over L AGENDA^ Hoera, Sneek telt 25.000 inwoners Kerstvieringen IJlst, anders dan voorheen van vast Raad Wymbritseradeel stelde begroting 1968 Optimisme over financiën teleur stelling over bevolkingsverloop IJLST W Y M B RITS ER A DE EL en Twee ernstig gewonden na botsing bij Wellebrug Tramlijn naar Bolsward weg, Sneek-Leeuwarden blijft Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 1 103 122e jaargang Donderdag 28 dec. 1967 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Borelingske zich onbewust van z'n belangrijkheid ontving spaarbankboekje van f 250,- Proficiat Sneek! B. van der Heide overleden Proces-verbaal wegens mishandeling Auto in sloot onder Scharnegoutuni Cafébezoekers geverbaliseerd wegens vernieling In afgelopen jaar werden 109 woningen gebouwd I i SW g J nr SNEEKER NIEUWSBLAD uit voor medewerking aan maatregelen (zie vervolg pag. 3) De heer Hingst ondertekent de geboorte-akte terwijl de burgemeester toe kijkt. WONINGVOORRAAD BENEDEN PEIL Verscinjni MAANDAGb en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur EL A. de Boer Telefoon 4091 .-> Het belangrijkste nieuws van van daag is dat van gisteren, nl. het feit dat de stad nu 25.000 inwoners telt. Voorwaar een gelukwens waard. Daarom, alle poorters en poorteres- sen van de Waterpoortstad, van harte proficiat met deze „mijlpaal’'! Op 89-jarige leeftijd is vrijdag 22 december alhier overleden de heer B. van der Heide, die tot zijn pensione ring leraar timmeren en bouwkundig tekenen is geweest aan de Ambachts school (tegenwoordig Lagere Techni sche School geheten) aan de Klooster straat. Zijn stoffelijk overschot is woensdag in Groningen gecremeerd. Tegen de 21-jarige Sneker F.T. is proces-verbaal opgemaakt wegens mis handeling van een jongen. Op Tweede Kerstdag was er een vechtpartij ont staan, die overigens voor de betrok ken jongen geen nadelige gevolgen heeft. Gisteravond raakte onder Scharne goutum een personenauto, bestuurd door J.F. uit Sneek, in de sloot, door dat de bestuurder werd verblind door een tegenligger. De auto werd bescha digd, doch geen van de drie inzitten den behalve de bestuurder zaten diens broertje en een zekere v.d.B. uit Heeg in de auto liep verwondingen op. De heer Hingst is afkomstig van Wom- mels. „Ik had niet gedacht, dat het zo’n feest zou worden”, zegt hij. De kleine Tjeerd Anne, zeven pond, ligt onbekommerd in z’n wiegje, zich onbewust van zijn belangrijkheid. Wij vernamen nog, dat het bestuur van de Vereniging van Sneker Zaken lieden uiting wilde geven aan de vreugde van de middenstand door vandaag een fruitmand en een waar debon aan te bieden. beuren rondom de geboorte van „het Kind” voorstelde, werd keurig ge speeld waarbij ons het duo Jozef en Maria bijzonder innam. Er werd deze avond veel gezongen door de kinde ren en ook door kinderen en ouders samen, alles begeleid door de heer Tj. v. d. Velde, op de piano. Vermeld dient ook te worden de voordracht, die de jonge Sietske Vlieger bracht, elegant uitgevoerd. De slotvertelling was voor mej. Kooi, onderwijzeres aan de hervormde school. Een verhaal met een strekking die voor jong en oud van belang was. Het Kerstfeest in z’n ge heel was anders dan anders, maar wel mooi. De tweede Kerstdag was er een gemeenschappelijke samenkomst, uit gaande van de drie kerken, die IJlst „rijk” is, ’s morgens half tien in de hervormde kerk, als grootste gebouw. Ook nu weer zeer grote belangstel ling; alle plaatsen waren bezet. Dit programma week eveneens af van vorige keren. Een commissie uit de evangelisatiecommissie der drie ker ken had zich over deze samenstelling gebogen en het moet eerlijk gezegd worden, ze hebben het samen heel goed gedaan. Leider was weer ds. Den Hartog. Aan deze samenkomst werk ten mee: het interkerkelijk zangkoor o.l.v. de heer P. Postma, leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen, mevr. F. de Vries-Westerdijk, deklamatie, mevr. J. Fokkema-Klaver, schriftlezing, de heer Tj. v. d. Velde, organist, ds. Den Hartog verzorgde de meditatie, invallend voor ds. H. Dijk