateur) v. d. Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw- en Plantkunde afd. Sneek e.o. in de grote zaal Hanenburg. Tot 27 september Tentoonstelling teke ningen en schilderijen van Louis Boenmeester in het Fries Scheep vaartmuseum, Kleinzand. Gistermiddag zag de politie twee jongens van twaalf jaar rijden op een bromfiets. Toen de knapen aan de tand werden gevoeld, kwam aan het licht, dat de bromfiets eigendom was van een arbeider van Nirota. Deze man had donderdag aangifte gedaan van vermissing. De bromfiets is aan de eigenaar teruggegeven. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties lager. Abonnementsprijs t 4,— per half jaar. Franko per post f6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Het kerk- en recreatieschip „De Boei” ligt nog aan de oever van het Sneekermeer tot en met zondag 24 sep tember. Al worden er geen kerkdien sten meer gehouden, als recreatie schip blijft het dus tot en met het komende weekeinde zijn taak vervul len, zodat de deelnemers aan de slui- tingswedstrijden van KZVS en SZC, die resp. zaterdag en zondag worden j otzki, 2. Sinke, 1 gehouden, zich er kunnen recreëren. Nederland: Sinke. In de nacht van vrijdag op zaterdag is te Grouw op 87-jarige leeftijd over leden dokter W. B. van der Meer. De overledene genoot in zeilerskringen grote bekent" eid door zijn vele succes sen in de 30 M2 klasse. Het aantal prijzen dat hij met de Li heeft gewon nen is enorm, terwijl hij met dit snelle schip bov'1” ”:n vele malen noordelijk kamp: -n werd. Toen de heer Van der Meer wegens zijn gevorderde leeftijd het wedstrijdzeilen er aan gaf, zette zijn zoon in de Li de reeks successen van zijn vader voort. „ALLES VERNIEUWEN” Ook de heer De Boer pleitte voor een algehele vernieuwing. „Het moet echter geen Nederlandse CDU worden. De bijdrage van de ARP bij de pogin gen tot samenwerking is honderd procent,” zo vertelde hij. De hoofd punten waar het bij de vernieuwing om moet gaan, zijn volgens hem het oorlogsvraagstuk, waarbij inbegrepen het vraagstuk over kolonialisme, de vraagstukken van de sociale verhou dingen. de welvaartsverhouding en het welzijnsbeleid. Na de vier korte inleidingen werden de talrijke aanwezigen in de gelegen heid gesteld vragen af te vuren. Een enkeling maakte hiervan echter ge bruik, zodat de voorzitter de bijeen komst spoedig daarna sloot. Veel parochianen (en anderen) drukten de beide kapelaans de hand. In het midden op de foto kapelaan Van Eijden, rechts zijn opvolger kapelaan Beeres. waar een volgende groep zich bij hen voegde en daarop ging het richting Schiphol. Een paar van de deel neemsters, onder wie onze Ulster jon gedame, waren blij weer vaste grond onder de voeten te hebben. De maag ging een woordje meespreken. Met een bus reed men van Schiphol naar Amsterdam. Daar werd geluncht en toen werd de grote stad bekeken. Om kwart voor vier reed het gezel schap weer naar Schiphol terug, waar ook veel te zien is. Aan hartelijkheid ontbrak het niet. Om half zes ging men opnieuw in het vliegtuig en via Enschede weer naar Eelde. Daar werd samen gegeten en om 8 uur werden allen per busje thuisgebracht. De in druk van mej. De Haan: een geweldige dag, maar géén stewardess worden! De jongerenafdelingen van de Anti-Revolutionaire Partij en de Christelijk- Historische Unie in Sneek e.o. hielden donderdagavond in Aere Perennius de eerste bijeenkomst in het nieuwe winterseizoen. Vier sprekers gaven deze avond hun visie op de mogelijkheden tot samenwerking tussen ARP en CHU en de KVP. Sprekers waren de heren H. Ottevanger (AR), burgemeester van Achtkarspelen, T. Tolman (CHU), Tweede-Kamerlid, H. de Boer, (AR), landelijk voorzitter ARJOS, en