S.LS. kocht zeildoek voor skutsjes Chr. geref. kerk heeft goed orgel II Over enkele jaren soort „Groot -W ymbritseradeel’ L IJLST WYMBRITSERADEEL lllll iïjjl Mh h 1 or r Mooie klanken tot Gods eer Jongerenmis met ritmische muziek in stampvolle r.k. kerk Aantrekkelijkheid van 7 gebied speelt rol in ontwikkeling en van gg lil Het wegdek van de Oosterdijk ll Bromfietser reed tegen muur Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, iliO i ft n 123e jaargang nr 13 Maandag 12 februari DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD OM en Tjitte Brouwer schipper op de Gerben van Manen i i k 1968 Auto reed achteruit de gracht in Fü i: Hi „Harmonie” concerteerde in Bonifaciushuis Jongelui uit Bolsward bij Folsgare met auto over de kop Ingebroken in benzine station Hf} Sneeker Nieuwsblad is een aecotnbtneerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en - n - J fa* ■yi MM KINDERBOERDERIJ DIENSTEN AANTREKKEN i j.l. in een speciale dienst officieel in gebruik genomen. on 3'-' 1 l De dienst is uitstekend geslaagd. De kerk was stampvol. Jongeren, en ook ouderen, waren zelfs van buiten de stad gekomen. De bedoeling is de jon geren in deze missen een gerichte eucharistieviering, aangepast aan hun eigen interesses, te geven. Ook in an dere plaatsen worden dit soort diensten de laatste tijd wel gehouden. Ze vallen kennelijk wel in de smaak bij de jeugd, gezien de belangstelling. Gisteravond trad de groep op in ho tel Hanenburg, waar een bal werd ge houden. van ons welkom Rumpt anderen. Lemmer bestelde doek voor een fok. TJITTE BROUWER SCHIPPER OP HEERENVEENSTER SKÜTSJE SNEEKER NIEUWSBLAD V ersemj nt MAAN D AGS ïD DONDERDAGS .vantooi voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Redacteur fi A de Boer Telefoon 4091 x OLIEVLEKTHEORIE Dan de industriële ontwikkeling van Sneek en de Zuidwesthoek. Burgemees ter Rasterhoff meende, dat deze niet los kan worden gezien van die in Fries land, Nederland, Europa. De heer Mar seille hield een uitvoerig betoog over de verschillende manieren om een ach tergebleven gebied te ontwikkelen. Daarbij vergeleek hij de Zuidwesthoek met Gelderland. Naar zijn mening moest men proberen de activiteiten van de randstad naar hier te krijgen. M.a.w. de randstad moet zich uitbreiden naar het noorden, als een olievlek. Dit noemt men dan ook de olievlektheorie. Goede wegen zijn daarbij primair. De heer Hemmes stond wat sceptisch te genover deze theorie. Waarom lukt het dan in de Kop van Noord-Holland niet, waar men veel dichter bij de randstad is? Hij wees er even op, dat men op de Waddenzee-eilanden het hoogste ge middelde inkomen per hoofd heeft. Biedt de recreatie dan misschien toch meer perspectief? De heer Marseille betoogde, dat in De felle br.id die in de vroege ochtend van zondag 13 november 1966 woedde in de kerk van de christelijk gereformeerde gemeente aan de Wil- lemstraat had, zoals men zich zal herinneren, o.m. voor het orgel fatale ge volgen. Dit instrument dat zeer waarde vol 18e eeuws pijpwerk bevatte, ging toen in de vuurzee totaal ten onder. Na de ramp trof het energieke kerkbe stuur onmiddellijk maatregelen de geleden schade te herstellen. Het kerk gebouw onderging een ware metamorfose en werd onlangs voor de eredienst opnieuw in gebruik genomen. Het verloren gegane orgel moest door een ge heel nieuw instrument worden vervangen. Dit nieuwe orgel werd begin vo rige week opgeleverd door Pel’s orgel fabriek te Alkmaar en is donderdag Onze gemeentegrenzen knellen en daardoor worden