IX GEBRUIK GENOMEN Lankhorst damtoernooi zeer geslaagd CHU moet duidelijk eigen visie hebben I I Piet Beelen won uurloop in Leeuwarden Toernooibeker voor Henk Bos (Heerenveen) Hockey Sneek hanteerde tegen Groningen Studenten 3 het 3-3-4 systeem Damclub .De Wymerts* Jutrijp - Hommerts F. Osinga in 2e klac ongeslagen op kop Atletiek Geen doelpunten bij VVI-HJSC YVC herstelde zich inist op tijd Nijland niet verder dan 3-3 in Oosterend Korfbal Lege Geaën liet de zege bijna glippen Orgel werd ingespeeld door organist Zwart Geanimeerde vergadering in Ijlst Burgerlijke stand 4 F F de t.e.m. ft C I 3 2 1 1 I ft I s IV v d k ft t k v Oldeboorn, 4 pnt.; 2. P. Veenstra, Ber gum, 3 pnt. F: 1. B. Steneker, Leeu warden, 6 pnt.; 2. J. Smit Jr., Harlin gen, 3 pnt. G: 1. J. Spoelstra, Huizum, 5 pnt.; 2. J. Steneker, Leeuwarden, 3 pnt. Wisselbeker naar B. Steneker Jr., Le:-.warden als enige met 6 pnt. Eerste klas A: 1. H. Akkerman, Was- kemeer, 5 pnt.; 2. A. Zandberg, Leeu warden, 4 pnt. B: 1. J. v. d. Veen, Sneek 5 pnt.; 2. M. Faber, Woudsend, 5 punt. C: 1. J. van Oosten, Sneek, 5 pnt.; 2. A. Hillebrand, Franeker, 4 pnt. D: 1. M. Schotanus, Follega, 6 pnt.; 2. A. Hoekstra, Leeuwarden, 3 pnt. E: 1, H. van Tuinen, Sneek, 6 pnt.; 2. J. Boomsma, Gorredjjk, 3 pnt. F: 1. W. Wink, Heidenschap, 4 pnt.; 2. Mar. v. Oosten, Sneek, 4 pnt. G. 1. H. G. Kloos ter, Heerenveen, 6 pnt.; 2. J. Hoekstra, Huizum, 3 pnt. H: 1. P. Bruinsma, Warns, 6 pnt.; 2. Th. Dijkstra, Sneek. 3 pnt. I: J. Siebenga, Oudeschoot, 6 pnt.; 2. H. v. d. Veen, Terwispel, 4 pnt. Tweede klas A: 1. H. Witteveen, 6 pnt.; 2. W. v. d. Schaaf, Katlijk, 3 pnt. B: 1. W. de Jager, Katlijk, 5 pnt.; 2. Jac. v. d. Zee, IJlst, 4 pnt. C: 1. P. Kerkstra, Hemelum, 6 pnt.; 2. J. Zan- tinge, Oudehorne, 4 pnt. D: 1. S. Op penhuizen, Ter Idzard, 6 pnt.; 2. P. Cnossen, IJlst, 4 pnt. E: 1. G. Tiersma, Oudeschoot, 5 pnt.; 2. D. P. Hoekstra, Akmarijp. 4.pnt. F: 1, G. Jonker, Joure, 6 pnt.; 2. B. Hoekstra, Heerenveen, 4 In het Sportpark aan de Leeuwar- derweg werd Sneek 1 zondag uitge schakeld voor verdere deelneming aan de wedstrijden voor de HTCC beker door een 41 nederlaag tegen Gro ningen Studenten III. De ontmoeting werd door de Snekers benut om het in de hockey sport nog onbekende 3-3-4 systeem toe te passen. Dat het nog niet geheel vloeiend ging was te verwach ten, maar toch was het resultaat tegen deze over alle linies sterkere tegen stander niet onbevredigend. De Studenten waren beslist stick- vaster en sloegen aanmerkelijk beter dan de Snekers. De gasten hadden dan ook vanaf het begin een sterk veld- overwicht en hoewel het middenveld door de beide spillen L. V. d. Duim en J. Sonnenberg goed werd verdedigd kon toch niet worden voorkomen wor den dat Groningen vrij spoedig de lei ding nam door een beheerste boogbal van de linksbinnen. (01). Het spel ging vrij snel op en neer en Sneek kon door snelle uitvallen enige malen gevaarlijk worden, maar tot doelpunten kwam het niet. Door ver warring in de achterhoede ten gevolge van de nieuwe, in deze bekerwedstrij den uit te proberen, buitenspelregel wisten de Studenten een tweede doel punt te scoren (02). Kort daarna schoot de Groninger middenvoor nog een keer raak, waardoor de stand 03 werd. Na de rust deden de gasten het ken nelijk iets rustiger aan en kreeg Sneek meer ruimte. Via een prachtige van uit de achterhoede opgebouwde aanval, kreeg linksbuiten W. v. Oerle de bal aan de lijn en wist met een afgemeten pass middenvoor Alberda te bereiken. Deze omspeelde de keeper op fraaie wijze (13). Hoewel Sneek verder goed stand