Nederlandse sportsuccessen HOLFRIBA Dit jaar minder nesten en minder eieren in gebied Vogelwacht Sneek e.o. Van kievit ging 37% van gevonden eieren verloren SPOR7-/AAROVERZICH7 1967 Schaakclub Sneek Nieuwjaars- Wensch Koude bakker in hete vorm van van onses den Nieuwsblad-Bezorgher bij t Eynde van 1 jaer Heeren MCMLXV1I LEVERBOT? TIJD VOOR Gil I VOOR AUTO BANDEN SNEEK Vaststelling wedstrijddata skütsjesilen DERDE BLAD NIEUWSBLAD SNEEKER VERKOOP - MONTAGE - REPARATIE UITLIJNEN of BEANEN Cliënten, vrienden en bekenden een voorspoedig Nieuwjaar. KRUIZEBROEDERSTRAAT 27 PRINS HENDRIKKADE 6 Telef. 4820. E c S* 309 382 35 62 15 49 136 113 Kerstwijding jeugdverenigingen Oppenhuizen- Uitwellingerga R.K. bejaarden hadden geslaagde kerstbijeenkomst DONDERDAG 28 DECEMBER 1967 cijfer 1,02. Het gebied, dat rond Offingawier ligt heeft een totale oppervlakte soort 10. Bouwman 14-8 co co tfO co a BBBBBBBBBBB waterhoen totaal Wij werken met de beste merken werd wereldkampioen bij de achter volging amateurs door in de finale de soort kievit grutto tureluur watersnip kemphaan scholekster wilde eend slobeend zomertaling veldleeuwerik waterhoen 1967 57 88 10 14 4 14 14 11 5 6 1 224 1965 56 70 6 9 2 29 25 12 1 9 1 220 36 8 1154 7 1 198 <u 'S 193 266 28 50 14 40 109 78 0 In herfst,winterenvoorjaar’66/’67 werden 250.000 runderen met G11 tabletten behandeld. In het seizoen '67/’68 zullen dat er meer dan een 'lz miljoen zijn. Horen Uw dieren daar ook bij, of behoort U tot de achterblijvers? Uitsluitend verkrijgbaar bij Uw dierenarts. Gil doodt de leverbot WIELRENNEN De wereldkampioenschappen wiel rennen werden dit jaar in Neder land verreden. Na de schaatsstrijd van onze succesvolle landgenoten kwam ons land 1 1966 69 93 10 15 2 20 25 14 3 4 0 255 a 0) g Jz-2 O 4J ’3,2 56 73 8 13 4 14 14 8 0 geen Ajax (volgens zeggen) f 600.000 kostte (de recettes van een tweede wedstrijd in dit toernooi). Bij de ama teurs werd Middelburg andermaal landskampioen door in de finale AFC uit Amsterdam te verslaan. Het Nederlandse elftal (profs) werd uitgeschakeld in de strijd om de Euro pese beker voor landenteams, o.m. door nederlagen tegen de Deense amateurs, Hongarije en Oost-Duitsland. Vooral de nederlaag tegen Denemarken was een hard gelag voor bondscoach George Kessler, wie de kritiek niet bespaard bleef. Gelukkig voor Kessler werd het: eind goed, al goed met de Oranjeploeg. Doordat de Ajacieden weigerden een centrale training te volgen, uit protest vanwege de schorsing van Piet Keizer, moest Kessler verscheidene debutan ten opstellen. En laat de „tweede keus” van Nederland nu zó schitterend spe len, dat het sterke Rusland met 31 werd verslagen!! Een stralende Kessler kreeg hierdoor een nieuwe impuls en kan met optimistische gedachten „oud en nieuw” vieren. Het Nederlands amateurelftal bracht de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi niet tot een goed einde. Na een fraai gelijk spel in Helsinki tegen Finland, verlo ren de onzen in Arnhem verrassend met 10, zodat Nederland uitgescha keld werd. Totaal aantal gevonden'legsels: kievit grutto tureluur watersnip kemphaan scholekster wilde eend slobeend zomertaling veldleeuwerik 10 1 286 De Vogelbeschermingswacht Sneek e.o., een afdeling van de B.F.V.W., heeft de resultaten van de tellingen in