Chr. Middelbare Landbouwschool herdacht vijfentwintigjarig bestaan Harmonie’ nam tijdens ereconcert in Bolsward wisselprijs in ontvangst Nieuwe openbare kleuterscholen in Lemmerwegwijk en Noorderhoek E agenda"*] IJLST WYM BRITS ERA DEEL en Feestelijke bijeenkomst in Amicitia Boekewike waerd fan ’t jier yn Drachten iepene Freedtojoun is de Fryske boekewike troch deputearre Van der Mark iepene. It barde net yn de stêd fan Gysbert Japicx (Boalsert), lyk as oare jierren, mar yn de Drachtster „Lawei”. van Prinses Christina ,blies’ ijsstadion Thialfopen de gemeenten SNEEK, Officieel Orgaan Stedelijk Muziekkorps behaalde 1e prijs met lof Noch dizze winter bigjin mei nije Fryske Bibel 'Gouden medaille en speld voor boekhouder Dijkstra 122e jaargang nr 83 Voorstel aan de raad: I G.S. vergaderde met drie gemeentebesturen de grenswijziging over Mear forlet fan wurk! aecombtfleerde uttaave NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD H«t Sneekar Nieuwsblad is een Maandag 16 oktober 1967 bijdrage voor Ventilatoren in keukens van 54 galerijwoningen G.S. hebben geen bezwaar tegen opheffing spoor lijn Sneek-Bolsward Ziekenhuislening in Sneek «vertekend Renteloos voorschot en Tamboercorps TGP Volgend jaar naar topconcours in Arnhem In de medewerkenden voor hun aandeel aan dit ereconcert. „Harmonie” mag zich gelukkig prij zen met deze hoge onderscheiding. Die is wel verdiend. capaciteit dat een optimaal effekt kan worden verwacht. Op basis van een afschrijvingsperiode van 10 jaar en ’n rentevoet van 6%, en rekening hou dende met een bedrag wegens jaar lijks onderhoud ad f 2,50 bedraagt de aan de huurders in rekening te bren gen vergoeding f 1,95 per woning per maand. Aan de bewoners, die destijds niet tot de verzoekers behoorden, hebben b. en w. gevraagd of zij ook in aan merking wensten te komen voor de voorgenomen verbetering. Uit dit on derzoek bleek dat er in totaal 34 van de 54 huurders wensten dat de voor ziening werd aangebracht. Op grond hiervan stellen zij voor de keukens van deze 34 woningen van 'n raamventilator te voorzien en de voor ziening in de overige 20 woningen te treffen bij wisseling van huurder. versenum MAANDAGS en DONDERDAGS Aantooi voor administratie en redaktie GEDEMP'IH PUt 6 Telefoon 05150 3005 Redacteur H A de Boer Telefoon 4091 De plannen om to kommen ta in nije oersetting fan de Bibel yn de Fryske tael binne wer yn in fierder stadium kommen. De kommisje, dy’t foar it ta- riedend wurk kaem to stean hat, gear west mei de oansteande oersetters (theologen sawol as taelkundigen) om oer to lizzen oer in to folgjen wurk- skema. SNEEKER NIEUWSBLAD Een aantal bewoners van het com plex van 54 galerijwoningen der ge meente - gelegen aan de Gaffel- Giek en Maststraat heeft b. en w. verzocht in de keukens van de door hen be woonde woningen een raamventilator aan te brengen ter verbetering van de ventilatiegelegenheid. De ventilatie- mogelijkheid van deze keukens is, me de omdat de beweegbare ramen onder de galerijen zijn gelegen, beperkt. On getwijfeld zal dit door de beoogde voorziening aanmerkelijk worden ver beterd. De met het treffen van deze voor ziening gemoeide kosten worden be groot op rond f 150,- per woning, in clusief het installeren van de ventila tor (Itho 20 P) en het vernieuwen van het glas. Deze raamventilator is van goede kwaliteit en heeft een zodanige Dinsdag 17 oktober Algemene leden vergadering van „Het Groene Kruis” in het wijkgebouw