B. F. KEULEN 40 jaar onderwijzer Waterpoort- krabbelt hart en nieren m agenda""] I Ds. Van Eysinga neemt zondag afscheid van herv. gemeente Oppenhuizen-U itw. SNEEK, IJLST W YMBRITSERA DEEL en Vechter idealen voor van Sneek: flinke groei (584) Stad IJlst: 128 erbij in ’67 iiiii Bti Officieel Orgaan “55S^5 Hri SnMlur Nieuwsblad is e« de gemeenten 123e jaargang nr 2 NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT m DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD SS® 1111 a Donderdag 4 januari 4 Verschjjnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantooi voor administratie en redaktie GEDEMPTE PUL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 i 1968 aecombineerde uifaave »an in de klas gezeten” Beheerder sporthal benoemd bi®s i' „Meester, mijn moeder heeft ook bij u W- O MÉ i i - I tuur als de gewoonste zaak van de in het Land- Fries gen kon men zich voorbereiden op van buiten de stad kunnen zijn. De GEEN COMPROMIS ■s? SPORTIEF i n >g GEEN STADSMENS cG i nen en 12.778 vrouwen). Binnenkort zullen de mensen uit Oppenhuizen wanneer ze naar Sneek gaan gebruik maken van deze nieuwe rondweg over Jhr. Cornells van Eysinga werd op 14 november 1923 te Leiden geboren. Hij bezocht het Rijnlands lyceum te Wassenaar en studeerde aan de rijks universiteit te Leiden, waar hij in i949 zijn kandidaatsexamen theologie en in 1950 zijn kerkelijk voorbereidend exa men aflegde. Nadat de heer Van Eysin- ga in februari 1951 door het provin- de oude Harmonie werden uitvoeringen gegeven. HOOFD ZIJN: NIET GEMAKKELIJK ge- van 1967. Twee Snekers, T. Zwart in ---> de Regenboogklasse en H. de Jong van van t t ik >k ig i 5 rij in. ior it- an en en nd dd de SNEEKER NIEUWSBLAD n- tie d- n- en :el ist •i n n 7 weest, staat nu, een jaar later nog steeds leeg. Het wacht op een gegadigde, die hopelijk voor een flink aantal arbeidsplaatsen zal zorgen. De bevolking van de gemeente Sneek bedroeg op 1 januari 1967 totaal 24.464 (11.981 mannen en 12.483 vrouwen). Zij vermeerderde door geboorte van 556 personen (297 jongens en 259 meisjes en verminderde door overlijden van 230 inwoners (115 mannen en 115 vrou wen). Het geboorteoverschot was der halve 326. Door vestiging van 1704 mensen (796 mannen en 908 vrouwen) en vertrek van 1446 inwoners (689 m. en 757 vr.) was de totale vermeerde ring 584 (289 m. en 295 vr.). Het aantal inwoners bedroeg op 1 januari 1968 totaal 25.048 (12.270 man- anderde functie van de stad. Van in- TdII 1 dustrieplaats wordt zij meer forensen- j voltrokken. Geen echtscheidingen* De laatste jaren gebeurt het steeds meer, dat paartjes, die toch van plan zijn te trouwen, dit nog gauw voor de jaarwisseling gaan doen. Ze kunnen dan een deel van de over het afgelopen jaar betaalde belasting terugkrijgen. In sommige gemeenten hadden de ambtenaren van de burgerlijke stand het dan ook aardig druk. In Sneek waren er vorige week, d.w.z. in drie da gen, twaalf huwelijken, waarvan er vrijdag zes werden gesloten. Over november en december onge veer 80, dat is haast een derde van het aantal, dat in het hele jaar (ca. 260) wordt gesloten. Ook in Wym- britseradeel werden vorige week twaalf huwelijken gesloten. Opvallend is, als men de cijfers van het bevolkingsverloop in onze stad bekijkt, dat er nog altijd meer vrouwen zijn dan mannen. T1. Hoe komt het dat hij zich hiervoor zo heeft ingezet? Het is de gedachte, dat alcohol niet is te rijmen met een sobere levenswijze. Het zich onthouden