van woningen Catharinus Nagelhout (80) hoge Medewerking aan bouw 59 nieuwe ogen gooien Eremedaille zilver O-N voor Zal „Crash Nederlandse „hitpuree IJLST WYMBRITSERADEEL van en Dat jo noch [orskeidene jierren troch Waldsein kuijerje meije.... AGENDA J de gemeenten SNEEK, 111 a JAN VAN DE VEN SPRAK IN DE MEERPAAL Officieel Orgaan Ma&ndag 5 februari 1968 123e jaargang nr 11 Voorstellen b. en w. Wvmbritseradeel Itenser maakten grammofoonplaat 99 j ■KB 1 L> Mej. ds J. 11. v. d. Sloolen (vroeger te Ijlst) overleden Ekti Snsekar Nieuwsblad is Sneker politie zit met aantal fietsen geze- taten 99 O r ente sluit uari n de n de king inst- tuvr U' war- 1 en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Scheidsrechtersver. Sneek organiseert forum-avond een aecembtneerde urttjeve NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Vier Snekers en Vermiste Sneker jongen vrijdagavond terecht SNEEKER NIEUWSBLAD Gaastmeer (3) en Blauwhuis (4). AANKOOP WONING WOUDSEND Het was vanmorgen feest ten huize van de 80-jarige heer Catharinus Na- I 1 l Versciujnt MAANDAGS an DONDERDAGS santooi vooi administratie en cedaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boei Telefoon 4091 VERORDENINGEN DRANK- EN HORECA WET AANKOOP GROND MET OPSTALLEN JUTRIJP Bergstra woning aan de Buoi-ren, geval schilderkunst. Er zijn niet veel ouderen, die de abstracte schilderkunst waarderen, terwijl dit wel wordt ge daan door de jongeren. TECHNISCHE INSLAG ■L- Ad verten tieprij s; 15 cent per nam. Bij kontrakt handelsadvertenties Lager. Abonnementsprijs f4,— per half laar. Franko per oost f6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Vele schilders maken een schilderij over jets waar zij door geboeid zijn. Van de Ven wordt aangetrokken door de geweldige ontwikkeling en vooruit gang van de techniek. In zijn schilde rijen komt zijn technische inslag dan ook duidelijk naar voren. Ook worden verschillende schilders aangetrokken door bijv, het dansen. Zoals een vriend van Jan van de Ven. Als voorbeeld van zijn technische inslag vertoonde de heer Van de Ven enkele dia’s. Om ongeveer kwart voor negen gin gen alle aanwezigen naar de expositie van de heer Van de Ven in het stad huis. Daarna was men in de gelegen heid om met de schilder van gedachten te wisselen in de Meerpaal. Op het politiebureau in de Kruize- broederstraat zit men met een groot aantal fietsen, die her en der zijn ge vonden. Graag zag men, dat de eige naars naar het bureau kwamen om ze op te halen. rochie van Woudsend gefeliciteerd en Gods zegen. De voorzitter van het waterschap Woudsend c.a., de heer J. Teernstra uit Balk, herinnerde aan de ver diensten van de jubilaris voor dit wa terschap. „Dat jo noch 'forskeidene jierren troch Waldsein kuijerje meije mei jo moaije medalje”, was zijn wens. Directeur van gemeentewerken J. van der Wal vertelde, dat hij de heer Nagelhout al meer dan 30 jaar kent en herinnerde aan zijn verdienste als ad viseur als er banen uitgezet moesten worden op het ijs. De heer Okma besloot de rij van sprekers met een gelukwéns namens de Jagers vereniging en Wollegaast, waarvoor de heer Nagelhout ook veel heeft gedaan. Te Jutrijp, aan de dwarsstraat te genover de woningwetwoningen. ligt ’n terrein, eigendom, van de heer P. Ties- ma te Sneek, waarop diverse opstallen staan. Deze verkeren alle in slechte staat, zodat spoedige afbraak wenselijk