PERSOANLIKE OPFETTINGS OER FABRYK’ KINNE UTELKOAR RINNE Gysbert Japicxpriis foar Trinus Riemersma WAT ER OP HET SCHERM KOMT Ifc w B Boude tvij de zingt vanavond fl It giet net om de ünderdielen fan it gehiel. mar om it gehiel seis' Groot RONO HF B t T.v.-programma in 't kort GAAT U TROUWEN zalencentrum I FABRYK WAERD I SKREAUN YN LOAIJINGEA Brandend maagzuur* druk op de maag, opgeblazen gevoel? Rennies helpen direct! drink it Boudewijn de Groot Spitsuur Nieuiv familieprogramma Primo Conti 1 Gevonden voorwerpen a I B1' W All jfc? s J Vaders tegen wil en t p Liederen van Theodorakis Grand Prix Film: Crossfire iKf ■- I FOLLE TALINT Sneek Re- 20.16 soe der noch persint, presint: Ik fabrisearre, I 4 LITERAIRE KWALITEITEN t I Doe stie der op it program: Koart wurd fan de priiswinner. Dy hie in hiel lang forhael op papier set, hweryn er hjir en dêr wolris hwat stikelich die. De ünderskieding, dy’t er dochs wol Nederland 2. Een vol uur kleur van de NCRV, nl. de CBS-reportage van de beklimming van de Mount Everest in 1963 door een groep Amerikaanse bergbeklimmers. Een heldhaftige strijd van een klein groepje mannen tegen de gevaren van de hoogste bergtop ter wereld. Na het journaal enkele impres sies van de conferentie van de Euro pese Kerken in Pörtschach en vervol gens de zevende symfonie van Ludwig von Beethoven in een uitvoering van de Wiener Symfoniker onder leiding van prof. Karl Böhm. Het nieuwe familieprogramma van de NCRV, Postbus 1000, komt deze RESTAURANT S. v. d. WAL Leeuwenburg 5-11 Telef. 3863. Tongersdeitomiddei hat i skriuwer Trinus (hy is 29 jier) üt hannen fan de kom- missaris fan de keninginne de Gysbert Japicspriis 1967 üntfongen. De Gauster ünderwizer is hjirmei wol ien fan de jongsten dy’t dizze priis bihelle. Der sil yn üs provinsje ek net faek safolle 1| praten wèze oer it wurk fan in Fryske skriuwer as oer dat fan Riemesrma. Hy kriget de priis (f 1500,foar syn boek „Fabryk”, dat er skreau doe ’t er 1 noch yn Loaijingea wenne. Ut forskillende reaksjes is wol düdlik wurden dat de persoanlike opfettings oer dit boek frij sterk ütelkoar rinne. Hoe ’t it ek is: der kin fêststeld wurde, dat nei deskundige miening „Fabryk” net allinne stylistysk in tige goed wurk- I stik is, mar dat ek de konstruksje fan it boek oan hege easken foldocht. Yn dit boek docht de yndustrialisearre minske syn yntocht yn de Fryske litera- tuer. Der wurdt ütbylde hokker ynfloed it wurkjen yn in moderne fabryk hat op in slap yndividü en hoe 't dizze ynfloed trochwurket yn syn gefoelens en l syn hannel en wannel yn de maetskippij en tsjinoer syn meimlnsken. De bi- skriuwing hjirfan is neffens de advyskommisje psychologysk en funksjoneel forantwurde. de jonge Afcl Riemersma O® DINSDAG. Nederland 1. Spitsuur (tussen zeven en acht) is een nieuw instructief programma van de KRO voor kinderen rond de dertien jaar uit de hoogste klassen van de lagere school en de laagste klassen van het voortge zet onderwijs. Verkeer en beroepen zijn de twee voornaamste onderwer pen. O.a. een bezoek aan een tuinbe- drijf. In Spitsuur is ook een spel op genomen, nl. Bart Boudewijn, geschre ven door Jan Staal. In de eerste afle vering spookt het bij de tante van Bart. Na het journaal tien minuten over het congres van het lekenapostolaat in Rome en vervolgens Twee van de vijf, een documentaire van de Unesco over de bestrijding van het analfabetisme in de wereld. Twee van de vijf volwas senen kunnen lezen noch schrijven. De Wrekers zouden van het Neder landse scherm verdwijnen, maar vana vond zjjn ze