A AGENDAJ ,God is mijn lied’, Scharnegoutum wint wisselprijs in jubileumjaar r Openingsweken Sneker Sporthal met populair concert besloten Geslaagde feestavond P.T.T. Leerlingen leidden bezoekers rond uitgebreide detailhandelsvakschool voor nieuwe Plannen voor nieuwe uitbreiding al goedgekeurd IJLST WYMBRITSERADEEL en lil Stopper R ienstra (ONS 1A) geweigerd wegens te lang haar Ba Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maandag 13 nov. 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD door rood licht I St. Maarten in Lemmcrwegwijk Eerste prijs voor „Looft den Heere” n R- Hal heeft onvoldoende akoestiek Oud-stadgenoot Poiesz in Oosterwolde onderscheiden Ds. Bijl, afkomstig uit Ijlst. naar Buitenpost SF' 40-jarig bestaan zaterdag intiem gevierd 122e jaargang nr 91 Duitse matroos ging uit rijden met wagen uit Sneker garage Hei Sneeltar Nituwsbtad w een aecombtneefde urtaave «en NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD middelbare detailhandelsvakschool in J. W. B. OPTREDEN W' n «j Versciiunt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur EL A de Boer Telefoon 4091 O ■is Tientallen kinderen uit de straten ten oosten en westen van de Lem merweg deden vrijdagavond me", aan de lampionoptocht ter gelegen heid van St. Maarten. De drumband van Jong Advendo verleende mede werking. Het lichtjesfeest trok veel belangstelling. Voor de kleintjes was de route aan de lange kant, zo dat men verscheidene vaders en moeders al gauw zag lopen met kin deren op de rug of op de arm en lampions in de hand. De optocht heeft op de kinderen een onverge- telijke indruk gemaakt. De Chr. zangvereniging „Looft den Heere” te Heeg, direkteur H. v. d. Meer van IJlst, behaalde op het Priis- sj ongen te Leeuwarden in de afdeling Uitmuntendheid een eerste prijs met 336 punten. Jaarlijks zingt het koor in de ad ventstijd in een bijzondere kerkdienst in Lutkewierum en natuurlijk ook in eigen dorp met het kerstfeest. Ook is er elk jaar het festival van de Federa tie Wymbritseradeel. Dit jaar wordt dat op vrijdag 24 november gehouden, ter gelegenheid van het jubileum in Scharnegoutum, in de hervormde kerk. Het koor, waarvah zowel hervorm den als gereformeerden lid Zijn, zingt meest a-capellewerken. Een enkel stuk ook wel eens met orgelbegeleiding. Be- ap jooa siamuinu ajqapdjaA ap aAjeq concoursen, waarin veel tijd gaat zitten, zingt men graag werken van oude meesters. Het bestuur ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. kleurloos en dor. Daardoor kreeg de glanzende stem van de soliste geen en kele kans. Het massale koor kon even min tegen deze situatie optornen. Van het orkest konden de koperbla zers zich nog laten gelden, hout en strijkers hadden niet de gelegenheid zich in het samenspel te onderscheiden. De Sneker Sporthal is een aanwinst van niet geringe betekenis. Voor de sportbeoefening zijn opzet en accom modatie voortreffelijk. Voor het concertleven biedt onze stad gelukkig betere mogelijkheden. De plm. 750 bezoekers, door de heer Doevendans hartelijk welkom geheten, uitten hun dank in een enthousiast ap plaus. De soliste kreeg op charmante wijze een bloemstuk aangeboden. Diri gent Feenstra ging eveneens met bloe men naar huis. en zes part-time-leerkrachten (buiten de directeur) les in a.v.o. (algemeen vormend onderwijs), commerciële vak ken en handenarbeid. Ze krijgen een algemene basisopleiding. Na twee jaar kunnen ze het typediploma behalen en na vier jaar behalve het diploma van de school ook het middenstandsdiplo ma. In het laatste jaar gaan ze stage lopen bij verschillende zaken. In een drietal Sneker winkels (Bijlsma in de Galigastraat, de Wijde Gaper, Leeu wenburg, en De Vries, Frieswijkstraat) zijn de etalages door de leerlingen in gericht. De voorzitter van ’t Kristlik Frysk Selskip, de heer R. Boomgaardt uit Leeu warden, feliciteert de voorzitter van „God is mijn lied”, de heer M. Lootsma van Scharnegoutum (rechts). In