Johan Kracht solist in kerkconcert Oude advies - eehele volk ten Goed peil op jaarlijkse solistenavond Sted. Muziekkorps Sneek 7 L agenda"] c.,.,. zegen in samenwerking met anderen waarmaken Flexa-personeel bood wandversiering aan van uitbreiding bedrijf IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 122e jaargang no. 99 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 99 99 Ouders dansen Ter gelegenheid Selektie Ned. kampioen schappen schaatsenrijden bekend Botsing met vrij zware schade in Litw ellingerga Ook de jeugd weerde zich uitstekend Maandag 11 december 1967 Microkorfbal in Frieslandhal en sporthal Wolvega Nederlagen voor SYS Mellema voor Statenkring Sneek: Morgenrood. Doopsgezind kerkkoor en Fries Kamer orkest voeren werken van Telemann uit Jongeman gewond Beiaarden Oosthem Meubilair en leermiddelen voor chr. LOM-school Burgerlijke stand ..De Chr. Hist. Unie in deze tijd’ Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uünave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Oud-Sneker mr. H. Wellema overleden VIETNAM ti feestelijke een 19 HEHB Reisbu- Aanvang en voor SPEELS EN LICHTVOETIG Elf ouderparen in Jutrijp-Hommerts zijn bij elkaar gestapt en hebben een dansclub gevormd. Onder leiding van dansleraar Heeringa uit Sneek zullen zij regelmatig oefenen in het Jutrijper lokaal en proberen de danskunst mach tig te worden. Verscnjjnt MAANDAGS au DONDERDAGS Lantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur a A de Boer Telefoon 4091 Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt handelsad verten ties) lager. Abonnementsprijs t 4,— per half laar. Franko per oost f6.— per half laar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad eerste groep vertegen- CHU, een op en Geroutineerd was uiteraard ook het optreden van solo-klarinettist C. Hor dijk en bariton-speler J. Rosier, die een duet van Saupe („Air Varié”) uit voerden. Een briljante uitvoering, al schom melde nu en dan het samenspel wel eens. Begrijpelijk overigens, als men bedenkt, dat dit eigenlijk een duet voor twee klarinetten is. Om met een veel logger te hanteren instrument, met zo’n volmaakte loonvorming, een dergelijk resultaat te behalen, stempelt Rosier dan ook tot een muzikant van klasse. Alle deelnemers ontvingen onmiddel lijk na afloop een kritisch verslag uit ha. den van de jury, waarna onder lei ding van Bertus Poiesz, vol vuur aan het edele kienspel werd begonnen. V ;or het zover was, had het onver wachte bezoek van Sinterklaas echter nog voor de nodige hilariteit gezorgd. Het valt ook niet mee, om met een lan ge baard accordeon te spelen! Tussen de bedrijven door zorgde de kleine ka pel voor de nodige verstrooiing op de ze goed geslaagde avond, die met wat meer vaart en tempo, echter nog aan waarde kan winnen. SNEEKER NIEUWSBLAD De streekderby SVS-De Jouwet be gon in een zeer hoog tempo. Velen, vroegen zich toen af of beide ploegen, dit zouden kunnen volhouden. Dit ge lukte inderdaad, want er kwam vrij wel geen enkele verslapping in het tempo. Na enkele spektaculaire mo menten kwam de rust met 23 voor de Jouwer. Voor SVS zorgden mevr. J. Stellema-Falkena en P. Kroeze voor de doelpunten. Na de rust zette SVS een stevig of fensief in. De korf van de Jouwer kwam onder druk, maar toch viel het doelpunt aan de andere kant. Door een afstandsschot werd het 24. Na dit doelpunt ging de strijd weer meer ge lijk op. G. Tjalsma maakte 34 voor SVS, maar de Jouwer had het ant woord klaar 35. Weer sloeg SVS te