Ajax-internationals staan buiten spel HOLFRIBA Alarmapparaatje voor particulier gebruik Modehuis Eringa blij Engels pond gedevalueerd Goud maakt zo 3SS Met melk meer mans BUITENLANDS WEEKOVERZICHT i Sportpraet Schaakclub Sneek L OCUIAJS voorkomt DIEFSTAL EN INBRAAK Uniek alarrri-apparaai voor iedereen - compleet J/| g5 Mantels met Capuchon i KRW houdt solisten-* concours in Oosthem Fa. N.V. v/h Geertsema VOOR AUTO BANDEN 'i' 1 GORTER w SNEEK Boekbespreking in Oosthem voor plattelandsvrouwen 11 5 IT SIT DER JONG Y/V Dealer voor SNEEK en OMSTREKEN Grote Kerkstraat 10 Sneek Tel. 05150 - 2603 vanaf heden verkrijgbaar. a Honderd deelnemers RONO-basiscursus Fries IJZERHANDEL Practisch en nuttig ST. NICOLAAS CADEAU VOOR VADER Onze keus in coats voor meisjes en dames is nog net zo groot als 2 maanden geleden. Indien U nog niet geslaagd bent dan is het nu de tijd. Grote sortering in maten en kleuren. Door vele politie-autoriteiten aanbevolen. ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder 1 f te 1 KRUIZEBROEDERSTRAAT 27 PRINS HENDRIKKADE 6 Telef. 4820. TT 1 GALIGASTRAAT eo 7 co eo b d f a c e In earste klas pikeur! I. KUIPERS Psn., Drylts. Wij werken met de beste merken Sneek - Emmeloord Lemmer VIETNAM In Washington heeft vorige week 145 118 116 113 111 110 108 107 Het concours staat open voor solis ten, duo’s, trio’s en kwartetten. Ook drummers en andere slagwerkers kun nen meedoen. De heren Henk Pijlman en Bram Feenstra zullen waarschijnlijk de jury vormen, die zich het recht voorbehoudt de deelnemers in klassen te plaatsen. Op het aangifte-formulier kan wor den ingevuld of men ’s middags of 's avonds wil optreden. Als een deelne mer geen begeleiding heeft kan hier voor worden gezorgd, maar dan moet men even kontakt opnemen met Bram Feenstra. De aangifte-formulieren moe ten uiterlijk 28 december zijn ingele verd bij het gemeentehuis Wymbrit- seradeel, Marktstraat 1 te Sneek. Het inschrijfgeld moet tegelijk worden be taald en dit is voor solisten f 3,voor een duo f 5,voor een trio f 6,en voor een kwartet f 8, Juwelier diepgaand overleg plaatsgehad over de [toestand in Vietnam. Naar president Engeland duurder, hetgeen vooral in I Johnson heeft meegedeeld zullen de Nederland wel merkbaar zal worden. Amerikanse troepen opnieuw versterkt Intussen moet bondscoach George Kessler, een door kritiek vaak ten on rechte geplaagd man, maar zorgen voor een vernieuwd Nederlands elftal. Daar we niet over zoveel voetbaltalent be schikken, is dit een probleem. Maar Kessler krijgt nu de gelegenheid ande re spelers te testen met het oog op de voorbereidingen voor het wereldkam pioenschap voetbal in Mexico en dat is tenslotte een winstpunt(je). Intussen is zonneklaar gebleken, dat de KNVB niet terug schrikt van het nemen van stevige maatregelen als zijn positie in gevaar komt. Dit moet voor de clubs en spelers een reden zijn om de regle menten juist te hanteren. i Wit: Kc8, Da5, Td8, Th5, Lhl, Pd6, Pg4 pionnen c5, d2, e2, e4. Zwart: Kd4, Tc4, Pa3, Pf3, Lh4, pion e6. Wit begint, mat in twee zetten. Oplossing insturen voor 21 december aan J. H. Turkstra, Chr. Schotanusstr. 15, Sneek. Het apparaatje heeft vele toepas singsmogelijkheden. De scherpgestelde bol kantelt bij directe of indirecte aan raking, waarna, zoals gezegd, ’n door dringend alarmsignaal opklinkt. Daar door is het mogelijk een geld cassette, kast, koffer, of zelf kleding (aan het strand b.v.) tegen inbraak of diefstal te beschermen. Eén enkel toestel kan ook vier, vijf of nog meer plaatsen daartegen be schermen, door b.v. langs deuren en ramen een draadje te spannen en dat draadje aan het apparaat te bevesti gen. Ook schuren, tenten, hokken, kel derruimten e.d. kunnen op die manier worden beveiligd. Vooral voor oudere