de Koningsruil Kappie Kannibalisme De verdwenen bankdirekteur Jaarlijkse feestavond Volksonderwijs met Rients Gratama Betere basis voor melkproduktie door passend rantsoen veevoeding I s Schaakclub Sneek 1 Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond 100 jaar in 1968 De boer en zijn bedrijf SMECOMA-DIPLOMA Kerknieuws Leger des Heils Sneek krijgt weer bezoek Basketballveren'ging in oprichting in Sneek Actie voor gehandicapten, ook in Friesland Geslaagd Burgerlijke stand i i ii 53-81 CIRCUS... niet zinvol vervangen CO HET HOOI co 00 h f e c U WENST EEN KAMEEL? Feuilleton door Tom Lodewijk I HOOFDSTUK XII Twee heren willen een onderhoud I (Wordt vervolgd) i» 4 WAT KOMT OP HOEK LEEUWENBURG zuurgehalten het risico van slepende melkziekte sterk toeneemt. “d Opnieuw krijgt het Leger des Heils van Sneek bezoek en wel van twee mensen van deze organisatie in Neder land, nl. de chef-secretaris, kolonel Ph. van Dalen, en mevr. Van Dalen-Taat. Deze leiders zullen aanstaande zondag de avondbijeenkomst leiden in het ge bouw aan het Kleinzand 20. De dienst zal beginnen om 20.00 uur. De officie ren van de afdeling Sneek verwachten, dat vele belangstellenden deze dienst willen meebeleven. was hij thans het slachtoffer. Als ik niet zo kapot geweest was doordat zij me in de steek had gelaten, en een dag in Parijs was blijven rond hangen in plaats van meteen de trein terug te nemen, was er niets gebeurd”, constateerde hij met een vage glim lach. „Tenminste corrigeerde de in specteur, „ik wil u dit wel verklappen, meneer Ijzerman, dat ik er mij nim mer bij neergelegd heb, dat het geld zo onverklaarbaar verdwenen was. Ik zou altijd één oog open hebben ge houden en het minste spoor als een bloedhond hebben gevolgd. Misschien zou de gerechtelijke molen, hoe lang zaam ze ook maalt, tenslotte ook deze zaak fijn hebben gekregen”. ,,’t Is mogelijk”, zei Ijzerman schou derophalend. Hans zag hem peinsend aan. Wat be zielde deze man, die kort tevoren als een zemelen pop tegenover hem had gezeten en die nu al zijn savoir vivre scheen te herwinnen? De trein was St. Quentin nu gepas seerd en raasde op topsnelheid door de Franse landouwen. Ijzerman stond op, maakte een verontschuldigend gebaar naar de inspecteur en wees op het bordje, dat aanduidde in welke rich ting het toilet was te vinden. Hij glimlachte: „U permitteert?” „Natuurlijk”< antwoordde Dekker en bleef zitten, om dan ineens als door een wesp gestoken op te springen. De houding van Ijzerman had hem vol komen in slaap gesust, diens gewillig heid en voorkomendheid zijn waak zaamheid verrast. Hij wrong zich door de coupé-deur en sprong de gang in, I maar werd door een slingerende be weging van de trein tegen de wand geworpen. „Néé riep hij angstig. Maar het was al gebeurd. Voor het op 31 oktober in het Sint Antoniusziekenhuis te Sneek afgeno men examen aantekening kinderver pleging slaagden de zusters: R. Berg man, Stadskanaal, S. Flapper, Nijega H.O., A. Hettinga. Blesdijke, G. Janzen, Leeuwarden, H. Teerenstra, Greonterp, K. v. d. Wal, Sneek. RAUWERDERHEM, maand oktober Geboren: te Sijbrandaburen: Hen- drika Anke, dv O. Boonstra en IJ. Bos ma; Anneke, dv R. S. Feenstra en J. van Akker; te Rauwerd: Jelle Gerke, zv G. van der Velde en C. M. ten Broe- ke; te Irnsum: Lydia, dv D. Nugteren en J. Smit; te Poppingawier: Franskje Frony, dv J. van der Wal en G. van Eijck. Gehuwd: H. van Gelderen, 24 jr te Hilversum en H. G. Melein, 22 jr te Irnsum. Overleden: te Haren: P. IJpma, 75 jr, geh. gew. m. W. Lolcama, van Sij brandaburen; W. Posthuma, 88 jr, w.v. J. de Jong, van Terzool; te Leeuwar den: A. Bergsma, 78 jr, geh. m. J. Kooistra, van Irnsum; idem: A. de Vries, 87 jr, geh. gew. m. A. M. Schlich, van Irnsum. le klasse: S. Hogeboom-Hokwerda, zonder verder spelen door Hogeboom opgegeven, J. Wiersma-Visser 01, S. Hogeboom- Miedema 01, Schaap-Kerstma 1414, te Winkel-Turkstra 1414, Wester-Al- bada jr. 1414, Hokwerda-Faber 10, v. d. Velde-Siemensma 01. Stand aan de kop: Albada, Kerstma. Turkstra allen 314 uit 5, Hokwerda 3 uit 3, Siemensma 3 uit 5. 