Geef iets van uw overvloed Anti-Honger-Actie 1967 Subsidie voor v.v. Oudega (W.) voor verbetering sportterrein G. Walinga in Heeg in de bloemetjes 7 GAAI OM DE WERELD VAN MORGEN Zeldzame verschijningen en van De Friese ooievaars in 1967: Proefonderzoek PhenyIketonurie bij babies november in Sneek, Wymbritseradeel en Ijlst IJLST WYMBRITSERADEEL 40 jaar vrouwenvereniging in Nijland Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Bromfietser lette niet goed op: in ziekenhuis Stichting ,1 AGENDA 122e jaargang Maandag 23 oktober Raadsvoorstellen Wymbritseradeel INGEZONDEN l Weggelopen meisje aangehouden Sneekar Nieuwsblad is een aecembineetde uHqave »an NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT 1967 Voordracht voor onderwijzeres Bolwerkschool en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Sudergoa nr 85 De vrouw in Afrika Rekening-courant overeen komst met .Misplaatste opmerking Bromfiets tegen auto in Ijlst Muziekschool Sneek en Omstreken" Het Noorden nu voor later 3 noordelijke provincies in discussie KUNSTMEST van GIRO BRAZILIË druk op kleinveeverbetering. COLUMBIA De Wol sum werd Voor diploma D eindexamen slaag den j.l. zaterdag 14 oktober mej. M. Stokker, gitaar en de heer J. Wiersma, piano. INDONESIE-GUNUNG KIDUL-MIDDEN JAVA ANTI-HONGER-ACTIE 100200 DEN HAAG. SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrak! handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs t 4,— per hall iaar. Franko pei post f6,— per hall jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Oudega de kosten voor het terrein steeds zelf heeft opgebracht, zodat het hen billijk voorkomt, mede gelet op de medewerking die de gemeente in an dere dorpen in het verleden heeft ver leend, dat gunstig wordt beslist op het verzoek. Ten oosten van Djokjakarta ligt een arm en droog gebied, waar hongers nood schering en inslag is. Door de grillige en geërodeerde bodemstruk- tuur kan men op het water, de grote slagader voor voedselproductie, maar weinig vat krijgen. Er zijn hier en daar irrigatiesystemen, waaraan echter essentiële onderdelen ontbreken, zodat zij niet meer funktioneren. In dit gebied, waar 650.000 mensen wonen, wil de Anti-Honger-Actie de helpende hand reiken bij de waterbe heersing door pompen te plaatsen en irrigatiewerken uit te voeren. Door de ze waterprojecten, gecombineerd met herbebossing en landbouwvoorlichting, is het voor de talrijke bewoners mo gelijk om zelf in hun dagelijkse voed- selbehoeften te gaan voorzien. V ersciiu nt MAAN DAGb an DONDERDAGS Santooi voor administratie en redaktie GEDEMP11! KOI 6 telefoon 05150 3005 Redacteur tl A de Boei Telefoon 4091 Die vraag is het overwegen waard. En wij mogqn niet aflaten te helpen, moeten die hulp zelfs belangrijk ver sterken. Het is niet alleen een kwestie van leven of dood, voor hen die honger hebben, maar ook een kwestie van oor log of vrede voor de hele wereld. Le ven of dood voor miljoenen die onder voed en in nood zijn, oorlog of vrede voor een wereld, die te klein geworden is om nog plaats te bieden aan honge rende volken. Dat kan eenvoudig niet meer, en dat mag ook niet meer. Het is tegen de waardigheid van de mens, dat mensen leven in omstandigheden, die niets van deze waardigheid heel laten. Het is niet alleen de honger, het is ook de ellende, de uiterste armoede, de ziekte, de algehele ontluistering. Wij kunnen dit eenvoudig niet negeren of werkloos toezien, omdat wij het in de hand hebben er iets aan te doen. Wan neer wij machteloos stonden, zouden wij alleen ons medelijden kunnen schenken. Maar wij staan niet machte loos. Wij hebben de middelen om aan deze onduldbare toestand een einde te maken. Daarom klopt de anti-honger-actie opnieuw bij u aan. In Columbia werkt Unicef tezamen met Unesco al enige jaren aan een groot programma tot verbetering van het lager onderwijs. Het gaat hier