Concordia vierde jubileum en A. Schuurmans: Maak er beesteboel van I’ geen Uitstekend feestconcert ^moderne’ muziek in Ijlst IJLST WYMBRITSERA DEEL AGENDA J ril III in Concordia heeft 't heel goed gedaan en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 122e jaargang Maandag 27 nov. 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Tweede feestavond zaterdag Voetbal in Oudesa (W) Postkanloor op koopavonden tot half tien open Sneker jeugdkampioen gewichtheffen van Nederland „Harmonie” kreeg le prijs (zonder lof) F' 1 Elfde Waterpoortshow werd succes nr 95 Waterspreeuw in de buurt van Langweer H«4 Sneeker Ntaiwsblad K Mn oecsmfettiMMk artsave »an NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT *n SNEEKER NIEUWSBLAD JUBILEUMREDE SPREKERS en gemeente DE HOOGSTE TOP „MAAK HET ONS MAAR LASTIG” Fr. FEESTCONCERT een Niet, dat men niet met Concordia meeleeft en evenmin, dat het bestaan van het muziekkorps de mensen onver, schillig laat. Integendeel, er is waar dering en hoge achting voor bestuur, dirigent en leden, maar een spontane massale uiting daarvan, dat zit er niet direct in. Dat heeft evenwel geen af breuk gedaan aan de feestelijke avond. In het behoorlijk bezette gebouw was het gezellig. Er hing een feestelijke sfeer. burgemeester bestaansrecht enthousiasme en geladen musiceerdrift Op de koopavonden voor St. Nico- laas, van woensdag tot en met vol gende week maandag met uitzon dering uiteraard van zondag en op vrijdag 22 december zal ook het post kantoor ’s avonds geopend zijn, en wel tot half tien. Dit geldt voor alle han delingen, dus ook voor geldzaken. Verscnijnt MAANDAGS an DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 Een avond met beat, zang en muziek was de tweede feestavond. Een heel ander beeld dan de vorige dag. Het Mienskipshüs tjokvol. Jong publiek, in modern kostuum en met veel haar! Na een kort inleidend woord van voorzitter Boorsma, waarin hij aan maande om er gezamenlijk een goede avond van te maken, zette Concordia in met een paar vlotte nummertjes. De jury voor deze avond werd ge vormd door de heren A. Feenstra en H. v. d. Meer, die zich lieten bijstaan door een beat-deskundige uit Leeu warden. Als eerste kwam „Lost Five” uit Workum. Deze ploeg behaalde met 103 punten een 2e prijs. „The Few” uit Irnsum behaalde 104 punten en daar mee ook een 2e prijs. „Troela Hops” uit Bolsward kreeg 105 punten, ook een 2e prijs. „Attent One” uit Jutrijp-Hom- merts behaalde 112 punten, ook een 2e prijs, en „Djie Vié Choral Society” uit IJlst werd 111 p. toegekend en daarmee eveneens een 2e prijs. Dat waren de beat-groepen. Wat de zang betreft kreeg E.O.R. Lankreyer uit Sneek 123 punten, le prijs. H. Douma, Sneek, 120 punten, le prijs, J. Glashouwer, Balk, 118 pun ten, 2e prijs en S. Postma, Haskerhorne, 123 punten, le prijs. De publieksprijs ging naar J. Glas houwer, Balk, terwijl iedere ploeg een herinneringsvaantje ontving. Wat ons opviel was de vrijheid en de durf van de jeugd van vandaag. Vergelijk die eens met die van 50 jaar terug. Ten tweede, wat staat men on verschillig tegenover vroegere normen met betrekking tot kleding, gedrag, manier van presentatie. Ten derde, wat leeft men zich in, in die sfeer van lawaai en onbekommerd levenspatroon, zó dat men zich meteen ook weer uit leeft. Ten vierde, wat een geld heeft men over voor zulke muziekmakerij. Er stonden dure versterkingsinstru- menten op het podium. Ten vijfde, wat had men een lol en was toch tijdens spelen en zingen stil. Vraag: zit er in zo’n avond iets posi tiefs? Antwoord: ja, het zit er in! Concordia heeft het heel goed gedaan, beide avonden. Hulde