vraagt zelfbeheersing. Vroeger zag je ook, veel meer dan nu. dat er enorm veel ellende door ontstond. Bestrij ding was daardoor tegelijk een stuk volksverheffing. De strijd heeft zich nu verlegd naar het verkeer. „Dér is gjin kompromis mooglik”, zegt de heer Keulen. „Hwa ’t dochs drinkt en ien dearydt, bidriuwt moard, met voorbe dachte rade De musicus in de meester heeft zjch bewezen door zijn leiding geven aan verschillende zangkoren. Het vrijzin nig kerkkoor, vroeger het kritekoor „Marsang”, het Blauwe Koor te Bols- ward, het gemengd koor te Oosterwie- rum en dat te Rauwerd. Op 24-jarige leeftijd begon het al en ’n jaar of drie geleden is hij er mee opgehouden. Daarvoor had hij de Sneker koorklas- sen, een kinderkoor van 150 a 160 jeugdige zangers. Dat was in 1929. In Als hoofd der school maakt de heer Keulen werkdagen van ongeveer 8 uur. Behalve lesgeven is er zoveel anders, op administratief gebied b.v. Daar heeft hij wel een gruwelijke hekel aan, maar ’t moet toch gebeuren. Ook vindt hij, dat de school wel wat teveel een sociaal instituut wordt. De kinderen worden voor allerlei zaken ingescha keld. Het werk van 't hoofd is bepaald niet gemakkelijk, wat wel bewezen wordt door het grote aantal, dat vroegtijdig moet ophouden. De onderwijzer staat voortdurend bloot aan sterke inner lijke spanningen. Een probleem is b.v. de verschillende begaafdheid van de leerlingen. Er zou meer selectie moeten zijn. De Gysbert Japiksschool is een tijdlang opleidingsschool geweest voor hbs en gymnasium. Dat was al een soort selectie naar begaafdheid. Maar we klagen niet, zegt de heer Keulen. Want hij is een geboren schoolmeester, een onderwijzer in hart en nieren. Het zit trouwens in de fa milie. Vader, schoonvader en meer fa milieleden waren in het onderwijs en zijn drie kinderen zijn in vaders voet sporen getreden. Donderdag 4 januari De Meerpaal: 20.00 uur dansen. Restless. Vrijdag 5 januari tot 18 januari Tentoonstelling van reisschetsen uit de Zuidwesthoek van Friesland aan gevuld met tekeningen uit de andere provinciën van A. Baart sr. te Leeu warden. Geopend van 10-12 uur en van 13.30-17 uur. Zon- en feestdagen gesloten. Vrijdag 5 januari Nationaal Bokstoer- nooi „Jong talent” in Sneker Sport hal. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 5 januari ’s avonds 8 uur hotel „De Wijnberg”. Lezing door ds. R. Bruinsma, predikant der Zevende- dags Adventisten over het onder werp: „Worden alle kerken één?” Zaterdag 6 januari Karate-demonstra- tie in gymnastiekzaal Sperkhem- school ’s middags 1.30 uur. Zondag 7 januari De Meerpaal: 19.30 uur discobal. Dinsdag 9 januari Concert Frysk Or kest in Amicitia. Dirigent Alfred Salten. Met medewerking van de Leeuwarder B ach vereniging. Al is hij eigenlijk helemaal geen stadsmens, de heer Keulen voelt zich volop Sneker. In 1956 verliet hij Rau werd om hoofd van de Gysbert Japiks school te worden. Jarenlang is hij bestuurslid geweest van de Vereniging van Vr';zinnig Her vormden. Toen er in Sneek sprake was van integratie met de orthodox- hervormden, had hij daar een groot aandeel in. „It hat ien fan de moaiste perioaden yn myn libben west”, zegt hij. Met de komst van dr. Witteveen in 1965 was de integratie volledig. Maar voorheen hadden de vrijzinnigen steeds aparte diensten in Amicitia, waarin predikanten van elders voor gingen. En het was een „knikker op ’e kant” of ze waren uit de kerk ge treden. Gelukkig is dat niet gebeurd. Hij is reeds een aantal