Zomer 1969 uitgebreide bad gebruik watwjNj#rt-krabbfib Door karate niet alleen het lichaam, ook de geest gehard en gezonder gemaakt Zelden gehoorde werken door Frysk Orkest en Leeuwarder Bachvereniging BELANGRIJKE MEDEDELING ijlriO W Y M BRITS ER A DE EL IJLST il van UITBREIDING ZWEMBAD VORDERT GESTAAG in Oude bassin wordt instructiebad J WOENSDAG 17 JANUARI en Oudegaster ijsclub ,0e Brekken’ had goed jaar Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, H«t SnwUr NtawsUad is «m NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Donderdag 11 jan. 1968 DRIJFHOUT! NIEUWSBLAD Indiase monnik Daruma stelde: 1 Uiig. SNEEKER NIEUWSBLAD Ds. Van Eysinga nam afscheid van Oppenhuizen- Uitwellingcrga Dr. F. J. Bergstra foarsitter Proces-verbaal wegens openbare schennis verschijnen. Met het oog op deze vervroegde verschijning zien wij de teksten van de opruimingsadver- tenties gaarne uiterlijk dinsdag 16 januari, tegemoet. Andere adver tenties kan men op de dag van verschijning uiterlijk tot 12 uur op geven aan ons kantoor, Ged Pol 6, tel. 3005. i In verband met de HALFJAAR LIJKSE OPRUIMING, welke don derdag 18 januari a.s. begint zal ons blad van die datum, één dag eerder, dus op Auto tegen zandstrooier onder Loënga Man aangehouden wegens diefstal Fryske Akademy Sach s 182ste cantante kwam niet geheel tot haar recht 123e jaargang nr 4 Roode Kruisfilm in Ijlst bracht 22 nieuwe leden 06' «i SNEEKER NIEUWSBLAD zelfbeheersing en PRINCIPE i „Libel- n tg 1G te 4 J.W.B. 3 zijn, dat er eerst flinke dooi op trad en daarna weer vorst. Ook Karate heeft als principe, dat het moment om een tegenstander uit te schakelen daar is, als deze aanvalt. Flit sende snelheid, kracht het razendsnel kiezen van het juiste ogenblik en ba lans behouden zijn de pijlers waarop de hele theorie van het karate berust. Karate bestaat uit het toebrengen van slagen en trappen. Deze slagen en trappen worden toegediend met een uiterst klein trefvlak, zoals de knok kels van de wijs- en middelvinger en de bal van de voet. De karateka con centreert al zijn kracht en snelheid op deze plaatsen. De 25-jarige fabrieksarbeider J. van der D. uit Lemmer is door de gemeen tepolitie van Sneek aangehouden we gens diefstal van f 3200. Hij is ter be schikking van de officier van justitie gesteld. als componist, pedagoog en uitvoerend kunstenaar in Amsterdam. Zijn invloed is van niet geringe betekenis geweest. afgaande op de stilte die er in de zaal heerste. Er waren plm. 130 mensen, die bij de opening en in de pauze werden toegesproken door de heer Dijkstra. Deze vertelde over het vele en mooie werk van het Roode Kruis. Er werd een verloting gehouden en er werden 22 nieuwe leden gewonnen. Een mooi succes. Tegen de 38-jarige F. v. d. W, te Sneek is proces-verbaal opgemaakt ter zake van openbare schennis der eer baarheid. t t iel ist :e- •i n z. n 7 Tij jn. >or it- le- .an Jen :en nd -ld de i s Versemjnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Redacteur H A de Boer Telefoon 4091 »r >k :k i'g >n- tie id- m- ;en aan onze lezers en adverteerders. REGELS Het is duidelijk, dat er ernstig letsel toegebracht kan worden door die ra zendsnelle en keiharde slagen en trap pen. Het karate kent dan ook regels, die elke karateka beslist moet nako men. Hij dient een «sterk karakter te bezitten, hij moet eerlijk zijn en door- Een personenauto, bestuurd door T. J. de J. uit Oudkerk. schampte dinsdag op de rijksweg onder Loënga tegen een stilstaande zandstrooier. De auto werd aan de