voor namelijk om bijscholing van het on- derwijzerskorps en het verschaffen van betere en meer materialen. In de voorafgaande jaren hebben de drie organisaties die in de Anti-Hon- ger-Actie samenwerken reeds f 500.000,- in dit projekt geïnvesteerd. Op drin gend verzoek om dit programma te vervolgen moet een van harte ja vol gen, gezien het grote belang dat er mee gemoeid is. Voor deze projekten is een bedrag van ruim 1% miljoen gulden nodig. Er wordt een dringend beroep gedaan op het Nederlandse volk om de inspan ningen van de hele wereld in de Anti- Honger-Actie dit jaar op royale wijze te versterken. Ons volk kan zijn soli- dariteitszin en zin voor rechtvaardig heid in de Anti-Honger-Actie bewijzen door gezamenlijk een wezenlijk aandeel hierin te nemen. AANVRAAG BIJZONDERE SCHOOL TE FOLSGARE Het bestuur van de bijzondere school te Folsgare heeft verzocht gelden be schikbaar te stellen voor de aanschaf van een vloeistofduplicator en een eenvoudige schrijfmachine. Met de aanschaffing is een bedrag gemoeid van ongeveer f 523, B. en w. stellen voor de gevraagde gelden beschikbaar te stellen. EQUADOR Een klein projekt, maar van onge veer dezelfde inhoud staat in Equador op het programma. Hierin wordt land- bouwkader opgeleid met bijzondere na- Een van de grootste projekten is een kunstmestprogramma, dat in 17 landen van het Nabije Oosten, West- en Noord Afrika en Zuid-Amerika wordt gevoerd. Dit programma heeft aange toond, dat een gemiddelde toename van de oogst met 75% mogelijk is, bij vol doende gebruik van de kunstmest. Een ander groot projekt is de me chanisatie van de visserij. In meer dan 14 landen worden nu in veel kustplaat sen de vissersbootjes met buitenboord motors uitgerust, waardoor de vis vangst, die in sommige ontwikkelings landen een 'zeer belangrijke bron van inkomsten en voedsel is, aanzienlijk in omvang is toegenomen. In Nederland wordt de .Freedom from Hunger Campaign’ geleid door 'n speciaal ,Anti-Honger-Actie-Comité. Dit comité is samengesteld uit vertegen woordigers van het Nederlands FAO- comité en de Nederlandse Organisatie Voor Internationale Bijstand (NOVIB). Bijna ieder jaar wordt door dit Anti- Honger-Actie-Comité in samenwerking met het Unesco Centrum Nederland en het Nederlands Comité Unicef een nationale inzameling gehouden. Uit de opbrengst van deze collecten worden projecten, die op de voedselverbete- ring in de breedste zin in de ontwik kelingslanden zijn gs-icht, gefinan cierd. Op de gezamenlijke bijeenkomst van leden van de Bond van Plattelands vrouwen en de Ver. van Huisvrouwen sprak donderdagavond ds Upe Schaaf uit Pingjum over het onderwerp „De vrouw in Afrika”. Ds. Schaaf, die 4 a 5 maanden per jaar in Afrika werkzaam is voor het We- reld-bijbelgenootschap, heeft veel con tact met de donkere bevolking van dat land. Op zeer boeiende en vaak humo ristische wijze schetste hij het leven van de Afrikaanse vrouw. Komende uit een heel andere wereld heeft ook zij idealen wat betreft leefruimte, eten voor haar gezin, en een dak boven haar hoofd. Het leven was hard voor haar, het werk zwaar. Het christen dom bracht er veel verandering ten goede. Scholen en huizen werden ge bouwd, radio en televisie deden hun intrede. Bij al deze veranderingen heb ben velen het moeilijk. Ze leven als het ware tussen twee werelden, zoals ds. Schaaf het uitdrukte: „het oude is voorbijgegaan, het nieuwe is nog niet daar”. Vele prachtige kleuren-dia’s verdui delijkten het gesproken woord. Na het beantwoorden van vele vragen liet ds. Schaaf tot slot een opname zien en horen van het spel „De Verloren Zoon”, verhaal uit de bijbel, gespeeld en ge zongen door mensen uit een dorpje. Het groot aantal aanwezigen heeft met aandacht deze interessante lezing be luisterd. Gisteren werd door de Sneker poli tie het 15-jarige meisje W. ter L. uit Hengelo aangehouden en aan de