jaren ouder ling. In Rauwerd was hij dat ook. Meer dan 2n jaar was hij bestuurslid van de provinciale ANDO (drankbe- Men zou niet zeggen, dat de vriendelijke, bedaar de „master” B. F. Keulen, hoofd van de Gysbert Japiksschool, zo’n vechter is voor idealen. Toch is hij dat, met name op het gebied van de geheelont houding. Daarvoor heeft hij jarenlang geijverd. „Hwat wieme je froeger ek brutael”, zegt hij er zelf van, „doe ’t ik 20 jier wie, gyng ik al ut sprek- ken”. Maar meester Keulen is in de eerste plaats on derwijzer. Al veertig jaar lang. Met ingang van 1 januari 1928 kreeg hij nl. zijn aanstelling als as sistent, een functie die we nu niet meer kennen in het onderwijs, met een salaris van f200 per jaar. Eigenlijk is hij al langer dan 40 jaar bij het on derwijs. Om precies te zijn: op 16 augustus 1927 begon hij als kwekeling in Gauw. Maar die eerste maanden tellen niet mee. Heel wat kinderen heeft de heer Keulen zien komen en gaan. Dikwijls ge beurt het, dat ze tegen hem zeggen: „Meester, mijn moeder heeft ook bij u in de klas gezeten”. Op het ogenblik telt de Gysbert Japiksschool 247 leerlin gen en er zijn zeven leerkrachten. Hij heeft zijn werk altijd met vreugde gedaan. „Ik soe net witte hwat ik oars moatten hie”, zegt hij. Maar nu hij wat ouder wordt beginnen de moeilijkheden, die er nu eenmaal onvermijdelijk zijn, zwaarder te wegen. „Je zou de mogelijkheid moeten hebben om met 60 jaar op te houden. De afstand tot de kinderen wordt ook te groot”. Door burgemeester en wethouders is de heer J. Bijlsma te Zwolle benoemd tot beheerder van de Sneker sporthal. De benoeming gaat 1 februari in. De heer Bijlsma is 40 jaar en thans maga- zijnohef. Advertentieprijs: 15 cent per mm. By kontrakt handelsadvertenties lager. Abonnementsprijs £4, per half jaar. Franko per oost £6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. In z’n jeugd heeft hij verder nog ge kaatst. En dan het zeilen. Vanaf het begin heeft hij in het wedstrijdcomité voor de Sneekweek gezeten. Voor de oorlog is hij ook een tijdje voorzitter geweest van de Sneker Zeilclub. Nu zeilt de heer Keulen niet zoveel meer. Hij bezit thans een motorsloep. In Gauw is hij maar een jaar ge weest. 1 september 1928 ging hij naar Sneek als onderwijzer aan de Sperk- hemschool. Februari 1929 kreeg hij een vaste aanstelling. Na 13 jaar volgde een terugkeer naar de Lege Geaën: hoofd der school te Rauwerd. Dat was in 1942. Het huis van de „Raerder boppe- master” deed al gauw dienst als z.g. doorgangshuis, voor de illegaliteit. Toen er op een gegeven ogenblik een lading wapens in huis verborgen was» kwamen de Duitsers. Zij hadden ken nelijk opdracht om het huis van B. F. Keulen te doorzoeken. Ze wisten niet, dat er in hetzelfde dorp twee per sonen van die naam woonden. Toen ze dan ook op een winkelruit de ge zochte naam lazen, begonnen ze daar met veel lawaai hun onderzoek, dat natuurlijk niets opleverde. Het was nicL best geweest als ze bij de goede B. F. Keulen terecht waren gekomen, want de wapens lagen onder de divan. Tot vorig jaar is de heer Keulen ge delegeerde geweest van de Stichting 1940-’45. plaats. Het bevolkingsverloop ziet er als volgt uit: Op 1 januari 1967 waren er 850 man nen 805 vrouwen, in totaal 1665 stedelingen. Er vestigden zich in het afgelopen jaar 102 mannen plus 105 vrouwen, in totaal 207 mensen; terwijl geboren werden 20 jongens plus 14 meisjes, in totaal 34 kinderen; een aanwas van totaal: 122 mannen 4- 119 