we mede genoodzaakt flatbouw te plegen. Liever zou ik deze bouw alleen voor kantoren, banken en eventueel bejaardentehuizen (dan wel met lift) zien gebezigd, aldus wet houder J. R. Visser donderdagavond op de forumavond van de Sneker Be stuurders Bond in de foyer van Amicitia. We moeten dan ook in de toekomst naar grotere bestuurlijke eenheden. De hele Zuidwesthoek als zulk een een heid zie ik voorlopig nog niet, zo vervolgde hij, maar wel wat ik voorlopig zou willen noemen een soort Groot-Wymbritseradeel, met als stedelijke centra Sneek en Ijlst. We moeten naar een geheel nieuwe planologie toe. Behalve de heer Visser maakten van het forum, dat onder voorzitter schap stond van burgemeester Raster hoff, deel uit de heren T. Marseille van het ETIF, drs. P. Groot van de Stichting Sudergoa, ir. R. N. Hemmes, directeur Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, en dr. A. S. Wadman, conrec tor gymnasium. Namens de SBB werd de matig be zochte avond geopend door de heer M. Steegstra, die opmerkte, dat het wel eens goed is om de zaken dichtbij huis onder de loep te nemen. De eerste vra gensteller was het Sneker VVD-raads- lid Bosma (de Sneker raad was bijna in z’n geheel aanwezig). Deze kwam met een serie vragen over de struc turele werkloosheid, over een cultureel centrum, een verwarmd zwembad, het inschakelen van de burgerij. Hij herin nerde er aan, dat er in een halve eeuw een rechtbank, een kadaster en een middelbare technische school uit Sneek waren verdwenen. Op een vraag om ter bevordering van het toerisme meer attracties te scheppen waartoe de veemarkt zou kunnen worden ingeschakeld, ant woordde de heer Visser, dat dit bin nenkort in de raad aan de orde komt. Er werd de suggestie gedaan een kin derboerderij, zoals ook Leeuwarden die heeft, te stichten. De heer Wadman dacht, dat de mensen in de Zuidwest hoek daarvoor niet zoveel belangstel ling zouden hebben. Er zijn immers genoeg echte boerderijen. Voor de toe rist zou het misschien wel wat zijn. De heer Marseille, die vol lof was over de Leeuwarder boerderij, was van me ning, dat een stad een plaats moet hebben waar men met de kinderen heen kan gaan. Op een vraag of het niet tijd is om in Sneek een opvangcentrum voor kin deren van ongehuwde moeders te stich ten, antwoordde de heer Visser, dat naar zijn mening een dagverblijf voor geestelijk gehandicapten (mensen van de Pier de Boerstichting) urgenter is. Daarbij wordt reeds gedacht aan het Cruycebroedershof wanneer dit t.z.t. leeg komt. Gisteravond gaf de chr. muziekver eniging „Harmonie” een concert in het Bonifaciushuis, onder leiding van haar dirigent de heer H. Bakker. Begonnen werd met de „New Castle Hymne”. Dit nummer werd bijzonder mooi uitge voerd. Volgde een mars, enkele Oud hollandse liederen, enige koralen enz. Na de pauze nog een pittige mars, en kele populaire nummers, om te ein digen met een koraal, ’t Was een mooie avond, waarvan de aanwezigen wel hebben genoten. Vooral de populaire nummers vielen zeer in de smaak. Pastoor Rijpkema bedankte namens de moeder-overste, dirigent en uitvoeren den voor wat zij gebracht hadden en hoopte het Sneker muziekgezelschap, dat deze avond binnen concerteerde,- op een mooie rustige zomeravond ook eens buiten het gebouw te mogen begroeten. Met een spontaan „dat doen we zeker” nam het gezelschap afscheid. het Gooi, Utrecht en Gelderland het facet van het wonen een grote rol heeft gespeeld. Daarna kwam de industrie en de laatste tijd komen ook de rijksdien- sten. Conclusie: de aantrekkelijkheid van het gebied speelt inderdaad een rol in de economische ontwikkeling. Maar Gelderland ligt toch ook veel gunstiger, meende de voorzitter. De heer Groot vond de ontwikkeling van Groningen voor Friesland van veel be lang. In de nacht van vrijdag op zaterdag is een personenauto met drie inzitten den in de gracht langs de Verlengde Westersingel terechtgekomen. De drie jongelui kwamen er met natte voeten af doordat de auto half op een praam terecht kwam. Het ongeval gebeurde nadat op de wonderbrug de motor was afgeslagen. De bestuurder, de 24-jarige P.L., wilde achteruit de Verl. Wester singel oprijden, maar vergat daarbij op tijd het stuur om te draaien. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrak! handelsadvertenties Lager. Abonnementsprijs f 4,— per half jaar. Franko per oost f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. SAMENWERKING De heer Groot noemde op een vraag naar de activiteiten van Sudergoa na het tot stand komen van de nieuwe gemeenschappelijke regeling enkele concrete voorbeelden van samenwer king tussen de gemeenten: het samen aanstellen van een streekarchivaris, een regionale raad voor jeugdwerk, re- creatieobjecten enz. Hoe is het met de woonvoorzieningen in de Zuidwesthoek? De heer Hemmes meende, dat men ervoor moest oppas sen, dat er teveel hoogbouw komt in ’t noorden. De ontsluiting van het me rengebied werd van groot belang ge acht, evenals verbetering van de outil lage. Het woord „leefbaarheid” viel. Welke regionale functies moet Sneek vervul len? De heer Groot somde een aantal belangrijke zaken op voor een verzor gingscentrum voor 80- a 90.000 mensen: een hoofdkantoor voor sociale en hy giënische diensten (ook maatschappe lijk werk); een bibliotheek met boe kendepot; een overdekt zwembad (er zou zelfs plaats zijn voor twee open- lucht-zwembaden), een stadion met vijf- a tienduizend zitplaatsen (met daarbij een sintelbaan), een sociale werkplaats, een tentoonstellingsruimte en een eigen theaterbureau. Hoewel de heer Groot verzekerde, dat hij na on derzoekingen tot dit rijtje van wensen was gekomen, hoorde de zaal ’t met ge mengde gevoelens aan. De burgemees ter vond, dat de heer Groot t.a.v. en kele zaken het paard achter de wagen spande, omdat ze er reeds zijn. VOORUIT, MAAR HOE? Uit de zaal kwam iemand naar vo ren, die uiting gaf aan zijn teleurstel ling, dat er deze avond meer over Sneek dan over de Zuidwesthoek als geheel was gesproken. Is er in dit ge bied plaats voor industrie, ja of nee? Als de agrarische industrie afneemt hoe kan men dan de Zuidwesthoek vooruit brengen? Als iemand ergens industrie wil ves tigen is er niemand die hem tegen houdt, merkte de heer Groot heel nuchter op. De voorzitter wees er op, dat een belangrijk deel van alles wat er gebeurt door de bevolking zelf moet worden opgebracht. Tjitte Brouwer wordt de opvolger van Siep van Terwisga, die vele ja ren het helmbout van de Gerben van Manen heeft gehanteerd en met dit skütsje vele suksessen heeft geboekt. De heer Brouwer heeft een grote er varing in het wedstrijdzeilen met skutsjes. Hij was o.m. fokkenist bij Ulbe Zwaga tijdens diens kampioens jaren, behoorde later tot de beman ning van het Philips skütsje en was de laatste jaren fokkenist op het Wouds- ender skütsje van Klaas van dei Meu- len. Echo-fantasie van J. P. Sweelinck en drie koraalvoorspelen van resp. Joh. Pachelbel, een Anonymus en J. G. Walther ten gehore. Na samenzang psalm 89 7 en 8 zong het chr. geref. koor onder leiding van de