de een van land in ons Ras: „Sport is nodig in deze tijd t Sneker Sporthal slechts 42 „echte” WoningbouwverenigingIJlst’ vergaderde I GRANDIOOS OPEN1NGSEEES7 I IJLST WYMBRITSERADEEL JH1I Koopavond I W: en van Botsingen op bruggen in Woudsend en Osingahuizen Belgisch trio geeft concert in Sneek Officieel Orgaan Inbraak bij V. en 0, leverde daders niets op de gemeenten SNEEK, 122e jaargang nr 87 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD l 99 Wie heeft vrije doorgang? Als enige plaats in Friesland Bevorderd 1 Bei Sneekar Nieuwsblad is eefl Nog geen cijfers anti-honger-actie Th. J. van Terwisga overleden oecombóieetde uü««v« NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Maandag 30 oktober 1967 De opening van de Sneker Sporthal is donderdagavond een grandioos om- De B. Bevorderd tot arts de heer H. M. Dethmers te Groningen, voorheen te Sneek. b. en w. Dat zal straks ook ophouden en dan door het bestuur geschieden. De vergadering nam slechts een half uur in beslag. S--:WS. Burgemeester Rasterhoff (op de lesse naar) wordt geflankeerd door een aan tal Sneker schonen, die letters voor zich houden en zo de naam „Sneker Sporthal” vormen. Daarachter de de putaties van de sportverenigingen. Advertenüeprtjs: 15 cent per mm. Bij kontrakt h andelsad verten ties lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko per oost f6,per half jaar. Giro 85 0? 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. versemjnt MAANDAGS an DONDERDAGS K an tooi vooi administratie en redaktie GEDEMPTE BOL 6 Telefoon 05150 - 300S Redacteur fit A. de Boer Telefoon 4091 Voorzitter E. Stienstra opende de vergadering met een kort woord, de heer Ronner las de notulen van 29 september j.l. Bij de mededelingen vertelde de voorzitter, dat de vereni ging doende is een 20-tal premiewo- ningen en een 4- tot 6-tal bejaarden woningen te bouwen, alles in het uit breidingsplan „Nijezijl”. Iets defini- Vrijdagavond hield de woningbouw vereniging „IJlst” een algemene leden vergadering in het Mienskipshüs. Deze vereniging is nog niet „in” bij de Ul sters, gezien ook de geringe belangstel ling. RECEPTIE Tot slot hield het college van bur gemeester en wethouders in de kan tine een receptie, die door vertegen woordigers van tal van organisaties bezocht werd. De burgemeester las een brief voor van gebr. Schurer, die ver gezeld ging van een elektrische klok. Aan weerszijden van het ingangs portaal is een versiering aangebracht in twee ramen, elk van zes ruiten (met een totale oppervlakte van ruim 6 m2). De ramen zijn vervaardigd door de beeldhouwer Chris Fokrna te Leeu warden, volgens een procédé, dat door hem werd ontwikkeld, nl. het beschil deren van glas met kleurstoffen, die bij een hoge temperatuur worden inge smolten. Deze versiering is een ge schenk van aannemingsmaatschappij Friso N.V., die de sporthal bouwde. De heer Wester hield een toespraak je en bood namens negen andere aan- Zondagmiddag en zondagavond heb ben zich in Woudsend en Osingahuizen twee soortgelijke botsingen voorge daan op de in beide plaatsen nogal smalle bruggen. In Osingahuizen wa ren twee gewonden, in Woudsend al leen materiële schade. ’s Middags kwamen in Woudsend twee personenauto’s op de brug met elkaar in botsing. J.v.d.K. uit Heeg kwam uit de richting Lemmerweg en moest aan het tegemoetkomende ver keer vrije doorgang verlenen. Toen hij de brug opreed was de auto van W.v.d.T. uit Workum, die uit de rich ting Balk naderde, nog niet in zicht. De laatste is vermoedelijk een beetje in paniek geraakt. Bij de botsing tus sen de auto’s, op de westelijke helft van de brug, ontstond lichte materiële schade. ’s Avonds in Osingahuizen nam W.S. uit Abbega het doorgangsverbod niet in acht. Komende uit de richting Hom- merts botste hij tegen de hem tege moetkomende auto van J.N. uit Uit- wellingerga. S. ^oest op doktersad vies naar het ziekenhuis worden ge bracht. Hij had het stuur in de maag gekregen. N. was gewond aan een been. Hij