J. P. de Vries nam afscheid van Tonnema VRIJDAGAVOND KOOPAVOND I Mode-happening met bloemen, bloot, bont f Waterpoort -krabbelt I IJLST 1 I van en Bovenverdieping van t Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL pakhuis brandde fel t Illi - K 4 W 88 Donderdag 2 nov. 1967 Opbrengst a.h.-actie Ijlst Vereniging van Sneker Zakenlieden vergaderde Voorlichtingsavond en show van 6 Sneker zaken 122e jaargang nr Proef-volkstelling in Wymbritseradeel Auto botste tegen koe in Jutrijp Proces-vcrbaal wegens diefstal terrein van de brand aanwezig. BONT het bestuur beweging bijna ontspanning geworden in de vrije tijd.” GROOTWINKELBEDRIJF TEGEN De collecte voor de anti-honger-actie in Ijlst heeft f 253,10 opgebracht. SNEEKER NIEUWSBLAD Nicolaas, Postbus 11,' Sneek. Precies een jaar na de officiële Het Snaekar Nieuwsblad is een VERLICHTING De mooie verlichting van de Sneek week zal ook weer worden aange bracht. Er zullen schriftelijke richt lijnen per straat worden gegeven over de duur van het branden hiervan. Met de Sneekweek nl. brandde deze ver- lichtings soms ’s nachts nog. Er zal een beroep op de zakenlieden worden ge daan voor een financiële bijdrage. Na deze vier punten betrekkelijk vlot te hebben afgewerkt, ging men over tot het laatste en belangrijkste punt: vrijdagavond koopavond, ja of nee? verschijnt MAANDAGS 2D DONDERDAGS van tooi voor administratie en redaktie JEDEMPTh HOL t> telefoon 05150 3005 Redacteur H A de Boer telefoon 4091 was. Maandag zagen wij voor het Precies een jaar na de officiële eerst de rook, vanmorgen rookte opening van de chr. detailhandels- i het nog. vakschool aan c’ i IJlsterkade is het nieuwbouwgedeelte gereed geko- Dinsdag werd in de foyer van Ami- citia een voorlichtingsavond met show gehouden door zes Sneker zaken. De avond werd, gezien de enorme be langstelling van de dames en de veel zijdige presentatie van de zaken een volledig sukses. werk dat „J. P.” in het belang van de onderneming heeft verricht. Door zijn groot gevoel voor verantwoordelijk heid en zin voor goede onderlinge ver houdingen werd „J. P.” dikwijls de natuurlijke verbindingsman tussen directie en personeel. Eenzelfde gevoel voor verantwoordelijkheid en gemeen schapszin, zo zei de directeur, heeft u al jong gedreven tot activiteiten voor een grotere gemeenschap: de vakbe weging en de gemeente. Reeds eerder had de directie in de vorm van een versterking van zijn Tonnema-spaarbankboekje de jubilaris op bijzondere wijze bedacht. Op deze avond meende de directie diegene te moeten gedenken, die zo vele jaren naast de gouden jubilaris zijn ideaal, werk en leven heeft ondersteund. De ONDERGOED Damesspeciaalzaak „Elegance” had een enorme kollektie foundations en bonneterie aangedragen, dat voorbeel dig geshowd werd door vijf manne quins. Beeldig ondergoed en bh’s, soe pele corselets, gemaakt van prachtig licht materiaal, pyama’s en dusters, werkelijk te veel om op te noemen. In de met bloemen en kaarsen ver sierde sfeervolle zaal begon het ook met bloemen. Iedere bezoekster kreeg een corsage opgespeld. Fa. Binnema verzorgde dit onderdeel van de show. Het was een boeiend praatje, dat de heer Binnema hield over bloemen in het algemeen en over orchideeën in het bijzonder. Deze firma importeert zelf deze prachtige bloemen uit Sin gapore. Eén corsage, die door een da me werd getoond, was wondermooi. Een demonstratie bloemschikken liet zien, dat men in enkele minuten een leuk stukje kan maken, dat echt niet altijd duur hoeft te zijn. Op het podium: plantenbakken, Delfts blauw, kristal enz., veel heel billijk in prijs. De brand ontstond tegen 5 uur. De oorzaak was vanmorgen nog niet be kend. De eigenaar, de groentehande laar J. de Vries, was even tevoren nog in het pand geweest, maar had niets verdachts opgemerkt. Om 5 voor vijf werd de brandweer gealarmeerd. Om goed 5 uur was de vuurzee gelokaliseerd. Maar de vrij sterke wind wakkerde de vlammen telkens weer aan. Besloten werd om nog een extra ladder aan te laten rukken om zo nog dichter bij de haard te