ouders teruggegeven. Zij was vorige week uit het ouderlijk huis weggelopen en zwierf wat rond in Sneek. De heer Van Fopta uit Oudega (W.) kon als ondervoorzitter van de Coöpe ratie Zuivelindustrie ..De Goede Ver wachting” te Workum-Heeg een tal rijk publiek verwelkomen op de recep tie, die zaterdag werd gehouden in het in een ware bloementuin herschapen hervormd gebouw van Heeg ter ere van het gouden jubileum van de heer G. Walinga als melk- en stalcontroleur aan de fabriek te Heeg. Het bestuur wilde als werkgever zijn grote tevredenheid niet alleen in woor den uitdrukken, maar bood als stoffe lijke blijk daarvan een kostbaar gou den polshorloge aan. De heer Van Pop- ta en ook de volgende sprekers prezen de grote ijver en de accuratesse van de man, die zich door zelfstudie en cur sussen van monsternemer (te voet!) omhoog gewerkt heeft tot hoofd van het laboratorium voor melk- en stal- controle. Hoofddirecteur M. Beetstra van Wor- kum speldde de jubilaris de gouden medaille van het FNZ op, terwijl af- delingsdirecteur De Jong zijn geluk wensen vergezeld deed gaan van een kist sigaren en mevr. Walinga in de hulde betrok door haar een schitterend bloemstuk aan te bieden. De voorzitter van de personeelsver eniging, de heer Veenstra, offreerde een mooie asbak op voet. Het Fries Rundveestamboek uitte zijn waarde ring met een boekebon, terwijl de heer De Graaf van de Friese Zulvelbond de nauwgezetheid van de jubilaris onder streepte door te wijzen op het feit, dat de heer Walinga de controleurs van de bond dikwijls opmerkzaam maakte op foutjes, die zij over het hoofd hadden Vrijdagavond hield de hervormde vrouwenvereniging „Dient elkander in de liefde” te Nijland haar jaarfeest in het Gebouw aldaar. Deze bijeen komst had een extra feestelijk tintje, door het veertigjarig bestaan van de vereniging. Begonnen werd met het zingen van Psalm 103 1 en 6, waarna de voor zitster, mevr. Heerschop, de aanwe zigen voorging in gebed. Zij las hierna een bijbelgedeelte, waar mevr. I. Bosma een inleiding over verzorgde. Aansluitend werd er gezongen „Grijpt toch uw kansen, door God u gegeven”. De secretaresse, mevr. W. de Boer, gaf vervolgens een overzicht op rijm van de gebeurtenissen in de vereniging vanaf de oprichting. Zo had men vóór de oprichting al een erelid. Na een pauze, waarin de uitslag werd bekend gemaakt van de gehou den verloting, kwam er een toneel stuk. Het was een uitstekend stuk ge weest, als het wat beter naar voren was gebracht. Hier en daar ontbrak nog wel eens wat aan rolvastheid. Het handelde over een diefstal, waarvoor een onschuldige in de gevangenis had gezeten. Er werd licht in deze zaak ge bracht door een advocate, die toevallig hiervan hoorde. Het bleek, dat de zus ter van de advocate de diefstal had ge pleegd. Vele intriges speelden zici door elkaar af op het toneel. Na afloop bracht de voorzitster dank aan de medespelenden en de aanwezi gen en na het zingen van Gezang 281 ging een ieder voldaan huiswaarts. gezien. Daarin ziet men tevens zijn grootheid van karakter weerspiegeld. Het CNV eerde zijn trouw en princi pieel lid bij monde van de plaatselijk bestuurder de heer Van der Kooi, ter wijl ds. W. Schenk dit deed als voor ganger der Gereformeerde Kerk. Vrijdagmorgen werd bij het stadhuis een wit-zwart hondje overreden. De automobilist treft geen schuld, want het diertje kwam onverwachts de rij weg oplopen. De heer Schuurmans, lid van de K.C. Sneek en Omstreken, tilde het stervende dier op en legde het op het trottoir. De omstanders waren er mee begaan. Maar wat zegt u van een werkman, die passeerde en zei: „Die kan tenminste niet meer op de stoep sch Dat de man dat onprettig vindt, kan ik me begrijpen. Maar op dit moment was deze opmerking zeer zeker mis plaatst en wekte ergernis op. De schuld van alles is natuurlijk de eigenaar. Deze kent blijkbaar geen