rechter voorkant en zij kant aanzienlijk beschadigd. De J. liep een paar schrammetjes op. De zandstrooi-auto, eigendom van een ondernemer in Leeuwarden, was gestopt. Volgens de autobestuurder zouden de achterlichten van de wagen niet ge brand hebben. Hij bemerkte het vehi kel te laat op, haalde nog naar links uit, maar kon niet voorkomen, dat de auto's langs elkaar schampten. balgevechten plaats en men overal vaders en moeders sleetjes IJÏst liggen, meneer? trekken waarop de jongste spruiten parmantig hebben plaatsgenomen. De uitbreiding van het zwembad gaat ten koste van het Burgemees ter De Hooppark, dat voor ongeveer de helft verloren gaat. Als alles klaar is, zal het zwembad twee keer zo groot zijn als het nu is. Het oude zwembassin zal veranderd worden in een instructiebad. Maar de zwem mers zullen dit seizoen nog normaal van het oude bassin gebruik kun nen maken. Door de verschillende werkzaamheden is het terrein om en nabij het zwembad byna onbegaanbaar. Zolang het vriest gaat het nog wel, maar als de vorst eenmaal over is.... komt te liggen. Deze ligweide zal een oppervlakte beslaan van ongeveer 10.000 m2. Hierbij komt dan nog de beplanting, zodat de totale oppervlakte zoiets van 14.000 m2 gaat worden. De ligweide zal vooral een verbete ring zijn voor de toeristen en dagjes mensen. Deze mensen kunnen nu ge woon een hele dag naar het zwembad gaan om te zwemmen of alleen «ar om toe te kijken. De kleuters komen ook aan hun trekken. Er is in het nieuwe gedeelte een kleuterbadje geprojecteerd. Dit bad zal een ovale vorm krijgen met een strandje, waar de kleuters naar harte lust kunnen ravotten. Er bestaan ook plannen om in de toekomst nog een instructiebad aan te leggen. Dit zou ten noorden van het oude zwembad komen te liggen en het zou een overdekt bad worden. Hele maal zeker is dit echter nog niet, maar de plannen ertoe bestaan. Ook is niet zeker of men de vergunning, die hiervoor nodig is, zal krijgen. Als het echter allemaal wel lukt, zal in het Toen de jonge Joh. Seb. Bach in 1708 van Muhlhausen naar Weimar ging, hoopte hij daar de kerkmuziek prak tisch te kunnen beoefenen. Hij werd hof-organist en kamermusicus en in 1714 tot concertmeester bevorderd, met de verplichting de kerkmuziek te com poneren voor de eredienst in de slot kapel van de hertog van Sachsen-Wei mar. Op 23 maar 1714, Palmzondag, voerde Bach zijn eerste in nieuwe op dracht geschreven kerkcantate uit: Himmelskönig, sei willkommen. De tekst werd hem verschaft door de huis dichter van het hof, Salomon Franck. Deze tekst sluit aan op de pericoop Mattheus 21, 1-9, het evangelie voor Palmzondag. De cantate omvat acht delen en is geschreven voor alt, tenor, bas, vierst. koor, blokfluit, viool, alt- Hier en daar werd gisteren al druk geschaatst. Want ook in onze stad had koning Thialf met z’n koude adem van zo’n 13 graden onder nul de mogelijk heid daartoe geschapen. De ijs baan werd gistermorgen voor een gedeelte sneeuwvrij ge maakt en gistermiddag vrijge geven aan de schooljeugd. Het ijs was echter van bar slechte kwaliteit door de ca. 10 cm dik ke sneeuwlaag, die eerst ver- zettingsvermogen hebben. Karate kan op verschillende manie ren worden beoefend. Eigenlijk is het zuiver zelfverdediging, maar het kan ook gewoon als sport en als wedstrijd sport beoefend worden. Zowel voor het lichaam als voor de geest is de beoefe ning van karate zeer goed. De hele persoonlijkheid wordt getraind om op alle tegenslagen, geestelijke even goed als lichamelijke, berekend