hielden, wisten de Gronin gers toch nog eenmaal te scoren (1-4). Opgemerkt moet worden dat Sneek deze sterkere tegenstander, die over een grote arsenaal van technisch goe de spelers beschikt, prima partij gaf en dat het 3-3-4 systeem de volgende week bij lijstaanvoerder Hurry Up ze ker weer en nu ongetwijfeld met suc ces toegepast zal worden. Nu de competitie al weer enige we ken draait komt er al enige tekening in de strijd. De eerste klas telt ver schillende kanshebbers o.a. Bouma, Wittermans en Bergsma, maar in de tweede klas blijkt de nieuwe aanwinst uit het goede „damhout” te zijn gesne den, F. Osinga gaat hier n.l. ongesla gen aan kop. In de derde klas doet S. Tiersma (ook al een nieuweling) het tot dusver goed, doch een goede kans om in de prijzen te vallen hebben o.i. good old A. Vriezenga en G. Huitema. In de eerste klas werden slechts twee partijen gespeeld. De sterke B. Bouma had weinig tegenstand van debutant I. Osinga. Na plm. een uur spelen was hij winnaar. Joh. Witter - mans en R. Hoeksma speelden een spannende en gelijkopgaande .partij De uitslag was dan ook remise, wat het eerste winstpunt; e voor Hoeksma betekende. In de tweede klas zijn de spelers dui delijk sterker geworden. H. Rienstra, die snel omhoog is geschoten, gaf in een zeer langdurige partij Fr. Osinga uitstekend partij. Met een puntenver deling in zicht, maakte hij echter een foutje, dat keurig door Osinga werd afgestraft. J. Jelsma en K. Louwsma speelden ook een uitstekende partij, waarin beide spelers volkomen aan el kaar gewaagd waren. In het eindspel kreeg Louwsma een schijf voordeel, maar wat hij ook probeerde, Jelsma haalde er remise uit. Th. Muller behaalde een fortuinlijke zege op S. Hoekstra. Op een gegeven ogenblik stond Hoekstra een schijf voor en veel sterker, doch een blunder maakte aan zijn illusies een einde. Muller werd winnaar. In de derde klas moest koploper A. Vriezenga een punt afstaan aan S. Tiersma, terwijl zijn konkurrent G. Huitema een overwinning boekte op D. Huisman. Uitstekend werk deed Tj. Jelsma. Hij versloeg door een „slinger- zet” S. Piersma. Ook Sj. Visser is weer in vorm, getuige zijn remise tegen H. Osinga. A.s. donderdagavond speelt het eer ste tiental tegen het Lankhorst-tiental uit Sneek. De volgende tien spelers zijn hiervoor aangewezen. B. Bouma, L. Bergsma, Sj. Wittermans, J. Brou wer, Fr. de Vries, Joh. Wittermans, R. Hoeksma, I. Osinga, Fr. Osinga, R. Hoeksma sr. Programma in de tweede klas: J. Jelsma-Th. Muller; H. Rienstra-K. Louwsma; R. Pander-S. Hoekstra.; R. Huitema is vrij. Derde klas: H. Osinga-S. Tiersma; Sj. Visser-Tj. Jelsma; A. Vriezenga-G. Huitema; D. Huisman-S. Piersma. Het open damtoernooi van de N.V. Lankhorst Touwfabrieken te Sneek, dat zaterdag voor de vijfde achtereen volgende maal in zalen Hanenburg werd gehouden, bracht liefst 165 deel nemers achter de borden. Het zeer ge- s’aagde toernooi werd geopend door de heer M. de Rapper, voorzitter van de personeelsvereniging, die de deelne mers een prettige en succesvolle dag toewenste en dank bracht aan ver schillende verenigingen voor het be schikbaar stellen van het materiaal. Om half één vertrokken 134 atleten voor de negende traditionele uurloop van de A.V. Leonitas te Leeuwarden. Dat er van de aangekondigde poging van P. Beelen om het Nederlands re cord te verbeteren niet veel terecht zou komen, stond al bij voorbaat vast. Daarvoor stond er een te harde wind. In een geweldig tempo gingen de meeste atleten van start. Piet Beelen ging al spoedig alleen op kop, maar Dirk de Bruin van Metro uit Rotter dam knabbelde