J. Baarda, oud-landelijk voorzitter CHJO. Alle vier juichten de samenwerking toe, doch in het betoog van de heren Tolman en Ottevanger werd wederzijds terughoudendheid geconstateerd. Ook de heren Baarda en De Boer waren pro-samenwerking, maar vooral De Boer was onduidelijk over de structuur van de nieuwe partij. Na dit In Memoriam vervolgde het programma met Chopin’s tweede pia noconcert opus 21. Solist was de be roemde Poolse piano-virtuoos Stefan Askenase. In zijn beide piano-concer- ten laat Chopin het orkest een secun daire rol spelen, bestaande uit een eenvoudige voor-, tussen- en naspelen en een zeer bescheiden begeleiding van de fascinerende pianopartij. As- kenase’s spel was verrukkelijk in het lyrische Larghetto, gracieus in het sierlijke Rondo. Salten leidde het or kest met begrip voor de opvattingen van de solist. In haar totaliteit stond deze uitvoering op een hoog niveau. De zaal dankte de vitale solist met een spontane ovatie. Na de pauze werd Igor Strawinsky’s Symphonie in C ten gehore gebracht. Deze componist werd in 1882 gebo ren in de buurt van Sint Petersburg. de Vader niet doen. We moeten kri tisch staan ten opzichte van onszelf. Is de Kerk wel wat ze moet zijn? Het is verschrikkelijk als het niet komt tot de concretisering van het Evan gelie; wel mooie woorden, maar geen daden. Hoe brengt u het Evangelie in praktijk? Hij riep de aanwezigen op om wat minder te zeggen en meer te doen. Om alle schijnheiligheid af te leggen. De tweede jongen ging echter niet zomaar aan het werk. Dat gebeurde pas nadat hij berouw had gekregen. Dat bete kent, dat je tot inkeer komt, innerlijk van iets afkomt en iets nieuws wilt. „Nu is de preek tenslotte een oproep tot deze inkeer. Kunt u belijden: welk een ommekeer heeft Jezus gebracht in uw hart?” Ds. Brinkman sr. sprak na de preek een gelukwens uit tot zijn zoon, die hij al eens eerder jn dezelfde kerk had beluisterd. De humor ontbrak niet. Hij waarschuwde zijn zoon: „De Friezen zijn trouwe mensen, maar ze moeten het niet op de heupen hebben”. Ds. Van Loo sprak als voorzitter van de kerkeraad. ,,’t Is voor ons een dag waarop we echt blij zijn. Dat ik na een tijd van heengaan en afscheid vandaag een woord van welkom mag spreken”. Ds. Brinkman jr. merkte nog op, dat hij het moeilijk vond om zijn voorgan ger op te volgen, omdat hij nog niet zoveel ervaring had, opgedaan in een kleine gemeente. „Daarom vraag ik u voor alles vertrouwen van u. De har ten van mijn vrouw en mij staan open voor u allen”. Hij bedankte tenslotte allen voor deze feestelijke entree, die ook werd bij gewoond door vertegen woordigers van de overheid (burge meester Rasterhoff en de wethouders Baarda en Bergsma), van zijn vorige gemeente Bakkeveen, van andere ker ken in Sneek en verscheidene organi saties. ver laat hij Rusland, verblijft in Frankrijk en Zwitserland om zich in de dertiger jaren in Amerika te vestigen. Niet ge bonden door politieke tendenzen, wordt deze Rus een componist van we reldformaat. Nog steeds gaat zijn cre atieve werkzaamheid voort. Daar naast treedt hij op als pianist en di rigent. Het oeuvre van Strawinsky is enorm rijk. De symphonie in C ont stond in 1940, is naar het klassieke voorbeeld vierdelig en vergt een speel tijd van bijna drie kwartier. De zeg gingskracht van een man als Strawin sky is onvoorstelbaar groot. Zijn kleur- en bewegingstechniek is inte ressant. Begaafd met een enorme fan tasie hanteert hij een zeer afwisselen de instrumentatie- en harmonisatie. De vele middelen die hem ter beschik king staan weet hij in hoge mate uit te buiten. Van het apparaat dat dit gecompli ceerde geheel tot klinken gaat bren gen, wordt wel de uiterste concentra