vrouwen, gezamenlijk 241 mensen. Er vertrokken uit IJlst: 50 mannen 56 vrouwen, totaal 106 inwoners: er overleden 6 mannen en 1 vrouw, to taal 7 mensen; dit leidde tot een ver lies van 56 mannen en 57 vrouwen, to taal 113 mensen. Ten stadhuize werden 16 huwelijken Ds. jhr. C. van Eysinga zal zondag a.s. in de middagdienst afscheid ne men als predikant van de hervormde gemeente van Oppenhuizen en Uitwel- lingerga. Op 14 januari zal hij worden bevestigd en intrede doen als predi kant van de hervormde gemeente van Wolsum en Westhem. De bevestiging geschiedt door ds. J. W. Bruinsma van Gaastmeer in de morgendienst, ’s mid dags volgt de intrede. De heer Keulen werd in 1907 in Ter- zooi geboren, is dus al 60 jaar. Hij kreeg zijn opleiding tot onderwijzer van 1923 tot 1927 in Nijmegen op epn van de laatste rijkskweekscholen. Uit een grote groep liefhebbers werd hij uitverkoren om deze te kunnen vol gen, met een studiebeurs. De groep waarvan de heer Keulen deel uit maakte, telde 24 kwekelingen. Die werden daar in Nijmegen onderworpen aan een ijzeren discipline. Overal moest toestemming voor gevraagd worden. Zo werd hem aanvankelijk verboden om ’t Volk te lezen, omdat dit rode blad taboe was in ’t roomse Nijmegen. Als geboren sportman liep hij in die tijd ook de vierdaagse uit. Als jon gen hij was toen op de mulo in Sneek had hij al eens een hard rijderij gewonnen van de Friesche Jeugd. Van thuis mocht hij daar niet aan meedoen, maar hij deed het toch op veel te grote schoenenen won. Alle (behalve de laatste) elfmeren- tochten op de schaats heeft hij gereden. Toen de eerste elfmerentocht werd ge houden, zat de heer Keulen in het be stuur van de voetbalvereniging Sneek (hoewel hij zelf nooit actief heeft ge voetbald). Dit bestuur wilde een elf merentocht organiseren, maar door de dooi ging het niet door. VVV heeft toen dat idee overgenomen en zo is de traditie van de elfmerentocht ontstaan. Tweemaal heeft hij ook de elfsteden tocht meegereden. onze goede stad is nog steeds niet definitief, al zijn de standpunten van de gemeentebesturen van drie betrokken gemeenten nu be paald. Het wachten is op een wets ontwerp, dat dan door de Staten- Ovër*de vraag 'of de opzet van de te rijden. Het gebouw van Van der Heem, dat op deze foto is ie plannen van G.S. ruim genoeg is of zien en waarover in het begin van 1967 zoveel te doen is ge le krap zijn de meningen verdeeld, - - - althans intergemeentelijk. Het Sne ker gemeentebestuur heeft wel dui delijk uitgesproken, dat de opzet te De bevolking van IJlst groeide in 1967 van 1655 tot 1783 inwoners. Een aanwas van 128 dus. Bijna 8% en daar mee is deze kleine gemeente één de snelst groeiende gemeenten Friesland geworden. In één jaar tijd, want in 1966 was er nog een kleine teruggang: een ver lies van 12. Het feestjaar 1968, waarin het 700 jaar geleden is, dat IJlst stads rechten kreeg, is dus goed ingezet. Als oorzaak van de geweldige bevolkings- toeloop in het afgelopen jaar be schouwt men in IJlst de schijnbaar ver- natuur ons schenkt en niet heen te aantal geboorten, lering, bejaardenzorg enz. (zo staat lopen over de gevoelens van ande- ingekomen en ver- 1 ciaal kerkbestuur van Groningen was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederland'se-Hervormde Kerk en hij van oktober tot december 1951 te Joure werkzaam was geweest als vi caris, werd hij op 3 februari 1952 door ds. P. Dijkstra uit Langweer bevestigd als predikant van de hervormde ge meente