Ijlster Concordia’ bestaat 70 jaar super-er e-af deling AGENDAJ Jeugdig fanfarekorps speelt in su ner-ere-afdeling HMi I I t t I j f 1 IJLST W YMBRITSER A DEEL en van Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, a t t t t 4 t 122e jaargang nr 90 Donderdag 9 nov. 1967 DRI1FH0UTS NIEUWSBLAD Verruiming werkgelegenheid in ’t noorden des lands zuivelindustrie Geld voor Man overleden tijdens Opbrengst kollekte werk in Ijlst H*E Snaekar Nieuwsblad is een wcembineede urtaave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ..Blaast altijd lustig. duidelijk en rein" in Heeg en Bolsward Concordia 70 jier Woonhuizen in Sneek provisioneel geveild o t I t 4 i lüüsl I SNEEKER NIEUWSBLAD tegemoet te de muziekkorpsen hebben nu allebei Nog steeds zijn er op onze we- er geslaagden. Zes leerlingen komen er venter, ook dit voor onze stad op het kunde wordt veel aandacht besteed. Het interieur van de school STEUN l CHRISTELIJK KORPS ’t faek in Concordia te rapen. Met het gevolg, dat de mu ziek als een nachtkaars uitging. DRIE ERELEDEN Omdat ogenblik ook nogal actueel is, hier de uitspraak van de directeur van een groot 1 Gistermiddag is in IJlst de 66-jarige schilder G. de Vries tijdens het werk onwel geworden en daarna overle den. De man was aan het werk bij een in aanbouw zijnde woning aan het Wijddraai. De kollekte voor het Prinses Beatrix - fonds heeft in de dorpen Oudega, Id- zega en Sandfirden samen f 67,90 op gebracht. In Heeg was de opbrengst f 121,04 en in Gaastmeer f 46,80. Onder de Linden twee woonhuizen pro visioneel geveild. Het eerste, een bur- gerwoonhuis aan de Bloemstraat nr. 16, groot 1,17 a, werd beschreven op f 8.369,door J. Plantinga te Parrega. Het woonhuis met erf, straatje e.d. aan de le Woudstraat nr. 29, groot 94 ca, werd beschreven op f 3.612,door H. Schrale te IJsbrechtum. Donderdag 9 november ’s avonds van 79 uur bezichtiging van de nieuwe Christelijke Detailhandelsvakschool voor Friesland, IJlsterkade 11, Sneek. omringd en vinden. In de Drachtster Courant Gelukkig ontvangt men een flinke subsidie van de gemeente. Daarover is men wel tevreden. Ook de industrie springt bij. En niet te vergeten de 265 donateurs. De Ulster bevolking staat er beslist wel achter. Concordia is een fanfarekorps, zoals de meeste korpsen in Friesland. Er zijn dus geen z.g. houtblazers. Over het al gemeen worden er geen zware num mers gespeeld, behalve wanneer dit verplicht is voor het concours. On langs speelden de Ulsters in Balk op een zaalfestival. Na afloop kreeg men daarvan een rapport, waarin geschre ven stond, dat er een „sublieme uit voering was gegeven. Wel een bewijs dus van het peil waarop gemusiceerd wordt. „Ik sjoch de takomst dan ek net sa tsjuster yn. Wy draeije knap”, aldus de heer Boorsma. Versen tint MAANDAGS an DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDKMP'lt POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H A de Boer Telefoon 4091 Er bestaan plannen om te komen tot de oprichting van een filmliga in Sneek. Wie hiervoor belangstel ling heeft kan zich als voorlopig lid opgeven bij het bestuur van het Sneker Nut. Donderdag 9 november Toneelgroep „Amicitia” met „De kinderen van de minister” (blijspel van André Roussin) in Amicitia Theatc.'