Flexa’s bedrijfsruimte bijna verdubbeld met nieuwbouw 37 landelijke ruiters hielden wedstrijden op Sneker ijsbaanterrein IJLST W Y M BRITS ER A DEEL EEN MILJOEN BUSSEN VERF aan Snekers Veel voorlichting doe-het’zelvers hoger beroep voor Gerechtshof en van in zes en fcas Eis opnieuw vijj jaar Bejaardensoos in Heeg ging met mooie middag van start Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 122e jaargang nr 79 Maandag 2 oktober 1967 DRIJFHOUT^ NIEUWSBLAD Kerknieuws Geslaagd Het Sneeker Nieuwsblad is een aecembmeerde urtqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Ei h. SNEEKER NIEUWSBLAD i DRESSUUR GEMEENTE TROTS Tolbert (buit Met de nieuwbouw, die dit voorjaar gereed kwam, is de bedrijfs ruimte van de Flexa-fabrieken, Gebroeders Tjallema N.V., aan de Op- penhuizerweg, bijna verdubbeld tot zo’n 12.000 m2. De lengte van het front van het gebouw is niet minder dan 90 m. Er is ca. 5500 m2 bij gekomen, terwijl het mogelijk is nog meer uit te breiden. Dat alles om de particulier te kunnen voorzien van de verf, die hij nodig heeft voor zijn karweitjes. Want verreweg het grootste deel van de verf, die in Sneek wordt gemaakt (ruim 100 ton per week) is bestemd voor de doe-het-zelver. Eén van de deelnemers aan het spring concours zaterdag op het ijsbaanterrein neemt een hindernis. Burgemeester Rasterhoff bracht in een toespraakje dank voor de uitnodi ging en merkte op, dat het gemeente bestuur zich zeker wel bekommert om de bestaande plaatselijke industrie. De gemeente is zelfs trots op de ontwik keling bij Flexa. „Dit bedrijf is een Aan de Rijkskweekschool te Hee- renveen slaagde voor de akte volledig bevoegd onderwijzer onze stadgenoot de heer J. T. Kuipers. BI en Bil: 1. mej. E. v. d. Meulen. met Sammy (W.P.) 102% pt; 2. H. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Wolsum en Westhem jhr. C. van Ey- singa te Oppenhuizen. B-springen: 1. A. R. Sybrandy met Orola (W.P.) 28 pt; 2. mej. E. v. d. Meulen met Sammy (W.P.) 26 pt; 3. C. Koopmans met Lady (W.P.) 22 pt; 4. T. IJdema met Bovita (W.P.) 19 pt. L-springen: 1. J. Dijkstra met Tanja verscnijnt MAANDAGS en DONDERDAGS kantoor vooi administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 Donderdagmiddag stonden twee Sne kers, de 36-jarige R. R. en de 31-jarige A. T. B., in hoger beroep terecht voor het Gerechtshof in Leeuwarden. Zij hadden appèl aangetekend tegen het vonnis van de Leeuwarder rechtbank. In mei van dit jaar waren zij veroor deeld tot resp. 4 en 5 jaar gevangenis straf. Dat vonden zij veel te hoog. Ook de officier van justitie bij de recht bank was in hoger beroep gegaan. Hij vond de opgelegde straffen te licht. zo gevoelig voor de conjunctuur dus. De produktie is, zoals gezegd, gewel dig toegenomen. Als gevolg van het systeem van leidingen en pompen naar schatting 25 tot 30%. Zet men de bus- sen die in één week worden gevuld op een rij naast elkaar, dan is dat een rij van Sneek tot de Afsluitdijk. Naar de mening van directeur G. P. Tjallema is ook de kwaliteit van de verf enorm verbeterd vergeleken bij vroeger. IN 1904 IN BOZUM Woensdagmiddag was het weer zo ver. Namens de drie kerken in Heeg waren de bejaarden tezamen geroepen in het ned. herv. kerkgebouw om weer van start te gaan met hun gezellige veertiendaagse bijeenkomsten. De eer ste soosmiddag kreeg een feestelijk tintje door een extra traktatie bij de thee en door het optreden van de alom bekende heer I. Kuipers van Ijlst. Piersma met Sarina (T.d.M.) 101 pt; 3. C. Koopmans met Lady (W.P.) 98 pt;4. mej. T. Kooistra met Elegant (T.d.M.) 96 pt. L I: (W.P.) (W.P.) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrak! handelsad verten ties lager. Abonnementsprijs 14,— per half jaar. Franko per post f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Het nieuwe gebouw, dat door een brandmuur van de rest is gescheiden, meet 45 x 51 m. De hoogte is 10 m. Be gin 1965 werd de eerste paal de grond ingeslagen. Aanvankelijk was het de bedoeling om in september van dit jaar een officiële opening te houden. Daar van heeft men echter afgezien. Donder dagmiddag ontving men het college van burgemeester en wethouders, ver gezeld van een aantal hoofden van dienst. Zij waren uitgenodigd om het bedrijf te bezichtigen. VOORLICHTING De heer Tjallema schetste de ont wikkeling van de kleinverpakking, welke sector haar groei vooral te dan ken heeft aan de hogere lonen (bv. van schilders) en steeds meer vrije tijd. Het zelf doen is daardoor aan trekkelijker geworden. Dat is de grond slag van het bedrijf, dat - met behoud van eigen naam en zelfstandigheid - deel uitmaakt van de Sikkens-groep. Sikkens in Sassenheim maakt verf voor de huisschilder en lakken. Andere bedrijven in deze groep, die verschil lende aktiviteiten gezamenlijk verricht, zijn gevestigd in Wapenveld, Alphen aan de Rijn, Beverwijk en Apeldoorn. Binnen de groep heeft ieder een afge bakend terrein. De beide mannen werden veroor deeld omdat ze samen met nog twee Snekers een reeks van inbraken had den gepleegd, waarbij de totale buit haast een half miljoen gulden bedroeg. De inbraken die het meeste gerucht veroorzaakten waren die in Grouw (buit f 150.000) en f 220.00). De officier van justitie had tegen de beide mannen straffen geëist van resp. zes (tegen B.) en vijf jaar (tegen R.). Donderdagmiddag werden de zaken, in tegenstelling bij de rechtbank, af zonderlijk behandeld. R. was het eerst aan de beurt. Hij bleef bij zijn beken tenissen, maar verklaarde de straf te zwaar te vinden in vergelijking met de beide andere mannen, nl. G. V. en M. A. E., die tegelijk met B. en R. tot ieder 2 jaar werden veroordeeld. Met z’n vieren of afzonderlijk hadden zij de inbraken gepleegd. Naar de mening van R. waren V. en E. even vaak met B. mee geweest als hij. Alleen was bij hen de buit minder geweest. De advocaat-generaal mr. J. M. A. V. Moons wees er op, dat het hier ging om stuk voor stuk gekwalificeerde dief stallen, waarbij grote bedragen wer den ontvreemd. De maximale straf die in dit geval kan worden opgelegd is 8 jaar. Alle omstandigheden in aanmer- 1. A. R. Sybrandy met Orola 106 pt; 2. J. de Mars met Daan 104 pt; 3. H. Hofmeester met Rex (W.P.) 100 pt; 4. J. Dijkstra met Tanja (W.P.) 97 pt. Lil: 1. mej. S. de Boer met Colinda (T.d.M.) 112% pt; 2. mej. J. Dijkstra met Quick (W.P.) 100 pt; 3. mej. A. Buwalda met Charrel (W.P.) 96% pt; 4. mej. B. Dijkstra met Wiedewind (W.P.) 92% pt. MI en M2: 1. KI. Koopmans met Telstar (Gaasterland) 112% pt; 2. mej. J. Coers met Pascal (W.P.) 103% pt; 3. mej’. F. Schotanus met Sandra (Gaas terland) 96 pt; 4. E. Koopmans met Pe likaan (Gaasterland) 95% pt. SPRINGEN Vol trots liet men het gezelschap allereerst de showroom zien, waar het een indruk kreeg van de voorlichting, die zowel aan de verbruikers als aan de winkelier wordt gegeven. De win kelier kan kleine cursussen volgen. In het hele land worden regelmatig voor- lichtingsmiddagen gehouden. Ook is er een voorlichtingsblad voor dealers. Zij kunnen via de Flexa meubilair voor de winkel (toonbanken, vitrines, winkel- rekken) bestellen. De talloze busjes verf, waarvan de deksels de kleur van de verf hebben, bieden hier een kleur rijke aanblik. Flexa heeft er ongeveer 1100 soorten. Detaillisten hebben ook nog de mogelijkheid om tekeningen aan te vragen voor een nieuwe