al gauw enkele meters van zijn achterstand af. Bij het keer punt waren ook C. Clement, R. Mol en J. Hol op ongeveer 100 meter gena derd. Ook Karei Visser, lid van de A.V. Horror, was op dat moment nog volop in de strijd. Tegen het einde vormde Dirk de Bruin een steeds grotere be dreiging voor Beelen, die tenslotte met slechts 27 meter voorsprong finishte. De uitslag luidt: 1. P. Beelen, Spar taan Lisse, 18384,20 mtr.; 2. D. de Bruin, Metro Rotterdam, 18357,10 mtr.; 3. J. Hol, Sliedrecht sport, 17882,42 mtr.; 4. R. Mol, GAC Hilversum, 17625,80 mtr.; 5. C. Clement, AV ’55 Heerenveen, 17619,14 mtr.; 6. J. Smits, AV Holland Leiden, 17435,80 mtr.; 7. Tj. v. d. lest, AV ’55 Heerenveen, 17368 mtr.; 8. A. Potters, DOS Kampen, 17258 mtr.; 9. K. Visser, Horror Sneek, 17252,99 mtr.; 10. L. Vink, Atletica Amsterdam, 17217,50 mtr.; 12. W. Kruithof. AV ’55 Heerenveen, 17,159.80; 31. B. de Vries, AV Horror Sneek, 15618.55; 41. Th. Elzinga, AV Horror, 14832.30; 43. H. Bakker, AV Horror, 14703.25; 46. D. Polet, AV Horror, 14617.90; 50. E. An- drjol, AV Horror, 14453. Ook veteraan L. Huisman uit Sneek ging met een prijsje naar huis. De straffe dwars over het terrein staande wind deed nogal afbreuk aan het spel, maar toch was VVI-HJSC een goede wedstrijd, waarin het technisch beter spelende HJSC gedurende de ge hele wedstrijd de beste papieren had. De VVI’ers daarentegen waren feller. In de 15e minuut zette HJSC een goede aanval op. H. Wittermans priem de bal in het doel van VVI, maar de grensrechter had gevlagd voor buiten spel en de scheidsrechter keurde het doelpunt af. In de 24e minuut kreeg H. Wittermans, die weer een flinke bewaking genoot, een goede kans om de scorte te openen, maar zijn schot was niet hard genoeg. De rust kwam met 00. In de tweede helft tegen de wind in speelde HJSC nog beter. Alleen door lange trappen kon VVI nog eens op de HJSC veste afgaan, maar die aanvallen waren van alle gevaar ontbloot. Voor het VVI-doel dreigde veel meer gevaar. Zo moest de staander de kee per tweemaal te hulp komen en kopte een VVI verdediger de bal over de uit- YVC had voor de uitwedstrijd tegen DWP een kleine omzetting in de voor hoede aangebracht. Deze voldeed goed, want de aanvallen werden nu sneller opgezet. Het begin was hoopvol voor de bezoekers, want voortdurend dreig de er gevaar voor het DWP-doel. In het eerste kwartier wist de thuisclub de stand nog blank te houden, maar toen na een goede aanval de bal keu rig werd doorgespeeld naar rechtsbui ten Plantinga, joeg deze het leer on houdbaar langs de doelman 0-1. DWP probeerde wel het initiatief over te nemen, maar YVC bleef sterker en 15 minuten Voor rust rondde Van der Woude een keurige aanval doeltref fend af 0-2. In de tweede helft was DWP aanvan kelijk iets gevaarlijker. In de twintig ste minuut stopte doelman Muizelaar van YVC in eerste instantie een schot van een DWP-aanvaller, maar door aanvallen van de YVC-keeper raakte deze geblesseerd, zodat het toch nog een doelpunt werd 1-2. DWP rook nu een gelijkspel en de Ulster reserve- doelman moest direkt hierop een hard schot stoppen. De bezoekers begonnen daarna weer zekerder te spelen en door een goed schot van Van der Woude, d:e zich op de rechitsbinnenplaats goed thuis voelde, werd het tenslotte 1-3. DE LAGERE ELFTALLEN YVS 2 speelde thuis tegen QVC 3. De thuisclub was oppermachtig, wat uit de 8-0 eindstand duidelijk blijkt. Het derde elftal verging het in Kou dum minder. In de eerste helft’ wisten de bezoekers de balans in evenwicht (1-1) te houden, maar daarna moesten zij in de stevig spelende thuisclub