er nog. Emma wordt ontvoerd en komt in een oude film studio terecht, waar ze heel vreemde dingen ziet en beleeft. John weet haar slechts met de grootste moeite uit haar netelige situatie te bevrijden. Vana vond in Nieuwspoort hierna. De eerste uitzending van mini-om- roep HIRO heeft de titel meegekregen: Elkaar leren kennen. Na het laatste NTS-journaal nog de herhaling van A Bezetting. De geheime verbindingen met Londen is het onderwerp. Nederland 2. Het NTS-programma is voor de derde maal getiteld Dag Dins dag. De vaste kijkers weten wat dat betekent: Kees Brusse met een aantal bekende series. Van Gewest tot Gewest en de 21ste eeuw, de serie over het le ven na het jaar 2000. Vanavond „on derwijs per computer”. Na het journaal de geheime agenten Robinson en Scott met een nieuw avontuur. Ze zoeken naar een lek in de geheime dienst in Italië. Een lid van de Amerikaanse ambassade schijnt daar meer van te weten. Een instructief programma is Primo Conti. Onderwerp is het werk van de Italiaanse schilder van die naam, dat op het ogenblik in Amsterdam wordt geëxposeerd in de Rijksacademie van Beeldende Kunsten. Er is nogal wat kritiek op deze keuze, want velen hadden liever gezien, dat het jubileum van de academie was gevierd met een expositie van het werk van de vele beroemde oud-leerlingen. Deze kritiek richt zich bepaald niet op het werk van Primo Conti, dat deze speciale aandacht beslist wel waard is. Tot slot van de avond Tweeduuster (twilight zone). Opnieuw een fantastisch ver haal van Rod Serling, deze keer geti teld het Mysterie der Ruimtevaarders. Dit sei tongersdeitomiddei üs kom- missaris fan de keninginne by de üt- rikking fan de Gysbert Japicxpriis 1967 oan Trinus Riemersma. Bihalven de skriuwer mei syn frou en lytse bern famylje, freonen en bikenden wiene der wer in protte prominenten op it mêd fan de Fryske kultuer nei de ried- seal yn it Boalserter stêdhüs kommen. Seis de tiilevysje wie der by, om in pear minuten yn it léste journael op- nimme to kinnen. Mr. Linthorst Homan spruts syn tank üt oan de jury, dy’t Deputearre Stea- ten op foarstel fan de Fryske Akademy ynsteld hiene. Dy kommisje bistie üt juffer dra. G. Piebenga to Grins, prof, dr. E. Galama to Grins en de hear Jo Smit to Hilversum. Dat boek wie hjir en dêr .hwat skok- kend, omdat Riemersma biskreau hwat oant in pear jier forlyn „taboe’.’ wie. Hjoed-de-dei wurdt der ek al net mear safolle droktme om makke. Mar trije jier lyn waerd der noch skande fan sprutsen. Dochs is it dér net om ütkeazen foar de Gysbert Japikspriis. Blykber hat de jury, dy’t» net ienrie- dich wie, tocht: hwerom sille wy it hjirom oergean litte? Hwant it is, hoe ’t men it ek draeit, in knap boek. Hjir in fragmint, hweryn de haedpersoan syn yndrukken oer it fabryk hwer ’t er arbeidet biskriuwt. Riemersma syn talint docht hjir wol üt bliken. De masines, sizze hja, dy geane Hy konstatearre fierders, dat it peil fan it yn de Fryske tael skreaune proa- zawurk de léste jierren yn it alge- mien fan goed gehalte is. Der is safolle talint oanwêzich, dat men net bang wêze hoecht, dat it yn de takomst mei de Gysbert Japicxpriis net goed kom- me sil. De kommissaris fortelde, dat de kommisje net ienriedich wie; Depu- 4 t Fryske keer uit de Prins Hendrik Stichting in Egmond aan Zee. Tanja Koen en Dick van Bommel zijn dë gangmakers en de kijkers kunnen hun wensen en ver langens naar Postbus 1000 sturen. Vas te programma-onderdelcn van dit voortaan tweemaal per maand uit te zenden familiefeest zijn o.m. Ik hou van Hollands (Nederlandse