mensen en al leenwonenden is het apparaatje een goede „waakhond”. De absolute doelmatige beveiliging van geparkeerde auto’s is misschien wel de sterkste troef. Daartoe dient de bol in de kofferruimte te worden geplaatst. Enkele dunne draadjes naar de deur krukken, de bol wat naar achteren trekken, zodat de draadjes strak ko men te staan, de koffer sluiten en het alarmtoestel staat op scherp. Het toestel wordt door wereldpatent beschermd. Een gerenommeerde appa- ratenfabriek heeft het op de markt gebracht. In Duitsland werden er in 3 maanden 250.000 verkocht en ook in. ons land belooft het een succes te wor den. Er zijn uiteraard, vele alarmappa- raten in de handel, die stuk voor stuk min of meer voldoen, maar waaraan in de meeste gevallen ’t bezwaar kleeft te duur te zijn voor particulier gebruik. Dealer in Sneek is N.V. Ijzerhandel v/h Geertsema. Het vonnis van het bestuur der sec tie betaald voetbal van de KNVB is hard aangekomen. De vijf Ajax-voet- ballers, die woensdag 15 november jl. wegbleven van de centrale training in Zeist, mogen niet meedoen met het Nederlands elftal tegen Rusland op 29 november a.s. te Rotterdam. Het be treft de internationals Johan Cruyff, Muller, Swart, Nuninga en Suurbier. Een juiste aanpak van de KNVB, want spelers, die niet gehoorzaam zijn, be horen dc „roe” te krijgen, in dit geval straf. Later toonden de desbetreffende Ajacieden spijt te hebben van hun handelswijze, maar komt berouw niet altijd pas na de zonde? Of de devaluatie van het Pond Ster ling sommigen onzer heeft beïnvloed, ik durf het niet met zekerheid te be weren, maar ’t is een feit dat dins dagavond j.I. voor het leven materiaal geofferd werd, met de kennelijke be doeling waardevaste punten aan het bezit toe te voegen. Lang niet altijd waren de offers correct, maar ze for ceren vrijwel altijd mooi spel, en daar gaat het tenslotte om! Albada gaf de dame, weg, dus daar kunnen we kort over zijn. Nog wel in een gewonnen stelling, maar de tijd nood sprak een woordje mee, en, ook moet gezegd worden, Siemensma maakte het hem in die phase zeer moeilijk. Laatstgenoemde doet het dit seizoen uitstekend. Wester noemde zijn genereus aanbod een offer, en dat was het ook, in schakerstermen echter een hopeloos in correct offer, Kunnen won dus. Kerstma en Visser speelden een zeer vreemde partij. Beiden offerden stuk ken. Nu de rook is ópgetrokken staat Kerstma, dunkt mij, toch wel iets be ter. Schaap offerde een paard op h5, in correct, maar het schiep kansen. On dergetekende onderschatte ’t een en ander en boekte zijn eerste nul. Ein delijk gerechtigheid! Schaap speelde de partij met veel verve en fantasie. Bijna had Faber de partij van zijn leven gespeeld. In een geheide remise- stellimg offerde hij hoewel hij twee pionnen achter stond nog eens de kwaliteit (toren tegen loper). Daarna, oh Faber, had gij uw loper nog moe ten offeren; en de winstpartij was twee punten waard geweest. Te Winkel ont snapte, ternauwernood. „Met melk meer mans” moet Faber de melkboer gedacht hebben, maar vergat tijdig op yoghurt over te stappen. Toch was de ze remise-partij de mooiste van de avond. Volgende week iéts meer over de Aan de RONO-basiscursus ..Fries voor niet-Friezen” doen reeds 100 personen mee. Zij wonen verspreid over Neder land boven de grote rivieren. Ook in plaatsen als Winterswijk, Den Bosch, Zetten, Den Haag, Amsterdam, Bergen aan Zee, Blaricum, Oosthuizen enz. Enkele deelnemers kunnen de radio- lessen tot hun spijt niet ontvangen, zoals b.v. te Rotterdam en een cursiste te Br0nsj0h in Denemarken. De mees ten wonen evenwel in Friesland en daarna volgen Groningen, Drente, Overijssel en Gelderland. Er zijn niet-Friezen bij, die in Fries land werken en op grond daarvan de cursus volgen. Zelfs