hun meerdere erkennen (3-1). De YVC IA junioren reisden naar Harlingen om Zeerobben IA te be kampen. Na een gelijkopgaande strijd verloren de Ulster jongens met 3-2. Verder won YVC IB met 5-0 van Heeg 1B en verloor YVC 2B in Bols- ward met 4-0 van RES 5B. Zaterdag trok Nijland naar Ooster end, waar de gasten al binnen de mi nuut tegen een 10 achterstand aan keken. Er werd daarna vrijwel uitslui tend gespeeld op de speelhelft van de thuisclub er er moest wel een doelpunt komen. S.D.S. hield evenwel de eer aan zich, want één der backs bracht met een ferm schot de stand op 11. De gelegenheid om een voorsprong te nemen kreeg Nijland in de twintigste minuut, maar midvoor Veilenga schoot over. In deze wedstrijd werd de be zoekers opnieuw het te ver naar voren rukken van de Nijland-achterhoede noodlottig. Toen na een half uur spe len de Oosterenders uit de verdediging wisten te breken, konden zij na een snelle run de stand op 21 brengen. Opnieuw ontstond toen het beeld van een sterk aanvallend Nijland, dat bij na niet door de wel acht man verde diging heen kon breken. Eerst vlak voor de pauze wist Veilenga de bal over de lijn te krijgen. 22. In de tweede helft bleef het’ over wicht van de Nijlanders, maar door het onoverzichtelijk gewriemel voor de goal van SDS en de manmachtige ver dediging van de gastheren bleven de goede aanvallen van Nijland zonder resultaat. In de dertigste minuut bracht een uitval van de gastheren achter speler Huitema ertoe in eigen doel te Namens de directie sprak de heer Warrink en namens de Friese Dam- bond de heer R. Bergsma, die de direc tie en het organiserend comité lof toe zwaaide, dat aan dit toernooi een zo danige opzet kon worden gegeven, waardoor het zich in gunstige zin on derscheidde van de damdagen, die hier in Friesland gedurende het wintersei- zoe aan de lopende band worden ge houden. De heer Warrink deed hierna de eerste zet aan het eerste bord in de ereklas, die gevormd werd door een viertal in Friesland op de voorgrond tredende spelers, die elkaar tijdens de eerste ronde niets toegaven, doch waar in het uiteindelijk de talentvolle Henk Bos van Heerenveen was, die met de toernooibeker ging strijken. In de hoofdklas onderscheidde zich B. Stenekes Jr. uit Leeuwarden, die als enige met 6 punten als winnaar uit de bus kwam, daar I. de Jong (Oos- terwolde), Tj. Bos (Heerenveen) en J. Spoelstra (Huizum) hem juist niet konden evenaren. In de eerste klas ging oudgediende H. van Tuinen (SDC) met de wisselbeker strijken, na loting met M. Schotanus, Follega, H. G. Klooster, Heerenveen, P. Bruinsma, Warns en J. Siebenga, Oudeschoot, die eveneens goed waren voor het maxi mum aantal punten. In de tweede klas werd J. Zijlstra (Oudeschoot) als be kerhouder aangewezen, na loting met H. Witteveen (H’veen), P. Kerkstra (Hemelum), S. Oppenhuizen, Ter Id- zardt, G. Jonker, Joure, R. v. Dijk, Koudum, die eveneens goed waren voor de volle winst. In de derde klas vonden niet minder dan 10 deelnemers de weg naar de bestuurstafel. Zij brachten het ook al tot zes punten. Onder hen was E. Osinga uit Warns die door het lot als bekerhouder Werd aangewezen. De fraaie prijzen werden met een toepasselijk woord uitgereikt door de heer M. de Rapper.. De wed strijdleiding bestaande uit de heren Brouwer, Ferwerda, Nijdam en Van der Woude hadden een gemakkelijke taak, daar het toernooi in een prettige en sportieve sfeer kon worden gehou den. Bovendien steunde het op een uit stékende voorbereiding, waarin de heer Brouwer een zeer groot aandeel heeft gehad. De uitslagen luiden: Ere-klas: 