e.o. iULST Jaarvergadering rayon Sneek KNGV was zeer druk bezocht Muziekkorps .Excelsior’, Nijland wijdt donderdag nieuwe instrumenten in 192 honden op geslaagde clubmateh KC Sneek Jubilerende kapelaan feijen kreeg radiotoestel j en van IJLST W Y M BRITS ER A DE EL IJlst bereidt zich voor op festiviteiten Raadslid thrrits stelt vragen ow de Oosterdijk Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 123e jaargang nr 9 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD in Wat is een LOM-school? Huis verkocht in Hommerts I y Oudste inwoner' Sneek overleden 1268 1968 JAAR STAD r. r n 1968 in hel teken van de eeuwfeestviering Feestelijke jaarvergadering Oranje vereniging Oosthem e.o. Bewoners Wumkeshüs hadden mooie avond met voordrachten van J. de Vos Interessante avond AC VB Oppenhuizen 583ste Staatsloterij Burgerlijke stand Sneker jongelui gingen in andermans auto rijden Opera Figaro’s Hochzeit volgende week in Sneek De komische opera Figaro’s Hoch- zeit van W. A. Mozart zal volgende week woensdag in Amicitia door het operagezelschap Forum worden ge bracht. In de hoofdrollen Bert Bijnen, Patricia Hyde-Thomas, Henriette Klautz, Max van Weegberg en vele andere bekende zangers en zangeres sen. Muzikale leiding heeft Hans van den Hombergh. De regie is van Wal ter Oberer; het decor en de kostuump zijn ontworpen door Ulrich E. Milatz. Maandag 29 januari 1968 Het Sneeker Nieuwsblad is een aecombineerde uttaave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en i van hiervoor zoveel week zijn I 1 boren. n AG i f De grootste met de kleinste een, Sint Bernard en een Chihuahua, het klein ste rashondje dat er bestaat. Het huis in Hommerts, laatst be woond door de heer Douwsma en ei gendom van A. Oppendijk is uit de hand verkocht aan R. de Jager. erij lijn, .oor uit- de- dan den ken end ïeld de tan bra- ang zeel inst ge- jin- litie -ad- en- iten iur- yer eek oek ang .n is st, el e e i. ari fan hk. en -17 V i-v s>-'. -u l r - Je. 1 Gisteren is in Cruycebroedershof de heer Jan Walstra overleden op de leef tijd van bijna 99 jaar. Hij was de oud ste inwoner van onze stad. De heef Walstra werd op 30 januari 1869 ge dag 6 april voor afgevaardigden de Friese verenigingen een Gala-avond houdt te Leeuwarden. Voor de jeugdleden van 6-12 jaar wordt tenslotte in rayonaal ver,band een jeugddag gehouden met als voor lopige datum zaterdag 15 juni. Het ligt in de bedoeling dat de jeugd van het KNGV een spelmiddag wordt aange boden met een traktatie op één cen trale plaats. Deze jeugdfeesten die lan delijk zullen worden gehouden, wor den geheel door het KNGV gefinan cierd. Lycurgus-Wilhelmina stelde voor dit feest in Pr1-;- ..rd te houden op het nieuwe sportveldencomplex. VREUGDE BELEVEN, IS VREUGDE GEVEN Het KNGV vraagt van de aangeslo ten verenigingen op zaterdag 16 maart in het kader van deze aktie een daad te stellen. Men stelt voor in één der plaatselijke bejaardentehuizen iemand, die erg eenzaam leeft, te gaan bezoe ken en een kleine attentie aan te bie den. Mevr. Sch:_p wekte de aanwe zigen op hieraan mee te werken. Na een geanimeerde rondvraag werd deze zeer geslaagde vergadering met een woord van dank voor de opkomst door de voorzitster gesloten. De financiële zijde van een derge lijke wedstrijd vormde een probleem. Besloten werd dat in de toekomst de verenigingen, waarvan leden deelne men aan deze wedstrijd, ook in de kosten zullen moeten bijdragen. De rayoncommissie hoopt op korte termijn een vereniging te vinden, die zaal- Tuimte voor dit evenement beschikbaar kan stellen. Als streefdatum wordt 30 maart aangehouden. In het kader van de viering van het 700-jarig bestaan van Ijlst, zullen de verenigingen op 29 juni ’n gymnastiek- demonstratie in die stad geven. Omdat deze datum juist in de schoolvakantie valt, heeft men gezien de beperkte deelname van een tweekamp moeten afzien. Het ligt in de bedoeling die dag met een optocht te beginnen, waarna op het sportveld een demonstratie zal worden gegeven. EEUWFEESTVIERING KNGV ot ■nt ■e- in- Naar aanleiding