kon naar huis terugkeren. Beide voertuigen werden zwaar be schadigd. en zal de nodige maatregelen treffen voordat de tegelpaden zijn aangelegd. Hier wordt spoedig mee begonnen. Over twee weken is het blokje van drie klaar, het is dus haasje rep je voor het bestuur. De heren Van der Berg en Zijlstra. beiden toekomstige bewoners en beiden nog vitale lieden, zegden toe voor een smaakvolle aan leg te zullen zorgen. Van de rondvraag werd niet druk gebruik gemaakt. Er werd nog geïn formeerd of leden en niet-leden bei den een woning van de vereniging konden betrekken. De voorzitter ant woordde, dat dit momenteel nog mo- tiefs is" hierover nog niet te vermei- gelijk is geweest, maar in de toekomst den; de hoop bestaat echter, dat er zal dat veranderen. De toewijzing van Straks wat uit de bus zal komen. Uit de woningen geschiedt nu nog door de vergadering werd gevraagd of ook de plaatselijke aannemers de kans krij gen dit werk uit te voeren. De voor zitter antwoordde, dat het eerste ge sprek hierover reeds is gevoerd met „Friso”, dit in verband met te bou wen simplex-woningen. Het volgende punt, statutenwijziging vroeg geen besprekingen. Wel was dit het geval met het punt onderhoud voortuinen van 8 bejaardenwoningen, die bijna gereed zijn. De vergadering meende, dat hier nogal grond moest worden opgeruimd en dat het geheel eerst moet worden geëgaliseerd voor dat de bewoners dit zelf op zich ne men. Het bestuur stemde hiermee in De openingsceremonie, met tal van dere" wijze.’ De "hele* tijd' zaten de” toe- grijpen, dat na alle moeilijkheden, die schouwers in het halfdonker. In de zaalmoesten worden overwonnen, er was een décor opgebouwd, dat de Wa- slechts een gevoel van dankbaarheid terpoort voorstelde. Aan weerskanten I en voldoening en anderzijds een gevoel daarvan stonden het chr. muziekkorps van hoop overblijven. Dank aan allen „Harmonie” en het Stedelijk Muziek korps. De drumband stond iets apart. Toen om kwart over acht de muziek begon te spelen werden geleidelijk wat meer lichten ontstoken. De intocht van al die „gladiatoren” (zelfs de Water- Poorters ontbraken niet, zij het zon der paarden) bood een feestelijke aan blik. Er klonk dan ook veel applaus vanaf de tribune. AV Horror opende de rij. Door de microfoon klonk de stem van de heer K. Doevendans: hier ziet u slechts enkele van de 7300 sport beoefenaars in onze stad. Toch moest er wat in elkaar geschoven worden om die enkelen een plaatsje te kunnen geven. Twee trompetters hieven daarop een geschal aan en door de Waterpoort kwam burgemeester Rasterhoff aange lopen om als eerste zijn toespraak te houden, namens het gemeentebestuur. DANKBAAR EN HOOPVOL Hij wees er op, dat de verenigingen de daad van het gemeentebestuur, de bouw van de sporthal, moeten beant woorden met een intensief gebruik. Aan de accommodatie zin, betekenis en leven geven. Van hen wordt ver wacht, dat zij deze hal zullen „hoedzje en noedzje”. die hebben meegewerkt, zoals de KNVB, de NSF en het Old Burger Weeshuis, die voor financiën hebben gezorgd, aan de architect, de heer Caspers, de bouwers en de kunstenaars. Een speciaal woord van dank aan de raad voor sport, recreatie en jeugd werk, die onder de bezielende leiding van de heer Doevendans deze opening heeft voorbereid. De burgemeester besloot met de hoop, dat ook de plannen tot verbe tering van de accommodaties op de sportvelden, tot uitbreiding van het zwembad en tot stichting van een instructiebad kunnen worden verwe zenlijkt. Deze sporthal is een middel tot zinvolle en actieve vrijetijdsbeste ding, tot sportbeoefening en behoud van de waarden, die daaraan zijn ver bonden. Dat zij aan de hoge ver wachtingen mag beantwoorden en een centrale plaats innemen. KROON OP HET WERK De héér Ras, die de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk vertegenwoordigde (ook weer met trompetgeschal aangekondigd), wees er met een variant op de spreuk „Navigare necesse est”, dat betekent „Varen is