is. Hiermee wordt tegelijk een sane ring verkregen, die de hele omgeving daar ten goede zal kernen. Reeds is er een bungalow gebouwd en door een kleine wijziging van het bestemmings- Binnenkort gaat „Crash” van samen stelling veranderen. Zij wordt namelijk uitgebreid met één of twee blazers (saxofoon/trompet). Dit zal een geheel nieuw cachet aan de groep geven en dit is ook wel nodig, want de grote massa, in dit geval het meer jeugdige publiek, wil steeds weer iets nieuws. De stijl van „Crash” gaat dan lijken op die van Otis Redding en Wilson Pickett. De plannen voor de toekomst bestaan uit heel hard werken, voorlopig nog lekker amateur blijven, misschien nog een vakantie-tournse naar Joegoslavië en veel optreden om nog meer bekend heid te krijgen. En natuurlijk meer pla ten maken. De aanwezigen werden hartelijk welkom geheten door de heer J. Sten- der, voorzitter van de combinatie. De nieuwe vereni-dng heeft een besloten karakter en is alleen voor leden be doeld. Het is de bedoeling, dat deze vereniging geregeld culturele avonden gaat organiseren, die door verschillen de kunstenaars zullen worden ver zorgd. Vrijdagavond was als eerste de beurt aan Jan van de Ven, die momen teel ook in het stadhuis exposeert. Tussen jong en oud bestaat er ver schil in opvatting over diverse zaken. Dit vershil is volgens de heer Van de Ven ook te merken in de kunst, in dit Maandag' 5 februari Maatschappij tot Nut van het Algemeen departement Sneek. Optreden van Cabaret Lure- lei in grote zaal Hanenburg. Aan vang ’s avonds 8 uur. Dinsdag 6 februari t.e.m. 9 februari Tentoonstelling van werken van Jan van de Ven in het stadhuis te Sn-.ck. Dagelijks geopend van 9-12, 14-17 en 19.30-21.00 uur, zaterdags van 14-17 uur, zondags gesloten. Woensdag 7 februari Vergadering van de raad der gemeente Wymbritsera- deel in het gemeentehuis. Aanvang ’s avonds 7.30 uur. Donderdag 8 februari Sneker Bestuur ders Bond. Forumavond in foyer Amicitia over het onderwerp: „Sneek als centrum voor de Zuidwesthoek nu en in de toekomst”. Aanvang 20.00 uur. De scheidsrechtersvereniging Sneek e.o. houdt vandaag over een week, 12 februari, in hotel Hanenburg een forum-avond. In het forum zullen zit ting nemen: de heren G. Eden, voor zitter COVS, mr. A. v. d. Werf, voor zitter Friese Voetbalbond KNVB. K. Doevendans, voorzitter v.v. „Sneek”, F. Bus, scheidsrechter betaald voetbal, T. van Leeuwen, betaald voetballer GVAV. Mej. ds J. H. van der Slooten, eervol ontslagen predikante van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit en oud-voor gangster van de afdeling Wassenaar van de Nederlandse Protestanten Bond, is vrijdag 2 februari 1968 plotseling op ruim zevenenzestig jarige leeftijd in haar woning te Wassenaar overleden. Johanna Hendrika van dei> Slooten, die op 1 juni 1900 te ’s-Gravenhage werd geboren, diende van 1939 tot, 1946 de doopsgezinde gemeente te Ijlst. plan kan het aantal daar te bouwen bungalows worden vergroot. Bij aankoop van dit terrein door de gemeente wordt voorkomen, dat dit in andere handen overgaat, met het ri sico, dat in de opstallen weer een of ander bedrijf zal worden uitgeoefend, met alle nadelen daarvan voor de om geving. Met de eigenaar kon overeen stemming worden bereikt. VERKOOP GROND NULAND Vorig jaar werd in Nijland 720 m2 grond aangekocht van de heer A. F. de Boer. Deze grond ligt ten zuiden van de kleuterschool. Aan