1. H. Bos, Heerenveen, 5 pnt.; 2. R. Bergsma, Terhorne, 3 pnt.; 3. F. J. Drost, Langweer, 2 pnt.; 4. G. Ybema, Schettens, 2 pnt. Hoofdklas A: 1. W. Visser, Heeren veen, 4 pnt.; 2. H. de Boer, Sneek, 3 pnt. B: 1. J. H. Krot, Sneek, 4 pnt.; 2. J. van Leyen, Twijzelerheide, 4 pnt. C: 1. I. de Jong, Oosterwolde, 5 pnt.; 2. Th. Mulder, Leeuwarden, 4 pnt. D: I. Tj. Bos, Heerenveen, 5 pnt.; 2. L. v. d. Beng, Wons, 3 pnt. E: 1. J. Veld, Het krachtsverschil in de 3e klas D is dit seizoen bijzonder klein. Dikke overwinningen komen dan ook bijna niet meer voor. In het begin van de wedstrijd Lege Geaën tegen de Flamingo’s uit Buiten post leek het er even op dat de Lege Geaën 1 deze keer een zware neder laag tegemoet zou gaan. In de eerste minuten scoorden de bezoekers reeds hun eerste doelpunt en kort hierop was het al 0—2. De Lege Geaënters kwamen daarna wat meer in hun spel. Roelie Abma verkleinde de achter stand tot 12 en P. Boomsma scoorde vervolgens de gelijkmaker. De strijd was nu weer geheel open en even voor rust hielp W. Rozendal de gastheren aan een verdiende 32 voorsprong. Na rust zou het verschil nog groter worden. Weer was het W. Rozendal die met een goed afstandschot de korf doorboorde. Lege Geaën dacht nu op rozen te zitten, maar al te gauw zou de thuisclub merken dat Flamingo’s voor de doornen zorgde. Binnen de kortst mogelijke tijd hadden de bezoe- boven de frontpijpen. De vormgeving der horizontaal afgedekte kassen her innert aan die der na de oorlog in De nemarken aan de renaissance ontleen de voorbeelden. Het orgel is vervaardigd door de fa. K. B. Blank en Zoon te Herwijnen. Het gebezigde materiaal maakt een so lide indruk en dit instrument zal stel lig een langere levensduur hebben dan het vorige. Het is een goed staal van na-oorlogse Nederlandse ambachte lijke orgelbouw. Jammer dat in het prestanten-ple- num van het hoofdmanuaal een Octaaf 2 voet ontbreekt. De Viola op dit ma nuaal lijkt tamelijk overbodig. De klank is goed aangepast aan de kerk ruimte. Met deze dispositie leent het orgel zich voor de begeleiding van het kerklied, als concertinstrument bezit het weinig mogelijkheden. Dit bleek duidelijk bij het openingsconcert. J. W. B. in het laatste nummer van leer ge trokken wordt tegen o.a. het Tweede- Kamerlid de heer Kikkert. Dit had niet de instemming van de spreker. EIGEN CH-GELLTD Toch is hij voorstander van vernieu wing en van een gezamenlijk optrek ken met AR en KVP, echter alleen dan, als in die nieuwe samensmelting het Unie-geluid helder doorklinkt. Wanneer dat straks niet mogelijk blijkt, zal de spreker zich niet in de gelederen plaatsen. En vele Ulsters kregen we zo de indruk met hem niet! Samen met punten komen met AR en KVP, akkoord, maar in die punten de CH-visie verdisconteerd. De heer Sijtsma hekelde de cumula tie van functies. Kamerlid zijn vraagt de volle persoon en de volle tijd, zo stelde hij. Er is geen sprake van, dat men daarnaast nog gemeentesecre taris of wethouder, statenlid enz. kan zijn. Ook wilde hij van de gedachte bevrijd worden: wie in de CH één keer zit, zit altijd. Dat alles moeten we over boord gooien. Deze tijd vraagt dat. De groep D ’66 berust niet op een prin cipiële grondslag, zo vervolgde hij. Bij invoering van het districtenstelsel ko men de kleine partijen niet aan hun trekken en dat is niet demokratisch. De tegenwoordige z.g. „radicalen” me nen het goed, zij willen hun politiek bedrijven vanuit het Woord van God. Wij moeten ons niet door dat woord radicalen laten afschrikken. Wij heb ben als christelijk volksdeel duidelijk ons standpunt te