aan de Wester- singel. Aanvang ’s avonds 8 uur. Woensdag 18 oktober ’s avonds 8 uur spreekt de heer W. Griffioen in Aere Perennius over Israël. Woensdag 18 oktober Kunst aan Allen, Sneek. Toneelgroep „De Noorder Compagnie” met het toneelstuk „An tigone” van Jean Anouilh. Amicitia, ’s avonds 8 uur. Dinsdag 24 oktober Concert Frysk Or kest in Amicitia te Sneek. Dirigent Alfred Salten. Solist Manuel Villu- endas, viool. Aanvang ’s avonds 8 uur. „Wij zijn ons bewust, dat wij ons niet in een kleine kring moeten opslui ten, maar dat wij een konkrete bijdrage dienen te leveren aan het grote geheel”. Aldus de voorzitter van het Schoolbestuur, de heer I. Veldhuis in zijn openingswoord ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Mid delbare Landbouwschool in Sneek. Dat dit geen holle frase was, bleek ook wel uit de woorden van de andere sprekers, die de jubilerende school gelukwensten. Ir. Groenveld wees in dit verband op de begeleiding van de leerlingen door middel van economische en sociale voorlichting, terwijl gedeputeerde P. van der Mark een waar schuwend woord liet horen ten aanzien van de éénmansbedrijven. Deze „ruimtelijke” gedachte neemt dus wel een vooraanstaande plaats in bij de resterende f 1.000,- heeft het bestuur gemeend een verzoek in te moeten dienen bij het gemeentebestuur. Met betrekking tot het verzoek merkt het college op, dat het Tamboerkorps van de Gymnastiekver. „Thusnel- da Greate Pier” in onze plaatselijke ge meenschap ’n bijzonder nuttige en ge waardeerde plaats inneemt. Bij ver schillende gelegenheden treedt het in het openbaar naar voren. Hoewel het korps reeds door het verlenen van een jaarlijkse subsidie van gemeentewege wordt gesteund, kan er in bepaalde gevallen niettemin aanleiding bestaan nog op andere wijze financiële hulp te verlenen. B. en w. menen daarom dat het verzoek redelijk is. Een goed instrumentarium zal het muzikale peil zeker verhogen. Uit de gemeentekas zou een bedrag van f 1.000,- beschik baar gesteld kunnen worden, waarvan f 500.- bij wijze van een eenmalige bijdrage en f 500.- als renteloos voor schot. Overeenkomstig het verzoek van het bestuur ware de tijdvak waar binnen terugbetaling van het voor schot moet plaatsvinden, op zes jaar te stellen, met dien verstande dat de datum, waarop de eerste termijn dient te worden terugbetaald, bepaald wordt op 1 januari 1969. jarige school, wie het aan belangstelling allerminst heeft ontbroken. Hoewel Amicitia donderdagavond niet geheel gevuld was, kon voorzitter I. Veldhuis toch een groot aantal ge nodigden een welkom toeroepen. Be halve de vele leerlingen en oud-leer- lingen waren o.m. aanwezig: gedepu teerde P. van der Mark (oud-direkteur der school), de Inspecteur van het Landbouwonderwijs, de heer Ir. R. Veenstra, de burgemeesters van Sneek en Wymbritseradeel en enkele wethou ders, vertegenwoordigers van de Friese Maatschappij en C.B.T.B. en bestuurs leden van vele andere scholen en ver enigingen. Na het lezen van psalm 8 en het gebed gaf de voorzitter een kort over zicht van de afgelopen 25 jaar. De in 1942 in combinatie met de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst gestichte school had de heer H. van der Molen als eerste direkteur. Van deze begin periode in die donkere en bange jaren zijn vrijwel geen stukken bewaard ge bleven, omdat de Duitsers deze hebben vernietigd. In tegenstelling tot het gemeentebe stuur van Bolsward hebben Gedepu teerde Staten