de zuidwest- zijde van dit perceel grenst een rij woningwetwoningen. De situatie aldaar kan worden verbeterd door enige grond extra bij de achtererven te voegen. In totaal zal van bovenbedoeld perceel dan nog ongeveer 160 m2 grond aan de Woningstichting moeten worden overgedragen. De heer S. S. Bakker te Nijland, wiens erf aan de noordoost zijde van het eerstbedoelde perceel grenst, zou een strookje van ongeveer 33 m2 in eigendom willen verkrijgen. chauffeur Tony Postma, die al vanaf het begin werkzaam is bij de groep. Behalve Jan de Lang en Klaas de Haan werken de overige leden van de groep. „Och, we hebben allemaal wel eens de neiging om weg te lopen”, zei ons zaterdag de vader van de 12-jarige Dirk Jan de Jong in de Rijperahem- straat. De jongen kwam vrijdag met foto en al in de dagbladen en het be richt, dat hij werd vermist, werd voor de radio omgeroepen. C. Zakkig werd hij dezelfde avond nog gevonden. Geen wonder, dat zijn vader na al die publiciteit, die nodig was voor een snelle opsporing, geen behoefte had om uitvoerig commentaar te geven. Het belangrijkste was immers dat zijn jon gen gevonden was. Dirk Jan, die donderdagmorgen zo als gewoonlijk per fiets naar school ging, kwam daar niet aan. Pas vrijdag avond om half zeven werd hij door een vrouw in Leeuwarden achter haar huis aangetroffen. Zij had onmiddel lijk in de gaten dat het de vermiste jongen was. Deze lijdt in ernstige mate aan suikerziekte en moet iedere mor gen een injectie hebben. Als dat werd overgeslagen zou de jongen ’t bewust zijn kunnen verliezen. De familie De jong is afkomstig uit Haarlem en woont pas sinds enkele weken in Sneek. Vorig jaar is de jon gen ook al eens weggelopen. De oor zaak moet vermoedeïijk in zijn ziekte worden gezocht. Toen hij in Leeuwarden werd ge vonden, vertelde hij wel een beetje moe te zijn. Hij had de nacht doorge bracht in een lege boot en hier en daar wat gegeten. Een geneeskundig onder zoek heeft aangetoond, dat hij geen na delige gevolgen van zijn avontuur heeft ondervonden. Zijn vader heeft hem nog dezelfde avond opgehaald. Voor obser vatie is hij toen in het ziekenhuis op genomen. Voss, o.a. de man van C plus B, Wally Tax, Boude wijn de Groot en Rob Hoe- ke’s R and B group etc., heeft connec ties met radio Veronica, zodat het met de plugging van de plaat ook wel goed zit. Hij wordt dan ook bijna elke dag gedraaid door dit „hottest station of the nation” en wel in het programma „Koffietijd met Tineke”. In het komen de jaar zullen er nog enkele opnamen gemaakt worden op het Philips-label. UITBREIDING gelhout aan de Eewal in Wondend. De krasse grondlegger van fa. C, Nagel hout, aannemers van rijs- en waterwerken, vierde vandaag zijn verjaardag. Verschillende mensen hadden hem ter gelegenheid daarvan een bijzondere verrassing bereid. Dit bestond uit een koninklijke onderscheiding, nl. de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Burgemees ter Van Hout kwam er speciaal voor naar Woudsend. Het huis was vol met familie en vrienden, die de heer Nagelhout wilden feliciteren. De heer B. K. Okma, voor zitter van de Jagersvereniging (de ja rige is meer dan 60 jaar jager) en te vens van het waterschap Wollegaast, trad op als ceremoniemeester. Hij EIGEN COMPOSITIES De eerste zwarte schijf van „Crash” gaat hopelijk, mede door plugging van radio Veronica, hoge ogen gooien in de Nederlandse ,hitpuiree’. Eclïle