kunnen komen. Het houtwerk en de inventaris op de zolder, o.a. matrassen en ander meubilair, smeulden nog lang na. Op de begane grond bevindt zich een timnierwerkplaats van de heer D. Holwerda. Ook stonden er een paar karren, een motorbakfiets en een brommer in het gebouw. Hier werd j alleen waterschade aangericht. Burgemeester Rasterhoff was op het J De heer Grijs van de Kamer van Koophandel werd gevraagd een toe lichting te geven. Deze zei o.m., dat het geen haalbare kaart is bij de Kamer van Koophandel om verplicht te stel len de hele maandag te sluiten. Een halve dag is wettelijk toegestaan. Een hele maandag dicht kan wel, maar dan op vrijwillige basis. Het is dan ook zaak voor de zakenlieden om het hier over eens te worden. De heer Silvius was niet bepaald een voorstander van de hele maandag gesloten. De installateurs in het alge meen zijn dit niet. Hij was meer voor een kortere werktijd, zoals b.v. in Engeland en Duitsland, waar de zaken resp. de hele en de halve zaterdag ge sloten zijn. De heer Silvius wilde ook zaterdag wat eerder sluiten, b.v. om vier uur. De heer Metz haalde nog de in 1964 gehouden enquête aan, die uitwees dat 94% van de middenstand voor de koopavond was. „Sneek is het verzor gingscentrum van de Z.W.H.”, zo zei hij. De heer Sikkes daarentegen wilde de klanten het gezellige winkelen op zaterdagmiddag niet ontnemen. „Het is V.l.n.r.: drs. N. G. de Vries, mevrouw De Vries en jubilaris J Het belangrijkste punt op de agenda van de vergadering van de Ver eniging van Sneker Zakenlieden, die maandagavond in Restaurant Piso werd gehouden, was het instellen van een koopavond. Na een langdu rige en levendige discussie werd er gestemd. Het bleek, dat de meer derheid voor een koopavond op vrijdag voelde. Na de vergadering te hebben ge opend, ging de voorzitter, de heer Su- wijn, direct over naar het eerste punt van de agenda: de intocht van St. Ni colaas. De datum werd gepland op zaterdag 18 november. De goedheilig man komt dit jaar van de kant van het Sneekermeer. Er volgt een rond vaart door de grachten. Ook komt er een Zwarte-Pieten-band mee. De ont scheping is om half drie, waarna de ge bruikelijke rijtoer door de stad plaats vindt. Na de rijtoer wordt St. Nicolaas ontvangen in het stadhuis. De gehele ceremonie is om ongeveer half vier af gelopen. WINKELSLUITING FEESTDAGEN Over de winkelsluiting voor de feest dagen ontstond evenals vorig jaar weer een levendige discussie. Het bestuur stelde voor om de winkels ’s avonds open te hebben voor St. Nicolaas op 29 en 30 november en op 1, 2 en 4 decem ber. Het groot-winkelbedrijf wilde za terdag 2 december normaal om 6 uur sluiten. Ter compensatie wilde men dan op dinsdag 28 november ’s avonds open. De dagen voor Sinterklaas zijn zeer goede verkoopdagen voor de winke liers. Het is dan ook wettelijk geregeld, dat de winkels van 29 november tot en met 4 december 's avonds open mogen blijven. Het zou heel moeilijk zijn de dinsdag voor de zaterdag in de plaats te krijgen. Dit zou moeten worden aan gevraagd bij het college van b. en w. Er werd gestemd over de vraag zater dagavond open, ja of nee. Tegen alle verwachtingen in staakten de stem men bijna. Een geringe meerderheid was vóór zaterdagavond open. Het groot-winkelbedrijf werd verzocht zich hierbij aan te passen. De koopavond voor de Kerstdagen is op 22 december. Dit is dus slechts één koopavond. Wettelijk is toegestaan om van 20 t/m 23 december open te zijn. F. P. de Vries tijdens het diner echtgenote van „J. P.” ontving „het goud dat haar toekomt” in de vorm van een fraai uitgevoerde gouden broche. Verschillende sprekers voer den op deze avond het woord en boden cadeaus aan. Onder leiding van de heer A. Ger- brands werd een groot ganzebord-spel gespeeld. De jubilaris en zijn vrouw dobbelden en legden de weg van het spel af, waarbij hun vele prijzen ten deel vielen. Op deze weg, langs het stadhuis en de veemarkt, belanden zij op het nummer K.V.P. Verrassend was het op dit nummer een interview „op de band” met het mede-raadslid, de hear G. Poiesz, te kunnen beluisteren. Zo nam een bijzondere medewerker tenslotte afscheid van zijn bedrijf met woorden van dank aan directie, oud- directie, collega’s en vrienden. Advertentieprijs; 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs t 4.