Waterpoort-krabbelt Woningnood Sneek binnenkort opgeheven I b Woningbouwvoorstel overrompelde raad, maar werd na veel gepraat aangenomen Grotere bestuurseenheden gewenst I IJLST WY M BR ITS ERA DEEL en van Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, aecombtneerde urtqave NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en 8 Donderdag 25 jan. 1968 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD in '68 met rede - 4 Edoza zong in Oudega (W.) I Spoed-vergadering Ijlst H*i Sneeker Nieuwsblad is een Gemeentebestuur heeft tal van plannen Froulju fan ’e Gaestmar slavinnen of keninginnen? Burgemeester Rasterhoff opende eerste raadsvergadering 123e jaargang nr 1 nieuwe insteekhaven op het industrieterrein. Deze doorbraak gaat echter ten koste van de Oppenhuizerwegdie ongeveer ter hoogte van scheepswerf „Dimo” onderbroken wordt. Er moet een doorgang worden gemaakt van de Houkeslo'ot naar de nieuwe J haven. Het verkeer van en naar Oppenhuizen rijdt nu over de nieuwe weg over het industrieterrein. Wel een beetje jammer, 2 dat de oude Oppenhuizerweg na zoveel jaar „van trouwe dienst” - Er is deze week een begin gemaakt met de doorbraak naar de o?' SNEEKER NIEUWSBLAD i WONINGBOUW te dichten. WELZIJNSBELEID i Gymnasii n 60 WONINGEN RONDVRAAG AG t f 1 Wie dach-t, dat een Zondagavond gaf het Sneker christe lijk mannenkoor „Edoza” een concert in de hervormde kerk te Oudega (W.). De kerk was goed bezet. De Oudega- sters zagen hun plaatsgenoot Wybren Valkema de dirigeerstok hanteren. Het orgel werd bespeeld door H. Pijlman. De aanwezigen hebben bijzonder ge noten van het afwisselende programma, dat door koor en organist op bijzondere wijze werd uitgevoerd. Vooral het eer ste nummer, Psalm 150, met orgelbege leiding, maakte veel indruk. Vervol gens zong het koor Psalm 116 en Psalm 87. Het orgel speelde het eerste déél uit het orgelconcert in G dur van ,G. F. erij ;ijn. oor jit- de- dan den ken end «ld I de «el inst ge- ur- yer eek oek mg n is it, el [in- itie ad- en- ten ari tan en -17 zan ra- ang :ot nt •e- in- e e i. r. r n Verscnijni MAANDAGS en DONDERDAGS a an tooi vooi admuustratie en redaktie GEDEMPTE PUL 8 telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Handel. Daarna volgden drie werkjes a capella, van Palestrina, Gallus en Mo zart. Het orgel speelde „Priare Notre Dame” van Broëllmann, waarna het koor twee a-capellawerken bracht. Pijl man speelde daarop een improvisatie over geestelijke liederen en het con cert werd besloten met twee koor werken. Voorgesteld werd medewerking te verlenen aan de bouw van woningen en garageboxen door de woningbouw vereniging IJlst. Het plan omvat: a. bouw van 30 premiewoningen (keuze- plan)b. bouw van 8 woningwetwonin gen; c. bouw van 6 bejaardenwonin gen met premie; d. bouw van 16 pre miewoningen met garages en e. bouw van 9 autoboxen. Dit voorstel lokte nogal wat bespreking uit. De voorzitter lichtte een en ander toe. B. en w. zijn van oordeel, dat de woningbouwver eniging noodzakelijk is voor IJlst. Het bouwen van premiewoningen is een zaak van deze vereniging. Het gaat er om: wilt u bouwen of wilt u de han den over elkaar slaan en toezien? De tijd dringt. De heer De Vries opperde als zijn grootste bezwaar, dat deze wordt, te weinig tijd heeft gehad om er alles mee loopt kan over een half jaar het derde lokaal er staan. De heer De Vries vroeg: Horen deze vragen in de raadsvergadering thuis? De heer Zijsling informeerde verder naar de plannen met de Bongerd en herinnerde nog weer aan de gevaar lijke situatie op het stukje weg van de kruising bij de spoorbomen tot het voormalige station. Dit zal in b. en w. nog eens ter sprake worden gebracht, beloofde de voorzitter. De heer Van Brug informeerde nog naar de oplevering van de Simplex- woningen aan de gemeente en naar de nog te weinig aanwezige grond hier en daar. De voorzitter stelde hem gerust met de opmerking: dat komt alles heus wel in orde. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrak! (handelsad verten ties) lager. Abonnementsprijs f 4,— per half jaar. Franko per post f6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De regeringsnota over het noor den van ons land bevat geen nieuws, de‘leraren" bij het v7h?mo7"(an«n de mannen) in de leeftijdsgroep 60 -64 jaar gemiddeld 37,7 per 1000 per jaar bedroeg. De sterfte onder alle mannen was in die periode ge middeld 18,8. Waaruit de gevolg trekking kan worden gemaakt, dat de sterfte voor leraren van 60-64 jaar in die periode gemiddeld twee- Gisteravond kwam de raad van IJlst in spoedeisende openbare vergadering bijeen. In verband met de restauratie van de raadzaal werd deze vergadering gehouden in de personeelskamer van de openbare lagere school. Na de opening door burgemeester Cazemier volgde het aanwijzen door de raad van een ander gebouw als gemeentehuis, alleen voor het voltrek ken van huwelijken, in verband met de restauratie van de raadzaal. Voor gesteld werd de openbare lagere school. Daartoe werd besloten. Het volgende punt was het aangaan van een rechtsgeding tussen de ge meente IJlst en de Kon. Fabrieken J. Nooitgedagt en Zonen N.V., waarin de n.v. de gemeente heeft aangesproken in de betaling van geleden schade, ver oorzaakt door kabelbreuk, in het uit breidingsplan „Nijezijl”. In verband daarmee is de gemeente vandaag (25 jan.) in procureur gedaagd voor de rechtbank in Leeuwarden. Voor het al of niet voeren van een rechtsgeding is een raadsbesluit nodig. De raad ging akkoord. 1 ♦t o ',i Het „welzijnsbeleid” en de verbete ring van de infrastructuur zullen in het centrum van de belangstelling blijven staan. Op de begroting zal rond f 285.000 kunnen worden geraamd voor voorzieningen op het gebied van de sport (sportvelden, sporthal, zwembad enz.). Om te voorkomen, dat er een financiën van de gemeente. De heer Zijsling wilde dit voorstel 14 dagen aanhouden om zich te be raden. Ook hij achtte de tijd voor be studeren en fractieoverleg te kort. De heer Van Buig deelde deze gevoelens. Hij vroeg ook of er geen uitstel mogelijk was. De voorzitter antwoordde met klem, dat dit niét kon. Wethouder Frankena De eerste vergadering van de Sneker raad in 1968 werd door burgemeester Rasterhoff met een rede geopend; die ongeveer drie kwartier duurde. Daarin werden belangwekkende dingen ge zegd. Hier een samenvatting. 6 jaar gereed) en afwikkeling van de grenswijziging, nog dit jaar. Bur gemeester Rasterhoff uitte dinsdag avond in zijn gebruikelijke „Nieuw jaarsrede” eveneens kritiek op de nota. Wat de burgemeester allemaal zei kan men lezen op deze pagina. Het is beslist de moeite waard, want zijn rede was een goed stuk. Met nieuws. Freedtojoun hiene de plattelansfrou- Iju fan ’e Gaestmar harren gearkomste. As sprekster wie ütnoege juffer Hoek stra fan Drachten, dy’t in soad foar- Ijochting jowt oan lju dy’t wenje yn roalforkavelingsgebieten. It ünderwerp fan dizze joun wie: Hwat is de hüsfrou, slavin of kóningin? It kaem der wol op del, dat de hüs frou slavin is. Net mear sa as eartiids fan har man, mar nou fan har wurk. It liicht der emmers net om, dat in fjirde fan ’e froulju klaget oer foet en rêch en dat in tredde altyd troch wurch is. De sprekster hammere der op, dat net alles sa skjin wêze hoecht. As de boel mar kreas en oprêdden is. Yn 't skoft kaem der noch in gym- nastyklearares, dy’t yn ’e Gaestmar bi- gjinne woe mei in kursus gymnastyk foar