Mammoetwet ook Sn eek BOTTINE 74 Waterpoortshow XI SLAGERIJ STIENSTRA i i I I f I I in Enkele van de vele verrassende VROOM DREESMAIMIMI s I O 'f- I omBméren 89 9.95 229.- 2.75 I s 17.90 4.95 GROTE LANDELIJKE TENTOONSTELLING P. STILMA H. STILMA DE WIT HOENDERS KONIJNEN en SIEROUIVEN ALS REKLAME 750 gram VERSE WORST 2.50 4.50 I h Uitslag etalagewedstrijd Kinderboekenweek het geld, dat U s 139 ’I' 16.90 1 o? ƒ7 Sr Mammoetwet ook op ouderavond o.l. school Ijlst 11 6.- Wij zijn VERHUISD naar Zeepost 15.50 van LEMMERWEG 311 3.90 mtifiis n»i uno r Het nieuwsblad heeft in vergelijking met andere kranten de meest intense van verspreiding. Het wordt in zijn ge- Telef. (Privé): 05150 - 3488. Bedrijf blijft gevestigd LEMMERWEG 26 meente. buurtschap oi streek in dui- Westersingel te Telef.: 05150 - 4006 zenden gezinnen gelezen. Gespeld MAVO is Daarom aan teklame in het nieuwsblad uitgeeft goed besteed. 48 1966 316 41 L.E.A.O. EN M.E.A.O. GYMNASIUM poppenmoedertje UITSLAG o o Vervolg van voorpagina LAVO I' I' SAMENWERKING BRUGJAAR kin- van AUeen te Leeuwarden. OVERHEERLIJK IS ONZE EIGENGEMAAK TE ROOKWORST, ROLPENS en HOOFDKAAS (Alléén DINSDAG en WOENSDAG) Telefonische bestellingen gaarne vroegtijdig. N. Noorderhorne 15 Sneek, Tel. 2653, b.g.g. 5327 Poppeïedikantje van mooi beukehout in frisse kleurtjes, met lang telraam en leuke decoratie. Zeer solide en royaal model, 55 cm lang, op wieltjes,voor de grote pop van het Prachtige cakeschaal van sterk helder glas met fijn korenaar motief en goudfilet. Afmetingen 34 x 14 cm. Een leuk cadeau dat altijd van pas komt Vorige week dinsdag hield de o.l. school in IJlst haar jaarlijkse ouder avond. Om 8 uur opende het hoofd, de heer Speerstra. de bijeenkomst met een woord van welkom. Hij sprak er zijn vreugde over uit. dat de avond zo goed was bezocht. Nadat de gebruikelijke agendapun ten waren afgehandeld, hield de heer Speerstra een inleiding over de wet op het voortgeze' onderwijs, de z.g. .Mam moetwet’, die in 1968 in werking treedt. Er werd met grote aandacht geluis terd. Verder stond de avond in het teken van het afscheid van mej. Bijlsma. Haar werd dank gebracht voor alles, wat zij in het belang van het openbaar onderwijs had gedaan. Als blijk van waardering werd haar een Makkumer bord aangeboden. Tenslotte vertoonde mej. Bijlsma dia’s over haar vakantie reis naar Zwitserland. Oosterse tapijten. Een prachtige collectie eigen import tapijten in vele dessins, af metingen en soorten, zoals Beloutsch, Kelim, Karadja, Hamadan, Shiras, Afghan enz. En weet U dat er al Perzische tafel' kleden zijn voor Dames- en derwanten nylon, met tricot boord en gevoerd metfrotté. In zwart en diverse kleuren. Een warm ge schenk vindt een warm onthaal. Da- mesmaten 7-9 4,90. Kindermaten 4-6 Op grond van de selectie, die dan plaats heeft naar aanleiding van het advies van het hoofd der school, de schoolvorderingentest, het psychologi sche onderzoek of eventueel de resul taten van een proefklas zullen de leer lingen worden toegelaten tot de brug klas van het gymnasium, het atheneum, de school voor havo of de school voor mavo. Over de te kiezen gemeenschap pelijke methode zal tijdig tussen de verschillende onderwijsinrichtingen overleg moeten worden gepleegd. Eveneens zullen in onderling overleg richtlijnen moeten worden vastgesteld, idem: Joose Flach. Jachthavenstraat 17; Jan Gerrits, Willemstraat 7; Roe- lien Goemans, Franekerstraat 12; Gijs- bert de Graaff, Sytsingawiersterleane 10; Christien de Graaff, idem; Martha Graafsma, Fred. Hendrikstraat 58; Ces- ca Heidinga, Leeuwarderkade 17; Christina v. d. Hoek, Koopmansgracht 17; Janneke Houtman, Joh. Bongastr. 