Rustig slot Kon. Zeilver. „Sneek Woudsend heeft eindelijk z’n nieuwe sportveld Kritische bezinning in de Kerk nodig over eigen bestaansrecht, zegt ds. Mondt IJLST WYMBRITSERADEEL r/ AQENDA j en Burgemeester Van Hout verrichtte onder grote belangstelling opening Veel belangstelling voor open dag manege meer technische uitleg was te dóén. van Nieuwe regenheogzeiiers Officieel Orgaan aUDI MOL WINNAAR SNEEK - BOLSWARD - SNEEK et busj de gemeenten SNEEK, Éllil Maandag 25 sept. 1967 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD |O 1 t 9? Wie mist valhelm Auto in de sloot bij Nijlanderzijl Hoe binne de Friezen? Frysk-Hollansk poëzij- festival yn Ljouwert Proces-verhaaJ wegens diefstal van fiets Ds. Kalina houdt lezing c in Sneek: Bromfietser gewond na botsing met busje Jongens namen roeibootje weg Ijlster woning op f 9.699,- beschreven ■U •n 122e jaargang nr 77 „Als schapen midden onder wolven... DS. VISSER GERIDDERD] SNEEKER NIEUWSBLAD om in Staat op en strijdt i belangstellenden zijn een grote liefde. SEDERT 1958... wieldiefstal. ***Vóuk Het Sneekar Nieuwsblad is De gemeentepolitie van Sneek zou graag zien, dat degene, die omstreeks half augustus een witte valhelm is kwijtgeraakt in de Kruizebroederstraat, zich vervoegt op het politiebureau in de Kruizebroederstraat. Een z.g. „lelijk eendje”, bestuurd door de 21-jarige J.B. uit Bolsward, is in de afgelopen nacht van de weg in de sloot geraakt op de oude weg Sneek- Bolsward onder Nijlanderzijl. De be stuurder werd niet gewond, maar de wagen werd zwaar beschadigd. Naar de oorzaak van dit ongeval wordt door de rijkspolitie een onderzoek ingesteld. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Redacteur H A de Boer Telefoon 4091 r n (i Intussen kon het provisorische ter rein niet langer worden gebruikt, aan gezien hier woningen en het dorpshuis moesten worden gebouwd. Weer werd een noodoplossing gevonden. In decem ber 1962 waren eindelijk de plannen rond en werden de subsidieaanvragen ingediend. Van de totale kosten moest de dorpsgemeenschap zelf f 18.000 bij eenbrengen. Een hele opgave, temeer daar kort tevoren voor de .Driuwpolle’ Om goed 10 uur werd de dag geo pend door de heer S. Bos, voorzitter van het stichtingsbestuur. Hij mocht direkt al tevreden zijn over de belang stelling. Vanuit het restaurant „In de Ruif” konden de bezoekers de verrich tingen in de manege gadeslaan. De heer P. Dijkstra legde de niet-ingewij- den uit wat er allemaal gebeurde en hij werd afgelost door de heer Boer- sma, instructeur van de l.r. „Tusken de Marren” te Woudsend, als het om Burgemeester Van Hout gaf in zijn openingstoespraak een overzicht van de wegen waarlangs de plannen moes ten gaan alvorens definitief te zijn. In de zomer van 1958 kon het terrein, dat tot op dat ogenblik als sportterrein dienst deed, niet meer als zodanig wor den gebruikt. Er werd gezocht naar een noodoplossing en de Woudsender voetballers vonden deze in St. Nicolaas- ga, waar zij „onderdak” kregen bij ’n zustervereniging. Maar dit was verre van ideaal. „Er moest wat gebeuren om de vereniging voor de ondergang te behoeden”, aldus de burgemeester. De gemeente toonde zich bereid hulp te verlenen bij het realiseren van een nieuw sportveld, maar op korte termijn bleek een nieu we accommodatie niet te verwezenlij ken. Derhalve werd weer naar een noodoplossing gezocht en dit keer werd een voor woningbouw bestemd terrein afgestaan voor voetbalveld. De plannen voor een nieuw sport veld werden nader uitgewerkt en men kwam tot de conclusie, dat de beste plaats zou zijn aan de noordkant van het dorp, op de grens van de dorpsbe- bouwing en het recreatiegebied .Het verkrijgen van de grond leverde nog wat moeilijkheden op, maar de eige naars verleenden veel medewerking. WEER NOODOPLOSSING De politie heeft proces-verbaal op- van het Heerenveense AV ’55 finishte gemaakt tegen de 30-jarige fabrieks-op de derde plaats. Zijn tijd was 1.09.45. arbeider P.S. alhier ter zake van rij-[Vierde werd