hüsfroulju. Dat like de measten net gek ta. As it kin sette de diel- nimmers ein Febrewaris ütein. As nije skathaldster waerd oanwiisd frou J. Terpstra-Bakker. De gearkom ste wie min bisocht, 17 leden mar. Men tocht dat de Forsyte Sage dér net ünskuldich oan wie. IF w- C zei: ’t Gaat vanavond om bouwen, ja of neen. En toen kwam de vraag: kunnen we nu, zoals de situatie thans ligt, ver trouwen stellen in de bouwvereniging? Er zal inderdaad in de vereniging nog verandering moeten komen wat de be stuurlijke kant aangaat. We moeten echter niet uit het oog verliezen, dat door de bouw van deze woningen de vereniging groeit en sterker wordt. Wethouder Stienstra vond, dat het in de eerste plaats gaat om het belang van IJlst. De heer Van Brug wilde graag uitstel om zich te informeren in de bouwvereniging. De heer Rijpma wilde vertrouwen stellen in b. en w,, de toekomst van IJlst was voor hem het voornaamste. De voorzitter lichtte toe, dat de heer Stienstra slechts waarnemend voorzit- ter is; daarin zal straks stellig veran- j dering komen. B. en w. hebben als I college geen binding met de bouwver- eniging. Heeft iemand bezwaren tegen i het bestuur, dan kan hij lid worden i van de vereniging en daar alles kwijt wat hem niet zint. Er werd vrij lang en soms vrij scherp gediscussieerd. Tenslotte kwam de heer Zijsling, gesteund door de heer Van Brug, met het voorstel dit punt uit te stellen, maar op zo kort mogelijke termijn opnieuw te behandelen. Dit voorstel werd verworpen met de stem men van Zijsling en Van Brug voor, de anderen tegen. Het voorstel van b. en w. werd daarna aangenomen met de stemmen van de heren Zijsling en Van Brug tegen. De heer Zijsling lichtte toe, dat het bij hem niet gaat om vooruitstrevend of niet. Hij kon de consequenties ervan zo gauw niet overzien. De tijd van kennisneming was te kort geweest. de verzorgingsflat, die fenne zal verrijzen. Bij de rondvraag informeerde de heer Zijsling naar de vergroting van de kleuterschool. Er is een grote lijst van wachtende kinderen. Wordt er ook ge dacht aan'een derde leerkracht, bijv. De burgemeester constateerde, dat er op tal van gebieden ojï het ogenblik een gevoel van onbehagen heerst. Wel vroeg hij zich af of bij het „onbeha gen”, waarvan wij steeds horen spre ken de klemtoon niet in te sterke mate valt op de organisatie van het lands bestuur. Spruit het gevoel van „onbe hagen” om dat woord nog eens te gebruiken niet mede voort uit twij fel over de doelmatigheid van het overheidsapparaat in het algemeen? Als ik daar een enkele opmerking over maak, aldus de burgemeester, 1 ik mij beperken tot het gemeentelijs be stuur en dan als uitgangspunt nemen de vraag of het plaatselijk bestuur in ons land op dit ogenblik op doelmatige wijze is georganiseerd. SCHAALVERGROTING Wij leven in een tijd van schaalver groting, waarin afstanden die bijvoor beeld in 1851, toen onze gemeentewet tot stand kwam, ’n rol speelden, thans bjj de sterk toegenomen mobiliteit der bevolking geen betekenis meer hebben. Vroeger konden de belangen van de burgers veelal in de eigen gemeente lijke sfeer worden behartigd. De uit breiding van de gemeentelijke be moeiingen is oorzaak, dat tal van be langen zich niet meer voor behartiging door elke gemeente lenen, maar dat daarvoor grotere eenheden nodig zijn. De grotere communicatie tussen de in woners van de afzonderlijke plaatse lijke gemeenschappen heeft bovendien een verlangen naar gelijkheid van het verzorgingspèil in die gemeenschap pen bevorderd. Óndanks de hier opgesomde en lal van andere verschijnselen is er be stuurlijk op het gemeentelijk erf echter weinig gewijzigd. De gemeentelijke in deling heeft slechts in beperkte mate j verandering