aan bestuur, di rigent en leden! Het 70-jarig bestaan werd vorige week door de Ulster muziekvereniging „Concordia” groots en op respectabele wijze gevierd. Wie echter veronder steld had, dat vrijdagavond het Mienskipshüs was volgestroomd, kent IJlst niet. In IJlst denkt men anders dan in omliggende dorpen en plaatsen; men raakt niet zo in één keer overstuur, neen, men blijft nuchter en bekijkt de zaak dikwijls enkelvoudig. Ook de gehouden collecte, huis aan huis in de voorafgaande dagen, gaf dit beeld. sopraansax-solist Schenginga voor de zeer goede uitvoering van de cadens! De totaal-indruk van deze uitvoering is, dat in aanmerking genomen de vele jonge krachten, die pas in de bezetting zijn opgenomen, er veel goeds uit de bus kwam. Een compliment voor mu zikanten en dirigent voor de muzikale durf en het enthousiasme, waarmee dit werk werd gebracht. Vervolgens de Vaderlandse Rapsodie. Enkele schommelingen in het samen spel tijdens de inleiding. Verder werd dit zeer interessante en zeer knap ge schreven werkje met veel enthousi asme en geladen musiceerdrift ge speeld. Hulde voor de knappe inter pretatie van de eminente dirigent Val- kema. Dan The Men of Harlech met (tubasolo). Veel respect voor de heer Boorsma voor deze muzikale prestatie, naast alle drukke werkzaamheden als voorzitter voor deze jubbileumavond. Concordia omrankte deze solo op een zeer verdienstelijke manier, waardoor er een boeiend samenspel naar voren kwam. Saint Thriphan is een pittige mars en werd op een pittige manier ge speeld. In het repertoire een oude be kende, die het ook vandaag de dag nog uitstekend doet, zowel op straat als in de zaal. Tot zover de beoordeling der ge speelde nummers door de heer Bram Feenstra. Het berichtje in onze krant van don derdag j.L berustte op verkeerde in formatie. Het Sneker muziekkorps „Harmonie” behaalde op het Leeuwar der zaalconcours met 163 punten (geen 169 dus) een eerste prijs (niet met lof). Overigens een mooi succes voor de muzikanten en hun dirigent H. Bakker, want voor een eerste prijs was 150 punten al voldoende geweest. De Sne- kers hadden er 13 meer. Met het ko- raalspel veroverden ze niet minder dan 143 punten. Hans Stouthart van de Krachtsport Vereniging Sneek (KSV) is gisteren in Breda tijdens de wedstrijden om de Nederlandse jeugdkampioenschappen gewichtheffen nationaal kampioen ge worden in de 62 kg-klasse voor ge- wichtheffers van 1618 jaar. Stout hart,. die in Sneek woont en een kleine twee jaar traint bij KSV, kwam tot 225 kg. Namens, het Sneker gemeentebestuur sprak wethouder Baaijens. Hij vertelde, dat hij in Maastricht flats had gezien, waar men speciale ruimten had ge schapen voor de kleindiersport. De ge meente Sneek zou deze zaak ook eens moeten bekijken, aldus de heer Baaijens. Hij herinnerde aan de grote opvoedkundige waarde, die het houden van dieren heeft.. Het contact met het levende dier, dat voortdurend zorg vraagt, is voor kinderen van veel be lang. De liefhebbers van deze sport kun nen in Sneek ook steeds meer te ma ken krijgen met het huisvestingspro bleem, nu de gemeente aan hoogbouw doet. De heer Baaijens wekte de aan wezigen op om gerust met eventuele suggesties naar het gemeentebestuur te stappen. „Maakt u het ons maar lastig, opdat wij het niet vergeten”. De pluimvee- en konijnenfokkerij is een sport voor een beperkt aantal mensen. Toch neemt hun aantal gestadig toe. Er is vooruitgang te bespeuren in de kwaliteit van de dieren. Niet alleen op het platteland, ook in de stad wordt „kleindier-sport’1 bedreven. Als er redelijk de hand wordt gehouden aan het uiterlijk van de hokken en de