. Aan vang ’s avonds 8 uur. Na afloop bal. Vrijdag 10 november Jubileum NRV afd. Sneek. Wintersportavond in ho tel „De Wijnberg”, Marktstraat. Aan vang ’s avonds 8 uur. Zaterdag 11 november Wedstrijden in de Manege tussen leerlingen van de Manege Sneek en die van Vrouw- buurtstermolen. O.a. ringsteken, stoelendans te paard en springen. Aanvang ’s middags 1 uur. Zondag 12 november ’s morgens 10 uur Open Deur dienst (voor ieder een) in de Ichthuskerk (Sperkhem). O.D. predikant ds. K. M. Witteveen spreekt over „Geloof en techniek”. veilingen met een aangepast veiling complex te Groningen en de uitvoe ring van twee bouwprojecten voor de verwerking en de handel in zuivelpro- dukten, nl. te Bolsward en te Heeg. De plannen worden als bijstands aanvragen voor 1968 aanhangig ge maakt bij de Europese Economische Gemeenschap. De Nederlandse garan tie kan dus worden nagekomen, indien d Europese Commissie van de E.E.G. geen bijstand uit het Europees Oriën tatie- en Garantie-Fonds voor de Landbouw voor de uitvoering van deze werken zou verlenen. Dc garantieprocedure beoogt een versnelde uitvvoering van deze pro jecten mogelijk te maken, teneinde de werkgelegenheid in de bouwnijverheid terstond te bevorderen en op langere termijn de structuur in het noorden des lands te versterken. De journalist Tom Rot houdt een praatje over „Heksen en heksenvervolgingen”. nog een J -Vh J verkeersveiligheid? boek leert ons dat remedie neesmiddel betekent.) In dezelfde krant wordt de in stelling van een koopavond voor Er zijn nog twee ereleden, aan wie Concordia veel te danken heeft: de heer B. Westerdijk en mevr. De Witte- van der Werf te Buitenpost. Na de heer Faber hebben veel direc teuren hun dirigeerstok gezwaaid voor de Ulsters. Namen als Jurgens. Kas persma, De Boer, Tiemersma, Wielin- ga, Heeringa zullen bij de ouderen heel wat herinneringen oproepen. Maar vooral aan hun plaatsgenoot Bram Feenstra bewaren de muzikanten dankbare herinneringen. Ook spreken ze met respect over hun tegenwoordige dirigent, de heer W. Valkema uit. (Ou dega (W.). Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs t 4, per half laar. Franko per oost f6,— per naif jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Op 24 en 25 november a.s. zal het in IJlst twee avonden feest zijn. Vrijdagsavonds zal „Concordia” een bijzonder jubileumconcert geven ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van het korps. De volgende avond wordt een amateuravond. Dan zullen tien muziek- en zanggroep- jes laten zien en horen wat ze kunnen presteren. Zeventig jaar is een hele leeftijd voor een muziekkorps. Dat moet gevierd worden. Het rijke verleden van het korps zal dan vast ter sprake komen in de toespraken, die er ook ongetwijfeld worden gehouden. En misschien staan de muzi kanten nog enkele verrassingen te wachten. In 1897 werd het korps opgericht. In het eerste bestuur zaten de heren A. Nauta en T. Nooitgedagt en nog een derde, wiens naam men ons in IJlst niet wist te vertellen. Daarvóór be stond ook al een korps, nl. „Balder”. Deze naam is ontstaan uit de begin letters van „Blaast altijd lustig, dui delijk en rein”. De heer F. Faber, gemeentesecretaris was de eerste di recteur van Concordia. Het erelid I. Kuipers (onze geregelde lezer wel bekend) kan over die eerste jaren nog heel wat vertellen. Hij is met zijn 81 jaar wel één van de oud sten, die al vrij spoedig na de op richting lid werden. Van de oprichters is niemand meer in leven vertelde men ons. Zo weet de heer Kuipers nog, dat men naar een concours in Drachten ging. Met de boot. Toen men vol ijver het concoursnummer aan het spelen was, ontglipte de dirigent zijn dirigeer stok. En had de man toen