— per half jaar. Franko per oost f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Na een dienstverband van ruim 51 jaar heeft de heer J. P. de Vries we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd de Kingfabrieken Tonnema N.V. verlaten. In 1916 kwam hij als veertienjarige jongen bij dit be drijf in dienst. Hij werkte in talloze functies op verschillende produktie- afdelingen tot hij benoemd werd tot chef van de toffee/caramel-afdeling. Op maandag 30 oktober werd de heer De Vries en zijn familie een rond leiding door het Tonnema-bedrijf aan geboden, terwijl ’s avonds een feest diner, verzorgd door restaurant Piso, in de grote ontvangzaal van de King- fabriek plaatsvond. Namens directie en oud-directie uitte de president-directeur, drs. N. G. de Vries, zijn waardering voor het vele De heer Van der Werf stelde voor, evenals het bestuur, een proeftijd te houden van drie maanden. Hiertegen werden van verschillende kanten be zwaren geopperd: „De mensen komen in de war. Op die manier weten ze helemaal niet meer wanneer de win kels geopend of gesloten zijn.” Het groot-winkelbedrijf is tegen de koopavond en de maandagsluiting. Als motief werd aangevoerd, dat de werk tijden te lang zijn, maar de maandag sluiting is daar immers als compensatie voor bedoeld, aldus het bestuur. Toen kwam er een spreker aan het woord, die opmerkte dat hij één ding in de hele bespreking had gemist, het sociale aspect. „Denken de heren zakenlieden wel aan hun gezin? Sommigen maken 60 tot 80 uur per week”. De heer Minkema vertelde, dat hij maandag naar een vergadering was geweest, waar hij van de adviescom missie had gehoord, dat het binnen vier maanden verplicht zou worden om de hele maandag te sluiten. De heer Minkema sprak hiermee misschien het beslissende woord voor diegene, die nog in twijfel stond om maandag de hele dag te sluiten. Ze zouden in de naaste toekomst immers toch verplicht worden gesteld. Er werd gestemd. Het ging om de vraag: koopavond en maandagsluiting, ja of nee? De grote meerderheid was voor de koopavond en voor maandag sluiting. Het bestuur zal zich hier na der op beraden en de mogelijkheden onderzoeken. Binnenkort zal er op nieuw een vergadering worden belegd. een mantelpakje of fraaie bontjas. Kleuren van dit seizoen zijn alle bruine tinten, abrikoos, cerise cham pagne, geel, elektriek blauw, roze cn aubergin. weet wel, de club van hondenlief- 5 HARTIG HAPJE Na een heerlijk hartig hapje, ge serveerd door Van der Reydt vishan del (Abbink), die op dit gebied veel specialiteiten heeft, was de beurt weer aan „Elegance” en haar charmante presentatrice, die het soms heel moei lijk had in de vrij rumoerige zaal. Af en toe kon de microfoon er niet eens bovenuit komen. Hippe tienerjurken, ’n keur van pakjes en deux-pièces van zuiver scheerwol, trevira 2000. diolen loft, in uni, jacquard of gestreept, alles even mooi en draagbaar. De pakjes werden gecompleteerd door hoeden van dames Ozinga en Winia. Ook hier voor elk wat wils ,van een eenvou dige baret tot een hele chique hoed bij In de gemeenten Leeuwarden, Tiet- jerksteradeel en Wymbritseradeel zul len 600 gezinnen vanaf dinsdag bezocht worden door enquêteurs van het Cen traal Bureau voor de Statistiek in Den Haag. De hoofden van de gezinnen moeten een nieuw soort formulier in vullen door potloodstreepjes achter de vragen te zetten. In Den Haag worden die formulieren uitgewerkt door een „vertaalmachine”. Het is een proef voor de in 1970 te houden algemene volkstelling. Als de proefneming goed lukt, zal van deze methode in 1970 gebruik worden ge maakt. De cijfers, die de proefneming oplevert, zullen niet worden gebruikt voor de statistiek. Tegelijkertijd wordt bij de proef bij de ondervraagden een onderzoek ingesteld naar de