in Leerlingen kunstnijverheidsschool exposeren in Fries Scheepvaart Museum s Chr. muziekkorpsHarmonie geeft ereconcert in Bolsward Waterpoort-krabbels I) Sü J1 hoog peil Select gezelschap musiceert op IJLST WY M BRITS ER A DEEL en van 5 Deze maand 45 jaar bestaan Oud-stadgenoot dr. Ubbens overleden Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, aecombmeerde urtqave ven I Donderdag 5 okt. 1967 NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT I en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD s h »7 A 122e jaargang nr 8^ Moderne en frisse aanpak 5 finaal verkocht: zelfde bod J SNEEKER NIEUWSBLAD ENTHOUSIASME Onze stad is een uitvinder rijk. En wel in de persoon van de Dl tte- I zicht*Scn> en ’U n°K geopend tot 11 nktnhpr a.K. GEEN HARMONIE paraat zijn goed en de vakpers is vol lof. een de straat, die ontstaan is door de Dl IK. llM De Stichting Sudergoa heeft in Noch altyd wurdt der praten Op 79-jarige leeftijd is dinsdag A A zijn de wijzerplaten verwisselbaar. Bij de hogere lonen van de A -• 7--^ 7. .7 A w s s s *1 r*r gaat naast geen weeK vooroij of er is wel een of ander jubileum. Het St.-Antoniusziekenhuis is in grijpend gemoderniseerd. Het ge- Verscniint MAANDAGS m DONDERDAGS santooi vuoi administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 telefoon 05150 300» Redacteur HL A de Boer telefoon 4091 A A A A A iets te zien is. Juist omdat deze tak- j Izn— Irtin.srf- i„ rxmo Haaon 777 7777 rlr1 DIRIGENT H. BAKKER iedere donderdag de repetities bezoe ken. Zijn verdiensten voor de vereni- In tegenstelling tot wat de naam zou doen vermoeden is de Harmonie geen harmonie, maar een fanfarekorps. In 1922 is men wel als harmonie begon nen. Maar omdat er in Friesland in verhouding tot andere provincies wei nig harmoniekorpsen zijn en dus wei nig „houtblazers” (klarinetten, saxo foons e.d.), is men later overgegaan op fanfare (alleen maar koper, met hoog stens een sopraan-saxofoon). Na de oorlog heeft men het nog eens gepro beerd met harmonie, maar het was geen succes. Bij de oprichting waren er dertien man. De heer J. de Boer was de eerste voorziteter. Secretaris was de heer J. Koerten, penningmeester de heer S. Siersma. De heer T. Brens is meer dan 35 jaar lid geweest van het korps. Nu heeft hij z’n instrument aan de wilgen gehangen, maar hij komt nog wel trouw Sfitekai Nieuwsblad is een Op een kunstnijverheidsschool wordt voor velerlei beroepen opgeleid, zoals voor grafisch ontwerper, reclame-ont- Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs t 4, per half jaar. Franko per oost f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. thans door Phoenix-Fongers-Germaan (een bekende industrie op het gebied van fietsen e.d.) in produktie is genomen. Ze kosten ca. f 50. De heer Posma heeft er ook octrooi op aangevraagd dat is te lezen op de klokken. Het principe is niet zo moeilijk. Je moet er alleen maar op komen. Het probleem van de heer Posma en van heel veel soortgelijke zaken was de berekening van het be drag, dat de klant moet betalen voor een karwei. Tot nu toe werd er even op de klok gekeken. Was de reparateur dan b.v. 37 min. en 40 sec. bezig geweest, dan gebeurde het vaak, dat men voor het gemak 35 minuten rekende. Dat moest dan op een kladje ver menigvuldigd worden met het uurtarief en zo kwam men op een bedrag. Op die manier betaalt de klant dus eigenlijk te weinig en de zakenman komt niet aan z’n trekken. Op de klok van Posma kan men nu direct aflezen hoeveel het bedrag is, als de grote wijzer aan het begin op nul is gesteld. Al naar gelang het tarief A W heer F. Posma