het midden de „Noardske Balke’. Dinsdag 21 november Concert Frysk Orkest in Amicitia. Dirigent Alfred Salten. Solist Heinz' Med imorec, piano. Aanvang 's avonds 8 uur. Woansdei 22 en tongersdei 23 novim- ber Jubileum-revue Snitser Frysk Toaniel jouns 8 ure yn AmiciiH GROTE BELANGSTELLING Van de vijf nieuwe lokalen zijn er drie als theorielokaal in gebruik. In één daarvan kunnen de leerlingen le ren typen. De school beschikt over 24 schrijfmachines. Dan is er een han- denarbeidlokaal, dat sterk herinnert aan een technische school, door z’n houten werkbanken en gereedschap. Vlak naast de ingang is de stijlvolle directeurskamer en daarnaast het vijf de lokaal, het warenkennis/natuur- kunde/verkoopkunde-lokaal (waarin u donderdag d.m.v. een foto in onze krant reeds een kijkje kon nemen). De beide lokalen in het oude, stenen ge deelte zijn in gebruik als teken/recla- me-lokaal en ruimte voor 4 etaleren. ’s Middags zowel als ’s avonds was de belangstelling groot. Meer dan 350 mensen kwamen het bestuur geluk wensen met de uitbreiding. Een groot aantal bloemstukken (meer dan 30) bood een feestelijke aanblik. Een bij zonder cadeau ontving men van de fa. Meinesz te Harlingen, die het werk in semi-permanente bouw heeft uit gevoerd. Deze zaak schonk een fraaie bar in de aula. Concierge J. dé Boer eiï z’n vrouw gebruiken hem als echte barkeepers. Een voorzittershamer, be stemd voor de personeelsvergaderin gen, werd aangeboden door boekhan del Baarda. Verder ontving men nog leermiddelen en kantoorbenodigdhe den. ’s Avonds kreeg iedere bezoeker een kop soep aangeboden van de fa brikant van een bepaald merk soepen. Deze geste viel in alle opzichten wel in de smaak. WANDSCHILDERING In de aula is een prachtige muur schildering aangebracht, een schepping van de tekenleraar, de heer F. J. Dijk stra. Een compositie van vlakken en lijnen symboliseert de school. Men vindt er iets terug van het gebouw, de leermiddelen, de hoed van de Griekse god Mercurius (de god van de handel), het kruis (symbool van het christendom) en de ogen van de uil (de wijsheid). In de middagpauze wordt de aula ge bruikt als overblijflokaal voor de leer lingen van buiten de stad. En ze komen uit de hele Zuidwesthoek. Voor hen worden door de concierge gedekte ta fels klaargezet, compleet met bordjes en bestek. Voor twintig cent kunnen ze een kopje koffie kopen. Er zijn hans 106 leerlingen, verdeeld over vijf klassen, twee eerste en drie tweede. De jongens vormen de meer derheid, maar het aantal meisjes is zeer aanzienlijk. De leerlingen hebben nu ook een schoolclub opgericht, met de naam ,,’t Neertje” (opgediept uit de boeken). Onlangs is het bestuur geko zen en vrijdag was er al een schoolduif, compleet met beatband. De leerlingen krijgen van drie vaste MAMMOETWET De Sneker school is één van de vier soortgelijke scholen in ons land( de andere staan in Tilburg, Rotterdam en Dordrecht), die al geheel zijn inge past in de Mammoetwet. Als deze wet (1 augustus 1968?) wordt ingevoerd, krijgen de leerlingen ook keuzemoge lijkheden wat de vakken betreft. Bij het stichtingsbesuur, waarvan de heer W. G. Baarda voorzitter is, be staan plannen tot oprichting van een Zaterdag speelde ONS IA een uit wedstrijd tegen Blauw-Wit IA in Leeu warden. De wedstrijd was nog niet eens begonnen of het was al mis. Stop per Jan Rienstra van ONS had nl. vol gens de scheidsrechter J. van Beugen te lang haar. De scheidsrechter wilde de wedstrijd niet laten beginnen, voordat Rienstra vervangen was. Rienstra weigerde het veld te verlaten met als gevolg, dat de heer Van Beugen de wedstrijd niet wil de fluiten. De weigering van Rienstra was overigens heel logisch, want in de reglementen staat niets over te lang haar. Na enig overleg werd besloten om een andere scheidsrechter de wedstrijd te laten fluiten. Dit werd de heer R. P. Bosma, KNVB-scheidsrechter, die de wedstrijd naar behoren leidde. Volgens insiders zal dit muisje