het broedseizoen 1967 bekendgemaakt. Daaruit blijkt, dat er in totaal 286 legsels werden gevonden met 1154 eieren, tegen vorig jaar 319 nesten met 1373 eieren. Een achteruitgang dus. Het aantal nesten en eieren dat verloren ging was ongeveer gelijk aan dat van vorig jaar. De bezetting was gemiddeld 0,9 vogel-broedpaar per ha. Vorig jaar was dit TJ l.Z~J 1 - ..Z 1£j.7 7.4- van ca. 250 ha. Over het geheel genomen konden kievit en grutto zich niet helemaal handhaven. Overigens is deze achter uitgang niet verontrustend; verschil lende jaren achter elkaar zijn ze steeds in aantal vooruitgegaan. Ook nu nog is het aantal broedparen hoger dan in 1965. BALANCEREN (sporing, meten en afstellen) 9 Het Oude Jaer staat op en wil weer gaan vertrecken. Wat heeft ’et ons ghebragt? Waerin stelt ’t ons te leur? Ons Land bleef wel ghespaart voor krijghs- en andere Rampen, maar spanning trilt alom, met vrees voor groot Malheur, Wij deeden ’t calmpjens aen en deese schoone Zoomer bragt dit mael zelfs gheen rel in d’oude Amstelstad; de geytenhaarge Jeugt vond niets te provoceren, zy heeft daar hoopenlyck den buyck van vol gehad. Maer ‘t politiek Bedryf was nimmer zoo onrustigh. Hoe kraeckt ’et ooveral, hoe bruyst de nieuwe Wyn van ’t Radicaalendom in d’oude Leedersacken, die op dat jongh ghewelt haest niet bereekent syn. Men tragt maer yverigh te crammen ende lijmen, vergadert en beraedt, kyckt strydbaer, zoet of suer, men tragt het oud Recept weer nieuwe glans te geeven: weerstaet Rebellen niet, maar haelt se int Bestuur! In Huyze Drakensteyn werd ons een Prins ghebooren hij is van duytsen bloet (so als wij altegaer), wie wil er hiernae van een Republyck noch hooren? Stracks treedt een Koningh aen. Al wasset,gheen beswaer, dat anderhalve eeuw de Vrouwen ons regeerden. Zij deeden ’t excellent en ’t blyft noch steeds een vraag waerom de Vrouw zoo schaers in Stads- en Landbestuuren haer plaats vindt. Of is dat noch een te groote Waeg? ’Ligt aen de Mannen niet. De Vrouwen moogen stemmen en stemmen, sooals blyckt, toch meestentijds een Man; zij vinden het niet noodigh om aan ons te bewysen, dat zij het eeven goed of selfs noch beeter kan! Inmiddels sitten wy, naa meer dan twintich jaeren, noch altyd met ’t probleem van ’t wooninghen tekort. Men doet al wat men kan en sleutelt aen de Huuren. Het is alleen de Vraeg oft daerdoor beeter wordt. In meenich huurhuys klincken nu slegts bange zugten: wat zal de huijsheer doen? Hoe veel gooyt hy er op? Wat dat betreft, is er in eeuwen niets veranderd: de Kleyne Man, hij krijgt het altyd op syn Kop. Een nieuw Ghebiet is weer voor Neederland ontslooten in ’t Oude Flevomeer, thans droog en vrugtbaer Land, en zoo wordt stilleckens ons Neerland alsmaer drooger, al houdt ons nat climaet de saeck wel in de Hand. En telckens stond de Krant vol blijd’ en droeve dinghen, maer droeve dinghen ’t meest: meer Oorloch wast dan Vree, de Neegers in het Land, waer yedereen ghelyck heet, en in het Verre Oost kan men er oock wat mee, ’t Volck Israël versloeg de felle Arabieren en Griecken wilden wel met Turken op de vuyst. De Krant heeft ’altemael gheduldig opghenoomen en bragt dat verre Nieuws tot waer de Leeser huyst. Och, mogt zy koomend Jaer u blyde Maeren melden van Voorspoed en van Vree, van Welvaert en Gheluck, Uw