l REDE RU JU MOEILIJK l RA 4GS1 IK De verdwenen bankdirekteur Advendo kwam uitstekend voor de dag op zaalconcours in eigen stad Het meikieidingiype TE KOOP EENGEZINS WONINGEN DERDE BLAD SNEEKER NIEUWSBLAD aantrekkelijke De boer en zijn bedrijf van Oan de „HARMONIE” by har 45-jierrich bistean Speeltuinvereniging .Lemmerweg" hield geslaagd jeugdfeest Afscheid <ls. Brandsma Sliedrecht Fryske-boekejoun mei Riemersma as sprekker gelegen aan het Bottinge in het uitbreidingsplan Stadsfenne te SNEEK Inlichtingen in de COMPLEET INGERICHTE MODELWONING Bottinge 78, iedere woensdag en vrijdag van 16.00 tot 20.00 uur. Tel.: 05150-2222. Het Noorden nu voor later Rients Gratama in Sneek met Nederlandstalig cabaret Ds. Burghgraef, afkomstig van Bozum nam afscheid Vrede vraagt meer genialiteit dan oorlog Nu geen aanvaardbaar alternatief voor bewapening Vertrouwen in geestelijke verzetsmogelijkheden Geslaagd Damclub .Eensgezindheid Woudsend I Prestatie-wandeltocht over 20 km in Leeuwarden MAANDAG 16 OKTOBER 1967 GEEN FATALISME VRAGEN HET OFFER ZELFVERNIETIGING ALLEEN VERLIEZERS PRIJZEN NIEUWE TIJD WIJ ZIJN GIJZELAARS H. H. Feuilleton door Tom Lodewijk hear (Wordt vervolgd) NATIONAAL GRONDBEZIT NV. te, Ooster Nijkerk, bevestigd. „Advendo” kwam daarmee tevens definitief in het bezit van de wissel- prijs voor het korps, dat het hoogste I. KUIPERS Psn.. Drylts. Drie inleiders waren er vrijdagavond op de discussie-bijeenkomst over de vrede. Alle drie waren ze het er over eens, dat het niet zo eenvoudig is die vrede te handhaven c.q. te waarborgen. Daarvoor moet er heel wat verande ren in deze wereld. Over veel vragen die door dit belangrijke onderwerp wor den opgeroepen verschilden zij van mening. De luchtmacht-kapitein Hoogland uit St.-Annaparochie kwam tot de conclusie, dat er op dit moment geen aan vaardbaar alternatief is voor de wijze waarop ons land zich in NAVO-verband inspant voor de defensie. Daar was de PSP-er Van Apeldoorn uit Heerenveen het natuurlijk niet mee eens. Volgens hem is er maar één weg, hoe utopisch ook: vertrouwen in geestelijke verzetsmogelijkheden (als er ooit een aanval op ons land zou komen). Onze stadgenoot dr. Witteveen nam een middenpositie in. Vrede vraagt volgens hem meer genialiteit dan oorlog. De heer Hoogland mocht het spits afbijten. Hij ging uitvoerig in op het standpunt, zoals dat nog onlangs door de regering uit de doeken is gedaan in de Troonrede. „Ik ben bepaald voor stander van vrede, al zal de manier waarop ik de vraagstukken benader misschien verschillen van die van de andere inleiders”, zo begon hij zijn be toog. Die manier was, dat volgens hem de vrede in ons werelddeel berust op het machtsevenwicht. Daarom wordt er van ons land in bondgenootschappe lijk verband defensie-inspanning ge vraagd. hoe zou je door verschrikking vrede kunnen hebben? Je kunt net zo goed een eikel in de grond stoppen en ho pen, dat het een kastanjeboom wordt”. „Wij zijn allen gijzelaars. De taal van politici en strategie is dood een voudig de taal van krankzinnigen en schurken”, zo meende de heer Van Apeldoorn. Hij zag dit geloof in de "wa pens en niet in de geest als defaitisme. Hij vertelde, dat een collega in 1940 na de capitulatie had gezegd: Nu is ’t afgelopen. De heer Van Apeldoorn had toen geantwoord: Dat is niet waar, het begint pas! Hij wees tenslotte op al die onschul dige mensen, die het slachtoffer wor den in een oorlog. „Het is daarom on toelaatbaar.” Makelaardij Van der Schoot Co., Stationsweg 26, Leeuwarden. Tel.: 