in de Wijde Noorderhorne, rijwielhandelaar van beroep. Hij heeft een z.g. „Tijd-geld”-wandklok uitgevonden, die thnnV 7?77Z77- ph 07577 7 'f— F 7777 77 07* 777*777 777777 /«7771 1, O L* 7777 7?77 7 77 t7 7 7 VI 75 *1 A A s s S A A A A A A A A A A S A A A S S A A A S S S A A A oaring lykwols kin nea in taelförnij- inu WP7P Dp «tavpri-ncr tciimat De leden zijn stuk voor stuk enthou siast. Over de opkomst op de repetities is het bestuur best tevreden. Van de t.v. heeft men beslist geen concurren tie. „Men gaat er van uit: donderdag avond is voor het korps”, aldus de heer Hendriks. Hij vertelde ons, dat som mige leden er verjaardagen voor uit stellen. „Je raakt eraan verslaafd”, zei een andere muzikant ons. En wanneer er een concours is in de vakantietijd, dan komen de leden van hun vakantie adres soms zelfs uit het buitenland over om mee te kunnen spelen. Behalve een aantal oude rotten in de kunst van het blazen telt de vereni ging een vrij groot aantal jeugdige le den. Daartussenin zit een soort hiaat. De leerlingen komen er niet zomaar tussen, zoals dat op de meeste i landskorpsen het geval is. Ze krijgen eerst hun opleiding aan de Muziek- school Sneek e.o., die ze opleidt voor i diploma A. „De jeugd wil over het al gemeen niet zo lang leren, maar hier wel”, vertelde men ons. Want wie di ploma A bezit, kan doorgaan met B. C. enz. Verschillende muzikanten hebben reeds het diploma C. Daardoor bevat het korps een goede kern, waar de zwakkeren zich op hun beurt aan kun nen optrekken. Door het hoge peil, waarop het korps staat worden de le den ook bijzonder kritisch op zichzelf. Ze horen het in de regel meteen als er een verkeerde toon tussen zit. De leer lingen krijgen op de muziekschool les van hun eigen dirigent of van de heer W. Valkema uit Oudega. ging werden beloond met een erelid maatschap. Heel vaak zit een dergelij ke liefde voor de muziek in de familie. Geen wonder, dat zijn zoon A. Brens nu actief lid is. Hij is jarenlang tam- boer-maitre geweest. Thans is dat de heer L. Canrinus. Ook de zoon van de eerste voorzitter, de heer J. de Boer, zou trouwens een monsterkorps wor den wat dan zou ontstaan. Nu kunnen de beide korpsen zich nog best redden, zodat het weinig zin zou hebben, nog afgezien van historische overwegingen. Men is best tevreden over de toe vloed van nieuwe leden. Het korps zal dan ook niet zo bang zijn voor zijn be staan. Toch kost het de nieuwe leden wel moeite om er tussen te komen. „We hebben natuurlijk graag veel le den, maar ook volwaardige muzikan ten,” zegt voorzitter Hendriks. Het gebeurt zodoende wel eens, dat een nieuw lid na een tijdje weer verdwijnt, omdat hij het niet kan bolwerken. Zo vindt automatisch selectie plaats. GeslaagJ Mej. S. J. Roukema te Oudega (W.) slaagde dezer dagen in Groningen voor liet examen voor apothekersassistente. laatste jaren is het van belang om zo nauwkeurig mogelijk te re kenen. Nauwkeuriger dan de klok het doet kan niet. Ook de klant is met deze methode gebaat; hij is nu zeker dat hij niet te veel betaalt. De heer Posma knutselt wel eens meer. Zo heeft hij in de winkeldeur een lichtstraal, die op een gevoelige weerstand schijnt; wordt de straal onderbroken als er een klant komt, dan gaat er een belletje rinkelen. „We wachten nu eerst af hoe het in de praktijk gaat”, zegt Posma. Zijn eigen ervaringen met het ap- trad in vaders voetsporen. Hij wordt beschouwd als de „geestelijke vader” van het tamboerkorps. DURE INSTRUMENTEN Eén zaak vormt wel steeds een pro bleem voor de vereniging. Dat zijn de financiën. De instrumenten worden steeds duurder. Een