GOD MET ONS eens Zaak autoboxen Lemmerweg zal nog eens worden bekeken s IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van Sneker college bezwijkt aandrang uit raad voor Verlangens woonarken-bewoners worden gedeeltelijk vervuld MEDEDELING DONDERDAG 28 DEC. Ook overplaatsing rijksdiensten uit westen naar Sneek Zeven woningen in Hom- merts worden verbeterd Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Donderdag 21 dec. 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD E. N. VAN LOO. Raadslid Poiesz vraagt: rtfifffiffiiftmiiiiiiiimfiiTiTniT! Uitg. Sneeker Nieuwsblad. Advertenties voor dit nummer kan men die dag uiterlijk tot 12 uur ’s morgens opgeven aan ons kan toor Ged. Pol 6 of per telef. 3005. Het is haast weer Kerstfeest. We weten het van de ka lender. Nog een paar dagen en dan is het 25 december. Maar je merkt het aan allerlei dingen. Verlichtingen zijn of worden aangebracht. Versieringen in huizen en etalages laten zien, dat men zich al op het feest heeft ingesteld. En dan komt dé vraag op: Ja wat is dat nu. Kerstfeest? Velen hebben daarover een gedachte, al zijn de gedachten van de een niet gelijk aan die van de ander. Misschien zijn er zelfs, die er helemaal niet over nadenken, waarom we nu eigenlijk Kerstfeest vieren. Nu ja, we hopen op gezelli ge dagen, waarop we binnenshuis of buitenshuis gezellig heid zoeken of plezier maken. En in Vietnam hebben ze allicht een paar dagen wapenstilstand. Toch beseffen we, dacht ik zo, er wel iets van, dat er iets bijzonders aan de hand is. Iets dat nog wat meer is dan een beetje gezelligheid en een beetje romantiek. Vooral als we bedenken, dat Kerstfeest eigenlijk letterlijk Christusfeest betekent. Er is meer dan 1900 jaar geleden, zo zegt de bij belse traditie, een kind geboren, dat de naam Jezus, dat is Verlosser, kreeg, Jezus de Christus. En nu zijn er na die tijd ontzaggelijk veel kinderen gebo ren, maar deze geboorte wordt elk jaar opnieuw herdacht, al is de datum willekeurig. Althans, bijna overal in de we reld wordt het Kerstfeest op een of andere manier gevierd, met of zonder gedachte aan die geboorte, die dit alles te weegbracht. Er is geen geboorte geweest met zulke wereld omvattende gevolgen. Bij elke geboorte staan we voor het raadsel van het nieuwe leven. Er zit het element van ver rassing in, hoe het nu weer wezen zal. De geboorte van Christus betekent ook nieuw leven, een nieuw begin, maar toch weer anders. Ik geloof, dat ik het zo zeggen mag: De geboorte van Christus betekende: „God met ons” en dat was een heel bij zonder nieuw begin. „God met ons”, dat staat ook op onze zilveren guldens en rijksdaalders, nl. God zij met ons. Het stond ook op de kop pels van de Duitse veroveraars, die we hier vijf jaar heb ben moeten verdragen. En dat is niet zo’n beste herinne ring voor hen, die dat toen hebben meegemaakt. Zit hier bij veel dat onzuiver is, nog de gedachte achter, dat het zonder goddelijke zegen niet kan? Hoe dit alles zij, ik meen te mogen zeggen, dat in die drie woorden „God met ons” heel de betekenis van het Kerst feest ligt uitgesproken. Velen zien het niet. Maar dat is het, dacht ik. God met ons, dat is de vertaling van de bijbelse naam Immanuël, een naam die ook genoemd wordt in het ver haal van de geboorte van Christus. Immanuël kwam, God met ons. Dit Kind in de kribbe, waarvan op en om het Kerstfeest zoveel gezongen wordt, ook door de mensen van deze tijd en waaraan thans ieder christen denkt, is Imma nuël, met ons mensen is God. We vragen ons soms af, of God er wel is. Als we om ons heen zien in de wereld en vaak ook als we in ons eigen hart kijken, dan kunnen we wel eens denken: Waar is God nu? Wij mensen hebben onze eigen wereld opgebouwd, onze