winkel. VERF DOOR BUIZEN schoolvoorbeeld van hoe het moet. Het heeft blijk gegeven van een goede aanpassing aan de ontwikkelingen”. Door een juist inzicht in wat er geëist wordt en voortdurende research heeft het zich ontwikkeld van een plaatse lijke tot een regionale industrie. Opdat het bedrijf in de toekomst een plaats in de EEG zal vinden is concentratie en samenwerking nodig. Dat men deze economische ontwikkeling heeft ge zien is de verdienste van de directie en dat is een gelukwens waard van het gemeentebestuur, aldus de burgemees ter, die de ondernemingslust, het door zettingsvermogen, de durf en de moed van de Tjallema’s roemde. Het gemeentebestuur was van me ning: „De jongens van Tjallema heb ben ’t niet gek gedaan”. Als herinne ring overhandigde de burgemeester aan de heer Tjallema een Sneker vlag, die straks zal prijken naast de Nede- landse en de Friese. NOG WAT CIJFERS Het nieuwe gedeelte van het bedrijf, waarvan de heer Sim L. Speyer de architect is, werd gebouwd door aan- nemingsmaatschappij „Friso”. Het sys teem van leidingen en pompen, dat voor een groot deel is uitgedacht door de heer G. P. Tjallema, is gemaakt door Landustrie. Voor het hele gebouw was 900 m3 beton (gewicht 1980 ton) nodig ofwel 300 auto’s. Er werd 100.000 kg betonijzer verwerkt (totale lengte 120 km). De bekisting had een opper vlakte van 5000 m2. Er werden 546 Stelconplaten van 12 cm dikte gelegd en 147 betonpalen met een lengte van 16 m rusten op de derde zandplaat. De communicatie tussen de verschil lende gedeelten van het bedrijf vindt plaats door middel van buizenpost. Trouwens, de hele gang van zaken is veel efficiënter dan vroeger, toen men op diverse punten in de stad pakhui zen in gebruik had. Nu heeft men alles mooi bijelkaar. Om dat mogelijk te maken moesten er aan de Oppenhui- zerweg zeven woningen, één winkel en een boerderij verdwijnen. De industrie is de ruggegraat van de stad, omdat daardoor werkgelegenheid wordt geschapen. Een goed contact met de overheid is dan ook van groot belang. Flexa heeft met deze rondlei ding van de gemeentebestuurders de banden verstevigd. Deze was in zijn kabinetsla te grab bel gegaan en had daar een keur van liedjes, voordrachten en grapjes van weleer te voorschijn getoverd. In een haast adembenemend tempo werd alles over het voetlicht gegooid. Deze vi tale tachtiger wist na het sluitingsuur van vijf nog niet van ophouden, ter wijl de middag al om half drie begon nen was. Er tussen door organiseerde hij nog een verloting van kinderspeel goed, beschikbaar gesteld door N.V. Nooitgedagt te IJlst. Menig kleinkind profiteerde op die manier van de be- jaardensoos in Heeg. De soos wordt gehouden volgens een rooster, dat huis-aan-huis in Heeg ver spreid is. Hoogtepunten zullen zijn de spelenmiddag ter gelegenheid van Sint Nicolaas op 6 december en de geza menlijke kerstmaaltijd, die in afwij king van het rooster gehouden zal worden op dinsdag 19 december. Zoals gewoonlijk zal ook de sluitingsmiddag op 22 mei 1968 een feestelijk cachet dragen. Ze troffen het maar weer bijzonder, de 37 ruiters en amazones, die zater dag deelnamen aan de streek wedstrijden op het Sneker ijsbaanterrein. De Streek Zuidwest van de landelijke ruiters had de organisatie van deze dag. die in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd. Ruiters, amazones en paarden van drie verenigingen, nl. de Water-Poorters uit onze stad, de l.r. Gaasterland uit Balk en de l.r. Tusken de Marren uit Woudsend, hebben hun krachten met elkaar gemeten, ’s Middags werd er een rondgang door de stad gemaakt. Het begon al om half tien ’s mor gens. Het terrein was nogal nat hier en daar, maar