Wat de raad te behandelen krijgt Nodigverklaring chr. middelbare detailhandelsvakschool Sneek WZS herdacht vijfendertigjarig bestaan L AQENDA^ Gouaches van 70-jarige E. Caspers te zien in Fries Scheepvaart Museum Verkoop bouwterrein in Stadsfenne voor bouw van 36 bejaardenwoningen Er werd intens geluisterd naar gevarieerd programma en van IJLST W Y M BRITS E R A DE EL Eerste Kerstdag weer massa-kerstzang Laatste vergadering raad IJlst woensdag Vrachtwagen met kerstbomen veroorzaakte consternatie in Jutrijp en Sneek Volkswagen met vuurwerk in brand Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD I Zuivelfabriek oudsend provisioneel op ruim f 90.000 Zelfs de meester kan falen.... Maandag 18 december 1967 AANSCHAFFING DROOGPOEDER-AGGREGAAT VOOR DE BRANDWEER Ad. Langedijk onderscheiden met zilveren FVB-speld Zeer grote belangstelling voor uur kerkmuziek 122e jaargang nr. 101 Het Snaeknr Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en grootte van INGEKOMEN STUKKEN hem onder ovationeel applaus van de AD. LANGEDIJK J. VERKOOP STROOK GROND AAN DE SYTSINGAWIERSTERLEANE Verder stellen b. en w. voor aan de WIJZIGING VERORDENING HEFFING REINIGINGSRECHTEN Hierbij bleef het niet, want doordat de lege aanhangwagen beschadigd was, reed deze plm. l'/z meter links van de trekker. De gevolgen bleven niet uit. Verscmjni MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE PUL 6 Telefoon 05150 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 In de nacht van donderdag op vrij dag om plm. 23.30 uur botste met een daverende klap een vrachtwagen, be laden met kerstbomen, in Jutrijp te gen een boom. De klap was tot in verre omtrek te horen en menige inwoner van Jutrijp kwam voor nader onder zoek uit zijn bed. Tot hun grote ver wondering zagen zij dat de vracht wagen met grote snelheid doorreed in de richting Sneek, achterlatende een ontvelde boom en veel stek- en hout werk. Andere automobilisten hebben het houtwerk opgeruimd, omdat dit gevaar voor het verkeer opleverde. Een tegenligger werd geraakt, waarbij de voorruit van deze auto werd ver nield en ook de auto van de rijkspoli tie uit Baarderadeel, die inmiddels aan de achtervolging was begonnen, werd aangereden en licht beschadigd. Op de Singel in Sneek werd de beschonken chauffeur R.V. uit Sneek tot stoppen gedwongen en ingesloten in het politie bureau. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. van „het eerste uur” Jan Kroon, Ru dolf en Ids Silvius, en het oud-lid Jetze Brinksma, die alle zeven jubilea heeft meegevierd. Ook erevoorzitter Menno de Vries gaf blijk van zijn sympathie voor zijn club. Hij bood het bestuur een wedstrijdbal aan voor de senioren en één voor de junioren. Hoewel geen officieel jubileumfeest, is het een prachtig geslaagde intieme viering geworden. heer J. Martens, Oosterdijk 49, alhier, te verkopen een strook onopgehoogde grond, ter grootte van ongeveer 190 m2, gelegen langs de Sytsingawierster- leane, tegen de prijs van f 9,60 per m2, onder voorwaarde dat door de koper ten behoeve van de bouw van een bungalow de benodigde bouwvergun ning wordt verkregen; dat door gede puteerde staten van Friesland aan de heer Martens voor de bebouwing van dit terrein verlof wordt verleend inge volge het bepaalde in art. 4, 4e lid, van de wet op de lijkbezorging (het ter rein ligt nabij de Israëlitische begraaf plaats); en dat door de koper wegens bijdrage als bedoeld in artikel 4, lid 1, van de exploitatieverordening bouw terreinen, in de gemeentekas wordt ge stort een bedrag van f 8,60 per m2 voor het tot bouwterrein te bestemmen ge deelte van het genoemde perceel. SNEEKER NIEUWSBLAD De voormalige zuivelfabriek te Wouds- end is donderdagmiddag in het dorps huis ,.De Driuwpólle” te Woudsend provisioneel geveild. De