10; Hanneke Houtman, idem; Sijbout Jaasma, Gajus Nautastraat 10; Limmie Jillings, Napjustraat 54; Steinie Jil- lings, W. de Zwijgerstraat 42; Lelie de Jong, Q. de Blaustraat 17; Piet Jorna, Age Piersstraat 15; Annemieke Kam- sma, Frieswijkstraat 4; Roelien Kam- sma, idem; Kornelis Landmeter, Speers 85; Tonnie Luters, Napjusstraat 112; Yke v. d. Meer, Galigastraat 20; He- lenneke v. d. Meulen, Hoogend 6; Mar go van Oerle, Stationsstraat 11; Mar griet Oppenhuizen, Koopmansgracht 22; Greetje v. d. Ploeg, Sytsingawier sterleane 2; Ankie de Ree, H. Sytstra- Straat 24; Janet Ringnalda, Morrahem- straat 53; Pietje Roosjen, Worp Tjaar- dastraat 36; Henk Rozenberg, Molma- wei 1, Rien; Akke Sinnema, Snecanus- straat 14; Lucie Smid, Havenstraat 26; Greetje Smid, idem; Hans Stellingsma, Jachthavenstraat 7; Anne Rinze Stoel- winder, Prinsengracht 12; Corrie Stoel- winder, idem; Jopie Stoelwinder, idem; José Stuik, Barrewier 1; Albert v. d. Veen, Stationsstraat 32; Herma v. d. Veen, idem; Anne Veenstra, Berken laan 42; Heinrich de Visser, Gysbert Japiksstraat 50; Anton de Vries, Graaf Adolfstraat 14; Ronald v. d. Werf, An na van Burenstraat 19; Catrientje Wes ter, Oude Koemarkt 77; Louis Westhof, Age Piersstraat 14; Menno Westhof, idem; Frits Westhof, idem; Anja Wes- tra, Worp Tjaardastraat 49; Ans Bea Wiersma, Gajus Nautastraat 13 ;Wietze Wiersma, idem; Jonette Wiersma, idem; Marjon Wind, Stationsstraat 11: Chris tien Winkler, Koopmansgracht 17; Niesk Witteveen, Stationsstraat 14; Cis ka Zijlstra, Kielstraat 26; Henriette Zijlstra, Marktstraat 24. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld. welke de hoofden der scholen voor ge woon lager onderwijs dienen te han teren bij het bepalen van advies met betrekking tot schoolkeus. Daarbij valt te denken aan een uniforme school vorderingentest op basis van een ge lijkgerichte didactische aanpak en een gelijke stofbehandeling. In de brug klassen zouden wellicht dezelfde proef werken moeten worden gegeven, zij het dat de beoordeling voor de ver schillende „streams” verschillend moe ten zijn. Omstreeks de jaarwisseling zou aan de hand van de behaalde resultaten in nauwe samenwerking tussen de onder wijsinrichtingen opnieuw een selectie kunnen plaats vinden. Deze kan de overplaatsing van de ene school naar de andere tot gevolg hebben. Na deze selectie zou voor het gymnasium aan de te onderwijzen vakken het vak La tijnse taal kunnen worden toegevoegd. Door eerst dan het vak Latijn aan het programma toe te voegen wordt de doorstromingsmogelijkheid bevorderd. Op grond van de determinatie in het brugjaar, waarbij de docenten van de verschillende scholen nauw zullen moeten samenwerken, kunnen de leer lingen dan bv. de studie voortzetten in: 2e kl. gymnasium, 2e kl. atheneum, 2e kl. havo-school, 2e kl. mavo-school 4 j., 2e kl. mavo-school 3 j., het lager be roepsonderwijs. Op deze wijze worden zoveel moge lijk waarborgen geschapen dat de leer lingen terecht komen op de school, die in overeenstemming is met hun be gaafdheid en aanleg. Uitgaande van het aantal leerlingen dat de laatste jaren werd toegelaten tot het gymnasium, de R.H.B.S. de M.S.M. en de ulo-school, kan er op worden gerekend dat ongeveer 200 leerlingen de verschillende brugklas sen zullen bevolken. De laatste drie ja ren