05100-25566. Nationaal Grondbezit N.V., Postbus 1818, ’s-Gravenhage. Tel.: 070 - 606903. De man, die ongetwijfeld veel indruk heeft gemaakt op de aanwezigen, is de heer Van Apeldoorn. Hij betoogde, dat we in een eschatologisch tijdperk le ven, een tijd van de laatste dingen, van oordeel. In deze nieuwe situatie geldt niets meer van wat vroeger gold. Het aanhalen van voorbeelden uit de geschiedenis heeft dus geen zin. De technische situatie is duidelijk, maar hoe is de situatie in zedelijk op zicht? „Ik meen dat Hitler de oorlog ’40-’45 gewonnen heeft”, aldus de spre ker. Nu staan de machten der wereld klaar om de misdaden te plegen waar toe Hitler bereid was. Hij vergeleek de bereidheid om kernwapens te gebrui ken met de mentaliteit van Eichman: „Wij rekenen zelfs al met megado- dm” (1 megadode 1 miljoen do den). Ds. N. Brandsma, die van 1954 tot 1959 de Chr. Gereformeerde Kerk van Sneek diende, heeft gisteravond af scheid genomen van de Chr. Gerefor meerde Kerk van Sliedrecht. Hij zal woensdagavond 25 oktober a.s. intrede doen als predikant van de Chr. Gere formeerde Kerk van Ermelo. Tijdens zijn verblijf in onze stad was ds, Brandsma lid van het college van cu ratoren van het Johannes Bogerman- lyceum. Uit de zaal kwamen nog van vragen. Er werd aan herinnerd, dat de „gewo ne man” in Rusland net zo goed vrede wil als wij hier. De heer Hoogland ver telde, dat we hier en daar al weer een opvoeding zien van de conventionele bewapening, omdat men geen heil ver wacht van kernwapens. Ds. Witteveen antwoordde op een vraag wat de Kerk nu eigenlijk voor concreets gaat doen, dat de mensen, die die Kerk uitmaken, zeker geen uit zonderingspositie innemen. Allen zijn even verantivoordelijk. Het is dan ook niet billijk van de Kerk speciaal een antwoord te verwachten op een vraag die voor ieder geldt. Drie noordelijke provincies in dis cussie. Ter introductie van een serie radio-programma’s, die gedurende het winterseizoen via de RONO gespreks stof zullen leveren voor gespreksgroe pen in Groningen, Friesland en Dren te, over de ontwikkeling van de noor delijke gewesten en de problemen, die daarbij en rol zullen spelen, zullen de ze maand twee uitzendingen via de RONO-zenders plaatsvinden. De eerste uitzending is vanavond van 19.30-19.45 uur. Hierin zullen o.a. het woord voeren mr. R. de Wal, lei der van het project, over de opzet van het geheel; vervolgens mr. C. Stapel, directeur van de volkshogeschool „Al- lardsoog”, en A. M. van der Veen, hoofd van de RONO, die het project zullen motiveren. Tenslotte zal prof, dr. P. J. Bouman, hoogleraar sociologie aan de Rijksuniversiteit te Groningen, ingaan op de leefsituatie in het noor den, gezien in het licht van de actuele problematiek. Bij de veelal economi sche moeilijkheden gaat het in feite immers steeds om mensen. Dinsdag 7 november zal Rients Gra tama voor de Vereniging Volksonder wijs in onze stad zijn Nederlandstalig cabaret „Vingertje in de pap” brengen. De avond wordt gehouden in Amicitia. Jeugdafdeling: „Jeugd-Advendo” 2e prijs met 7,5 p. in de Sectie Tamboers en fluitisten (TP) en eveneens een 2e prijs met 7,3 p. in de sectie tamboers in combinatie met bes- of g-hooms (TKT). „Bernhard” in de sectie TP le prijs met 8,4 p. en in de sectie TKT een 2e prijs met 7,2 p. 3e afdeling: „Irene” in de sectie TP le prijs met 8,2 p. en in de sectie TKT een 2e prijs met 7,2 p. 2e afdeling: „O.D.I.” in de sectie TP een le prijs met 8,6 p. en in de sectie TKT een 2e prijs met 7,6 p. le afdeling: „Jong-Advendo” in de