bepalen, niet het minst in het praktische leven. We moe ten klaarheid willen brengen in de politiek, die we voorstaan, bewijzen mensen te zijn van deze tijd met ge richte visie en hechte ondergrond, zo besloot de spreker zijn met aandacht gevolgd betoog. Na een kopje koffie volgden na tuurlijk vragen, waaruit zich op hun beurt weer een discussie ontwikkelde. Na een harteliik dankwoord van de uitdrukking kwam. Hij vervolgde met twee barokke werkjes van Walther (Pastorella) en Krebs (Fuga in G.), die in een aannemelijk klankbeeld werden geplaatst. Mendelssohn’s zesde Orgelsonate, eerste deel, slaagde in mindere mate. Ook voor Reger’s Toc cata in d schoot de dispositie te kort, Reger’s wensen bleven onvervuld. Met drie eenvoudige bewerkingen van Psalm 42 en Hymne Psalm 75, geschre ven in de tijd dat er in de protestantse kerken nog isometrisch werd gezon gen, besloot de heer Zwart zijn recital. EERSTE ORGEL UIT DE 18E EEUW Dit nieuwe orgel is het derde in successie, dat in de Noorderkerk werd opgesteld. Als eerste orgel bezat deze kerk een één-klaviers orgel-positief, afkomstig uit de voormalige kerk der afgescheidenen aan de Lemmerweg- Boschstraat (enkele jaren geleden werd dit gebouw opgeruimd), waarin het was geplaatst door de Leeuwarder orgelmaker L. van Dam jr. in 1852. Naar alle waarschijnlijkheid was het afkomstig uit de voormalige r.k. kerk te Medemblik en vervaardigd in de tweede helft der 18e eeuw door een onbekende orgelmaker. Het was een geschenk van een lid der afgescheiden gemeente. Toen achteraf bleek, dat deze schenker het geld had verkregen op een wijze, die bij de afgescheidenen niet acceptabel was, wilde men het orgel uit de kerk verwijderen. Men be sloot echter de schenking toch maar te aanvaarden. Dit orgeltje had een laat- barokke kas en de volgende dispositie: Prestant 8 voet, Bourdon 16 voet, Hol- pjjp 8 voet, Octaaf 4 voet, Flute douce 4 voet, Quint 2 2/3 voet, Superoctaaf 2 voet, Tertiaan 2 st., Cornet 3-4 st. en Trompet 8 voet. Omvang manuaal 4va octaaf, idem pedaal slechts 1 octaaf. Na de ingebruikneming van de Noorder kerk in 1880 werd het in deze kerk ge plaatst op de galery tegenover de kan sel: Ongeveer 45 jaar geleden werd het verplaatst naar de westgalerij. Tevens werd toen de dispositie gewijzigd, zeer ten nadele van de klank. Sedert 1930 doet het dienst in een klooster kapel te Utrecht, zij het inwendig ge wijzigd. TWEEDE EVENMIN SUCCES In 1930 kreeg de Noorderkerk haar tweede orgel. Het werd geleverd door N. A. van Dam te Utrecht, was ge bouwd naar het pneumatisch systeem en opgesteld in een vochtige nis boven de kansel. Al spoedig traden gebreken aan het licht en moest worden inge grepen. In 1943 werd het grondig ge restaureerd en met enkele nieuwe re gisters uitgebreid. Ook deze ingreep bleek geen succes te zijn geweest. Het was een orgel zoals er in de tijd van verval in de orgelbouwkunst, tussen 1880 en 1940, vele tientallen werden gemaakt en waarvan zeer vele na de oorlog zijn opgeruimd. Men bleef met dit gebrekkige instrument voortsukke len tot aan de vorige week, toen het bij de gemeentereiniging een roemloos einde vond. Hoewel er constructief weinig goeds van kon worden gezegd bood het met zijn 21 registers op twee manualen en pedaal de bespeler veel meer mogelijkheden dan het thans ge plaatste derde orgel. WEINIG MOGELIJKHEDEN VOOR CONCERT Dit heeft 13 registers, weldra nog met één vermeerderd. Op het hoofd- manueel Prestant 8 voet, Roerfluit 8 voet, Viola 8 voet, Octaaf 4 voet, Speelfluit 4 voet, Nasard 2 2/3 voet, Mixtuur 4-5 st. Op het rugwerk Bol pijp 8 