van Friesland geen be zwaar tegen opheffing van de spoor lijn Sneek-Bolsward. Zij vinden, dat uit verkeerstechnisch oogpunt bezien het verdwijnen van de lijn, die alleen nog maar voor goede renvervoer dient, aanbeveling zou ver dienen. Vooral voor de bebouwde kom men van Bolsward, Nijland, IJsbrech- tum en Sneek vormt de lijn een hin derlijk obstakel. G.S. menen, dat het goederenver voer wel door het wegvervoer kan worden overgenomen tegen concurre rende prijzen. Als de lijn niet wordt opgeheven zullen er aanzienlijke in vesteringen moeten worden gedaan. B. en w. van Boolsward willen de lijn liever behouden met het oog op de industrie. Ook de voornaamste ge bruiker, de Koninklijke Hollandia N.V., heeft bezwaar tegen opheffing. Zowel grondstoffen als produkten worden over de rails vervoerd en dat vervoer zal in de toekomst nog toenemen. G.S. vragen van de Ned. Spoorwe gen wel de verzekering, dat de ophef fing van deze lijn geen bedreiging (in de vorm van een soort sneeuwbalef fect) zal vormen voor het voortbestaan van de lijn Leeuwarden-Sneek. De 7% pet. 30-jarige obligatielening, groot f 3,5 miljoen, ten laste van de Stichting Antonius Ziekenhuis te Sneek, waarop donderdag tegen 100 pet. werd ingeschreven, is zodanig overtekend, dat een aanmerkelijke re ductie moet worden toegepast. Zoals bekend heeft het gemeentebestuur van Bolsward wisselprijzen inge steld om te worden toegekend aan muziekkorpsen en zangverenigingen, die uitzonderlijke prestaties hebben geleverd. Donderdagavond werden deze tro feeën voor het eerst door de burgemeester van Bolsward, de heer J. M. A. Mulder, uitgereikt aan de Sneker ehr. muziekver. „Harmonie” en aan het Mingd Koar Beetstersweach, tijdens een ereconcert in de Bolswarder Marti nikerk. Helaas was de belangstelling voor dit evenement niet groot. Beide en sembles hebben zich tijdens het con cert op uitnemende wijze gepresen teerd. „Harmonie” gaf een uitvoering van de door Meijers gearrangeerde suite „De drie musketiers” van Hespe, de Sinfonie Concertante van Gerard Bpe- dijn en de Partita Piccola van dezelfde componist. Aanvankelijk scheen de ak- koestische situatie in de enorme kerk ruimte het korps parten te spelen, la ter was het goed ingespeeld, zodat vooral in Boedijn’s Partita op een hoog plan werd gemusiceerd. Dirigent Bak ker leidde zijn korps op bezielende wij ze en wat het korps presteerde was werkelijk niet gering. Het Mingd Koar uit Beetsterzwaag. dirigente mej. Y. de Jong, bracht een achttal Friese liederen ten gehore. Ook het koor scheen enige hinder te heb ben van de akkoestiek. In „Bolserter Merke” (Eeltsje Halbertsma). „Wol kom freugde van ’e wrald” (Gysbert Japicx) en „Simons Jubel” (Fedde leum en u toewensen, dat u nog veel zult kunnen bijdragen voor de harmo nische ontwikkeling van de Zuidwest hoek. De lange rij van sprekers werd af gesloten door de heren Ketelaar na mens de oud-leerlingen, die in rijm vorm zijn felicitatie uitsprak, en A. Krikke, die de dank van de leerlin gen vertolkte en het bestuur een prachtige koperen doofpot aanbood. Voorzitter Veldhuis dankte iedere spreker afzonderlijk met een toepas selijk speechje. Voordat de oud-lera- ren, oud-leerlingen en vele anderen zich naar de foyer konden begeven om elkaar in een gezellig weerzien de hand te drukken en oude herinnerin gen op te halen, hebben de aanwezigen nog een bijzonder genoeglijk uurtje doorgebracht met Rients Gratama, die een gedeelte van zijn