bedroeg het aantal toegelaten leer lingen; ulo 120, 123 en 116, waarvan voorlopig bestemd voor andere onder wijsinrichtingen 41, 48 en 42. h.b.s. 57, 61 en 66 gym. 22, 20 en 21 Handige naai- box op pootjes, van blank gelakt beukehout. Bijzon der fraaie uitvoe ring met draag beu-/ gel en koperbeslagjfc 3-delig uittrekbaar1^ met zeer veel berg ruimte. Een echt nuttig geschenk Handige bank schroef. Door va cuum zuigplaat op elk glad oppervlak te te bevestigen. Draaibare kop met 2 stel bekken 2j-en 11 cm. en extra breed klemvermo- gen. ’n Ideaal ge- schenk voor vak man en doe- het- zelver De Sneker boekhandelaren organi seerden ter gelegenheid van de Kin derboekenweek een etalage-zoekwed- strijd. In elke etalage waren drie ti tels van boeken uitgebeeld. De boeken stonden in de etalage. De kinderen konden de titels van deze boeken op een formulier invullen. De goede op lossing luidt: Boekhandel Baarda: Slot op de hoef; Geheim van de vredespijp; Eiland op stelten. Boekhandel Boeyenga: Het kleine negermeisje; De juwelen van Don Pe dro; Tam tam om een torpedoboot. Boekhandel Hoekstra: Vakantie met een oude tuf; Pinkeltje en de gouden pen; Kuikentje Din'kie Dons. Boekhandel v. d. Meulen: De beide bolletjes; Pinkeltje in Madurodam; De AFC’ers. Boekhandel v. d. Pijpekamp; De spin Sebastiaan; De gele veer; A is een aapje. Boekhandel Schmidt: Het klompje dat op het water dreef; Vogeltje blijft zingen; Olifant. „Ennamat” diaprojector, objectief 100 mm. voor kleinbeeld dia’s met automatische hand- en afstandbediening. Compleet met 150Watt lamp in praktische koffer De kleine drukkerij met letters en leuke figuren uit Walt Disney's dierentuin. Geheel compleet met boekje om in te drukken en kleurpotloodjes. Verpakt in doos, een prach tig geschenk „Discofoon grammofoon platen, het eigen merk van Vroom Dreesmann, van uitzonderlijk goede kwaliteit 30 cm L.P. platen met keuze uit klassiek reper toire, opera, ope rette, sprookjes en kinderliedjes, Sint Nicolaas-en Kerst liederen. Tafellampje in moderne strakke vormgeving. Zeer fraaie uitvoering, t.w. decoratieve ke- ramiekvoet met mooie kap in di verse tinten. Com pleet met snoer en stekker Zoals hiervoor reeds werd opge merkt wordt de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs automatisch omgezet in een school voor mavo. De school telde de laatste vijf jaren ge- Voor de stichting van een school voor lavo is nodig, dat er op kan wor den gerekend dat het laatste leerjaar door ten minste veertig leerlingen zal worden bezocht. De totale schoolbevol king zal dan uit 90 a 100 leerlingen moeten bestaan.. Het valt niet te ver wachten, dat in Sneek met haar ruime keuze van onderwijsmogelijkheden, dit aantal ook maar bij benadering zal worden bereikt. Voor dit onderdeel van het onderwijspakket behoeven aerhalve geen maatregelen te wordjn getroffen. Het Magister Alvinusgymnasium wordt automatisch omgezet in een gymnasium in de zin van de Mam moetwet. De laatste drie jaren telde de school in het 5e en 6e leerjaar gemiddeld resp. 15 1/3 en 13 leerlingen. Indien het leerlingenaantal van de school in de eerstvolgende tien jaren niet toeneemt, wordt haar bestaan door de wettelijke regeling bedreigd. De minister is echter bevoegd in bijzon dere gevallen voor een door hem te be palen tijd toe te staan, dat een school ondanks de daling van het aantal leer lingen beneden de wettelijke norm, in stand wordt gehouden. ,,OIympus”-Pen-Rapid camera. Objec tief 1 2,8-30 mm. Belichting 1/40-1/200 sec. en flitsaansluiting. Films voor 24 opnamen 18x24 mm. in handige Rapid casette. Geheel automatische belichting met blokkering bij onvoldoende licht, dus eenvoudige be diening. middeld het volgende aantal leerlin gen. 1962 303 1/3 waarvan bestemd 26 1963 299 2/3 voor toelating tot 32 1964 3031/3 een andere school 42 1965 300 1/3 voor voortgezet onderwijs (H.B.S.