voet, Prestant 4 voet, Woud- fluit 2 voet, Sexquialter 2 st. Op het pedaal Subbas 16 voet en Octaaf 8 voet. Voorts de gebruikelijke speel- hulpen. (De donderdag j.l. vermelde dispositie was niet juist). Op de wind laden is ruimte gereserveerd om even tueel later nog enkele stemmen te plaatsen. Het binnenwerk is opgesteld in twee gelijke eikehouten klankkas ten. Het fraaie front is ontworpen door de Utrechtse architect J. L. Linssen, Eenvoudig snijwerk vult de ruimten Vrijdagavond werd in de gerefor- meerde Noorderkerk aan de Kerk- gracht in een speciaal hiervoor belegde bijeenkomst een nieuw orgel in ge bruik genomen. Ds. G. J. Brinkman opende met het lezen van Psalm 150, waarna hij een gebed uitsprak. In zijn toespraak her innerde de pastor aan het feit, dat de reformatie aanvankelijk afwijzend stond tegenover het orgelgebruik in de eredienst. Vooral de Zwitser Zwingli en de Utrechtse theoloog Voetius heb- ben fel tegen het orgel gefulmineerd, i Thans is het niet meer weg te denken rn de stichting van dit nieuwe orgel is oor de kerkeraad eén grote vreugde. De predikant dankte de commissie van beheer voor de vele voorbereidende werkzaamheden en hoopte, dat van i dit nieuwe orgel gezegd kan worden vat de orgelhistoricus Bouman in drie >unten heeft samengevat: het uiterlijk i van het instrument, het feit dat het i honderd jaar lang dienst moet doen en lat het uitdrukking kan geven van wat i in woorden niet gezegd kan worden. De voorzitter van de commissie van beheer, de heer A. Harkema, deelde mee, dat het orgel niet volledig is op geleverd. Binnen afzienbare tijd wordt op het hoofdmanuaal nog een Trom- pet-8-voet en op de beide manualen een tremulant geplaatst. De heer Har kema richtte woorden van dank tot de bouwer van het orgel, de heer Blank uit Herwijnen, tot de heer Linssen, die het orgelfront ontwierp, en tot de heer D. J. Zwart, die als adviseur optrad. Het is voor de commissie van beheer een genoegen dit orgel te hebben ge sticht. Het stond reeds jaren op het programma en is thans realiteit ge worden. Hierna speelde organist Zwart Cano- nisch voorspel over Psalm 84, 1 van Jan Zwart, welk lied door de aanwezi gen vervolgens werd gezongen. Aan sluitend gaf de heer Zwart een orgel bespeling. Tot slot zongen de aanwe zigen Psalm 75 1, waarna ds. Brink man deze bijeenkomst, waarvoor belangstelliig niet groot was, sloot. De organist D. J. Zwart uit Rotter dam heeft vrijdagavond het nieuwe orgel ingespeeld. De beperkte moge lijkheden, welke de dispositie biedt, noopten hem zich te bepalen tot een programma van korte orgelstukken. Hij begon met Jan Zwart’s Hymne „Wilt heden nu treden”, waarin de klankkwaliteit van het orgel goed tot Donderdag kwamen bestuur en leden van de CH-kiesvereniging in Ulst sa men in het Mienskipshüs. Voor deze eerste vergadering in het nieuwe sei zoen toonden de leden nogal belang stelling. Voorzitter J. Fijlstra opende de ver gadering en memoreerde in ’t kort de gebeurtenissen sinds de vorige bijeen komst in maart van dit jaar. Er is sindsdien veel gebeurd, zo stelde hij. We hebben thans het kabinet-De Jong en wachten af wat er alzo uit zal komen. De begrotingsdebatten zijn momenteel volop aan de gang. Naar aanleiding van de verkiezingen voor de Staten-Generaal, is er veel omhoog gekomen; zeer zeker ook in de CHU. De éne zetel verlies heeft ons opge schrikt, zodat de commissie-Scholten is ontstaan, die inmiddels een gedegen rapport heeft opgesteld. Ook de com missie van achttien is nog volop bezig om ons voor- en in te lichten hoe het straks wél en het straks niét moet. De