Uitstekend geslaagde feestavond van Vrouwenbond N.V.V. Bejaardengymnastiek, micro-korfbal en tafeltennis in de Sporthal Op Sneker werf wordt nieuwe regenboog gebouwd agenda"^ Machten die de jeugd van 1967 belagen Oud-burgemeester Tjaberings herdacht „De Wyldepüst” had veel succes in IJlst 13 en Lm IJLST van Hollandia tijdelijk in Van der Heem-gebouw KRW koopt weer muziekinstrumenten ft ft Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL J Aog geen definitieve Geslaagd Jeugddienst in hervormde kerk te IJ 1st Bromfietser rijdt tegen stilstaande auto Opbrengst collecte Auto in sloot - bestuurder verblind Enscliedeër in Sneek aangehouden Verkoopavond hervormde vrouwenver. Oost hem bracht bijna f 2000 op bestemming voor fabriek Feestmiddag kinderboekenweek Gymnastiekles voor moeder en kind in Sporthal J ouster reed door na aanrijding Raad Wymbritseradeel: ivorte agenda met kamerstukken Gratis hulp aan korpsen Maandag 6 november 1967 122e jaargang nr. 89 i Fr. 5 De collecte voor het Prinses Beatrix- Op verzoek van de gemeentepolitie van Enschede heeft de Sneker gemeen tepolitie hier gisteren de 33-jarige F. van H. aangehouden. Hij wordt ervan verdacht valsheid in geschrifte te heb ben gepleegd in Enschede. De man is op transport gesteld naar Enschede. betekent de bouw van deze nieuwe re genboog een welkome aanwinst, want het ligt in de bedoeling van de heer Van der Ven om et volgend seizoen mee in wedstrijden uit te komen. Tegen de 48-jarige K. V. uit Joure is door de Sneker politie proces-ver- baal opgemaakt. De man was gister avond met een auto tegen een lan taarnpaal gebotst aan de Jousterkade en vervolgens doorgereden. In Joure werd hij evenwel door de inmiddels gewaarschuwde rijkspolitie ontvangen en daarna gehoord door de Sneker po litie. In de tweede plaats zagen we de on stabiliteit van de mannen, zelfs van getrouwde en soms vooraanstaande persoonlijkheden, als een paar luchtige, Aan de Universiteit te Groningen slaagde voor het kandidaatsexamen scheikunde onze stadgenoot de heer K. Kussendrager. Met het uitnodigen van het gezel schap Roel Nijboer voor de jubileum- avond, heeft het afdelingsbestuur van de Vrouwenbond van het N.V.V. een goede keus gedaan. Het pretentieloos blijspel „Ja Poes-Nee poes” vol ver wikkelingen en humoristische situaties leent zich bij uitstek voor een genoeg lijke ontspanningsavond. Hoewel het gegeven hier en daar vrij goedkoop en zelfs plat is uitgewerkt, bezit het stuk toch voldoende elementen om het pu bliek eens lekker te laten lachen. En dat is tenslotte de bedoeling van een feestavond. Vijftien jaar bestaat de afdeling Sneek van de Vrouwenbond en al die jaren is deze afdeling bijzonder actief geweest. Aldus mevr. Van der Weide, die namens het district Friesland, de jubilerende afdeling toesprak en daar bij wees op de bereidheid steeds hulp te bieden. Er zijn perioden van op- en afgang geweest, maar de laatste tijd is het ledental sterk toegenomen. Na een opwekking om hard te werken voor De heer Grondsma informeerde naar de plannen voor de nieuwe brug in de nieuwe weg. Hij noemde die brug de „missing link” (ontbrekende schakel). Nu heeft de weg nog geen betekenis voor het doorgaande verkeer. De voor zitter zei, dat de plannen klaar zijn, maar er zijn enkele obstakels, die de uitvoering in de weg staan. In ’t Himsterhüs te Oosthem hield de hervormde vrouwenvereniging haar jaarlijkse koopavond met vele attrac ties. ’s Middags was er voor de kin deren gelegenheid om te grabbelen. Vanaf zeven uur ’s avonds kon men de gemaakte artikelen bezichtigen; tevens kon men zich vermaken met verschil lende attracties, zoals sjoelen, bal- gooien enz. Ook was er gelegenheid