nummers zijn eigen composities van het trio Van Bavel/De Haan/De Lang. De plaat is opgenomen in de Phcncgram-studio’s en op het Philips-label op de markt gebracht. De hoes van de plaat is een voudig gehouden: alleen het zo beken de Crash-embleem staat er op afge drukt. „Crash” wordt beschouwd als een der populairste groepen van het noor den en geniet verder ook in Overijssel en Gelderland bekendheid, wat na tuurlijk de platenverkoop stimuleert. De groep kreeg deze bekendheid o.m. door haar optreden in de grote shows van John Mayall and the Blu-sbreakers en van Dave Dee Dozy Beaky Mick and Tich. Verder hebben de jongens het goed getroffen met hun producer. Tony Onlangs heeft de heer A. de aan hem toebehorende Woudsend nr. 24, liggende noordoostzijde van de Nije verlaten en aan de gemeente in koop aangeboden. Blijkens een rapport van de direkteur van gemeentewerken is deze éénkamer-woning ongeschikt voor bewoning, terwijl afbraak' ervan de verkeerssituatie zou verbeteren. Met de eigenaar is overeenstemming bereikt omtrent verkoop aan de gemeente. eerste burger. Een deputatie van de Jagersvereni ging bracht daarop een geweldige fruitmand. De heer Nagelhout mocht vele gelukwensen in ontvangst nemen. Pastoor J. N. Tenniglo noemde de heer Nagelhout een „man van de echte wenste de heer Nagelhout geluk metj degelijke stempel”. Namens de hele pa- zijn 80ste verjaardag. Burgemeester Van Hout sloot zich hierbij aan. Hij herinnerde de jubilaris aan wat deze zelf had gezegd: „Ik sjoch dit as in segen”. Zo is het ook. De heer Nagelhout staaf nog midden in het le ven. Uit naam van het gemeentebe stuur gelukgewenst en nog vele jaren, aldus de burgemeester. Hij vertelde over het leven van de heer Nagelhout, dat niet altijd gemakkelijk is geweest. Als 11-jarige ging hij „naar de boer”. In een heel jaar wist hij toen met moeite twintig gulden bij elkaar te sparen. Maar vandaag kan hij met vol doening op zijn leven terugzien. Want de fa. Nagelhout heeft een naam ge kregen, met name op het gebied van de waterwerken. Daarnaast heeft de heer Nagelhout verdiensten voor het waterschap Woudsend c.a. Meer dan 40 jaar heeft hij zitting gehad, in het bestuur. Hij trad niet op de voorgrond, maar men heeft veel gehad aan zijn deskundige adviezen. Vooral als het om oever- beveiliging ging. Dankzij een helder verstand en een praktisch inzicht kan men u thans een self-made man noe men, aldus de burgemeester. Hij noemde de heer Nagelhout, die nog ieder jaar een jachtakte aan vraagt, een „weidelijk jager”. Hij is met de natuur, waar hij veel van zijn tijd in heeft doorgebracht, opgegroeid. Behalve jager is hij ook eierzoeker. Dit leven is vast van invloed geweest op zijn gezondheid. Die is nog goed en dat is wel een bijzonderheid. De bur gemeester speldde de jubilaris vervol gens de versierselen op, die bij de on derscheiding horen en las de daarbij horende brief van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. „Ik reken het mij tot een eer, dat ik u deze konink lijke onderscheiding op de borst mag spelden”, zo besloot Wymbritseradeels De Sneker rythm and blues groep „Crash” maakte o.l.v. Neerlands top- producer Tony Voss een geweldige plaat, getiteld „Last week” en met als flipside „One rainy day”. De plaat is vrijdag 26 januari uitgekomen en de verkoop, natuurlijk vooral in Sneek, loopt uitstekend. „Crash” staat onder contract