nu voor z n van Kulturele joun yn Nijlan mei toaniel E AGENDA Harmoniecorps Concordia: voorloper van „Harmonie” P. Zondervan krijgt tijd voor z’n hobby’s Mijnenlegger in brand gestoken, jongen in Scharnegoutum gewond door rotje van Haast 45 jaar in 't hout Foto uit plm, 1905 WYMBRITSERADEEL IJLST en j M Aanvoer Sneker veemarkt minder dan in 1966 Officieel Orgaan Geslaagde springwedstrijden in de manege Baarderadeel: plus 2 de gemeenten SNEEK, i 1 Dinsdag 2 januari 1968 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Jongcrein Fryske Mij. fan Lanbou hold Voorm. zuivelfabriek te Veemarkt ^neek i f 96 woningwetwoningen in 1968 voor Sneek Hel Snaekar Nieuwsblad h een 123e jaargang nr Woudsend met woningen voor ruim 2 ton verkocht oecomlxneerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en PTT haalt aantal postzegels uit roulatie Geslaagd Rustige oudejaarsviering in Sneek e.o. SNEEKER NIEUWSBLAD del, In een kleinere zaak leerde hij 9 Sic transit gloria mundi. i n NOG ééN IN LEVEN kG 4 35 Zouters f 2,12, f 2,15 levend/gew. De t t r- *r ;k ik ig i 5 rij in. ior it- e- an en en nd ‘ld de n- tie d- n- en •i n c. n 7 iel ist Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakl handelsad verten ties lager, Abonnementsprijs £4.— per bait jaar. Franko pel post f6,— per half jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS an DONDERDAGS Rantooi vooi administratie en redaktie GEDEMPTE PUL 6 Telefoon 05150 - 300Ö Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 traint en sneller tijden dan ooit maakt. Germ ontdekt echter, dat z’n bijrijder een meisje is en hij dreigt van de a.s. race af te zien. In het derde bedrijf blijkt echter, dat hij haar toch maar heeft laten meedoen. Ze leggen ge tweeën beslag op een goede tweede plaats. Tenslotte is het allemaal geluk en maneschijn. Er worden zo ongeveer drie huwelijken gesloten en de nieuwe weg komt toch langs Rinkes’ benzine station. Het stuk werd goed gespeeld. Naar mate een bedrijf vorderde kwam ieder een beter in z’n rol. Jammer alleen, dat soms het souffleren tot achterin de zaal duidelijk te horen was, boven alle gelach uit. Maar dat vermocht niet de pret te drukken. Na afloop kon men nog dansen op muziek van het gezelschap van Gerard Wiërsma, dat ook tussentijds al van zich had laten horen. De bevolking van Baarderadeel ver meerderde het afgelopen jaar door ves tiging met 276 personen en door ge boorte met 118. Het aantal inwoners verminderde door overlijden met 51 personen en door vertrek met 341 men sen. Op 31 december 1967 bestond de bevolking uit 2569 mannen en 2471 vrouwen, totaal 5040 inwoners, winst was derhalve 2 personen. Over het algemeen is de oudejaars- viering in Sneek en omgeving (Ijlst en Wymbritseradeel) rustig verlopen. Er werd weer veel vuurwerk afgesto ken. Behoudens twee gevallen van brandstichting en een ongeval met een rotje deden zich geen ernstige ongere geldheden voor. Voor de zeeverkenners is de jaar wisseling bijzonder onplezierig ge weest. Zij verloren hun drijvende club huis, de mijnenlegger „Terschelling”, die door brand onherstelbaar werd be schadigd. Bewoners van de Lemmerwegwijk (west) zagen oudejaarsavond om streeks kwart voor elf, dat er op het oude houten schip in de Geeuw brand was uitgebroken. Zij waarschuwden de brandweer. Deze kon