maar met zijn handen verder gedirigeerd, dan was het missschien nog goed gekomen. Maar hij bukte zich om het stokje op Kuipers is trouwens niet zo lang actief muzikant geweest. Zijn activiteit lag op een ander terrein. Tot op heden leidt hij echter nog steeds de uitvoe ringen. Vaak heeft hij ook in optoch ten het vaandel van Concordia gedra gen. En als er geld moest komen, dan wist de heer Kuipers wel wat te or ganiseren. Zo bracht hij eens binnen veertien dagen f 2000 bijelkaar. Aan deze verdiensten heeft hij dan ook zijn erelidmaatschap te danken. Tink Drylts hjoed-de-dei? Wy slaen nou wer op ’e tromme Elts moat einliks meidwaen Om mei de bitinkingsdagen In jefte foar Concordia to jaen Dy ’t ny ynkomd is wurdt stiper Foar safolle yn ’t jier En wy doarre wol to sizzen: Concordia is folie yn ’t spier Dat de Drylsters dit goed witte Lit har net yn earmoed sitte Dan wurdt it foar ’t korps en elts docht mei In echte jubileumdei! I. KUIPERS Psn., Drylts. Iedere vrijdagavond repeteert Con cordia in de kantine van Nooitgedagt. Over het algemeen worden de repeti ties goed bezocht. Het is een goede ploeg, zegt voorzitter Boorsma. De meesten zijn nog geen 20 jaar. Het oude korps bestaat dus wel uit jeug dige leden, die enthousiast zijn voor hun korps. De leerlingen ontvangen hun oplei ding op de Muziekschool Sneek e.o. Daar worden ze door de heer Valkema opgeleid' voor het diploma A. Ze mogen dan zelf weten of ze nog verder gaan. Dit voorjaar waren er vijf In het kader van de maatregelen ter verruiming van de werkgelegen heid, in het bijzonder in het noorden des lands, heeft de regering besloten een garantie ten bedrage van f 4,94 miljoen te verlenen voor de uitvoering van enige projecten ter verbetering van de agrarische marktstructuur. Yn Drylts is ’t feest oer 14 dagen Wy wolle der efkes stil by stean En nei de bitinking s dag en Wer fleurich fierder gean In bistean fan 70 jierren Dat is wis in hiele rek Eagje dy tiid, dy ’t wy mei bilibben Nou yn bitinken ris tobek Direkteuren gean en komme Soms in twivelich bistean Om finansjéle of oare reden Koe men amper fierder gean Mar de aide bodders seinen: Moat it korps dan eer de kop? En men hie wol yn ’e gaten Dat wie foar Drylts in hiele strop lenkear wie der wer sa’n spanning Mei BALDER waerd doe in fusy oangien Het voortbestaan van Concordia is vooral te danken aan de ondergang van Balder. Concordia, dat bij de op richting evenals thans een christelijk korps is. is ook een tijdje neutraal ge weest. Maar de laatste jaren neemt men deel aan de concoursen van de Oude Bond. Als hét hoogtepunt in de historie wordt het concours in 1961 in Workum beschouwd. Onder leiding van de heer Feenstra behaalde Concordia toen een eerste prijs met lof met 172 punten. Het hoogste aantal van het concours. Dat jaar mocht men ook deelnemen aan de z.g. vormingsdag, die in Assen werd gehouden. Het waren jaren van bloei. Het korps beschikte over een goede kern en er werden veel successen behaald. Op het ogenblik telt men 45 man (29 muzikanten en 16 drummers). Men speelt in de super-ere-afdeling, de hoogste. Het bestuur wordt gevormd door: R. Boorsma, voorzitter, J. A. Jel- gerhuis, 2e voorzitter, K. Zijnstra, secretaris, R. Westerdijk, penning meester, O. Schilstra, algemeen ad junct, en C. Lanting, bibliothecaris. De heer Westerdijk is al 25 jaar pen ningmeester. Hij is ongeveer 30 jaar lid, het langst van allemaal. JONGE LEDEN Wie in het Sint-Antoniuszieken- huis een