Friese pro gramma „Moai waer en lange dagen” bracht. Het behoeft geen betoog, dat ook dit onderdeel van de feestavond goed slaagde en dat de zaal dit op treden bijzonder waardeerde. (Fedde Schurer) was het koor het best op dreef. De uitvoeringen van korps en koor werden afgewisseld door zang van pu bliek en executanten, Friese liederen uit de bundel'„Fryslan Sjongt”, waar van de leiding berustte bij de dirigent van het St. Franciscuskoor, de heer Frans Tersteeg. Een drietal plaatselijke ’--r i ondersteunde deze volkszang. Het fraaie Hinz-orgel werd bespeeld door de heer J. W. Boeijenga, die de uitvoering inleidde met een tweetal op verzoek gespeelde nieuwe Friese lie deren van Bernard Smilde, de volks zang begeleidde en het concert besloot met Suite nr. 4 van de Friese organist en componist Rynoldus Popma van Oevering (1692-1782). Burgemeester Mulder, die vooraf een welkomstwoord had gesproken, reikte aan het einde van het concert in een sympathieke toespraak de eretekens uit aan de beide dirigenten en dankte al Dizze kommisje hat harsels óntboun en wurket tonei yn ’e mande mei de oersetters under de namme ’’Ynter- tsjerklike Kommisje foar in nije Bibel- oersetting”. Ta foarsitter fan dizze wurkkommisje is bineamd mr. dr. K. de Vries, wittenskiplik direkteur fan de Fryske Akademy, wylst it sekreta- riaet yn hannen is fan ds. B. Smilde, noutiids grifformeard dómny op ’e Gerdyk, dy’t hjirta oansocht is. Dit skriuwerskip is fan 15 novimber óf festige op it Coulonhüs, Doelestrjitte 8, Ljouwert. It „Nederlands Bijbelgenootschap” en de „Katholieke Bijbelstichting’ ’steane beide moreel sawol as saeklik efter dit manske wurk. Ek it Provinsiael Bi- stjür fan Fryslan hat foar dizze nije oersetting in fikse jildlike stipe tasein. Fierders is der in birop dien op alle beide scholen voor resp. f 18.185 De raad besloot op 25 mei 1964 in principe tot het stichten van een open bare kleuterschool in de Lemmerweg wijk. De dienst gemeentewerken heeft daarna een voorlopig plan ontworpen, terwijl de raad voor de bouw van een drieklassig houten schoolgebouw een krediet van f 185.300,- beschikbaar stelde. Tijdens de uitwerking van dit plan deed zich, zo zeggen b. en w. in hun voorstel, ook de behoefte gevoelen aan een openbare kleuterschool in de Noorderhoek. De ontwikkeling van dit stadsdeel voltrok zich in een dermate snel tempo, dat maatregelen dienden te worden getroffen voor het huisves ten van de daaruit afkomstige kleuters. In de vergadering van 31 januari 1967 besloot de raad daarom tot het stich ten van een tweeklassig houten school gebouw en tot het beschikbaar stellen van een krediet van f 165.200,- voor de bouw hiervan. Teneinde de veelal tijdrovende pro cedure, die zich tussen het ontwerpen van een plan voor de bouw van een school en het verkrijgen van de vereis te goedkeuring voltrekt, 'te bekorten, hebben b. en w. zich er over beraden in hoeverre een repetitie van de bouw van de kleuterschool in de Lemmer wegwijk voor de tweede kleuterschool Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad verten ties Lager. Abonnementsprijs £4,— per half jaar. Franko per post f6,— per half jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De Federaesje fan Fryske Studinte- Forienings hat minister Beernipk hjoed by de iepening fan de B.B.