nog wel een staartje krijgen. De wedstrijd eindigde in een 82 overwinning voor Blauw-Wit. sen) heeft de toneelgroep enthousiast gespeeld. Dat de een daarbij toonde wat meer talent te bezitten dan de ander, spreekt haast vanzelf. Het is nu eenmaal voor niet-hoofdstedelingen bijzonder moeilijk om de plat-Amster- damse typeringen aanvaardbaar te realiseren. Hoofdzaak is echter, dat het publiek volop heeft meegeleefd met de manipulaties van Van Vlinderstein, waarbij de Chinese verkleedpartij wel het meeste succes had. Het kapwerk werd verzorgd door D. Hamersma, terwijl mevr. Dantuma souffleerde. In zijn openingswoord werd vice- voorzitter Das onderbroken door een besteller van de PTT, die een expres- sebrief bezorgde, afkomstig van St. Nicolaas. De Sint deelde hierin mee, dat hij weer voornemens is verschil lende P.T.T. gezinnen met een bezoek te vereren. De heer Das vertelde ver der nog, dat de personeelsvereniging groeit, maar dat de ledenvergaderin gen wel wat beter bezocht konden worden. Hij wenste tenslotte ieder een gezellige avond toe. welke wens, ge tuige de stemming in de zaal, wel in vervulling is gegaan De muziek tussen de bedrijven door, en tijdens het bal van „The Midnight Four” heeft daar toe voor een niet onbelangrijk deel bij gedragen. Er zijn nogal wat dirigenten ge weest in die veertig jaar. De eerste was de heer Renzema van Wommels. Hij werd opgevolgd door J. Faber te Bolsward, W. Muizelaar uit Koudum. S. Hoekstra van Nijland en E. Hogeweg uit Scharnegoutum. Mej. Heeringa nam vervolgens een jaar de directie waar. Zij is nu nog reserve-dirigent. Sinds 1952 zwaait de heer Kornelis, nu dus als bijna 15 jaar, het dirigeerstokje bo ven het koor. De laatste jaren behaalde men op concoursen steeds een eerste prijs. In en vlak na de oorlog is er ook een kinderkoor geweest. Dat ging een tijdje goed, maar kon toch geen stand hou den. In 1950 is dit koortje ter ziele gegaan. Ups en downs dus. Maar de grootste up is toch wel de Noardske balke. Onze oud-stadgenoot de heer G. J. Poiesz uit Oosterwolde is donderdag middag onderscheiden met de zilveren ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Burgemeester dr. T. H. Oosterwijk van Ooststellingwerf speldde hem deze medaille op in ver band met het feit, dat hij veertig jaar als magazijnchef in dienst is geweest bij Poiesz NV Agrarische Mechanisa tie in Oosterwolde en voordien in Sneek. Gistermiddag heeft ds. R. Bijl af scheid genomen van de hervormde ge meente van Joure. Zondag 26 novem ber zal hij 's middags om 2 uur, na vooraf ’s morgens om half tien te zijn bevestigd d.or zijn vriend, prof. dr. R. Bijlsma te De Bilt, intrede doen in de hervormde gememte van Buitenpost. Ds. Bijl werd op 25 september 1909 in IJlst geboren. Hij bezocht in Sneek het stedelijk gymnasium. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs £4,— per half jaar. Franko per oost f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Maandag 13 november Ver. van Vrijz. Hervormden. Voordracht mevr. Hjjl- kema-v. d. Veen. Fredehiem, aan vang 8 uur. Tiisdei 14 en woansdei 15 novimber Krite Snits mei ,t Li....pul „As de kat fan hüs is” fan Jelmer Wiger- sma. Jouns 8 ure yn ’t Amicitia The ater. Kornelis te Oosterc- 1. GEZELLIGE CLUB De 27 leden 19 dames en 8 heren zijn er uiteraard ook trots op. Zij zingen met enthousiasme. „We hebben een gezellige club. Voor een groot deel mensen die al jaren lid zijn en met goede stemmen. Men is uitstekend op elkaar ingespeeld”, vertelde ons zater dag een der best” ‘m. Het bestuur wordt gevormd foor: M. Lootsma, voorzi“ J. Bruinsma, vice- De feestelijkheden ter gelegenheid van de opening van de Sneker Sport hal, begonnen op 26 oktober, werden donderdag besloten met een concert door het Frysk Orkest, waaraan de zangeres Tine Fraterman, sopraan, de Bolswarder Oratoriumvereniging en het Sneeker Cantatekoor medewerking verleenden. Dirigent was de heer A. Feenstra, die voor deze