- Gymnasium enz.) Het niveau-verschil en vooral het verschil in gerichtheid der U.L.O.- leerlingen zal een onderzoek vorderen naar de vraag of ’t wenselijk en moge lijk is aan de mavo-school ’n afdeling met ’n cursusduur van drie jaren te verbinden. In ’t brugjaar zal zich waar schijnlijk al af tekenen of voor een leer ling de driejarige of de vierjarige op leiding aanbeveling verdient. Binnengekomen 43 goede oplossin gen, 34 met schrijffouten en 170 fou tieve, totaal 234. De 77 inzenders van goede oplossingen zijn: Hiske Abma, Parallelweg 4; Bieke Banda, Dr. Kuyperlaan 23; Ria Boot, Joh. Bongastraat 8; Wypke Bootsma, de Bourbonstraat 77; Phocia Bootsma, idem; Femke Bootsma, idem; Geert Bouma, Kleine Kerkstraat 13; Annet Bouma, idem; Anneke Brandsma, Fred. Hendrikstraat 32; Petra Brandsma, idem; Henk Brink, v. Kinsbergenlaan 40, Winschoten; Greetje Brink, idem; Leontien Bijleveld, Singel 56; Maarten Bijleveld, idem; Minke Doevendans, 2e Woudstraat 42; Elsje Driest, Age Piersstraat 6; Robert Douwe Dijkstra, Galigastraat 16; Thea Dijkstra, W. Lod. straat 16; Thea F her, Harmen Sytstra- straat 25; Willy Flach, Meeuwenlaan 26; Marjan Flach, idem; Peter Flach, Als scholen voor beroepsonderwijs noemt de Mammoetwet o.a. scholen voor economisch- en administratief on derwijs, die een voorbereiding geven voor beroepen van economische en ad ministratieve aard. Zij worden onder scheiden in lagere-, middelbare- en hogere scholen voor economisch en ad ministratief onderwijs. Lagere scholen hebben een cursusduur van drie of vier jaren, middelbare- en hogere scholen van ten hoogste vier jaren. De vraag zal onder de ogen moeten worden gezien in hoeverre er voor Sneek voldoende belangstelling voor en behoefte aan openbaar economisch- en administratief onderwijs bestaat. Misschien vorming van een scholenge meenschap van een dergelijke onder wijsinrichting met de school voor mavo? Het is niet te verwachten dat het gebied, waarvan Sneek het centrum vormt, voldoende leerlingen voor een openbare school voor h.e.a.o. zal kun nen opleveren. in „ONS GEBOUW”, SNEEK op: DONDERDAG 23 november van 19-22 uur. VRIJDAG 24 november van 10-22 uur. ZATERDAG 25 november van 10-20 uur. Toegang 1.kinderen 0.40. Argentinië: ms „Amstelland” (21- 11); Australië: ms „Kinnaird Castle” (20-11); Brazilië: ms „Santa Isabel” (22-11); Canadé: ms „Ornefjell” (22- 11); Chili: ms „Maren Skou” (21-11); Indonesië: ms „Darmstad” (21-11); Ke nya, Oeganda, Tanzanië: ms „Karonga” (24-11); Ned. Antillen: ms „Prins der Nederlanden” (22-11); Suriname: ms „Sinon” (21-11); Verenigde Staten van Amerika: ms „Atlantic Star” (22-11); ss „American Reliance” (24-11); Z.-Af rika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Zuiderkerk” (22-11). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van r'-tpakketten geven de postkantoren. In onze complete boekhandel vindt U de nieuwste ro mans, de laatste pockets en de mooiste kinder boeken. Iedereen spreekt over „Juf daar zit een wedu we in de boom”, een humoristisch cadeau

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 3