is er iemand die veronderstelt dat hij binnenkort werk in Friesland krijgt en daarom de cur sus Fries wil volgen. Anderen doen het uit liefhebberij, waarbij het voor komt dat de echtgenoot of echtgenote van Friese afkomst is. Er is zelfs iemand geweest, die de cursus aan een familielid cadeau heeft gedaan. de daarmee samenhangende stijging van de kosten van het levensonder houd al forse looneisen hadden aange- kondigd. In enkele gevallen was men het al eens geworden over 7 pet. Opmerkelijk is, dat bij het geheel van maatregelen niet gerept wordt over een bevriezing van lonen en prij zen. Is Wilson toch bang voor een te grote impopulariteit of verwacht hij, dat de stijgende werkloosheid de loon eisen zal matigen? ANDERE LANDEN Anders dan in 1949, toen de meeste landen hun munt devalueerden in na volging van het pond, handhaven de meeste landen nu de waarde van hun munt t.o.v. de dollar, die zelf gekop peld blijft aan de onveranderde goud prijs. Enkele landen, die zeer nauwe handelsbetrekkingen met Engeland on derhouden, hebben Londen nagevolgd. Ierland, Denemarken,Is raël en Spanje hebben het Engelse voorbeeld nage— volgd. Er komen er misschien nog meer, maar de voornaamste Europese landen handhaven de waarde van hun munt. Voor hen wordt de uitvoer naar huishoudelijk gedeelte besproken. Mevr. Gerbrandy hield hierna haar lezing over het boek „De dood van een non” van Marie Roseeuw. In onze tijd vraagt men zich soms af of het nog wel zin heeft om een boekbespreking te houden. Door de T.V. gaat het lezen achteruit. Maar toch is er nog veel vraag op de boekenmarkt. Het boek beschrijft het leven van een meisje uit een katholieke adellijke familie en dan speciaal de geloofsstrijd van de hoofdpersoon Sabina. De schrijfster wil de mensen aan het denken zetten en bewijzen dat alles genade is, wat we uit Gods hand ontvangen. Sabina is opgegroeid in het kasteel „Drie fon teinen”, dat door de familie Armandus wordt bewoond. Door een erge ziekte moet ze veel ontberen en brengt hjet leven haar vele moeilijkheden en te leurstellingen die ze door het geloof weet te overwinnen. Op vlotte en boeiende wijze wist mevr. Gerbrandy dit naar voren te brengen en er werd dan ook met grote aandacht geluisterd. De presidente bracht dank aan mevr. Gerbrandy voor haar prachtige bespreking en bood haar een boekenbon aan. Met gezamenlijk zingen en dankge bed werd deze mooie avond besloten. landskampioenschap in voor de Rotter dammers. Dat zou wel eens een aardige afwisseling zijn, want een oppermach tig Ajax brengt schade aan de eredivi- sie-competitie. Hoe meer de spanning er in blijft, hoe groter de belangstel ling. In de le divisie doet Vitesse het uit stekend. De mannen van trainer Frans de Munck leiden met 3 punten voor sprong op Willem II en den Bosch, zij het dat laatstgenoemde clubs een wed strijd minder hebben gespeeld. Vitesse bezit geen sterren, maar is een homo geen team, dat een grote kanshebber is om straks te promoveren naar de eredivisie. In de tweede divisie heerst een enor me spanning. Er zijn wel tien clubs, die kans maken te promoveren. Mo menteel leidt Veendam, gevolgd door Fortuna VI. en De Graafschap. Als u het ons vraagt, zien we in Fortuna VI. een constant goed spelende formatie, een potentiële kanshebber voor een der promotieplaatsen. NEDERLANDS AMATEURELFTAL VERKOOP - MONTAGE - REPARATIE - BALANCEREN UITLIJNEN of BEANEN (sporing, meten en afstellen) De Kulturele Raad Wymbritseradeel zal in samenwerking met de Federatie van muziekverenigingen Sneek e.o. een solistenconcours houden op zater dag 27 januari in het „Himsterhüs” te Oosthem. tueel als invaller mag meedoen aan de Zesdaagse voor de Toekomst in het RAI-gebouw te Amsterdam, volgende maand. Hij kan alleen maar trainen