sectie TKT in combinatie met jacht hoorns en bassen 2e prijs met 7,5 p. Superieure afdeling: „Advendo” in de sectie JJT (tamboers in combinatie met es-klaroenen en jachthoorns) le prijs met 9 p. gemiddeld. Het hoogste aantal. De heer Van Apeldoorn betoogde, dat men in het uiterste geval de be reidheid zou moeten hebben om te sterven, om het offer van het leven te brengen, zoals ook de militair dat doet, maar met dit verschil, dat men geen geweld stelt tegenover geweld. Aan het einde van de avond deelde voorzitter Zeilstra mee, dat de IKW in samenwerking met de Meerpaal in november over hetzelfde thema een teach-in zal houden. Hij sprak tenslot te de hoop uit, dat het streven naar vrede mag doorwerken en invloed hebben op het politiek denken. Na afloop verklaarde de heer Zeil stra ons, dat de organisatoren diep teleurgesteld zijn over de geringe op komst van ht publiek (er waren een ontstaat dan een soort roes, waarin je kleine 50 mensen). De IKW is hier- De christen is geen fatalist. „Wij leg gen ons niet neer bij de zonde”, aldus ds. Witteveen. Hij wees er op, dat de Kerk meer ernst zou moeten maken met het vredesvraagstuk. Trouwens iedereen zou er veel meer mee bezig moeten zijn. In dit verband wees hij op de belangrijke taak van het Polemolo- gisch Instituut in Groningen. Het ver zachten van de tegenstellingen zal echter een zaak zijn van eindeloos ge duld, van liefde en vertrouwen, ge sprek en opvoeding. Oankomme tongersdei is der in Fryske boekejoun to Ljouwert yn ’e Harmonie, mei de winner fan de Gys- bert Japicxpriis, Trinus Riemersma, as sprekker. Wurk fan him sil foarbrocht wurde troch mefr. K. Bijkerk-Folmer. Dêrnei is der diskusje mei in foarum under foarsitterskip fan de hear R. J. Sip- kens. Yn dit foarum hawwe fierder in sit ds. H. Groenefeld, herf. dümny to Grou, J. de Swart fan Hurdegaryp, Jo Smit fan Hilversum en P. Terpstra, journalist to Ljouwert. It bigjint de jouns 8 ure. Kaerten binne yn ’t foar to krijen by de boekhannels „De Terp”, „De Tille” en fa. v. d. Velde, allegearre to Ljouwert, foar f 1,50. Onze stadgenoot de heer H. de Wit heeft met gunstig gevolg een vakbe- kwaamheidsproef afgelegd voor het café of aanverwant bedrijf. Dit exa men wordt afgenomen door de V„L- oroefcommissie van het Bedrijfschap Horeca. 5'. 3 zegd, gingen mijn gedachten in dezelf de richting, maar ik wilde ze niet ui ten, omdat jullie politiemensen dan al tijd beginnen met hatelijkheden over die redactionele duim, nietwaar?” Hij grinnikte. „Misschien ben ik beïnvloed door die zelfmoord-kwestiezie ik de Discontobank sindsdien in een beetje fantastisch licht, vooral omdat die zaak mijns inziens nog niet is op- gehelderd.” „Dat inzicht deel ik, zoals je weet,” zei Dekker grimmig. „Maar we zijn nu toch aan ’t fantaseren, laten we eens aannemen, dat Ijzerman niet in Brus sel is, waar zou hij dan zijn? Pa rijs?” „Parijs ligt voor de hand,” lachte Hans, de stad van avontuur en mis daad, waar zovele detective-romanne- tjes spelen! Maar goed, niet geschoten is altijd mis. Wou je op goed geluk naar Parijs? Ik ben je man!” „Tut, tut,” kalmeerde Dekker. „Niet op goed geluk. Hier twintig pas van ons vandaan is het plaatskaarten bureau van het Gare du Nord. Nou moet je luisteren. Gisteravond is Ijzerman met de trein naar Brussel vertrokken. Dat is dezelfde trein, die zo ’s morgens tegen zeven uur in Pa rijs arriveert. Die trein staat hier aan het Garde du Nord ruim een half uur, De avond, die in de foyer van Ami citia werd gehouden, was belegd door de