tie gevergd. Dat het Frysk Orkest in staat is deze Strawinsky te realiseren heeft het donderdag getoond. Speci aal de blazers-solisten gaven blijk van hun slagvaardigheid. Salten gaf elk symphoniedeel zijn bepaalde sfeer, toch bleef het totaalbeeld hem duide lijk voor ogen staan. Aan hoge artis tieke eisen heeft de weergave zeer ze ker voldaan. Op 24 Oktober concerteert het F.O. opnieuw in onze stad. Als solist treedt dan op de Spaanse violist Manuel Vil- luendas. De heer Gerbrands merkte op, dat er een kapelaan werd uitgeluid en een nieuwe ingeluid. (Al gebeurt dat in Sneek dan met een „zacht belletje”.) Straks kan men terecht boven de brie ven aan drs. Van Eijden zetten: L.S., lectori salutem, de lector heil. Ook sprak de heer Gerbrands de hoop uit dat het werk aan de oecumene, die de kapelaan steeds zeer ter harte gaat, mag worden voortgezet. Er zijn in Sneek contacten gelegd, maar ze kun nen nog worden uitgediept. Als tegemoetkoming in de kosten van de verhuizing naar Utrecht, waar hij zoals bekend lector wordt aan een katholieke hogeschool, kreeg de kape laan een enveloppe met inhoud aan geboden. Vervolgens gaf de heer Ger brands op zijn bekende humoristische wijze een korte terugblik over de af gelopen twee jaar, dat kapelaan Van Eijden in Sneek is geweest. „Wij wen sen u in uw nieuwe functie het aller beste toe”, zo besloot hij. Namens de Interkerkelijke Werk groep sprak de nieuwe voorzitter van deze groep, de heer S. Zeilstra. Hij noemde de kapelaan „onze vriend Van Eijden” en hield een warm pleidooi voor de oecumene, die voor de kerken een opdracht is. In Sneek is het kli maat tussen de kerken de laatste jaren veel verbeterd en kapelaan Van Eijden heeft daartoe veel bijgedragen. De heer Zeilstra feliciteerde de kapelaan met zijn benoeming en wenste hem Gods zegen toe. Een boekenbon onder streepte de waardering die de IKW voor hem heeft. Het laatste woord op deze bijeen komst, die door veel parochianen, maar ook door voorgangers van de protestantse kerken, werd bijgewoond, was aan de scheidende kapelaan. Hij vertelde, dat men hem twee jaar ge leden sombere gevoelens over Sneek wilde bijbrengen. Maar hij werd zo hartelijk ontvangen, dat hij heel snel ■was gerustgesteld. Hij had zich voor een dubbele opdracht gesteld gezien: zijn theologische studie afmaken d.w.z. zijn proefschrift, en daarnaast de pa rochie. Die opdracht bleek later moei- lijker dan aanvankelijk was gedacht „Daarom heb ik in de parochie niet zo kunnen werken als ik graag had ge daan”, zei de kapelaan. Hij had even wel graag op zondag de verkondiging gebracht, want dat is volgens hem Het eerste van de zes concerten, Figuur van betekenis geworden, waarin het Frysk Orkest onder leiding 1~~t *--- "---’--j van dirigent Alfred Salten het komen de seizoen in Sneek zal optreden, werd donderdagavond jl. in een uitverkocht Amicitia gegeven. Tijdens dit concert bleef één belang rijke lessenaar onbezet, die van de so- lo-cellist Piet Timmers. Het onver wachte verscheiden van deze zeer ge waardeerde en hooggeachte kunstenaar gaf dirigent Salten aanleiding diens nagedachtenis te eren in een treffend herdenkingswoord. Het orkest sloot hierbij aan met Bach’s beroemde Air uit de Ouverture in D (de vierde or- kest-suite). Hierna werd een minuut stilte in acht genomen. Gisteravond was het in de gereformeerde Zuiderkerk (aan de Bockemakade) feest. Een nieuwe predikant deed zijn intrede: de bijna 31- jarige ds. G. J. Brinkman. Tenminste één van de drie vacatures, waar de gemeente mee zat, is nu weer vervuld. De jonge predikant heeft zich in de dienst van gisteravond doen kennen als zeer geestdriftig. In modern Ned- derlands, dat ongetwijfeld