fabriek, waar in tot voor kort metaalhandel Brinksma jr. was gevestigd, en de di recteurswoning werden beschreven op f 90.551,door de heer A. Terpstra, taxateur te Leeuwarden. De zes aan het complex grenzende woningen aan de Welle werden resp. ingezet op f 8000,—, f 6397,—, f 6754,—, f 6006,—, f 6159,— en f 8000,—. Woensdag 20 december a.s. ’s avonds half acht vindt de laatste in dit jaar te houden openbare vergadering van de Ulster gemeenteraad plaats. Er is geen lange agenda en evenmin dienen zich spektaculaire gevallen aan. Acht ingekomen stukken openen de agenda, welke stukken b. en w. voor stellen voor kennisgeving aan te ne men. In het algemeen bestuur van het Mienskipshüs moet voorzien worden in de vacature van wijlen de heer B. H. de Vrijer. Op de voordracht zijn geplaatst: B. W. Cazemier, burgemees ter en R. Rijpma, lid van de raad. In het algemeen bestuur Streekmuziek- school, waarin de gemeente vertegen woordigd is door wethouder Stienstra. die volgens rooster per 1 januari ’68 aftreedt, wordt voorgesteld de heer Stienstra te herbenoemen. Verder moet voorzien worden in de vacature mevr. A. J. Sijperda-Wildschut, als lid van de commissie woonruimtewet. Door b. en w. is het volgende dubbeltal (alfabe tisch) gesteld: 1. mevr. T. W. Bakker- Hulzinga. Zevenpelsen 22; 2. mevr. C. de Vries-Hiemstra, Stadslaan 73. Volgt verder: vaststelling exploitatie vergoeding kleuteronderwijs 1966. (het bestuur heeft nog recht op f466,59); voorlopige vaststelling uitgaven open baar gewoon lager onderwijs over 1966, ingevolge artikel 55 L.O. Wet 1920; idem voor de herv. en geref. school, en vaststelling vergoeding vakonderwijs der chr. school over 1966; oninbaar- verklaring verordeningen 1965 en ten slotte: verkoop perceel bouwgrond be stemmingsplan Nijezijl aan de heer Th. de Weerd te Nijemirdum. positie met geel en blauw”. De op bouw in kleine vakjes is hier geheel losgelaten, geel is de hoofdkleur ge worden. Wanneer we van dichtbij de verfbe- handeling bekijken, dan doet die ietwat grafisch aan. Waarschijnlijk door de neonverlichting doet de kleur ook wat koud aan. Bij daglicht zijn de goua ches beslist mooier. Wat de benaming van de gouaches betreft, moet men niet te kritisch zijn. Er hangen enkele werken, die beter geen naam, of eventueel „compositie” genoemd hadden kunnen worden, dan de betiteling die zij nu meegekregen hebben. De muren van de tentoonstellings zaal, die bij andere gelegenheden een rustige achtergrond voor de de schil derijen geven, doen deze keer vrij sto rend aan. Overigens niets dan lof voor de verzorging van deze expositie. De tentoonstelling blijft zoals ge zegd nog tot en met 28 december in Sneek. De openingsuren zijn van maan dag tot en met zaterdag van 10-12 uur en van 13.30-17 uur. Op zondag en op de beide kerstdagen is het museum ge sloten. Bij eventuele aankopen is de rijkssubsidieregeling van toepassing. De avond was geopend door voor zitter Langedijk, die een overzicht gaf van het wel en wee van de jubilerende vereniging. Hij memoreerde de kam pioenschappen van het eerste elftal, zes in totaal, en die van de jeugdelftallen, eveneens zes. Daarna haalde secretaris Ids Silvius enkele herinneringen op uit het „grijze verleden”. Het is in de ja- ren dertig gebeurd, dat praktisch het gehele programma in Friesland was afgelast. De toenmalige consul G. J. Poiesz, zelf speler van het eerste, vond dat er op de „hobbelbaan” (het tegen woordige Sneek-veld) gespeeld kon worden. Inderdaad was de oppervlakte gras groter dan die van het aantal plassen. Onder protest van tegenstan der MKV uit Leeuwarden verklaarde de scheidsrechter G. W. Poiesz! „watte, niet speule? Je kan d’r wel op maffe”. Na nog enkele voorvallen aangehaald te hebben wekte de heer Silvius de huidige spelers op