verzoek nummers uit te voeren door dezelfde ploeg, die dit vorig jaar ook deed); En zo is ’t gekomen (waarin echtparen vertellen over hun eerste ontmoeting); Met de mode mee (wat voor zichzelf spreekt); de quiz Haal je kijkgeld te rug van Leo Schmidt en Dat moet nou ’s op- de televisie, waarvoor de kijkers de tips moeten aandragen. Kit ty Knappert heeft de regie. Tot slot Van nul uur één tot mid dernacht. Mark Lissen is nu in Nice, w ar een mooie juffrouw op een wel zeer ongelegen tijdstip zijn hulp in roept. Er gebeuren weer veel vreemde dingen. Maandag 16 oktober 18.30- 19.00 RONO-dagboek 19.00-19.30 Recital door Klasiene van der Vinne - sopraan, en Peter Ber man - piano. Liederen van Haydn, Ravel en Bosmans. Piano-inter- mezzo: Andante van Prokofieff. 19.30- 19.45 „Het noorden nu voor la ter”. Drie noordelijke provincies in diskussie. Het eerste van twee uit zendingen ter introduktie en moti vering van een serie radio-program- ma’s die gedurende het wintersei zoen gespreksstof zullen leveren voor gespreksgroepen uit Groningen, Friesland en Drenthe, over de ont wikkelingsproblematiek van het Noorden. In dit programma: prof. dr. P. J. Bouman, hoogleraar sociologie aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen, mr. C. Stapel, direkteur van de volkshogeschool „Allardsoog” te Bakkeveen, A. M. van der Veen, hoofd van de RONO, en mr. R. de Wal, leider van het projekt. RONO Ut namme fan de jury spriek doe de hear Smit. Hy lei üt hwerom men t? dizze kar kaem wie. It gyng der- om hokker Frysk proaza yn de léste fjouwer jier forskynd wie en hwat dêrüt it béste wie. Nei in alderheislikst soad lézen hiene de trije deskundigen fiif boeken oerhalden. Nei noch in kear selekteare bleauen der yn ’t lést twa oer: Fabryk fan Riemersma en „De Füke” fan Rink van der Velde. Professor Galama hold it mei it lés te boek, de beide oaren mei Fabryk. Mar elts wie der fan oertsjüge, dat de oar allinne de literaire kwaliteiten bi- oardiele. Hie Fabryk der net west, dat hie it De Füke wurden, sa sei de hear Smit, dy’t foun dat men yn Frys- lan wol wiis wêze mocht mei hwat Riemersma skreaun hat. Persoanlik foun hy „Minskrotten-rotminsken” fan deselde skriuwer hast wol sa goed. Hy neamde Fabryk in pürbêst boek. Hjirnei spriek drs. W. Hiddema üt namme fan de Fryske Akademy, Kul- tuerried en Boun fan Fryske Kunst- ners. Dizze man, dy’t fan birop psychi ater is, miende, dat it by dizze priis allinne om it literaire gyng. „It giet net om de ünderdielen fan it gehiel, mar om it gehiel seis”. IK SKRIUW FANüT MYN ARGEWAESJE” Nederland 2. De AVRO biedt een goed alternatief tegenover de speel film. Maar eerst een half uurtje voor de tieners: Moef ga ga met o.m. Stevie Windwood met z’n Traffics (die ei genlijk nog niet klaar waren voor een optreden in het openbaar, maar voor de aandrang van Bob Rooyens zwicht ten, zodat we nu een première te zien krijgen), Manfred Mann, Dave Berry en de Nederlandse groepen Cuby and the Blizzards en the Golden Earrings. De eerste aflevering van alweer een Amerikaanse family-comedy, nl. Fa mily Affairs, die in ons land de titel Vaders tegen wil en dank kreeg. Bill Davis is vrijgezel en woont in een duur appartement. Omdat hij door zijn werk veel van huis is heeft hij een huis knecht, French genaamd. Het is een zeer rustig leven, dat zij leiden, totdat er drie jonge kinderen bij David ko men wonen. sa hurd. Produksjesifers, hen. Bi- hie fabrisearje moatte - sillen, gripe jo? De masine, nou. It fabryk. ik? Ha wy fabrisearre? Ha ik fabri- MAANDAG. Nederland 