rug 45 en gesterkt door dit succes ging SVS nog sneller spelen. In deze periode had de SVS speler H. Grun- stra weinig geluk met zijn schoten. De Jouwer tenslotte schoot nog één keer raak en zo kwam het einde met 46 voor de Jouwer. In Wolvega gaf AKC in de eerste helft de toon aan. Daar het in een zeer hoog tempo begon en met het schieten iets meer geluk had stond het bij de rust reeds met 40 voor. In de tweede helft gaf SVS de toon aan. De Akkrumers konden het tem po van de SVS’ers niet bijbenen en mej. M. de Vries en H. Grunstra brach ten de stand op 42. SVS ging door en mevr. J. Stellema-Falkena zorgde voor 43, maar ondanks zijn over wicht zag AKC kans de afstand tussen beide ploegen weer te vergroten. Al lerminst geïntimideerd door deze te genslag viel SVS nog verwoeder aan en met een goed schot zorgde H. Grun stra voor 54. Wat SVS daarna ook probeerde Vrouwe Fortuna was niet op zijn hand, zodat de stand 5—4 in het voordeel van AKC bleef. Volgende week in Wolvega de wed strijd Vios-SVS 17.45 uur. Als SVS speelt als in de twee voorafgaande wedstrijden kan het wel tot winst ko men. welke krachten de Unie kan opleveren in voorkomende gevallen. Verder zal de samenbundeling van de eigen pers organen nu eindelijk moeten plaats hebben. Dit alles en vooral het optre den naar buiten zullen een drastische verhoging van de inkomsten vragen. Met de daad en desnoods met een offer zal men dan zijn beginsel waar moe ten maken. De CHU geniet thans een stijgende belangstelling, getuige de laatst ge houden enquêtes. De eerste vruchten van de aktie beginnen te rijpen, maar we moeten doorgaan en zelfs nog in versneld tempo om het oude devies „Het gehele volk ten zegen” in samen werking met anderen waar te maken. De programma’s en hun verwezenlij king door christelijke politieke partijen moeten een antwoord geven op de vele vragen van deze tijd. Voor de vol gende verkiezing moet men klaar zijn en uitdragen, dat christelijke politiek wenselijk en noodzakelijk blijft, aldus de spreker in zijn rede, die met grote aandacht en instemming beluisterd werd. merkte) was wel op het programma vertegenwoordigd, want ook de beide andere 12-jarige solisten Joh. Swart en Lodie Hordijk speelden een duetje van deze componist. Het groot- en klein koper -’as even eens goed vertegenwoordigd. Vader en zoon Silvius, operaliefhebbers als ze zijn, hadden, hoe kan het anders, een tweetal duetten resp. uit „Zampa” van Herold en „La Traviata” van Verdi op het programma staan, terwijl trombo nist S. Visser met tuba-spelen H. de Jong op geroutineerde wijze een duet vertolkte van Delbecq. GEROUTINEERD Al jaren waren verschillende oude ren in de beide dorpen van mening, dat er een dansclubje moest worden ge vormd van ouders, die in hun jongere jaren geen gelegenheid hadden gehad dansen te leren. Zij voelden het als een gemis, dat zij deze kunst niet beheer sten en bij een feestje met dansen na, gedwongen waren aan de kant te blij ven zitten. De eerste dansles zal op maandag 8 januari a.s .worden gehouden. Er kun- n nog enkele paren meedoen. Zij kunnen zich opgeven bij de koster van het lokaal in Jutrijp, de heer J. Jelsma. Nu wij toch bij de jeugd zijn beland, kunnen wij gelijk het verrassend goede optreden van de jonge fluitist Wiebren de Wit memoreren, die een speels en lichtvoetig werkje van Poovet uitvoer de en opviel door zijn fraaie loonvor ming. Vóór de pauze had hij al even mooi met zijn zusje Gerrie een tweetal étu des van Devienne gespeeld. De 