zich tijdens de wed strijden volledig in te zetten en de prachtige trainingsgelegenheden (de Sneker Sporthal en het halfverharde trainingsveld in het nieuwe Zuider- sportpark) te benutten voor het op voeren van de conditie en het spel peil. Daarna kreeg de heer P. v. d. Mee ren, voorzitter van de Propagandacom- missie, de leiding voor het feestelijke gedeelte, waarin ook de aanvoerder van het eerste elftal Eef Lankreyer, Leo Poiesz Bertuszoon en „de Kleine Kapel” o.l.v. Herman Silvius Rudolf- zoon een groot aandeel hadden. Het werd een kostelijk ongedwongen sa menzijn, dat tot in de eerste uren van de nacht duurde. Aanwezig waren o.a. ook het ere-lid Ant. Silvius, de leden Ingekomen is een schrijven van het Nederlands Architekten-Genootschap te Utrecht, betreffende het op het ter rein van het bouwwezen verrichten van werk voor derden door ambtena ren. Onder mededeling dat het gesig naleerde euvel, waartegen ook het Al gemeen Ambtenarenreglement zich richt, zich in deze gemeente niet voor doet, wordt voorgesteld het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Voorts is ingekomen een niet-onder- tekend schrijven van de gezamenlijke bewoners van woonarken aan de Woudvaartskade inzake door genoemde bewoners te betalen ligplaatsvergoe ding. B. en w. stellen voor adressanten te berichten, dat de verlichting zal worden verbeterd, evenals het tegel pad en dat op dezelfde voorwaarden als aan eigenaren van woningen, huis- nummerplaatjes ter beschikking zullen worden gesteld. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs t 4,— per half jaar. Franko per oost f6,— per half laar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad stof is toegenomen, doordat er voor dat doel een steeds intensiever gebruik van tankauto’s valt waar te nemen. Van deskundige zijde is er op gewe zen, dat het met het thans in gebruik zijnde materiaal niet mogelijk is effek- tief op te treden bij een brand, waar bij een tankauto is betrokken. Volgens de inspekteur voor het brandweerwe- zen is het nodig daardoor de beschik king te hebben over een droogpoeder- aggregaat. Vooral in gemeenten waar een behoorlijke woonkern aanwezig is, wordt een dergelijk apparaat noodza kelijk geacht. Het apparaat kan tevens worden gebruikt voor het blussen van branden in motorboten. Op Eerste Kerstdag zal er weer mas sa-kerstzang worden gehouden. Ieder die zingen kan wordt door de commis sie van christelijke koren uitgenodigd om mee te doen. Op deze wijze kan een interkerkelijk massakoor worden gevormd. Dat zal zingen bij het Sint-Antoniusziekenhuis, waar ’s morgens om 7 uur wordt ge start, en bij de bejaardentehuizen. Van het ziekenhuis gaat de groep naar rusthuis Thabor, het Gerefor meerd Verpleeghuis, Cruycebroeders- hof, Nij Nazareth en 't Skülplak. Tekstbriefjes worden ter plaatse uit gereikt. Maandag 18 defcember Clubavond LSC in rest.-lunchroom ,,’t Grootzand”. Aanvang 8 uur. Dinsdag 19 december Vergadering van de raad der gemeente Sneek. Van dinsdag 19 tot en met woensdag 27 december Tentoonstelling Gou aches van E. Caspers in Fries Scheepvaartmuseum, Kleinzand. Ope ningsuren: maandag t.e.m. zaterdag van 10-12 uur en van 13.30-17.00 uur. Vrijdag 22 december Vergadering van de raad der gemeente Wymbritsera- deel in het gemeentehuis. Aanvang ’s middags 2 uur. De raad besloot op 27 juni van dit jaar tot de aanschaf van 40 thermisch verzinkte laadkisten en van ’n hydrau lische kraan ten behoeve van de vuil- nisafvoer door de gemeentereiniging. Naar de mening van b. en w. kan met de volgen ’e tarieven een sluitende ex ploitatie worden verkregen: a. voor het beschikbaar stellen en het gebruik van laadkisten: per laadkist per week of een gedeelte van een week f 3.50; b. voor het brengen en ophalen of het verwisselen van de