te zijn. ZELFVERDEDIGING Karate is als zelfverdedigingssport de doeltreffendste die er bestaat. Men hoeft niet groot of sterk te zijn om deze sport te beoefenen, want bij ka rate gaat het hoofdzakelijk om snel heid. Een ieder kan er aan meedoen en de leeftijd speelt ook geen grote rol. Vele karateka’s zijn de 40 al ge passeerd, er zijn er zelfs wel die ouder zijn dan 50 jaar. Karate wordt liever niet geleerd aan personen die jonger dan 16 jaar zijn. Het karate, dat er nu in Sneek be oefend zal worden, is het z.g. Kyokus hinkai karate. De Kyokushinkai is de grootste bond in Japan, waarbij de N.K.A. Nederlandse Karate Asso ciatie) ook is aangesloten. De eerste les zal zaterdagmiddag om half twee plaats vinden in de Sperk- hemschool, in de Johan Willem Friso- straat, en staat onder leiding van de heer Th. Komen, 2e dan karate, uit Den Helder. Dinsdagavond gaf het Frysk Orkest met medewerking van het koor der Leeuwarder Bachvereniging het vierde abonnementsconcert van dit seizoen in een matig bezet Amicitia. Het bijzon der interessante programma was voor Sneek geheel nieuw. De uitgevoerde werken van Locatelii, Bach, Mengel berg en Kodaly werden voor het eerst in onze stad tot klinken gebracht. LOCATELLI Onder de vele uitheemse musici, die zich in de pruikentijd in ons land ves tigden is de Italiaan Petro Antonio Locatelii een opmerkelijke figuur. Ons land stond in die tijd open voor bui tenlandse invloeden en was voor vreemde componisten, voornamelijk Duitsers en Italianen, een eldorado. Het was vooral het Italiaanse vioolspel wat aantrok. Locatelii, die bij de grote Corelli In zijn tijd heerste de barokstijl nog steeds en de meest bekende vorm van de barokmuziek, het concerto grosso, door Corelli tot een hoogtepunt ge bracht, werd door Locatelii beoefend en qua stijl verder ontwikkeld. Tot zijn acht opus-nummers omvattend oeuvre behoren voorts fluit-sonates, strijktrio’s en viool-sonates. Dinsdag werd het tweede concert uit opus 1 uitgevoerd. Een uit twaalf strij kers, met Alfred Salten aan het cla vecimbel, bestaande klankgroep gaf van deze kamermuziek een artistiek verantwoorde weergave. Het stuk werd met veel begrip voor de violistische techniek en gracieus uitgevoerd. BACH viool I en II, violoncello, strijkerskoor en generale bas (strijkbas en orgel). Uit deze vroege cantate blijkt reeds ten volle tot welk een hoogte de ge wijde kunst van de toen 29-jarige zich had ontwikkeld. Later in Leipzig zou den zijn geestesgaven zich nog verder ontplooien. Hier kwamen zijn grote kerkmuzieken tot stand. De weergave van deze 182e cantate, waarbij de dwarsfluit de blokfluit en het clavecimbel het orgel verving, raakte nauwelijk de geestelijke diepte en bewogenheid van Bach’s kunst. De tempi waren tamelijk geforceerd, het clavecimbel doorgaans te sterk. De akkoestiek van de zaal werkte bepaald niet mee en speelde vooral de uit het koor betrokken solisten parten. MENGELBERG Na de pauze werd Karl Mengelberg’s Roland Holst-cantate gegeven. Koor en orkest maakten hier een uitstekende indruk. Het mannenkoortje in deel vier verdient aparte vermelding. Salten be naderde het werk doordacht en wist vocalisten en instrumentalisten goed in evenwicht te houden en tot een een heid samen te smelten. In zijn totali teit kreeg dit werk een prachtige weer gave. Besloten werd met Kodaly’s „Dan sen uit Marosszék”, in 1927 voor piano geschreven. Later verscheen de or kestversie. De componist buit alle mo gelijkheden, die het moderne orkest