Courantier sou sich daerin wel ’t meest verblyden, want soo ’t nu gaet, druckt hy het meest in droeven druck. Lyklema-Hulshof f moeten beslissen wie van beiden (of geen van beiden) tot de bovenste vier zal behoren. Van der Meer is er namelijk ook nog. In elk geval zal een vrij ingewikkelde rekenarij moeten beslissen over het een en ander. Volgende week geen schaken! Eerst volgende clubavond is dus op 2 januari. Uitslagen en standen le klasse: Siemensma-Te Winkel 1-0; Turkstra- Hokwerda 1-0; Miedema-V. d. Velde 1-0; Schaap-Hogeboom 1-0; Faber- Wiersma Vz-Vs; Kerstma-V. d. Laan afgebr. 2e klasse A: F. Arema-Tjalsma 0-1; Tj. Wiersma- Tjalsma 0-1; Tj. Wiersma-Bosma 1-0; Breuker-V. d. Wal 1-0; S. Wiersma- F. Arema 1-0; Bergsma-Brouwer 14-14. 2e klasse B: Nauta-Zwaan 0-1; Sikma-Zwaan 0-1; Bouwman-De Vries 0-1; Hogeboom- Dijkstra 0-1. 3e klasse.' Larooy-V. d. Meer 1-0; Boersma- Jorna 0-1; A. M. Brouwer-A. Arema 0-1; Hulshoff-Cramer 0-1; Lyklema- Albada 0-1. Want de concurrentie wordt steeds zwaarder en de rivalen zullen onge twijfeld alles op alles zetten om het verloren terrein te herwinnen, waarbij We op de eerste plaats denken aan de Noren en Russen. Een belangrijk schaatsseizoen staat voor de deur: we reld- en Europese kampioenschappen, alsmede de Olympische Winterspelen te Grenoble in februari a.s. Volgen we onze schaatsenrijders (sters) op de voet: januari begon met incidentele successen van onze kern ploeg leden. Allereerst was daar de verkiezing van sportman van het jaar. Besloten werd om Ard Schenk en Cees Verkerk gezamenlijk deze titel te ver lenen, omdat beiden als sportambassa- deurs zoveel reclame voor Nederland hadden gemaakt. Op 7 januari begonnen de Neder landse schaatskampioenschappen. Ard Schenk evenaarde op de 500 m zijn Nederlands record, 42,1 sec. en leek op dat moment nog kanshebber. Toen kwam Cees Verkerk echter geweldig opzetten. In de nieuwe recordtijd van 7.45,3 passeerde Verkerk de 5000 m finish; daarop volgde een imponerende triomf op de 1500 m en de man uit Puttershoek onderstreepte zijn hege monie door vervolgens de 10.000 m te winnen. Met grote puntenvoorsprong werd Cees Verkerk Nederlands kam pioen, gevolgd door Schenk, Nottet en Battling. Bij de dames was Stien Kai ser niet te houden. Zij verbeterde vijf Nederlandse records: 500 m, 1500, 1000 en 3000 m en het puntenklasse ment In de eindstand kwam ze als eerste in Nederland, wat de dames dus betreft, beneden de 200.000-punten- grens. Carry Geijssen en Ans Schut volgden met enorme afstand Daarop volgden de voorpostenge vechten voor de Europese- en wereld titelstrijd, waarop de Nederlanders zich soms goed lieten gelden. Vooral Cees Verkerk groeide naar een grootse vorm toe. Op 28/29 januari toonde Cees zijn geweldige capaciteiten op de schaats door bij een kleine 30 graden vorst in het super-ijskoude Lahti (Fin land) de Europese titel te veroveren. Hij won drie van de vier afstanden en had een grote voorsprong op zijn Rus sische- en andere rivalen. Daar Ard Schenk op de 500 m ten val kwam werd hij automatisch uitgeschakeld. In het eindklassement werd Verkerk dus eerste, gevolgd door de Rus Kaplan, negende Bartling, Nottet 10e, Lie- brechts 12e en Ard Schenk 15e, EERSTE WERELDRECORD Intussen zat Stien Kaiser niet stil. In Davos greep