1. Na Pipo, het journaal en Kenmerk laten Ton Hasebos en Gied Jaspers ons een kijkje nemen op Curacao. De beide VPRO- medewerkers hebben op het gebied van de kinderprogramma’s hun spo ren verdiend en het was dus een goede keuze hen een aantal documentaires te laten maken over het thema van de kinderboekenweek van dit jaar: Kin deren van de West. Een muzikale ach tergrond van de gitarist Julian B. Coco, die zelf uit de West komt. In Speciale Berichtgeving, een actua liteitenrubriek, belicht Leo Kool het probleem Israël en de Arabieren. Picknick is de titel van het volgende programma-onderdeel, waarin Boude wijn de Groot een aantal nieuwe chan sons van hemzelf en van zijn lijf dich ter Lennaert Nijgh ten doop zal hou den. Er is zeer veel werk gemaakt van dit programma, waaraan o.m. ook de dansgroep Tomorrow’s People mee werkt. Johan van der Keuken heeft na zijn opvallende filmreportages als Blind Kind enkele maanden gewerkt aan de film Big Ben, die we hierna te zien krijgen. Die Big Ben is dan de beroem de tenor-saxofonist Ben Webster, die na vele omzwervingen in Amsterdam is neergestreken. Ook zijn hospita komt aan het woord (een vrouw van 75, „aan wie ik alles te danken heb”, aldus Big Ben). Als slot van het VPRO-programma dansen Yvonne Vendrig, Simon André en Christine Anthony de balkonscène uit de tweede acte van het ballet Romeo en Julia van Prokovief in een choreografie van Rudi van Dantzig. Het Humanistisch Verbond wijdt z’n eerste uitzending als mini-omroep aan het bejaarden-vraag- stuk. Na het journaal het vierde deel van Peyton Place. Dokter Rossi komt steeds meer in de nesten, dank zij Betty Anderson en Constance Macken zie. De rest van de avond is geheel in de ernstige stijl gehouden. In Litteraire Ontmoetingen spreekt Adriaan van der Veen met Alfred Kossmann. Vervol gens zingt de Amerikaanse neger- sopraan Grace Bumbrey liederen, aria’s en spirituals in een programma van Bavaria onder regie van Heinz Liesendahl. Tot besluit de Vijanden, een reportage over de totstandkoming van de nieuwe film van Hugo Claus. De schrijver komt zelf aan het woord. DONDERDAG. skriemerich lüd. De fjirde stomp bliuwt op healwei hingjen. Sybesma stout nei de etiketear en set him stil. Alles sit fol. Ik druk op de ien- lingknop om it doaske fol to krijen. Sybesma skeakelt wer yn. Neffens de jury, dy’t Deputearre Steaten in rapport ütbrocht hat, is Fa- bryk in moderne roman. De haedper soan is gjin romantyske helt, mar in „underdog”: hy kin it fabryk net oan, it is him to machtich. Hy flechtet dan yn ’t lést yn it pathologyske. Riemer sma hat dit masterlik tekene. Ek de blskriuwing fan it fabryk is krekt. De konstruksje fan it boek is tige goed: der stiet gjin wurd tofolle yn: de skriuwer hat mei in minimum oan wurden in maximum oan yndrukken jown, op in psychologysk forantwurde wize. De jury wie dan ek fan bitinken: Fabryk is in pürbêst boek. 1: 19.03 19.56 20.16 Ster; 20.20 Achter het nieuws; 20.45 Si mon Carmiggelt; 20.50 De Forsyte Sage; 22.40 Journaal. Ned. 2: 18.55 Pipo; 19.00 Journaal; 19.03 Van gewest tot gewest; 19.25 Mensen in de sport; 19.45 Openbaar kunstbezit; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 De verloofden; 20.50 Gamma; 21.25 Mikis Theodorakis; 21.56 Kenmerk-laat; 22.26 Ster; 22.30 Journaal. biskóge as in eare, wie foar him as in forrassing kaem. Syn frou hie sa rea- gearre: „Wy ha fan 't jier al safolle gedonder hawn, dy Gysbert Japicx priis kin der ek noch wol by”. Seis hie er it idé hawn: „Se wolle my weipromovearje, sa fan: hjir hast