-bunker yn Grou in tillegram fan de folgjende yn- hald stjurd: „Eksillinsje”, Fryslan hie mear forlet fan wurk as fan in bunker. De FFSF”. Door op een fluitje te blazen, ten teken dat de Weense IJsrevue kon be ginnen, heeft prinses Christina zater dagmiddag het Ijsstadion Thialf in Heerenveen officieel geopend. Zij deed dit ten aanschouwe van ruim 2300 ge nodigden. Voor de opening voerden verschillen de sprekers het woord. Achtereenvol gens waren dat de commissaris der koningin mr. Linthorst Homan, burge meester Huisman van Heerenveen, jnr. mr. Feith namens de NSF, jhr. Karne- beek namens het NOC, de heer Wesse- loo namens de KNSB en ir. Baars, di recteur van gemeentewerken van Hee- enveen. Zij spraken allen hun bewon dering uit voor het nieuwe complex en wensten het bestuur veel succes. Precies om kwart over twee kwam prinses Christina het stadion binnen. Na de opening en het volkslied werd ijskoningin Thialf op een arreslee bin nengebracht. Deze bood de prinses een zilver;- fluit aan. Van de Wiener Eis- revue ontving zij een paar schaatsen. Later op de middag volgde nog een voorstelling van de Wiener Eisrevue, die ook door de prinses werd bijge woond. Het bestuur van het Tamboerkorps van de gymnastiekvereniging „Thus- nelda Greate Pier” heeft het gemeen tebestuur verzocht ten behoeve van de aanschaffing van nieuwe instrumenten uit de gemeentekas een bedrag van f 1000.- beschikbaar te stellen, waar van de helft in de vorm van een ren teloos voorschot. Teneinde de prestaties te verbeteren werd overgegaan tot reorganisatie van het korps en tot aanstelling van een instrukteur. Gebleken is dat het in strumentarium dringend aan vernieu wing toe is. Reparatie van de instru menten, waarvan het grootste gedeelte eigen makelij is, blijkt niet meer mo gelijk. De kosten van de beoogde vernieu wingen zullen in totaal rond f 6.000,- bedragen. Het bestuur verwacht dat hiervan f 5.000,- kan worden verkre gen door het voeren van verschillende akties. Voor het vervangen van de Vorige week woensdag was er in Leeuwarden een vergadering van Ge deputeerde Staten met gemachtigden van de drie gemeentebesturen Sneek, Wymbritseradeel en Ijlst over de grenswijzigingsplannen. De standpun ten van de gemeentebesturen werden hier nog eens mondeling toegelicht door resp. burgemeester Rasterhoff, burgemeester Van Hout en burgemees ter Cazemier. Behalve deze drie bur gemeesters waren alle wethouders aanwezig, behalve de Sneker wethou der Visser. Ook was er een vijftal Sneker raadsleden naar Leeuwarden gekomen om getuige te zijn van deze openbare „hearing”. De gesprekken werden op de bandrecorder vastgelegd. De vergadering duurde nauwelijks drie kwartier. UITBREIDING Toch was de belangstelling voor de school in die periode al goed te noe men en reeds na enkele jaren deed zich de behoefte aan uitbreiding ge voelen. In 1959 was het dan zover. Toen kon het nieuwe gebouw aan de Lemmerweg in gebruik worden geno men naast het gebouw van de Land bouwvoorlichting, waaraan men steeds goede buren heeft gehad. Het aantal leerlingen, dat de school heeft bezocht, bedraagt 1030, waarvan ruim 86% is geslaagd. Dit jaar bevolken 90 leerlin gen de klassen. Van de geslaagden zijn velen ondernemer geworden, maar voor vele anderen vormde de school de basis voor een ander beroep, vaak nauw verwant met het boerenbedrijf. Direkteur van der Molen werd opge volgd door de heer P. van der Mark, waarna de huidige direkteur, de h^er Ir. Y. Groenveld werd benoemd. GOED KLIMAAT Het klimaat en de sfeer zijn altijd goed geweest op deze school. Wij stre ven ernaar, aldus