In verband met de Kerstdagen ver schijnt het volgend nummer van ons blad op eigen uitzendingen toegepast. Wat we kunnen is verbazing wekkend. Bijna goddelijk. Maar de vrede kunnen we niet bewaren. In de grote wereldruimte niet en in kleine kring niet. We leven op de rand van een vulkaan. Waar is God? Is er voor Hem nog plaats in de ruimte van de wereld? In het Kind van Bethlehem kwam God onder de mensen. God kwam met uitgestoken hand in onze geschiedenis. God kwam in een kind, in een mens. In elk mens komen we iets van God tegen. Als we tegenover een mens naast ons een taak hebben, hebben we tegenover God een taak. Maar in dat Kind ontmoeten we maar niet iets van God. We ontmoeten Hem Zelf, God stelde een daad van barm hartigheid. Hij gaf Zichzelf in die mens, die hier als Zijn Zoon op aarde kwam. Nu gaat het er niet om, dat we gedurende de Kerstdagen een beetje godsdienstiger zijn. Of dat we zeggen: Het moest toch alles eens wat anders worden in ons leven, in onze gezinnen, in heel de mensenwereld van vandaag. Met zulke dromen komen we niet ver. God is gekomen. Het Kind in de kribbe was God in ons vlees en bloed, zo menselijk als wij zelf. Kunt U er bij? Maar met minder dan met „God-met-ons” konden we niet toe in deze wereld. Daarom gebeurde het wonder. Maria werd moeder. Er kwam niet, zoals in de oude Griekse go denverhalen gebeurde, een godheid hier eens even een kijkje nemen om dan weer spoedig te vertrekken en alles bij het oude te laten. God heeft Zich voor altijd verbonden met het mensenleven. Het is gekomen in de geschiedenis van het volk Israël. Het licht dezer wereld is reddend verschenen. Dat is wat anders dan kaarslicht, ook wat anders dan neonlicht. Wat anders dan een verlicht mensenverstand. Wie nog enige hoop had op „vrede op aarde voor mensen van goede wil”, die wordt nu wel als een najager van een illusie aan de kaak gesteld. Wat zou er ooit te verwachten zijn van een wereld, waar in God Zelf niet gekomen was. God is gekomen om met ons te zijn in grote solidariteit met ons, die er niets van terecht brachten. Wie dat ziet is een ander mens. We zien op de plaat in deze krant een oude man en een paar engelen staren naar iets, dat op de grond moet liggen. Wat ze zien is het Goddelijk Kind op de stalvloer. De ver bazing en de aanbidding spreken uit dit tafereel. God-met-ons. Hij kwam in een heilig Kind. Hij kwam om mensen, die aan de God van Israël de rug toekeerden, bij de schouder te nemen en te zeggen: Zie Mij eens aan en zie in Mij God aan. In Mij komt God weer tot U om in de we reld God te zijn. Hij kwam als mens om Zich voor ons mensen verant woordelijk te stellen. Hij kwam om te sterven voor ons aan een kruis en om zo altijd de Heer van de wereld te zijn. Nog is er een wereld zonder God, een kerk vaak zonder echte godsdienst, een kunst zonder wijding, een handel zon der gerechtigheid, een groep van bezitters zonder geeste lijk kapitaal. Nog wordt het recht vertrapt in de wereld, ook in de grote politiek. Maar wie dat gezien heeft: God-met-ons, die staat mid den in het leven en ziet toch omhoog. Dat is het geloof. Het Licht van Hem, die is en die was en die komt. Immanuël, God-met-ons. F- 122e jaargang nr 102 lpu_iJl Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde urtgave *an NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD FEITEN ERF GEHALVEERD AANVRAGEN ART. 72 zie verder pagina 2 Het bezwaarschrift van een 60-tal bewoners van de Lemmerwegwijk- oost heeft tot resultaat, dat de voorgenomen bouw van 15 autoboxen in deze wijk wordt uitgesteld. De zaak zal nog eens worden bekeken en b. en w. zullen voor een volgende vergadering de Sneker raad laten weten hoe ze er over denken. De voorzitter kwam