vooral de jeugd aanspreekt, riep hij de gemeente op om het niet alleen bij woorden te laten, maar het Evangelie in praktijk te brengen. Aan het begin van de dienst zong men het bekende „A toi la gloire”, maar dan in het Nederlands. Jubelend klonk het in de tjokvolle kerk: U zij de glorie, opgestane Heer, U zij de victorie, nu en immermeer. De vader van ds. Brinkman, ds. G. Brinkman uit Kampen bevestigde zijn zoon in het ambt. Op de vragen, zoals die volgens het formulier van de bevestiging lui- Slechts één noordelijke zeiler heeft bij de nationale zeilkampioenschappen, welke in het afgelopen weekeinde zijn beëindigd, een titel in de wacht kun nen slepen. Het was Jaap Helder uit Paterswolde, die kampioen werd in de in de 16 m2 klasse. Hij dankte dit aan twee eerste en één derde plaats. Alleen zaterdagmiddag was het goed zeilweer. De overige wedstrijden kwamen niet tot hun recht, omdat het toen windstil was. In de regenboogklasse was de titel voor John Hofland. Onze stadgenoten Fe Wilde en Alberda deden het niet slecht. In het algemeen klassement eindigde De Wilde op de vierde plaats en Alberda op de vijfde. Besseling werd kampioen in de Pampusklasse met Pauli op de tweede plaats. Dank zij een 3e, 5e en 6e plaats op de laatste twee dagen eindigde Dick de Haan in het alg. klassement op de derde plaats en Hessel Donker met een 7e, 2e en 5e plaats op de vijfde. De titel in de Vrij- heidsklasse was voor C. de Har-, voor Hellemans, Rienk Alberda en Onno Zweep. De uitslagen in deze en enkele andere klassen luiden: Valkenklasse: zaterdag 1. Staartjes, 2. De Vries; zondagmorgen 1. Kraan, 2. Klazinga; zondagmiddag: 1. Hoeben, 2. Van Buuren. Kampioen: Kraan. Regenboogklasse: zaterdag: 1. De Wilde, 2. Hofland, 3. Van Wijk. 4. Al berda; zondagmorgen: 1. Van Wijk, 2. Hofland, 3. De Wilde, 4. Van Staveren, 5. Alberda; zondagmiddag: 1. Alberda, 2. Hofland. De Wilde was in deze wed strijd zevende. Vrijheidsklasse: zaterdag: 1. Arends, 2. De Haas, 3. Molenaar, 4. Slijper. Onno Zweep was 6e en Alberda elfde; zondagmorgen: 1. Onno Zweep, 2. Mo lenaar, 3. Alberda, 4. Van der Laan, 6. Jan Eringa; zondagmiddag: 1. Van der Laan, 2. C. de Haas. Onno Zweep was toen 6e, Alberda 7e en J. Eringa 10e. Pampusklasse: zaterdag: 1. Bollee, 2. Besseling; zondagmorgen: 1 Pauli, 2. Biset; zondagmiddag: 1. Pauli, 2. Bes seling. 1. en kampioen van Neder land: Besseling. 16 m2-klasse: zaterdag: 1. Jaap Hel der, 2. Van Staveren; zondagmorgen: 1. J. Helder. 2. Van Rietschoten; zon dagmiddag: 1. J. A. Helder, 2. J. Hel der. 1. En kampioen van Nederland: J. Helder. OK-Joll'enklasse: zaterdag: 1. Mar tens, 2. Sinke; zondagmorgen: 1. Sinke. 2. Lachotzki: zondagmiddag: 1. Lach- 1 en kampioen van den, antwoordde de nieuwe predikant: „Van ganser harte ja”. Zijn eerste preek handelde over de gelijkenis van de twee zonen, waarvan de een de opdracht van z’n vader be antwoordt met ja, maar hij doet het niet, terwijl de ander nee zegt, berouw krijgt en het toch doet. In het bijzonder de tekst: „Wie van de twee heeft de wil van zijn vader gedaan? Ze zeiden: de laatste”. Er heerst hier vanavond een mis verstand, zo begon ds. Brinkman zijn preek. NI. het misverstand, dat het draait om de nieuwe predikant. Hoe hij het er af zal brengen. Maar eigen lijk neemt die helemaal geen uitzon deringspositie in. Daarom wil ik u vragen: let op uw eigen bevestiging en roeping! Wat zal de gemeente van Sneek daarvan terecht brengen? Uit het bijbelgedeelte blijkt, zo ver volgde hij, dat er een mogelijkheid is, dat we wel ja zeggen, maar de wil van Als eerste spreker voerde de heer Tolman het woord. Hij was van me ning, dat het idee om samen te werken niet te snel is