bij organisatiebureau .Telstar’, dat vorige week donderdag ter gele genheid van de verschijning van de plaat een persconferentie belegde in bar-dancing „De Lichtboei”. „Crash” werd in december 1966 op gericht. Daarvoor genoot de groep on der de naam „Relays” al enige bekend heid. De naamsverandering bracht ook een uitbreiding van de groep met zich mee: er kwam een extra gitarist bij, zodat de groep aanvankelijk uit zes man bestond. Momenteel bestaat „Crash” nog uit vijf man, t.w.: Klaas de Haan, sologitaar, Cor van Bavel, basgitaar, Klaas Bootsma, een nieuwe ling in de groep ei} de enige niet-Sne- ker (Itens), organist. Verder zanger Ytzen Abelskamp, die een lekkere, beetje Shoes-achtige stem heeft, en tot slot Jan de Lang, drummer. Voorts heeft de groep een eigen roadmanager/ B. en w. stellen de raad voor een tweetal verordeningen vast te stellen en wel een „Drank- en Horecaverorde- ning” en een „Verordening op de drank- en horecabelasting”. De nieuwe Drank en Horecawet, die het tappen en slijten van alcoholhoudende drank en de vestigingseisen voor het café-, het restaurant- en het slijtersbedrijf re gelt, is ten aanzien van een tweetal onderwerpen het vaststellen van een gemeentelijke verordening voorge schreven. nl. het geven van gelegen heid tot dansen in een inrichting en de heffing van een drank- en horecabe lasting door de gemeente. Hierbij wordt opgemerkt, dat b. en w. zich er ernstig over hebben bera den in welke categorie inrichtingen geen alcoholhoudende dranken c.q. sterke drank kunnen worden verstrekt. Zij menen, dat de thans ontworpen re geling, die de mogelijkheid tot het ver lenen van -ontheffing openstelt, aan vaardbaar is. Het advies van de Kamer van Koophandel en Fabrieken om in dorpshuizen, verenigingsgebouwen e.d. het verstrekken van alcoholhoudende dranken te verbieden is niet opgevolgd. B. en w. van Wymbritseradeel stellen de raad voor financiële medewerking te verlenen aan de woningstichting in de gemeente voor de bouw van 20 woningwetwoningen, 22 premiewoningen en 17 bejaardenwoningen. De wo ningwetwoningen worden verdeeld over Woudsend (8), Scharnegoutum (8) en Jutrijp (4)de premiewoningen over Oppenhuizen (9), IJsbrechtum (8), Blauwhuis (3) en Folsgare (2); de bejaardenwoningen over Oppenhuizen (10), De R. en B. groep CRASH: zittend van l.n.r. Klaas de Haan (19) leerling muzieklyceum i n Leeuwarden; Ytzen Abelskamp (18) elektricien; staand v.l.n.r. Jan de Lang (20) leerling Kweekschool; Klaas Bootsma (21) radiomonteur en Cor van Bavel (19) stukadoor. VOETPAD VORMT TWISTPUNT Voorgesteld wordt de kwestie, die over het voetpad vanaf de Remswer- derlaan is ontstaan tussen de gemeen te en de heer K. Lijcklama a Nijeholt te Wolsum, aan Gedeputeerde Staten voor te leggen. Het gaat om een pad van ongeveer 675 m lengtq, waarvan het onderhoud is bij de aanliggende percelen. Behalve twee vaste vonders en een draaibare vonder over de Nijlandervaart, waar voor de gemeente onderhoudsplichtig is. De heer Lijcklama a Nijeholt wil als (enige) belanghebbende een com pensatie wanneer het pad aan het openbaar verkeer wordt onttrokken. Hij vraagt het asfalteren van de be staande reed in de richting van de rijksweg, hetgeen ongeveer f15,000 moet kosten. Op basis van het gemid delde onderhoudsbedrag, dat de ge meente aan de drie vonders besteedt is een afkoopsom van f 1500,geboden. Tegen onttrekken