dinsdagavond tot deze beslissing nadat er van verschillende kanten aandrang op het col lege was uitgeoefend om de bouw van de boxen op deze plaatsen niet door ie laten gaan. Verscmjni MAANDAGS SD DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMP’IE PUL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur El A de Boer Telefoon 4091 BRIEF WOONARK BEWONERS Dé raad, die op de heer Gerrrits na voltallig was (wegens ziekte verhin- B. en w. hadden de raad voorgesteld te berichten, dat de verlichting zal worden verbeterd, evenals het tegel pad en dat op dezelfde voorwaarden als aan eigenaren van woningen huis- nummerplaatjes ter beschikking zullen worden gesteld. De raad besloot aldus, nadat .verschillende raadsleden nog hadden geprobeerd voor de bewoners meer gedaan te krijgen. De voorzitter zegde tenslotte toe, dat men de zaak zal bekijken. De heer Jonkers wierp zich vooral op als pleitbezorger van de arkenmensen. Hij vond hun klachten gerechtvaardigd en merkte op, dat zij, al betalen ze geen personele belasting, toch een zeer hoge „personele” belasting (bedoeld wordt kosten van onderhoud, aanleg e.d.) moeten betalen. Hij vond verder de toezegging te vaag. In dezelfde geest liet zich de heer Van den Akker uit en mevr. De Graaff merkte op, dat er in het antwoord niet was ingegaan op het punt afwatering. De voorzitter antwoordde, dat dat in de verbetering van het tegelpad is be grepen. Mocht onverhoopt de verhoging van de ligplaatsvergoeding toch doorgang vinden, zo schreven de bewoners, dan lijkt het ons gerechtvaardigd om enige verlangens te uiten m.b.t. de outillage ter plaatse. Zij uitten de volgende wen sen: a. verbreding van het voorste ge deelte van het tegelpad, zodat de bak ker en de melkboer alsmede de reini gingsdienst normaal de arken zouden kunnen bereiken; b. voldoende verlich ting van de toegangsweg; c. huisnum- mering; d. afwatering langs het gehele tegelpad; e. verbod voor de scheep vaart om ter plaatse sneller dan ver-' antwoord is te varen. TOEZEGGING TE VAAG B. en w. denken niet, dat Sneek in aanmerking komt voor vestiging van rijksdiensten. De vraag is ook welke diensten, eventueel in aanmerking zou den komen. De briefschrijvers kwamen met en kele feiten, die mede oorzaak zijn, dat (zo staat het er:) „wij geen vrede kun nen hebben met verviervoudiging van bedoelde vergoeding, te weten: 1. de walbeschoeiing voor de diverse arken is door de bewoners met veel kosten en moeite zelf aangebracht en de strook „tuingrond” tussen Woud- vaart en tegelpad is op dezelfde- wijze dus op kosten van de bewoners tot stand gebracht, terwijl daarentegen de walbeschoeiing van de ter plaatse aanwezige woonhuizen keurig op kosten van de gemeente Sneek is hersteld, terwijl de grond ter plaatse eveneens op kosten van de gemeen te is opgehoogd; 2. weliswaar werd en wordt door de bewoners van de woonarken aan de Zwette eveneens f 4,per week be taald, maar hier heeft de gemeente dan ook zorggedragen voor een keurig pad naar de woonarken, voor het graven en aanleggen van waterputten en voor het plaatsen van een voldoende verlichting; al deze werkzaamheden zijn door de bewoners van de arken aan de Woud- vaartkade zelf dus op eigen kos ten verricht.” Het college van b. én w. werd ver zocht om op de beslissing m.b.t. tot de verhoging terug te komen. Daarbij werd er op gewezen, dat hoewel de bewoners geen straat-, grond- en per sonele belasting hoeven te betalen, zij daarentegen per maand f 1,60 meer vastrecht aan het PEB moeten betalen. Eventuele vernieuwing van kabels van woonark naar aansluitkost je moet ook zelf worden bekostigd. Op verzoek van het bestuur van de woningstichting in Wymbritseradeel heeft de dienst van gemeentewerken een