Stien haar eerste wereld record; ze legde de 3000 m af in 5.04,8. De 500, 1000 en 1500 reed de Delftse in de nieuwe persoonlijke recordtijden van 46,7 1.34 en 2.24,6. Een week voor de wereldkampioen schappen toonden Schenk en Verkerk hun grote klasse in Toensberg. In het eindklassement werd Schenk eerste en... Verkerk tweede. Dat beloofde dus wat! In Oslo bleek Cees Verkerk hier ook goed onderuit. Gert Bongers bij het wereldkampioenschap toch su- - perieur op 11/12 februari. De wijze, co «2 87 105 12 16 4 17 19 14 1 1967 was me het sportjaartje wel! Verscheidene Nederlandse sportmen sen veroverden wereldtitels of kwamen tot prachtige sportprestaties. Ook dit jaar kreeg de schaatssport weer alle belangstelling, mede door de schit terende successen van Cees Verkerk, die Europees- en wereldkampioen werd en van Stien Kaiser, die in Deventer de wereldtitel bij de dames greep. Ook al doordat de televisie de wedstrijden rechtstreeks uitzond, was Nederland gedurende enkele weken in de ban van de schaatssport. Gezien de goede voorbereidingen van onze topschaatsrijders (-rijdsters) verwachten we ook komend jaar goede resultaten, hoewel niet in dezelfde mate als dit jaar. waarop hij wereldkampioen werd, was in één woord grandioos. Schenk begon op de 500 m met een valpartij, maar mocht vanwege hinderen deze afstand overrijden. Hij legde de 500 m toen af in 41,5 sec. Cees Verkerk, geen sprin ter van allure, ging daarop razendsnel over de baan toen hij de 5000 m moest rijden. Zijn tijd van 7.30,4 legde toen al de basis voor de eindzege. Zondag d.a.v. de 1500 m, die Schenk in 2.09.1 reed. Verkerk deed er 2,10 over en werd op deze afstand tweede. Het verschil in punten tussen beide „grootmachten” bedroeg toen 4/10 De 10.000 m. bracht echter de beslissing. Verkerk snelde naar de schitterende tijd van 15.51.7, terwijl Schenk er 16.00.8 over deed. Verkerk werd toen royaal wereld kampioen. Zijn puntentotaal van 178.058 betekende tevens een nieuw wereldrecord in een kampioenschap. Schenk werd fraai tweede, de Noor Fred Anton Maier derde. Peter Nottet en Jorrit Jorritsma werden resp. 9e en 10e. Stien Kaiser volgde op 18/19 febru ari het voorbeeld van Cees Verkerk door in Deventer op schitterende wijze wereldkampioen te worden. Zij bracht de favoriete Russinnen een geweldige nederlaag toe. Op drie afstanden werd Delftse Stien, toen 28 jaar, winnares. Voorts verbeterde zij haar Nederlandse records op de 500 m en 1500 m. In het eindklassement had ze liefst 4 punten meer dan „rivale”, de Russin Lasma Kauniste. Ans Schut (Ned.) kwam tot een eervolle vijfde plaats. Op 25 februari vestigde Verkerk in Inzell een nieuw wereldrecord op de 3000 m door 4.21.9 te noteren. Even later stelde Schenk dit record scher per door de afstand in 4.18.4 te rijden. De 500 m werd door onze landgenoten zeer snel gereden: Schenk in 40,7 en Bartling in 40,8. Zondag 26 februari „gleed” Cees Verkerk naar een nieuw wereldrecord op de 1500 m door deze afstand af te leggen in 2.05,3. Hij ver beterde daarmee het wereldrecord, dat op naam stond van Schenk, met 1.4 sec. Ook het wereldrecord van Maier (5000 m) moest er aan geloven: Ver kerk verbeterde dit en bracht de tijd terug tot 7.26,6. Ard Schenk nam re vanche op 28 februari door in Inzell het 12 jaar oude record