woning- behoefte. De antwoorden, die hierbij j uit de bus komen, zullen wel voor de statistieken worden gebruikt. De opvallend mooie en aparte kap sels waren verzorgd door kapsalon „Fe- mia”. Terwijl Kees Silvius virtuoos het hammondorgel bespeelde, trakteerde de fa. Bijlsma op een heerlijk glas wijn (Graaf Superieur 1959) en nam ons mee naar Frankrijk, bij uitstek het land van de wijn. De Franse regering is zeer streng met de keuring van deze wijnen. Door rechtstreekse import is deze zaak dus al bij voorbaat verze kerd van een kwaliteitsprodukt, dat zij door een vakkundige nazorg nog tracht te verbeteren. Ook het ser’vereh van wijn is een kunst. Wijn is zeer gevoe lig voor temperatuurverschil én wint bij een goede behandeling aan smaak en geur. Sinterklaas laat evenmin nog lang op zich wachten. Evenals vorige ja ren wacht de jongens en meispes t '«combineerde uitwe ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD f heen en weer trekken, steeds op tocht gehouden. J zoek naar voedsel. De V’s aan de i- hemel duiden op de naderende Een uitslaande brand in een oud pakhuis achter de 2e Oosterkade trok gistermiddag veel belangstelling. De vlammen sloegen boven het dak uit, er was veel rookontwikkeling, maar dank zij het snelle en doortastende optreden van de Sneker brandweer kon het ge bouw grotendeels worden behouden. Alleen het dak en een gedeelte van de bovenverdieping brandden uit. HELE MAANDAG DICHT? Het bestuur gaf een korte inleiding hierop door enkele voorbeelden van plaatsen te noemen, waar wel een koopavond is ingesteld. Dit zijn de plaatsen Bolsward, Drachten en Hee- renveen. De koopavond is hier ook op vrijdag en ter compensatie zijn de win kels maandag de gehele dag gesloten. In deze plaatsen is het een groot suk ses. Nog meer uitbreiding. In de Lem- merwegwijk, om precies te zijn aan de Frieswijkstraat, zal vanaf maan dag over een week (de 13d<=) een nieuw bijkantoor zijn gevestigd t van de Amro-bank. De KC Sneek en omstreken, tcycvltut/oj Lü; CVUU.I UU-/V uu WVIVUVl/U VVWVl »W v - f altijd verschillend. Al in de bezettingstijd kon de heer Atsma het J 1-^- 1.::1«77^7-4 Bontmantels van bontwerkerij Mig- chelsen deden kreten van bewonde ring opklinken. Geen wonder trou wens. Charmant geshowd, adembene mend mooi, van kleur zowel als ma teriaal, is dit vaak de hartewens van menige vrouw. Prachtige mantels van persianer bi- sam, chinchilla, vaak met kragen van nerts. Heel mooi en ruim gesneden, maar ook de meer sportieve korte jas jes, speciaal ontworpen voor de heel jonge vrouw. Mooi van coupe en betaalbaar. Een collectie, waarin het vakmanschap duidelijk waarneembaar was, maar ook de modieuze tendens niet was vergeten. Er werd aangetoond, dat een goede bontsoort niet beslist peperduur hoeft te zijn. Een prachtig slot van een avond, die soms wel wat te veel van het goe de te zien gaf, waardoor het erg laat werd. Maar het extra glas sherry van fa. Bijlsma vergoedde veel. Tot slot nog een finale met alle mannequins door de zaal, compleet met een (bijna) blote bruid, bloemen voor alle medewerkers, veel applaus van het publiek. Het was de heei' Binnema. die dank bracht aan allen, die deze avond tot en sukses hadden gemaakt. Een speciaal woord van dank voor mevr. De Vries voor haar uit stekende leiding van deze avond. A.Z.-H. Een koe moest gisteren in het abat toir worden afgemaakt na een botsing met een auto op de rijksweg onder Jutrijp. De auto werd beschadigd. Het gebeurde toen de heer De Vries van Scharnegoutum vee wilde inla den in een auto. Het vee moest daar toe over een brug tussen rijwielpad en autoweg. Op een gegeven moment schrok de koe en ging achteruit. Het dier raakte gewond aan de achterpo ten door de botsing met de auto, die werd bestuurd door R.H.B. uit Warns. Deze kreeg geen letsel. Tegen de .7-jarige Bolswarder J.L. is door de gerr 'entepolitie van Sneek proces-verbaal opgemaakt ter zake van diefstal. De man wordt ervan ver dacht ongeveer zeven weken geleden een bedrag van f 105,te hebben ont vreemd uit het Groene-Kruisgebouw