laadkisten, het af voeren an het daarin verzamelde vuil daaronder begrepen: per laadkist per keer f 8.50. Het bestuur van de te Leeuwarden gevestigde Stichting Christelijke De- tailhandelsvakscholen voor Friesland heeft zich tot het Sneker gemeentebe stuur gewend met het verzoek te verklaren, dat de oprichting en instand houding van een christelijke middelbare detailhandelsvakschool in Sneek nodig wordt geoordeeld. Dit verzoek houdt verband met de voorschriften van de Nijverheidsonderwijswet inzake de subsidiëring van nijverheidsscho len uit overheidskassen. Het rijkssubsidie van een dergelijke school is 70% of 75% van de nettokosten, de gemeente is verplicht 30% of 25% van deze kosten voor haar rekening te nemen, die echter weer door het rijk aan de gemeente wordt terugbetaald, zodat in feite alle kosten ten laste van het rijk komen. De raad had al bij besluit van 10 fe bruari 1959 een nodigverklaring afge geven voor de oprichting en instand houding van een christelijke detailhan delsvakschool in Sneek. Deze school telt thans twee eerste klassen met in totaal 46 leerlingen en drie tweede klassen met in totaal 60 leerlingen. Het bestuur acht het gewenst, dat wan neer in 1970 de eerste examens zullen zijn afgelegd, er voor de kandidaten na het behalen van het diploma gele genheid bestaat middelbaar midden- standsonderwijs te volgen. Om in deze behoefte te voorzien wil de stichting komen tot de oprichting van een chr. middelbare detailhandelsvakschool in Sneek, welke school bovendien kan worden bezocht door leerlingen, die met goed gevolg het examen aan de scholen voor middelbaar algemeen voortgezet onderwijs (thans ulo) heb ben afgelegd. Het bestuur is van me ning dat het oprichten van een derge lijke school van grote betekenis is voor Friesland en in het bijzonder voor Sneek, dat als centrumgemeente van de Zuidwesthoek een uitgebreide en goed geoutilleerde middenstand bezit. De dichtstbijzijnde middelbare afdelin gen, verbonden aan detailhandelsscho- len zijn gevestigd te Zwolle, Groningen en Hoogeveen, terwijl aan de Vakschool voor de Detailhandel te Leeuwarden binnen afzienbare tijd een middelbare afdeling zal worden verbonden. Het verzoek om afgifte van de nodig verklaring wordt door vele midden standsorganisaties en bedrijven onder steund. Uit de door het bestuur ver strekte gegevens blijkt dat, wanneer aan de te stichten school overeenkom stig de voornemens in september 1970 met het onderwijs een aanvang wordt gemaakt, aanvankelijk 35 leerlingen worden verwacht, welk aantal voor 1971 op 75 en in 1972 op 120 wordt geschat. B. en w. zijn van mening, dat - de aanwezigheid van een lagere detail handelsvakschool in aanmerking geno men - de oprichting van een middelba re detailhandelsvakschool zeer gewenst is en stellen de raad voor de nodig verklaring af te geven. B. en w. stellen de raad voor tot aan schaffing over te gaan van een twee wielig droogpoeder-aggregaat, merk Ajax Total 250, voor gezamenlijke re kening van de gemeenten Wymbritse- radeel en Sneek op basis van de ge meenschappelijke regeling betreffende de aankoop en het gebruik van een au- tobrandspuit, met dien verstande dat 2/3 deel van de kosten ten laste van Sneek komen. In zijn motivering zegt het college dat de grotere behoefte aan vloeibare brandstof als gevolg van de voortdurende toeneming van het genwoordigers van de (Noordduitse) barok. Zijn werk beslaat alle terreinen der compositiekunst. Uit zijn vrucht baar brein kwamen meer dan 4000 composities voort. Het Fries Kamerorkest bracht zijn enig bekende vioolconcert ten gehore, een kostelijk stuk kamermuziek waarin Johan Kracht solieerde. Deze jonge violist (een oud-stadgenoot), beschikt over een aangeboren instrumentale en muzikale elegance, getuige de beheer ste