niet voorkomen, dat de bovenbouw vrijwel uitbrandde. Doordat er veel met pek en teer was het toen genaamde Batavia vertrokken. Op de middelste rij (rechts van het vaandel) staan v.l.n.r.: Bertus Sustring, een goudsmid en telg van een echte Sneker familie, Feike Faber van de Oude Koemarkt, broer van de heer Faber Sr., die nv nog in de Wijde Noor- derhorne woont, Jouke Aukema, een „import” Sneker, aldus onze zegsman, dan een klarinettist, wiens naam wij niet gewaar konden worden en ten slotte de trommelslager Jonkmans van de Koopmansgracht. De bovenste rij rechts van het vaan del wordt gevormd door (v.l.n.r. Nauta, van de bekende kuipersfamilie hier ter stede, de op jeugdige leeftijd ge storven Thomas Wieringa en tenslotte Thomas Hofstra. De fota zal van ongeveer 1905 date ren en toont ons, dat „Concordia” een zogenaamde harmonie-bezetting had, gezien de aanwezigheid van de klari netten. Vermoedelijk zijn de instru menten na de opheffing in Gaastmeer terechtgekomen, maar waar het vaan del is gebleven, was niet meer te ach terhalen. In het verenigingsgebouw te Nijland werd donderdag door de Friese Mij. van Landbouw, afd. Sneek, een cul turele avond voor de jongeren gehou den. De voorzitter deelde o.a. mee, dat er in de naaste toekomst veelvuldig contact zal zijn met de gereformeerde en roomskatholieke jongerenvereni gingen, mede om gezamenlijk te gaan organiseren. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben de 1636 door de minister aan deze provincie toegewezen woning wetwoningen voor 1968 verdeeld over de 44 gemeenten. Door het lagere eer ste contingent en de vele bindingen was er geen ruimte meer voor het aan houden van een provinciale reserve. Het gehele contingent is over de ge meenten verdeeld. die zich in later jaren zeer verdienste lijk heeft gemaakt bij het Kon. Onder wijsfonds voor de Scheepvaart en daar bij o.m. bijzonder heeft geijverd voor de internaten voor schipperskinderen. Hij is, meende onze zegsman, waar schijnlijk naar Amsterdam vertrbk^en. In het midden op de voorgrond zetelt de direkteur, de in Sneek bekende en zeer populaire Paul Gaillard, die omstreeks die jaren ook de schutterij- muziek dirigeerde. Links van hem zien wij Metz, stucadoor, die naar Leeuwarden schijnt te zijn vertrokken, daar weer naast Wellema, schilder, die op de Oosterdijk woonde, maar wie naast Wellema vóór de grote trom op de grond zit, is niet bekend. Als wij daarna rechts van het vaan del zien, zit daar naast direkteur Gail lard, schuin achter de grote bas, Rid- zerd Beetstra die later naar Rotter dam vertrok. Beetstra was de oom van onze stadgenoot W. Oppenhuizen, leraar, van wie wij deze foto in bruik leen ontvingen. Daarnaast zit, met de klarinet, An dries Boelens, terwijl helemaal rechts op de voorgrond Bertus Eskers (met de bugel in linkerhand) heeft plaats genomen. De laatste is destijds naar Behalve de jongeren waren er deze avond ook veel ouderen, die blijk gaven van belangstelling. De voorzitter no digde hen uit op minder culturele avonden hun interesse in het doen en laten van de jeugd te tonen. Zij zou den steeds van harte welkom zijn. Op het programma stond een Fries toneelstuk, „De Nije Bijrider”, dat op gevoerd werd door de toneelvereniging ,,’t is sa ’t fait” uit IJsbrechtum. Vol gens regisseur De Blauw, die een