verder bleek het ideaal voor dit soort evenementen. Terwijl verscheidene deelnemers hun dieren borstelden, hoeven nakeken of staar ten bijknipten, werd begonnen met de dressuurproeven. De uitslagen van de wedstrijden zijn als volgt: Verf is een mengsel van verschillen de stoffen, maar het voornaamste be standdeel is kunsthars, een soort vloei bare plastic. Het wordt per tankauto aangevoerd, in enorme ondergrondse reservoirs opgeslagen en wanneer het verwerkt wordt door middel van een buizenstelsel (totale lengte 2 km) door het bedrijf geleid. Eén van die bewer kingen, nadat er diverse stoffen aan zijn toegevoegd, is „malen”. Hierbij gaat het om een fijne verdeling van grondstof en pigment. In de z.g. cow- less dissolver worden pigment en bind middelen tot een homogeen geheel ge mengd. Deze machine heeft een capa citeit van 2000 1 verf per uur. Glaspa rels zorgen in een andere machine voor een fijne verdeling, terwijl in weer een andere machine stalen kogels dit be werkstelligen. Steeds nieuwere machines zorgen ook hier voor een toenemende automatise ring. Toch vinden 90 tot 95 man hier nog een werkkring. In verhouding tot de groei van de produktie minder dan vroeger. Anders gezegd: de producti viteit is veel groter geworden. KLEURMAKEN (W.P.) 24 pt; 2. S. Bosma met FeHx (T.d.M.) 21 pt; 3. E. Koopmans met Pelikaan (Gaasterland) 19 pt; 4. mej. S. de Boer met Colinda (T.d.M.) 15 pt. M-springen: D. Berger met Rudi (Gaasterland) 12 pt. De beste springruiters ontvingen de „Beker Beste springruiter BLM”: 1. A. R. Sijbrandij met Orola, 28 pt (WIP.); 2. mej. E. v. d. Meulen met Sammy, 26 pt (W.P.); 3. J. Dijkstra met Tanja, 24 pt (W.P.); 4. C. Koopmans met Lady 22 pt (W.P.). De beker voor de hoogst geplaatste vereniging ging naar: Gaasterland, 236.80 pt. Tweede werden de Water- Pooters, 223,50 pt. Derde Tusken de Marren, 206,00 pt. De jury bestond uit de heren Ver beek N.O. Polder Schenk, en Raymont (beiden uit de Wieringen- meerpolder). Na afloop werden de prij zen uitgereikt in de manege. De prijzen, bestaande uit huishoude lijke- ën gebruiksvoorwerpen; waren aangeboden door diverse Sneker zaken, zoals N.V. Hoogeveen, fa. Muller, Vroom en Dreesmann, Tromp (kle ding), Tromp Groothandel N.V., druk kerij Doevendans, N.V. Draco, fa. Min- kema, fa. Hofmeester en fa. Wielinga (lederwaren). Toen bleek, dat er een paar prijsjes te weinig waren, werden die spontaan vanuit het publiek be schikbaar gesteld. De organisatoren kunnen terugzien op een dag, die in alle opzichten is ge slaagd. Zij zijn vol lof over de mede werking, die het gemeentebestuur, o.m. door het beschikbaar stellen van het ijsbaanterrein, heeft verleend. king genomen meende mr. Moons dan ook, dat de eis van de officier van jus titie niet te hoog was en eiste opnieuw 5 jaar gevangenisstraf (met aftrek van voorarrest) tegen R. Mr. H. H. J. van Bottenburg, alhier was de raadsman van R. Hij vond dat men niet naar de grootte van de buit moest kijken. Bovendien is er nooit sprake geweest van geweldpleging. Daarom achtte hij een mildere straf hier meer op zijn plaats. Ook B. handhaafde zijn bekentenis sen. Na het uitzitten van z’n straf wil hij een beter leven gaan leiden, zo vertelde hij. Ik heb geen berouw, zo verklaarde hij; wel spijt, dat ik me in deze situatie heb gewerkt. Zijn hele levensverhaal kwam nog eens weer ter tafel. Toen hij in 1963 binnen de proef tijd van een vorige veroordeling al weer een inbraak pleegde, gebeurde dat uit geldnood. Het was één en al armpede en toen de reclasseringsamb- tenaar op een klacht van B. had ge antwoord, dat geld ook niet alles is en alleen maar een hoop ellende brengt, had