en stijlvolle weergave van de solo partij. Diederen liet het begeleidende apparaat tot zijn volle recht komen. Het concert werd besloten met Tele- mann’s 117e Psalm, een driedelige can tate voor koor, violen en continuo. Ab- ma’s forse aanpak kon enig onderling verschil in metra van zangers en spe lers niet voorkomen. Overigens kwam een reproduktie tot stand, die in grote lijnen viel te waarderen. De continuo-partijen werden door Joop Nieuwenhuis zorgvuldig en ac curaat op het clavecimbel vertolkt. De belangstelling voor dit interes sante programma was zoals het organi serende comité had verwacht zeer groot. De kerk was tjokvol. Er werd intens geluisterd en het is te hopen dat „een uur kerkmuziek” op deze weg kan voortgaan. De commissie levert met deze concerten een waardevolle bij drage tot het muziekleven in onze stad. J. W. B. In het vorige nummer van onze krant hebt u misschien de aankondiging per advertentie al gelezen van de tentoonstelling in het Fries Scheepvaart Museum van gouaches van de schilder E. Caspers. Enkele lezers hebben wel licht reeds, gelokt door de advertentie, een bezoek aan de expositie gebracht, anderen zullen dit in de komende dagen nog doen. De gouaches blijven in Sneek t/m 28 december hangen, waarna zij naar Leeuwarden overgebracht worden, waar zij van 9 t/m 27 januari 1968 in de „Prinsetün” te zien zijn. De schilder Caspers is gepensioneerd tekenleraar en woont in Zwolle. Hij is thans 70 jaar, vitaal en bruisend van energie. De tentoongestelde gouaches zijn gedurende de laatste 10 jaar ge schilderd. Bij een eerste vluchtige blik lijkt het alsof alle 22 werken op de zelfde gelijkwaardige, wat abstracte wijze gemaakt zijn. Bij een nadere be schouwing is echter duidelijk te con stateren, dat de nummers 22 (zeilen) en 8 (compositie van blauwen) de oudste werken zijn. De opbouw is wat voorzichtig, het formaat tamelijk vier kant. In de nummers 18 (oud stadje) en 20 (stad) komt een nieuw motief naar voren. Er wordt meer gewerkt met heel kleine, herkenbare vormen van huizen, daken enz., heel speels opgebouwd. Hierna volgen wat de tijd be treft waarin zij tot stand kwamen enkele „composities in blauw met wit en rood”, waarna enkele werken met als onderwerp „Herfst”. De laatste heb ben een groter formaat en het kleur gebruik verandert. Er wordt nu meer met groene kleuren gewerkt. Helemaal aan het eind van de gang hangt het meest recente werk, de nummers 11 en 12, resp. „De Velden” en „Com- WZS, dat 15 december vijf en dertig jaar bestond, hield zaterdagavond in intieme kring een „verjaringsfeest” in hotel Hanenburg. Tot de aanwezigen behoorde ook mr. A. v. d. Werf, voor zitter van de Afdeling Friesland van de KNVB. Hij feliciteerde WZS met het feit, dat zij in al die jaren hon derden jongere en oudere voetballers in de gelegenheid heeft gesteld de voetbalsport te beoefenen. Speciaal legde spreker de nadruk op het jeugd werk, waarbij hij met name de grote verdiensten roemde van de heer Ad. Langedijk, die zich twintig jaar lang geheel voor de WZS-jeugd heeft in gezet. Bovendien is hij de laatste twee jaren voorzitter van de „grote club”. Als blijk van waardering voor zijn werk overhandigde mr. A. v. d. Werf van het hem onder ovationeel applaus van de aantal motorvoertuigen ook het gevaar talrijke aanwezigen de zilveren FVB- van het vervoer van dergelijke brand- speld. De raad der gemeente Sneek komt morgenavond half acht in openbare vergadering bijeen. De uit vijftien punten bestaande agenda bevat o.m. een voorstel van burgemeester en wethouders om aan de „Stichting tot bevorde ring van een passende huisvesting van bejaarden”gevestigd te Sneek, voor de bouw van 36 bejaardenwoningen te verkopen een viertal percelen bouw terrein, gelegen aan de Middelzeelaan in de wijken