kort° inleiding hield, was het optreden irj dit stuk steeds zeer in de smaak ge vallen bij het publiek. Dat was ook deze avond inderdaad het geval. Het verhaal was zodanig van kolderieke toestanden voorzien, dat het publiek tientallen malen in lachen uitbarstte. Het eerste bedrijf doet ons kennis maken met Germ Rinkes, beroemd zij spanracer, die op het punt staat failliet te gaan omdat hij nooit in de grote prijzen valt en omdat hij een modern benzinestation heeft laten zetten op een plaats waar een weg langs gepland is, waarvan de plannen geen doorgang dreigen te vinden. Zijn pompbediende, die ver in de veertig is, is zijn bijrijder, maar iedereen is het erover eens, dat Rinkes een nieuwe bijrijder moet ne- nemen, wil hij nog een kans maken. Een meisje, Marijke Himpel, zou hiér graag voor in aanmerking komen, maar omdat Rinkes geen vrouwen in zijn sport duldt, dringt ze vermomd als.een jongen bij hem binnen. In het tweede bedrijf komen we te weten, dat Rinkes reeds met haar Vrijdag heeft de heer P. Zondervan er een punt achter gezet. Hij bereikte in december de leeftijd der pensioengerechtigden, maar wilde toch het jaar helemaal vol maken. Na een dienstverband van bijna vijfenveertig jaar, waar van ongeveer 40 jaar als bedrijfsleider, was het zijn laatste dag bij N.V. Hout handel v.h. G. H. ter Horst aan de Geeuwkade. Nu zulllen zijn hobby’s meer tijd krijgen dan voorheen. Want de heer Zondervan is niet iemand die met de Dinsdag 2 januari Kunst aan Allen Sneek Toneelgezelschap .Ensemble’ met „Een maan voor de misbedeel den van Eugene O’Neill. Amicitia ’s avonds 8 uur. Woensdag 3 januari tot 18 januari Tentoonstelling van reisschetsen uit de Zuidwesthoek van Friesland aan gevuld met tekeningen uit de andere provinciën van A. Baart sr. te Leeu warden. Geopend van 10-12 uur en van 13.30-17 uur. Zon- en feestdagen gesloten. Donderdag 4 januari De Meerpaal: 20.00 uur dansen. Restless. Vrijdag 5 januari Nationaal Bokstoer- nooi „Jong talent” in Sneker Sport hal. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 6 januari Karate-demonstra- tie in gymnastiekzaal Sperkhem- school ’s middags 1.30 uur. Zondag 7 januari De Meerpaal: 19.30 uur discobal. Dinsdag 9 januari Concert Frysk Or kest in Amicitia. Dirigent Alfred Salten. Met medewerking van de Leeuwarder Each vereniging. vanaf die datum uitsluitend plaats vinden aan de loketten voor verzame laars. De heer Zondervan werd in IJlst, het stadje van de houthandel bij uit stek, geboren. Toch heeft dit geen rol gespeeld in zijn beroepskeuze. Zijn va der was directeur van „it büter- fabryk”. Het grootste deel van zijn jeugd bracht hij door in Dokkum en daar kwam hij terecht in de houthan del. In een kleinere zaak leerde hij het vak in al z’n facetten. Hij leerde de soorten kennen en de gebruikelijke maten, voerde bestellingen uit en ging j ook op reis. Zo verwierf hij zich de er varing, nodig om in Sneek bedrijfslei der te kunnen worden. Dat was in maart 1923, bijna 45 jaar geleden. Het was wel een hele omme- j keer. In al die jaren heeft de heer Zon dervan veel kennissen gemaakt onder de klanten van Ter Horst. Met het per soneel had hij een goede samenwer king. Drie generaties Ter Horst heeft hij meegemaakt, de heren K. ter Horst, G. H. ter Horst en thans E. C. ter Horst. In 1923 ging het