L. Vink uit Amsterdam. in 1.10.26. Voor deze wedstrijd die was Worp Tjaardastraat in Sneek. ning op zijn naam te bregen. Van der Veen werd tweede. De start van de Regenbogen gaf weer enige sensatie. Melis Cnossen manoeu vreerde met zijn „Coppelstock” zoda nig, dat Tom Zwart en Jack de Wilde nauwelijks een aanvaring konden ver mijden. Na aanvankelijk in het eerste rak voor „dood” te hebben gelegen wist De Wilde later een vrij ruime voorsprong te nemen. Hij zou echter niet winnen, aangezien hij werd uit gesloten door de in de aanhef beschre ven vergissing. Joh. Alberda werd nu winnaar, Puck de Vries tweede, en Meije Oppenhuizen derde, in plaats van zijn broer Feitze die dezelfde fout als De Wilde had gemaakt. Vorige week dinsdagavond werd in „Het Wapen van IJlst” door notaris E. K. Hoekstra uit Sneek de burger woning Stadslaan 8 in IJlst (met zij- erf, achtererf en schuur, samen 1.15 are) provisioneel verkocht. De wo ning werd beschreven op f 9.699,(en niet f6.699,zoals in onze krant van donderdag per abuis werd vermeld) door D. v. d. Meulen te Sneek. De Hilversumse atleet Rudi Mol van de Gooise Athletiekvereniging heeft gisteren de stratenloop Sneek-Bols- ward-Sneek, over een afstand van 20 kilometer op zijn naam gebracht. Zijn tijd bedroeg 1 uur 8 minuten en 44 sec. Op de tweede plaats eindigde H. Hendriks van V. en LTC uit Den Haag in een tijd van 1.09.44. Cees Clement georganiseerd door de Sneker atletiek vereniging Horror, hadden zich 37 deel nemers aangemeld. Links op de foto (22) de latere winnaar. De open dag van de Sneker manége is zeer geslaagd. Heel wat paarden- sportlief hebbers, maar ook nieuwsgie rigen uit de stad en wijde omgeving kwamen zaterdag een kijkje nemen. De hele dag was er een flinke belang stelling. Van de vijf veteranen was onze stadgenoot E. Andriol de snelste in een tijd van 1.31.12. Ruim tweeëneenhalve minuut na hem kwam J. de Lange van AV „NOP” uit Emmeloord als twee de binnen. Zijn tijd was 1.33.59. Start en finish van beide klassen waren in de Sinds zaterdag is een Woudsender wens vervuld. Na jaren van behelpen op verschillende provisorisch ingerich te terreinen kon burgemeester Van Hout zaterdagmiddag onder grote be langstelling het nieuwe gemeentelijke sportterrein officieel openen. Hij deed dat door het toegangshek te openen met een sleutel, die hem was aangebo den door twee 10-jarige Woudsender voetballers, Piet Busker en Johannes Ringnalda. Aan de officiële opening ging een optocht door het dorp vooraf, waaraan de sportverenigingen van Woudsend meededen en waarbij de muziek werd verzorgd door het Schar- negoutumer „Excelsior”. Ondanks een dreigende hemel bleef het gelukkig de hele middag droog weer. De heer F. de Boer, voorzitter van de Commissie Stichting Sportveld, noemde deze dag terecht een hoogtij dag voor Woudsend. „Het is altijd moeilijk geweest om hier in de win ter sport te beoefenen door gebrek aan een goed terrein. Dat is nu voor bij”, zo vertelde hij. Hij bracht een woord van dank aan alle dorpsgenoten, die op de een of andere wijze hebben meegewerkt bij de totstandkoming. nuten voor 1 Stationsstraat-Westersingel VW-busje gegrepen. De kwam te vallen en kreeg een hoofd wonde. Het ongeval gebeurde doordat de bromfietser geen voorrang verleende aan de auto, die werd bestuurd door de 21-jarige H.K. uit Bolsward. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. De J. werd naar het ziekenhuis ver voerd, maar kon na behandeld te zijn weer naar huis gebracht worden. r-' W Aanstaande vrijdag houdt ds. J. J. Rai ma uit Boyl in Frcdehicm een lezing met als onderwerp: „Hoe binne de Friezen nou cinliks?” Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4,— per half laar. Franko per post f6,— per half laar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Twee jongens van twaalf jaar zijn door de politie ernstig onderhouden, nadat aan het licht kwam, dat zij uit de jachthaven een roeibootje met aan- hangmotor hadden weggenomen. Het bootje, eigendom van onze stad genoot B.H., is een dag of vier „onder water” geweest. Toen werd het terug gevonden in de Houkesloot. Het was niet beschadigd. Temidden van de an dere boten was het daar niet opgeval len, hoewel men er, nadat was aange geven dat het weg was, ijverig naar had gezocht. De jongens verklaarden, dat zij alleen maar eens hadden willen varen. ook al tien mille bijeen was gebracht. „Maar Woudsend heeft zijn taak verstaan”, aldus burgemeester Van Hout, die er zijn petje (hoed) voor afnam. Met de wens, dat het nieuwe sportterrein met de daarbij behorende moderne kleedgelegenheid de sportbe oefening in Woudsend mag bevorderen en de leefbaarheid van het dorp ten goede komen, verklaarde de burge meester het nieuwe terrein voor ge opend. Eigenlijk zijn het terreinen, want het complex bestaat uit twee naast el kaar liggende voetbalvelden, met daar bij een kleedlokaal, dat aan de hoogste eisen voldoet. De eerste officiële wed» strijd werd kort na de opening ge speeld en wel door Woudsend 1 tegen Joure zm. Na jaren van voorbereidin gen is het dan eindelijk zover. Wouds end kan trots zijn op de sportaccom modatie, -die het thans heeft gekregen. nze I bun :icn jen jen juo SC De 17-jarige bromfietser W. de J. uit Sneek werd gisteravond om 20 mi- twaalf op het kruispunt s-een jongeman Op sneon 7 oktober sil der yn de Ljouwerter Harmonie in saneamd Frysk-Hollansk-poëzijf estival halden wurde. Tweintich dichters, tsien Frys- ke en tsien Hollanske, sille dan, oan- kundige troch Simon Vinkenoog en Jan J. Bijlsma, elk likernóch fiif a tsien menüten üt harren wurk léze: (yn alfa- betyske folchoarder) Marten Brouwer, Cees Buddingh, Jan en Meindert Bijl sma, Remco Campert, Jan Dotinga, Dick Hillenius, Ed Hoornik, Steven de Jong, Tiny Mulder, Durk van der Ploeg, Leo Popma, Gerard K. van het Reve, Johnny the Selfkicker, Hans Verhagen, Simon Vinkenoog, Henny Vonk, Riekus Waskowsky, Jan Wy- benga en Geart van der Zwaag. De RONO sil fan dizze manifestaesje, dy’t njonken de lêzerij ek noch in pear „spektakularia” biedt, opnamen meitsje. De tagongspriis bidraecht f 4,50, studinten en skoalgeande jeugd bitelje, Iykas de halders fan it kul- turele jeugdpaspoart f3,50. De foar- forkeap is by Boekh. R. v. d. Velde, Ljouwert. hem daarop toe: „I de goede strijd...” Na de kanselwisseling hield ds Mondt zijn eerste preek, die hij zake lijk, maar ook met gevoel, ernstig en toch met humor, soms ironie, naar vo ren bracht. Hij deed zich kennen als een predikant, die een diepe interesse in het wereldgebeuren heeft en daar van iets wil overdragen. Volgens hem zou de Kerk meer moeten zijn: een strijdende gemeenschap, die zich inzet voor de menselijkheid. Het geloof heeft te maken met recht en gerechtigheid. Het gaat om de heerschappij van Christus: dat betekent in de praktijk lam zijn onder de wolven. Maar daar bij voorzichtig als de slang. Dat wil zeggen: gebruik het verstand. De Kerk mag zich niet distanciëren van de we reld waarin zij staat. Op dat gebied is er een kolossale achterstand in te ha len. Wie ernst maakt met de opdracht van Christus is geroepen om te getui gen. Maar hij zal ook argeloos zijn als een duif. Tegenwoordig verdort helaas bij velen het persoonlijk geloofsleven. Zo zal de christen zijn ene oor op God gericht moeten hebben en het andere op de wereld. Ds. C. G. Wiegers sprak vervolgens een kort woord van welkom tot de nieuwe predikant en zijn gezin. Hij wenste ds. Mondt een rijke en geze gende tijd toe in de Sneker gemeente, maar ook altijd om hem heen zal staan. De sluitingswedstrijden van de Ko ninklijke Zeilvereniging „Sneek” wer den zaterdag gehouden met een deel name van 65 jachten. Een matige zuid- zuidwestelijke wind zorgde voor een rustige zeilpartij, met een driemaal te varen baan van Gossepalen, voorbij Heerezijl, naar Noordzijde starteiland. Toch leverde deze simpele baan nog moeilijkheden op voor enkele Regen- boogzeilers, die de boei bij het start eiland vergaten, wat natuurlijk tot uit sluiting