en dat zit de impulsieve oud-kampioen erg dwars. De schuld er van geeft hij aan de KNWU én coach Jan Derksen. „Ik ben teleurgesteld in de KNWU en Derksen. Derksen heeft me niets ge leerd, hij heeft ook niets voor me ge daan. Mijnheer Derksen weet, dat ik nooit doping gebruik. En toch heeft hij me niet eens verdedigd”, klinkt het verbitterd uit de mond van Jan Jansen. Jan Derksen heeft hierover een an dere zienswijze en zegt: „Ik heb Jan sen steeds geholpen, ook met materiaal. Hij is hard op weg om het bij de KNWU te verkerven. Het kost me steeds meer moeite hem bij de selectie te krijgen. Ik ben overtuigd van zijn capaciteiten op de racefiets, maar de heren van de KNWU willen hem niet meer”. Intussen blijft de oud-Amster- dammer hopen op eerherstel. Zal het er ooit van komen? Zo niet, dan is de kans groot, dat Jan Jansen met de baanwedstrijden stopt en verder gaat als wegrenner, hoewel hij in dat soort wedstrijden minder opvalt vorige gelegenheden sprake van een actie tegen Cyprus zelf, waarbij de vloot dan wel eens demonstratief uit voer, nu dreigt het gevaar, dat een nieuw incident zal leiden tot een con flict tussen Griekenland en Turkije. Gedurende het weekeinde hebben de Turken troepen langs de Griekse grens samengetrokken. Turkije eist, dat Griekenland zijn troepen van Cyprus terugtrekt en dat generaal Grivas, de held uit de acties tegen de Engelsen in de periode voor de onafhankelijkheid, die nu de com mandant van de nationale garde is, van zijn post wordt ontheven. De kans, dat Athene zijn troepen, ondergebracht in deze nationale garde, zal terugtrekken is gering. Wel is Gri vas zondag naar Griekenland vertrok ken, misschien voor consulaties, mis schien ook als slachtoffer van de span ningen, die hij zelf weer opgewekt heeft. De vijandigheid tussen Griekenland en Turkije steekt wel scherp af tegen de vriendelijkheid, die de premiers van beide landen kortgeleden tegenover elkaar hebben getoond bij hun bespre kingen ergens aan de Grieks-Turkse grens. Men had toen de verwachting, dat zij een oplossing van de kwestie- Cyprus zouden forceren, maar op het laatste ogenblik is er toch nog het een en ander mis gegaan. geringe produktiviteit en een onvoldo ende commerciële activiteit afzet in het buitenland moeilijker werd. Door de devaluatie worden de En gelse goederen in het buitenland goed koper, hetgeen de uitvoer zal bevorde ren. De ingevoerde goederen en grond stoffen worden uiteraard duurder, het geen de kosten van het levensonder houd omhoog zal drijven, naar men verwacht met een procent of drie. Wanneer op grond hiervan de lonen weer te sterk stijgen zal na verloop van enige tijd het door de devaluatie gewonnen voordeel weer verdwenen zijn. Er is de regering dus alles aan gelegen in de adempauze, die de de valuatie geeft, fundamentele wijzigin gen aan te brengen in de Engelse eco nomie. Zaterdagavond kondigde de Engelse regering aan, dat zij de waarde van het pond sterling ten opzichte van de d ollar met 14,3 pct. had verminderd. Een devaluatie dus, maar minder sterk dan in 1949, toen de eveneens socia listische regering van Attlee de waarde van het pond met liefst dertig pro cent verminderde. Deze nieuwe devalu atie is het gevolg van de zware inter nationale druk, waaronder het pond de laatste tijd stond, toen steeds meer houders van pondentegoeden gingen beseffen, dat de Engelse munt te hoog gewaardeerd was. Dat kwam vooral tot uitdrukking in de iedere keer weer teleurstellende cijfers van de betalingsbalans, veroorzaakt door een te grote invoer en een te geringe uitvoer. Dit v erschijnsei was voor een niet onbelang rijk deel terug te voeren op het feit, dat door een te hoog kostenpeil, een te INCIDENT OP CYPRUS Een ernstig incident op Cyprus heeft de