12-ja- rige Gretha Glashouwer slaakte na haar solo („Sonatine” van Roehr”) een zucht van verlichting. Geen wonder, want niet alleen is de hobo een bij zonder moeilijk instrument, maar als je dan ook nog als 12-jarige zo helemaal alleen in je military-look voor zo’n zaal met mensen staatkeurig werk, Gretha! Mozart (een bekende voetballer, zo als ceremoniemeester Klasema op- Het niet deelnemen van de CHU aan het interimkabinet van prof. Zijl- stra ontlokte nogal een levendige dis cussie. Volgens de heer Mellema had de Tweede-Kamerfraktie na lang be raad besloten niet deel te nemen aan dit kabinet, omdat het praktisch een niet meer te wijzigen begroting moest uitvoeren, die de CHU-Kamerfraktie MEER SAMENWERKING De a.s. buitengewone algemene le denvergadering der Unie zal zich dus moeten uitspreken over verdere samen werking met de AR en KVP. Dan is er de noodzaak, dat de inbreng der Unie zo sterk mogelijk is en een in terne verbetering der organisatie on ontkoombaar is. De omzetting van de Sav. Lohmanstichting tot een politiek wetenschappelijk bureau is dan zeer urgent. Ook dient er een landelijke leden administratie te komen, zodat men weet eerst had verworpen! Wel had men het vertrouwen geschonken aan prof. Zijl- stra, daar deze een aantal wensen uit de partij op financieel gebied nader zou gaan bezien. Vrijdag is bekend geworden wie mee mogen doen aan de Ned. kamp, schaat senrijden. Zoals bekend zijn deze voor dames in Heerenveen en voor de he ren in Amsterdam. Voor Friesland ko men 20 geselecteerden uit. Dit zijn: Jappiè van Dijk én Marten Hoekstra bij de heren, Akke Falkêna, Doetie Schilstra, Boukje Spoor en Renské Zeinstra bij de dames. Johan Kroes, Anno Miedema, Durk v. d. Sluis, Eppy Bleeker, Anne Brouwer, Jan Palsma, Jan de Vries bij de heren junioren. Marjan Slotenmaker, Annie van Dalf- sen, Truus Dijkstra, Evelien Hoekstra, Emmy Schuurmans, Sytje v. d. Lende, Grietje v. d. Meer bij de dames juni oren. De helft van deze Friezen en Friezinnen zijn lid van de samenwer kende schaatstrainingsclubs ,De Pream- keskouwers’ en ,De IJsleeuwen’. De eerste vereniging, die haar leden in de wijde omgeving van Sneek, IJlst en geheel Zuid-West Fries heeft, doet ech ter meer dan alleen maar toprijders kweken. Met 7 trainers komen alle leden aan hun trekken. Er zijn n.l. ver schillende groepen. Beginnende toerrij ders, toerrijders, junioren, dames en heren krijgen op de conditietrainingen en op de schaatstrainingen op de kunst ijsbaan in Heerenveen precies dat wat ze nodig hebben. ,De Preamkeskou- wers’ is één van de weinige trainings- clubs die dit kan doen,, doordat ze zeer veel leden telt. In Heerenveen hebben ,De Preamkeskouwers’ en ,De IJsleeu wen’ dan ook veruit de meeste wed strijden voor ieder in zijn eigen klas se. Flexa tot stand is gekomen is te dan ken aan de gezamenlijke inspanning van het personeel. Hij sprak de hoop uit, dat er ook ih de toekomst een goe de samenwerking mag zijn. De dames Tjallema mochten elk een boeket bloemen in ontvangst nemen. De aanwezigen gaven met een driewerf hoera uiting aan hun vreugde. Na mens de mensen uit Amsterdam sprak de heer J. van der Zee, hoofdverte genwoordiger, een dankwoord voor de ontvangst in Sneek. ’s Avonds hield de personeelsvereniging bij Hanenburg haar feestavond. Een foto van 2 m lengte en hoogte van 1,35 m, voorstellende een gezicht op Sneek vanaf de watertoren, werd vrijdagmiddag als wandversie ring voor de kantine aan de directie van de Flexa-fabrieken aangeboden