plan opgemaakt tot verbetering van 7 woningwetwoningen te Hom- merts, genummerd 117 t/m 123. De ver betering beoogt het maken van slaap kamers op de verdieping en in verband daarmee het maken van nieuwe dak kapellen. Het merendeel van de kosten ge raamd op f 2628,per woning, kan worden gefinancierd door middel van een rijksvoorschot a 4%. De jaarlijkse lasten op anniuïteitsbasis (15 jaren) bedragen 8,994% of f 236,52 per jaar per woning, hetgeen neerkomt op een huurverhoging van f 4,55 per week. De huidige huur, zonder vergoeding voor waterlevering, bedraagt f 9,36 per week (voor Hommerts 123 f 10,80 per week). Met de huurders is overleg gepleegd omtrent deze verbeteringen en het te betalen extra huurbedrag. Zij gaan zonder uitzondering met een en an der akkoord. B. en w. stellen de raad voor leningen aan te vragen tot de door het rijk aanvaardbaar geachte bedragen en deze voorschotten aan de woningstichting ter beschikking te stel len. In de morgenmiddag te houden ver gadering komen verder nog twee aan vragen ex art. 72 van de Lager-onder- wijswet 1920 aan de orde. De eerste van het bestuur der bijzondere school te Scharnegoutum. Gevraagd wordt gelden voor ver betering van de bestaande verwar- mingsinstallaties beschikbaar te stel len. De in gebruik zijnde cokesketel is nl. versleten en men wenst over te gaan op gas of olie. Een installatie voor oliestook zal naar raming f 8000 vragen, terwijl een gasgestookte ketel ongeveer f 6000 gaat kosten. Naar de mening van b. en w. verdient het laat ste de voorkeur, indien althans Schar negoutum op niet al te lange termijn op het aardgasnet wordt aangesloten. Zij adviseren de raad de gevraagde me dewerking te verlenen. De tweede aanvraag is van het be stuur van de Ver. voor CNS te Oudega voor vergoeding van de huur voor een vierde lokaal. Goedkeuring is reeds verkregen voor het aanstellen van een extra leerkracht, nodig omdat het maximum aantal leerlingen in de ge combineerde klas 1 en 2 overschre den is en thans 40 bedraagt. Maar bo vendien is een vierde lokaal nodig voor de 3-klassige school. Dat kan wor den gehuurd in het dorpshuis Oan ’e Brek. B. en w. stellen voor de gevraagde UUUUUAUmUUUHUUUUAUUU De heer Van den Akker betoogde, dat er van de 614 m nog heel wat af gaat aan het pad. De heer Van Dijk vond: Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald. De heer Jonkers merkte op, dat hij „geen boter op ’t hoofd” heeft, omdat hij nog geen raadslid was toen het besluit werd genomen; daar om was het voor hem wellicht gemak kelijker aan te dringen op herziening. Mevr. De Graaff sloot zich hierbij aan. De heer B. de Vries vroeg zich af of er eigenlijk wel voldoende belangstelling is voor deze boxen. De voorzitter haastte zich te verkla ren, dat ook al zou dat nu niet het ge val zijn, er in de toekomst zeker vraag naar zal zijn. Als de gemeente geen garages bouwt, dan gebeurt het vaak, dat de mensen die in een hoekhuis wo nen het zelf laten doen. De heer J. P. de Vries wees er nog eens op, dat de hoekhuizen een heel klein erfje overhouden. Ze zouden daardoor in waarde kunnen dalen. De heer Bosma verklaarde zich voor uit stel. Wethouder Bergsma wees op de vele geparkeerde auto’s in de (nauwe) straten. Toen de heer J. P. de Vries er een voorstel van wilde maken de zaak op te schorten en daartoe vlot de steun van de heer Van Dijk kreeg, zegde de voorzitter toe, dat de zaak opnieuw wordt bekeken. „Kerstmuziek op de stalvloer Houtsculptuur van Adriaan van Wesel (plm. 14201499). (Rijks- museum, Amsterdam). Ons Rijks- museum is niet rijk aan meester stukken uit de late middeleeuwen, maar zij ontbreken toch niet geheel. Eén ervan is dit stukje gebeeld houwd eikehout, 37 centimeter breed