van dc persberich ten over de aktie van de heer H. de Wit op de Oosterdijk (het dichten van gaten in die straat) heeft het raadslid A. Gerrits van de prot. chr. groepe ring de volgende vragen aan burge meester en wethouders van Sneek ge richt: Blijkens persberichten is dinsdag avond 23 januari j.l. door de heer De Wit te Sneek een aktie ondernomen gaten te dichten in het wegdek Ooster dijk. Is het juist dat bij het bureau Gemeentewerken verzoeken zijn inge diend om herstel van dit wegdek? Zo ja, waarom zijn de gaten in het wegdek niet voorlopig hersteld? Is het juist, dat sommige huizen gro te scheuren vertonen, trappen verzak ken, verlichtingsartikelen vernield wor den doordat het zware verkeër de Oos terdijk berijdt? Zo ja, is uw college ge negen de Oosterdijk voor het (zware) gemotoriseerde verkeer voorlopig af te sluiten en een definitief herstel van het wegdek z.sp.m. te bevorderen? Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het KNGV zal op donder dag 23 mei een groot tuinfeest te Jou- re worden gehouden. De voorzitster wekte de aanwezige verenigingsbestu ren op met een zo groot mogelijk aan tal leden aan dit Kringfeest deel te ne men. Voor afgevaardigden van de ver enigingen wordt op zaterdag 16 maart een Galadag te Amsterdam gehouden, terwijl de Friese Turnkring op zater- van Burmaniahof van de heer C. de Jong te Leeuwarden eerste. Op de tweede plaats kwam de rottweiler Sandor van Mas’heerd van de heer J. R. Veenland te Drachten en op de der de plaats de cockerspaniel Basje of Gregory’s Home van mej. F. Vernim- men te Heerenveen. Een zeer talrijk publiek bezocht de ze match, maar door de totaal onvol doende weergave van de geluidsinstal latie in Ons Gebouw ging veel van de leerzame besprekingen door de keur meesters voor het publiek verloren. Om circa 5 uur vroeg de voorzitter een ogenblik stilte voor een tragische me dedeling: De geluidsinstallatie was zo juist overleden. Ware dit in ’t begin van de middag ’t geval geweest, dan was er van de match zeker weinig te recht gekomen. Laten we hopen, dat wanneer de club haar 10e match houdt, een jubileum dus in ’t jaar 1969, deze moeilijkheden opgelost zullen zijn. Verscrujn» MAANDAGS •D DONDERDAGS santooi vuoi administratie en redaktie GEDEMPTE FOL 6 telefoon 05150 1005 Redacteur H A de Boei telefoon 4091 In de afgelopen twee weken hebben de diverse commissies in Ijlst weer stuk voor stuk vergaderd met de hoofd commissie. Alles wat straks te gebeu ren valt is thans in grote trekken rond. Elke subcommissie heeft het eigen programma zo goed als gereed; uit al die programma’s zal uiteindelijk „het” programma te voorschijn komen. Ook heeft elk onderdeel z'n eigen begro ting opgemaakt en aan de financiële commissie aangebeden. Toch zal er nog veel werk verzet moeten worden voor 26 juni a.s. Met de restauratie van de raadzaal, die toch in feite ook een on derdeel is van het geheel, is men al druk bezig. Op het gazon aan de Stads laan voor de vier bejaardenbungalows zal door de heer Van der Veen een iets oplopend bloembed gecreëerd wor den, waarin de jaartallen 1268-1968, aangegeven in verschillende bloem- kleuren, zullen worden geplant. De nieuwe brug tegenover de her vormde kerk zal dan ook gereed zijn. Aan straatwerk enz. zal vooraf de no dige zorg besteed worden. Kortom, het ligt in de bedoeling IJlst in haar zon dagse pakje te steken voor de fees ten. Met dé medewerking van de bur gerij zal het zeker gelukken. meente. „U bent een. geestelijke die kan luisteren”, zo merkte hij op. Hij sprak de hoop uit, dat de samenwer king, o.m. in de vorm van het samen leiden van gespreksgroepen, voort gang mag vinden. Namens de Interkerkelijke Werk groep sloot de heer J. Baarda zich hierbij aan. Hij wees er op, dat de ka pelaan niet alleen luistert, maar zeker ook initiatieven neemt. Hij toonde zich dankbaar, dat de r.k. kerk zo vol ledig meedoet aan de oecumene. Ver heugend is, dat de kerken thans het initiatief van de IKW hebben aan vaard om tot een Sneker raad van ker ken te komen. De heer Baarda