de heer Veldhuis, om bewust te denken en mee te doen en daarbij is alleen de beste opleiding goed genoeg voor onze leerlingen. Na dank te hebben gebracht aan de heren P. Hartkamp en Koelstra voor het vele werk, dat deze hebben gedaan en de overleden Hielke Hielkema te hebben gememoreerd, verleende spreker het woord aan de heer Ir. Groenveld, di rekteur der school, die zich afvroeg, wie nu eigenlijk nog wat ziet in deze uithoek van een probleemgebied. Bie den alleen „greide en wetter” nog wel voldoende perspectief voor de toe komst? Der waerden earst inkelde lange taspraken halden en doe wie it feest foar de skriuwers yn it Frysk en oaren dy ’t op iep of oare manier to meitsjen hawwe mei it Fryske boek. Mei dat boek giet it mar tige goed. De hear Van der Mark forhelle, dat der in ófroune jier mear as 100 Fryske ütjef- ten west ha. De Fryske boeken yn de lêssealen dat binne der meielkoar sa’n 13.000 binne yn totael 100.000 kear ütliend. Dat is in persintaezje fan 7,2 tsjin 5,4 persint foar de Hollanske roman. Ek de oerheden hawwe greate wur- dearring foar it Fryske boek. It Pro vinsiael Bistjur w.ol dizze saek stypje, sa sei de hear Van der Mark. Hy foun lykwols dat it Ryk wol' hwat mear dwaen koe. Bygelyks in aparte pot foar Fryske tael en kultuer by it departemint fan CuReMa. De foarsitter fan de Stifting „It Fryske Boek”, de hear K. Sikkema, hie de joun iepene. Hy hold ek noch in taspraek oer de takomst fan de Fryske tael. Hy liet in optimistysk lüd hearre. Rients Gratama wie ynspirearre troch de hjoeddeiske saneamde „love- in”. Hy hie as motto fan it boekefeest „AU you need is love, love yn al jo need”. Der waerd ek noch in byld óntbleate: in gipsen stanbyld fan de „Stiennen man”. Mei in feest dat oant djip yn ’e nacht duorre bigoun de 25ste Fryske Boekewike. Op het gisteren in Emmen gehouden muziekconcours van de Kon. Ned. Fe deratie heeft het Stedelijk Muziek korps ..Sneek” een eerste prijs met lof behaald in de vaandelaf deling. Het korps kreeg 111 punten. Dat betekent tevens, dat de Snekers als enige korps in de drie noordelijke provincies in de eerste helft van maart zullen deelnemen aan ’t topconcours in Arnhem. Want om hieraan te mogen meedoen moesten er minstens twee maal 55 punten behaald worden. Het maximum aantal te behalen punten is 120. Het „Stedelijk” heeft dus een dikke 9 als waarderingscijfer. WEL PERSPECTIEF Ik wil, aldus spreker, deze vraag toch bevestigend beantwoorden, gezien o.a. de grote activiteit, die er heerst op het gebied van de ruilverkaveling. In de vijftiger jaren begonnen met de Wollegaast, daarna Waskemeerpolder, Gaasterland, Sneeker Oudvaart, zal in het jaar 2000 bijkans geheel Friesland „op ’e skeppe west ha”. Dit vraagt na tuurlijk aanpassing. Er zullen grotere bedrijven en nieuwe methoden komen. De overheid steekt hier veel geld in. Als u weet, zo vervolgde Ir. Groenveld, dat het Rijk voor elke leerling per jaar een bedrag van f 2.000,besteedt, meent u dan, dat het Rijk zoveel in een failliete boedel zou steken? VRAAG NAAR GOED ONDERWIJS Deze veranderingen scheppen ook een grotere behoefte aan vakbe kwaamheid. Meer vraag dus naar goed onderwijs. De hedendaagse tijd vraagt een goed onderlegde boer. De accenten zijn verschoven naar economie en werktuigkunde en er is in het alge meen een grotere belangstelling voor de B-richting. Er is echter altijd nog te weinig tijd om de kennis van de school aan de praktijk te toetsen. Er liggen