gekomen. „Reeds lang zijn er intensieve kontakten tussen beide partijen,” zo zei hij. In verschil lende gemeenteraden vormen de ARP en CHU (soms met de KVP) één fraktie. Dat gebeurt echter in de meeste gevallen in gemeenten waar deze partijen een minderheid hebben (Heerenveen). In een gemeente als Wymbritseradeel, waar de AR en CHU een grote meerderheid hebben, is ech ter in deze vorm geen samenwerking. De heer Tolman zag de samenwerking, die tot nu toe plaatsvindt, uit de nood geboren. Hij achtte een samenwerking op lan delijk niveau nog niet mogelijk, om dat hij bij de AR enige terughou dendheid constateerde. „Doordat de meningen van de heren Berghuis, Bies heuvel en Zijlstra nogal uiteenlopen,” aldus de heer Tolman, „is het gezicht van de ARP minder duidelijk gewor den.” De spreker achtte het noodzake lijk, dat de partij met een duidelijker standpunt komt. „CHU TERUGHOUDEND De heer Ottevanger constateerde bij de CHU de meeste terughoudendheid! Hij citeerde een artikel van Bruins Slot in het dagblad Trouw van febru ari 1945, waarin deze pleitte voor een Christelijke Volkspartij. „Maar Tilanus heeft het niet gewild,” aldus de heer Ottevanger, „ondanks de herhaalde pogingen van de ARP.” Ook de kerkelijke achtergrond speelt bij dit alles een belangrijke rol. In dit verband merkte de heer Ottevanger op: „Beernink heeft( gezegd: „We zitten niet in één kerk en we gaan ook niet in één partij.” De ARP heeft in 1964 de CHU gevraagd, maar er kwam een onduidelijk antwoord,” aldus de heer Ottevanger. Zowel hij als de heer Tolman waren echter van mening, dat wanneer er in- De 19-jarige mej. Thea de Haan, die derdaad samenwerking komt, deze zal onlangs een le prijs had gewonnen als x- ri-tTTT at5t> T-tzo J Spar-personeelslid, heeft woensdag die prijs in ontvangst genomen, meege maakt, ondervonden, of hoe men het ook maar wil uitdrukken. ’s Morgens 6 uur reed winkelier Joh. Ruiter met haar naar Leeuwar den. Daar stond een busje gereed om haar met nog vier dames en één heer, die zich in Leeuwarden hadden verza meld, naar Eelde te brengen. Door een lekke band werd het vertrek uit de hoofdstad nogal vertraagd; niettemin kwam het gezelschap dat in Zwaag- westeinde en Drachten nog een paar passagiers oppikte, op tijd in Eelde aan. Na gezellig koffiedrinken ging men de lucht in. De reis ging eerst naar Enschede, Zaterdag is in onze stad de heer A. de Jong overleden. Hij is 71 jaar ge worden. De heer De Jong genoot be kendheid als gerechtsdeurwaarder. Hij begon zijn carrière in Kampen, maar kwam daarna naar Sneek, waar hij een tijd samenwerkte met de heer Broersma. Later leidde hij alleen een deurwaarderskantoor. Als gerechts deurwaarder werd hem per 1 septem ber 1963, na een periode van meer dan 25 jaar, eervol ontslag verleend. Vrijdag zijn door de gemeentepolitie Sneek drie inwoners van Sneek aan gehouden, verdacht van diefstal van brandstof in Ijlst en aardappelen en uien in de Noordoostpol-der. Het zijn de 23-jarige A.K., de 45-jarige J.F. en de 29-jarige J.B. De mannen zouden in de eerste week van september 24 zakken antraciet heb ben gestolen van een brandstoffen handelaar uit Ijlst, die deze zakken bij het station had staan. In de Noord- oostpolder zijn ze meer dan één keer geweest. De laatste keer was donder dagavond j.l. Met een bestelwagen van A.K. werden toen 12 zakken aardappe len vervoerd. Met die bestelwagen trokken de mannen er vaker op uit. De goederen zijn in beslag genomen, de mannen ter beschikking van de rijkspolitie in Wymbritseradeel en de gemeentepolitie van de Noordoost- polder gesteld. SNEEK, van 9 t.e.m. 15 september. Geboren Jolanda Anita, dv Ruurd Cu- perus en Regina Reekers; Richard, zv Jan Rozenberg en Marijke Kouwen- hoven; Bauke, zv Sjouke Keulen en Geertje de Witte van Lemmer; Tjitske, dv Murk Jelle Damstra en Klaaske Bruinsma, van Folsgare; Brenda Ka rin, dv Jacobus Bosma en IJmkje El- gersma; Jacob Cornells, zv Ferdinand Kornelis Hoekstra en Neeltje de Ja ger. van Idskenhuizen. Ondertrouwd: Johannes Franciscus ter Schure. 