feestelijke gelegenheid een programma van iver- ken uit de opera- en operettewereld had samengesteld, dat er zijn mocht. Populaire werken in de beste zin van het woord werden ten gehore gebracht. Voor orkest waren er Ouverture tot de opera „Guillaume Tell” van Rossini, ’n selectie uit Bizet’s Carmen, twee Hon gaarse dansen van Brahms (aan het einde van het concert gebiseerd) en Weber’s Freischütz-ouverture. Tine Fraterman zong de aria van Rosina uit Rossini’s Barbier, de Aria van Annchen uit Webers Freischütz, beide met or kest en de sopraan-solo in de lofzang uit Cavalleria Rusticana van Mascagni met koor en orkest. Voorts waren er operette-fragmenten: het Vilja-lied uit de operette „Die lustige Witwe” van Franz Lehar en, ten besluite, de wals „Rosen aus dem Süden” van Joh. Strauss. Dirigent Feenstra en zijn grote schare uitvoerenden komt een woord van oprechte dank toe voor de seri euze wijze waarop geprobeerd werd deze werken in de klanksfeer te zetten i waarop zij recht hadden. Op zijn aan wijzingen werd prompt gereageerd. Het geheel maakte de indruk uitste kend te zijn voorbereid. Helaas hadden de zangers en spelers de akoestische ei genschappen van de hal tegen. In deze droge ruimte is vrijwel geen klank- 1 reflexie te bespeuren. Alles klonk even Sneek. Zodat de jongens en meisjes, die van school gaan en verder willen niet naar Zwolle of Groningen hoeven. ’s Middags op de receptie werd het woord gevoerd door de heer G. A. I Demper, secretaris van de Stichting Christelijke Detailhandelsvakscholen in Nederland. Hij wenste het bestuur geluk met deze „echte school”. Voor zitter Baarda sprak een kort woord van hulde aan directeur Dijkstra. De inspecteur van het middenstandsonder- wijs, de heer J. G. de Dood, roemde eveneens de school. Namens het per soneel sprak de heer J. C. Eibers, onderdirecteur. Hij bood een bloem stuk aan. Het christelijk gemengd koor „God is mijn lied” te Scharnegoutum heeft zichzelf een aardig jubileumcadeau bezorgd. Het won nl. vorige week de wis selprijs, de z.g. „Noardske balke”, tijdens het jaarlijkse zaalconcours in Leeuwarden. Het 40-jarige koor behaalde het hoogste aantal punten van de 48 koren, die aan dit tweedaagse zangfestijn, dat woensdag en donderdag in de Harmonie te Leeuwarden werd gehouden, deelnamen. In de afdeling ..By ütstek” (uitmuntendheid) kreeg men niet minder dan 373 punten. Zaterdag avond werd in gebouw Elim de prijs uitgereikt. In eigen kring vierde men deze avond tevens het jubileum. Het jaarlijkse concours werd geor ganiseerd door de Bond van christe lijke zangkoren in samenwerking met het Kristlik Frysk Selskip. Er werden Friese liederen gezongen. Zaterdag avond kwam een deputatie van drie man de prijs uitreiken aan het bestuur van „God is mijn lied”. Het is de eerste keer, dat het Schar- negoutumer koor deze prijs heeft ge wonnen. Een mooi succes, niet in het Gistermorgen om kwart voor negen ontstond behoorlijke materiële schade door een botsing tussen twee auto’s op het kruispunt Óosterdijk-Leeuwarder- weg. De 37-jarige mej. S.W. uit Den Helder reed door het rode licht en kwam daardoor in botsing met de auto van onze stadgenoot A.K., die van de Oosterdijk kwam. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Tegen de 21-jarige Duitse matroos H.H. uit Lübeck is proces-verbaal op gemaakt. Vrijdagnacht nam hij uit de garage van Hoppe aan het Martiniplein een auto weg en ging daarmee uit rij den. De eigenaar, de heer W. Hoppe, zag hem echter weggaan en ging er meteen achteraan. Even voorbij de Lemmerbrug wist hij de jongeman klem te rijden. Hij bleek onder invloed van sterke drank te verkeren. In plaats van op de kustvaarder, die in onze stad lag gemeerd, heeft hij de nacht verder in het politiebureau door gebracht. Het nieuwe gedeelte, dat met inven taris 3 ton kost (gebouw alleen onge veer f 200.000), wat geheel met subsi die wordt bekostigd, is gebouwd door fa. Meinesz Montagebouw te