van de Rus Grishin op de 1000 m te verbeteren, tijd 1.20,6. In maart stelde Stien Kaiser in West-Duitsland het 3000 m-wereld- record scherper, tijd 4,56,8. Daarop ves tigde Stien Kaiser nog een wereld record door de vier afstanden zo snel af te leggen, dat ze een puntentotaal van 188.634 noteerde. Hierna volgden grootse huldigingen van onze wereld kampioenen en werden Stién Kaiser, Ard Schenk en Cees Verkerk door de KNSB benoemd tot leden van ver dienste. AJAX LANDSKAMPIOEN Ajax prolongeerde zijn landskampi oenschap. De Amsterdammers toonden hun klasse in de competitie door vele doelpunten (mede door het briljante werk van Cruyff) te scoren. In het Europese bekertoernooi werd Ajax in de kwart-finales uitgeschakeld door Sparta Praag. In de returnwedstrijd te Praag leek het er lange tijd op, dat Ajax naar de zege zou gaan. Het werd echter 11, waarop Frits Soetekouw in eigen doel scoorde: 21. Dit eigen doelpunt haalde Ajax uit het beker toernooi en kostte de Broek-in-Water- lander zijn plaats in de topploeg van Ajax. Nu speelt hij in PSV... Mo menteel is Ajax in hardnekkige strijd gewikkeld met Feijenoord, dat goede kansen heeft deze competitie als kam pioen te eindigen. Ajax bracht het in het Europese bekertoernooi 1967-’68 niet verder dan de eerste ronde, daar het na heroische strijd door Real Ma drid te Madrid werd uitgeschakeld: 2-1. Cruyff miste toen een droomkans, het- ADA KOK FOR EVER Ada Kok toonde zich dit jaar de best Nederlandse zwemster. Zij verbeterde o.m. de wereldrecords op de 220 yards en 200 m en bleek tijdens de voor- Olympische Spelen in oktober van dit jaar te Mexico-stad ongenaakbaar op de 100 m en 200 m vlinderslag. Deze overwinningen bieden perspectief voor de Olympische Spelen van 1968 in Mexico. Coby Sikkens veroverde daar tweemaal brons, Dick Langerhorst won een bronzen medaille op de 200 m. vlinderslag. Roeien: bij de Europese kampioen schappen kwam Jan Wienese tot een derde plaats. In de biljartkampioen- schappen was de Fransman Jean Marty een klasse apart en kwamen onze land genoten toch ook .tot goede prestaties. Zeilen: Dudok van Heel werd we reldkampioen zeilen bij de Flying Ju niors. En bij de damsport liet de 17- jarige Ton Sybrand zien, dat hij veel in zijn mars heeft door o.m. de Coupe d’Europe te veroveren in Livorno. Hoewel er nog veel meer over de sport valt te vertellen, zullen we het hierbij laten. Hopelijk zullen in het nieuwe jaar de Nederlanders zich andermaal geducht doen gelden. Het zit er in. De Sintrale Kommisje Skütsjesilen heeft een vergadering uitgeschreven on zaterdag 6 januari 1968 ’s middags 2.30 uur in hotel Hanenburg te Sneek. In deze bijeenkomst wordt het wedstrijd- programma voor seizoen 1968 vastge steld. Er zijn twee bestuursvoorstellen. Volgens voorstel I zeilen de skütsjes volgend jaar op zaterdag 13/7 in Grouw, maandag 15/7 Veenhoop, dins dag 16/7 Eernewoude, woensdag 17/7 Terhorne (Heerenveen), donderdag 18/7 Terhorne (Makkum-Leeuwar- den), vrijdag 19/7 rustdag, zaterdag 20/7 Langweer, maandag 22/7 Stave ren, dinsdag 23/7 rustdag, woensdag 24/7 Fluessen, donderdag 25/7 Lem mer, vrijdag 26/7 Sneek. Voorstel II wijkt in zoverre van het eerste voorstel af, dat de rustdag op dinsdag 23 juli vervalt en dat er op deze dag gezeild wordt op de Fluessen. In