biedt uit. Van piccolo tot contrabas zijn er solotrekjes. De verklanking van dit stuk stond op een hoog plan. Plet kreeg terecht een warm applaus. WEDSTRIJDBAD Toen de vorst inviel was men bezig met de fundering van het nieuwe bas sin en het graven van de springkuil. Het bad wordt 50 meter lang en 21 meter breed. Door deze afmetingen is het een officieel wedstrijdbad, waarvan Nederland er nog maar weinige kent. Men kan er dan records vestigen, die door de officials erkend worden. De springkuil krijgt twee duiktorens. Eén lage met een 1-meter-plank en een hoge met (waarschijnlijk) twee 3-me- ter-planken. Het bad wordt zo aangelegd, dat er ook waterpolo gespeeld kan worden. De aanbesteding van het maken van het eigenlijke bassin zal in maart plaats vinden. Het oude zwembad, dat uit een diep en een ondiep gedeelte bestaat, zal helemaal ondiep worden gemaakt en zo als instructiebad worden gebruikt. Ook zullen de gebouwen, kleedgelegen- heden e.d. rond het zwembad worden vernieuwd. Voorts wordt het parkeer terrein uitgebreid en wordt er meer ruimte beschikbaar gesteld voor de fietsenstalling. Dit zal wel nodig zijn, want als alles klaar is verwacht men zeer veel bezoekers. LIGWEIDE Velen komen niet naar een zwem bad om alleen maar te zwemmen. Men wil ook wel eens in de zon liggen. De mogelijkheid daartoe wordt geschapen in de vorm van een ligweide, die tussen het oude en nieuwe zwembad in de sleetjes tegen de auto schui- het afgelopen jaar, er van de plan- - Ti veni de chauffeur zit voortdurend nen met het noorden voor het ma- wtjderd moest worden. Vandaag half omgekeerd achter het stuur en gische jaar 2000 niet veel terecht voorjaar van 1969 met de aanleg wor den begonnen. Ongeveer in het midde l van 1969 zal het uitgebreide zwem bad klaar zijn. Door deze verbeteringen en uitbreiding beschikt Sneek dan over een zwembad, waar kunnen zijn. Advertentieprijs; 15 cent per mm. Bij kontrak! handelsad vertenties lager A.bonnementsprijs t 4. per hall laar Franko per oost f 6,per Half laai Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad It haedbistjür fan de Fryske Aka demy hat dis. F. J. Bergstra to Ljou- wert bineamd as foarsitter fan de Fryske Akademy. Drs. Bergstra hat it foarsitterskip waernommen sünt it óf- skie fan dr. A. Vondeling. It deistich bistjür fan de Fryske Akademy wurdt nou foarme troch de hearen drs. F. J. Bergstra, foarsitter, mr. T. Kingma, skriuwetr, mr. R. Heeg, skathalder, dr. K. Dykstra fan Harns, dr. H. J. Olden- hof fan Hearrenfean en drs. S. van Tuinen fan Dokkum. Der is ien faka- tuere. De Fryske Akademy kriget mei yn- gong fan sneon 20 jannewaris in nij telefoannümer. It wurdt 31414. de uitgaven f 170,30, zodat er batig saldo was van f 193,20. Beide bestuursleden werd hartelijk dank gebracht voor de werkzaamhe den, die zij hadden verricht. Ook de kascommissie, die bij monde van de heer P. Valkema verslag had uitge bracht van het nazien van de boeken en bescheiden welke in orde waren bevonden werd bedankt voor dit karwei. Tot nieuwe kascommissie werden de heren B. Groeneveld en S. Reijehga benoemd. Tot nieuw bestuurslid werd de heer P. Valkema gekozen. Er volgde een pauze, waarin het kopje koffie met koek goed smaakte. Daarna werden nog verschillende zaken besproken. Er zullen weer enkele hardrijderijen worden georganiseerd, ijs en weder dienende. Ook de betaalde krachten kwamen ter sprake. De avond werd besloten met een verloting. Er werden drie oranjekoeken verloot, terwijl twee mensen met een