Harlingen. Verder werkten er aan: fa. Westerman, Leeuwarden (centrale verwarming), fa. Slager, Leeuwarden (inst. elektri citeit), fa. Dontje, Hoogezand (verf- en schilderwerk), fa. Bekker, Leeuwarden (sanitair), fa. Wester, Sneek (vloerbe dekking en gordijnen), Galvanitas N.V., Oosterhout (meubilair), Wijers N.V., Amsterdam (luxaflex). Gemeen tewerken Sneek maakte het ontwerp en ook de tuinaanleg werd door de ge meente verzorgd. Materialen en ge reedschappen werden geleverd door Amsterdamsch Etalagebedrijf en fa. Luctor te Baarn. Een personeelsvereniging heeft voor het verzorgen van haar feestavond de keus tussen het engageren van een ge zelschap en het optreden van eigen krachten. Zal in het eerste geval, ar- tistiek bezien, wellicht meer te genie- ten zijn, de tweede mogelijkheid be- I zit, door de speciale sfeer, een zekere bekoring, die men nergens anders aan- treft. De sport- en ontspanningsver- eniging PTT afd. Sneek heeft zaterdag- avond, in zaal Hanenburg de tweede mogelijkheid gekozen, door met eigen krachten de klucht „Binnen zonder kloppen” van Willem van lependaal op te voeren. Een keus, waarmee het publiek, blijkens de reacties van de stampvolle zaal, het wel eens kon zijn. Het echtpaar Ludovicus en Caroline Bavelaar, gaat op aandrang van de ba zige vrouw en tegen de zin van de sullige echtgenoot, hun huis verhuren aan Jonkheer van Vlinderstein, die echter een doodgewone bedrieger blijkt te zijn. Als het echtpaar op va kantie is, tracht de pseudo-jonkheer met behulp van Thea de gehele inboe del te verkopen aan twee opkopers, Witte Joop en Slome Kobus. De koop wordt inderdaad gesloten, maar tot betalen komt het maar steeds niet, on danks de smeekbeden en de dreige menten van de jonkheer. Dit wordt nog erger, als de heren de drankkel- der ontdekken. Als dan eindelijk het geld op tafel zal komen, komt het dienstmeisje van Bavelaar (die ook met vakantie was) onverwacht terug en ontmaskert de bedrieger. Het inmiddels teruggekeer de echtpaar is dan nog net op tijd om de inboedel te redden (al is de drank voorraad wel aanzienlijk geslonken) en de man aan de politie uit te leve ren. Ludovicus had toch gelijk met zijn wantrouwen en zijn vrouw buigt dan ook deemoedig het hoofd. Onder regie van J. Muurling (die enkele verouderde uitdrukkingen in de tekst iets meer had kunnen aanpas- voorzitter, mej. A. Heeringa, secreta resse, mej. T. Glastra van Loon, pen- ningmeesteresse, en S. Visser, alge meen adjunct. Vier leden werden 40 jaar geleden al lid. Het zijn: mej. Heeringa, mej. W. Wiersma, mej. J. Boersma en mevr. T. Zandstra-v. d. Heide. Alleen mej. Wiersma is al die 40 jaar lid geweest. De juiste datum van oprichting is ove rigens 26 augustus. Maar vanwege de vakantietijd heeft men de viering uit- minst voor de dirigent, de heer A.gesteld tot afgelopen zaterdag. DIRIGENTEN De chr. detailhandelsvakschool voor Friesland aan de IJlsterkade is nu wat de mogelijkheden voor uitbreiding betreft halverwege. Op het terrein kunnen nog vijf lokalen worden bijgebouwd; eventueel kan deze bouw in twee fasen worden gerealiseerd. De eerste stappen daartoe zijn al genomen; het ontwerp is zelfs door de rijksgebouwendienst al goed gekeurd. Besprekingen over deze tweede uitbreiding zijn gaande. Dit vertelde de directeur, de heer A. J. Dijkstra, ons donderdagmiddag tij dens de receptie, die werd gehouden ter gelegenheid van de eerste uitbreiding. De genodigden voor de officiële ingebruikname op een dag na een jaar na de opening van de school wachtte een kleine verrassing. Zij werden door leerlingen rondgeleid door de school, die met vijf lokalen en een ruime aula is uitgebreid. De meisjes en een deel van de jongens, die deze taak vrijwillig verrichtten, zorgden er voor, dat de mensen op hun gemak werden gesteld, een consumptie konden gebruiken en de inlichtingen krijgen die ze wilden. Ze deden het voortref felijk.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1