de Kreek, Meliere, Olde Ee en Schierstins in het bestemmingsplan Stadsfenne, ter totale grootte van ongeveer 6100 m2 tegen een prijs van f 36.40 per m2. De N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten heeft zich enige maanden ge leden met b. en w. in verbinding ge steld over de mogelijkheid om in Sneek een aantal ^ejaardenwoningen in de huursector te'bouwen. De bouw van deze woningen kan geschieden met overheidssteun op grond van de Be schikking geldelijke steun particuliere huurwoningen, krachtens welke jaar lijkse bijdragen worden slechts ver- kunnen worden verleend. Deze jaar lijkse bijdragen worden slechts ver strekt aan rechtspersonen, die geen winst beogen. In verband hiermede is onder auspiciën van het Bouwfonds op 6 september j.l. een plaatselijke stich ting opgericht onder de naam „Stich ting tot bevordering van een passende huisvesting van bejaarden”. Deze stichting heeft thans verzocht voor de bouw van een complex van 36 woningen (vier blokjes van elk negen woningen) bouwterrein beschikbaar te stellen in het bestemmingsplan Stads fenne. Krachtens het door de raad vastge stelde bestemmingsplan zijn de ter reinen, waarop de onderhavige wo ningen zijn geprojecteerd, bestemd voor de bouw van meergezinswoningen Gistermorgen tegen elf uur had in de kom van Oppenhuizen een niet al- daags voorval plaats. De heer H. J. de J. uit Sneek was met zijn Volkswa gen naar Oppenhuizen getrokken om daar vuurwerk aan de man té bren gen. Hij zat alleen in de auto, toen hij één van zijn produkten, een gillende keukenmeid, wilde demonstreren. De demonstratie gelukte niet al te best, want de „keukenmeid” vloog door de auto en belandde al gillend in een doos met vuurwerk. Het gevolg was dat niet alleen de auto, maar ook de kleren van de man in een mum van tijd in brand stonden. De man redde zijn leven door in de dorpsvaart te springen. Met ernstige brandwonden aan zijn gezicht, linkerhand en arm werd de onfortuinlijke koopman naar het Sint Antonius Ziekenhuis vervoerd. De auto brandde geheel uit en moet als verloren worden beschouwd. in drie bouwlagen op een onderhuis. In het algemeen kan gesteld worderi, dat de realisering van deze soort be bouwing onder de huidige omstandig heden niet meer aantrekkelijk wordt geacht, maar dat indien tot de bouw van meergezinswoningen wordt overgegaan de voorkeur moet wor den gegeven aan woningblokken met een groter aantal bouwlagen, waardoor het mogelijk wordt liftinstallaties aan te brengen. Bij het bepalen van de keus van de terreinen, waarop de be jaardenwoningen zouden kunnen wor den gebouwd, is verder in aanmerking genomen dat het bouwen van deze wo ningen in één bouwlaag dient te ge schieden op een zodanige plaats, dat de eenheid van de wqkjes in bouw hoogte niet wordt geschaad. Uit dit oogpunt gezien wordt de beste oplos sing verkregen door deze woningen te bouwen aan de ingang van de wijkjes. Deze plaats wordt ook verder aan trekkelijk geacht, omdat daardoor de bejaarden direct worden betrokken bij het dagelijks gebeuren in een norma le woonwijk. Het is duidelijk, aldus b. en w., dat de bedoelde wijziging in de bebou- wingssoort consequenties met zich meebrengt ten aanzien van de grond prijzen. De prijs per m2 zal voor dit soort bebouwing aanmerkelijk minder kunnen bedragen dan die voor meer gezinswoningen in drie woonlagen. Ook uit anderen hoofde, nl. in verband met opgetreden loon- en prijsstijgingen en. het verwerken van grotere hoeveelhe den zand dan was geraamd, is het noodzakelijk de door de raad vastge stelde verkoopprijzen te herzien. Op basis van de nieuwe exploitatie-opzet, kan een sluitende exploitatie worden, verkregen. In deze opzet is voor de onderhavige bouwgrond uitgegaan van een prijs van f 36,50 per m2. Bij het met het