in ons werkgebied 1100 bedrij ven, die groter zijn dan 30 h.a. en evenveel ondernemingen tussen de 20 en 30 h.a. Het wordt daarom tijd om over te stappen naar een 3-jarige cur sus. Wij hopen, zo besloot spreker, dat de overheid wil toestaan, dat bij wijze van verjaarscadeau daarmee volgend jaar gestart kan worden. Gedeputeerde P. van der Mark, oud- direkteur der school, complimenteerde de school namens het Provinciaal Be stuur en wees op de goede verstand houding, die altijd op school heeft be staan. De leerlingen hebben mij vroe ger wel eens verleid tot een klets praatje en het gevaar bestaat, dat ik nu weer te veel ga kletsen. Want, al dus spreker, ik heb veel te vertellen over de tijd, dat ik hier leraar was, veel mooie en maar weinig vervelende dingen. Twee punten wil ik daarbij memoreren en wel in de eerste plaats het feit, dat wij allen bezield waren door het werk van onze direkteur, de heer van der Molen en verder, dat er enerzijds ten opzichte van het onder wijs veel aandacht aan de band met de praktijk werd geschonken en ander zijds speciaal ook de onderwijskundige, de didactische kant werd gezocht. GEEN DODE HOEK De Zuidwesthoek is beslist geen dode hoek. Het tempo, waarmee de ruilverkaveling wordt aangepakt, spreekt in dit opzicht duidelijke taal. Voor één ding, zo besloot de heer van der Mark, wil ik de jonge boeren waarschuwen. Mik niet te veel op één mansbedrijven. Dit kan in veel ge vallen een te zware belasting worden, zodat vaak beter naar andere moge lijkheden in de vorm van 2- of 3- mansbedrjjven gezocht kan worden. BEGELEIDING Ir. R. Veenstra wees in zijn toe spraak op het belang van een ver dere begeleiding van de leerling. Niet alleen de leerling van de lagere- maar ook van de middelbare school heeft verdere begeleiding nodig. In dit ver band noemde hij de cursussen voor jonge boeren, die op verschillende plaatsen in Friesland worden georga niseerd en waarbij ook aandacht wordt besteed aan de vrouw, die straks sa men met haar man een werkzaam aan deel in het bedrijf zal hebben. Spreker kon helaas geen 3-jarige school beloven, maar wel een optimis tisch geluid laten horen ten aanzien van een werktuigenlokaal, waaraan de school dringend behoefte heeft. NIET ZO GELUKKIG Namens het gemeentebestuur van Sneek sprak burgemeester L. Raster hoff een gelukwens uit, waarbij hij opmerkte, dat de Snekers aanvankelijk niet zo gelukkig waren met deze school. Immers, de geboorte vond plaats in wel bijzonder donkere tijden en ongunstige omstandigheden, terwijl een andere school zelfs daardoor het veld moest ruimen. Later kregen wij er toch meer plezier in, ook al, omdat ik, aldus de burgemeester, persoonlijk meer bij het werk van de school be trokken werd door mijn functie als commissielid. Dit is nu uitgegroeid tot een warme waardering voor uw school en uw werk en ik wil u daarom na mens het gemeentebestuur van Sneek van harte gelukwensen met dit jubi- tsj erken om hjir de skouders under to setten. As alles meiwierret en de jild like aksje ónder de tsjerken slagget, kin noch yn de kommende winter mei it wurk óteinset wurde. Ta oersetters-theologen binne bi neamd ds. R. Bijl, ds. H. J. Brouwer, ds. F. Dijkstra, ds. H. Dykstra, dr. S. Galama o.f.m. en ds. B. Smilde. Oan harren binne as taelkundigen tafoege prof. dr. J. H. Brouwer, M. J. de Haan en Fedde Schurer. De supervisy birêst by prof. dr. D. Deden scj., prof. dr. A. Visser, prof. dr. A. van der Woude en