verzorging van de dieren, is het ook in de nieuwbouwwoningen zeker mogelijk. Maar zorg er voor dat de zaak er netjes uitziet. Ik zou haast zeggen, maak er geen beesteboel van, aldus de heer A. Schuurmans donderdagavond bij de opening van de elfde Waterpoort show. Deze show werd weer een groot succes. Er was flink wat bezoek, voor al donderdag en zaterdag. Naar schatting zelfs aanmerkelijk meer dan vorig jaar. De tentoonstelling van hoenders, duiven en konijnen werd donderdag avond door de heer Schuurmans, bij wie het tentoonstellingssecretariaat be rust, geopend, daar de voorzitter, nota ris A. Visser uit Balk, door ziekte ver- Ruim 8 uur opende voorzitter Boor sma, zoals dat op elke repetitie-avond gebruik is, met gebed en daarna sprak hij zijn jubileumrede uit. Een hartelijk welkom aan verschillende instanties, afgevaardigden en belangstellenden. Vervolgens liet hij de 70 bestaans jaren in telegram vorm aan het pu bliek voorbijgaan. In de staatscourant van 1897 werd bekendgemaakt, dat in IJlst een chr. muziekkorps was opge richt, dat de naam „Concordia” kreeg, ondertekend door de minister van justitie Van der Kooy. De eerste dirigent was de heer F. Faber. In deze 70 jaren hebben veel dirigenten Concordia gedirigeerd, zo ging de heer Boorsma verder. Namen als Jurgens, Kaspersma, De Boer én Tiemersma zijn bij de ouderen nog wel bekend. Vlak na de tweede wereld oorlog was het een grootduitse diri gent. Deze mocht het echter slechts 6 weken waarnemen; in de trein van Oudega naar Workum vond hij de dood in de coupé. Concordia vond toen haar dirigent in eigen stad. Eerst Bram Feenstra, daar na Gerrit Heringa, en na hem Feenstra weer. In de laatste 20 jaren kwam de vereniging sterk omhoog. De ene le prijs na de andere werd behaald. Vlug werden de verschillende afdelingen doorlopen en werd de ere-afdeling be reikt. en in ’t verleden en overhandigde hem een foto van het muziekkbrps. Verder voerden het woord de heer R. Rijpma, namens Y.V.C., A. Feenstra als oud-dirigent, mevr. Mellema namens de Fryske Krite, de heer R. Landman namens de federatie van de Zuidwest hoek en namens het buurkorps Oost- hem, de heer S. Woudstra namens de firma Woudstra, de heer J. Hoomans namens de winkeliersvereniging en de bejaarden-commissie en ds. Dijkstra namens de geref. gemeente. Deze sloot de rij sprekers af met de woorden: Muziek is gegeven óók om God ermee te verheerlijken. Ik hoop dat Concor dia ook nog lang zó mag blazen. Verscheidene sprekers voegden bij hun woorden een enveloppe met in houd. Na de pauze kreeg het publiek nog een drietal muzieknummers, die van hetzelfde gehalte waren als aan het begin en als laatste onderdeel een optreden van muziek en drumband. Gezamenlijk besloten zij, met het Wil helmus meegezongen dooi’ de aanwe zigen, de avond. Het was de eerste feestavond en die was mooi! I Het nieuwe erelid, de heer E. Woud stra, krijgt een onderscheiding op de jas gespeld door voorzitter Boorsma. Oud-directeur A. Feenstra kijkt nauwlettend toe. Advertentieprijs; 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4,— per half jaar. Franko per oost f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Nog was het niet genoeg, de hoogste top moest bereikt. Om dit te berei ken zijn de voorwaarden: vijf le prij zen, waaronder één met lof. Concordia bereikte dit doel. In 1959 en ’60 een le prijs, in 1961 in Workum op het Bonds- concours 172 punten, een le prijs met lof, in ’62 in Surhuisterveen en in ’63 in Bolsward, vijf eerste prijzen. Con cordia stapte de super-ere-afdeling binnen en begon in 1964 direkt met een le prijs in Wommels. Het was toen