fyftsjinhündert goune en nou fierders de bek halde”. Fan de priis soe lyk- wols gjin oantrün ütgean om to skriu- wen, hwant „ik skriuw fanüt myn argewaesje”. „Ik meitsje my lilk om de minsken dy’t seis skjin bliuwe wol le”, sa forfolge er. Hy wie bliid, dat de Fryske Bibleteek it boek yn har füns opnommen hie, en dat utjowers, Deputearre Steaten ensfh. bliken dien hiene efter it boek to stean. Persoan lik foun er syn op ien nei léste boek „Minskrotten - rotminsken” better as Fabryk. „Ik sil fierder skriuwe oer de dingen dy’t my it measte bezich halde: krüs, kroech en de kruk”. De ütrikking fan de priis foar bést forsoarge boek, dy’t hijrnei wêze soe, gyng net troch omt der net ien ütjefte foar de priis yn oanmerking kaem. Vanavond de Ne derlandse zanger Boudewijn de Groot (zie foto) in het pro gramma Picknick. Dinsdag een docu mentaire over anal fabetisme. Er is weer een spannende hoofdfilm, waarin een moord gebeurt en Christine Cünne zingt de beroemde Mauthausenliederen van Theodorakis. WOENSDAG. Nederland 1. In het jeugdprogramma van de AVRO komen vanmiddag weer jeugdige voetballer tjes in actie en wel van Feyenoord, ADO en Middelburg. Spelleider in de Hilversumse Expohal is Harry Vriend, 's Avonds voor de jeugd het tweede deel van Schateiland. De mysterieuze kapitein, die in het café van Jim Hawkin’s vader logeert, praat op z’n ziekbed over een geheim zinnige schat, die hij alleen zou kun nen vinden. Vervolgens nog Panora- miek, het programma van Harry Ha- gedoorn over de achtergronden van het wereldgebeuren. Na het journaal en de tien minuut jes politiek deze keer voor de Par- t’i van de Arbeid de hoofdfilm: een rolprent uit 1947, destijds in Cannes bekroond met een Grand Prix. In deze Crossfire (Kruisverhoor) worden de Tijdvak 28 september t.e.m. 10 oktober Rode kinderfiets, Pool, Berkenlaan 16; 2 sleutels no. 17 en 19, De Vries, a.b. Ambulant Geeuwkade; beige jongens- coat, Nijholt, L. Veemarktstraat 12; blauwe autoped, V. en D.; blauwe auto ped, V. en D.; driewielertje. Westhof, Age Piersstraat 14; schooltas m. inh., F. Bok. Barrewier 26; bruine porte- monnaie. v. d. Bos, garage Bruinsma; 1 paar damesschoenen, Veluwenkamp, L. Veemarktstraat 12; 2 verzekerings- bew. bromfiets, Westerhof, Klooster- dwarsstraat 32; counonstof. Dam, Pe perstraat 13: 1 paar Nappa dameshand- schoenen, Tiemersma, Lindenlaan 14; bruin kinderschoentje (r), Ykema, Kat- zijlstraat 24; 4 kl. poltlood, Bonnema, IJsbrechtum 75; bril in etui, Belas tingkantoor, Oosterdijk: cypers poesje, Flach, Jachthavenstr. 17; Babyschoen tje, Hoekstra. Schaepmanstraat 8: man chetknoop, Koenen, 3e Woudstraat 17; wollen siaal, De Jong, Lemmerweg 76; kinderfietsje, Feenstra, Rijperahemstr. 24; donkerbr. hond, Asiel; muntbiljet, Kuik, le Oosterkade 5: commissieboek- je, Hemnenius, Kloosterstraat 50; hoofd doek. Schuhmacher, Emmastraat 21; autoped. Dijkstra, Napjusstraat 104; autoned, Holkema, Najusstr. 52: pen- nerokje, viltstoffen, 2 passers, Kroon, Anna Paulownastraat 10: 2 sleutels aan hanger, De Vries, 2e Woudstraat 44: hoofddoek, De Jong. H. Catharinastraat 10; damespolshorloge, Faber, Quiriin de Blaustraat 29; trui. De Vries, a.b. t.o. ABTB: autoped, Hoekstra. Kapel straat 1; bankbiljet, De Vries, Jacht havenstraat 27: meisjesias, meisjesiack, 2 meisjesvesten, Greijdanus. J. v. Nas- saustraat 43; bril in hoes. Mulder, 2e Oppenhuizerdwarsstraat 22. Aan het politiebureau Kruizebroeder- straat: lipssleutels, contactsleutels, te kening van schip en liniaal, schooltas met boeken, tas met boeken, hoofd