de taelkundige stêf fan de Fryske Akademy. Ek is der in groslist opmak- ke fan taelkenners dy’t sunder fak- minsken to wezen de kommisje advi- searje kinne oer de taelkundige en idiomatyske kanten fan de oersetting. It doel is om yn fiif jier mei de nije bibeloersetting ré to wezen. Der sil tagelyk mei it Aide en it Nije Testa- mint bigoun wurde. De forwachting is, dat Fryslan skielk in bibel yn eigen tael ryk wêze sil dy’t in oekumenysk karakter hat, nau oanslüt by de stan fan de hjoeddeiske bibelske utlizkunde en tichter stiet by de tsjintwurdige lib- bene tael, de eerstvolgende raadsvergadering komen b. en w. van Sneek met het voorstel twee nieuwe openbare kleuterscholen te stichten, één in de Lem merwegwijk op een terrein, gelegen op de hoek van het Kaatsland en de Potterzijlstraat en één in de Noorderhoek II op een terrein aan de Jancko Douwamastraat. Zij stellen voor aan Houtbouw „Friesland” te Irnsum on dershands op te dragen het maken van een komplete bovenbouw aan de school in de Lemmerwegwijk voor de som van f 60.275,- en idem van de school in de Noorderhoek voor de som van f 52.459,-. Tevens aan de Aanne ming smaatschappij Friso N.V. te Sneek het maken van de onderbouw van en f 14.770,-. in de Noorderhoek mogelijk en wense lijk zou zijn. Daarbij kwamen zij tot de conclusie, dat repetitiebouw, mede uit een oogpunt van kostenbesparing, aan trekkelijk is, met dien verstande dat voor de Noorderhoek met een twee- klassige school kan worden volstaan. De mogelijkheid van uitbreiding met een derde speelwerklokaal is in het plan verwerkt. De school in de Lemmerwegwijk zal drie speelwerklokalen van elk 72 m2 bevatten. De lokalen zijn gegroe peerd rondom een ruime hal van 56 j 12. In de school zullen verder de no dige toiletten, een personeelskamer en een leermiddelenberging aanwezig zijn. Voorts is er een vrijstaande ber ging voor buitenspelmateriaal en en kele fietsen geprojekteerd, die tevens als tuinhuisje voor het kleuterspel kan worden benut. De school is zodanig gesitueerd, dat de speelplaats op het zuiden kan wor den aangelegd. Evenals de op het aan grenzende terrein gebouwde openbare school voor gewoon lager onderwijs, zal de kleuterschool in hout worden uitgevoerd. Voor de buitenwanden de beweegbare ramen en de buitendeu ren zijn duurzame houtsoorten geko zen. Aan de warmte-jsolatie van de wanden en het dak is bijzondere aan dacht besteed. De vloeren in de loka len en de hal, de entree, de toiletten e.d. zullen van st^en worden gemaakt. De school zal worden verwarmd met gas (wand)kachels. De openbare kleurschool in de Noor derhoek II zal volledig gelijk zijn aan de school in de Lemmerwegwijk. Vrijdagavond tijdens een besloten personeelsfeest heeft de heer F. Dijk stra de gouden medaille ontvangen van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De medaille werd uitgereikt door de penningmees ter de heer J. Suwijn. Tevens ontving de heer Dijkstra de gouden speld van de BOVAG, de Bond van Automobiel- en Garagebedrijven, die was vertegenwoordigd door de heer Rosier. De heer Dijkstra was afgelo pen dinsdag veertig jaar-als boekhou der in dienst bij het garagebedrijf Fritsma. Vrijdag werd dit feit her dacht met ’s middags een receptie in restaurant Piso en 's avonds een per- soneelsavond. Uit handen van direkteur A. Piersma ontving de heer Dijkstra een enveloppe met inhoud, evenals van het personeel.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1