spanning in het oostelijke deel van de Middellandse zee vergroot. Een bot sing tussen Turkse Cyprioten en de Grieks-Cypriotische nationale garde, die een aanval had gedaan op een Turks-Cypriotisch dorp, heeft niet al leen 26 mensen het leven gekost, maar ook Turkije gedwongen te laten mer- i ken, dat het ernst wil maken met de bescherming van de Turkse minder heid. Vorige week vrijdag heeft het Turkse parlement de regering gemach tigd troepen naar het buitenland en met name naar Griekenland te zen den. wanneer zich op Cyprus nieuwe incidenten zouden voordoen. Was bij NEK-AAN-NEK-RACE Intussen gaat de nek-aan-nek-race tussen Feijenoord en Ajax om het landskampioenschap door, met ADO als outsider. Ajax en Feijenoord won nen, terwijl ADO via een zege op Sparta thans een achterstand van 6 punten heeft op Feijenoord. Ajax is momenteel van slag, hetgeen zich ook weerspiegelde in de strijd tegen NAC. Dank zij een treffer van de herstelde Henk Groot won Ajax moeizaam met 01. Dat Feijenoord uitstekend kan voetballen toonden de Rotterdammers in de lichtwedstrijd tegen Arsenal, dat met 32 ten onder ging. De wedstrijd kwam op de beeldbuis en was een propaganda voor het betaalde voetbal. Als Feijenoord zo blijft voetballen en Kindvall momenteel, nu we dit schrijven, geblesseerd aan de rug zijn scoringsdrift behoudt, zit er een BEPERKING VAN DE CONSUMPTIE Maar om te beginnen is zij gedwon gen de consumptie verder te beperken, een politiek van verder gevoerde de flatie te voeren. Dat is ongetwijfeld n voorwaarde voor de lening van 1,6 mil- jard dollar, welke Londen van een aantal buitenlandse banken hoopt te krijgen in aanvulling op de 1,4 miljard, welke het Internationale Monetaire Fonds tot zijn beschikking stelt. De overheidsuitgaven worden met 1 mil jard gulden verminderd, evenals de militaire uitgaven. Een derde miljard wordt verkregen door het intrekken van de uitvoersubsidie. De werkgele- geniieidspremie wordt verlaagd, terwijl Amerikanse troepen opnieuw versterkt worden, zodat zij tegen juni van het volgend jaar 525.000 man zullen be dragen. Veel nieuws is er niet naar buiten gekomen, behalve dan de op vatting van de president, dat een sta ken van de bombardementen op Noord-Vietnam niet voldoende zal blij ken te zijn om tot onderhandelingen te komen. Ondertussen duren zware ge vechten voort in het centrale hoog land, waar de communisten veel troe pen en materiaal hebben verzameld. Amerikanen en Zuid-Vietnsmezen heb ben enkele strategisch belangrijke heu vels bij de post Dak To weten te ver overen, maar daar staat een gedaagde aanval van de communisten op een Amerikaans munitiedepot bij Dak To tegenoven Achter de schermen wordt hard ge- i werkt aan de voorbereidingen voor de samenstelling van een (nieuw) Ne derlands amateurelftai. Bondstrainer Siem Plooyer heeft al tal van wedstrij den en vierbondentoernooien gezocht. Vorige week was hij in Schagen bij het toernooi tussen de Afdelingen Noord-Holland, Haarlem, Utrecht en Amsterdam, zondag jl. was hij present in Dieren. Trainer Plooyer vermoedt, dat hij ca. 30 kandidaten zal noteren voor een selectiewedstrijd in Zeist. Van dit aantal blijven er dan 18 over, die verder wekelijks gaan trainen op het prachtige KNVB-sportcomplex. Op het programma staan o.m. inter landwedstrijden tegen West-Duitsland, Finland, Saarland, voorts tegen The Middlesex Wanderers (Engels bonds- elftal), Westfalen en andere oefenwed strijden. De heer Plooyer zei ons de zer dagen: „Tot dusverre heb ik nog geen ontdekkingen gedaan. Het zijn in hoofdzaak de bekende spelers, die het nog moeten doen. Zo kan ik wel stel len, dat de ZW-internationals Janne en Monne de Wit, alsmede Cees de Vries goed hebben voldaan. Voorts zijn er de bekende spelers van Middelburg. AFC