doek, bromfietsverz. bew., oorbel, etui met zakagenda. hoofdrollen gespeeld door Robert Young, Robert Ryan, Robert Mitchum en Gloria Graham. Drie Amerikaanse militairen pas teruggekeerd van de j verschrikkingen van het slagveld gaan een avondje uit. Ze ontmoeten een man in een café en drinken een stevige borrel met hem. De volgende morgen vindt de politie deze man dood in zijn huis. Inspecteur Finlay gaat op onderzoek uit. Nog een korte reportage van de pre- Olympische Spelen, die dezer dagen in Mexico City worden gehouden. Zoals bekend nemen ook enkele Nederlandse atleten aan deze wedstrijden deel. Mis schien zit er bij het roeien van Wienese een kansje in. Nederland 2. Gewestelijk journaal, Mensen in de sport en Openbaar Kunst bezit, waarin de schijnwerper wordt gericht op de Japanse beeldhouwer Tajiri. Na het journaal de KRO met de nieuwe, kostbare (Italiaanse) serie de Verloofden naar de gelijknamige ro man van Alessandro Manzoni. Een jongen en een meisje uit een dorpje aan het Comomeer worden door aller lei tegenslagen van een huwelijksslui ting afgehouden. De moeilijkheden be ginnen wanneer de pastoor die het huwelijk moet inzegenen, allerlei uit vluchten zoekt om het niet tot een huwelijk te laten komen. In de wetenschappelijke rubriek Gamma worden allerlei nieuwe aspec ten en uitvindingen geboekt. Een bij zondere uitzending hierna: Christine Cünne zingt liederen van de Griekse componist Mikis Theodorakis. Zoals men weet heeft Liesbeth List onlangs een (prachtige! langspeler opgenomen met de fameuze Mauthausen-cyclus van Theodorakis. Op dat moment had de KRO de afspraak met Christine Cünne al gemaakt. Inmiddels zijn de vertolkingen van Liesbeth List al zo bekend, dat de zangeres van vanavond veel moeite zal hebben om haar te doen vergeten. Ronnie Potsdammer leidt het programma in. Tot slot een uitzending van de gezamenlijke ker ken en wel een extra aflevering van Kenmerk, waarin iets dieper op de problemen zal worden ingegaan dan in het normale maandagse Kenmerk. Dinsdag 17 oktober 18.30-18.45 RONO-dagboek 18.45-19.00 Landbouwjournaal. 19.00-19.15 Literair kwartier: Redaktie: T. Sudema-Mulder. Tiny Mulder heeft een gesprek met de heer K. Sikkema, voorzitter van de Stichting „It Fryske Boek”. 19.15-20.00 Fryske ütstjüring. daksje: drs. D. van Dam. Foar de bern: Pieter van der Veen forfeit fierder oer „Minne de boarre”, in forhael fan Rienk Hummel. Biropstoaniel yn Fryslan. In pro gram fan Piter Terpstra. It koar fan de Rykskweekskoalle fan it Hearenfean sjongt folks- lietsjes. „Nijsco”, in traktaesje fan nijs- gjirrichheden, nijs en kommintaer. Woensdag 18 oktober 18.30-18.45 RONO-dagboek 18.45- 19.00 Dier en plant in Rono-land. 19.00-20.00 Alfred Salten bespreekt Mahlers 4e Symfonie (met sopraan solo) waarvan de uitzending volgt op zondag 22 oktober door het Over ijssels Philharmonisch Orkest o.l.v. Jan Brussen, m.m.v. Nelley van der Spek, sopraan. Donderdag 19 oktober 18.30-18.45 RONO-dagboek 18.45- 20.00 Grunneger oetzenden. tearre Steaten hiene it advys fan de mearderheit folge. Hy hie ek heard, dat Riemersma in detective-roman skreaun hat. Dat koe neffens him in oanwizing wêze, dat de skriuwer it ek ris yn in oar genre siket, dat er ófstan nimme wol fan de problematyk hwer ’t er oant nou la mei dwaende wie. Riemersma hie yn in interview sein, dat er nou ek ris skriuwe wol oer minsken, dy’t libje sünder prakkissaesjes en gemorali- sear, hwer’t er seis soms mei yn 'e knoop sit, oer minsken ,dy’t lokkich binne mei harsels en harren tastan. De