door de heer L. D. Bonte, voorzitter van de Flexa-personeelsvereniging na mens het gezamenlijke personeel. Dat wilde op deze wijze uiting geven aan zijn dankbaarheid voor de gunstige ontwikkeling bij Flexa, met name de enorme uitbreiding van het bedrijf. De foto werd gemaakt door Ger Dijs. Over de uitbreiding schreven wij onlangs. De uitgebruikneming werd vrijdag min of meer officieel gevierd. Ook het personeel van Flexa-Amster- dam was deze dag in Sneek. De heer Bonte heette allen hartelijk welkom in de kantine, speciaal de gebroeders G. P. en P. Tjallema, het Amsterdamse personeel met dames en de Sneker werkers, ook met dames of ouders. Sommigen waren van heinde en ver gekomen. Wat er bij Flexa allemaal tot stand is gekomen is geweldig, zei de heer Bonte. Zeven jaar geleden was er ook al een uitbreiding. Er is alle reden tot dankbaarheid. Onder het personeel, van hoog tot laag, in alle afdelingen, is daarom een inzameling gehouden voor een passend geschenk. De gebroeders Tjallema werden ver volgens uitgenodigd om de wandversie ring in ontvangst te nemen. Deze was tot dan toe verborgen achter een gor dijn. De heer G. P. Tjallema sprak een dankwoord: Ik had eigenlijk moeten zeggen „Dit hadden jullie niet moeten doen”. Maar dat zeg ik niet. Ik ben er heel blij mee. Hartelijk dank. Ook de heer P. Tjallema toonde zich zeer ver rast. Hij wees er op, dat wat er bij driet over het door de nazi’s ontketen de oorlogsgeweld met zijn wreedheden. Het „Fries Kamerorkest” met Joop Nieuwenhuis als clavecinist verzorgt dé begeleidingen en voert tevens on der leiding van zijn vaste dirigent, de in Sneek niet onbekende Jo Diederen, het beroemde „Concert voor de Kerst nacht” van Arcangelo Corelli uit, een der fraaiste voorbeelden van Italiaanse barokstijl in de vorm van een uit een groot aantal korte delen bestaand „con certo grosso”; het concertino, met het orkest wedijverend, bestaat uit 2 vio len en violoncello; het laatste deel is een melodieuze Pastorale, die de kerst sfeer uitbeeldt. De commissie Sneker Kerkconcer- ten (secr. Joh. Bongastraat 6, Sneek, tel. 4667), verwacht grote belangstel ling voor dit kerkconcert. De christelijke zien zich daarom nadere kontakten tot samenwerking, achttien, bestaande woordigers uit KVP, heeft reeds een gemeenschappelijk principiële grondslag Dinsdag 12 december Speciale Canada- avond voor emigranten, ouders van emigranten en toeristen in Hotel Ha nenburg door P~^sage- en T„L'. reau W. Zeyl en Zoon, ’s avonds 8 uur. Vrijdag 15 december Tetman de Vries met „De Wyldepüst” in het Himster- hüs te Oosthem. Aanvang ’s avonds 7.30 uur. Zaterdag 16 december ’s middags 2 uur Kynologenclub Sneek en Omstr. Be spreking nationale rassen door keur meesters in „Ons Gebouw”. Zondag 17 december Kerstconcert in de Doopsgezinde kerk, SingeL Aan vang 20 000 uur. Medewerkenden: Doopsgezind Kerkkoor, Gemengd koor „Morgenrood”, Johan Kracht, viool, Fries Kamerorkest en Jool? Nieuwenhuis, clavecimbel. In Uitwellingerga (Zuidend) vond gistermorgen tegen 12 uur op de ou de weg een botsing tussen twee perso nenauto’s plaats. Niemand werd ge wond, maar er was vrij zware schade aan een van de auto’s, ’n Opel Kadett, bestuurd door S. H. uit Oppenhuizen. Deze wagen kwam in botsing met een Volkswagen, bestuurd door W. D. G. uit Groningen, doordat G. in een bocht teveel op de linker weghelft kwam en slipte. Van de andere kant naderde de Opel. De VW werd licht beschadigd. Tengevolge van de gladheid is za terdagmorgen