hij gedacht: ik ga een ander maar eens van zijn ellende afhelpen. Mr. Moons vond, dat als er zo zwaar tegen de norm gezondigd wordt, dat zijn weerslag moet vinden in de op te leggen straf. Ook het feit, dat B. een grote hoeveelheid valse sleutels aan de politie had gegeven, omdat hij ze niet weer nodig zou hebben, kwam ter sprake. Mr Moons hechtte hier even wel niet zoveel waarde aan. De be loofde beterschap berustte naar zijn mening te weinig op morele gronden. Daarom achtte hij de eis van de offi cier van justitie juist. Hij eiste op nieuw 6 jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Over twee weken doet het hof uit spraak. De heer Tjallema vertelde aan het begin van de rondleiding, dat men om verschillende redenen heeft afgezien van een officiële opening. In plaats daarvan ontvangt men in groepen alle Flexaverkopers in het bedrijf. Er zijn er al zo’n 800 geweest, terwijl dat aan tal in de komende maanden pieer dan verdubbelen zal. Ze komen zelfs uit België en Frankrijk. In industriële kringen in Sneek hoort men wel eens op- en aanmerkingen op de plaatselijke overheid, die zich minder zou bekommeren om de be staande dan om de nieuwe of vertrek kende industrie, zo merkte de heer Tjallema op. Hij ging vervolgens in het kort de historie van het bedrijf na. In 1904 vond dit zijn oorsprong in Bozum, waar de vader en de oom van de heer Tjallema begonnen. In 1914 kwamen de gebroeders naar Sneek. Aanvankelijk verhuisde het be drijf nogal eens. In 1947 kwam men naar de Oppenhuizerweg en in 1959 kwam de op één na laatste verbou wing gereed. Een plaquette met de beeltenis van de heer R. Tjallema herinnert daaraan. De laatste verbou wing is nu vrijwel voltooid. Maar bii een bedrijf, dat zo sterk groeit dient met steeds aan de toekomst te denken. GRONDSLAG In de kleurmakerij worden de ver schillende soorten verf samengesteld. Hier kunnen in 22 tanks in totaal 150.000 liter verf worden bewaard. Door menging van twee soorten ont staat een derde. Alls gaat via leidin gen, pompen en vloeistofmeters. In de ze afdeling vindt men 144 kranen. Het kleurmaken gebeurt op het oog. Het is dan ook echt „vakwerk”. In het labo ratorium houdt men er echter voort durend controle op, evenals b.v. op de dikte van de verf. Tenslotte wordt het eindprodukt ver pakt in bussen. Een afvulmachine kan per uur 3000 bussen vullen. Dat gaat semi-automatisch. Een „elektrisch, oog” zorgt ervoor, dat het aftapkraantje al leen verf geeft als er een busje onder staat. Ook voor flesjes verdunner heeft men een dergelijke machine, die zelfs de dopjes erop draait. NAAR VERRE LANDEN De volle verfbussen worden opge slagen in het nieuwe gedeelte, dat een inhoud heeft van 22.000 m3. Men ver telde ons, dat er op het ogenblik on geveer een miljoen bussen staan. Er is nogal wat export bij, naar Damman, Caledonië, Griekenland, om maar iets te noemen. Duizenden tonnen kanit- en-klare verf, in vele kleuren. Natuurlijk is die voorraad niet altijd even groot. In het voorjaar b.v. wordt er zeer veel afgenomen, als iedereen de boel gaat opknappen. Zo heeft men dus te maken met de invloed van het seizoen. Op de vraag of het bedrijf ook kwetsbaar is in verband met de wis selende conjunctuur, antwoordde men ontkennend. Flexa moet het voorna melijk hebben van de particulier, die het dikwijls te duur vindt om de zaak te laten schilderen. Wanneer de min der gegoeden zouden ophouden verf te kopen omdat het voor hen te duur zou worden, zou er a.h.w. gewoon een op schuiving plaatsvinden en mensen, die tot dan toe hun karweitjes lieten op knappen zouden het nu zelf doen. Niet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1