verantwoordelijkheidsgevvoel, noch voor mens, noch voor dier. Door een dergelijk ongeval kan een mensenleven in groot gevaar worden gebracht. Wij willen er nogmaals op wijzen, dat u, mits de hond zeer goed onder appèl staat, deze beter aan de lijn kunt hou den in de stad. U voorkomt hiermee narigheid en financiële schade. A. H. Otto-v. d. Hamme, secr. K.C. Sneek en Omstr. Vrijdagmorgen omstreeks 8 uur botste in IJlst mej. I.S. uit Kubaard met haar bromfiets tegen een auto. Zij liep geen verwondingen op. de beide voertuigen werden licht beschadigd. Het gebeurde op het kruispunt Stadslaan-Ylostinslaan. Mej S., die op de Stadslaan reed, verleende geen voorrang aan de auto, die werd be stuurd door W. de L. uit IJlst. Door de botsing was zij in het begin nogal ver suft, zodat men haar een woning bin nendroeg. Gelukkig viel het wat mee. 58-jarige bromfietser D.O. uit vrijdagmiddag op de Leeuwarderweg door een auto gegre pen. Met een hoofdwond, vermoedelijk een hersenschudding en rugklachten moest de man met de ambulance naar het ziekenhuis worden gebracht. Het gebeurde omstreeks 5 uur. De bromfietser wilde, komende uit de Sytsingawiersterleane. de Leeuwarder weg oversteken. Hij lette daarbij niet goed op en werd gegrepen door een personenauto, bestuurd door G.V. uit Lemmer. De raad der gemeente Wymbritsera deel komt donderdag 2 november ’s avonds half acht in vergadering bij een. De agenda bevat twaalf punten, waaronder een verzoek van het be stuur van de voetbalvereniging „Oude- ga-W” te Oudega om een subsidie uit de gemeentekas in de herstelkosten van het sportterrein. Na de promotie van het eerste elf tal naar de KNVB werd door Grond- technische dienst van deze bond een onderzoek ingesteld naar het ter rein, waarbij bleek dat het veld niet aan de door de KNVB gestelde eisen voldeed. De waterafvoer was o.m. niet in orde, terwijl het noordelijk deel van het terrein geëgaliseerd diende te wor den. Verder voldeden de doelpalen en de deklat niet aan de juiste afmetin gen. De Kon. Ned. Heidemij. Heeft in middels de terreinverbetering uitge voerd voor f 875,terwijl met de aanschaf van een motormaaimachine een bedrag gemoeid was van f 670, De doelpalen werden door de vereni ging zelf vervangen, kosten f 175,—. Het terrein is thans door de KNVB goedgekeurd, maar door de steeds stij gende onkosten, zoals reiskosten, bondskosten en materiaalkosten enz., alsmede de op de vereniging rustende verplichtingen inzake rente en aflos sing van de voor de was- en kleedge- legenheid gesloten geldlening, zit zij thans financieel moeilijk. Aangezien voor het terrein nog nimmer een be roep op de gemeente is gedaan om een bijdrage, vraagt de club thans om een subsdie van 70% in de herstelkosten of rond f 1.200,Voor het resterende deel zal een beroep worden gedaan op de leden. Aangezien wij hier te doen hebben, aldus b. en w. met een vereni ging die 96 leden telt, van wie 21 woonachtig in Gaastmeer, ter wijl met 6 elftallen nl. 4 senioren- en 2 junioren-elftallen aan de competities wordt deelgenomen, mag geconclu deerd worden, dat zij niet alleen van grote betekenis is voor het dorp Oude ga, doch ook voor de omgeving. Hierbij komt nog, dat het dorp De ooievaar is zo langzamerhand een zeldzame verschijning geworden, maar toch zullen we de vier broednesten, die we de laatste jaren nog hadden even de revue laten passeren. Rijperkerk. Bij de heer Riedstra kwam nu en dan wel eens een ooie vaar overnachten, maar later werd dat ook al minder. Oudega (Sm.). Een wijfjes-ooievaar legde onbevruchte eieren, die uit het nest verwijderd werden toen een man netje kwam opdagen. Ook de op nieuw gelegde eieren gingen over de nestrand. Dit ondanks de Oudegasters, die het nest vroegtijdig door de brand» weer van Drachten hadden laten op knappen om de dieren netjes te ont vangen. Gorredijk. Het nest was wel bezet, maar ’s morgens gingen de ooievaars ’t veld in om ’s avonds terug te komen. Ze gebruikten het nest als nachtver blijf, maar van broeden kwam niets. Luxwoude. Bij de heer Maat zijn twee jongen groot geworden. Het nest van de heer Krol te Tjalleberd op een paar kilometer afstand, dat in 1965 nog jongen had, kreeg nu en dan eens bezoek, maar daar bleef het bij. Het gaat dus snel bergafwaarts in de provincie. Op één nest maar twee jongen! In 1966 hadden alle vier nesten nog jongen, hoewel die te Gorredijk, vóór- vijf jóngen. Nesten met vijf jongen dat ze groot waren, alle plotseling waren vroeger ook bij ons uitzonde- stierven. Toch zal het verstandig zijn ring. Zoals uit een persbericht van de zijde van de Staatssecretaris voor Soci ale Zaken en Volksgezondheid bekend is, zal er in Friesland en Groningen een proefonderzoek op phenylketonurie (p.k.u.j plaats vinden. P.k.u. is een aangeboren stofwisselingsstoornis, die leidt tot de ernstigste vorm van zwak zinnigheid, de idiotie. Aan dit onderzoek zullen naar ver wachting in Friesland deelnemen het Laboratorium voor de Volksgezond heid, het Klinisch-Chemische Labora torium, de gemeenten, de ziekenhui zen, de huisartsen, de wijkverpleeg sters van de plaatselijke kruisvereni gingen en de provinciale kruisvereni gingen. Het doel van dit onderzoek is om de laboratorium-technische en or ganisatorische aspecten van een der gelijk massaonderzoek na te gaan. Voor het onderzoek zijn enkele drup pels bloed nodig, verkregen omstreeks de tiende dag door middel van ’n hiel- prik bij de baby, en urine, verkregen met behulp van een filtreerpapiertje in de, luier. In de ziekenhuizen zal het onderzoek uitgevoerd worden door de verpleegsters van het ziekenhuis, voor de thuisgeboren babies door de huis arts en «de wijkverpleegster. Aangezien het hier een dubbele proef betreft, waarbij tevens nagegaan zal worden welke van beide in de praktijk de beste resultaten geeft, zal het een enkele maal kunnen voorko men dat de beide uitslagen niet gelijk zijn. In deze gevallen, waarbij dus geen zekerheid is over wel of niet aan wezig zijn van een stofwisselingsstoor nis, zal een herhaald onderzoek plaats vinden. Indien dan blijkt dat de stof wisselingsstoornis inderdaad bestaat, zal een uitvoeriger onderzoek plaats vinden in het Academisch Ziekenhuis te Groningen. Aan de hand van dit on derzoek zal door de betrokken baby een dieet samengesteld worden zodat het kind normaal zal kunnen op groeien. Indien de ouders binnen een maand nadat het onderzoek heeft plaats ge vonden, geen bericht hebben ontvan gen, kan aangenomen worden dat de uitslag gunstig is. Met dit onderzoek zal in Friesland begonnen worden in de gemeenten Dantumadeel, Dokkum, Smallinger- land, Sneek, Wymbritseradeel en IJlst, en wel op 1 november a.s. De totale kosten van dit onderzoek, dat voor de ouders overigens kosteloos is, worden in dit proefstadium voor Friesland ge schat op f 60.000,per jaar. Deze kos ten zullen worden gedekt uit een rijks- subsidie. Ellende van anderen vermoeit bovenmate, vooral wanneer je meent er niets aan te kunnen doen. Tegenover heel veel voelt de mens zich machte loos. Tegenover de honger hoeft dat niet. De honger is met fantasie, met het technische vermogen van deze generatie en met goede wil te bevechten. Er is reden tot hoop, dat dit gevecht zal slagen als u wilt meewerken. Dit jaar wordt er tussen 23 en 29 oktober weer een grote nationale inzameling ge houden. De opbrengst is bestemd voor projecten in Indonesië. Brazilië. Equa dor en Bolivia. Wanneer aan u een bijdrage wordt gevraagd, bedenk dan dat het gaat om de wereld van morgen, waarin ook uw kinderen moeten leven. Geef daarom iets van uw overvloed voor de Anti-Honger-Actie 1967. De honger wordt niet moe, de honger geeft geen krimp. Het spook van de honger regeert nog tweederde van de wereld en laat zich (nog) niet verja gen. De anti-honger-actie is, helaas, ac tueler dan ooit. Alleen is het niet meer een kwestie van voedsel zenden naar hongerende gebieden; het is steeds meer een zaak van structuurhulp, hulp in de meest uitgebreide zin dus. Kunst- mestzendingen behoren daartoe, maar ook landbouwcursussen; irrigatiewer ken, maar ook voorlichting aan moe ders en toekomstige moeders. Het spook van de honger wijkt slechts tijdelijk voor scheepsladingen voedsel, het zal voorgoed moeten wijken voor de georganiseerde inspanningen van de door honger getroffen of bedreigde vol ken en de volken, die allang niet meer weten wat honger is, in een groots programma van productieverhoging en industriële ontwikkeling. Voordat de receptie begon, luister de de jubilaris, omringd door zijn vrouw en familie, naar de muzikale hulde door Crescendo.. De voorzitter van dit korps, de heer Th. Bergstra, eerde ook mondeling zijn verdienste lijke dorpsgenoot. SCHULD Het is moeilijk voor arme volken de I achterstand van jaren in te halen, ver ouderde methoden te vervangen, nieu we technische middelen te hanteren. Wij moeten geduld hebben met de fou ten, die onvermijdelijk gemaakt wor den. Misschien hebben wij zelf ook schuld aan deze fouten? Burgemeester en wethouders Sneek hebben de volgende voordracht opgemaakt voor de vakature onderwij zeres aan de Bolwerkschool (openbare school voor g.l.o.): I. mej. T. Kooima te Heerenveen; 2. mej. J. F. Jonkers te Sneek; 3. mej. J. M. Prins te Heerenveen. Vanavond (19.4520.00 uur volgt de tweede uitzending ter intro ductie van een serie radioprogramma’s, die gedurende het winterseizoen via de RONO-zenders gespreksstof zullen le veren voor gespreksgroepen in Gronin gen, Friesland en Drenthe, over de ontwikkeling van de noordelijke ge westen en de problemen die daarbij een rol spelen- In dit korte programma zullen o.a. spreken Sake van der Ploeg, voorzitter van de Algemene Nederland se Agrarische Bedrijfsbond, F. Th. van der Maden, secretaris van de bestuurs commissie Noorden des Lands en mr. dr. K. van Dijk, voorzitter RONO-Ad- viesraad, terwijl mej. dr. M. A. M. Klompé, minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk, met een korte toespraak het begin van „Het Noorden nu voor later”, dat een ge zamenlijk project is van de volkshoge school „Allardsoog” te Bakkeveen en de RONG, zal markeren. Zaterdag 21 oktober t.e.m. zaterdag 4 november Tentoonstelling schilderij en van Amsterdamse kunstenaars in het Fries Scheepvaart Museum. Da gelijks geopend van 10-12.C9 en 13.30 -17.00 uur. Zondags gesloten. Dinsdag 24 oktober Concert Frysk Or kest in Amicitia te Sneek. Dirigent Alfred Salten. Solist Manuel Villu- endas, viool. Aanvang ’s avonds 8 uur. Zaterdag 28 oktober Keurturnwedstrijd heren Nederland-Oostenrijk in de nieuwe Sporthal, Almastraat. Aan vang 19.30 uur. Maandag 30 oktober 's avonds 8 uur in „Ons Gebouw” Demonstratie door Het Huis met de Notenbalk van Philicorda Elektronische orgels m.m.v de heer C. Klaasse .van Phi lips. Dinsdag 31 oktober Show- en Voor lichtingsavond voor dames van za ken in de Galigastraat etc. Foyer Amicitda, ’s avonds 8 uur. rika, 600.000 vierkante mijl groot en ’n bevolking van 26.000.000 zielen vraagt dringend om assistentie van buiten ten einde de geweldige problemen van analfabetisme, voedseltekort en econo mische depressie het hoofd te kunnen bieden. In de laatste jaren wordt door Brazilië zelf een groot aantal activitei ten ontwikkeld, speciaal ten behoeve van programma’s voor de toegepaste voedingsleer met de bedoeling kennis omtrent de verbetering van de voedsel situatie naar de bevolking uit te dra gen. Produktie van hoogwaardige voe ding wordt bevorderd o.m. door het tot stand brengen van gemeenschaps school- of erftuinen. Op scholen en met speciale cursus sen wordt voorlichting gegeven om trent de verbetering van