ondergaan. Bij de beoor deling van de doelmatigheid van het plaatselijk bestuur kan men zich af vragen of anno 1968 in een geheel veranderde wereld het nog doelma tig is, dat een kleine bevolkingskern, die eeuwen geleden in de toen be staande omstandigheden een eigen ge zag werd toegekend, een zelfstandige eenheid vormt of dat een toevallige in deling van een gebied na de Napo leontische tijd, hoe de situatie zich ook wijzigt, steeds ongewijzigd wordt ge handhaafd. Het is mijn overtuiging, dat de schaalvergroting welke er be staat, haar weerslag moet hebben op de organisatie van het plaatselijk be stuur en uit een oogpunt van doelmatig bestuur, van versterking van de be stuurskracht en vooral, in het belang van de burgers, om grotere bestuurs eenheden roept'. DECENTRALISATIE woningwetwoningen te bouwen waar schijnlijk is verkeken. Daar de gemeente volgens de huidi ge voorschriften niet in de premie- sector mag bouwen, zou de gemeen telijke aktiviteit op dit gebied wel zeer beperkt zijn. Deze omstandigheid, zei de burgemeeester, heeft ons doen zoeken naar wegen, welke het moge lijk maken de gemeentelijke woning bouw voort te zetten. Wij menen die mogelijkheid te hebben gevonden in de fabrieksmatige woningbouw vol gens het systeem „Elementum-Larsen en Nielsen” door de N.V. Noordelijke Bouwelementen Industrie te Kootst?r- tille, die reeds projecten in Leeuwar den en Drachten ter hand heeft geno men. Bij de huidige regelingen is voor deze bouw geen bouwvolume nodig. In onderzoek is de mogelijkheid voor de bouw in de Stadsfenne van 72 woningen in 3 blokken van vier bouw lagen met een liftinstallatie en in de onderhuizen 36 garages en van 300 woningen 'n 5 blokken van zes bouw lagen en in de onderhuizen 80 garages. Totaal 372 woningen en 110 garages. In de particuliere sector zijn 60 wo ningen in aanbouw of voorbereiding. „Patrimonium” overweegt 116 eenge zinswoningen en 21 bejaardenwonin gen te bouwen. Er resulteren zodoende plannen voor de bouw van ruim 1100 woningen, waarbij geen rekening is gehouden met de verzorgingsflat, die in de Stads- Integendeel. Deze nota biedt voor Friesland weinig perspectieven en heeft tal van verwachtingen de bodem ingeslagen. De uitsluiting van be staande bedrijven van toepassing der stimuleringsmaatregelen is in het al gemeen gehandhaafd. De in de tweede nota over de ruimtelijke ordening in Nederland bepleite doelstelling om de be volking in het Noorden in het jaar 2000 tot 3 miljoen inwoners op te voer is losgelaten. De ontwik kelingen zullen nu maar „moeten uitwijzen, welk bevolkingstal het Noorden rond de eeuwwisseling zal bereiken”. Het sprookje is uit! De harde feiten spreken weer; Friesland moet zich zelf redden. Laat het dat dan ook doen! De burgemeester ging uitvoerig in op diverse facetten van het gemeen telijk bestuur. De gemeenten waar het verzorgin^speil lager ligt zijn naar zijn mening het eerst aan de beurt om extra financiële steun van de regering te ontvangen. In die grotere eenheden kunnen en moeten de daarvoor, wat betreft hun aard en karakter in aanmerking ko mende kernen (bijvoorbeeld een klein stadje), door middel van decentralisa tie naar beneden in het bestuur van bepaalde zaken, die speciaal die ker nen raken, worden betrokken. Op die wijze kunnen historische verhoudingen in zekere mate worden gehandhaafd en een eigen status houden en de bur gers in het bestuur blijven ingescha keld. De burgemeester herinnerde aan het boek „De economie van de welvaart van de Amerikaanse econoom John Kenneth Galbraith, die waarschuwt voor het verstoren van het sociale evenwicht: een achterblijven van de gemeenschappelijke voorzieningen bij de voortschrijdende ontwikkeling. Het