en DCG, die wel gehandhaafd zullen blijven op de lijst der kandida ten. Enfin, straks komen er totaal 30 man aan bod en dan wordt het strij den geblazen om een plaats in de se- lectiegroep voor de centrale trainingen. Mogelijk, dat men hiermee eind de cember/begin januari a.s. start. Een en ander zal echter ook mogelijk moe ten zijn vanwege de weersomstandig heden. Momenteel wordt er niet ge traind in Zeist. DE DOPINGKWESTIE Hoewel de beschuldiging van de KNWU tegen oud-sprintkampioen Jan Jansen uit Westzaan inzake doping al lang achter de rug ligt, geeft Jan Jan sen de strijd tegen het onrecht zo als hij dat noemt niet op. Zoals eerder vermeld heeft Jansen met klem verklaard geen doping te hebben ge slikt tijdens de Nederlandse wieler kampioenschappen in Amsterdam. Hij wendde zich tot farmacologen, medici en vervolgens tot mr. Janssen van Raay, de Rotterdamse advocaat. De Westzaner hoopt, dat zijn zaak nog de ze maand zal dienen. Mr. Janssen van Raay onderzoekt de mogelijkheden om tot een hoger beroep te komen, c.q. rehabilitatie van Jansen, alsmede Wim Koopman en Bert Romeijn, die even eens werden gestraft op beschuldiging van doping. De verdediging van Jan Jansen, is, dat hij celestonepillen heeft gebruikt als bestrijding van hardnekkige keel pijn. Deze pillen, die hij op advies van sportarts J. H. M. Rolink uit Velsen- Noord tezamen met andere geneesmid delen innam, zouden met die andere middelen tezamen, een zelfde reactie veroorzaken als het verboden amphe tamine. Voor de Westzaner zijn er thans geen contracten, zij het dat hij even- Ook in Sneek is thans een apparaat in de handel, dat alarm maakt wan neer ongewenste bezoekers willen bin nendringen. Het is een eenvoudig toe stelletje, dat bijna f 35,kost. Het lijkt wat op een met geperforeerd koe peltje uitgeruste metalen draaiasbak ter grootte van een flinke kokosnoot. Deze bol biedt ruimte aan een inge nieus en feilloos werkend schakel- systeem. Bij het verstoren van het evenwicht (het toestelletje is wat top zwaar!) stelt dat schakslsysteem en kele sirenes in werking (het geluid lijkt wat op dat van een kleine claxon). Dat alarmsignaal blijft ruim vier uur klinken, waarbij het geluid sterker wordt. Het compacte en twee jaar gegaran deerde mechanisme wordt gevoed door een in de bol ondergebrachte 4*2- volts batterij. Dit solide toestelletje kan de goed- keuring van vele politie-autoriteiten zowel in ons land als daarbuiten wegdragen. Het wordt uit oogpunt van preventie beschouwd als een bruikbaar hulpmiddel in de strijd tegen diefstal len, inbraak, enz. (4 —4) (3*2— 5) (2*2—4) (4*2—7) (4*2—7) (3*2—6) (3 —5) (3*/2— 7) En dan een hele tijd niets, want de overigen hebben rond de 90, absoluut geen duidelijke degradatiekandidaten. 2e klasse A: I. Bosma-M. Bergsma 01, G. Tjalsma-S. Breuker 01, Tj. Wiersma-H. v. d. Wal 10. 1. S. Wiersma 56; 2. v. d. Wal 47; 3-4. Tjalsma en Tj. Wiersma 3*25; 5. Bergsma 25; 6. H. Brouwer IVs3. Overigen 25% of minder, ’t gaat hier om vijf plaatsen! 2e klasse B: W. Binnema-N. Hoge- boom 10, D. Zwaan-IJ. J. Dijkstra 1—0, J. H. Bouwman-J. Nauta 01. 1. Zwaan 46; 2. v. Lingen 3*2—5; 3. Probleem no. 13 J. Hartong Eerste plaatsing De Plattelandsvrouwenbond afd. Oosthem Hield een vergadering in ’t Himsterhüs. De presidente mevr. Hok- werda opende met een woord van wel- j kom, ook aan mevr. Gerbrandy van j Nijland, die een boekbespreking zou houden. Na lezing uit Lucas 12 hield de presidente een korte meditatie over de komende adventsdagen, waarop Gez. 7 werd gezongen. Vervolgens werd het tweede en derde klas. Voorlopig vol sta ik met het herstel van Tj. Wiersma en Bergsma in 2A te vermelden. Zwaan heeft zich na zijn zwakke start volledig gerehabiliteerd, en Bin- nema is in opmars. Nauta won en Ho- geboom verloor. Zal laatstgenoemde de vele belagers nog beneden zich kunnen houden? In de derde klasse vestigt de jeugd een alleenheerschappij, alleen v. d. Meer, Jorna en A. M. Brouwer schij nen het tempo nog te kunnen volgen. Deze week eens wat meer gegevens over de standen, en aan het eind vindt u een heel bijzondere primeur voor Sneek! Uitslagen en standen: le klasse: Tj. Miedema-J. Diekstra 01, C. Wester-R. Kunnen 01, L. Al bada jr.