dit voorstel is op woensdag 24/7 een wedstrijd gepland voor Woudsend. In het stijlvol verlichte en op toepas selijke wijze versierde lokaal kwamen vorige week de leden van alle jeugd verenigingen alsmede vele belangstel lende leeftijdsgenoten bijeen om zich in gedachten te concentreren op het grote gebeuren van de geboorte van het Kind Jezus, wiens naam betekent Verlosser. Dit op zichzelf eenvoudig geboren worden, heeft zulk een wereldomvat tende betekenis en is zulk een manifes tatie van de grote liefde Gods voor alle mensen dat het goed is ook na bijna twintig eeuwen hier elk jaar weer op nieuw aan herinnerd te worden. De kerstliturgie waaraan door de vele samenzang niet alleen de leider (sters) en enige leden maar alle aan wezigen konden medewerken, was een goede vertolking van de blijde bood schap, waarmede in die stille en heilige nacht de hemelse heirlegers kwamen tot de eenvoudige herders in de velden van Efratha. Na een korte pauze werd een Kerst spel opgevoerd dat, hoewel in korte tijd ingestudeerd, volkomen tot zijn recht kwam. De strekking die bij een toneelstuk vaak wel eens moeilijk te vinden is, kwam hier op overzichtelijke wijze naar voren. De rollen werden uitmuntend ver tolkt. Ook Sproetje en zijn vriendje, de jongens uit a sociale gezinnen, die voor het eerst werkelijk kerstfeest mochten vieren, wisten op de juiste wijze de bedoeling van de auteur weer te geven. De leiding van deze avond berustte bij ds C. van Eijsinga terwijl de muzi kale begeleiding, die voor een derge lijke avond van groot belang is, in handen was van Pieter Hoekstra. De zaal was tot in alle hoeken bezet en de sfeer was geheel in overeenstem ming met het doel van deze avond. Met een woord van dank voor aller medewerking besloot dominee deze avond met dankgebed. c d e f g h Wit: Kb7, Df8, Pal, Pd6 pion d2 Zwart: Kc5, Lbl, pion c6, d4, d5 Wit begint, mat in drie zetten. Oplossing insturen voor 18 januari aan i c o «v e a H-,Turkstra, Chr. Schotanusstraat 15, ma 3-6, 8. Jongstra 214-5; 9. IJ. J.Sneek. Was het aanvankelijk in de compe titie voor een enkeling nog een vraag waar Siemensma de punten vandaan haalde, thans zal het hen helemaal duidelijk zijn geworden. Wie dinsdag avond jl. heeft aanschouwd hoe Te Winkel, die toch zeker niet voor de poes is, het volle punt afhandig werd gemaakt, zal moeten beseffen dat Sie mensma dit seizoen in uitzonderlijke vorm steekt. Persoonlijk zal een ieder voor zijn partij tegen Siemensma de voeten met berevet moeten inwrijven, en de borst nat maken, ander vergaat het hem als meester G. J. In de stijl van Bobby Fischer, of zelfs Mikhail Tal, bracht Siemensma al vroeg in de partij een stukoffer. Resul taten tastbaar: de zwarte koning kwam aan grote druk bloot te staan. Voor de toeschouwers leek het of meester Te Winkel het op den duur wel zou kla ren. Siemensma had echter verder ge keken. Te Winkel, volkomen murw gespeeld, door het consequente aan- valsspel van zijn tegenstander, moest toezien dat zijn koning in een matnet werd gedreven, tenzij als alternatief groot materiaalverjies. Siemensma won de partij op grandioze wijze! Hokwerda boekte in deze competitie zijn eerste verlies, doch dat brengt zijn kampioenskansen nauwelijks in ge vaar. Tenzij er natuurlijk meer zullen volgen. In de tweede