grote bas kost nieuw ongeveer f 2300. De bestaande instrumenten worden ouder en een korps, dat een dergelijk hoog peil be reikt heeft kan het zich niet permitte ren, dat een instrument niet goed zou stemmen. Dankzij de donateurs en het subsidie van de gemeente kan men net rondkomen. Er blijft dan evenwel niets over voor instrumenten en uniformen. De contributie bedraagt f 1,per week. Maar zelfs voor het concours waarin men deelneemt moet dan door de leden zelf entree worden betaald. (Anders kan het concours niet uit). Maar de muzikanten hebben dit graag over voor hun hobby. Dat men door de Oude Bond is voor gedragen voor de onderscheiding in Bolsward, kwam voor de leden wel als een verrassing. Het is vooral voor de dirigent een eer, zeggen de bestuursle den. Niet alleen in onze provincie heeft de Harmonie een naam. De NCRV heeft dit jaar reeds driemaal opnamen gemaakt voor de radio. Binnenkort zullen de laatste worden uitgezonden. Ook is men al verschillende malen voor de RONO geweest. Voorzitter Hendriks ziet de toekomst van de Harmonie dan ook met optimis me tegemoet. Hij vertrouwt er op, dat de liefde en het enthousiasme van de leden voor hun hobby de vereniging op peil zal doen blijven. ken van kunst in onze dagen zo op de voorgrond treden, hadden we ze graag met enkele ontwerpen vertegenwoor digd gezien. We krijgen wel de indruk, dat op technisch-grafisch gebied bijzónder goed werk gemaakt wordt. Er zijn ver schillende knappe etsen, litho’s enz. te bewonderen, allemaal van recente da tum. Ook de reclamekaart is uitste kend vertegenwoordigd, zoals met proe- ven van lettercombinaties, boekomsla- l gen. hoezen voor grammofoonplaten en goed geslaagde reclameplaten. De ont werpen zijn qua kleur en qua techniek knap en smaakvol uitgevoerd. Goed van vormgeving zijn ook de draad- en gipsplastieken, de ruimte-plastieken (hoewel weinig origineel) en vooral de in libo-steen uitgevoerde ontwerpen. Niet zo enthousiast waren we over de tentoongestelde olieverfschilderijen, die zwak van opzet, nogal duf en arm van kleur aandeden. werper, ontwerper van stands en ten toonstellingen, reclame-adviseur, il lustrator, boekverzorger, kunstschilder, beeldhouwer, graficus, glazenier, ont werper en uitvoerder van toegepaste schilder- en beeldhouwkunst. Het is dus wel begrijpelijk, dat lang niet alle vakken, waarin lesgegeven wordt, op deze tentoonstelling vertegenwoordigd zijn. Toch is het wel jammer, dat op het gebied van glazenierswerk noch op dat van de monumentale schilderkunst Op 79-jarige leeftijd is dinsdag in Harlingen overleden onze oud-stadge noot dr. Regenier Ubbens. Hij was van 1918 tot 1957 huisarts te Sneek. Dr. Ubbens werd op 24 juli 1888 in Uithuizermeeden geboren. Eind 1913 beëindigde hij in Groningen zijn me dische studie en in maart 1915 promo veerde hij tot doctor op het proef schrift „Dystokie van de uterus du plex”. Nadat hij enige tijd had waargeno men, moest hij onder dienst. Geduren de de eerste wereldoorlog was hij in Assen officier van gezondheid. In 1918 kwam hij als opvolger van dokter Herzberger in Sneek, waar hij in de Stationsstraat een praktijk begon. Te vens werd hij belast met de armen praktijk in Oppenhuizen-Uitwellinger- ga. Veertig jaar heeft hij zijn praktijk in Sneek uitgeoefend. Op 1 februari 1958 droeg hij deze over aan zijn achterneef, de heer H. Ubbens. Hijzelf vertrok toen naar Soestdijk. Twee jaar geleden ves tigde hij zich met zijn vrouw in Har lingen, nadat zij ook nog een poosje in Heiloo hadden gewoond. In het begin van zijn periode als arts gebeurde het nog, dat men mensen aan