komt mij voor, aldus de spreker, dat de economische ontwikkeling in ons land van de laatste jaren een be vestiging oplevert van Galbraith’s the orie. In deze tijd van overbesteding hebben wij met een chronisch spaar- tekort te kampen tengevolge waarvan, naast de particuliere investeringen, onvoldoende middelen voor de over heid beschikbaar komen om in de bit ter nodige collectieve behoeften té voorzien. Ten aanzien van de woningbouw kon hij prettiger geluiden laten horen. Er zijn thans 442 woningwet-wöningen in aanbouw, t.w. 58 Simplex in de Noorderhoek 288 flats in ’t zelfde stadsdeel en 96 flats in de Lemmer- wegwijk. Er kwamen in 1967 331 woningen gereed, t.w. 188 woningwetwoningen. 43 premiewoningen, 65 woningen en 35 bijzondere wooneenheden in de vrije sector. De -woningvoorraad vermin derde met 67. In de Stadsfenne zijn 172 wonin gen in aanbouw of voorbereiding, t.w. 66 door „Patrimonium”, 70 patio- woningen van „De Heem”, 36 bejaar denwoningen. Voor een terrein in de Lemmerwegwijk Gonggrijpstraat) wordt de bouw van 14 woningen voor bereid. Het bouwvolume, dat aan dé gê- meente voer het jaar 1963 is toegewe zen (96 woningwetwoningen) is evenals dat voor 1969 én dat voor 1970 (gedeeltelijk) bestemd om de bouw van 288 E.B.A.-woningen in de Noorderhoek en het hiervoor ver melde complex van 14 woningen tot uitvoering te brengen. Dit betekent dat de kans om in de eerstvolgende jaren dat deze zaak, die de raadsleden voor ogen gesteld wordt, te weinig tijd heeft gehad om er uacnt aan een aerae leerxracm, oijv. grondig over na te denken. Wij zitten jn het speellokaal? De voorzitter ant- hier als verantwoordelijk, óók voor de w00rdde, dat er 11 januari een bespre- king heeft plaats gevonden tussen b. en w. en het bestuur van de kleuter school. Het bestuur heeft overleg ge pleegd met de inspectrice en de ge- meentearchitect is bezig aan een plan. De heer Rijpma, sekretaris van de kleuterschool, voegde hier aan toe, dat de derde leerkracht in het speellokaal niet wordt geaccepteerd. De zaak is steeds goed in ’t oog gehouden en als WERKGELEGENHEID Daar komt dan nog het element van de werkloosheid, die wellicht van structurele aard is, bij. Het laatst be kende cijfer voor Sneek was 320 werklozen (incl. seizoenwerklozen). In procenten van de mannelijke beroeps bevolking was zij eind ’67 4,7. In Friesland was dit cijfer 4.4 en voor heel Nederland plm. 214. In sommige Friese gemeenten is het tot boven 8 gestegen. Ter wille van een evenwichtige en stabiele opbouw van het economisch bestel in onze stad, achtte de burge meester de vestiging van nieuwe be drijven in de dienstensector gewenst. Deze bedrijven zullen nog in staat zijn werkgelegenheid te bieden. De zo juist van regeringszijde ver schenen nota over het Noorden des lands heeft de ongerustheid over de industriële ontwikkeling en over de werkgelegenheid niet weggenomen. Sommige wegen en straten zijn heel moei lijk goed te krijgen. Het zware wegverkeer .maakt steeds opnieuw kuilen en gaten. Zo 'hebben wij in het ver deden al vaker gewezen op de Oosterdijk, één 'van die moeilijke ge nvallen blijkbaar. Eén '.van de bewoners, de \heer H. de Wit, eige- \naar van de bar „Zwar tte Panter”, vertelde ons, dat hij vorig jaar in to- taal negen maal bij de dienst van gemeente- werken had geklaagd over een groot gat voor [zijn pand. Zelf is hij er \nog een keer geweest, \maar steeds, aldus de \heer De Wit, nul op het 1 rekest. Donderdagavond om \goed half twaalf ging 'hij tot actie over. Hij had wat asfalt gekocht. .Er werden hekken op de weg geplaatst en de heer De Wit ging aan het dichten. Deze stunt was vooral bedoeld om de aandacht op de zaak te vestigen en daarom