stra, geref. predikant, die door ziekte verhinderd was. De binnenkomst van de dominee en de beide voornoemde dames, begeleid door een groepje van ongeveer twaalf zingende meisjes, was beslist mooi. Het daarop volgende orgelspel en de met een inleg van f 250,(25.000 cen ten); bovendien nog een rijksdaalder, die iedere nieuwe spaarder als eerste inleg van de bank cadeau krijgt. Wel hadden de ouders rekening te houden met één bepaling, diie eigenlijk wel vanzelfsprekend is, nl. dat het geld pas besteed mag worden als Tjeerd Anne meerderjarig is. Mevrouw Piëta Hingst-Grimmius (afkomstig uit Appingedam) kreeg uit handen van de burgemeester namens I de gemeente een fraai bloemstuk en| een enorme fruitmand. De eerste bur ger van Sneek hield vervolgens een klein toespraakje, waarin hij de hoop uitsprak, dat de 25.000ste een goed burger mag worden. De burgemeester vertelde nog, dat dankzij de 25.000ste de Sneker ge meenteraad bij de volgende verkiezin gen zal worden uitgebreid met twee zetels. Zodat er dan 21 raadsleden zullen komen. In het gezin Hingst was het verder de hele dag feest. De kersverse „pake” Hingst was al even trots als zijn zoon. Tjeerd Anne is naar hem genoemd en bovendien is het de eerste „pakesizzer”. De gelukkige ouders wonen nog niet zo lang in Sneek. Vorig jaar december zijn ze in het huwelijksbootje gestapt. Vlak voor de Kerstdagen, vrijdag avond, ontstond er bij een café aan de Veemarkt een vechtpartijtje. Een ruit van het café sneuvelde. Enkele cafébezoekers bleken wat agressief te zijn door een overvloedig drankge bruik. Zij werden ter ontnuchtering ingesloten in het politiebureau. Tegen twee mannen, de 27-jarige H.S. en de 34-jarige K.v.D., beiden uit Steenwij- kerwold, werd proces-verbaal opge maakt ter zake van vernieling. Zondagmiddag omstreeks half vier deed zich op het kruispunt Vosselaan- Lemmerweg (bij de Wellebrug) een ernstig verkeersongeval voor, waarbij de 61-jarige mevr. Sj. van der Zce- van der Meulen uit Sneek en de 66- jarige mr. R. Heeg uit Leeuwarden vrij ernstig werden gewond. De heer Heeg kwam uit de rich ting Woudsend en wilde linksaf rich ting Sneek. De heer L. van der Zee kwam uit de richting Sneek. De heer Van der Zee kreeg snijwonden, even als de echtgenote van de heer Heeg. De beide ernstig gewonden werden naar het ziekenhuis in Sneek gebracht. De ziekenauto’s waren vrij snel ter plaatse, maar tot zo lang werden de betrokkenen ondergebracht bij de kan- tonnier van de Rijkswaterstaat, de heer P. Pietersma. Mevr. Van der Zee kreeg o.m. een hersenschudding, de heer Heeg een schedelbasisfractuur. Hij werd later naar het Leeuwarder zie kenhuis vervoerd. De beide auto’s, een Renault en een Citroën, werden zwaar beschadigd. BLAUWHUIS De heer Ketelaar namens de KVP-fractie (de heer Galama had een en ander voorbereid) was blij met het overschot van f 140.000,waar door 1968 met enig vertrouwen tege moet kan worden gezien. Hij pleitte voor aandacht voor de kulturele zaken en het bibliotheekwezen. Met de bouw van bejaardenwoningen moet worden doorgegaan. Hij meende, dat in alle dorpen voldoende bouwterrein beschik» baar moet zijn. Bij de verdere straat- naamgeving wilde hij graag één dorp per vergadering aan de orde gesteld zien. Een lijst van de volgorde, waarin de dorpen aan de beurt zullen komen, wordt op prijs gesteld. Ook hij vond de antwoorden van b. en w. vaak te oppervlakkig afgedaan. Verder wees hij op de zorgelijke toestand, die te Blauwhuis zal ontstaan, wanneer met tertijd het oude Theresiahuis zal wor den afgebroken. Hierin is ook de kleu terschool gehuisvest, die dan dakloos zal zijn. Kan ook hier een semiperma- nente school uitkomst bieden? Tenslotte meende hij, dat alle verleende subsidies aan een onderzoek moeten worden on derworpen. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrak! handelsadvertenties lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko per oost f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. VEEL WENSEN De voorzitter ging even in op de door de sprekers aangesneden punten. Na deze algemene beschouwingen kwa men verschillende onderdelen van de begroting aan de orde. De heren Gerding en Heeringa pleit ten ervoor bij de woningwetwoningen garages te mogen bouwen en nog eens de belangstelling hiervoor bij de be woners te peilen. De heer Visser wees er op, dat de weg Heeg-Lytshuizen niet alleen een wasbord-effect heeft, maar ook gaten, wat gevaarlijker is. De heer Couperus wilde op de weg-Indijk bochtpaaltjes met reflectors en een slijtlaag over het gedeelte tegels in het fietspad langs de Vossenlaan. Diverse sprekers wezen er op, dat de bermen over het algemeen slecht gemaaid worden en dat gemaaid gras achteraf tot in de winter blijft liggen. De heer Nauta zei ongerust te zijn over de verbinding Oppenhuizen- Sneek voor fietsers. Dit is een ver slechtering bij vroeger. Men moet bij duisternis nu door een wildernis. De voorzitter wees er op, dat in een over gangsstadium het vaak even knijpt, maar hij vertrouwde er op, dat dit wel in orde komt. De heer Heeringa meende, dat voor grondaankopen tijdig konitakt met de eigenaren moet worden opgenomen, zo dat de uitvoering van werken daar niet op hoeft te wachten. De voorzitter ant woordde, dat zulks ook nog niet is voorgekomen. Wel vragen sommige on- lerhandelingen veel meer tijd dan ver wacht kon worden. Nogmaals kwam de straatnaamgeving aan de orde en op aandrang van de leden besloot de voor zitter, dat thans als eerste dorp Nij- land aan de beurt zal komen. Daarop kunnen de leden zich dan voorberei den. Suggesties over namen zijn nog steeds welkom. Bij het hoofdstuk kléuteronderwijs merkte de voorzitter op, hoopvol te zijn over een oplossing te Blauwhuis. Hij vond het beter deze zaak maar even te laten rusten en niet over een semipermanente school te denken. Hij vertrouwde er op, dat een en ander tijdig voorelkaar komt. Het bedrag per leerling voor de la gere scholen werd vastgesteld op f 114,94. op provinciaal niveau, maar niet ten koste van elke prijs. Het kulturele be zit moet niet worden prijsgegeven. Hij zegde tenslotte zijn medewerking aan b. en w. toe voor die zaken, die volle dig en duidelijk aan de raad zullen worden voorgelegd. Als eerste hield de heer Osinga na mens de CH-fractie een algemene be schouwing. Hij toonde zich blij met het geconstateerde batig saldo van f 140.000,Nu is er tenminste geld om een en ander uit te voeren. Toch jammer, dat de vorig jaar voor het eerst na de oorlog verkregen bevol kingsaanwas dit jaar niet gehand haafd kon worden. Het is hier goed i wonen, aldus de spreker. Hoofdzaak is, dat er voldoende gebouwd kan wor den. Niettemin is er veel tot stand ge komen. Dankbaar was de heer Osinga voor de aanvang van de bouw van be jaardenwoningen. Oude bomen ver planten is wel eens moeilijk, maar nu kunnen de ouderen in hun eigen om geving blijven. Het is nu zaak er voor te zorgen, dat deze bejaarden geen een zamen worden, maar zich gedragen we ten door de gemeenschap, waarin zij wonen. Na over ruilverkavelingen en recrea tie te hebben gesproken, bracht hij dank aan het college van b. en w., dat niets nalaat, wat in ’t belang van de gemeente is, al blijven er wensen over. Eén van deze wensen is de woning bouw, want van de bestaande woning voorraad zijn er nog veel te veel be neden peil. Wel worden met de subsi dieregeling vele woningen en bedrijfs gebouwen opgeknapt. De heer Osinga vroeg b. en w. hierbij soepelheid te be trachten. Hij pleitte verder voor voort varendheid bij de aardgasvoorziening in de dorpen. Hij besloot met de wens, dat b. en w. de plannen die op stapel staan in 1968 zullen kunnen uitvoeren. Hald heech us moaije gemeente Wym- britseradiel mei syn griene greiden en wite seilen, aldus de CH-woordvoerder. Namens de AR-fractie sprak de heer Sijbrandij. Hij stelde, dat door het ba tig saldo er nu iets kan gebeuren en pleitte voor meer bouwen in de wo- ningwetsector. En wanneer ’t aantal te krap is, in de premiesector. Een derde deel van de woningvoorraad is bene den de maat. Wanneer hierop maar bij hogere instanties wordt gewezen, kan dacht voor de leefbaarheid