Interkerkelijke Werkgroep en de hervormde Jonge Kerk. De heer S. Zeilstra, voorzitter van de IKW, wees in zijn openingswoord op het motto van deze bijeenkomst: „Vrede-verant- woordelijkheid”, toegespitst op het the ma van de Interkerklijke Vredesweek, dat luidt: „Geen spreiding van kern wapens, wèl spreiding van welvaart”. Hij las daarop een bijbelgedeelte uit Romeinen 12 voor, waarin gesproken wordt over liefde, die ongeveinsd is. WAAROM EEN LEGER? „We maken misschien een boel ka baal om niets,” zei Hans kleintjes, „veronderstel nu eens, dat de man hier gisteravond is aangekomen, het op een fuiven heeft gezet en nog niet boven water is? Dat dit hele congres alleen maar een alibi vormde voor een paar vrolijke dagen in Brussel? Wie kent je in een vreemde stad? Zou het zo gek zijn voor een vrijgezel, die be hoorlijk in de slappe was zit?” „Nee,” gaf de inspecteur toe, „maar ’t zou wel zeer onverantwoordelijk zijn. Veronderstel nu eens, dat er niet bij hem privé, maar bij de bank was inge broken. Of dat er een ander ernstig feit passeerde, brand bijvoorbeeld. Zo’n man met zo’n verantwoordelijke posi tie moet dan toch te bereiken zijn?” „Dus vroeg Hans, die merkte dat Dekker nog niet was uitgepraat. „Tja, ik ga op m’n intuïtie af, dat is altijd een gevaarlijk ding. Maar het wil er bij mij niet in, dat Ijzerman eenvoudig in Brussel is ondergedoken, om er de bloemetjes buiten te zetten. Naast het staand en hangend type melkmachine komt er geleidelijk meer belangstelling voor het melkleiding type. Verwacht mag worden, dat we in Friesland dit jaar de 200e melkma chine-installatie met melkleiding be reiken. Gistermiddag heeft ds. W. J. Burgh graef, die in Bozum is geboren, af scheid genomen van de hervormde ge meente van Stedum (classis Appinge- dam). Zondag 22 oktober a.s. zal hij intrede doen als predikant van de her vormde gemeente van Ferwerd. Wilco Jacob Burghgraef werd op 30 novem ber 1925 geboren. Hij bezocht in Sneek het stedelijk gymnasium, studeerde aan de rijksuniversiteit te Groningen en werd in 1959 in zijn eerste gemeen- Zaterdagmorgen hield de speeltuin vereniging „De Lemmerweg” haar jaarlijks jeugdfeest in verband met de sluiting van de speeltuin. In tegenstel ling tot andere jaren werd er nu al leen iets georganiseerd voor de jongere jeugd van 4 t.e.m. 9 jaar. De spelletjes bestonden uit vlagj esteken, flessteken (een spijker aan een touwtje in een fles steken) en zaklopen. Er hadden zich ’s morgens 9 uur een heleboel kinderen bij de speeltuin verzameld. Hoewel de animo misschien iets minder was dan voorgaande ja ren, waren er toch nog 165 jeugd it"’ liefhebbers aanwezig. Voor de prijs winnaars waren weer mooie prijzen beschikbaar, terwijl elke verliezer werd getroost met een lolly. De uitslagen van de zeer geslaagde wedstrijden zijn: Vlagjesteken: jongens 4 en 5 jaar: 1. Jan Boonstra, 2. Gerard Jongedijk; 3. Henkie Postmus. meisjes 4 en 5 jaar: 1. Karin de Vries; 2. Hilly Brouwer; 3. Mirjan Jaarsma. Flessteken: jongens 6 en 7 jaar: 1. Willem Schram; 2. Peter de Jong; 3. Jaring Zwaan; meisjes 6 en 7 jaar: 1. Anneke Kedde; 2. Anneke Kampstra; 3. Titia Huisman. Zaklopen: jongens 8 en 9 jaar: 1. Wieger Sinnema; 2. Pier Zwerver; 3. Simon Minks. Het weer werkte mee, zodat het be stuur op een geslaagd feest terug zien kan. Deze aktieve vereniging kan zich nu prepareren op de volgende aktivi- teiten, te weten: de lampionoptocht op 10 of 11 november a.s. en het Sint Ni- colaasfeest op 25 november a.s. in de zaal van café „De Beurs” op de