omstreeks half acht de 23-jarige J. Sinnema uit Sint Nicolaas- ga met zijn personenauto in een slip geraakt en tegen een boom gebotst. De jongeman moest met ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis in Sneek worden vervoerd. Zijn toestand was vanmorgen nog zorgwekkend. Het gebeurde op de rijksweg Sneek- Lemmer, net ten noorden van de Wel- lebrug. De auto botste links van de weg tegen een boom. De bestuurder raakte bekneld en kon pas na veel moeite worden bevrijd. De auto werd totaal vernield. Ter ere van Sint Nicolaas hield de bejaarden-sociëteit van Oosthem vo rige week een gezellige middag. De heer J. Portegies uit Bakkeveen zorgde er voor, dat de bejaarden een poos aan genaam bezig konden zijn met het bin- gosoel. Zo verd-het een feestelijke middag. Door de winkeliers waren prijsjes beschikbaar gesteld. Ook enkele gro tere bedrijven (CCF te Leeuwarden, Lankhorst n.v., Osingahuizen, zuivel fabriek Workum enz.) hadden geschen ken gestuurd. Verscheidene deelne mers gingen dan ook met een prijsje naar huis. Voor allen (ook de niet aanwezige leden) was er een aardige surprise. De presidente, mevr. Veninga-v. d. Wal, die aan het begin allen welkom had geheten, was aan het slot de tolk van alle bejaarden, toen zij de heer Porte gies hartelijk dankte voor zijn mede werking. Deze mocht eveneens een pakje in ontvangst nemen. De bejaar den in Oosthem, Nijezijl en Abbëga dragen de sociëteit een goed hart toe; dat stemt tot dankbaarheid. B. en w. van Sneek adviseren de raad medewerking te verlenen aan het bestuur van de Ver. voor Christelijk Schoolonderwijs, dat hierom heeft ge vraagd ingevolge artikel 72 van de La- ger-onderwijswet 1920 voor het aan- schr.ffen van meubilair en leermiddelen ten behoeve van de chr. LOM-school (school voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden). Het bestuur deelt in z’n toelichting op de aanvrage mee, dat er momenteel 72 leerlingen zijr (in 1966 gemiddeld 52 2/3), terwijl een verdere toeneming wordt ver wacht. In verband met deze stijging is in au gustus jl. de Hartman Visserzaal van de Baptistengemeente in gebruik geno men. Bij de ons toegezonden voorstellen is voorts een advies op een adres van de „Stichting Borgstellingsfonds voor Friesland”. De Stichting heeft verzocht d? garantie van de gemeente tot dek king van de eventuele nadelige ex- ploitatiesaldi te verlengen voor het tijdvak 1968 t.e.m. 1972. B. en w. mer ken hierbij op, dat de gemeente sedert 1 januari 1963 in totaal slechts een be drag van f 30.47 aan het borgstellings fonds heeft betaald uit hoofde van de garantieregeling. Blaauw 23 jaar en Aaltje Lourens jaar. Getrouwd: Rimmert Gooitzen Kroë- se 25 jaar en Susanna Gerritsma 22 jaar; Dick Leonard Drogendiik 24 jaar en Janke Engberta van der Wal 26 jaar; Sijbren Johannes Smit 27 jaar en Annie Leeuwenkamp 20 jaar; Hendrik de Boer 25 jaar en Attje Gerda Walstra 23 jaar; Geert Hendrik Kornelis Ferin- ga 22 jaar en Beatrix Maria van den Berg 21 jaar; Lodewijk Gerardus Diek- stra 25 jaar en Johanna Dirkje Eringa 22 jaar; Tjerk de Zwart 36 jaar en Beentje van der Werff 26 jaar. Overleden: Jurjen de Boer 77 jaar ev Everdina Schouten; Stoffel Hoekstra 3 jaar, van Oudemirdum; Pietertje Binksma 82 jaar wv Hendrik Kruize; Aagjen van der Wal 80 jaar ev Jan van der Goot; Pietertje Gutman 86 jaar wv Ringnerus Slippens; Elise Wielinga 10 dagen, van Hindeloopen; Jantje Gras wv Pieter de Boer, 98 jaar; Johannes Theodorus Koning 72 jaar ev Gerarda Geertruida van