Bouwfonds gevoerde overleg is gebleken, dat op basis van deze grondprijs de exploitatie-opzet voor de te bouwen bejaardenwoningen slui tend kan worden gemaakt indien het aantaj te bouwen woningen, dat aan vankelijk op 32 was gepland, wordt uitgeoreid tot 36. In de te bouwen woningen zijn de volgende ruimten aanwezig: een hal, een woonkamer, één slaapkamer, keu ken, ingebouwde berging en een sani taire cel; de woningen zullen worden voorzien van een centrale verwar- mingsinstallatie. De commissie Sneker Kerkconcertere had zich gisteravond voor haar eer ste kerkconcert in dit winterseizoen in de reeks „Een uur kerkmuziek de medewerking verzekerd van het Doopsgezind Kerkkoor, het gemengd koor „Morgenrood” (dirigent de heer Gerrit Abma), de eerste violist van het Am sterdamse Concertgebouworkest Johan Kracht, het Fries Kamerorkest, (diri gent de heer Jo Diederen) en de heer Joop Nieuwenhuis, clavecimbel Het programma vermeldde werken van beroemde „oude meesters”, met als enige moderne componist de naam vcjj. de in wereldoorlog H onder tragische om standigheden overleden Hugo Distler (1908-1942 De voor deze gelegenheid samenwer kende koren openden met a-capella- zang: het vermaarde motet op Psalm 24 7-10, „Machet die Tore weit” van Andreas Hammerschmidt (1611-1675), een kerkmusicus met een grote naam en bekwaamheid, tijdgenoot van de be roemde Heinrich Schütz, en Distler’s zetting van Joachim Neander’s kerk lied „Lobe den Herren”. Er viel hier al direct goede koorzang te beluisteren. Beide koren waren goed op elkaar in gesteld en onder Abma’s directie was er nergens een forceren, dat de loon vorming benadeelde. Het Fries Kamerorkest vervolgde met het Concerto in g, fatto per notte di natale (voor de kerstnacht) van de Italiaan Arcangelo Corelli (1658-1713), een „concerto grosso”, het achtste uit de reeks van twaalf, welke opus 6 om vat. In deze hoog-barokke concertan te muziek heeft Corelli de virtuositeit gemeden. Hij wist evenwel een warme gevoelsuitdrukking te bereiken en een voorname rust. Handel zou deze con- certvorm later overnemen, zij het in een iets andere gestalte. Merkwaardig is, dat Corelli’s muziek in Amsterdam voor het eerst in het licht werd gege ven. Diederen is met de stijl van deze muziek volkomen vertrouwd. Hij hield het stuk in de kamermuzikale sfeer en leidde rustig en beheerst. Johann Sebastian Bach was verte genwoordigd met enkele delen uit de cantate voor de 27ste zondag na Trini- tatis, gecomponeerd in 1731, waarvan de tekst ontleend werd aan Nicolai’s beroemde kerklied „Wachet auf, ruft uns die Stimme”. Begonnen werd met de trio-zetting (unisone-violen, tenoren en basso continuo) van vers twee „Zion hort die Wachter singen”, waarin de tenoren een opvallend gave klank wisten te produceren. De verzen 1 en 3 werden in Bach’s koorzetting ten ge hore gebracht. Het orkest vervulde de begeleidende rol met aandacht. Abma leidde met grote zorgvuldigheid, drong de luisteraars niets op, liet het werk voor zichzelf spreken. De rest van het programma was ge wijd aan Georg Philipp Telemann (1681-1767), wiens 200ste sterfjaar alom in de Westeuropese cultuurcen tra werd herdacht. Telemann is een fascinerende verschijning in de muziek geschiedenis. Tijdens zijn leven was hij met alle stromingen van kunst en we tenschap actief verbonden, zijn werk werd hoog gewaardeerd en was voort durend in de circulatie. Telemann’s werk weerspiegelt de geest van de „Früaufklarung”, het getuigt van uni versele beheersing en versmelting van de onderscheidene schrijftranten. Grotendeels autodidact, paart hij kunstvolle contrapuntiek aan spitse thematiek en weet toon en woord voorbeeldig te verbinden. Met Bach en Handel behoort hij tot de grote verte-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1