patiënt wil bezoeken, moet zich aan enkele regels houden. Er zijn vastgestelde uren waarop men zijn bezoek mag brengen. Bij iedere patiënt mogen niet meer dan twee personen tegelijk op bezoek. Ver moedelijk zal het in de meeste zie kenhuizen in ons land niet veel anders zijn. Voor de kinderafdeling is om duistere redenen het aantal bezoekuren minder dan in de an dere afdelingen. Dat men niet op elk uur van de dag bezoekers wil is overigens wel begrijpelijk. De voor de hand liggende conclusie is dan ook, dat deze maatregelen, al zijn ze min of meer onsympathiek, blijk baar noodzakelijk zijn. Het is daar om wel interessant wat het dames blad „Prinses” van 4 november over deze zaak schrijft. In dit nummer is een reportage opgenomen uit een ziekenhuis in Ullevaal (onze aard rijkskundige kennis laat ons in de steek, maar het klinkt nogal Scan dinavisch). Daar is men tot de con clusie gekomen, dat het voor het zieke kind beter is wanneer de moe der ook buiten de bezoekuren bij hem kan zijn. De ouders mogen 5 uur per dag bij hun zieke zoon of dochter verblijven. Het ziekenhuis moedigt dit bezoek zelfs aan, om dat de kinderen zich er gelukkiger door voelen en dat komt hun gene zing ten goede. De ouders nemen hiermee een doel van de taak van de verpleegsters over. De vraag is nu maar of dit systeem het juiste is. Als dat zo is, is het te hopen, dat het ook in het Sneker zieken huis weldra wordt toegepast. Nu we het toch over ziekenbezoek hebben, sinds eën paar weken ma ken dé bezoekers weer gebruik van Van buiten en van binnen is er worden, heel wat opgeknapt. We mogen in Sneek, ja in de hele Zuidwesthoek, blij zijn met dit moderne zieken huis; waarin helaas steeds meer mensen moeten worden opge nomen, die evenwel gelukkig Vandaag is het nieuwe gedeelte in de chr. detailhandelsvak- school aan de IJlsterkade officieel in gebruik genomen. Onoffi- t deel werd het al een poosje gebruikt. Hier een kijkje in het wa- j Drachten onder de loep genomen, renkennis/natuurkunde verkoopkunde-lokaal. Aan het vak mens- f ZNJfL ---1 1. T 1 1 T 1 TT J -777 P rvtb/tCLC UUUIUbL UCLl CLU. I IU.UI. 10 b UCOtbCU. J.J.OL Ol LtCl CC. CV/ GLL/L UC OL.ICUI/L T voldoet aan de eisen die men aan een moderne school mag stel- i winkelbedrijf 7n" Drach- len. De leerlingen zijn te benijden. Op voordracht van de minister van Landbouw en Visserij, ir. P. J. Lardi- nois, zijn voor dit doel vier projecten bestemd: de bouw van een fabriek voor aardappelverwerking te Ter Apelkanaal, de uitvoering van een concentratieplan van groente- en fruit- Dat wie foar tiden wer in ütkomst Mei krapte oan leden wie ’t doe ek dien Mar finanssjeel wie dobber Elk draecht dér nou noch net yn mei Dêrom roppe wy tsjin harren: sunder C- een dikwijls genezing Potma een nieuwe regenboog bouwt langdurige zieken. Voor hem die Tiisdei 14 en woansdei 15 noviinber Krite Snits mei it blijspul „As de kat fan hüs is” fan Jelmer Wiger- sma. Jouns 8 ure yn ’t Amicitia The ater. Dinsdag 21 november Concert Frysk Orkest in Amicitia. Dirigent Alfred Salten. Solist Heinz Medjimorec, piano. Aanvang ’s avonds 8 uur. Woansdei 22 en tongersdei 23 novim- ber Jubileum-revue Snitser Frysk Toaniel jouns 8 ure yn Amicitia. artikel, die behalve het Betten. Met de reeds eerder ge- 25 kalenders. Veel waardevoller is, reeds aanwezige vraagteken bij ons melde aankoop door de befaamde aldus CTS-contact, voor ieder die vraagteken opriep. De kop zeiler Ulrik Jager van regenboog 34. aan