2e klasse A: v. d. Wal-Tjalsma 1414, H. Brouwer- 5. Wiersma 01, Bergsma-Tj. Wier sma 01. Stand aan de kop: S. Wiersma 5 uit 6, v. d. Wal 4 uit 6, Tjalsma 314 uit 4, Tj. Wiersma 214 uit 4. 2e klasse B: Bouwman-Binnema 01, De Vries-v. Lingen 01, Nauta-N. Hogeboom 01, Zwaan-Jongstra 10. Gedrang aan de kop: Hogeboom 314 uit 4, v. Lingen 314 uit 5, Zwaan en De Vries, beide 3 uit 5. 3e klasse: L. Albada sr.-Smid 10, Lyklema-v. d. Meer 01, A. M. Brouwer-Cramer 01, Boersma-Larooy 01, A. Arema- Jongedijk 10. Gedrang aan de kop: Larooy 45, Cramer en v. d. Meer 46, Jorna 34, Arema 35. a b Ned. Herv. Kerk. In de hervormde gemeente van Oudega (W.) is tot kerkvoogd gekozen de heer A. v. d. Schoot. Zij willen om de basketballsport in Sneek een start te geven het initiatief nemen tot de oprichting van een bas- ketballvereniging, die voor iedereen openstaat. Zowel scholieren als niet- scholieren,, die graag dit spel willen beoefenen, kunnen zich hiervoor schrif telijk opgeven bij de heer T. T. Meijer, Tsjomme Wiardaleane 7, Sneek, met vermelding van naam, adres, leeftijd en geslacht. Libertien III was zeer gebolgen op Kappie. „Hoe heb je mij dit alles kunnen laten welgevallen!” schreeuwde hij. „Onderdanen moeten hun koning met hand en tand verdedigen!”" „Hun koning!” smaalde Kappie. „U hebt uzelf tot koning gemaakt hier, maar daarvóór was u een gewoon pas sagier, die met alle geweld voor zee man wilde spelen! Het is ja fraai, dat ik nou nog de schuld krijg! Een prut ser bent u! Sturen kon u niet, en uw kookkunst leek nergens op, toen zette 53. Eenmaal in de kooi gestopt, be gonnen Libertiens onderdanen luid te roepen hoe onaardig zij die behande ling vonden. De Maat barstte los in ’n hartverscheurend schreien. „Was ik maar nooit zeeman gewor den!” gierde hij. „Dan zat ik rustig in Lutjewier, inplaats van in een kooi! Wat een ellende en narigheid Geslaagd voor het diploma ZM-V assistent-zuivelmachinist) de heren G. Cnossen te Gaastmeer en H. Wijnja te Oppenhuizen. Zjj genoten hun oplei ding bij de Stichting Vakopleiding Smecoma te Baarn, een door het be drijfsleven in de metaalnijverheid in het leven geroepen opleidingsinstituut. Deze stichting verzorgt reeds bijna 20 jaar de opleiding tot vakman in het midden- en kleinbedrijf, waarbij zowel de rijksoverheid als het bedrijfsleven belangrijke financiële bijdragen leve ren. De bedrijfsopleidingen worden op praktische en didaktische gronden in twee delen gesplitst, nl.: le een twee jarige opleiding tot adspirant na een vooropleiding op de lagere technische school; 2e een tweejarige voortgezette opleiding tot gezel, respectievelijk monteur. De diploma’s zullen zaterdag 18 no vember te Leeuwarden worden uitge reikt. Wit: Kdl, Lbl, pion b4. Zwart: Ka4, Df5, Te2, Th5, Lc3, Pa2, Pc2, pion a3, b5, c4. b. diagram c. Th5 op h3. Helpmat in drie zetten. Ook de hooiwinning is aanvankelijk tengevolge van het ongunstige oogst- weer moeilijk verlopen. Aan de hogere eisen, die dan gesteld worden aan de veldbewerking en ’t nadrogen in de tas, is vaak onvoldoende tegemoet geko men. Tengevolge van broei en schimmel is ook de kwaliteit van het hooi on gunstig beïnvloed. Dit komt slechts ten dele uit de analysecijfers van de bemonsterde partijen naar voren. In dit opzicht zal een beoordeling naar kleur, reuk e.d. van het hooi duide lijker taal spreken. Hij zag hoe Ijzerman aan het eind van de corridor, het portier opende. Hij hief zijn hand, maakte een groetende beweging. Toen zag