Vee markt. Het St. Nicolaasfeest wordt ondanks het feit dat de westkant sinds kort los staat van de oostkant, voor beide kanten georganiseerd. Het bestuur re kent er op dat de burgerij de vereni- Sneek beschikbaar gestelde prijs won. De zuil voor het best geplaatste korps in de jeugdafdeling, beschikbaar gesteld door assurantiekantoor U. en G. de Boer, ging naar „Bernhard”, Amersfoort. De heer C. T. Dijkstra had een lauwertak beschikbaar gesteld voor het best geplaatste korps in de 3e af deling. Deze ging naar „Irene”, Ede. De beker voor het hoogst geplaatste korps in de 2e afd„ beschikbaar ge steld door de heer D. v. d. Werf, voor zitter van de afd. Noord van de Unie, was voor „O.D.I.”, Emmeloord. De coup voor het korps dat in de le af deling de meeste punten behaalde, aan geboden door de heer U. A. Faber was voor „Jong Advendo”. De prijswinnaars in de marswedstrijd, „Advendo” en „Jong Advendo”, ont vingen een beker, beschikbaar gesteld door de afd. Noord van de Unie. De tamboer-maitre van „O.D.I.”, die de meeste punten op zich verenigde, kreeg tenslotte een zuil, beschikbaar gesteld door de heer A. J. Mosselaar, dirigent van „Jong Advendo”. ging ook dit jaar financieel zal steu nen door met flinke bedragen in te tekenen op de lijsten, die binnenkort weer zullen worden aangeboden. Voor de lijstkollekte en het eigenlijke feest heeft men nog wel wat hulp nodig, men kan zich hiervoor opgeven bij de heer T. J. de Vries, Liaukemastraat 70, tel. 3407. Zowel by het zaalconcours in Amici-derde achtereenvolgende keer, dat men tia als de marswedstrijd, die zaterdag deze door het gemeenbestuur van op de Marktstraat werd gehouden, j kwam het organiserende Sneker tam boer-, trompetter- en jachthoornkorps Advendo goed voor de dag. In de zaal sleepte men één eerste en drie twee de prijzen in de wacht. In de marswed strijd waren de beide prijzen, te weten in de afd. jeugd en de afd. senioren, voor de Snekers. Zij behaalden in to taal vier bijzondere prijzen. Om 11 uur ’s morgens was een aan zienlijk aantal mensen in de Markt straat getuige van een klank- en kleur rijk schouwspel. Zes korpsen, alle lid van de Ned. Chr. Unie van Tamboers-, Trompetters en Tamboers- en Pijpers korpsen, kwamen van Amicitia langs het stadhuis marcheren. Dit défilé werd afgenomen door de wethouders Baarda en Visser, namens het gemeen tebestuur van Sneek, en bestuursleden van de Unie. De jury werd gevormd door de her ren P. Verkerk uit Lensbroek, S. Eg berts, Assen, Th. Smits, Assen en J. Camminga, Amersfoort. De zes korp sen waren: „Jeugd-Advendo”, Sneek, „Bernhard”, Amersfoort, „Irene”, Ede, „Jong-Advendo”, Sneek, „O.D.I.” .Em meloord, en „Advendo”, Sneek. In de marswedstrijd kwamen twee korpsen uit in de afd. jeugd, nl. „Jeugd- Advendo” en „Jong-Advendo”. De prijs was voor het laatste korps met 136 punten. In de afd. senioren, waar de overige korpsen in uitkwamen, was de prijs voor „Advendo” met 159 p. „Jeugd-Advendo kreeg 134 p., „Benn- e n Ji I .1' 5. hard” 134 p., „Irene” 136 p. en „O.D.I.” UITSLAG CONCOURS De heer Hoogland was het met de beide andere sprekers eens, dat er in een nucleaire oorlog (met atoomwa pens) alleen maar verliezers zijn en geen overwinnaars. 