nodig”, op, dat ontspanning en sport in deze tijd nodig is. Hij ver geleek de accommodatie van nu met die van vijftig jaar geleden in Sneek, toen er slechts één gymnastieklokaal was (van ’t Nut), waar alles moest ge beuren; er was maar één gymnastiek leraar (de heer Wierstra); er was maar één speelveld, de ijsbaan, en één klein tennisveldje. Toen zat men ook al met een verouderd zwembad. Nu is Sneek op sportgebied bij. Deze sport hal is de kroon op het werk. Op de vraag: wat kost het en wat brengt het op, meende de heer Ras te moeten antwoorden, dat het financieel een hoop kost en weinig opbrengt. Maar de winst zit in de ontspanning en het genoegen, die de hal verschaft. Van de 42 soortgelijke hallen in ons land staat er b.v. maar één in Den Haag; Amsterdam heeft er twee. In vergelijking daarmee slaat Sneek geen gek figuur. Er is landelijk bezien dan ook nog veel te doen. Met een geluk wens verklaarde de heer Ras daarop de Sneker Sporthal voor geopend. SNEEK-MARS Voor het eerst in de geschiedenis brachten de beide muziekkorpsen de Sneek-mars ten gehore. Een pittige, goed in het gehoor liggende mars. De muzikanten bliezen er lustig op los. Een succes voor componist Jan Mas- séus. De heer W. van Zijll namens de Ned. Sport Federatie vertelde, dat er 1.800.000 sportbeoefenaars in ons land zijn; ook namens hen een gelukwens aan Sneek, dat een begrip is in de Vanavond gaan de Sneker zaken lieden zich bezighouden met de vraag of er in Sneek een koopavond moet worden ingesteld. Dat zou dan de vrij dagavond moeten worden. Om tot een standpunt te komen is het nuttig om alle facetten van deze kwestie eens te bekijken. Er zijn drie groepen mensen, die al of niet gebaat zijn bij een koopavond: de winkeliers, hun personeel, hun klanten. De winkelier is niet alleen de za kenman, die graag een zo groot mo gelijke omzet en hoge winst wil. Hij is daarnaast eigenaar van een dienst verlenend bedrijf. Wat voor hem pri mair is, winst maken of dienst verle nen. zal hij zelf moeten uitmaken; al is duidelijk, dat hij het laatste niet lang kan volhouden zonder het eerste. Wanneer men een koopavond instelt, zal men zich moeten afvragen: 1. is het zinvol uit een oogpunt van dienst verlening? 2. levert het omzetverho- ging op? De eerste vraag zal door het publiek beantwoord moeten worden. Stel, dat de mensen graag bij avond inkopen doen, dan is dat in de regel omdat men overdag geen gelegenheid heeft. Veel inkopen worden gedaan door vrouwen. Onder hen zullen inderdaad heel wat zijn, die overdag niet zo ge makkelijk uit hun gezin kunnen lo pen. ’s Avonds kan de man op de kinderen passen. Voor deze groep kan een koopavond dus zin hebben. In het algemeen worden artikelen evenwel gekocht omdat men ze nodig heeft. Het ogenblik waarop ze worden gekocht wordt bepaald door de ope ningstijden van de winkels. M.a.w., het is niet te verwachten, dat de vraag naar goederen groter wordt door in stelling van een koopavond. Daaruit volgt het antwoord op de tweede vraag: een koopavond zal geen zetverhoging tot gevolg hebben. Indien de koopavond in de plaats van de zaterdagmiddag komt, heeft dit voor het personeel het voordeel, dat het dan ook vrij is en mee kan doen met anderen, voor wie de vrije zater dag al jaren de gewoonste zaak is. Een bezwaar daarentegen is, dat men op vrijdag wel een heel lange dag maakt. Vooral voor personeel, dat buiten de stad woont en laat op de avontl nog naar huis moet, zal dit bezwaar nogal wegen. Tenslotte is er het element van de gezellige drukte, die men thans op za terdagmiddag in de stad vindt. Niet allen zijn kopers, ook veel kijkers zijn erbij. Mensen, die door die drukte worden aangetrokken. Tallozen van buiten de stad, uit de hele Zuidwest hoek. Sneek is immers een verzor gingscentrum voor meer dan 80.000 mensen, terwijl de stad zelf ca. 25.000 telt. De vraag is of al die mensen van buiten, die nu op zaterdagmiddag ple gen te komen, ook op vrijdagavond komen. (Dus toch invloed