Dekker de grijze jas nog even fladderen. Hij sprong te rug, het compartiment in, en trok aan de noodrem. Met oorverdovend gekrijs van remmen stopte de trein enkele honderden meters verder, een conduc teur sprong haastig uit een open por tier, nieuwsgierige hoofden versche nen overal voor de ramen. Dekker en Hans sprongen naar be neden op het grindbed, snelden langs de trein. Dekker lichtte haastig een conducteur in, die nu langs de trein om een dokter riep. Een heer in zwarte overjas met een koffertje in de hand daalde voorzichtig de treden af, volgde het drietal. Langs de spoorbaan vonden ze toen ’t lichaam van Bernard Ijzerman, gro tesk verwrongen, de handen wijduitge- strekt, het gezicht deerlijk geschonden door de val op de ruwe ballast. De dokter boog zich over het li chaam, voelde de pols, tilde voorzichtig de gesloten oogleden op. Toen haalde hij met een welsprekend gebaar de schouders op. „Niets meer aan te doen?” vroeg de inspecteur. „Niets meer aan te doen”, bevestigde de arts. „Ik begrijp er niets van”, bracht de conducteur in ’t midden, „als de man er uit had willen springen, had hij het toch kunnen doen nadat we St. Quen tin verlietende trein was nu op topsnelheid. Hij had geen schijn van kans het er levend af te brengen”. „Dat was ook niet de bedoeling”, zei de inspecteur. „U gelooft „Jahij wist wat hij deed.” O Waarin het gaat over de heer Van de(r) Hubbelebub die door afdaling steeds hoger komt, en over versierende pionnetjes. En waarin blaauwe en witte tweelin gen luidkeels om hulp roepen, of zo u wilt luidkameels. En waarin koningen tot torens promoveren om via deze stellage tot het Nir wana op te stijgen. En waarin u tenslotte een merkwaardige stel ling tegenkomt. Om te beginnen met Van der Vel de, die met wit speelde. Of het zwarte pionnetje op e4 nu het witte verlies versierde, of de zwartspeler zelf, ik kan het u niet met zekerheid zeggen, hoe wel ik het laa‘:‘e waarschijnlijker acht. Zeker is dat Siemensma door prachtig spel een punt rijker werd. We dalen af naar de tweede klasse, waarin Van der Hubbelebub, onder het pseudoniem Van der Wal, een schit terende puntenverdeling bewerkstel ligde in zijn partij met Tjalsma, hoe wel gezegd moet worden dat pion c5 van laatstgenoemde niet een grote ver sierder genoemd kon worden. Nog lager, in de derde klas ,werd de witte koningstelling op hardhandige wijze door een pionnetje vernietigd. Bijna grootmeesterlijk. Lyklema ver liet teleurgesteld de arena. Van der- Hubbelebub, pardon, Van der Meer versierde echter een vol punt. Het een en ander biedt een gunstig perspectief voor de heer Van der Nieuwelid in de vierde klasse Helaas bezitten wij deze klas niet, weshalve genoemde heer het hogerop zal moeten zoeken, met alle risicos van dien. UITSLAGEN EN STANDEN Het oude gezegde „Niet het vele is goed, maar het goede is veel” is nog steeds van toepassing. Op het moment kunnen we het toepassen op de voer- positie van een groot deel van de weidebedrijven. Er is de afgelopen zomer veel voer gewonnen, de voer- positie geeft ons in dit opzicht geen zorgen. Naast de hoeveelheid is de kwaliteit echter zeer belangrijk. verloren, toen hij ontdekte, dat hij zichzelf verraden had, dat niemand tot nog toe enige achterdocht had ge koesterd en zijn eigen bekentenis het net om hem had toegehaald. Het was, na het verraad van Jeanne, de laatste en beslissende klap geweest. Daarna was hij naar alle schijn een gebroken man. Hij sprak niet, hij scheen zich automatisch te bewegen. II'.’ reageerde niet op vragen dan met een kort ja of nee. Hij had met niets- ziende blik uit het raam zitten sta ren, terwijl inspecteur Dekker en Hans zwijgend rookten. Maar toen leek het, of hij plotseling de last van zich af schudde en eens te meer de joviale, actieve bankman werd, die ze altijd hadden gekend. Uit zichzelf begon hij te praten, te vertellen van zijn jeugd. Het was een harde jeugd geweest. Veel vriendelijks had Bernard Ijzer man als jongen van de mensen niet ondervonden. En daarna was het hard werken, vossen, sparen, om vooruit te komen in de wereld. Hij had zich een levensbeschouwing gevormd, dat geld de wereld regeert. Geld was macht. Daarom was de eervolle positie, die hij zich als directeur van de bank in Dalen verworven had, voor hem niet meer dan een tussenstation, doch hij merkte met het verloop van de jaren, dat hij daar ook voorgoed op dood spoor zou moeten blijven staan. Toen was de gedachte gekomen aan Amerika, voor hem het land van on begrensde mogelijkheden voor iemand die, om te beginnen, over enig kapi taal beschikte en voorts niets of nie mand zou ontzien om zijn doel te be reiken. In Jeanne van Anckersteen had hij, meende hij, een ideale partner ge vonden al was gebleken, dat zij deze levensfilosofie nóg consequenter toepaste dan hij zelfen daarvan u m’n goede schip op een zandbank Allemaal omdat u zo deksels graag vrij wou! „Bah, ik word zeeziek van dat gesakker om vrijheid. We raken van de ene narigheid in de andereWas maar in Opdol gebleven!” „Die narigheid komt alleen doordat die wilden niet weten wie ik ben!” snauwde zijn vorst. Kappie haalde zijn schouders op. „Best, dan zal ik hen NU zeggen, wie u bent!” zei hij. „U moet het zelf maar weten!” En op geprikkkelde toon vroeg hij het opperhoofd te spreken. Terwijl de trein reed langs de vriendelijke stationnetjes van de Pa- rijse voorsteden, constateerde Hans Miedema, dat bij Bernard Ijzerman een merkwaardige verandering had plaats gehad. Hij had een ogenblik het bewustzijn RANTSOENEN Gezien het bovenstaande zullen aan het samenstellen van de rantsoenen extra zorgen moeten worden besteed. De wijze waarop de eigen voermidde- len worden gecombineerd met het aan te kopen voer, is van grote invloed op de melkproduktie. De variatie in het eigen ruwvoer is vaak ook groot, en het zal belangrijk zijn verschillende kwaliteiten naast elkaar te voeren. De mogelijkheden hiertoe zijn het grootst bij een voeropslag, waar keuze moge lijk is. Naast een produkt van latere sneden past het beste een produkt ge wonnen van de eerste snede. Bij een vochtige, boterzuurrijke kuil moet goed hooi worden gevoerd, ter wijl naast het gebroeide hooi goede voordroogkuil in feite onmisbaar is. Een zo goed mogelijke combinatie van het eigen ruwvoer geeft een beter effect van het aangekocht voer. Het streven naar een besparing op arbeid heeft tot gevolg, dat het voeren van uitsluitend krachtvoer (brok) sterk toeneemt. Vooral dit jaar zal het zeker moeten worden gezocht in een kracht- voedermengsel met een ruime ver houding tussen v.r.e. en Z.W. In veel gevallen zal hier het bijmengen of vooraf verstrekken van een zetmeel- rijk product nodig zijn. Voor de bedrijven waar naast kracht voer steeds zetmeelrijk voer wordt verstrekt, zal ook aan een iets ruimere verstrekking van zetmeelrijke pro- dukten moeten worden gedacht. Een rantsoen, waarin naast minder goed ruwvoer een nauwe v.r.e. Z.W.-ver- houding voorkomt en waar onder de norm wordt gevoerd, geeft een groter risico voor slepende melkziekte. ALLE DIERGROEPEN STELLEN EISEN Al te vaak wordt het ruwvoer van slechte kwaliteit bestemd voor jong vee en droogstaande- of oudmelke koeien. Ook deze dieren stellen hoge eisen aan het eigen ruwvoer in het rantsoen. De voedering juist in die tijd is van groot belang voor de ontwikke ling en toekomstige produktie van het dier. Tracht door een goede combinatie van eigen- en aangekocht voer een passend rantsoen samen te stellen. Uw bedrijfsvoorlichter kan u hierbij zeker behulpzaam zijn. Op deze wijze legt u een