van het pad aan het openbaar verkeer heeft de heer Lijck lama een bezwaarschrift ingediend. De raad wordt verder voorgesteld met Rijkswaterstaat een overeenkomst aan te gaan. Het gaat om een nieuw aan te leggen viaduct over rijksweg 43 in het verlengde ,van de Remswer- derlaan, tussen Wolsum en Nijlander- zijl. Het ligt' in de bedoeling na de aanleg van viaduct en opritten de daar voor aangekoch1'' grond tegen een koopsom van f 1,totaal aan de ge meente over te dragen. Een deel van het onderhoud komt dan ten Jaste van de gemeente. Het viaduct is onder deel van het plan om rijksweg 43 krui- singvrij te maken. AANKOOP GROND EN WONING NIJLAND Overeenkomstig het bestemmings plan voor Nijland zal aldaar een ont sluiting moeten worden gemaakt van de Opdijk naar de westelijk aange legde nieuwe straten. De gelegenheid doet zich thans voor een woninkje, dat in verband met deze toekomstige ont sluiting zal moeten worden afgebro ken, aan te kopen en wel van de erven wed. A. Schoonhoven. Aangenomen mag worden, dat deze woning binnen afzienbare tijd ontruimd zal worden en dan kan v.---ton afgebroken. Te vens kan van de heer D. Posthuma te Nijland een aangrenzend perceeltje grond worden aangekocht. Hierop staat nog een bergplaats, die voor de ople vering van de grond zal worden ver wijderd. B. en w. stellen de raad deze aankopen voor. GRONDAANKOOP GAASTMEER Enige tijd geleien werden onderhan- delingen aangeknoopt met de heer D. A. Cnossen te Gaastmeer omtrent de Vrijdagavond hield de kunstschilder Jan van de Ven een bespreking in de jeugdsociëteit de Meerpaal over de schilderkunst. Deze culturele avond werd georganiseerd door de combinatie van Jeugd en Muziek en „De Meer paal”. Het bestuur van de Woningstichting heeft z’n keuze laten vallen op een plan van architect Martini uit Gronin gen voor wat de premiewoningen be treft. De woningen van dit keuzeplan bevatten 2 kamers, resp 3,60 x 4,93 m en 3,60 x 2,50 m, 4 slaapkamers, keu ken 2,93 x 2,10 m en bergruimte 2x4 m. De 17 bejaardenwoningen zullen vol gens een ontwerp van architect Kluiw- stra worden gebouwd, evenals de beide premiewoningen in Folsgare. Voor de verdeling van de woningen over de dorpen is zoveel mogelijk uit gegaan van de behoeften, zo schrijven b. en w. Bovendien is rekening ge houden met de verdeling van de wo ningen in voorgaande jaren. Het voornemen bestaat in de loop van dit jaar ook de bouw van premie- woningen in Heeg en Oudega onder ogen te zien. In beide dorpen is. de laatste jaren naar verhouding aanzien lijk gebouwd (Heeg in 1965,: 21 wonin gen, Oudega in 1965: 4, 1966: 6 en 1967: 2). Gezien de onzekerheid, die bestaat over het verkrijgen van de nodige fi nancieringsmiddelen kunnen b. en w. thans moeilijk met een voorstel ko men om in deze dorpen woningen te bouwen. aankoop van enige grond ten oosten van zijn boerderij en gelegen direct ten noorden van de kerk. Daar is de nieu we school geprojecteerd en zullen een aantal bejaardenwoningen worden ge bouwd. B. en w. hebben thans overeen stemming bereikt en stellen de raad de aankoop voor. De onderhandelingen verliepen enigs zins moeizaam, omdat het bezit van deze grond voor de heer Cnossen van veel betekenis is. Van het weinige di rect bij de boerderij liggende en kwa litatief het beste land zal hij dan nu ongeveer 2100 m2 moeten af staan. •f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1