van Aalsum en Wetzens in de classis Dokkum. In 1957 verwisselde ds. Van Eysinga deze gemeente met die van Oppenhuizen en Uitwellingerga, waar hij werd bevestigd door dr. A. C. Honders. Ds. Van Eysinga heeft in de.loop der jaren vele bestuursfunkties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hij o.a. praetor van het breed ministerie van de ring Dokkum en thans is hij nog visit ator- provinciaal in de kerkprovincie Fries land, lid van de classicale zendingscom- mis.sie in de classis Sneek, praetor van i het breed ministerie van de ring IJlst, I vice-voorzittér van het Fries Genoot- I schap voor Geschied-, Oudheid- en Taalkunde, vice-voorzitter van de Ko- I riihklijke Vereniging „Het Fries Paar denstamboek”, voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Federatie van landelijke rij verenigingen, vice-voor zitter van de bestuurscommissie her vormd psychiatrisch ziekenhuis „Licht en Kracht” te Assen. Verder vervult hij nog verschillende bestuursfunkties op agrarisch en cultureel terrein. Te Oppenhuizen c.a. gaf hij mede de stoot tot de oprichting van een kinderkerk. In Wolsum/Westhem is ds. Van Eysinga beroepen in de vacature van ds. J. Bezemer, die op 11 november 1965 naar Augustinusga is vertrokken. ber naderde men steeds meer het magische getal 25.000 en werd toen de stand dagelijks bijge- houden. Vorige week woensdagmor- nimaal vervullen. Liever hééft men derlandse Watersport Bond is de ?p daarom nog grotere gemeenten, zo uitreiking van de kampioenwimpels de 25.000ste. Nu zou het ook iemand in de orde van grootte van 20.0.00 en plaquettes aan de zeilkam pioenen van buiten de stad kunnen zijn. De tot 30.000 inwoners. Grotere ge- Van 1967. Twee Snekers, T. Zwart in yerhuisbiljetten, die over de post meenten hebben echter als nadeel, de Regenboogklasse en’H. de Jong dat, de inwoners te weinig bij het jn de Pampusklasse, behoren tot de ontvangende partij. Al lijkt het dan al weer ver achter ons, toch nog even iets over het Sinterklaasfeest, dat voor de leerlingen van de chr. technische school een bijzonder feest werd. Dat lezen we in het december-nummer van „CTS-Contact”. Een van de leerlingen maakte een verslag, waarin o.m. het volgende stond te lezen: „En toen kwam plotseling Zwarte Piet de zaal inspringen. Achter hem aan kwamen twee verpleegsters en een dokter, die samen een brancard droegen waarop Sint Nicolaas lag. Zwarte Piet helemaal overstuur, kwam voor de microfoon en zei: „Jongens, er is iets heel ergs ge beurd. Sint Nicolaas heeft zojuist een ongeluk gehad. De dokter moet hem nu onmiddellijk opereren. Er kwam een pomp aan te pas om zijn maag op te pompen. Met beitels en zagen werd de opgeblazen buik van de Goede Sint bewerkt, totdat deze met een knal openbarstte. De chi rurg kon toen een hele rij nierste nen (pepernoten) te voorschijn ha len. Na deze operatie knapte de Sint houdt van het sterfgevallen, ingekomen en ver- het in het”artikel, waarin de situatie ren met m.i. enigszins fijner be trokken personen. De maand decem- in Duitsland onder de loep wordt snaarde karakters”. Aldus dr. Otto. en waarin voorbeelden Een punt op de komende algeme ne vergadering van de Noord-Ne- strijders), daarvan twaalf jaar als voorzitter. Vorig jaar is hij hiermee opgehouden. Een jaar of zeven is hij bovendien nog voorzitter van de afde ling Sneek. Vroeger heeft hij ook in het hoofdbestuur een tijdje zitting ge had. adviezen van biologen te weinig re kening wordt gehouden. In