de voedings gewoonten. Aan moeders worden ook voorlichtingscursussen gegeven over kindervoeding, gezinsvoeding en hy giëne. Er worden .projekten op stapel gezet voor het fokken van kippen, ko nijnen en ander kleinvee. Tezamen met de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties heeft .de rege ring een programma opgezet voor het opleiden van gespecialiseerde deskun digen, die tot taak hebben onderwij zers, landbouwvoorlichters, personeel van maatschappelijk opbouwwerk en volksgezondheidsdiensten op het ge bied van voedingsleer op te leiden. Er zijn voorlopig een 100-tal voe dingsdeskundigen nodig. Het is een programma voor 4 jaar. Uit de Anti- Honger-Actie zal in dit projekt wor den deelgenomen. In totaal zal van buiten Brazilië een bedrag van circa f 500.000 nodig zijn. Brazilië zelf zal ruim f 1.300.000 bijdragen. Het bestuur van de Stichting „Sudergoa” heeft de gemeente Sneek medewerking verzocht voor het ver krijgen van ’n oplossing van de moei lijkheden die het ondervindt door het voortdurend gebrek aan voldoende kasmiddelen. De inkomsten van de stichting bestaan voornamelijk uit sub- Noordoost-Brazilië, een van de groot- sidies van het rijk, de provincie en de ste probleemgebieden in Latijns-Ame- gemeenten uit de Zuidwesthoek van Friesland. De deswege te ontvangen bedragen worden meestal eerst aan het einde van een bepaalde periode uitge- keerd, waardoor de stichting in de loop van het jaar regelmatig moeilijkheden met haar liquiditeit heeft. Door het sluiten van een rekening-courant- overeenkomst met één der belangheb bende gemeenten kan hiervoor een op lossing worden gevonden. B. en W. zijn van mening dat het verzoek kan worden ingewilligd en dat door de gemeente Sneek in dit geval als grootste van de gemeenten in de Zuidwesthoek de gevraagde mede werking ware te verlenen. De overeenkomst dient h.i. tot we deropzegging te worden aangegaan met inachtneming van een opzegtermijn van drie maanden. Het maximum be drag van de in rekening-courant op te nemen gelden kan worden bepaald op f 10.000,De uit hoofde van de reke- ning-courant-overeenkomst te verreke nen debet- en creditrente zal h.i. kun nen worden berekend naar de percen tages die de gemeente voor in rekening- courant opgenomen gelden heeft te be talen of voor in rekening-courant ge storte gelden kan ontvangen bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten te ’s-Gravenhage. Het bestuur van de Stichting „Suder goa” gaat met het sluiten van de overeenkomst in de hiervoor aange geven zin akkoord. te houden. Zoals steeds waren hier en daar en kele ooievaars, die wat rond zwierven. Op 12 april een ooievaar te Weidum, waarschijnlijk dezelfde die in april eni ge weken lang bij Barrahüs aan de Overijsselsestraatweg onder Leeuwar den gezien werd. Op 24 april twee bo ven Nijlan te Leeuwarden, die naar het noorden vlogen; 8 mei twee onder Makkum; 15 mei twee in het Buiten- veld onder Veenwouden; 8 augustus zagen we een zeldzaam mooie schone ooievaar in het land stappen onder Tietjerk. Op het nest van de heer F. Antonides te Veenwouden, waarop vroeger steeds gebroed werd, kwam in juli wekenlang een ooievaar over nachten. Maar deze en nog enkele an dere waarnemingen zeggen zo weinig en geven geen hoop meer voor de toe komst. Het was dan ook een dwaze en kost bare vertoning te Waddinxveen, waar in het laatst van april een helikopter ingeschakeld werd om een vooraf ge reedgemaakt nest op het dak van de hervormde kerk te plaatsen. Want ook buiten onze provincie en in geheel Noord-Europa zijn weinig ooievaars meer. De heer A. W. Tjaarda zond ons uit Duitsland een knipsel met foto uit „Düsseldorfer Nachrichten” van 27 juni met een nest in die omgeving met plotseling waren vroeger ook bij ons uitzonde- deze vier of vijf nesten in goede staat 1 G. Bosch.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1