leidde. Onder een dreigende lucht, waar echter niets uit zou komen, werd het spits afgebeten door de gemengde klas se. De Flitsklasse was met 13 schepen I het best vertegenwoordigd. Hoewel Wim Stegenga aanvankelijk de leiding had slaagde Adriaan Slob er in hem in de laatste route te passeren en als eerste te finishen. De Joust er Stegenga werd tweede, Piet Ubbink die voor ’t laatst in zijn Flits voer, derde, terwijl de gebroeders J. en K. Hiemstra be slag legden op de vierde plaats. Van de weinige Schakels had Harry Amsterdam een uitstekende start. Hij legde hiermee de basis voor een over winning met ruime voorsprong. R. Kunnen uit Offingawier werd tweede. Hoewel Jan de Bruin in de OK-jol- len, een goede start had kon hij niet voorkomen dat Gerard Pabbruwee hem voorkwam en zijn voorsprong steeds meer vergrootte, tot zelfs 10 minuten op Hans Ringnalda, die verrassend tweede werd. De Tampussen lagen al na de eerste route in volgorde 1. Hessel Donker, 2. Piet Bonnema, 3. Dick de Haan. Hier in kwam geen verandering meer, zodat Donker een keurige overwinning boek te. In de 16 m2-klasse had A. T .Elzer uit Joure lange tijd de leiding, met op de tweede plaats de Terhornster zeiler Jansen jr. Deze laatste was op een ge geven moment één van de weinigen, die een slag uit het meer naar de laatste boei deed. Dit leverde hem de eerste plaats op. Elzer werd tweede, gevolgd door Tom de Haan, die in het eerste rak de leiding had verloren. Adri Graatsma werd vierde op zeer geringe afstand. Door taktisch in het voordewindse rak laag aan te houden ,kwam Thijs Zijlstra in de Vrijheidsklasse goed i naar voren. Toch kon hij niet voorko men dat Rienk Alberda opnieuw won. Sjoerd Feenstra uit Groningen werd goede derde, na een vrij hopeloze ach terstand in het eerste rak. Onno Zweep was uitgevallen door een breuk in de nokkeval. In de Valken viel het goede zeilen op van de jeugdige Hille van der Veen, die in de boot van zijn vader voer. Bij de doorkomst in twee routes had hij de leiding, doch in de laatste route wist Hotze G. de Boer de overwin- - 4 -12 8 12 I 13 - 10 11 De jubilerende Regenboogklasse krijgt wat nieuw bloed. Een dezer da gen heeft de oud Vrijheids- en F.D.- zeiler Ulrik Jager uit Lemmer de 34 gekocht. Hoewel dit schip niet meer in wedstri.jdconditie is, een kajuit heeft en kleinere rondhouten, zal het deze winter geheel worden gerestaureerd. Een welkome versterking voor de af deling Friesland! De heer W. v. d. Ven, bemanning van Meije Oppenhuizen, heeft de 25 gekocht. Hoewel aan dit schip nogal wat moet gebeuren, lij kit het niet on waarschijnlijk dat ook dit schip vol gend jaar aan de wedstrijden zal mee doen. Naar verluidt is de heer T. Molenaar uit Grouw in onder handeling over zijn Regenboog 78. Hopenlijk blijft dit schip in Friesland. een gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en In de ruime manege gaf mej. H. Hiemstra, de vaste instructrice, vervol gens „openbare les”. Vertederend was het optreden van een jeugdige amazone met paard en veulen. Er werden ca- prilli-proeven gedemonstreerd en er was gelegenheid voor de bezoekers om zelf eens paard te rijden. Een hoog tepunt vormde het springen. Met een onderbreking voor de middagpauze duurden de aktiviteiten zowat de he le dag. Een kijkje achter de manege in de stallen was eveneens zeer de moeite waard. De jeugdige paardensporters verzorgen voor een deel zelf de paar den, die over het algemeen heel mak zijn. Zo groeien er banden tussen kin deren en paarden. De Stichting Mane ge Sneek e.o. heeft met deze dag on getwijfeld enorm veel „goodwill” ge kweekt. Het publiek kon nu eens met eigen ogen zien waarom, zoals wij don derdag reeds schreven, de paarden sport zo’n prachtig hulpmiddel is voor de geestelijke en lichamelijke opvoe ding van de jeugd. Ds. Kalma, die enkele jaren geleden ook in Sneek als predikant werkzaam is geweest, heeft naast zijn pastorale werk een groot deel van zijn tijd gewijd aan studiewerk. Zo was hij o.a. lid van de redactieraad van de Encyclopedie van Friesland. Zijn boek „Om Gysbert Japiks hinne” werd bekroond met de Dr. J. H. Halbertsma-prijs. Dit jaar verraste hij met een boekje „Leer mij ze kennen de Friezen.” Dit zal ook de basis zijn ^oor de lezing van vrijdagavond a.s., die in het Fries gehou den zal worden. Maandag 25 september Bloemschikwed- strijd voor iedereen (mits amateur) v. d. Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw- en Plantkunde afd. Sneek e.o. in de grote zaal Hanenburg. Dinsdag 26 september Sigaren- en pijprookwedstrij d sigarenmagazijn Henk Stuurop in hotel „De Gouden Leeuw”. Aanvang ’s avonds 8 uur. Tot 27 september Tentoonstelling teke ningen en schilderijen van Louis Boormeester in het Fries Scheep vaartmuseum, Kleinzand. Woensdag 27 september Kontaktdag Slump’s Speciaalzaak Oude Koe markt 46. Vrijdag 29 september Bijeenkomst Ver. van Vrijz. Hervormden afd. Sneek in „Fredehiem”, Kleinzand. Spreker ds. J. J. Kalma van Boyl. Onderwerp: „Hoe binne de Friezen nou einliks”. Vrijdag 29 september Kynologenclub Sneek en Omstr. Spr. dr. W. Jonkers, dierenarts. „Zie, Ik zend u als schapen midden onder wolven; weest dan voorzichtig als slangen en argeloos als duiven”. Het gebeurt dikwijls, dat een pred!- kant, die intrede doet, de tekst van de preek op zichzelf betrekt, aldus ds. Chr. Mondt gistermorgen in de Martinikerk. Maar, zo vervolgde hij, als ik dat deed zou ’t er niet zo best uitzien. Ik voel er niet zoveel voor om in t mid delpunt te staan; ik sta al te veel in ’t middelpunt. Dominees moeten meer onopvallend worden. De nieuwe dominee, die gisteren als opvolger van de onlangs vertrokken ds W. J. van der Waal werd bevestigd en daarna intrede deed, wekte de ge meente óp tot kritische bezinning over het bestaansrechts van de Kerk. Die Kerk verkeert in de situatie als van schapen onder de wolven. De jonge predikant (33 jaar) werd op feestelijke wijze in zijn nieuwe ge meente ontvangen. De grote kerk was behoorlijk vol. Er was een flink aan tal genodigden, o.w. burgemeester Ras- terhoff, vergezeld van wethouder Baaijens, vertegenwoordigers van de andere kerken in Sneek en verschil lende organisaties en een afvaardiging uit Wapserveen, de vorige standplaats van ds. Mondt. De bevestigende predikant, dr. K. M. Witteveen, wees op de tekst in Jesaja 55 11: alzo zal zijn woord, dat uit zijn mond uitgaat, ook zijn; het zal niet ledig tot Mij wederkeren, maar het zal doen wat Mij behaagt en dat volbren gen, waartoe Ik het zend.” Het Woord van God dat via de pro feet Jesaja tot het volk Israël, dat in de malaise zit, komt, roept antwoord op, het doet wat. De macht van God is niet ,,’t zwijgende mysterie”; God geeft zich te kennen. Ook wij leven in een crisis, aldus ds. Witteveen. Naar wel ke toekomst gaan we? Toch blijft het Woord van God en de predikant is daarvan de bedienaar. Dat is een „on menselijk zware taak”. Maar de predi kant wordt ook zelf gedragen, net als de gemeenteleden. Hij kan in de uit oefening van zijn ambt wel eens falen, maar hij vervult zijn taak in de ver wachting, dat het Woord niet leeg terugkeert. God is aan het werk, met een grote liefde. Op de drie vragen volgens het for- die zich enerzijds kritisch zal opstellen, mulier antwoordde ds. Mondt: „Van- ganser harte, ja”. De gemeente zong Burgemeester Van Hout spreekt temidden van talrijke genodigden en belangstellenden zijn openingstoe spraak op het nieuwe sportveld uit. Wethouder A. Engelen van Heeren- veen deelde gistermiddag tijdens de af- scheidsdienst van ds. G. Visser in de baptistengemeente te Heerenveen mee, dat HM. koningin Juliana de scheiden de predikant had benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Na een toespraak, waarin de verdiensten van ds. Visser werden gememoreerd, over handigde de heer Engelen de bij de orde behorende versierselen aan de predikant, die zich dezer dagen als emeritus-predikant metterwoon Sneek zal vestigen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1