allemaal wel wat anders dan tegenwoordig, vertelt de heer Zondervan. Je had een veel ge moedelijker relatie met de klanten, die ook meer aan de zaak kwamen dan tegenwoordig. Nu gaan veel bestellin gen per telefoon en via de vertegen woordigers. Meestal is er veel haast bij. In deze branche hebben zich ook veel veranderingen voorgedaan, al is er geen sprake van een geweldige groei. In de woningbouw gebruikt men im mers veel minder hout dan vroeger. Daarentegen wordt het meer toegepast bij wandbetimmeringen e.d. Ook de vroegere dakjuffers, die in de boer- derijbouw werden gebruikt, vind je niet meer. De heer Zondervan, die vanaf 1962 op kantoor heeft gezeten, heeft het niet altijd even gemakkelijk gehad. In de oorlog hielden de Duitsers eens een razzia. De hele stad was omsingeld, zodat uitbreken niet mogelijk was. Hij heeft toen een nacht in de kluis door gebracht op kantoor. De Duitsers ram melden wat aan de deur, maar de heer Zondervan werd niet gevonden. Na De voormalige zuivelfabriek te Woudsend heeft donderdag bij de fi nale verkoping, samen met 6 fabrieks- woningen, in totaal f 205.000 opge bracht. Koper werd makelaar N. J. Krook te Sneek voor een nader te noemen lastgever. Het totale bod van f 131.867,(fabriek f90.551,werd 61 keer verhoogd. Naar verluidt be staan er plannen om in de voormalige fabriek een zeilschool te stichten. Zaterdagavond werden, ter gelegen heid van de afsluiting van de spring- cursus, georganiseerd door de streek Zuidwest-Friesland, springwedstrijden gehouden in de manege. De deelne mende verenigingen waren de lande lijke rijverenigingen Gaasterland, Tus- ken de Marren en „De Water-Poor- ters”. Het was een geanimeerde avond en de publieke belangstelling was vrij goed. De uitslagen luiden als volgt: B-springen: 1 Mej. A. Buwalda (W.P.); 2 mej. G. Buwalda (W.P.); 3 mej. J. Dijkstra (W.P.). Jachtsprin- gen: 1 D. Berger (Gaasterl.; 2 K. v. d. Meulen (W.P.); 3. E. Koopmans Gaas terland). M en L-Springen: 1 mej. J. Coers (W.P.); 2 E. Koopmans (Gaas terland); 3 K. Koopmans (Gaasterl.). Gelukspringen: 1 A. Breeuwsma (W.P.); 2 mej. E. v. d. Meulen (W.P.); 3 mej. A. Jellesma (W.P.). Stoelendans: 1 H. Hofmeester (W.P.); 2 S. Bosma (Tusken de Marren); 3 mej. J. Coers (W.P.); 4 mej. J. Dijkstra (W.P.). De manegeprijs voor de ruiter/ama- zone met de beste resultaten van de hele avond werd gewonnen door de heer E. Koopmans van de rijvereniging „Gaasterlanders”. Sneek krijgt 96, Wymbritseradeel 18 en IJlst 8 woningen. Baarderadeel eveneens 8 en Rauwerderhem 4. knieën over elkaar gaat zitten. Hij gaat z’n vrije tijd goed besteden. een poosje verveelde het hem en kwam hij tevoorschijn. In opdracht van zijn werkgever heeft hij toen een tijdje toe zicht gehad op het werk, dat door evacuees werd gedaan. Hij heeft niet voor de Duitsers gegraven. De heer Zondervan vertelt het zon der opsmuk, heel bescheiden. „Net allegearre yn 'e krante sette hear”, waarschuwt hij, „hwant ik bin mar in ienfaldich mantsje”. Hij heeft veel hobby’s. Postzegels verzamelen doet hij al langer dan 35 jaar. Van de Postzegelvereniging Fries land is hij sectiehoofd en dat bete kent, dat hij voor de leden in zijn sectie de administratie voert. Zijn vrouw helpt hem daarbij. Elke week zit er wel bijna een dag werk in. Beiden zijn lid van het Sneker Cantatekoor. Dan