van de dor- misschien een groter aantal woningen pen in kultureel opzicht. Hij sprak zich worden toegewezen. i_. zang door de schoolkinderen „Gloria in Exelsis Deo”, werd goed zuiver uit gevoerd. De gedachte kwam zo bij ons op: Kunnen we, beter nog moéten we, van de kinderen niet meer gebruik maken in onze kerk? Ze staan er meestal zo ver vanaf en dat brengt passiviteit, die zich ook in de puber jaren voortzet en verder nog; terwijl j opgedane indrukken blijvend zijn! Het koor zong een drietal liederen: Klink op tot God, Uit hogen hemel en In ’t nachtlijk duister. Goed ingestu deerd en goed geleid. Bij de schrift lezing door mevr. Fokkema-Klaver merkten we nog eens de onderwijze res van voorheen op, wat de beklem toning en uitspraak betreft. En in de deklamatie van mevr. De Vries-Wes terdijk vonden we duidelijk het meis je Froukje van voorheen, op de plan ken in het nu afgebroken gebouw, ter- rug. Opdat de dames niet op hun te nen zullen gaan staan, willen we voor beiden dezelfde opmerking plaatsen: een volgende keer wat meer afstand nemen van de microfoon, dan zijn we dat onnodige, lawaaierige klankvolu me kwijt. De meditatie van ds. Den Hartog met als onderwerp „De vlam van Bethlehem” was zoals we dat van hem gewend zijn. Géén vrolijk, maar een blij Kerstevangelie! Met het gezamen lijk zingen van het Ere zij God, waar bij de organist ons liet horen dat hij een gerestaureerd orgel bespeelde, werd deze, ook weer anders dan an ders gehouden bijeenkomst besloten! Fr. De staatssecretaris van verkeer en waterstaat heeft het college van Gede puteerde Staten van Friesland bericht, dat de Nederlandse Spoorwegen toe stemming is verleend de exploitatie van de uitsluitend voor goederenver keer geopende tramweg Sneek-Bols- ward uiterlijk per 1 januari 1969 te staken cn de rails op te breken. De uitkomsten van de spoorweg Leeuwarden-Sneek zijn zodanig, dat deze de NS vooralsnog geen enkele aanleiding geven een verzoek tot op heffing van deze lijn in te dienen, ook niet na de sluiting van de tramweg Sneek-Bolsward. Tjeerd Anne Hingst is de 25.000ste inwoner van Sneek. Tjeerd werd maandagmiddag eerste Kerstdag om 2 uur ’s middags geboren in de Pier Heemstrastraat, nr. 64. Tot gistermorgen wist niemand hoe be langrijk het knaapje is. Want al betekent het voor de gemeente nu niet direct zoveel in financieel opzicht, het is toch een mijlpaal, een teken van groei. We zijn er dan ook heel blij mee, vertelde burgemees ter Rasterhoff ons gistermiddag. Vader Jan Watze Hingst, 24 jaar, in dienst bij de Flexa-fabriek, had ner gens erg in toen hij gistermorgen welgemoed en zoals alle jonge va ders vol trots naar het stadhuis stapte om zijn eerstgeboren zoon aan te geven. Op de secretarie daarentegen zat men in spanning te wachten wie de gelukkige zou worden. Uit de grap had de heer Hingst thuis nog gezegd: ,,’t Is toch de safolste”. Bij het loket van de burgerlijke stand werd hij als een prins ontvangen .Argeloos dacht hij nog: als ze hier met iedereen zo doen, hebben ze wel lang werk. Intussen werd de akte getypt en ver schillende mensen kregen een seintje. Op de kamer van de burgemeester werd de heer Hingst gauw duidelijk gemaakt wat er aan de hand was. Burgemeester Rasterhoff fungeerde deze keer zelf als ambtenaar van de burgerijke stand. Wethouder Baaijens was eveneens aanwezig, evenals mr. H. H. J. van Bottenburg als voorzitter van de Spaarbank van 1818. ’s Middags speelde mr. Van Botten burg (vergezeld door de heer D. S. Nier- meijer, secretaris van de bank) voor goede fee. Namens de bank en in over leg met de gemeente bood hij de fami lie Hingst een spaarbankboekje aan Vrijdag 29 december tot 18 januari Tentoonstelling van reisschetsen uit de Zuidwesthoek van Friesland aan gevuld met tekeningen uit de andere provinciën van A. Baart sr. te Leeu warden. Geopend van 10-12 uur en van 13.30-17 uur. Zon- en feestdagen gesloten. Vrijdag 29 december 's avonds 8 uur hotel „De Wijnberg”, lezing door R. Bruinsma, predikant der Zevende- dags Adventisten over het onder werp: „Kinderdoop, ja