Gelderen, van Hoog woud; Siitze de Jong 66 jaar ev Dirkje Kemker, van Oss; Baukje Ploegstra 70 jaar ev Hendrik Hiemstra, van Wit- marsutn; Klaas Jongsma 79 jaar ev Margje Bakker, van Lemmer; Pieter Hilverda 55 jaar ev Trijntje Kuiken. Geboren: Nicolaas Jacques, zv Hendrik Bakema en Gerharda Henderica Maria Spelbrink; Roy, zv Klaas IJsebaart en Inga Catharina v. d. Bergh; Arnold Ferdie Jeroen, zv Piet Gerrit de Haan en Rinske Speerstra: Marco, zv Lam- bertus Dijkstra en Willy den Duik; Tiemen, zv Wijbe Tichelaar en Joukje de Vries; Gerben, zv Sipke Walsweer en Hendrikje de Boer, van Uitwellin gerga; Jelle, zv Roelof Timmer en Lou isa Vermaning; Roelanda Sjoukje, dv Hessel Speelmans en Jantje de Jong, van Joure; Elly Helena Margriet, dv Klaas Pruiksma en Geertje Wassenaar, van Workum; Irma Monique, dv Hen drik Bakker en Rinske de Vries; Ru- dol' Denis, zv Ale Eekhof en Johanna Wilhelmina Beekman; Metje, dv Be rend de Vriss en Anschje Kuiper; Hen drik, zv Bertus Hendricus Kies en Wietske Zijlstra, van Joure; Oscar Jo hannes, zv Bertus Hendricus Kies en Wietske Zijlstra, van Joure. Ondertrouwd: Hendrik Jongstra 31 jaar en Jacoba Willemina de Jong 20 jaar; Johannes Theodoor Wenniger 21 jaar en Trijntje Visser 20 jaar; Harm Mr. Hessel Wellema, afkomstig van Sneek, is vorige week donderdag plot seling overleden. Hij was 56 jaar oud. Na in onze stad zijn jeugd te hebben doorgebracht, studeerde hij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De laat ste jaren was hij direkteur van de rijksopvoedingsinrichtingen in Amers foort. In het decembernummer van het maandblad der Kon. Ned. Federatie van Fanfare- en Harmoniecorpsen is het jury-rapport opgenomen van het op 15 oktober jl. gehouden concours in Emmen. De jury, bestaande uit de he ren Gerard Boedijn, Henk van Lijn schoten en Gijsbert Nieuwland kwam in haar kritische beoordeling over het optreden van het Sted. Muziekcorps Sneek tot de eindconclusie: „Een corps van klasse, dat onder eminente leiding werkelijk voorbeeldig musiceert”. Een lovende uitspraak, die ons plaatselijk corps tot één der beste van ons land bestempelt. Wie de zaterdagavond in „Hanenburg” gehouden solisten-avond van het Ste delijke heeft bezocht, zal zich over zo’n uitspraak echter niet verwonderen, want een corps, waarvan de leden tot zulke goede solistische prestaties in staat zijn, moet wel tot de topcorpsen behoren. Opvallend en verheugend wa ren daarbij de in het oog lopende pres taties van de jeugd, waarmee de toe komst van het Stedelijke wel verzekerd lijkt te zijn. Een 15-tal leden heeft, onder het kri tisch gehoor van de jury, (dit jaar, wegens verhindering van de heer J. Nauta, alleen gevormd door oud-diri- gent Bram Feenstra), dirigent Jo Die deren, wethouder Visser en echtgeno te en vele vrienden en bekenden voor een genotvolle avond gezorgd. Dat de een daarbij betere prestaties leverde dan de ander, is begrijpelijk en eigen lijk ook niet belangrijk. Belangrijk is (en dat is ook de opzet van zo’n avond) dat de leden tot zelfstudie worden ge- aktiveerd, zodat loonvorming en tech nic’. worden verbeterd. Voor sommigen lijkt dit laatste bijna niet meer mogelijk, getuige bv. het op treden van de twee solo-klarinettis- ten L. Rosier en G. W. Visser, die op sublieme wijze een duet van Mozart vertolkten. Een waar hoogtepunt! Dat de houtbezstting in het corps toch goed is, bleek verder ook uit de uitstekende vertolking door le klari nettist H. Postma van „Humoreske” van Dvorak en het zekere