is de heer Zondervan penningmeester van de afd. Sneek van het Kon. Wil- helminafonds voor de Kankerbestrij ding en secretaris van de afd. van de Ned. Reis-Vereniging. Voor deze func ties, die hij niet op de voorgrond tre dend vervult, krijgt hij nu wat meer tijd. Hij kan het wat kalmer aandoen, maar wil beslist niet op zijn lauweren gaan rusten. Uitslapen is er niet bij. Mijn lijfspreuk, zegt hij, is „Doch dyn plicht en lit de lju rabje”. PTT heeft besloten de verkoop van postzegels in de waarden 2, 3, 4, 6, 7, 18, 24, 37 en 62 cent met ingang van 1 januari te beëindigen. De ver koop van nog aanwezige voorraad zal Van het toenmalige Concordia is er naar alle waarschijnlijkheid nog maar één lid in leven. Dat is de heer K. van der Wal (tweede van links, bovenste rij) jarenlang smid aan de Bothnia- kade, waar hij inmiddels nu weer woont. De nu 81-jarige Van der Wal, die wij een bezoekje brachten, kon zich vrijwel alle namen herinneren van de toen aanwezige leden. Vele oudere Snekers zullen ook ongetwijfeld vele personen op de foto herkennen. Voorzover wij konden nagaan, staan de volgende muzikanten gepor tretteerd: (voor de lezer links van het vaandel) bovenste rij v.l.n.r. S. Huis man, destijds vertegenwoordiger, de heer Van der Wal, waarschijnlijk de enige die nog in leven is, en onder deze twee staan resp. Jentje van der Wal, een broer van onze informateur, die ongeveer 4 jaar geleden is overle den, daarnaast Fedde Boeijenga, ja renlang wethouder van Sneek en een zeer markante figuur en naast Boeijen ga (met het linkerschouder tegen het vaandel) Gerben de Jong. Deze laat ste was een energieke persoonlijkheid, Aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen slaagde voor het kandidaatsexamen psychologie onze stadgenoot H. Deth- mers. Voor het kandidaatsexamen rechten de heer P. Schram, eveneens uit Sneek. Te Amersfoort slaagde voor de schoolakte Duits MO-B de heer Th. H. W. Buursma, Sneek. 63.016); daarop volgen de nuchtere kal veren: 39.678 (38.407); runderen (zowel melk- en kalikoeien als vette koeien): 6.915 (8.385); varkens 4.247 (4.397); bokken en geiten 1.104 (1.041); biggen 1.060 849); vette- en graskalveren 295 (482) en paarden: 5 (8). Aanvoer 1395 stuks. 20 Melk- en kalfkoeien f 975, f 1075, f 1175. 42 Slachtkoeien f 2,90, f 3,45, f 3,50, f 4,20 gesl. gew. 20 Pinken f 925, f 1025, f 1100. 1 Graskalf. 492 Nuchtere Kalveren f 60, f 120, f 130, f 200. 10 Bokken en Geiten. 700 Schapen en Lammeren resp. f 95, f 150, f 2,90, f 3,25 gesl. gew. f 90, f 145, f 5,90, f 6,25, gesl. gew. 55 Varkens en Slachtbiggen f 1,75 f 1,90 f 1,95, f 2,15 levend gew. 35 Zouters f 2,12, f 2,15 levend gew. 20 Kleine Biggen f 50, f 68. Stemming: Gebruiksvee korte aan voer onveranderd. Slachtvee düur. Pin ken prijshoudend. Nuchtere kalveren bijna prijshoudend. Wolvee onveran derd. Varkensmarkt prijshoudend. Kleine biggen iets meer vraag. Sneek bézit momenteel twee uit- stCK^idc Jiuzickkorpse:., hei Stedelijk Muziekcorps Sneek en de Chr. Muziek vereniging „Harmonie”, die beide in hun bond tot de topcorpsen van Neder land gerekend mogen worden. Vooral de laatste jaren staan deze corpsen, dank zij diverse aktiviteiten, maar vooral door hun opvallende prestaties, sterk in het middelpunt van de belang stelling. Wij denken bijvoorbeeld aan de