'Hij toonde met voorbeelden aan, dat Rusland nog steeds een offensieve politiek voert. Van die kant is er nog geen ontspan ning. In tegenstelling tot de westelijke landen. Hij was tegen spreiding van kernwapens, maar meende, dat vooral alle mogelijke oorzaken van een oorlog moeten worden weggenomen. De NA VO, een „pijler van het machtseven wicht”, heeft tot taak om alleen door haar parate aanwezigheid een oorlog te voorkomen; uitsluitend handhaving van de vrede is haar doel. Hij wees nog op het gevaar, dat West-Duitsland een atoommogendheid zou kunnen worden als de NAVO er niet was. Als men de krijgsmacht van de NAVO zou willen ombouwen tot vredesmacht, dan moet men volgens de heer Hoogland niet vergeten, dat er ook dan militair geoefend moet worden. Anders zou er weinig gezag van uitgaan. De heer Van Apeldoorn meende, dat we teveel denken in staten en blokken.1 Die zouden dan metelkaar dat machts evenwicht vormen. De vrede berust op afschrikking (peace by terror). „Maar Het verschil t.o.v. het staande en hangende type is, dat bij een melk- leiding-installatie de melk via lange melkslangen en buizen naar een cen traal punt wordt gezogen. In het melk- lokaal verlaat de melk het buizenstel sel met behulp van een zogenaamd oper of gesloten systeem. Bij een open systeem wordt de melk geloosd door middel van een melkpomp of een melksluis en komt zo terecht in een open tank of via een verdeelappara- tuur in de melkbussen. Bij een gesloten systeem blijft de melk na het verlaten van de melklei ding onder vacuüm. Dit kan door de melkleiding te verbinden met een vacuüsnbestendige tank of met een serie melkbussen, voorzien van dek sels met verbindingsstukken. Uit het j bovenstaande blijkt dat het melklei- i dingtype veel ingewikkelder van con- i structie is dan het staand en hangend type. Aan de veel langere en hoger gele- gen melkleiding dienen eisen te wor den gesteld, die een zekere garantie inhouden voor een „veilig” vacuüm onder de speen en een goede melk- kwaliteit. Het bestuur van het Landbouwschap heeft in 1965 een werkgroep ingesteld, die als taak had een nadere studie te maken van de verschillende aspekten van het melkleidingtype. Van deze werkgroep is kort geleden een rap port verschenen, dat door storting van f 1,50 op girorekeningnr. 645299 t.n.v. het Landbouwschap, Raamweg 26, Den Haag verkrijgbaar is onder vermelding van „Rapport melkleiding”. In dit rap port zijn aanbevelingen geda"i betref fende de constructie en aanleg van het melkleidingtype. Veehouders en han delaren zijn met dit rapport akkoord gegaan. Voordelen van het melkleidingtype: arbeidsverlichting en arbeidsbespa ring; de melker blijft tijdens het mel ken in de buurt van de melkstellen. Nadelen: een hogere investering; geen overzicht op de individuele melk- gift per koe. Bij de aanschaf van een melkma- chine-installatie geeft het Rijksvee- teeltconsulentschap gaarne advies. Ik lit myn bitinken hjir efkes gean: Ik makke mei it ien-jierrich bistean Kraak hie de lieding, Kaspersma wie direkteur Yn ’e Harmonie yn ’t Sperkhem wie ’t allegear fleur De seal wie grötfol, it like mar goed It joech de muzykmannen daedlik al moed! Direkteur Kaspersma telde: één, twee drie Doe gyngen de lüden yn en troch de .Harmonie! Foarsitter De Boer en mear warbere mannen Dy wreauwen har nei dit bigjin yn ’e hannen Men kin it wol tinke, nei sa’n bigjin Dér praet elts oer, elts seit syn sin lin fariéarend program, goede lieding en goed publyk Dat is stimulearjend, ek foar de muzyk By ’t sluten krige ik in blomke - ik koe harren formeitsje Alden fan dagen en de famylje fan Nurks moasten laitsje Oan alle meiwurkers, sei de Kraak: „hetzij hoe, hetzij wie Het was een en al harmonie in de Harmonie En wij zijn overtuigd nu wij naar huis toe gaan Deze avond verstevigt de muziek in haar bestaan”. Nou kinne hja