betere basis voor de melk produktie van uw veestapel en voor komt onnodige vooraankopen. J. de B. Dus zwart begint met een super- slechte zet en volhardt daarin, en na wits derde zet staat zwart(!) mat. Door het superslecht te doen doet u het juist goed. Zo in de trant van: Een kapper scheert alle mensen die zichzelf niet scheren. Vraag: Scheert de kapper zichzelf? Antwoord: Zo ja, dan niet; zo neen, dan wel! Oplossingen van 11 A, B en C (9 punten!) insturen voor 7 december bij J. H. Turkstra, Chr. Schotanusstraat 15, Sneek. Nu Sneek met het gereedkomen van de sporthal een basketball-outillage bezit, die voldoet aan alle te stellen eisen, hebben de gezamenlijke leraren lichamelijke opvoeding gemeend, dat deze mogelijkheid ook benut moet worden. Geschrokken van het snelvoetig ka- meelbeest? En helpmats? Ach, dat is nog niets. Progressief Radicalen heb ben reeds geruime tijd het leven ge schonken aan zelfmat, maximommer, zebra, sprinkhaan, leeuw, en zelfs de mythologische centaur is weer opge staan. Om slechts een enkel voorbeeld te noemen... In dit verband is het grappig het z.g.n. kannibalenschaak’ te memoreren. De heer P. B. van Dalfsen, verontrust door genoemd schaakcircus, is de sar castische geestelijke vader hiervan. De regel hierbij is dat ieder stuk de eigen schappen in zich opneemt van alle stukken die het geslagen heeft, dus een paard gaat „en passant” slaan, of een koning neemt in allerijl de vlucht en bereikt in twee stappen de andere kant van het bord, en (hij heeft eens een loper en een pion verorberd, want:) promoveert of reïncarneert tot toren. Als koning kan hij'nooit meer mat gezet worden, een prettige ge dachte voor de eeuwige verliezer. Een leuk spel, trouwens, om je geheugen te scherpen Indien u denkt dat alleen schakers van een ernstig geintje houden, ook (andere) wetenschapsmensen schieten soms.uit..hun slof. Wat denkt" u van die pas gepromoveerde dokter uit Til- IwBl KWALITEIT RUWVOER Wat de voerwaarde betreft zullen de verschillen met het vorig jaar niet groot zijn. De uitslagen van het ruw- voeronderzoek wijzen, wat de Z.W. (zetmeelwaarde) en het v.r.e. (voeder- norm ruweiwit) betreft, in deze rich ting. Daar het bij deze vergelijkingen om gemiddelde cijfers gaat, kunnen per bedrijf de verschillen wel groot zijn. Hiermee moet zeker rekening worden gehouden. Behalve de voerwaarde zijn er an dere factoren, die de kwaliteit van het ruwvoer mede bepalen. Juist in dit opzicht kunnen de afwijkingen t.o.v. de vorige stalperiode groot zijn. GRASKUIL Gedurende het voorjaar waren de omstandigheden voor het voordrogen zeer ongunstig. Het ingekuilde gras had een te laag drogestofgehalte en was soms zeer ongelijkmatig van sa menstelling. Daardoor is een groot deel van de eerste snede kuilen min of meer mislukt. Dit blijkt uit de te hoge ammoniakfrakties en boterzuurge- halten, die veelvuldig voorkomen. De opname van deze kuil is minder goed, terwijl tevens bij de nieuwmelke koeien tengevolge van de hoge boter- i Dinsdagavond hebben de leden van Volksonderwijs kennis kunnen maken met de Nederlands-talige show van Rients Gratama „Vingertjes in de pap”. Een kennismaking, die over het alge meen goed is bevallen, al zullen velen toch zijn Fries programma prefere ren. Niet helemaal onbegrijpelijk ove rigens, want Gratama heeft veel num mers van zijn Friese programma een vingertje in de Hollandse pap laten houden, zodat een vergelijking tussen deze twee voor de hand ligt. En dan valt inderdaad een vergelij king niet altijd in het voordeel van zijn nieuwste produktie uit. Met name de conférence voor de pauze, waar zijn show voor een groot deel een afgietsel is van „moai waer en lange dagen”, komt in de memmetael na tuurlijker, minder geforceerd en ook spitser naar voren. Desondanks