om op verschillende dingen te raden, o.a. een taart, een pop enz. Er was veel belangstelling, zodat de dames goede zaken deden. De gemaakte textiel kon worden gekocht. Men kon maar uit zoeken. Het overgeblevene werd door de heer E. Damstra bij opbod verkocht. Dat bracht ook nog flink wat op. Alles werd aan de vrouw en de man gebracht. De opbrengst was bijna f 2000 bruto, zodat de vrouwenver eniging weer een mooi succes heeft ge had. Tot slot werd de uitslag bekend gemaakt van de verloting en van de spullen waar men op had geraden, zo dat velen nog een prijs mee naar huis mochten nemen. Verschijnt MAANDAGS ïd DONDERDAGS A antooi vuoi administratie en redaktie JEDEMFll! HOI ft leletuon 05150 3008 Redacteur H A de Boer leletuon 4091 De Koninklijke Fabriek van Melk- produkten en Voedingsmiddelen „Hol landia” N.V. te Bolsward zal voor de periode van een half jaar een gedeelte van het Van der Heem-complex in Sneek huren. Philips in Eindhoven heeft nog geen definitieve bestemming voor de gebouwen gevonden. Hollandia zal het gedeelte, dat een oppervlakte heeft van ca. 1800 m2, ge bruiken als opslagruimte. Daar heeft men momenteel in Bolsward gebrek aan. Er wordt in deze stad door Hol landia wel gebouwd, zo lang de nieuw bouw evenwel nog niet gereed is, is het bedrijf mooi geholpen met de ruimte in Sneek. Er bestaan geen plannen om Hollandia geheel of gedeeltelijk te ver plaatsen naar Sneek. De huur is 1 no vember ingegaan en men gaat het ge bouw gebruiken tot en met 30 april 1968. Vrijdagavond is even voorbij Schar- negoutum een Volkswagen,- bestuurd door de 19-jarige Tj.J. uit Leeuwarden, van de rijksweg in de sloot geraakt. De jongeman werd niet gewond, maar de auto zwaar beschadigd. Tegenover de politie verklaarde hij, dat een te genligger niet had gedimd. Hij zou door de felle koplampen zijn verblind. De heer Grondsma informeerde naar de reden dat G.S. de beslissing over een raadsbesluit hebben verdaagd. Het gaat om straat- en wegverbetering en parkeergelegenheid in Folsgare. Deze werkzaamheden worden nu uitgesteld als gevolg van een gebrek aan finan ciën. Temporisering noemt men dit. De heer Nauta toonde zich bezorgd over de z.i. hoge uitgaven bij het openbaar lager onderwijs. De heer Grondsma had vernomen, dat er scho len zijn die nog een flink bedrag van de gemeente hebben te vorderen. De voorzitter legde uit, dat de besturen de voorschotten krijgen, die ze vragen. „MISSING LINK” De raad ging akkoord met het ont trekken van het voetpad Abbega-Rige aan het verkeer. Overigens is dit raads besluit slechts een formaliteit. De heer Gerding informeerde hoe ’t komt met de brug in dit pad. Deze blijft voorlopig bestaan. Op zijn vraag wan neer een en ander ingaat werd ge antwoord, dat dat van G.S. afhangt, die hun fiat moeten geven. Het pad zal dan verdwijnen en de betonplaten zullen elders worden gebruikt. De heer Sijbrandij deed een goed woordje voor z’n buurvrouw, die van het pad gebruik maakt. Daar is echter wel een mouw aan te passen. Hoewel het Fries korfbalteam vooral in het begin van de strijd de Amster dammers goed partij gaf, toonden de westelijke spelers en speelsters zich op alle onderdelen van het spel supe rieur aan de Friezen. Door hun betere conditie en sneller spel liepen zij de opgelopen 31 achterstand spoedig in en met de rust was de stand reeds 59 voor Amsterdam. Ook in de tweede helft waren de westerlingen technisch beter en in hoog tempo liepen zij steeds verder van de Friezen weg om tenslotte met 916 te winnen. De toeschouwers heb ben een uitstekende indruk gekregen van dit mooie spel en zij genoten dan ook zichtbaar. Dat het gezelschap Tetman de Vries in IJlst een goede