over handigde een cadeautje namens de IKW. En zo kreeg dit roomskatholieke feestje aan het eind nog een echt oe cumenisch tintje. Een schier eindeloze rij parochianen, vrienden en kennissen, collegae-pries ters en zelfs enkele predikanten kwa men gistermiddag in hotel De Wijnberg kapelaan G. Feijen gelukwensen met zijn jubileum. Zoals wij ’n poosje gele den reeds schreven vierde kapelaan Feijen vorige week zijn 12’/z-jarig priesterschap. Na een bijzondere eucharistieviering gistermorgen was er een receptie. De heer A. Flapper sprak de jubilaris toe. ,,U bent natuurlijk geen heilige, maar u probeert wel een serieus pries ter te zijn van deze tijd”, aldus de spreker. Hij wees er op, dat een pries ter vroeger meer een „eerwaarde” was dan tegenwoordig. Nu staat hij tussen de parochieleden. Kapelaan Feijen heeft het in de afgelopen jaren niet altijd even gemakkelijk gehad. Thans mag de roomskatholieke gemeenschap van Sneek zich verheugen in een „goe de bezetting”. Kapelaan Feijen heeft zich ingezet voor het goed functioneren van de wijkraden in de parochie. Maar hij heeft vooral geprobeerd veel te bete kenen voor de zieken. „Dan bent u een priester en trooster in optima forma”, aldus de heer Flapper. Na nog even de modernisering van de eucharistievie ring te hebben gememoreerd bood hij namens de hele parochie een fraai stereofonisch radiotoestel aan. Het koor St. Cecilia liet zich even min onbetuigd. De heer J. Visser merkte op, dat men de kapelaan niet graag zou zien vertrekken. Een cadeau in de vorm van een pick up met ste reofonisch element onderstreepte deze goede woorden. Ds. mr. J. A. Vaandrager, hervormd predikant in Sneek, bood gelukwen sen aan namens de hervormde ge- AdvertenUepnjs: 15 cent per mm Bij kontraki handelsad verten ties lager Abonnementsprijs t 4, per half laar Franko per >ost 16,per nali jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Zaterdag hield de Kynologenclub Sneek en Omstreken haar 9e club- match. Niet minder dan 192 honden werden door 8 keurmeesters beoor deeld. De beste hond van de match werd de boxer Dolf v. d. Braamhorst van de heer W. Zeilmaker te Drachten, die de wisselbeker, aangeboden door de heer S. de Jong, won en de beker van de heer G. H. Vrolijk voor de beste hond van de match. De tweede was de Duitse herder Icar van de Elfsteden van de heer J. van Tuinen te Leeuwarden, die de be ker won voor de beste zelfgefokte Duitse herder, aangeboden door kring groep „Frisigna”. De derde was de En gelse cockerspaniel Burka of Gregory’s Home van mej. Vernimmen te Heeren veen, die tevens een tekening van een spaniel kreeg, gemaakt door Henk van Timmeren te Heerenveen. In de kampioensklasse met 23 deel nemers werd de Duitse herder Harrold Vrijdagavond trad in het Dr. Wum keshüs voordrachtkunstenaar J. de Vos uit Oldeboorn op. Een A.O.W.’er temidden van vele A.O.W.’ers. De heer De Vos wist de bewoners van het be gin tot het einde te boeien. Prachtige voordrachten met gezonde humor. En niet te vemeten de vele mopjes en ver halen van vroegere tijden en van nu. De toehoorders waanden zich met z’n allen weer terug in die tijden. Voor velen was de tijd van de eeuwwisse ling vaak een harde en moeilijke tijd. Maar toen was er veel moois te bele ven. De Vos wist er deze avond van te laten genieten. Als je achter een ar beidzaam leven staat, kan en mag je niet ontkennen, alhoewel je het toen vaak niet zag, dat er vroeger ook prachtige dingen gebeurden. Na de pauze werd bijzonder genoten van De Vos als tweejarige kleuter in de box. Zuster Visser was een voor treffelijke moeder van dit „kleutertje” Prachtig was dit. De avond was veel te vlug om. Hartelijk dank, mijnheer De Vos, voor deze kostelijke uurtjes. Ook zijn de bewoners heel dankbaar aan het bestuur van het Wumkeshüs. Zij hopen, dat de heer De Vos nog eens een avond wil optreden. Kapelaan Feijen (links) kreeg uit handen van de heer Flapper een stereo fonisch radiotoestel, namens de hele parochie. Donderdag kwam de afdeling Op penhuizen van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond weer in vergadering bijeen. De heer G. Wempe, hoofd van de chr. L.O.M.