hoogconjunctuur! Een vaste kern en prima blazers. Maarer kwamen klappen; dat kon haast niet uitblijven. Er kwamen zulke harde klappen, dat het korps op een moment op instorten stond. Tot overmaat van ramp meende dirigent Feenstra toen ook nog zijn plaats te moeten verlaten. Het schip was toen zinkende, maar de overblijvers gingen uit alle macht pompen. Feenstra zorg de voor een nieuwe dirigent, jong en energiek, die direkt mee begon te pompen. De heer W. Valkema wist wat er gedaan moest worden: jonge krach ten aanwerven. En het is gelukt! De gaten in de bezetting zijn weer gedicht en we kunnen weer moedig verder. De leden geven veel aan de vereniging, vrije tijd en contributie, maar ze .doen het met plezier. Met de hoop, dat gemeentebestuur, industrie en burgerij van IJlst ook in de toe komst mee zullen blijven leven en mee blijven steunen, besloot de heer Boor sma zijn met elan uitgesproken ope ningswoord. Maandag 27 november Sneeker Zeil- club. Lezing met dia’s over reizen met auto en trailbare boot- naar de Adriatische Zee, door de heer L. J. Bal. Lunchroom J. Olij, ’s avonds 8 uur. Dinsdag 28 november ’s avonds 19.45 in zaal Hanenburg St. Nicolaas- avond voor senioren en A-leden voetbalvereniging „ONS”. Opvoering van „It sit yn ’e loft”. Na afloop dansen. Donderdag 30 november ’s avonds 8 uur in Amicitia Sint Nicolaasfeest Openbare Lagere Scholen. Opvoering van „Het geheim van Pandolio”. Na afloop bal. Donderdag 30 november en vrijdag 1 december Sinterklaasavonden in „Us Gebou” te Gauw met aantrekkelijke prijzen. Aanvang 7.30 uur. Vrijdag 1 december Finales Noordeljke Nieu-’ "-"en klasse kampioenschappen Sporthal. Aanvang ’s avonds 8 uur. Tot 7 december Tentoonstelling van de gerestaureerde schilderstukken afkomstig van een boerderij uit de Zuidwesthoek etc. in het ?s Scheepvaart Museum, Klemzand. Zondags gesloten. F v. /..i-J- Al weer zo’n bijzondere vogel, die in zijn leefwijze weer helemaal apart staat, zoals b.v. het ijsvogeltje. De wa terspreeuw is echter een vogel die we hier zelden aantreffen, zo schrijft onze vogeldeskundige, de heer G. Bosch te Leeuwarden. We hebben notities uit de provincie soms zelfs van onder Leeuwarden van daan, van 1950, 1951, 1953 en 1960. Meestal was dit aan of in een sloot, soms aan breder water, niet te diep. Er zijn enige ondersoorten: één met een zwarte onderbuik, de Noordse Waterspreeuw die in Scandinavië, Noord-Rusland, Finland enz. broedt, maar bij ons bijna nooit gezien wordt. De andere met rood-bruine onderbuik broedt nog in Zuid-Limburg. Deze wordt hier wat vaker aangetroffen. We ontvingen van de heer D. Hep- kema te Langweer een berichtje, dat daar op 17 november weer eentje druk in de vaart dook. Soms wel ongeveer 20 meter verder verscheen hij weer aan de oppervlakte. De eenden trokken zich niets van hem aan. De waterspreeuw lijkt op een spreeuw met een kort staartje en een witte borst. Hij knikt vaak op zijn pootjes door, zoals ook het winter koninkje, waar hij aan verwant is. Hij gedraagt zich zoals gezegd heel bij zonder. Zo’n spreeuw-achtige vogel in het water te zien duiken, waarbjj hij met zijn vleugels roeiend soms ook over de bodem „loopt”, doet toch wel vreemd aan. Hij verschalkt daar in secten, schaal- en schelpdiertjes en kleine visjes. Zijn woongebied is aan helder stromende beken of kleine me ren. Hij zingt niet onverdienstelijk, ook in de winter. Het muziekkorps, de leden allen in keurige uniformen en met glanzende instrumenten, begon daarop aan het programma, dat geopend werd met een koraal. Dit koraal werd met een soepele en homogene klank gebracht. Ondanks schommelingen in