naam heeft, bleek zaterdagavond weer duidelijk. Om 8 uur was het Mienskipshüs vol. Dit was voor de heer J. Hoomans, voorzitter van de ontspanningscommissie, het sein op het podium te klimmen en allen een hartelijk welkom toe te roepen. De burgemeester kreeg een speciaal welkomstwoordje. De heer T. de Vries gaf in een paar woorden een toelichting op het stuk en daarop ging het doek open. Daar stond de net 21 jaar geworden Wietske, alias de Wyldepüst, in volle heerlijkheid voor het publiek. Het zou een te lang verslag worden de be drijven en personen uit te beelden; we willen volstaan met te vermelden, dat van begin tot eind er magnifiek is ge speeld en er door het publiek volop is genoten. Zo aan het slot vroegen we ons af: wat heeft dit stuk ons nu gebracht? Wat heeft het ons willen vertellen? Wat zit er in? We menen in de eerste plaats het provocerende van onze jon ge mensen. Wietske hield het niet langer uit in Hooghemmen bij de ver- jaardagsvisite van omkes en muoikes en nichten. Zij wilde wat anders, meer vrijheid, meer haar eigen weg kiezen, fonds heeft te Oosthem f 75,—, Nijezijl f 66,55 en Abbega f 93,50 opgebracht. De Nationale collecte van de Fede ratie Zorg voor Zwakzinnigen heeft te Nijezijl f 56,opgebracht. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad verten ties) lager. Abonnementsprijs t 4. per half jaar. Franko per oost f6,— per naif jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeket Nieuwsblad Zaterdagmiddag werd er in Ami- citia een feestmiddag gehouden ter ge legenheid van de kinderboekenweek. Deze middag werd georganiseerd door de Openb. Bibliotheek. De zaal was geheel gevuld met kinderen rond de twaalf jaar. Ook werd deze middag de uitslag van de puzzelwedstrijd bekend ge maakt. Er waren in totaal 12 prijzen beschikbaar gesteld, in de vorm van boekenbonnen. De jongste winnaar was de 5-jarige Harry ligthart uit de 3e klas van de kleuterschool. Na de prijsuitreiking werden er nog twee films vertoond; één over ’t leven van mens en dier in Artis en de film „Alleen op de wereld”. De prijsuitrei king was in handen van wethouder Baaijens. Vrijdagmiddag werd er in de Sne ker Sporthal een openbare gymnas tiekles gegeven voor moeder en kind. Deze les stond onder leiding van de Kok uit Den Haag en werd gehouden onder auspiciën van het KNGV. De kinderert waren allen beneden de schoolleeftijd, dus nog geen zes jaar. De moeders konden nu eens gymnas tiek doen op een middag en de kinde ren meenemen. Het ging er leuk en gemoedelijk toe in de sporthal. De deelname was vrij goed, in tegenstelling tot de publieke belang stelling. (Wat wil je ook op zo’n door deweekse dag, waarop het .bovendien nog erg regende.) De sportevenementen in de nieuwe I team en de tafeltenniswedstrijd tussen sporthal werden donderdag voortge- de Nederlandse topspelers Bert Onnes zet met een middag voor de bejaarden. en Frans Schoofs. Met bussen werden plm. driehonderd bejaarden, hoofdzakelijk uit de be jaardentehuizen, opgehaald en naar de sporthal gebracht. De heer A. van Da len uit Roden verbonden aan de Stichting Opbouw Drente hield een' inleiding over gymnastiek voor be jaarden en nadat meisjes van de plaat selijke gymnastiekverenigingen een de monstratie lange mat en vrije oefening hadden gegeven, kwamen plm. veertig oudjes in aktie. Het werkte zo aanste kelijk op de andere bezoekers(sters) op de tribunes, dat zij de oefeningen mee deden. De oudste deelnemer was 95 jaar. ’s Avonds was er veel belangstel ling voor de micro-korf bal wedstrijd tussen een Fries en een Amsterdams Nadat in de twintigger jaren een se rie van deze fraaie wedstrijdschepen werd gebouwd, is na de opkomst van de Pampusklasse geen regenboog meer van stapel gelopen. Sinds enige tijd echter is Jachtwerf Dirk Potma aan de Geeuwkade bezig met een nieuwe boog te bouwen voor de heer W. v. d. Ven te Deventer. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de heer Potma deze primeur als een grote eer be schouwt en er wordt dan ook met enthousiasme en liefde aan de opdracht gewerkt. De heer Van der Ven kocht onlangs in Amsterdam de regenboog 25, die in dertijd op de bekende werf van De Vries Lentsch in de hoofdstad is ge bouwd, maar in een zeer deplorabele toestand verkeerde. Oorspronkelijk was het plan de boot door de heer Pot ma te laten vernieuwen. Bij nadere be schouwing viel het schip zo tegen, dat er eigenlijk niets anders van overbleef dan de kiel (750 kg), mast, gaffel en giek. Het kwam er dus op neer, dat er praktisch een geheel nieuw schip moest worden gebouwd. In de loop van deze winter hoopt de heer Potma met het karwei gereed te komen. Voor de Sneker regenboogclub de bond „Wie werkt, wacht een goed resultaat” en te trachten via een propaganda-aktie leden te wer ven, overhandigde zij de presidente van de Sneker afdeling een enveloppe met inhoud. Eenzelfde geschenk ont ving Sneek uit handen van mevr. Deelstra namens de Leeuwarder afde ling. De Sneker presidente, mevr. Tuin- stra, die de aanwezigen welkom had geheten, bedankte de dames voor hun woorden en geschenken en kon daarna met de vele aanwezigen genieten van „Ja, poes-nee, poes”. Mocht het toneelstuk dan artistiek bezien, nogal wat tekortkomingen heb ben, wat het spel betreft, was. dit aller minst het geval. Goed ingespeeld, een knappe enscenering en een uitstekende typering zorgden voor een succesvolle opvoering. Het dankbare applaus aan het eind van het laatste bedrijf onderstreepte de gevoelens .van het publiek op dui delijke wijze. Het feest bleef ook bij het laatste onderdeel (het bal, met medewerking van het duo Toussaint) bijzonder geanimeerd. Vrijdagavond botste de bromfietser S.W. uit Schamegoutum op het ge deelte van de oude rijksweg tegen een stilstaande auto, die onder een lan taarnpaal geparkeerd stond. Hij kreeg een hersenschudding. Vermoedelijk heeft hij niet goed opgelet en is zo te gen de wagen, die eigendom is van zijn plaatsgenoot S.P.v.d.W.A., gebotst. Smelcar Nieuwsblad is mu ««mbweenk «au NIEUWE SHEERER COURANT. SHEERER COURANT DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD blijken? Eén van de dames stelde, dat die houding, dat „neen’* zeggen, ook moest voorkomen in-het seksuele vlak en zij kreeg veel bijval Het tweede dat genoemd werd was het tegengaan van vloeken. Als er ergens gevloekt wordt het aandurven hier tegenop te komen. Het derde; zich niet schamen te bidden en te danken voor je eten als je ergens b.v. in ’n gelegenheid, je maaltijd gebruikt. Ofschoon men nog lang niet was uitgepraat, moest de dominee vertrekken. Jeugdouderling Boorsma sloot met een dankwoord het geheel af! Het koster-echtpaar had voor een voortreffelijk kopje koffie gezorgd. Maandag 6 november Jeugd en Muziek Het Belgische trio Orpheus (fluit, viool, violoncel) in de zaal van het stadhuis. Aanvang 20 uur. Maandag 6 november Algemene Le denvergadering Chr. Begrafenisver. „Draagt Elkanders Lasten” in Tali- tha Koem, Singel 44, Sneek. Aan vang ’s avonds 8 uur. Dinsdag 7 november Ver. van Slecht horenden Sneek. Tentoonstelling van hoorapparatuur in „Aere Perennius”, Kleinzand 10, ’s avonds 8 uur. Donderdag 9 november 's avonds van 79 uur bezichtiging van de nieuwe Christelijke Detailhandelsvakschool voor Friesland, IJlsterkade 11, Sneek. Donderdag 9 november Sporthal Sneek. Populair klassiek concert te geven door het Frysk Orkest. Aanvang *s avonds 8 uur. Donderdag 9 november Toneelgroep „Amicitia” met „De kinderen van de minister” (blijspel van André Roussin) in Amicitia Theater. Aan vang ’s avonds 8 uur. Na afloop bal. Vrijdag 10 november Jubileum NRV afd. Sneek. Wintersportavond in ho tel „De Wijnberg”, Marktstraat. Aan vang ’s avonds 8 uur. Tiisdei 14 en woansdei 15 novimber Krite Snits mei it blijspul „As de kat fan hüs is” fan Jelmer Wiger- sma. Jouns 8 ure yn ’t Amicitia The ater. Woansdei 22 en tongersdei 23 novim ber Jubileum-revue Snitser Frysk Toaniel jouns 8 ure yn Amicitia. PUZZELWEDSTRIJD De twaalf boekebennen werden ge wonnen door: Harry Ligthart, Hal- bértsmastraat 82, kleuterschool klas 3; Lisette Westhof, A. van Burenstraat 5, Sperkhemschool klas 1; Marjan Wu- ring, 3e Woudstraat 47, Sperkhem school klas 2; Jonny Kroon, Eesterzijl- straat 5, Lemmerwegschool klas 3; Martha v. d. Laan, Kielstraat 14, Loox- maschool klas 4; Annet Stallinga, G. Borgesiuslaan 39. St. Bonifaciusschool klas 4; Marjanke Tuinsma, W. Sante- mastraat 13, Chr. school v.g.l.o. klas 4; Tineke Posma, W. Noorderhorne 17, Ebenhaezerschool klas 5; Wim Rave- sloot, Marnezijlstraat 12, Th. v. Aquino- school, klas 5; Janet Ringnalda, Mqrra- hemstraat 53, Bolwerkschool klas 5; Joost C. Flach, Jachthavenstraat 17, Juliana-school klas 5; Thijs Wadman, Esdoornlagn 2, 6e Openb. Lagere school klas 6. Zondagmorgen waren ondanks het regenachtige weer veel jongeren in Ijlst present om de kerkdienst, die wel in de eerste plaats voor de jeugd was georganiseerd, bij te wonen. Ds. Van Schuylenberg van Tjerk- werd leidde de dienst, een accordeqn- club uit Lemmer, allen heel jeugdige muzikanten, werkte mee. De dominee bracht de jonge kerkgangers aan het hof van koning Nebukadnezar, waar ook Daniël als veertienjarige jongen heengevoerd was met zijn drie vrien den. Zij werden teen voor de moeilijk heid gesteld te kiezen voor Jeruzalem of voor Babel, voor het menu van God of het menu van Nebukadnezar. De koning van Babel wist drommels goed, aldus de predikant, wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Daarom moest die jeugd, en vooral jonge mensen met een goed verstand en een goed ge vormd lichaam, alle verbanden met ’t oude verbreken. De namen moesten veranderd worden en het eten van ’s konings gerechten, die eerst de af goden van Babel waren gewijd, moest hen de Joodse wetten en de God der Joden doen vergeten. Daniël en zijn vrienden echter vroegen verlof om van ’s konings aanbod vrijgesteld te wor den op een proeftijd van slechts 10 dagen. Het moet eerlijk gezegd, de dominee wist een en ander zó te brengen, dat jong en oud ingespannen luisterden. Het was muisstil, ook op de beide volle galerijen, hoewel de dienst, mede door het optreden van de accordeonclub, tot bijna elf uur duurde. Na de dienst was er nabespreikng. De kerkeraad (1 ouderling en 1 dia ken), de jeugdraad natuurlijk en nog een stuk of zeven meisjes. Waar waren de jongens? Waar bleven de ouders” Samengevat: waar waren „de negen?” Er is toch maar niets nieuws onder de zon! Ds. Van Schuylenburg schreef twee vragen op het bord: 1. Welke mach ten, behalve het communisme (in de preek reeds genoemd) proberen in 1967 de jeugd in de macht te krijgen? Antwoord: De LSD (verdovende mid delen) en het geld. De discussie, die zich hierover ontspon, was veelomvat tend. De tweede vraag: Waaruit zou bij ons die houding van Daniël moeten mensen hiervoor veel belangstelling hebben. De heer Couperus vroeg of de hoof den van de scholen niet de namen met hun ontstaan konden krijgen om zo een stukje heemkunde aan de kinde ren te kunnen geven. GEEN GELD GENOEG Aan het begin van de vergadering van