Waterpoort-krabbak KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN LOOR M. S1EEGS1RA EN H. NAVTA I I 1 I i f Raad Wymbritseradeel discussieerde over doorstromingsfonds I 5 IJLST WYMBRITSERADEEL van Beiden veertig jaar in dienst van drukkerij Blach n.v. Kleurentelevisie en t i Harmonie' Sneek krijgt t t f 1000 - erbij Officieel Orgaan van Je gemeenten SNEEK, g- DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Vniformenactie Sneker muziekkorpsen Bromfietser gewond door achteruitrijdende trekker met aanhangwagen S. Koopmans. voorzitter prijs van de stad Bolsward melkvoorzieningscommis- sie, kreeg gouden speld 122e jaargang nr 78 Donderdag 28 sept. 1967 «kfe-Wei H«4 Sneekar Nieuwsblad k mu aecombtnaerde miqave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en I De uitbreiding van de christelijke detailhandelsvakschool aan woordigers van vele verenigingen en organisaties, waarvan de jubilarissen een De heer S. Koopmans, voorzitter van de Commissie Regeling Melkvoorzie- I f De afgelopen week is uitstekend geweest. Verschillende propagandis ten konden hun laatste bezoek af leggen en waren daardoor in de ge legenheid om de ontvangen gelden af te dragen. Hierdoor werd het be drag met f 1.000,verhoogd. Zouden er nog 4 van deze weken volgen? Om nog even bij de dieren te blij ven. In het kleine weiland aan de Leeuwarderweg tussen de zuivel- De prijs bestaat uit een zilveren wis seltrofee, die echter in Bolsward be waard zal worden. De prijswinnaars krijgen een verkleinde uitgave, die ook van zilver is vervaardigd, mee naar huis. V ersetuj nt MAAN D AGS an DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 4 4 4 i F t Hoe wreed is de mensheid. Als dank voor de bewezen diensten werd vorige week de stier Haubois Anna’s Adema, gefokt door de heer J. R. Bootsma te Loënga, naar de slachtbank geleid. Zijn 5.120 kinde ren, die in het stamboek staan in geschreven (zijn er misschien ook nog onechte?) verkeren in rouw. Haubois bereikte de leeftijd van 15 jaar. en Nauta de zilveren. werden gelukwensen aangeboden^ na- UNIEK JUBILEUM t t r - „FLACHIAAN” Mede namens de heer Nauta sprak de heer Steegstra een dankwoord. „Wij hebben altijd vreugde in de arbeid ge had,” zo vertelde hij. „Wij zijn in hart en nieren „Flachiaan.” De heer Steeg stra vond, dat, hoewel zij werden on derscheiden, ook het bedrijf een onder scheiding verdient. „Dat heeft er al tijd weer voor gezorgd, dat er voor ons werk was,” zo merkte hij op. Dinsdagavond werd onder Nijlander- zijl, op de weg Nijland-Wolsum, de bromfietser J.IJ. uit Sandfirden ge wond doordat hij tegen een achteruit rijdende trekker met aanhangwagen botste, bestuurd door F.P. te Nijiand. Het gebeurde omstreeks half acht. De bestuurder van de trekker wilde de combinatie keren in een zijweg en reed daarom achteruit. Kennelijk heeft de bromfietser dit niet op tijd gezien. De jongeman brak zijn linker arm. De bromfiets werd zwaar beschadigd. De politie maakt proces-verbaal op. De heer Flach zei nog nooit zulke jonge jubilarissen in zijn bedrijf te hebben gehad. Beiden zijn nog geen 55 jaar. Hij gaf vervolgens een overzicht van de werkzaamheden die Steegstra en Nauta hebben uitgevoerd. In 1927 kwamen zij aan de zaak. In de karton- nageafdeling vonden zij hun eerste werk. „In die tijd”, aldus direkteur Flach, „was het een kwestie van vak man worden en anders weer op straat.’ Hij had veel waardering voor hun werk. „Beiden hebben hun beste beentje voorgezet; zij waren van zes sen klaar en bereid de handen uit de mouwen te steken. Daarbij waren zij uitermate vindingrijk”, aldus de heer Flach. De heer Steegstra is chef van de expeditie en daarnaast lid van de on dernemingsraad en de personeelscom missie. De heer Nauta werd door zijn pervlak op 1300 m2 is gebracht. Vandaag is het meubilair gearri- t veerd. Reeds wordt door twee klassen gebruik gemaakt van de nieuwe lokalen, die grotendeels achter het oude gebouw liggen en van de weg af niet zichtbaar zijn. Directeur A. J. Dijkstra is t best tevreden met de grotendeels nieuwe school, die door de fa. Meinesz uit Harlingen in vier maanden is opgebouwd. Over de f medewerking van de diverse instanties is de heer Dijkstra even- eens tevreden. Ook de 108 leerlingen (vijf klassen) mogen beslist 4 niet mopperen daar aan de IJlsterkade. f Niettemin had de burgemeester veel waardering voor beide mannen. Hij zei: „Sneek is net een doorgaanshuis. De besten vertrekken naar elders en de minder goeden blijvenEr is echter ook een groep, die haar hart aan Sneek heeft verpand en die zonder Sneek niet zou kunnen werken. Tot die groep behoren Steegstra en Nauta. Het zijn echte Snekers”. De burgemeester was zeer erkente lijk voor het feit, dat beiden hebben geleefd in en gewerkt voor de ge meenschap. De heren Steegstra en Nauta hebben in die gemeenschap vele funkties bekleed. De heer Steegstra is o.a. lid van de Ondernemingsraad, voorzitter SBB, lid Commissie Woon ruimteverdeling, de Technische School, voorzitter ANGB, en consul v.v. „Sneek”. De heer Nauta is o.a. actief in de SDC, Bond voor Staatspensione- ring en de v.v. „Sneek”. „In de afge lopen veertig jaar”, zo sprak de bur gemeester, „hebt u veel veranderingen meegemaakt. Zowel in het bedrijf als op maatschappelijk terrein. U hebt zich volledig aan het bedrijf gegeven en daardoor een zekere plaats veroverd. U leefde ook in de gemeenschap en hebt daarvoor offers gebracht, waar voor wij u zeer erkentelijk zijn,” aldus burgemeester Rasterhoff, die tot de conclusie kwam, dat er toch nog wel goeie Snekers in de stad blijven. Hij speldde de jubilarissen vervolgens de eremedailles op, Steegstra de gouden Het vroege uur om te vergaderen (vanmorgen 8 uur) weerhield de ge meenteraad van Wymbritseradeel er niet van om tamelijk uitvoerig in te gaan op het voorstel van b. en w. tot vaststelling van een .Verordening be treffende de instelling van een door stromingsfonds en de voorwaarden, welke bij het toekennen van bijdragen in acht genomen moeten worden”. (Het voorstel publiceerden wij in onze krant van maandag j.l.). Zo duurde deze ver gadering met slechts een agenda van 7 punten nog bijna een uur. Zonder hoofdelijke stemming ging de voltallige raad akkoord met de voorstellen van het college. Het voor stel tot wijziging van de APV (alg. politie-verordening) ontlokte aan de heer Visser een opmerking over mo gelijk door de politie gezochte perso nen, die tijdelijk in de gemeente zou den verblijven. De voorzitter merkte hierbij op, dat deze wijziging in over leg met de politie tot stand is geko men. Nadat ook de heer Galama enige bezorgdheid had getoond over een van de artikelen, zei de voorzitter, dat men het de mensen niet te moeilijk wilde maken. De heer Grondsma meende, dat de verordening over de doorstroming zeer nuttig is. Hij vroeg zich af of de ge meente al een bedrag voor het fonds had gekregen van het rijk. Geldt het ook voor mensen, die van de ene naar de andere gemeente gaan? zo vroeg hij. Tijdens een zeer druk bezochte receptie, gistermiddag in de grote zaal van Hanenburg, zijn de heren M. Steegstra en H. Nauta, die beiden veertig jaar werkzaam zijn geweest bij drukkerij Flach N.V., onderscheiden met de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De versierselen wer den door burgemeester Rasterhoff op de revers gespeld. De burgemeester was in gezelschap van secretaris Koster. Behalve het voltallige personeel en een der direkteuren, de heer