boek te Gratama, vooral op het politieke vlak, met onder andere zijn toespelin gen op de verhoudingen in de Tweede Kamer (afd. diepvries, rode bessen op sap en cola met een tik) veel suc ces. Een nummer als Pake en Beppe echter heeft een uitgesproken Fries karakter en doet het in die taal ook aanmerkelijk beter dan in het Neder lands. Een nadeel hierbij is natuur lijk ook, dat velen zijn Fries program ma al eens gehoord en gezien hebben, zodat het verrassingselement vaak ont brak. De liedjes daarentegen waren voor het grootste gedeelte nieuw en vormden door de meesterlijke tekst verweg het beste deel van de show. Zowel het openingslied je, als „Excel lentie”, de mannetjes met hun autotje, Bidder Roderijck, Snik,, Snak Snok- kerke, maar vooral het liedje na de pauze over het omgekeerde leven (be gin bij je tachtigste en dan rustig te rug) waren stuk voor stuk bijzonder goed. Wat ook opviel in dit, programma was het feit, dat er weer meer ensem- ble-werk aan te pas kwam. Enerzijds een voordeel door de meerdere varia tie, anderzijds een nadeel, omdat deze nummers niet het sterkste onderdeel vormden en bovendien een goede mu sicus nog niet noodzakelijkerwijs een goede acteur behoeft te zijn. Een num mer ais „De Vergadering” bijvoor beeld viel uit de toon en behoort niet in een dergelijk programma thuis. Hoewel zijn stemmogelijkheden soms toch iets te kort schoten, wat o.m. in de imitaties tot uitdrukking kwam, waren de politieke sprekers, vooral dank zij de voortreffelijke teksten, op nieuw een succes. Gratama speelt graag met woorden en doet dat voortreffelijk, even goed als een Henk Onderstijn en Joop Ver- beke kunnen componeren. De prachti ge composities van deze twee, die met Karst de Groot voor een vrijwel volmaakte begeleiding zorgden, on derstreepten dit volledig. Dat er drie man aan te pas zijn gekomen om het wel zeer simpele décor te ontwerpen, leek ons verder wel wat te veel van het goede. Het is voor Volksonderwijs te ho- In het kader van de eeuwfeestvie ring van het KNGV in het volgende voorjaar wordt thans reeds een lan delijke aktie gevoerd: „Vreugde be leven is vreugde geven”. De initiatief nemers van deze aktie hebben zich ten doel gesteld landgenoten, die door een of ander lichaamsgebrek zijn uitgeslo ten van sportbeoefening, te laten de len in de feestvreugde, welke het 100- jarig bestaan van het gymnastiekver bond voor zijn leden meebrengt. De commissie, die deze sympathieke aktie stimuleert en leidt en daarvoor reeds zeer veel medewerking .onder vindt, heeft vele plannen. O.m. reizen met het Rode-Kruisschip Henri Du- nant”, kamperen in het KNGV-rekrea- tie-oord te Beekbergen, het verstrek ken van bandrecorders en van blin- degeleide-honden enz. Dat hiervoor veel geld nodig is spreekt vanzelf. Ge lukkig heeft de aktie overal, waar KNGV-ers wonen, een gunstige en enthousiaste ontvangst gekregen en is er in KNGV-gelederen al een behoor lijk bedrag bijeengebracht. Hoewel de Friese turngemeenschap. georganiseerd in de Turnkring Fries land, reeds een steentje bij droeg, was de algemene ledenvergadering van de kring van mening, dat er nog veel meer gedaan moest worden. Er is met algemene stemmen besloten tot een z.g. bliksemaktie onder alle Friese KNGV-verenigingen. In overleg met het Turnkring-bestuur is deze aktie vastgesteld in de week van 1320 november a.s. De verenigingsbesturen zijn dienaangaande reeds per circulaire ingelicht en ook de RONO heeft er aan dacht aan geschonken. De leden, van klein tot groot, in de verenigingen zullen door middel van alle mogelijke initiatieven zoveel mo gelijk geld bijeen trachten te brengen. Eventueel kan men bedragen overma ken op het landelijke gironummer 13000 van „Vreugde beleven is vreug de geven” te Utrecht. Het Turnkring- bestuur