klasse nadert het uur van de waarheid. In 2A stelde Tj. Wiersma zijn positie veilig door een overwinning op Bosma. Er moeten nog twee partijen gespeeld worden: Brou- wer-Tj. Wiersma en Bergsma-v. d. Wal. Om de spanning te illustreren geef ik u aanstonds de stand. In de gauwigheid heb ik uitgerekend, dat V d. Wal net niet in de promotiegroep doordringt voor het geval dat zowel hij als Brouwer hun laatste partij zullen winnen. Het een en ander volgens een bepaald wedstrijdsysteem. Bergsma is nog niet kansloos! In 2B zal de winnaar van de partij Hogeboom-Sikma (die nog gespeeld moet worden) doordringen in de pro motiegroep, echter ten koste van good old Nauta. De Vries stelde dinsdag zijn kandidatuur veilig. In beide afdelingen gaat het dus om vijf plaatsen. In de derde klasse wordt gespeeld volgens systeem Boll, en zal de partij Dijkstra 2V&-8; (degradeerd). 3e klasse: 1. Larooy 7-8; 2. Cramer 6-8; 3. Arema 6-9; 4. V. d. Meer 5-8; 5. Lyklema 4-7; 6. Jorna 4-9; 7. Hulshoff 3-6. overigen minder dan 50 procent. PROBLEEMHOEKJE De oplossing van probleem no. 13 (Hartong) luidt: 1. Ph2 dreigt (Pd 2x, Tc3, Tc5x; Pe5, Pg5, P elders) 2. Pf3x, (Dd2x, Dc3x, Dc5x, Pf5, Pf7, Pb5). Tussen de eerste haakjes staan de zwarte parades tegen de dreiging welke vlak daarna staat genoteerd. Tussen de t-weede haakjes staan de witte mat zetten, die na die parades welke dus tevens verzwakkingen blijken te zijn mogelijk worden gemaakt. De eerste drie varianten vertonen telkens het slaan van het verdedigende stuk. De laatste drie varianten geven een bij zonder mooi verband tussen de twee themastukken: wit paard op d6 en het zwarte paard op f3. Sneek mag trots zijn op een krant, waarin zulke fraaie problemen van beroemde componisten hun première beleven. En de koek is nog niet op. Over enige weken plaatsen wij weer een „eerste plaatsing” van Visserman, de voorzitter van de „Nederlandse Bond van Pro bleemvrienden”. Ook hij mag tot de zeer groten der aarde gerekend wor den. Evenals Goldsmedingvan wie wij nu een driezet plaatsen. Eveneens spe ciaal voor onze krant gecomponeerd! Ten Cate en andere „azen” strikken we ook nog wel. Probleem no. 17. Drs. C. Goldsmeding Eerste plaatsing Kwetsbare soorten als tureluur, wa tersnip en kemphaan wisten zich goed te handhaven en dat is belangrijker dan een gering verlies bij de eerst genoemde soorten, welke veel meer cultuurvolgers zijn. Of dit zo zal blij ven wanneer de reeds onderhanden zijnde ruilverkaveling in dit gebied verder haar beslag krijgt, valt te be twijfelen. Er was dit jaar een bescheiden balts- plaats van de kemphaan op de Groene Dijk, wat natuurlijk wel bevorderlijk is voor de stand van deze soort in dit gebied. Van de kievit gingen opmerkelijk veel eieren verloren, nl. 37% van de totaal gevondene tegen 18% in 1966. Bij de grutto lagen deze cijfers onge veer gelijk aan die van vorig jaar, nl. dit jaar 32% verloren gegaan tegen 30% in 1966. Overigens heeft de kievit door het produceren van vervolgleg- sels het verlies zo gering mogelijk we ten te houden. Het totaal aantal ge vonden legsels van deze soort was hierdoor zelfs 2 hoger dan in 1966. Aantal broedparen in het gehele ge. bied: 24 8 810 Wanneer een legsel verstoord werd, is zoveel mogelijk getracht de reden van verstoring te