it mei direkteur Bakker ek wol stelle It heechste tal punten fan de Fryske korpsen bihelle Dat stimulearret bistean Muzikanten, jimm’ krije de moed om sa fierder to gean! Dat winskje ik sa, jimm by dizze bitinking ta! dan wordt het deel voor Parijs aange koppeld. Zou het nu zoveel moeite voor meneer Ijzerman geweest zijn, z’n biljet voor Brussel te laten ver lengen tot Parijs, heerlijk in een slaap wagen te kruipen en zich te laten rij den?” „Hij had natuurlijk Belgische franken genoeg op zak,” stemde Hans toe, „om dat zonder moeite te kunnen doen. In ieder geval zouden we kunnen infor meren. Zoals ik al zei: niet geschoten is altijd mis. Laten we eens horen.” Eerst maar naar het hoofdbureau van politie! Daar stond hen een inspecteur zake lijk en welwillend te woord. Tja dat was zoeken naar een naald in een hooiberg. Een Hollander in Parijs! „Het vreemdelingenregister?” sugge reerde Dekker. Tja, natuurlijk moest iedere vreem deling dat invullen en al die dingen kwamen inderdaad bij de politie te recht. Maar vóór ze daaruit de even tuele aanmelding van ene meneer Ijzerman hadden gevist! Veronder steld nog, dat die meneer onder zijn eigen naam hier logeerde en geen val se pas gebruikte! Was er een misdaad in het spel? Dekker hakkelde een beetje. Nee, dat niet. Maar de politie moest die meneer dringend hebben. Kon er een signalement worden ver spreid? Hadden ze een foto? Ja, die hadden ze wel, maar een signalement? Dekker dacht vliegens vlug na. Veronderstel dat er niets aan de hand was, dat ze inderdaad niets anders met meneer Ijzerman hadden Ds. Witteveen was het een heel eind met de heer Van Apeldoorn eens, maar verklaarde toch, dat hij geen „pur-sang-pacifist” is. Ook hij was van mening, dat de mensheid hard op weg is naar de zelfvernietiging. Hij vroeg zich af hoe lang het machtsevenwicht duurt, ,,’t Is onberekenbaar en geen zinnig middel”, aldus de predikant. Hoe moet een christen handelen als er oorlog komt? Als ’t zo ver is, dan doet het nadenken het niet meer. Er L.ircatcia.i uau ccn awii luco, waaxm ja mv ia gemakkelijker in staat bent de „vijand” I over zeer verontrust en vraagt zich af dood te slaan. Het griezelige zit ook in I of er niet meer belangstelling is voor de collectiviteit. 1 dit onderwerp! te verhapstukken dan hem vertellen dat er bij hem was ingebrokenal die poespas, wat zou het hem opbre ken. De inspecteur was verwonderd, dat daar een politieman uit Holland kwam met een zo vaag omlijnd doeleen plaatsgenoot te vinden, en waarvoor? Hij haalde de schouders op. Hij zou order geven de registers na te zoeken, als de heren in de middag terugkwa men, zou hij misschien wat meer kun nen zeggen. Verslagen stonden ze weer op straat, liepen mechanisch in de richting van een der brede boulevards, lieten zich neer op ijzeren stoeltjes, bestelden mechanisch elk nog een kop koffie. Dekker zag thans duidelijk in, dat hij volkomen op goed geluk deze tocht had gemaakt. Het belang van zijn zen ding kromp zienderogen in. De schrik- kelijkste veronderstellingen vlogen hem door het hoofd. Veronderstel dat het toch Ijzerman niet geweest was, die naar Parijs was gespoord. Veron derstel dat de bankdirecteur morgen weer achter zijn bureau zat en hij, Dekker, helemaal uit Parijs kwam aandraven om hem te vertellen, dat hij hem overal had gezocht. Na een morgen van rondhangen en tevergeefs uitkijken arriveerden ze ’s middags weer op het bureau, waar de inspecteur hen opgewekt ontving. Ja! Er was een monsieur Ijzerman in Pa rijs! Hotel de Ia