optreden van de jeugdige klarinettist Johan van der Veer, die een 3-tal werkjes van Mozart en Bach speelde, waarbij alleen de nuancering nog wel iets duidelijker had gekund. Ook het stopzetten van de bombar dementen op Noord-Vietnam vroeg de aandacht van een vragensteller. De CHU-fraktie stond ook achter de mo- tie-Schuyt. Elk middel om daar de oorlog te kunnen beëindigen moet aangegrepen worden, al verheelde de heer Mellema niet, dat West-Europa op dit ogenblik met een isolement van de Ver. Staten in de wereldpolitiek al lerminst gediend zou zijn. Een herziening van de structuur van een besloten naamloze vennootschap was in studie. Werknemers in de top als commissaris hadden vooral belang bij de sociale status der werknemers, wees- een onlangs gehouden enquête der V.U. uit. Tenslotte belichtte de spreker het vraagstuk van de korting op de rijkspensioenen met de AOW- uitkering. In regering en politieke par tijen wordt hier allesbehalve gelijk over gedacht. De huidige minister van Binnenlandse Zaken, mr. Beernink, zag dit jaar nog geen kans dit nu te doen verbeteren. Niettemin zal dit vraag stuk opnieuw aan de orde worden ge steld. Allen wensen, ook zelfs die van een minister, kunnen niet alle tegelijk worden vervuld. Het slotwoord werd gesproken door de heer D. de Vries te Sneek, die de heer Mellema bedankte voor zijn dui delijke uitspraken over de verschillen de vraagstukken. Een zuivelprodukt met hoog vet- en eiwitgehalte werd als blijk van waardering overhandigd on der applaus van de aanwezigen. Na een oproep om het gesprokene verder uit te dragen, werd deze goed geslaagde avond met dankgebed gesloten. De Statenkring der CHU „Sneek” e.o. belegde vrijdagavond een ledenverga dering in „Ons Gebouw” te Sneek. Daar de voorzitter, de heer J. Nien- huis, verhinderd was, werd de bijeen komst geopend door de heer G. Ger- brandy uit Nijland, secretaris der Sta tenkring. In zijn openingswoord wees deze op de vernieuwing en reorganisa tie in de politieke partijen, waar voor al als gunstig verschijnsel de jongeren zich lieten horen. Verder werd aan dacht gevraagd voor de vijf discussie punten voor de a.s. algemene verga dering van de Unie als uitgangsstel lingen voor de koers in de naaste toe komst. De heer J. F. Mellema, fraktievoor- zitter in de Tweede Kamer, sprak over „De CHU in deze tijd”. Allereerst werd door hem gewezen op het grote belang van het gesprek tussen de fraktieleden en de kiezers. In Neder land is nu een verheugende belangstel ling waar te nemen voor de politieke organen met hun programma’s en uit gangsstellingen. Vooral wordt gevraagd om duidelijker kleur te bekennen. politieke partijen genoodzaakt tot als eerste stap De groep van uit AR concept uitgangspunt opgesteld werkgroepen bezinnen zich over de ur gente vraagstukken van inkomens- en vermogensverdeling, overheid en ge zag, buitenlandse politiek en ontwikke lingshulp en de structuur in de on derneming. Met deze initiatieven was de heer Mellema zeer ingenomen. Hij wees er vervolgens op, dat het Evan gelie van Jezus Christus allereerst dient om te letten op hetgeen ons sa menbindt en niet wat ons scheidt. AANVAL De afgelopen verkiezingscampagne was vooral een aanval geweest, op het nut .van een christelijke partij. De binding van de kiezer aan een be paalde politieke partij is vooral de laatste jaren sterk verminderd. Men wenst nu een duidelijke vertaling van hetgeen de partij in haar programma voorstaat. De Chr. Hist. Jongeren Organisatie werd geprezen voor haar aktiviteiten. Reeds zijn twee geschriften door haar uitgegeven. Het is erg gemakkelijk dis cutabele punten eruit te lichten, maar voorop dient te staan, dat er zeer veel waardevolle ideeën zijn genoemd voor de koersbepaling in de naaste toe komst. Alle gedachtenwisseling heeft nu eenmaal tijd nodig en overhaasting kan slechts schade berokkenen. Vervolgens behandelde de spreker de verschillende congressen van de laat ste tijd. De waarde van het optreden der chr.