de stem ming, een duidelijke weergave. Num mer twee „The Liberty” (mars) werd qua tempo zeer goed gebracht. Ook de dynamische tekens werden door de „jonge blazers” in acht genomen. De klank was wat „dicht” en de artiku- latie wat aan de zware kant. Verder alle lof voor deze verrichting. De ouverture Orpheus in de onderwereld was een zware opgave. Een werk, dat uiteindelijk voor een heel andere be zetting is gedacht. De inleiding werd goed gebracht. Een compliment voor Zaterdagmiddag speelde Oudega 2 thuis tegen YVC 3. Al gauw bleek Oudega de sterkste te zijn. Voor de rust werd er viermaal gescoord, zodat de stand 40 was. Na rust wist YVC door een doelpunt de eer te redden, maar Oudega maakte er nog drie, zo dat de eindstand 71 was voor Oude ga. Ook Oudega 1B kwam met overwinning uit Sneek terug. Oudega IA wist het niet verder te brengen dan een 11 gelijkspel. Oudega 3 deed het wel het slechtst: het werd met een 50 nederlaag door Koudum naar huis gestuurd. hinderd was. In het bovenzaaltje van Ons Gebouw had zich een klein gezel schap verzameld. Nadat de heer Schuurmans ieder welkom had gehe ten, in het bijzonder vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur, zuster verenigingen, Raad van Beheer en ere leden van S en O en B en O „Sneek e.o.” en „Balk e.o.” ging hij even in op de waarde van de kleindier-sport. Het is een vrijetijdsbesteding, die een bepaalde binding geeft. Ook is er na tuurlijk rivaliteit, maar op een spor tieve manier volgens strenge regels. Door de samenwerking tussen Sneek en Balk is de Waterpoortshow één van de grootste shows van ons land op dit gebied; om precies te zijn neemt ze de zesde plaats in. Meestal zijn er zo’n kleine 1400 dieren en dat aantal kan ook niet groter worden, omdat men gebonden is aan de afmetingen van Ons Gebouw. Maar de fokkers zouden best een tentoonstel ling kunnen houden, die twee- of drie keer zo groot is. Het is een bepaalde groep mensen, die naar de Waterpoortshow komen. Zij hebben er vertrouwen in. Steeds organiseren de Snekers en Balksters de show op sportieve en vriendschappe lijke wijze. De heer Schuurmans sprak de hoop uit, dat in de toekomst ook het geval zal zijn. Hij noemde deze samenwerking een unicum. Tussen de nummers door gaf de voorzitter telkens aan verschillende sprekers het woord. Als eerste kwam burgemeester Cazemier aan de beurt. Net teruggekeerd uit de wildernissen van Vlieland, bood onze eerste burger zijn excuus aan voor het iets te laat aanwezig zijn. Hij had nog gehoopt op het „Ulster kwartiertje” (we had den er samen al een half uur van ge maakt) niettemin feliciteerde hij be stuur, dirigent en leden van harte na mens gemeentebestuur met dit jubileum. U hebt, zo ging de voort, hier in IJlst een opgebouwd. U hebt een plaats ingeno men die er wezen mag en u leeft in de gemeenschap. U bent in staat telkens weer nieuw leven uw vereniging in te blazen. De gemiddelde leeftijd uwer leden ligt niet hoog. Als burgemeester acht ik het belangrijk, dat u de jeugd er bij betrekt. Mijnheer de voorzitter, u kunt rekenen op de voortdurende steun en het meeleven van het ge meentebestuur. De voorzitter kwam hierna met de mededeling, dat het bestuur de heer E. Woudstra, thans woonachtig in Sneek, tot erelid heeft benoemd en speldde hem het insigne op de jas, onder veel applaus. Mevr. Woudstra kreeg bloe men aangeboden. De heer I. Kuipers overhandigde ver volgens de opbrengst van de collecte (f 306,17). Hij deed in dichtvorm. De voorzitter bedankte hem heel hartelijk voor zijn vele werk voor Concordia, nu Boksen en C. in de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1