werden dan ook een groot aantal kranten I gewaarschuwd. Zelf zegt hij er van: nootschap 1 „Och, ze doen er misschien toch gymnasia, lycea 1 n n no nn-tnn.nn nont n ::1-„1 wat ér aan de hand is”. Het is niet Daarin staat dat klachten ,De kans op sterfte of invaliditeit De woningbehoefte in aanmerking genomen, waagde de burgemeester zich aan de voorzichtige voorspelling, dat met deze plannen de laatste stoot zal worden gegeven aan de opheffing in kwantitatieve zin van de woning nood in de gemeente. Een globale be rekening over de komende drie jaren geeft een behoefte van 1225 woningen. De bouwactiviteit zal dan meer in normale banen kunnen komen. onevenwichtigheid in.het verzorgings- peil zal ontstaan, zal het beleid de ko mende jaren zich voornamelijk op an dere sectoren moeten richten: verkeer, openbare gezondheidszorg, recreatie, cultuur, maatschappelijke zorg en jeugdwerk. In de loop van dit jaar zal waar schijnlijk met de tunnel voor voetgan gers en wielrijders onder de spoorlijn Bloemstraaf en Overweg worden be gonnen. Bij de Johan de Wittstraat komen halve-afsluitbomen. In plaats van een z.g. luie trap krijgt de tunnel een normale onderdoorgang. De N.S. zullen dit nieuwe plan uitwerken. Op zeer korte termijn wordt begon nen met de aansluiting van de Worp Tjaardastraat aan de Bolswarderweg. In samenwerking met de Ned. Spoor wegen wordt naar een geschikte oplos sing gezocht voor de onbevredigende toestand op het verkeersknooppunt Parkstraat-Dr. Boumaweg (en Kerk- hofslaan-Bolswarderweg) Rijkswaterstaat zal de baanverdub- beling van de Lemmerweg tussen de kruising Scherhemstraat-Frieswijk- straat en ’’et punt waar de toekom stige zuidelijke rondweg de weg kruist ter hand nemen. Aan de westzijde van dit weggedeelte komt een parallelweg voor langzaam verkeer. Zie verder pagina 3 van leraren aan Ned. i en athenea en de niks aan, maar nu weten de mensen Rijkslerarenvereniging) ter hand, wat er aan de hand is”. Het is niet Daarin staat een stukje, getiteld alleen het wegdek, dat klachten ,De kans op sterfte of invaliditeit veroorzaakt; door het zware ver- voor de oudere leraar’. Om exact keer zijn bovendien sommige mu- aan te tonen, dat de leraar bjj het ren gescheurd. Vanmorgen was ge- v.h.m.o. tussen z’n 60ste en 65ste meentewerken bezig enkele gaten jaar te zwaar wordt belast, werden de cijfers van het CBS over de sterf te van deze categorie mensen er bij gehaald. Gebleken is, dat in de ja ren 1959 t.e.m. 1961 de sterfte onder zo schreven vorige week verschei dene dagbladen. En ze maakten hele pagina’s over „geen nieuws”. Ra ra Voor onze stad zijn een paar puntjes in de nota het waard om even bij stil te staan: stadssanering (Sneek is genoemd met nog 8 andere plaatsen), verdubbeling van rijks- weg 43 (naar men van p an is over maal zc> h was als onder f» t e» rtnvoarJ e» +nri Lrlrol i wrr xrovn i mannen van dezelfde leeftijdsgroep. Gunt u ze daarom die extra weken vakantie maar gerust. „Men beweert, dat de gymnastiek- uren van het gymnasium maar voor een miniem deel in de nieuwe sport hal plaatshebben. Wie zei ook weer, dat er eerst een gymnastiekzaal bij het gymnasium zou worden ge bouwd en dat men later bedacht, Wie dacht, dat een leraar een dat door het uitbreiden hiervan tot makkelijk baantje heeft? Hij heeft een sporthal óók andere instellin- het goed mis. Onze stadgenoot dr. gen hiervan zouden kunnen profi- J. P. Otto, zelf gepensionneerd le- teren?” Dit lazen wij voor u in raar biologie, stelde ons een exetn- Rostra Gymnasii Snecani, het plaar van het Weekblad van Ge- schoolblad van het Magister Alvi- nootschap en RLV (dat is het Ge- nusgymnasium.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1