paar schaatsen naar huis gingen. Het laatste punt, de rondvraag, leverde niet veel meer op. Zaterdagavond hield de ijsvereni ging „De Brekken” haar ledenverga dering in Ons Gebouw te Oudega (W.). De vergadering stond onder leiding van de waarnemend voorzitter, de heer C. Joh. Boersma. Deze kon om 8 uur een flink aantal leden welkom heten, onder wie een 16-tal dames. Misschien kwam het van de bijzon dere avond, of was er een andere reden, dat zij in zo grote getale aanwezig waren? Toch wel gezellig. Nadat de notulen en het jaarver slag door de secretaris waren voor gelezen, waartussendoor enkele trac- taties, volgde het verslag van de pen ningmeester. In het afgelopen jaar bedroegen de inkomsten f 363.50 en een Zondagmiddag heeft ds jhr. C. van Eysinga in een goed bezette hervorm de kerk te Oppenhuizen afscheid ge nomen van de gemeente. Na deze tien jaar te hebben gediend, aanvaardde hij een beroep naar de hervormde ge meente van Wolsum en Westhem. De jaren in dienst van Oppenhuizen-Uit- wellingerga noemde hij zelf de mooiste jaren van zijn leven. De dienst werd ook bijgewoond door burgemeester Van Hout en wethouder Gerbrandy, alsmede tal van genodig den uit de ring en de classis. Ook de gereformeerde kerk van Oppenhuizen was vertegenwoordigd. Daarmee had ds. Van Eysinga steeds goede relaties gehad, in het bijzonder met ouderling J. de Groot. De afscheidspreek was naar aanlei ding van de tekst 1 Cor. 1 30: „Maar uit Hem zijt gij in Christus Jezus, die ons geworden is wijsheid van God en rechtvaardigheid en heiligmaking en verlossing”.De gemeente mag leven uit deze overvloed, die Christus schenkt. Namens de gemeente en de kerke- raad sprak ouderling J. Nijdam de scheidende predikant toe. Dank voor het vele werk, dat ds. Van Eysinga ge daan heeft in de gemeente. Door zijn activiteit en doorzettingsvermogen kwam o.a. de kinderkerk tot stand en nog veel meer vernieuwingen. Op ver zoek van de heer Nijdam zong de ge meente het predikantsgezin staande toe uit psalm 134: Heft Uwe handen naar omhoog. Karate is een Oosterse vechtsport, die snel opkomt in Nederland. De grond legger voor deze sport is de Indiase mo nnik Daruma geweest, die het zijn vol gelingen leerde, omdat het niet alleen het lichaam, maar ook de geest hard de en gezonder maakte. Karate is een vechtmethode, waaraan geen wapens te pas komen. Het komt hoofdzakelijk op snelheid, kracht en balans behouden aan. Daruma ontwikkelde een methode, die aanvankelijk bekend was als Shorinji-Kempo en waaruit later het k arate ontstaan is. Wat is karate nu eigenlijk? Velen denken alleen maar aan het verbrij zelen van planken en dakpannen. Dit is slechts een onderdeel. Het woord ka rate is afgeleid van kara leeg, te hand. Het betekent lege-hand-vecht- methode. M.a.w. vechten zonder wa pens. Het hele lichaam is het wapen van de karate-beoefenaar (karateka). Dinsdagmiddan om 4 uur nodigde het Roode Kruis de Ulster kinderen had” gestudeerd, vestigde °zich in 1729 uit om de film „Kolderparade” te ---J gaan zien. De heer I. Kuipers opende deze bij eenkomst met een voor de kinderen begrijpelijk propagandawoordje. De heer Dijkstra, propagandist van het Roode Kruis, werd met een vrolijk hoera door de plm. 220 kinderen ver welkomd. Met spanning heeft de jeugd gezien en geluisterd en zonder twijfel thuis er van verteld. Ook de avondfilm „East of Eden”, die vertoond werd voor de leden en belangstellenden, viel er zeer goed in, de Vrijheidsklasse”, aldus de heer A Kluitenberg. Verder is er