deze actie meewerkte, het we- luidt:"„Wat is de remedie voor.de die ook grondig wordt opgeknapt, ten dat hij iets gedaan heeft voor woorden- schijnt deze klasse in het noorden zijn zieke medemens. ge- binnenkort tussen. t De leden betalen f 1,contributie J per week, studerenden f 0,50. Maar J toch heeft men voortdurend financiële zorgen. Binnen vijf jaar is het korps nl. tweemaal in uniform gestoken, t Eerst alleen shirts en kepi’s, later een compleet nieuw uniform. „Dy unifor- men, dat leit üs dreech”, zegt de heer t Boorsma. Er is nu geen geld om alle i nieuwe leerlingen in een nieuw pakje te steken. De vereniging heeft zelfs f nog een schuld. De aanschaf van nieu- we instrumenten is eveneens een dure aangelegenheid. Door notaris P. Feddema te Sneek werden gisteravond in restaurant weeij een glorietijd gaan. Donderdag 9 november Sporthal Sneek. Populair klassiek concert te geven door het Frysk Orkest. Aanvang ’s avonds 8 uur. een fijn paardenfestijn' te worden. Het aloude ringsteken staat ook op het programma. Het Stedelijk Muziekkorps heeft een nieuw repetitielokaal. Voortaan speelt men ’s maandagavonds in de gymnastiekzaal van de rijks-hbs aan de Almastraat. Tot nu toe was de chr. l.t.s. aan de Van Schouwen burgstraat de oefenplaats. Onze bei- den worden gehouden. Het belooL jlun ^asis in een middelbare school (de Harmonie in de aula van het chr. lyceum). Dat mag ook wel met zulke prima korpsen. In de Notenkraker, het blad van 7 reld mensen, die geloven in heksen. het Stedelijke, lazen wij de cijfers, Bijgeloof is een hardnekkig kwaad. (Jie men op het concours in Emmen Het was in vroeger jaren vaak de behaalde. Het zijn 23 maal een 9, oorzaak van de dood van onschul- 7 maaj een gy2 en 6 maal een 10. digen. De avond, die door het Nut j)je tienen waren voor opvatting en „x vandaag over een week wordt be- tempo, dus eigenlijk voor dirigent J de hoofdingang. Een fraaie entree, legd kan dan ook best interessant j0 Diederen. Voorwaar, een indruk- 4 wekkende lijst. ten: „Als er in Drachten een koop avond komt, zet men de klok voor het winkelpersoneel en onszelf te rug”. De man gelooft niet in een effect en ziet voor de winkelier géén zakelijk voordeel. Hij wijst er ver der op, dat personeel beneden 18 jaar de volgende morgen 2 uur la ter zou moeten beginnen en dat winkels in de buitenwijken geen publiek krijgen, dat alleen om de gezelligheid gaat winkelen. -*T Wie er van houdt om stoelendans te paard te zien, moet zaterdag naar de manege gaan. Tussen de leer lingen uit Sneek en die uit Vrouw- buurtstermolen zullen dan wedstrij- De jongens van de chr. lagere technische school (eerste klassen) De Friese regenboogvloot krijgt hebben in totaal 752 kalenders ver- 7nog meer versterking. Meldden wij kocht ten bate van Het Zonnehuis, met aïle mogelijke zorg worden maandag reeds, dat jachtwerf D. een vereniging tot verpleging van voor de heer W. v. d. Ven te De- de meeste verkocht was een prijsje regenboog 67 wordt beschikbaar gesteld. Dit ging naar (net straks aan de Sneker vloot toege- Hendrik Groeneveld, die niet min- zo’n krant als het SN) van vorige voegd. Dit schip werd nl. aangekocht der dan 54 heeft verkocht. Tien week ontdekten wij een kop bo- door onze stadgenoot de heer A. jongens verkochten elk meer dan ven een artikel, die behalve het Betten. Met de reeds eerder ge- 25 kalenders. Veel waardevoller is, f: 1 I w I t t I t 4 t 4 f t 4 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1