-radikalen lag vooral in ’t feit, dat zij hebben aangezet tot een nadere bezinning. Bij het congres in Scheve- ningen bleek wel, dat een verdere stu die van de maatschappelijke vraag stukken nodig is. Het congres der KVP werd zeer be langrijk geacht voor het gehele poli tieke bestel in Nederland. Een breuk in deze partij zou zeer te betreuren zijn, want de rest zou al gauw het eti ket van conservatief opgeplakt krijgen. Ook in de PvdA is er volop bewe ging. De nieuwe koers zal nog moeten blijken, daar er nu duidelijk twee hoofdstromingen zijn te onderkennen, t.w. Nieuw Links met o.m. enkele ver ouderde Marxistische opvattingen en een groepering Vondeling c.s., die een brede progressieve volkspartij voor staat. VRAGEN Na een korte pauze behandelde de heer Mellema nog een aantal vragen over de interne organisatie en alge mene politieke vraagstukken. Zéér dui delijk werd gesteld, dat het gesprek bewust doelgericht is. Na aftasting van elkanders standpunten zal men kunnen komen tot samenwerking en eens zo mogelijk tot een fusie. Het eerste kerkconcert van dit sei zoen in de serie „Een uur kerkmuziek” zal plaats hebben op zondag 17 decem ber a.s., ’s avonds om 8 uur in de doopsgezinde kerk aan de Singel. Het is gedeeltelijk gewijd aan Georg Phi lipp Telemann (1681-1767)wiens 200- ste sterfdag dit jaar werd herdacht. Telemann was een energiek man en een veelzijdig componist. Hij produ ceerde ruim 4000 composities, waaron der 45 opera’s (waarvan de eerste op 12-jarige leeftijd werd geschreven), 100 oratoria, plm. 1600 kerkcantates, 1000 orkestwerken. In de bloeiende hanzestad Hamburg lag zijn arbeidster rein en kreeg hij de muzikale leiding in handen. Met Bach en Handel be hoort hij tot de grootmeesters der ba rok. De jonge, uit Sneek afkomstige vi olist Johan Kracht, die lid is van het Concertgebouworkest en dit jaar zijn solisten-diploma verwierf, speelt Tele- mann’s enige vioolconcert, in a kleine terts (met strijkers en contiuo). De ge zamenlijke koren „Morgenrood” en „Doopsgezind kerkkoor”, onder leiding van de heer G. Abma geven een uit voering van Telemann’s uit 1758 date rende „Psalm 117”, voor vierstemmig gemengd koor, violen en basso conti nuo (clavecimbel en strijkbassen). Dit is één der meest geliefde en mooie werken, die Telemann als kerkmusicus schreef, van een grote eenvoud, innig heid en welluidendheid, besloten met een stralend Halleluja. Voorts vermeldt het programma ko ralen uit J. S. Bach’s beroemde canta te „Wachet auf ruft uns die Stimme”, eveneens met strijkers en continuo, en tevens twee koorwerken a capella uit zeer uiteenlopende tijden: van de 17- de-eeuwer Andreas Hammerschmidt (1611-1675) en van vernieuwer der protestantse kerkmuziek Hugo Distler (1908-1942) Distler was werkzaam als cantor-organist resp. te Lübeck (Jaco- bikerk) en Berlijn (Dom). Zijn prach- I ti'”' werken behoren tot de beste, wel- J ke de hedendaagse kerkmuziek in l West-Europa kent. Hij stierf van ver-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1