achterhalen. Soms is dat inderdaad mogelijk, bv. wanneer door vee een nest is vertrapt of in andere gevallen wanneer de kapotte eieren nog in of rond het nest liggen en aan de schalen is te zien of het werk van bv. de zwarte kraai is geweest of van wezels, hermelijnen e.d. In verre weg de meeste gevallen echter zijn de eieren spoorloos verdwenen. Misschien zijn ze door de predatoren in snavel of bek meegenomen, maar er kunnen ook nog genoeg andere oorzaken zijn, waar naar men slechts kan gissen. Vorige week hield de R.K. Bejaar den bond zijn kerstbijeenkomst in Aere Perennius. De bejaarden van het St. Bonifaciushuis waren per bus gebracht. Een vrolijk gezelchap verzorgde de avond met liedjes. Er werden sterke staaltjes ten tonele gebracht. De stem ming was prima, de bejaarden genoten volop, In de pauze werden kerstliede ren gezongen. Het was een zeer ge- slaaagde vond. Deen Frey te overklassen. Piet de Wit bleef niet achter. De blonde Zaan- kanter prolongeerde zijn werêldtitel bij de amateur-stayers, achter gangmaker Nop Koch uit Utrecht, met groot machtsvertoon; derde werd Dries Hel sloot, Tiemen Groen toonde zijn klasse bij de profs-achtervolging en veroverde daarin de wereldtitel. Bij de prof- stayers was helaas geen Nederlands succes weggelegd. Hier was de titel voor de Belg Leo Proost t Jaap Oudkerk als vierde. De b— j prof- sprinter was de Belg Sercu, de beste amateur-sprinter de Fransman Daniël Morelon. In het Olympisch Stadion no teerde men 60.000 betalende toeschou wers, een meevaller. Verscheidene ren ners werden bij deze kampioenschap pen op doping betrapt. Tour de France: de 27-jarige lood gieter Robert Pingeon werd verras send winnaar, met de Spanjaard Jimi nez als tweede. Jan Janssen, van wie men veel meer had verwacht, eindigde als vijfde. Janssen won echter de groe ne trui en dat was toch ook een fraai succes. Voorts kwam hij later in het bezit van de Super Prestige Pernod. In het ploegenklassement won Frank rijk, met Nederland als tweede in de Tour. In de Ronde van de Toekomst werd Robinic winnaar. De beste Neder lander was in deze amateur-strijd Den Hertog (5e). Tussen de bedrijven door werd Eddy Merckx (Belg) wereldkam pioen bij de profs met Jan Janssen als tweede. De wereldtitel amateurs werd verrassend veroverd door de in Hil versum wonende Brit Webbs, met als derde René Pijnen, die later in de Ron de van Mexico zo goed voor de dag zou komen. 1c klasse 1. Hokwerda 131 (5-6); 2. Turkstra 123 (514-8); 3. Schaap 122 (3’4-5); 4. Kunnen 117 (4-6); 5. Albada 112 (514- 9); 6. Kerstma 110 (3’4-6); 7. Siemen sma 109 (514-9); 8. J. Wiersma 108 (414-7) de overigen onder het gemid delde (100). De punten werden verkre gen als volgt: J. Wiersma 414 uit 7 is 64 procent; de gemiddelde score van zijn tegenstanders is 44 procent; maakt samen 64 44 108. (Systeem Boll). 2e klasse A: 1. S. Wiersma 6-8; 2. Tjalsma 6-8; 3. Tj. Wiersma 414-7; 4. Breuker 4-8; 5. H. Brouwer 3-7; 6. V. d. Wal 3-7; 7. Bergsma 214-7; 8. Bosma 2’4-8; 9. F. Arema 214-8). Arema minder punten volgens S.B., doch degradeert niet (naar ik meen). Wel spanning in de middenmoot! 2e klasse B: 1. Zwaan 7-9; 2. Van Lingen 514-8; 3 Binnema 5-7; 4. De Vries 414-8; 5 Nauta 4-9; 6. Hogeboom 314-8; 7. Sik-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 9