en een geldkistje uit een woning. De heer E. Atsma in de Drakenstraat is bekend om zijn hout snijwerk. Hij is 72 jaar oud en rustend veehouder. Het bewerken van hout is dus zuiver zijn hobby, want met het oude boerenbe drijf heeft het natuurlijk niets uit te staan. Een specialiteit van hem, zo kunnen we wel zeggen, is het maken van oude hooiwa gens, in ’t klein natuurlijk. Hij heeft er dan ook al verscheidene t gemaakt voor deze en gene. Voorts maakte hij o.a. molens, waar- i van de wieken en de kop draaibaar zijn. Ook handschoenen- en lepeldoosjes, waarvan de deksels bewerkt zijn. De bewerking is nieuwbouwgedeelte gereed geko- Deze week heeft ook Sneek mee- men. Volgende week donderdag zal gedaan aan de viering -an 450 jaar dit officieel in gebruik worden ge- hervorming. Daarover elders in nomen, waarna het bestuur een deze krant meer. Voor radio en te- receptie houdt, levisie heeft men een heleboel kunnen horen en zien over de man die de reformatie inluidde: Maarten Luther. De wijze waarop de rooms- i katholieken tegenwoordig over hem spreken stemt zeer hoopvol met het t oog op de oecumene. Veel indruk zal vorige week vrijdag vast ook de I Limburgse pastoor gemaakt hebben op ieder, die op de t.v. Mies cn t scène heeft gezien. Hij was voor ons - - 3 gevoel protestantser dan vele pro- hebbers, heeft van alle kynologen- testanten. Zulke mensen heeft de clubs in het noorden een primeur, oecumenische beweging nodig. leden kunnen binnenkort een f Want al het praten over oecumene mooi verzilverd clubspeldje kopen zal tenslotte moeten resulteren in met de initialen „K.C. Sneek e.o.” J daden. De avond in de Martinikerk er op. De onderlinge band tussen was één daad. Er kan in Sneek ech- de leden zal er vast door worden ter nog meer worden gedaan. versterkt. houtsnijden niet laten en maakte hij een lepeldoos van allerlei i soorten hout. Zijn werk is verspreid door heel Nederland en het buitenland (voornamelijk Amerika). De hooiwagens zijn bijna alle op schaal gemaakt. De heer Atsma heeft het allemaal op het oog gedaan. Er kwam eens een wagenmaker bij hem aan huis, die de afmetingen met een echte kar vergeleek. De verhoudingen bleken aardig te kloppen. Tevens vervaardigde hij spinnewielen. We zijn een poosje te gast geweest bij de heer Atsma en overal in zijn huis vindt men wel iets, dat door hemzelf gemaakt is. Bijv, de bijzonder mooie kapstok in de hal. Voorts nog lijstjes om foto’s en schilderijen, bijzettafeltjes en kastjes. Ook heeft hij z.g. „üle- boerden” gemaakt. Deze borden vindt men wel op de nok van het dak van Friese boerderijen. In deze borden zit een gat met daarachter een ruimte waar zich de uilen ophouden. Deze uilen borden zijn allemaal natuurgetrouw nagemaakt. De heer Atsma maakt verder alles volgens tekening van eigen ontwerp. Hij heeft al verscheidene dingen gemaakt, maar even goed vindt hij het jammer dat zijn werk de deur uitgaat. ,^Je bent er bepaald aan gehecht, nadat het je zoveel tijd gekost heeft om het te maken”, aldus de heer Atsma. Deze week kon men in de lucht Volgende week vrijdag wordt er al weer enorme koppels ganzen ter gelegenheid van St. Maarten in J waarnemen. Ze zijn druk aan het de Lemmerwegwijk een lampionop- t J zoek naar voedsel. De V’s aan de hemel duiden winter (vorst, brrr...). in onze stad, die op 5 december van T t Op een terrein bij Lankhorst iaar a iaar worden, een ver- t 4 Touwfabrieken is de afgelopen da- rassing.^ Maar dan moet Sinterklaas i t gen een bciangiijK.e uijurage geie- v>ciru. uaaiivui 4 verd aan de luchtverontreiniging, heeft hij gevraagd of deze kinderen A TA 1 a 1 11 _1 1 _1_ f f In 11 n n v o 1 J gen een belangrijke bijdrage gele- het- wel eerst even weten. Daarom t i de luchtverontreinicina. heeft hij gevraagd of deze kinderen t Dikke zwarte rookwolken deden de hun ouders) dat even willen 4 ergste brand vermoeden, maar bij opgeven, vóór 15 november, aan St. i informatie bleek ons, dat men J slechts afval aan het verbranden t i I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1