op de om zet?) We zijn benieuwd wat er vanavond uit de bus komt. Vanmorgen was nog niet bekend hoeveel de anti-honger-actie in Sneek vorige week heeft opgebracht. Men was npg druk aan het tellen. Bij in formatie op het gemeentehuis van Wymbri+~eradeel bleek er op dat mo ment niemand te zijn, die er wat van afwist. Ook in IJlst waren nog geen cijfers bekend. In Oldeberkoop waar hij bij zijn zoon verbleef is donderdag op 74-jarige leeftijd plotseling overleden onze stad genoot de heer Thomas Jan van Ter wisga, die één van de oprichters was van de zwem- en poloclub „Neptunus” alhier en veel voor de zwemsport in onze stad heeft gedaan. Bij de viering van het veertigjarig bestaan van deze club in 1964 werd „oom Toos”, anders kende men hem nauwelijks bij Neptunus, tot erelid be noemd. Hij was een fervent liefheb ber van zwemmen en tot deze zomer kon men hem ’s morgens vroeg altijd in het zwembad vinden, waar hij nog geregeld zijn baantjes trok. De heer Van Terwisga behoorde in 1927 ook tot de oprichters van de he ren gymnastiekvereniging UDI alhier. Voorts heeft hij zitting gehad in de commissie voor de medische sportkeu ring. In dc nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in het kantoor van Vroom en Dreesmann Sneek. Een brandkast werd met een snijbrander danig bewerkt, maar het is de (onbe kende) dader(s) niet gelukt hem open te krijgen. Er wordt niets vermist. De inbraak werd gistermorgen ont dekt door de chef-etaleur, de heer Jorna. De personeelsleden komen nl. gedurende de weekeinden regelmatig controleren, met het oog op eventueel brandgevaar. De onbekenden hebben zich toe gang verschaft tot het gebouw via een ruit aan de achterkant, die door hen kapot werd geslagen. Het is hun niet gelukt om de deur van de brandkast waarin zich een vrij groot bedrag be vond, kapot te branden. Deze deur werd flink beschadigd. Een week of zes geleden werd er eveneens een poging gedaan in het gebouw in te breken. De politie stelt een onderzoek in. sportwereld, tot in heel Europa. Voor al ook door de Watersport. Sneek heeft, als alle plannen werkelijkheid wor den, straks een - accommodatie waar menige veel grotere stad in het westen naar hunkert, aldus de heer Van Zijll. Hij noemde Friesland een echt sportland. Als het zo doorgaat (deze sporthal is de derde in onze provincie) kunnen we straks een elf-sport-hallen- tocht gaan houden, dacht de spreker. Hij overhandigde de burgemeester daarop de reeds toegezegde cheque van f 125.000,Toch kon de heer Van Zijl niet nalaten te wijzen op de zijns inziens ongunstige ontwikkeling met betrekking tot de Duitse lotto. Als er niets aan gedaan wordt, verrijzen er straks Duitse sporthallen van Ne derlands geld. De heer B. Beugel kwam namens de Kon. Ned. Voetbalbond ook al met een cheque en wel van f 50.000,Hij noemde de sporthal een voorbeeld van samenwerking in gemeenschap. Door de werkkracht van het gemeentebe stuur kon dit gebouw tot stand komen. De burgemeester vroeg: „Wil de po litie extra toezicht op mij uitoefenen, want ik ben op dit ogenblik vast wel de rijkste man in de zaal?” Hij be dankte de beide sprekers voor hun cheque en voor de prettige contacten. EIGEN THUIS Namens de Sneker sportwereld bracht de heer Doevendans dank voor het ontstaan van de prachtige hal. Men is zich bewust van de grote waar de, die aan de sportverenigingen wordt toe vertrouwd. „We hopen een eigen thuis te hebben”, aldus de spreker, „we zijn er trots op”. Hij wees ook op de grote verantwoordelijkheid, die men tegelijkertijd krijgt, om dit gebouw te bewonen zoals het behoort. Van beide kanten naderden daarop meisjes in fleurige rokjes, die elk een letter droegen, samen vormend de naam „Sneker Sporthal”. Vervolgens werd buiten deze naam eveneens ont huld (in een korte „ceremonie proto- colaire”). De burgemeester sprak een slotwoordje en eindelijk werden de lichten aangedraaid, zodat men alles eens goed kon bekijken. Als herinne ring kreeg de heer Ras uit handen van de burgemeester nog een fraai Mak- kumer wandbord mee. Na een korte pauze volgde er een programma van de vier gymnastiek verenigingen Advendo, SGV, TGP en V en L. dit werd geopend met ’n optre den van ’n dansgroep je, leerlingen van de Muziekschool Sneek e.o., dat veel bewondering oogstte. Spektaculair wa ren de verrichtingen van de dames op de hoge brug. Een leuk intermezzo vormde het nummer ritmische bal- oefening.