en 44 centimeter hoog. Het,is een fragment van een fragment, precies gezegd de rechterhelft van een groep uit één nis van een veel- delige altaarretabel. Zo’n „retabel” is een opstand vol beeldhouwwerk, geplaatst achter en boven de meeste altaartafels van de 15e eeuw. De directie van het museum rekent het terecht tot de „hoogtepunten” van haar collectie.. Men ziet een engel met een vedel en een andere engel, die op het punt staat de luit te tokkelen. Voorts een oude man. Alle drie sta ren intens naar iets, dat links op de grond ligt. Wat zij zien is het God delijk Kind. Het is een kleine nacht muziek van hemelse geesten, het is als een geïmproviseerde instrumen tale inleiding op de hemelse nacht- getijden van Kerstmis, zo maar ge celebreerd op de stalvloer van Bethlehem. Ad verten tieprus; 15 cent per mm Bij kontrak! handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs t 4, per half laar. Franko per oost f6,— per half laar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De heer J. P. de Vries beet het spits af in deze kwestie. Hij herinnerde aan het gehouden besluit van de raad tot de bouw van de 15 autoboxen. Toen al had hij gezegd, dat dit niet juist was, omdat de betreffende bewoners een stuk van hun erf zouden verliezen. De mensen zijn wel wat laat ontwaakt, meende de heer De Vries. Toch vroeg hij de zaak nog eens te bestuderen en de mogelijkheiid van andere plaatsen te bezien, eventueel in overleg met de be woners. De heer B. de Vries vond, dat het aantal bezwaarden vrij groot is. Ook hij meende, dat de raad best op zijn besluit terug kan komen als achteraf blijkt, dat het niet juist was. Eerst zou hij wel eens een exploitatieopzet willen zien en inzage in alle stukken die op deze zaak betrekking hebben. Wethouder Bergsma las daarop het advies van de directeur van gemeente werken voor. Het bleek, dat de diepte van de tuinen na de bouw van de ga rages nog 614 m zou zijn. Op een vraag van de heer Van den Akker of er sprake is geweest van huurverhoging werd ontkennend ge antwoord. De voorzitter meende, dat er geen reden was op het genomen besluit te rug te komen. Hij achtte de boxen in de wijk van belang voor de bewoners. De auto’s gaan hierdoor van de straat en bovendien is het een service. De be zwaren zijn er, maar ze zijn betrekke lijk. Bovendien wist men ’t al veel langer, dat men de grond die nu als tuin wordt gebruikt eens zou moeten afstaan. Tenslotte gaat het maar om een gering aantal mensen. derd), had ruim anderhalf uur nodig voor de agenda. N.a.v. de ingekomen stukken maakte de heer B. de Vries een opmerking over de verantwoordelijkheid van de ambte naren. Bij de behandeling van de be groting wil hij er nog eens op terug komen. De Woudvaart-woonarkep-bewoners hadden een brief aan -de raad ge schreven over de ligplaatsvergoeding voor hun woonschepen. Deze was ver hoogd van f 1,tot f 4,per week. In een vorige vergadering is daarover nogal wat te doen geweest. medewerking te verlenen, met dien verstande, dat er een vergoeding wordt verleend voor de enkele huur van het lokaal, waarvoor naar de mening van b. en w. een bedrag van f 25,per week redelijk kan worden geacht. Dit antwoordde burgemeester Ras- terhoff dinsdagavond op vragen van het raadslid Poiesz. Deze merkte op, dat hij in de pers had gelezen, dat er reeds besprekingen hadden plaatsge vonden tussen regeringsinstanties en de gemeente Leeuwarden. Stelt het college het op prijs, zo vroeg de heer Poiesz, wanneer ook in Sneek in het kader van deze decen tralisatie één Of meer pverheids- diensten kunnen worden gevestigd? Is het dan misschien ook gewenst om de rijksoverheid op deze zaak te atten deren? S 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1