voorzitter riep de spreker, de heer D. Sijtsma van Hantumahuizen, een har telijk welkom toe. PERSPECTIEF VAN DE CHU De heer Sijtsma sprak over het on derwerp: wat is het perspectief van de CHU? Het antwoord is niet zo gemak kelijk in een paar woorden samen te vatten, zo begon hij. Dat het in de CHU gelopen is zoals het gelopen is tot heden, daarin zit heus wel iets begrijpelijks. Het z.g. „Jelle-effect” hebben we te aanvaarden, maar dat is niet de enige oorzaak, meende hij. Onze presentatie voor de t.v. was ook niet denderend en we waren veel te gemakkelijk. Het zou wel wat mee vallen, zo dacht men. Maar het bleek anders te zijn. Direkt na de uitslag der verkiezingen zijn de' jongeren bij- elkaar gekomen en hebben zich heftig laten horen. En de jongeren zijn daar mee doorgegaan en doen het nog. Ver schillende citaten uit „de jonge Ne derlander”, door de heer Sijtsma voor- WYMBRITSERADÉEL, van 7 13 oktober Geboren: Durk, zv Hendrik Bouma en Aukje Tjalsma te Nijland; Elizabeth Rigtje, dv Anne Atsma (overleden) en IJmkje Dijkstra te Oppenhuizen; Sikke Marten, zv Age Tiemersma en Corne lia Hoekstra te Jutrijp; Hotske Elisa beth, dv Johannes J. Breeuwsma en Beitske E. G. Gerlofs te Nijland; Her- mina Helena Maria, dv Arjen van der Pol en Frederica IJ. Homma te Heeg; Baudina, dv Lammert Geerligs en Richolda A. Wagenmakers te Jutrijp. Gehuwd: Jan Albertus van der Horst, 21 j. te Sneek en Kitty Mari anne Petter, 20 j. te Ysbrechtum; Tie men de Vries, 19 j. te Si eek en Tetje Diep in gepeins verzonken zitten de spelers achter de borden pnt. G: 1. D. S. de Vries, Koudum, 5 pnt; 2. J. Leyenaar, Wons, 4 pnt. H: 1. P. Hoekstra, Woudsend, 4 pnt.; 2. J. Jorna, Harlingen, 4 pnt. I: 1. R. van Dijk, Koudum, 6 pnt.; 2. V. Schaap, Oldeholtpade, 3 pnt. J: 1. J. Zijlstra, Oudeschoot, 6 pnt.; 2. U. Veldman, Joure, 3 pnt. Derde klas A: 1. B. C. Schilstra, Warns, 4 pnt.; 2. W. Groefsema, Drach ten, 4 pnt. B: 1. E. Osinga, Warns, 6 pnt.; 2. Sj. Zijlstra, Katlijk, 4 pnt. C: 1. Johan Visser, Heerenveen, 6 pnt.; 2. Hessel Haagsma, Sneek, 3 pnt. D: 1. K. S. Bakker, Nieuwehorne. 5 pnt.; 2. O. de Vries, Warns, 4 pnt. E: 1. P. van Manen, Sneek, 6 pnt.; 2. R. Hielkema, Offingawier, 3 pnt. F: 1. D. Brouwer, Sneek 6 pnt.; 2. Joh. Buma, Terzool, 4 pnt. G: 1. A. de Jong, Leeuwarden, 6 pnt.; 2. T. Tolsma, Oosterend, 4 pnt. H: 1. C. J. van de Brug, Woudsen^l, 5 pnt.; 2.M. Miedema, Oosterend, 3 pnt. I: H. Raap, Terzool, 6 pnt.; 2. G. Dou- ma, Franeker, 4 pnt. J. W. Visser, Warns, 6 pnt.; 2. E. Pietersma, Sneek, 4 pnt. K: 1. J. de Boer, Wons, 5 pnt.; 2. A. v. d. Ploeg, Rauwerd, 4 pnt. L: 1. J. H. Twijnstra, Oosterend, 6 pnt.; 2. T. v. d. Honing, Mildam, 4 pnt. M: 1. A. Westenbroek, Sonnega, 4 pnt.;-2. T. Buma, Schettens, 4 pnt. N: 1. J. v. d. Veen, Harlingen, 6 pnt. :2. F. A. de Vries, Woudsend, 4 pnt. O: 1. A. Osinga, Longerhouw, 6 pnt.; 2. M. Veld, Oldeboorn, 4 pnt. moest blijken wie de langste adem had. Het bleek Lege Geaën te zijn, dat door A. Punter de volle winst greep (54). Voor het talrijke publiek bleef de sportieve wedstrijd tot het einde toe spannend, maar doelpunten bleven uit. Overleden: Douwe Hiemstra, 79 j. van Oosthem, gehuwd geweest met Hiltje Hoekstra. de uitstekende spelende van Gosliga, weer gelijk te maken.. Bij deze 33 stand bleef het. uitstrevendheid, van vernieuwings- -’■•ang en samenbundeling. Soms moet er het woordje „te” voor geplaatst, als een bus drabbelkoeken onder z’n arm. De aanwezigen kunnen teru"zien op een nuttige en gezellige avond. ,.;.j V' -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 6