-G. Siemensma 01, J. Wier- sma-S. Hogeboom G. Faber-G. J. te Winkel *4*4. J. H. Turkstra-D. Schabp 01, D. Hokwerda-Mr. J. v.'d. Velde afg., C. Visser-L. Kersma afg. Hokwerda J. Wiersma Schaap Siemensma Turkstra Kerstma Kunnen Albada I Jantsje woe op ’t hynder sitte En dan dêrmei nei ’t lan Pake sei: dat kin wol famke Mar ik hald dy by de han Dat waerd op ’t lést sa fêst gewoante En hja neamde ’t hynder Snel Hwant hy koe wol aerdich drave It liif dat skodde je op en del Pake bleau al gau by de hikke stean En liet Jantsje mar allinnich gean Mei de tiden dy forrounen Waerd it in draver dat 't hwat die Er» op springkonkoersen sei men Dat Snel ien fan de bésten wié En Jantsje, nou dy doarst der weze Koe men op har troanje léze In moai hynder en hja krige in kleur een verhoging van de vennootschaps belasting 800 miljoen gulden moet op brengen. Bezuinigingen van de overheid be perken uiteraard de consumptie: er komt nl. minder geld in omloop. In aanvulling hierop zijn beperkingen voor bankkredieten afgekondigd, ter wijl de officiële rentevoet op de on waarschijnlijke hoogte van 8 pet. is gesteld. Dit zal de voor modernisering zo nodige investeringen niet bevorde ren. Bovendien worden de voorwaar den voor het kopen op afbetaling van auto's verzwaard, zodat men in deze sector een afnemen van de binnen landse vraag verwacht. Of dit meer dan goed kan worden gemaakt door een verhoging van de uitvoer moet men afwachten, gezien de scherpe concur rentie op de Europese markt. Van al deze maatregelen verwacht men een verhoging van de kosten van het levensonderhoud, een achterblijven van de investeringen en een niet on aanzienlijke stijging van de werkloos heid. Het is te begrijperj, dat Wilson en de zijnen de maatregelen met een bloedend hart hebben genomen. De po- pulairiteit van de Labourregering was de laatste tijd toch al niet bijzonder groot en de moeilijkheden, die nu te wachten zijn, zullen ongetwijfeld ma ken, dat Wilson en zijn ploeg het vol komen verbruid hebben bij de vak bonden, die ook zonder devaluatie en 1 Hogeboom 3*26; 4. De Vries 35; 5. Binnema 35. Komt Nauta (36) er nog bij? 3e klasse: H. Lyklema-A. Arema 10, T. Cramer-C. Smid 10, H. J. Larooy-J. Jorna 10, L. Boersma-L. Albada sr. 10. 1. Larooy 56; 2. Cramer 57; 3-4. Lycklema en v. d. Meer 46; 5-6. Jor na en A. M. Brouwer 35; 7. A. Are ma 36. ’t Gaat hier om vier plaatsen. PROBLEEMHOEKJE Oplossing probleem no. 9 (Meyer) Lg8! En dan volgt 1 c2 (zwart heeft niet anders) 2. Tf7!! (Nu de lo per voorbij het kritische veld f7 is gaan staan, wordt hij „door zijn wapen broeder ten dienste van het algemeen nut afgesneden geïnterfereerd en zwart kan dan, zeer tot zijn'spijt zijn' zetplicht vervullen:) 2 Ka2 3. Ta7 mat. Probleemminnend Nederland, en zelfs kenners tot ver over onze grenzen zullen de naam Hartong niet dan met de grootste bewondering en achting over hun lippen laten komen. Is hij het niet die met mannen als Drese, Nie meyer, Goldschmeding e.a. Nederland op de tweede plaats hebben gestuwd wat betreft probleemschaak! Welnu, de heer Hartong heeft op ons verzoek spe ciaal voor het Sneeker Nieuwsblad en onze schaakclub(!) een tweezet af gestaan. Wij zijn hem zeer erkentelijk! Ziet u de S van Sneek midden op het bord?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 14