uniformactie, de bliksemloterij, de concerten en de behaalde resultaten op de verschillende concoursen, waar zij regelmatig met de hoogste eer gaan strijken. Kortom, corpsen, waarop Sneek trots kan zijn. De situatie in de Sneker muziek wereld is echter niet altijd zo gunstig geweest als nu. Of eigenlijk kan wel gezegd worden: vrijwel nooit zo gunstig. Als men een blik in de jaarverslagen van de secretarissen kon werpen, zou men kunnen lezen van de vele ups en downs, van de strijd om de leden vast te houden, van de dreiging tot opheffing. Maar elke keer, als de ondergang haast dreigde, bleef een handjevol trouwe leden de strijd vol houden en lukte het weer het corps op gang te brengen. Dank zij de volhar ding en de liefde voor de muziek van deze pioniers kan Sneek nu bogen op deze twee voortreffelijke corpsen. Niet altijd loopt het zo goed af met een vereniging. Hiervan getuigt de afgedrukte foto van de Chr. Muziek vereniging „Concordia”, welke in 1902 hier ter stede werd opgericht en slechts een viertal jaren heeft bestaan. Deze unieke foto demonstreert duidelijker dan woorden dit kunnen, dat het niet zo moeilijk is om iets met enthousiasme aan te vangen, maar dat het juist de kunst is, door te gaan. „Concordia” heeft dit niet kunnen volbrengen en ging omstreeks 1906 ter ziele. Eerst ge ruime tijd later zijn er weer pogingen gedaan om tot oprichting van een Christelijk muziekcorps te komen en deze pogingen hadden meer succes. De Chr. muziekvereniging „Harmo nie” zette toen de eerste schuchtere schreden op het muzikale pad. waarop ze nu al jaren met krachtige stap voortmarcheert. gewerkt en er olieresten in het schip waren, vond het vuur er gretig voed sel. De brandweer kon er slecht bij komen, zodat het blussen erg werd bemoeilijkt. Gistermiddag «.neulde hel vuur nog steeds. De politie gelooft, dat de brand is gesticht, aangezien er de laatste da gen niemand van de zeeverkenners is geweest. Naar de toedracht wordt een onderzoek ingesteld. De oude mijnen legger is eigendom van het rijk, dat het schip aan de Sneker zeeverkenners heeft verhuurd. Bij Radio Blom aan de Gedempte Pol sneuvelde een ruit, vermoedelijk door vuurwerk, maar verder zijn er geen meldingen van vernielingen binnen gekomen. Ook in IJlst werd brand gesticht, ditmaal in een oude auto, eigendom van de sloper L. De daders sleepten deze wagen naar de Overkluizing, lie ten de benzine er uit lopen en staken deze aan. De auto, die voor de sloop was bestemd brandde uit. In Scharnegoutum werd de twaalf jarige jongen Tj. P. gewond door een rotje. Toen hij dit afstak werd hij ge troffen in zijn rechteroog en mond. Het oog werd ernstig beschadigd en de mond verbrand. De jongen werd naar het ziekenhuis te Heerenveen gebracht. In Hommerts werd om 3 uur ’s mor gens de klok van de kerk klandestlen geluid. Opvallend bij deze oudejaarsviering was, dat er zoveel jonge kinderen op straat waren. De totale aanvoer op de Sneker vee markt bedroeg over 1967: 112.505 die ren. In 1966 was dit 116.583. Een te ruggang van 4.078. Daarbij moet reke ning worden gehouden met het feit, dat de markt begin 1967 in verband met mond- en klauwzeer drie weken ge sloten is geweest. Het aantal schapen en lammeren was het grootst, nl. 59.201 (vorig jaar

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1