kommissaris tocht, dat der fan de skriuwer noch folie ynteressant wurk forwachte wurde mocht en bea hjirnei oan de hear Riemersma de oar- konde en de priis oan. Netwier? Lakonyk. It fabryk. FA- searre? Ha ik? Fabrisearje hie ik BRYK, that ’s all. It fabryk - men Oanfier en ütfier. Der moatte nije, forfanger. Ik moat greater frachtauto’s komme, hwant groeije, seit de nije, mar produksje, üs ingenieurs hawwe in masine ünt- produsint, persint, presint: FA- wurpen dy’t mear kapasiteiten hat. BRYK. Mar as dy masine net goed ütfalt, „Hwerom brükst de oare knop net!” kinne wy de oanfierde griente sa raest Sybesma. gau net forwurkje, en wy kinne „Durk sei, dy woe net”, rop ik wer- it mar oerdwaen oan konkurrinten om. of forrotsje litte. Hwat in forties! Hy pakt in lege doas en komt by It fabryk, men wurdt der gek fan, my. seit de baes. Fabryk. Fabrikant. Fa- „Lit ris sjen”. brikaezje. Fabrisearje. Ik fabrisear- Ik set de nije doas foar en druk je, dou fabrisearrest, hy fabrisear- op de automatyske. De earste stjit ret; wy, jimme, jo, hja fabrisearje. is normael, de twadde ek, mar de I Ik fabrisearre, dou fabrisearreste, tredde lit fierstolang op him wacht- hy fabrisearre. wy, jimme, jo, hja sje. De fjouwer oanfierbanen reitsje I fabrisearren. Ik ha fabrasearre. Ik fol. Pfffng, docht it ding mei in Nederland 1. De VARA opent met een BBC-documen- taire over de film Grand Prix. James Garner, Francois Hardy en Yves Mon tand spelen de hoofdrollen in deze rolprent, die zich afspeelt in het won dere wereldje van de autoraces. Er werden opnamen gemaakt tijdens ech te races. Een filmploeg volgde de cou reurs langs diverse circuits. Ook in Zandvoort. Hoe het bij de opnamen van deze film ging, toont deze docu mentaire. Na het journaal alleen nog maar Achter het Nieuws, een verhaal van Simon Carmiggelt en de Forsyte Sage. „In de klem” is de titel van de zesde aflevering. Irene maakt het best, maar ontmoet Soames toch nog een keer. De, arme June, die eerst haar verloofde en toen haar grootvader verloor, gaat de deur uit. Zij stelt haar leven in dienst van de kunst. Het verhaal concen treert zich nu voor een belangrijk deel op Winnifred en Monty. Dinsdag 17 oktober. Ned 1: 10.20 Schooltelevisie; 18.55 Pipo; 19.00 Journaal; 19.03 Ster; 19.07 Spitsuur; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; Ster; 20.20 Leken-apostolaat; 20.30 Twee van de vijf; 21.00 De wre kers; 21.50 Nieuwspoort; 22.20 El kaar leren kennen; 22.40 Journaal; 22.45 De bezetting. Ned. 2: 18.55 Pipo; 19.00 Journaal; 19.03 Kees Brusse; 19.10 Van gewest tot gewest; 19.30 De 21e eeuw; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Dubbel spion; 21.10 Primo conti; 21.50 Tweeduuster; 22.15 Ster; 22.20 Jour naal. Woensdag 18 oktober. Ned. 1: 17.00 Kinderprogramma; 18.55 Pipo; 19.00 Journaal; 19.03 Ster; 19.07 Schat eiland; 19.32 Panoramiek; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Po litieke partijen; 20.30 Socutera; 20.35 Crossfire; 21.55 Voor de Olym pische spelen; 22.25 Journaal. Ned. 2: 18.55 Pipo; 19.00 Journaal; 19.03 Moef ga ga; 19.35 Vaders te gen wil en dank; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Peyton place; 20.45 Literaire ontmoetingen; 21.30 Grace Bumbry; 22.00 De vijanden; 22.15 Ster; 22.20 Journaal. Donderdag 19 oktober. Ned. 18.55 Pipo; 19.00 Journaal; Ster; 19.07 De Grand Prix; Ster; 20.00 Journaal; 2?.l? moatten, en ik ha.... Dan kriget ér wurdt der gek fan,_sizze de bazen, sykteforlof en der komt in plak- yn- FA-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 2