30 jaar en Julia Regina Sie- mensma, 22 jaar; Jan Andries Velting, 21 jaar en Sijtske Baukema, 20 jaar; Jan Egbert Koopmans, 22 jaar en Margreetje Andringa, 19 jaar; Geert de Haan, 24 jaar en Henderika Elisa beth Meijer, 19 jaar; Jurjen Klaas Lolkema, 19 jaar en Etje Cnossen, 19 jaar. Getrouwd: Aloysius Clemens Schulte Fischedick, 24 jaar en Foekje Hertha Zijlstra, 22 jaar: Anne Koopmans, 27 jaar en Jacoba Janke Dijkstra, 23 jaar; Johan Hendrik Harkema, 23 jaar en Joukje de Boer, 20 jaar; Gerhardus Jo hannes Holstra, 29 jaar en Sjoukje Offringa, 21 jaar; Karei Jan Boersma, 21 jaar en Anneke leneke Nauta, 21 jaar; Theo Kooistra. 23 jaar en Gepke Jansje Cnossen, 21 jaar. Overleden: Jan de Vries, 91 jaar w.v. Harmanna Bakker; Pieter Pieter- sma, 61 jaar e.v. Jeltje Muizelaar; Lieuwe Bijlsma, 76 jaar w.v. Hendrika Eskes; Anne Schilstra, 74 jaar w.v. Dirkje van der Zijl, van Poppingawier; Harmke de Jong, 58 jaar e.v. Andries Bo=ma. v=n .Inure zijn tussen CHU, ARP en KVP. De heer Baarda toonde zich even eens een voorstander van een chris- telijk-democratische samenwerking tussen die drie. „We moeten moed hebben om samen geheel opnieuw te beginnen,” zo be toogde hij. „De samenwerking tussen de kerken, de oecumene, kan daartoe veel bijdragen.” De oude stokpaardjes moesten vol gens de heer Baarda verdwijnen, even- als de nu heersende sterke onduide lijkheid. „We moeten zoeken naar een partijvernieuwing en dan graag een christelijke volkspartii met een pro gressieve inslag, die ernst maakt met vraagstukken als ontwikkelingshulp een „samen zoeken en tasten naar de gestalte van de kerk”. Hij herinnerde aan de prettige sa menwerking met het bestuur van het katholiek vrouwengilde, de jeugdbe weging (Margrietgroep van de gidsen en kabouters) en zijn werk voor de oecumene. De Kerken moeten serieus, en niet vrijblijvend, blijven werken aan de eenwording. In Sneek is er een goede en spon tane omgang met de voorganger van de andere kerken. Op initiatief van de IKW is daaruit het plan geboren om te komen tot een stedelijke raad van kerken, waarin getracht wordt samen te werken. De raad zal een middel rioeten zijn om tot diepere eenheid te komen. Uniek in ons land wat de samen werking tussen de kerken betreft noemde de kapelaan het kerkschip „De Boei”. Hieraan mee te werken is in zijn Sneker periode een van de mooiste dingen geweest. De IKW voml hij vooral belangrijk omdat er vrl—d- schapsbanden worden gekweekt. „De kloof wordt op die manier wegge leefd”. Hij besloot zijn toespraak met dank te brengen voor de goede omgang met deken Vredendaal en kapelaan Feijen, de collega’s in het dekenaat, het kerkbestuur, de koster en het pa rochieel comité. „Ik ben blij dat ik straks op een meer vooruitgeschoven post kan blijven werken aan de toe komstige gestalte van de Kerk. Want het gaat om de boodschap van Chris tus”, zo besloot kapelaan Van Eijden zijn afscheidstoespraak. Kapelaan drs. R. J. A. van Eijden heeft gistermiddag tijdens een korte recep tie in hotel Hanenburg afscheid genomen van Sneek. De parochianen en andere genodigden konden tevens kennismaken met zijn opvolger kapelaan J. D. A. Beeres. De scheidende kapelaan mocht tal van goede woorden aan horen en uit handen van de heer A. Gerbrands een geschenk van de hele

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1