of nee?” Toe gang vrij. Zaterdag 30 december Springconcours in manege Sneek. Aanvang 7.30 uur. Belangstellenden zijn welkom tijdens de cursus dagelijks van 27 t/m 30 december van 12.30-3.30 en 19-22 uur. Maandag 1 januari De Meerpaal: 14.30 uur Nieuwjaarsreceptie, 19.30 uur discobal. Dinsdag 2 januari Kunst aan Allen Sneek Toneelgezelschap .Ensemble’ met „Een maan voor de misbedeel den van Eugene O’Neill. Amicitia 's avonds 8 uur. Donderdag 4 januari De Meerpaal: 20.00 uur dansen. Restless. Zaterdag 6 januari Karate-demonstra- tie in gymnastiekzaal Sperkihem- school ’s middags 1.30 uur. Zondag 7 januari De Meerpaal: 19.30 uur discobal. Dinsdag 9 januari Concert Frysk Or kest in Amicitia. Dirigent Alfred Salten. Met medewerking van de Leeuwarder Bachvereniging. Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uHqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Wymbritseradeels gemeenteraad heeft zich vrijdag een lange middag bezig gehouden met de gemeentebegroting voor 1968. Zodat zelfs een ander agendapunt daardoor in het gedrang kwam. De raad was niet ontevreden met het batige saldo. Maar de leden kwamen niettemin met een hele waslijst van wensen. Nam de bevolking van de gemeente over 1966 toe, dit jaar is daarvan geen sprake. Per 1 dec. j.l. was het aantal inwoners 10.803 tegen 10.820 per 1 jan. Dat was voor de raadsleden een teleurstelling. De aansluiting op het aardgasnet baart nog enige zorg; ook is men van mening, dat er meer woningen moeten worden gebouwd. Hij drong aan op verbetering van de Schatting, van Draaisterhuizen naar Osingahuizen, en hoopte op medewer king van de betrokkenen voor het ver krijgen van de nodige grond. Bij de aardgasvoorziening achtte hij inschake ling van de besturen van dorpsbelan gen gewenst, om een betere voorlich ting te verkrijgen en het kweken van belangstelling. Voor Heeg hoopte hij op de bouw van een dorpshuis, nu het terrein daarvoor opgespoten wordt. ZAAK IN BREDER VERBAND ZIEN De heer Gerding (PvdA) noemde enkele in het afgelopen jaar tot stand gekomen zaken, waarbij hij vooral de ruilverkavelingsobjecten een zegen voor de gemeente vond. Dit achterom zien moet niet maken, dat de ogen ge sloten worden voor wat nog gebeuren moet. Hij vond het jammer, dat het noorden niet als één geheel optrekt, bij de verdediging van de gezamenlijke belangen. Over het Eemshavenproject was Groningen enthousiast, maar Fries land reageerde schouderophalend. Bij dergelijke projecten moet men niet provinciaal denken. Zoiets komt het hele noorden ten goede. Ook hier: wan neer het Sneek goed gaat, zal Wym britseradeel daar, zij het misschien in iets mindere mate, profijt van onder vinden. Hij roerde woningbouw en re creatie aan en constateerde blij, dat er nu ook iets op het gebied van de bibliotheekvoorziening te verwachten is. Hij meende, dat enkele antwoorden op door raadsleden gestelde vragen, in de memorie van antwoord o,. de be groting wat schemerachtig zijn geble ven. De heer Heeringa (FNP) meende, dat de raad, in dienst van de gemeen schap, zich steeds moet afvragen, wat er gedaan kan worden, niet waarmee volstaan kan worden. Hij was het eens met de heer Gerding, dat verschillende vragen soms onvolledig, soms helemaal niet beantwoord zijn. Soms zijn de vragen afgezwakt, soms niet opgeno men. Zo miste hij de vraag en dus een antwoord over een structuurplan voor de dorpen. Hij pleitte o.m. voor aan- Eerste Kerstdag ’s avonds 7 uur vierden de zondagsschoolkinderen en de leerlingen van de hervormde school te IJlst samen kerstfeest in het Mienskipshüs. De belangstelling hier voor was buitengewoon groot, het ge bouw was tjokvol. De leiding was in handen van ds. Den Hartog. De vertelling door één der leidsters van de zondagsschool, mej. D. Maat, jong was echt in de trant van de kleinere kinderen, begrijpelijk en toch ook boeiend voor de ouderen. Het pro gramma was veelzijdig voor deze avond. Het kerstspel, dat door de kinderen zelf werd opgevoerd en dat het ge- - - W. Kr X, Hy -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1