A. Flach, waren verder aanwezig vertegen lid of bestuurslid zijn. Burgemeester Rasterhoff, die nogal haastig was, omdat hij ’s middags ook nog naar Leeuwarden moest, vertelde onder hilariteit, dat hij vergeten had politie mee te brengen om de heren Flach aan de oren te trekken. „Want”, zo verklaarde hij „toen beide jubi larissen vier decennia terug in dienst traden waren zij volgens de arbeids wet nog te jong om te mogen werken.” ECHTE SNEKERS Gisteravond hebben wij voor het eerst kleurentelevisie gezien. Het was de uitzending van de film „De vecht jas”, die de meesten ook in zwart-wit zullen hebben gezien. Een boeiende film, waarin knap spel werd geleverd en waarin men een goede indfuk kreeg van de belachelijke en onmenselijke manier waarop in het leger mensen met elkaar omgaan. Gelukkig dat men in de Nederlandse krijgsmacht tegen woordig een beetje wijzer wordt en geleidelijk aan wat moderner en de mocratischer begint te denken (een enkel geval met een langharige sol daat daargelaten). Maar genoeg over de film. Die had den we thuis ook kunnen zien, doch we zijn er voor naar de kleine boven zaal van hotel Hanemburg gegaan, daartoe uitgenodigd door de fa. Min- kema, een bekende Sneker zaak, die o.m. kleurentelevisie-ontvangers hoopt te verkopen. Gisteravond ging het daar niet in de eerste plaats om. Hier werd de gelegenheid geboden kennis te ma ken met de nieuwe mogelijkheid en in drukken op te doen. Iets daarvan wil len wij trachten weer te geven. Het heeft ons persoonlijk goed vol daan en dat stemt overeen met wat wij van anderen hoorden. Al kan men van smaak verschillen als het er om gaat of het nu een tikkeltje te blauw te rood of te bruin was. En dat kan met knopjes bijgesteld worden. Voor en na de film ontving het toestel ge woon zwart-wit. Men had dan ook het gevoel, dat dit veel saaier was. „Kleur is een extra, ontastbare dimensie; een dimensie van sfeer, van sentiment en gevoel”, schrijft de fabrikant in zijn folder. En dat is niet alleen reklame, het is wat ons betreft een juiste type ring van het verschil met zwart-wit. „We hebben nu de gelegenheid om het eens te zien. Zelf zullen we er niet zo gauw aan toekomen”, hoorden we zeggen. Inderdaad, men moet er wat voor over hebben. Maar dat is een zaak van persoonlijke keuze. De winkeliers zullen daar graag (en deskundig) bij helpen. Het was een goed idee van de fa. Minkema om deze demonstratie eerlijke voorlichting aan de „consu ment” te geven. mens de Sneker Bestuurders Bond, waarvan de heer Steegstra ruim tien jaar voorzitter is. „Hij heeft veel voor de vakbeweging gedaan”, aldus de heer Lichhart. De rij van sprekers werd gesloten door de heer F. Zeilstra, lid van de Ondernemingsraad. Hij roemde de prachtige staat van dienst van beide heren, met wie hij prettig heeft samen gewerkt. Voor beiden had hij cadeau. De voorzitter antwoordde ontken nend op deze vraag. Hij merkte op, dat de verordening de gemeente meer mo gelijkheden geeft. De heer Attema sprak zijn blijd schap uit over het voorstel en vroeg zich af of het ook geldt voor mensen, die van een groter naar een kleiner huis gaan. De gelden betrekt de ge meente van het rijk, in de vorm van subsidie. „It hinget allegear fan sub- sydzje óf. ’t Liket wol in kou dy ’t men net leech melke kin”, zo merkte hij op, zich afvragende waar dat heen moet als men de tekorten op de rijks- begroting ziet. Ook de heer Heeringa wees op het belang van deze verordening, die in het belang is van de volkshuisvesting. Hij dacht, dat mensen die van een gro te- naar een kleiner huis „doorstro men”, niet onder de normen zouden vallen. De voorzitter antwoordde, dat men geval voor geval moet bekijken. De heer Galama vroeg zich af hoe er bekendheid