huis opereerde. Dr. Ubbens heeft al die ontwikkelingen meegemaakt. Nooit week hij af van zijn vaste werkschema. In de laatste oorlog gebruikte hij. bij gebrek aan een auto, een tandem. Vele oudere Snekers zullen zich dat nog herinneren. Ook had hij verschillende bestuursfuncties: hij zat in de ouder- commissie van de rijks-h.b.s., was voor zitter van de afd. Sneek van het Roo- de Kruis, voorzitter van Hulp in Nood, curator van het geref. gymnasium in Leeuwarden en lid van de afdelings- raad. De begrafenis vindt zaterdag a.s. plaats in Uithuizermeeden, na een rouwdienst in de gereformeerde kerk aldaar, die om half een begint. needsaek (c.q. winsklikens) fan sta- veringsforoarings, is noch net klear mei har wunk. Mar wylst giet it pe tear hjiroer wol troch. De iene fynt, dat de bisteande stavering net for- oare wurde hoecht, de oare wol de saek sa gau mooglik modernisearje. It is dêrom wol nijsgjirrich hwat W. v. d. Schaaf üt Skettens skriuwt yn it léste nümer fan „de I oeblêd- den”, tydskrift foar ünac .viis en Fryske stüdzje: „In staveringsfor- oaring_ lykwols kin nea in taelförnij- ing wêze. De stavering tsj innet om to registrearjen; as de tael foroaret, him fornijt, dan moat de stavering J him oanpasse. My tinkt, dat it dér- foar sa stadichoan heech tiid wur- den is yn Fryslan”. De meeste Snekers salie der sich niet su druk om make. Want ut *7 7 77 7, 1*5 4 1 i. J.. -1- In het zelfde kwartaalbericht staan ook cijfers over de bevolkingsdicht heid. Daaruit blijkt dat Sneek ook lezers de meeste mensen op één vierkante i-7 .i t. en Dat Sneek ei* na de uitbreiding van het Fries Scheepvaart Museum een uitstekende tentoonstellingsruimte bij gekregen heeft, is dezer dagen op nieuw gebleken, nu leerlingen van de (middelbare) kunstnijverheidsschool i Vredeman de Vries te Leeuwarden er i een expositie hebben ingericht van en over hun werk. Zonder enig officieel i tintje is deze sinds een week te be- -.5 ^.7-*^ „„..J 14 oktober a.s. In de vorige tentoonstelling (van Louis Boermeester) was het de ouder wordende generatie die aan bod kwam. Nu zijn het de jongeren, die, staande aan het begin van hun carrière ent housiast de mogelijkheden van hun op leiding willen laten zien. We mogen aannemen, dat het mede hun bedoeling is geweest om op deze manier stimu lerend te werken op het kunstonder wijs in onze provincie. Bij een eerste rondgang zal men on middellijk tot de conclusie komen, dat de aanpak modern en fris is, dat veler lei technieken op het brede vlak van het kunstnijverheidsonderwijs verte genwoordigd zijn en dat er met soms elementaire middelen verrassende re sultaten te bereiken zijn. Er is ruim telijk werk te zien in diverse mate rialen, zoals papier, hout, metaal, steen en gips, maai- ook ontwerpen op gra fisch- en reclame-technisch gebied (of, zoals het tegenwoordig graag genoemd wordt: op het gebied van de publici- teitsvorming). VELERLEI BEROEPEN Het christelijk muziekkorps „Harmonie” in Sneek bestaat uit gewone mensen en toch is het een select gezelschap. Onder de inspirerende lei ding van dirigent Henk Bakker uit Koudum heeft het een heel hoog peil bereikt. Dit jaar behaalde het zelfs op de concoursen van de Oude Bond het hoogste aantal punten van alle Friese muziekkorpsen. En dat is de reden, waarom het volgende week donderdag uit handen van burgemeester Mulder van Bolsward een bijzondere wisseltrofee in ont vangst mag nemen. Samen met het hoogst gekwalificeerde koor, nl. dat uit Beetsterzwaag, zal er ’s avonds een ereconcert worden gegeven in de Bolswarder Martinikerk, nadat ’s middags de Gysbert Japicx-priis