-school te Leeuwarden, sprak deze avond over het onderwerp „Kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden”. Wat is een L.O.M.-school en welke kinderen bezoeken deze school? Wan neer een kind naar de lagere school gaat, wordt verwacht dat het geestelijk en lichamelijk hiervoor rijp is. Kan het niet aan deze voorwaarden voldoen, dan is het beter, dat zo’n kind bijzon der lager onderwijs volgt. Bij het B.L.O. zijn verschillende schooltypen, waarvan de school voor L.O.M. er één is. L.O.M. betekent: Leer- en Opvoe- dings Moeilijkheden. Duidelijk zette de heer Wempe uiteen welke kinderen hiervoor in aanmerking komen. Onge veer 13% van het aantal léerlingen is niet in staat lager onderwijs te vol gen. Opmerkelijk is wel, dat van leerlin gen van een L.O.M. school er onge veer 80% jongens en 20% meisjes zijn. Deze kinderen kunnen na het verlaten der school normaal nijverheidsonder wijs volgen, zodat zij als goede vak mensen in de maatschappij terecht ko men. Dat de aanwezige dames zeer ge ïnteresseerd waren in dit onderwerp, bleek wel uit de vragen die gesteld werden. De heer Wempe sloot deze fijne en leerzame avond met dankge bed. Prijzen van: f 10 zijn gevallen op nummers eindigende op 1; f 50 eindi gende op 838; f 100 eindigende op 403; f 200 eindigende op 324; f 400 eindigen de op 969; f 1.000 eindigende op 4640; f 2.000 is gevallen op de nummers 051784, 008772, 060302, 040845, 098395; f 5.000 op 001067; f 25.000 op 052943. WYMBRITSERADEEL, van 20 t.m. 26 januari. Geboren: Esther Elisabeth, dv Ger- ben W. Dijkstra en Elisabeth A. de Jong te Uitwellingerga. Gehuwd: geen. Overleden: geen. Donderdagavond werd de jaarverga dering van de Oranjevereniging van Oosthem e.o. op feestelijke wijze ge houden. Het toneelgezelschap „Qrien- mank” van Harich trad daarbij op. Na het gezamenlijk zingen van een couplet van het Wilhelmus en gebed heette voorzitter J. de Vries allen har telijk welkom. Hij had het publiek graag wat groter gezien. Het huishou delijk gedeelte werd vlot afgehandeld. In zijn jaarverslag liet de secretaris op humoristische wijze nog eens de fees telijkheden van het afgelopen jaar de revue passeren. Uit het verslag van de penningmeester sprak het pessimisme. Er was een nadelig saldo. In de plaats van K. R. Abma werd de heer R. van Popta in het bestuur gekozen. De rondvraag leverde de vraag op geen feestelijkheden meer te houden op zaterdag. Het bestuur nam deze vraag in beraad. De toneelgroep „Grienmank” bracht ’t stuk ,,It smelle paed” van %.be Brou wer. Dit stuk liet zien hoe ’t gaat als men tegen zijn zin een bedrijf moet uitoefenen om de stand van vrouw en schoonvader op te houden. Maar door opoffering van verdriet en moeite weet een meisje alles bij elkaar te houden en tenslotte het huwelijk ook weer in goede banen te brengen. Het stuk werd goed naar voren gebracht. Vooral de hoofdrolspelers waren goed. Een woord van lof komt toe aan de figuren van „Marte de Hoop”, die deze moeilijke en grote rol prima wist te vertolken. De voorzitter bracht dank aan het gezelschap en wenste de leden een tot weerziens in Oosthem. Met het geza menlijk zingen van de Avondzang werd deze gezellige avond besloten. Onder leiding' van mevr, Schaap- Bcscha werd zaterdagmiddag in Res taurant Piso de jaarvergadering van het rayon Sneek van het KNGV ge houden. In haar openingswoord sprak de voorzitster o.m. woorden van waar dering' voor het feit, dat niet alleen de commissie, maar ook de afgevaardigden van de aangesloten verenigingen de be langrijkheid van het werk inzien en steeds weer de nodige belangstelling tonen. Wanneer we. aldus mevr. Schaap, zien dat vandaag de derde cursus in rayonaal verband start en horen dat niet minder dan 43 meisjes aan deze cursus deelnemen, dan kunnen we ge rust stellen dat ons werk in een be hoefte voorziet. Na voorlezing van de notulen en de jaarverslagen door de secretaris-pen- ningmeester en het behandelen van de ingekomen