Wymbritseradeels .raad wijdde burgemeester Van Hout donderdag avond een kort woord aan de nage dachtenis van oud-burgemeester F. Tjaberings, die juist een week tevo ren was overleden in de ouderdom van 75 jaar. De burgemeester gewaagde ervan hoe de overledene letterlijk met hart en ziel, door kwaad gerucht en goed gerucht, gedurende zestien jaar de be langen van de gemeente Wymbritsera deel heeft voorgestaan en bevorderd. Hij heeft en dan denk ik met name aan de zware bezettingsjaren, aldus de burgemeester de hitte van de dag en de koude van de nacht verdragen, maar óók aan dit zoals hij het zelf noemde „heerlijk ambt” zijn rijke vreugden beleefd. En als raad èn als college van burgemeester en wethou ders zullen wij zijn grote toewijding in dankbare herinnering houden. Het voltallige gemeentebestuur nam hierna staande een ogenblik stilte in acht. De voorzitter deed vervolgens iets ongebruikelijks, nl. behalve de raad ook het publiek welkom heten. Dat publiek was een schoolklas uit Heeg. Met de juffrouw mochten ze eens een raadsvergadering meemaken. (Hope lijk zijn de kinderen niet al te zeer afgeschrikt door de „drege petearen”.) De voorstellen van b. en w. leverden geen moeilijkheden op, zoals gewoon lijk. Naar aanleiding van bepaalde on derdelen stelden enkele raadsleden vragen. Binnen het uur waren alle punten „onder de hamer door”. NOGMAALS STRAATNAMEN De heer Heeringa drong er op aan, dat de mensen zo gauw mogelijk be richt krijgen van hun eventuele adres verandering. In een vorige vergade ring is immers besloten om in vijf dor pen de straten een naam te geven. De bewoners zullen daardoor zonder te verhuizen van adres veranderen. In afwachting van het aanbrengen van de naamborden zouden de mensen alvast bericht kunnen krijgen. De voorzitter zag echter veel prak tische bezwaren. Eerst moet deze zaak in ’t bevolkingsregister verwerkt wor den. Daar zal binnenkort een begin mee worden gemaakt. De heer Veldhuis zou graag zien, dat er in de dorpen op daartoe geschikte plaatsen situatietekeningen werden op- gehangen, waarop de straten met hun officiële naam. Hij merkte op, dat de De Kulturele Raad Wymbritseradeel heeft besloten om weer een serie mu-1 ziekinstrumenten aan te kopen. Deze tweede serie leerlingen-instrumenten zal speciaal bestaan uit es-instrumen- ten, alten en corhoorns. De leerlingen van de muziekkorpsen in de gemeente krijgen de instrumenten gratis ter be schikking. In de afgelopen jaren is met de eer ste serie van 20 instrumenten goed gewerkt. Bij diverse verenigingen valt een toeloop van jonge leden te bespeu ren. De KRW vraagt in een brief aan de besturen van de muziekverenigingen in Wymbritseradeel om bij aankoop van nieuwe instrumenten de oude niet voor een prikje weg te doen, maar deze te houden. Men kan ze immers gebruiken voor de leerlingen. En heeft men ze zelf niet nodig, dan kunnen ze bij de Kulturele Raad worden gedepo neerd om ze te algemenen nutte te gebruiken. De raad wil ze desnoods wel kopen. Als bijzondere service is in het ge meentehuis nog een collectie zeer bruikbare muziek voorhanden, waaruit men gratis keuze kan maken. Diverse dirigenten hebben hier al van geprofi teerd. SNEEKER NIEUWSBLAD mooi gevormde meisjes om hen heen dwarrelden. In de derde plaats zagen we hoe ons betreden van het hellende vlak altijd weer aan het licht komt. Dit zijn zo een paar indrukken. Het stuk past in deze tijd. Een lang applaus aan het eind, bloe men en dozen sigaren maakten het gezelschap duidelijk wat ze bij de aan wezigen hadden bereikt. De heer Hoo mans kon volstaan met een kort slot woordje. Allen gingen dankbaar naar huis.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1