aan de mogelijkheden om geld te krijgen zou worden gegeven. De vvoorzitter dacht, dat de publici teit voldoende is. De heer Ketelaar toonde zich nóg bezorgd over de steeds veranderende huren en de heer Sijbrandij dacht, dat de mensen, die van een groter naar een kleiner huis gaan (in het algemeen dus minder- huur- gaan betalén en niet in aanmer king komen voor een premie uit dit fonds), toch wel een bijdrage in de verhuiskosten mochten hebben. De raad machtigde b. en w. om de altijd op de schrijver kan terug vallen. Ook zal het duidelijk zijn, dat een redactie geen brieven pu bliceert, waarin mensen worden be ledigd of waarin reclame wordt ge maakt, die op de advertentiepagina thuishoort. De redactie behoudt zich het recht voor om als zij dat nodig vindt ook zonder opgaaf van reden een ingezonden stuk niet te plaatsen. Dat zal in de praktijk wei- Ingezonden stukken worden door nig voorkomen. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties lager. Abonnementsprijs f4,— per half jaar. Franko per post f6,— per half jaar. Giro 83 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De afgelopen dagen was het „einepikewaer”. De natuur is grillig en trekt zich vaak niets aan van de door de mensen ontworpen kalen der. Zo zagen wij vorige week langs de Lemmerweg een paar lammetjes. Zijn dat nou late of zijn het vroege? Eendekuikens worden zij het voor zo ver ons bekend niet in onze stad hier en daar ook gezien. Daarvoor kan dezelfde vraag ge steld worden. We willen het dan nog niet eens hebben over de aard beien van de koude grond, die in september soms nog rijp worden. -k Vandaag waren de rollen omge draaid. Geen bussen vol met Jous- ters, die hun inkopen doen in ver zorgingscentrum Sneek, maar vele Snekers, die in de „Vlecke” de tra ditionele Jouster merke wilden meemaken. Dit jaarlijkse gebeuren, dat nu voor de 501ste keer wordt gehouden, trekt altijd veel volk uit de hele provincie en zelfs van over de grenzen. De agrariërs onder hen konden hun hart ophalen aan de agrarische schouw, die vandaag voor de 15de keer werd gehouden. Veertien dagen geleden gaven wij een soort hint aan de IKW door te wijzen op wat er in Joure voor plannen zijn om de oecumene aan te pakken. We blijven nog even in deze ruim 6.500 inwoners tellende plaats. Bij de organisatoren kwa men niet minder dan 550 aanmel dingen binnen om deel te nemen aan de gespreksgroepen, die zich met de oecumene zullen bezighou den. Een hartverwarmend aantal. Het betekent, dat (als er nog wat bij komen) straks ongeveer een op de tien mensen in Joure practische oecumene gaat bedrijven. Nogmaals: een initiatief, dat navolging ver dient. voormalige gereformeerde school in Heeg te verkopen. Inmiddels heeft de provisionele verkoop daarvan reeds plaatsgehad. (Zie elders in deze krant). De heer Heeringa was ’n beetje bezorgd over deze, wat hij noemde „bline negoasje”. Hij vroeg zich af wat er straks met het gebouw gaat ge beuren. Voordat het gemeentebestuur zijn inspectietocht door de gemeente ging maken voor de begroting 1968, werd voor het onderzoek van deze begroting de raad in twee secties verdeeld, elke sectie onder voorzitterschap van een wethouder. Sectie 1: Wethouder Ger- brandy en eb heren Attema, Couperus, Gerding, Grondsma, Ketelaar, Osinga en Sijbrandij; sectie 2: wethouder Mie- dema en de heren Van den Bosch, Ga lama, Heeringa, Nauta, Veldhuis en Visser. Op donderdag 12 oktober a.s. zal in Bolsward de dit jaar voor het eerst door het stadsbestuur van Bolsward in het leven geroepen prijs voor het beste i zangkoor en muziekkorps in Friesland i worden uitgereikt. De prijs voor het beste korps is toegekend aan de chr. ning in Sneek, is maandagavond tij- muziekvereniging .Harmonie’ te Sneek.1 dens een besloten bijeenkomst in res- taurant Piso gehuldigd als dank voor zijn werkzaamheden, die hij twintig jaar lang voor de commissie heeft ver richt. De heer P. H. Zondervan uit Leeuwarden, voorzitter van de Vereni- ging van Melkhandelaren, afd. Sneek, speldde de heer Koopmans de gouden speld op de revers. Twintig jaar geleden werd de com missie opgericht. Van de oprichters zijn de heren Koopmans en Zondervan nog in leven. De heer Koopmans was aanvankelijk secretaris, maar na het overlijden van de heer Wameling werd hij voorzitter. Ook de heer Zondervan kreeg deze avond de gouden speld. Hij vertrok een paar jaar geleden naar Leeuwarden, maar bleef desondanks voorzitter van „Ons Belang”, zoals de vereniging van melkhandelaren in Sneek heet. Ver schillende bestuurders spraken de he ren Koopmans en Zondervan toe. De vrouwen van beide heren kregen een zilveren vaasje. Per 1 september waren er 104 leerlingen op het gemeentelijk Ma gister Alvinus-gymnasium. Dat la zen wij voor u in het september nummer van „Rostra gymnasii Snecani”, kortweg meestal Rostra ^met'nalmTn adres? OpdaTzïj genoemd. In dit uitstekend geredi- - - - geerde schoolblad staat o.m. het vervolg van het interview met drs. Tromp in Groningen, een gesprek met Cuby van de Blizzards ’n verslag van een bezoek door een leerling aan de Volkskrant en het eerste deel van het levensverhaal van Anna Maria van Schuurman. direkteur gekwalificeerd als „een meester bij de vouwmachine, die met veel energie de zaken aanpakte.” De heer Flach reikte aan de jubilarissen een gouden horloge, en aan hun vrou wen een boeket bloemen uit. VOETBALLIEFHEBBERS Namens de Algemene Nederlandse Grafische Bedrijfsbond, afdeling Sneek, waarvan Steegstra voorzitter is, sprak de heer J. Greydanus. Hij bood Steegstra, die al dertien jaar praeses is, en Nauta namens de Bond zijn gelukwensen aan en had voor bei- den een enveloppe met inhoud. j De heer K. Doevendans voerde het E woord namens de v.v. „Sneek”. Hij was de jubilarissen zeer erkentelijk] voor hun inspanningen voor de voet- bal vereniging; de heer Nauta heeft veel werk verzet voor de jeugdafde ling en de heer Steegstra is al jaren lang consul. „Zij hebben hun taak se rieus opgevat,” aldus de heer Doeven dans. Bij monde van de heer Tj. Lichthart fabriek Normandia en de Jachtha- de meeste redacties van kranten wel venstraat loopt een paard. Het loopt gewaardeerd. Al kan het gebeuren, daar al lang. Door enkele fikse dat zo’n redactie er zelf flink van herfstbuien en de slechte afwate- langs krijgt. Via een ingezonden ring van het laaggelegen land is het stuk in de krant kan men zijn me- voor het arme dier een hele toer ge- ning onder de aandacht brengen worden nog een droog plekje te van een groot aantal mensen. Er vinden. Grote gedeelten van het wordt een bijdrage geleverd tot de weiland staan blank. Volgende opinievorming. Ook kunnen er mis week woensdag is het werelddie- standen aan de kaak worden ge- rendag....! steld. Op die manier wordt de de mocratie gediend. Een ingezonden stuk blijft voor de verantwoorde lijkheid van de schrijver de re dactie blijft neutraal en dus moet het ondertekend zijn. Wanneer men zich liever achter initialen ver schuilt, moet de redactie bekend SNEEKER NIEUWSBLAD De uitbreiding van de christelijke detailhandelsvakschool aan de IJlsterkade, waarvoor begin juni de eerste paal werd geheid, 1 is nagenoeg gereed. Over ongeveer twee weken hoopt men hele- j maal klaar te zijn. Thans worden de puntjes op de i gezet. Het gebouw, waar voorheen de Pier de Boerstichting in was gehuis- vest, heeft er zo’n 900 m2 bij gekregen, waardoor het totale op- 4 iC

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1