stukken en mededelingen werd het huishoudelijk gedeelte be sloten met de benoeming van een nieuw commissielid. Door tussentijds bedanken van de heer G. K. Houtman werd met algemene stemmen gekozen de heer H. Huitema te Bolsward. Voor de cursussen werden de reis kosten van de buitenleden steeds hoof delijk omgeslagen. Naar aanleiding van kritiek van de verenigingen TGP en Stanfries t.a.v. deze regeling is voor de beide laatste cursussen geen hoofde lijke omslag toegepast. Daardoor ko men de leden van verenigingen, die per trein of bus naar Sneek moeten, nu voor een aanmerkelijk hoger bedrag te staan. Deze kwestie lokte de nodige discussies uit. Besloten werd tenslotte de besturen van de aangesloten vereni gingen te adviseren voor elk lid, dat aan een cursus deelneemt, van vereni- gingszijde een bepaalde reduktie op de reiskosten te geven. Deze kan bij aanmelding als een soort voorlopige bijdrage direkt door de vereniging worden gestort en na afloop van de cursus worden verrekend. RAYONALE WEDSTRIJD MEISJES EN JONGENS De gemeentepolitie van Sneek heeft de 19-jarige H.O., de 18-jarige H. de J. en de 16-jarige C.K., allen te Sneek aangehouden, verdacht van joyriding. De drie jongelui bekenden vrijdag, dat ze de week daarvoor, in de nacht van vrijdag 19 op zaterdag 20 januari, in Amsterdam een auto hadden weg genomen. Daarmee reden ze naar Har lingen, waar ze de wagen bij de ha ven lieten staan. Liftend zijn ze toen teruggegaan naar Sneek. Op deze ma nier waren ze ook in Amsterdam ge komen. De jongens zijn zaterdag ter beschikking gesteld van de gemeente politie van Amsterdam en naar de hoofdstad overgebracht. kwam men op het actie te beginnen, brenigst inmiddels buitengewoon hoog blijkt te zijn nl. f 1000,Deze pa pieractie, waaraan alle leden van het korps meewerken, wordt dus niet in de eerste plaats gevoerd voor de in strumenten. Maar met dit alles was men er niet en in de herfst van het vorig jaar be sloot men met een lijst te gaan lopen om nog eens f 3500 bijeen te brengen. Nijland liet zijn muziekkorps niet in de kou staan, want de actie heeft tot nu toe bijna f 5000 opgebracht. Daarvoor zijn het bestuur en de leden de dorps bewoners zeer dankbaar. Er is dan ook besloten dit jaar geen contributie op te halen. Daar bovendien de prijzen van de nieuwe instrumenten en de kosten van het reviseren van de elf oude instru menten meevielen, kon het gehele nieuwe instrumentarium betaald wor den. Op 18 december j.l. kwamen ze aan in Nijland: zes bugels, twee pistons, een sopraansax, een altsax, twee cor-' hoorns, drie baritons, een tuba, een trombone en een grote bas. Op het concert van donderdag a.s. spelen de leerlingen nog afzonderlijk enkele nummers, maar daarna zal „Excelsior” een bezetting van 29 man hebben. Dat is erg mooi, maar het mooiste van alles is, dat er in Nijland weer jarenlang goede muziek kan wor den gemaakt. idee een papier- waarvan de op- SNEEKER NIEUWSBLAD Donderdagavond a.s. wordt in Nijland weer de jaarlijkse uitvoering ge houden van het plaatselijke muziekkorps „Excelsior” en het plaatselijke koor „Looft den Heer”. De inwoners van Nijland krijgen dan voor de eerste maal de gelegenheid in eigen dorp het korps op de nieuwe instrumenten te beluisteren. En deze keer mogen ze dat gratis, omdat ze hebben bijgedragen. In de vorig jaar méart gehouden jaarvergadering bleek, dat door een groot aantal leerlingen (12) de aan schaf van nieuwe instrumenten nodig was. Daar men tevens graag van ho ge stemming wilde overgaan, zoals na de oorlog zoveel korpsen deden, naar de lage stemming, werd een actie om aan geld te komen noodzakelijk. Bij ’n onderzoek, dat door een deskundige werd ingesteld, bleken elf instrumenten te kunnen worden omgebouwd en dien den er zestien te worden aangekocht. Later zouden dit er achttien worden. Van de gemeente kreeg „Excelsior” tien jaar subsidie vooruit, hetgeen neerkwam op f 4500,Omdat hierdoor gedurende tien jaren een zekere leegte zou ontstaan in de gewone kas,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1