zal het door de Kring Fries land totaal bijeengebrachte bedrag af ronden tot een rond geheel. burg. Het sphijnt dat de laatste stel ling bij zijn proefschrift luidde: Het branden van wierook tijdens de con secratie kan worden door het roken van sigaren. Zo op het oog een onzinnige stel ling, maar merkwaardig zinvol als u het dichterlijk beschouwt Probleem no. UB en C. B. S. Witte (probleemblad 1967-5) (tweeling) Oplossing van probleem no. 7 (Turk stra) is: 1. Dg8! tempo. Na de vijf mo gelijke zetten van zwart voltrekt de witte dame het vonnis door mat te geven op resp. e6, d5, c4, g4 en g2. De verleiding: 1. Da2 faalt op 1 h4! Behalve dat dit pionnetje dus ’n extra variant versiert, heeft hij als (belang rijkste) functie het verhinderen van een nevenoplossing. Ook 1. Df8 faalt wegens 1 Kd4! En met schaakjes ko men we ook al niet verder. Aan de beurt is probleem 11. En dus maken we er een gekke boel van. Pak uw bord en zet neer. Wit: Kd7, Pb3, pion a5. Zwart: Kb7, Tel. Zwart begint en helpt uit alle macht en overtuiging mee aan het voor hem verrukkelijke feit dat hij mat komt te staan na de derde zet van wit, die hieraan volgaarne zijn medewerking verleent. Om u even te helpen hoe het een en ander in zijn werk gaat, volgt hier de oplossing. 1. Te8 Pd4 2. Ta8 a6t 3. Kb8 Pc6 mat. Bekom even van de schrik, en meet u een bepaalde tegen natuurlijke mentaliteit aan. Dit is een z.g.n. helpmat in drie van drs. G. H. Blaauw (probleemblad 1967-4). Deze componist maakte er een tweeling van door paard b3 te vervangen door een kameel op het zelfde veld b3. En deze moet u zelf maar oplossen als zijnde probleem 11 A. O ja, u wilde nog weten wat een kameel is. Wel, een kameel staande op bijv, el is een stuk dat vandaar uit kan komen op b2, d4. f4 en h2. Geen paardesprong dus, maar wel. een kamelensprong! Drie punten te ver dienen. De koek is echter nog niet op. „Tja,” zei Dekker nadenkend, „en toch, meneer Ijzermanuw voor gevoel heeft u bedrogen. Ik was in derdaad in Parijs om u op te sporen, toen me bleek, dat u niet in Brussel geweest was. Maar de enige geldende reden, die ik daarvoor had, was u te vertellen, dat er in uw huis was inge broken, en u in het belang van het onderzoek te vragen, zo spoedig mo gelijk terug te komen.” „Dus je wist... je wist... niets?” hijgde Ijzerman en hij staarde hem met uitpuilende ogen aan. „Niets van wat u me zoéven heeft verteld,” bevestigde de inspecteur. Hans Miedema schoot op van zijn stoel; Bernard Ijzerman was bewus teloos ineengezakt. Okki probeerde vergeefs hem te troosten en keek hulpzoekend naar Kappie. Doch deze was te druk met koning Libertien in gesprek om dat te bemerken. pen, dat de talrijke toeschouwers, die de Friese artiest met een gul applaus beloonden, met evenveel enthousiasme de vergaderingen zullen bezoeken, zo als de voorzitter van de afd. Sn,eek, de heer W. A. Edens in zijn openings woord opmerkte. Want, aldus spreker, wij moeten vooral interesse tonen voor de school en voor de kinderen, die op die school zijn. Ongeïnteresseerd aan de kant m brengt schade aan de school. hebben doelbewust geko zen voor de openbare school en wij zul len ons moeten inspannen om te be grijpen, welke moeilijkheden de kinde ren hebben. Dit kan de onderwijzer alleen niet doen. Dit dient in onder linge samenwerking tussen ouders en onderwijzers te geschieden. In dit ver band wees spreker nog op de School raad, die in het nieuwe bestel veel nuttig werk kan doen en verzocht de leden zich beschikbaar te willen stel len om plaats te nemen in de schooldis- trikten, waarvan er zes in Sneek en één in IJsbrechtum zullen komen, ten einde straks daadwerkelijk iets voor de openbare school en voor de kinde ren te kunnen doen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 6