Rochefoucauld keu rig hotel. Stond daar netjes ingeschre ven, constateerde de inspecteur ver wonderd. De S.V. „De lange-afstand-tippe- laars” organiseert haar vierde presta tietocht over een afstand van 20 km. Deze tocht wordt op zaterdag 4 no vember gehouden. De start is ’s mid dags om 2 uur bij het clubhuis Sin- neljocht, Groningerstraatweg 91 in Leeuwarden. Het parcours gaat over Lekkum, Miedum, Giekerk, Oenkerk, Oudkerk, Roodkerk, Molenend en te rug naar Leeuwarden. Deelnemers ontvangen een aardige herinnering. Tevens heeft de L.A.T. een wandel- tocht uitgeschreven voor wandelaars aantal punten' behaalde. Dit was de die het wat kalmer aan willen doen. Voor beide is een inschrijfgeld vastge- 1 1 steld van f 2,50, als er van te voren wordt ingeschreven, en f 3, aan de start. Inschrijfadressen: S. Mijnheer, P. Stuyvesantweg 91; J. Postma, K. Door- manstraat 10; A. Sinnema, Troelstra- weg 214, alle drie Leeuwarden. Na een teleurstellende partij in de eerste ronde gelukte het S. Reekers tegen v. d. Zee uit Balk een over winning uit het vuur te slepen, zij het met een beetje geluk doordat v. d. Zee een eenvoudige zet over het hoofd zag. Berkenpas zegevierde voor de derde maal. Slachtoffer was nu Bijl- sma, die meteen op de onderste plaats werd gedrukt, want v. d. Kooi zag kans een puntje te bemachtigen tegen P. de Boer. Na zijn verrassende zege in de eerste ronde op S. Reekers deed Nagelhout opnieuw van zich spreken. Hij won nu na drie uren strijd van M. Faber. Door deze zege nam hij de tweede plaats over van v. d. Zee. Stand: 1. S. Berkenpas 3 gesp. 6 pnt., 2. Nagelhout 2 gesp. 4 pnt., 3. v. d. Zee 3 gesp. 4 pnt, 4. P. de Boer, 2 gesp. 3 pnt., 5. S. Reekers 2 gesp. 2 pnt. In de tweede klasse incasseerde kop loper v. d. Brug zijn eerste nederlaag tegen W. Visser. P. Hoekstra nam hier de leiding over van v. d. Brug met 4 pnt. uit twee wedstrijden. V. d. Brug is 2e met 4 uit 3; Visser 2 uit 1. De grootste verrassing was hier het ver lies van Glashouwer tegen Faber jr. Atsma won overtuigend van Laffra en Hoekstra maakte korte metten met v. d. Schuit uit Heeg. In de 3e klasse boekte F. de Vries voor de tweede achtereenvolgende maal een overwinning. Hij nam de leiding met 4 uit 2; 2e is Okma jr. met 3 uit 2 en 3e H. Roelevink met 3 uit 3. Onderaan R. Hielkema en E. de Jong met 0 uit 1. Met spanning worden deze week de partijen tegemoet gezien in de le klas se: Berkenpas-Reekers, Visser-v. d. Zee en Bruinsma-Nagelhout. In de 3e klas se zijn de belangrijkste partijen De Vries-Roelevink en De Hoop-Plantin- ga. De gedetailleerde uitslagen waren: le klasse: V. d. Zee-Reekers 02, Berkenpas- Bijlsma 20, De Boer-v. d. Kooi 11, Nagelhout-M. Faber 20, Reekers-Na- gelhout 02, v. d. Zee-v. d. Kooi 20, Berkenpas-Bruinsma 20, De Boer- Faber 20. 2e klasse: Atsma-Laffra 20, v. d. Brug-W. Vis ser 02, Glashouwer-J. Faber jr. 02, v. d. Schuit-P. Hoekstra 02, Glas- houwer-Atsma afgebr. 3e klasse: F. de Vries-R. Hielkema 20, J. de Hoon-E. de Jong 20, K. Busscher-H. Roelevink 11, Okma jr.-Okma sr. 11. Busscher-De Vries 02, Roele- vink-De Hoop 20, Okma jr-Roele- vink 2—0. Dat had hij evengoed kunnen doen, als hij zich volgens alle regels van de kunst in zijn hotel had laten registre ren en desnoods even was komen ho ren of er nog iets voor hem was met de post. Dan was hij gedekt geweest.” „Ik vind het helemaal geen gekke veronderstelling,” antwoordde Hans, I „dat hier méér achter zit. Eerlijk ge en sterket harren

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 9