een inter- S Jn de dagbladen is al uit de doe- view_ in. afgedrukt exclusief voor kan er af vallen; 2. de auto kan ken gedaan, dat, als de groei in Plane, van de hand van „Libel- S plotseling moeten stoppen, waardoor Friesland niet meer wordt dan in griet”. S o met langci g'CöLdivLxil, maar 1967. Voor Leeuwarden en Heeren- hebben genoeg geld bij elkaar om veen (gemeente) waren die cijfers zes keer per jaar een mooi verzorgd resp. 577 en 507. Drachten springt nummer uit te geven”, aldus de Wij zagen zondag een paar keer er wel uit met een toename van 1111 redactie. Dat nummer is nu gedrukt, een auto rijden, waarachter enkele mensen. Deze plaats telt nu 27.407 Onze stadgenoot J. E. Kluitenberg sleetjes met kinderen. Eerst ging inwoners en is na Leeuwarden de gooit een balletje op over hét als- het heel langzaam, maar later reed grootste. Sneek, als tweede Friese maar perfectioneren van de sche de auto ongeveer met de snelheid stad, komt wat aantal inwoners be- pen. De Vrijheid wordt daardoor van een fietser. Al hoe voorzichtig treft op de derde plaats en Hee- steeds duurder. „Dit is de dood yoor deze chauffeur ook vast en zeker renveen (de plaats) op de vierde. geweest is, toch is dit o.i. onverant- woord, want: 1. één van de kinderen Plané, het orgaan van de Vrij- Het nieuws is er gauw af, het ver- te) 'slaat in vergelijking tof andere heids-klasse-organisatie, heeft een keer ondervindt veel ongemak, de grotere gemeenten geen gek figuur nieuwe vorm gekregen. Het wordt sneeuw blijft niet lang vers en is ‘met een groei van 584 inwoners in niet langer gestencild, dan niet meer zo goed te hanteren. uitgegaan van een bevolking een voorbeeld, dat wellicht door van 45.000 in het jaar 1990 en som- anderen op minder voorzichtige wij- mige prognoses gaven voor 2000 zelfs een bevolking van 70.000 tot 90.000 inwoners. Uitgaande van De bekende oud-Sneker Klaas 45.000 in 1990 zou dat dan een ge- Dijkstra te Hilversum u weet middelde groei van 856 betekenen, wel, de man die nog steeds in de In 1967 is dat aantal nog lang jiiet platte aarde gelooft stuurde ons gehaald. Het komt er dus op aan een knipsel uit de Telegraaf met het in de komende jaren. De eerste dag nadat er flink wat bericht van de brand op de oude sneeuw is gevallen, is de jeugd al- mijnenveger, die (volgens het be- In vergelijking met november tijd heel actief. Er worden sneeuw- richt) in de rivier de Geeuw tussen nam het aantal werklozen in Sneek poppen en andere kunstwerken van Sneek en IJlst lag. Commentaar van in december toe van 259 tot 292 sneeuw gemaakt, er vinden sneeuw- de heer Dijkstra: „Kunt u me ook of in procenten van de manne- ziet zeggen aan welke „rivief” Sneek en lijke beroepsbevolking van 4,2 tot 4,7%. Over de hele provincie gere kend waren de cijfers resp. 3 en De bevolkingscijfers op 1 januari 4,4%. Een pak sneeuw brengt veel ple- geven ieder jaar weer aanleiding tot zier. Maar het duurt niet zo lang, bespiegelingen. Onze stad (gemeen- wordt aan de ijsbaan niets ge- let dus niet 100% op het verkeer komt. Zo is men wat de grenswij- daan. Het beste voor het ijs zou °P de weSi 4- het touw kan breken zigingsplannen voor Sneek betreft of losraken; 5. de chauffeur geeft b.v. ui‘"”7"’’" dat wellicht door van 45.000 in het jaar 1990 en som- op andere plaatsen werd ge- ze wordt nagevolgd. schaatst, zoals op de gracht langs de Westersingel, de Zwette en de gracht langs het Grootzand (zie foto). we op 14

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1