hetzelfde nummer houdt dr. J. P. Otto een beschouwing over het afgelopen jaar, waarin Vanellus „de neerslag van de controverse tussen de meer materialistisch en de meer idealistisch ingestelde Friezen aan de openbaarheid heeft prijsgege ven”. Voor sommige Friezen wegen de directe economische belangen zo zwaar, dat door hen een daarvoor Naar aanleiding van de geboorte krap is. Interessant is in dit verband noodzakelijke aantasting van de na- van de 25.000ste inwoner van onze wat er in het Fries Land- tuur als de gewoonste zaak van de stad werd ons gevraagd hoe men bouwblad van 22 december staat, wereld wordt beschouwd, ,,’k Zou dit vaststelt. We vroegen de heer Daarin wordt gesteld, dat een ge- hen willen toeroepen het gouden Drost, ambtenaar van de burgerlij- meente minstens 8000 inwoners kalf van de welvaart niet te aan- ke stand. Hij vertelde, dat deze moet hebben, wil zij de taken op bidden, oog te hebben voor wat de dienst elke maand een overzicht bij- het gebied van onderwijs, sport, rio- komen, arriveerden echter pas na- iA J.A. dat de heer Hingst zijn zoon had bestuur betrokken worden.' aangegeven. Maar ook zonder gemeenten di rect bijelkaar te voegen kunnen verschillende taken beter worden vervuld. Dat vonden b.v. de bestu ren van vier gemeenten in de Zuid westhoek, Lemsterland, Gaasterland, het stadje Hindeloopen en de stad Sneek. Zij brachten gisteren in on ze stad het plan op tafel om een nieuw samenwerkingsorgaan te. stichten, dat zich op economisch, sociaal, cultureel en recreatief ge bied zal bewegen om te trachten de welvaart en leefbaarheid van de streek te verhogen. Het nieuwe or gaan, dat ,De Zuidwesthoek’ zal he ten en 13 gemeenten omvat, zal o.m. de industrialisatie stimuleren, voor zo ver dit nodig wordt geacht. „Is er dan helemaal geen moge lijkheid meer om degenen die al dit afval produceren ook te laten op- _u__ Toch draaien voor de onkosten welke met werden er in 1967 meer jongens ge- het verwerken van deze afvalstoffen boren dan meisjes. Uit een onder- gepaard gaan?” zo vraagt de heer zoek van de Stichting Sudergoa J. T. Hendriksma zich af in het de- blijkt, dat vergeleken bij tien jaar cember-nummer van Vanellus, in geleden het percentage mannen en een artikel over de waterverontrei- jongens is toegenomen en (dus) het niging. Volgens hem is het nog zienderogen op, en toen begon het percentage vrouwen en meisjes af- veel teveel een economisch pro- hart van heel veel jongens wat genomen. Dit verschil is 0,74%. Een bleem voor de overheid, waarbij met harder te kloppen”. .verheugend verschijnsel voor de vrouwen, die minder kans lopen om „over te blijven”. De wijziging van de grenzen van het industrieterrein. Het zal niet lang meer duren dat de verbin- ernneio cran is nner ctAftrtc ni-Pt tt i 7 u r aing tussen Houkesloot en nieuw gegraven haven tot stand wordt de gebracht. Langs de oude vertrouwde weg is dan geen verkeer weer mogelijk. Dit jaar zal ook worden begonnen met de aanleg van de rondweg om het zuidwestelijke stadsdeel, zodat het ver- Generaai moet worderTgoedgekem-d’ keer °P rijksweg 43 niet langer door de „bottleneck” Sneek hoeft van de te rijden. Het gebouw van Van der Heem, dat op deze foto is te genomen en waarin voorbeelden daarom worden gegeven van samenvoeging en herindeling van gemeenten) mi- daarom nog grotere gemeenten, zo uitreiking van de kampioenwimpels tot 30.000 inwoners. Grotere

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1