- feest geworden. Hoogtepunt was het défilé van afvaardigingen van alle Sneker sportverenigingen. De groepen marcheerden met vlaggen en vaandels op de maat van de muziek van onze beide korpsen de gewel dige, ruime hal binnen. Een klank- en kleurrijk schouwspel, dat niet naliet diepe indruk te maken op het talrijke publiek. Dat deed ook het gebouw zelf. Dat deze hal werkelijk iets bijzonders is bleek wel uit de woorden van de heer C. Ras, die vertelde, dat er in het hele land maar 42 „echte” sporthallen zijn te vinden. D.w.z. dat ze op traditionele wijze, van steen zijn gebouwd. Eén daarvan staat dus in Sneek. De openingsceremonie, met tal van De burgemeester wilde niet ingaan toespraken, ^gebeurde op een bijzon- op de_ voorgeschiedenis. Men zal be schouwers in het halfdonker. In de zaal j moesten worden was een nemers nog een klok aan. Een heel bijzondere en daarom nog niet gereed. Hij volstond met het tonen van het model. Deze klok werd aangeboden door: fa. G. Sikma en Zn. (loodgieters- werk), elektrotechnisch bureau M. Troelstra (elektr.- en geluidsinstalla tie), N.V. Feenstra Verwarming, Hee- renveen, A. W. van Bavel (stukadoor werk), W. Postma, Noordbergum (metselwerk), fa. Van der Meer en Kingma (glas- en verfwerk), Vroom en Dreesman (gordijnen), N.V. v.h. D. Rijpkema (staalconstructie), C. Wester (dekvloeren). De burgemeester sprak nog enkele woorden van waardering tot de heer C. Caspers uit Den Haag, de architect van het gebouw. VAN ALLE GEMAKKEN VOORZIEN Vorig jaar op 5 september ging de eerste paal voor de sporthal de grond in, na een periode van ongeveer 10 jaar waarin de mogelijkheden werden bestudeerd en de moeilijkheden moes ten worden overwonnen. De indeling van de hal is als volgt: tochtportaal, hal, kamer voor de con cierge, en verder behalve de enorme zaal (22 bij 42,40 m) was- en kleed ruimten en opbergruimte voor toestel len. Boven de was- en kleedruimten bevindt zich de tribune, van waaruit men een goed uitzicht heeft op de zaal. Er is een aparte reportagecabine voor de radio en t.v.. Achter de tribune is gelegenheid voor een gezellig zitje en dat kan ook in de kantine. De vloer van de grote zaal is ge maakt van een soort linoleum op een enigszins veerkrachtige tussenvloer van kurkment. Door middel van een verplaatsbare wand kan de zaal in tweeën worden verdeeld. Er is ge bruik gemaakt van geluidsabsor- berende materialen, zodat men geen galmgeluiden hoort. Via een z.g. inter- com-installatie kan men ieder oproe pen. Kortom, de Sneker Sporthal is van alle gemakken voorzien. Foto rechts: de burgemeester biedt de heer Ras (links) als herinnering een Makkumer wandbord aan. In het kader van het cultureel ak koord Nederland/België en met steun van het Belgische en Nederlandse mi nisterie van cultuu" vindt dit seizoen onder auspiciën van Jeugd en Mu ziek eèn uitwisseling plaats tussen een Belgisch en een Nederlands ensemble. Het Belgische ensemble is het Trio Orpheus, bestaande uit: André Isse- lée, fluit, Sandor Karolyi, viool, André Douvère, violoncel. Het Trio Orpheus werd in 1953 gesticht; door zijn onge bruikelijke samenstelling brengt deze groep interessante werken, die zelden voorkomen op de „gewone” kamermu- ziekprogramma’s. Slechts tien keer treedt het trio in Nederland op en het is Sneek gelukt als enige plaats in Friesland een concert van Trio Or pheus te organiseren. Dit zal plaats vinden op maandag 6 november a.s. in de raadzaal van het stadhuis. SNEEKER NIEUWSBLAD h

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1