is uitgereikt. De Harmonie speelt thans in de su- per-ere-afdeling; dat is de hoogste af deling. (Vergelijkbaar met de vaandel- afdeling bij de niet-christelijke korp sen.) In februari van dit jaar werden de Snekers in Leeuwarden op het zaal- concours van de Oude Bond hoogste met 172 punten, wat een eerste prijs met lof betekende, terwijl met het spe len van een koraal 141% punten wer den behaald; daar waren zij op één na de hoogste. Van al die successen bewaart het be stuur de krantenknipsels in plakboe ken. In 1965 kreeg men in Wommels met het koraal zelfs het maximale aan tal: 150 punten, wat nog nooit eerder was gebeurd. Met het concertnummer werden ook toen 172 punten behaald. Datzelfde jaar was men bij het zaal- concours ook de hoogste, 108 punten. Op het ogenblik telt het korps, dat op 23 oktober 1922 is opgericht (deze maand dus 45 jaar oud), 44 werkende leden plus 12 adspirantleden en nog een tamboerkorps van bijna 20 leden. Het bestuur bestaat uit de heren H. Hendriks, voorzitter, A. Harkema, se cretaris, J. Weerds, penningmeester, C. Bootsma, 2e voorzitter, A. van Houten, 2e seer., L. Penninga, 2e penn., en W. Kloosterman, archivaris. SPECLALE BLAASMUZIEK Elke donderdagavond wordt er ge repeteerd in de aula van het christelijk lyceum. Men is best tevreden met dit repetitielokaal. Op het repertoire staan allerhande soorten blaasmuziek, maar vooral werken van eigentijdse compo nisten als b.v. Gerard Boedijn, die spe ciaal voor harmonie- en fanfarekorp sen componeert. Deze muziek komt dikwijls beter tot haar recht dan ar rangementen van voor symfonie-or- kesten geschreven muziek. De repetitie-avonden worden ge opend met gebed en het spelen van een koraal. Ook door meer te werken aan kerkdiensten en soortgelijke evene menten geeft de vereniging blijk van haar christelijk karakter. In de statu ten staat dit nauwkeurig omschreven: „De vereniging stelt zich tot doel in strumentaal te musiceren tot Gods eer en ’s mensen vreugd”. Zij is overigens niet gebonden aan een bepaalde kerk en stelt zich evenmin op een politiek standpunt (artikel 3). En artikel 4 luidt: „De vereniging staat bij al haar werkzaamheden op de grondslag van de Bijbel, welke zij erkent als het hei lig en onfeilbaar Woord van God”. GOEDE CONTACTEN Met het Stedelijk Muziekkorps „Sneek” heeft men zeer goede contac ten. Dat blijkt wel uit de gezamenlijke actie, die wordt gevoerd om aan nieu we uniformen te komen. Deze actie loopt fantastisch. Duurt alleen wat lang, vindt men bij de Harmonie. Want men staat te popelen om de nieuwe unifor men aan te trekken. Of men ooit heeft gedacht aan een nog nauwere samen werking, b.v. een fusie? Daar heeft men volstrekt geen behoefte aan. Het meer dan een Ken mei ae aaniaiien ui aöh vu lö uch, uan uur cu. met meer wai ui S 1900, Daaruit blijkt o.m., dat Sneek weest is. Ja, alles verandert en je a J in 1900 nog maar 12.053 inwoners kenne de ménsen niet foorskrive telde. In 1947 waren dat er 18.911 dat se Fries of Hollands (of is it jj en in 1965 23.929. Stelt men 1947 op Nederlands?) spreke mutte. Elk is 100. dan geeft dat voor 1900 64, een dér frij in. Mar dat se ut skriven J verschil dus van 36 of een groei van wel wat makluker make kenne is in meei' dan een derde. Voor 1965 ding dat seker is. s •flltlltllllllttlllflttuftnillll/lltlflltttltlllllk Er gaat haast geen week voorbij geeft het 126, verschil 26 of - -1. groei van bijna een derde. De eerste Zondag was het 25 jaar geleden, dat periode was echter 47 jaar en de 5 de heer W. Piersma, adjunct-com- laatste 18. Vooral na de tweede we- mies A bij ’s rijks belastingen in reldoorlog is onze stad dus veel snel- onze stad, bij deze dienst kwam. Ier gaan groeien. Van alle gemeen- s Maandagmorgen vierde de jubilaris ten in de Zuidwesthoek is Sneek ook S dit feit op het ontvangkantoor in een relatief het meest gegroeid. bijeenkomst met het hele personeel. s Ook zijn vrouw en kinderen waren daarbij uitgenodigd. Eén van onze trouwe maakte ons attent op de gevaarlijke kilometer telt. Van januari tot en s situatie op de weg tegenover het met december 1965 nam dat aantal A station, aan de kant van het Juliana- toe van 2573 tot 2668, een toename park. Er zit daar een diepe geul in dus van 95 per km2 in één jaar. J de straat, die ontstaan is door de A vele zware bussen en vrachtauto's. De straatstenen komen zelfs boven Noch attyd wurdt der praten oer het trottoir uit. Vooral voor oudere in nije Fryske stavering. De kom- s fietsers is dit erg verraderlijk. Deze misje, dy’t advys ütbringe sil oer de toestand schreeuwt dan ook om ver- betering. Sate en landen Lutkewierum bouw heeft een grondige opknap- beurt ondergaan en ziet er nu weer keurig uit. Voor de bekostiging van 1 verschillende werken en aanschaf- fingen heeft de stichting, die het ziekenhuis beheert, een obligatiele- ning uitgeschreven van f 3,5 miljoen, met een looptijd van 30 jaar en een rente van 7%. De inschrijving wordt op 11 oktober opengesteld. De Stichting Sudergoa heeft in een kwartaalbericht cijfers gepu- bliceerd over het bevolkingsverloop J in de Zuidwesthoek. Daarby wer- den de bevolkingsaantallen in ver- Fries wurdt hier niet su faek spro- scheidene plaatsen in 1965 vergele- ken as ut eigen Sneker taeltsje, al s ken met de aantallen in 1947 en is dat dan ook al niet meer wat ut J TOCH DE MOEITE WAARD Jammer, dat de opbouw van de ten toonstelling wel wat te wensen over laat. Er is te weinig rekening gehou den met de mensen, die men met een dergelijke expositie wil bereiken. Zo staan er enkele bijzonder leuke gips afdrukken op de grond, in plaats van op ooghoogte, en ja, een vuil of scheef afgesneden passepartout om ’n (mooie) ets of litho bevordert de schoonheid ervan niet, en laat een slordige indruk na. Maar dit alles neemt niet weg, dat het zeker de moeite waard is om een bezoek aan deze tentoonstelling te brengen. Vanzelfsprekend voor dege nen, die hun opleiding in de een of an dere kunstrichting wensen voort te zet ten, maar ook voor hen die voor eigen genoegen creatief werkzaam zijn en voorts ook voor hen, die „alleen maar” belangstelling hebben voor wat op kunstnijverheidsgebied in Friesland gebeurt. Zoals reeds vermeld, is de tentoon stelling geopend tot 14 oktober en wel van 10 tot 12 uur en van 1.30 tot 5 uur. Zondags is het museum gesloten. Maandagmiddag werden door nota ris E. K. Hoekstra te Sneek in hotel Hanenburg finaal de sate en landen „Heijdoma-State” tussen Scharnegou- tum en Bozum, plaatselijk bekend Lut kewierum nr. 1, in totaal 32.07.60 ha groot, verkocht. Noch afzonderlijk, noch bij cumulatie werd het bod op de zes kavels verhoogd. Zodat kavel 1 werd toegewezen aan W. Hoekstra te Lutkewierum voor f 109.000,(7.00.72 ha); kavel 2 J. de Vries, Murmer- woude, f 44.669,(4.97.18 ha); kavel 3 U. P. Bergsma, Drachten, f 32.189, (3.48.40 ha); kavel 4 G. Santema, Baijum, f 51.951,(5.51.90 ha); kavel 5 (6.03.25 ha) werd niet toegewezen, doch de verkoper behield zich het recht van beraad voor; deze was be schreven door J. M. Buth, Zuidland, f 60.099,kavel 6 tenslotte J. Albada, Bozum, f 40.802,(5.06.15 ha). A A A A A A - r II*' 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1