heer Van Netten twee liederen. De heer Fedde- ma vervolgde met een drietal bewer kingen van duitse kerkliederen van Hans Fr. Micheelsen en besloot met Partita over het paaslied „Halleluja, de blijde toon” van Piet Post. Het koor zong tenslotte nog twee liederen, waar na de predikant zijn dank betuigde voor de belangstelling en het medele ven. Het orgel is, nu ingespeeld aldus spr. en we hebben gehoord hoe het klinkt. Spr. hoopte dikwijls van het orgelspel te mogen genieten, niet alleen tijdens, maar ook voor en na de dien sten. Een concertorgel hebben we niet gekregen, maar een beetje concerteren mag er zijn. Na hét gebed werd de dienst besloten met het zingen van Psalm 150. Het nieuwe orgel heeft twee manu alen en pedaal en tien sprekende re gisters. Het is gebouwd volgens het me chanische sleepladesysteem en staat opgesteld op een nieuw orgelbalcon bo ven de ingong der kerk. De dispositie luidt: hoofdmanuaal: Prestant 8’, Roer fluit 8’, Octaaf 4'. Sexquialter 2 2/3’ en 1 3/5’, Mixtuur 5 sterk; borstwerk:. Holpijp 8’, Fluit 4’, Prestant 2’, Lari- got 1 1/3’, Tremulant; pedaal: Subbas 16'. Koppels: HW aan Ped.; BW aan Ped.; BW aan HW. Op de borstwerk- lade werd ruimte gereserveerd voor een eventueel later te plaatsen tong werk Dulc’-an 8’. Het orgel- is ge construeerd in zgn. werk-opbouw, het pijpwerk van elk der „werken” is in een aparte klankkas ondergebracht, achter de in het front op'gestelde pijpen dat van het hoofdwerk. De 30 pedaal- pijpen vonden een plaats in de hoofd- werkkas. Het totaal aantal pijpen be draagt 766, waarvan 37 prestaptpijpen (vanaf Fis gr. octaaf) in het front. Het borstwerk heeft geen frontpijpen. Een voudig r~-‘? .verk vult de ruimten bo ven de frontpijpep. De klavierbak be vindt zich aan de voorzijde onder het borstwerk. de registertrekkers in ver- 'icale opstelling terweerszijden van de manualen. De klank’ van het hoofdwerk is opgebouwd vanuit de Prestant 8’. Dit register vormt met Oc’aaf 4’ en Mix tuur het zgn. plenum. D.e .kern van het borstwerk is de Prestant 2’. He; pedaal is met slechts één register (te) zwak bezet. Bijna steeds zal dit voetklavier aan één der manualen moeten worden gekoppeld. De orgelklank is voor deze ruimte tamelijk agressief en opdringe rig. In de loop der jaren zal naar ver wacht, mag worden het klankgevende materiaal veredelen, zodat de klank grotere volheid krijgt bij gelijktijdig afnemende scherpte. De dispositie voor de manualen in logisch opgezet met grond- en vuist ommen en biedt de be speler vele mogelijkheden. De inven taris van de gerestaureerde kerk der chr. geref. gemeente werd met een goed orgel gecompleteerd. De heer Marseille wees erop, dat het probleem van de werkloosheid moei lijk is. Tot nu toe was het gemakke- lijiker industrie aan te trekken dan rijksdiensten, omdat de laatste sterk geconcentreerd zijn in het westen. De heer Wadman meende, dat er al geruime tijd wordt gedacht over een cultureel centrum in Sneek. Er zou spoedig een studiecommissie aan het werk moeten, maar dan wel in over leg met de directie van Amicitia. De burgemeester vertelde dat de Sneker raad al eerder dan die van Heerenveen (waar een verwarmd zwembad is) had besloten tot de bouw van een instructiebad. Maar in tegen stelling tot Heerenveen was Sneek tot nu toe niet in aanmerking gekomen om dit als aanvullend werk uit te la ten voeren. De heer Groot gaf voorbeelden van inschakeling van de burgerij in het be stuur uit andere plaatsen. Eventueel zou Sudergoa kunnen bemiddelen. De heer Hemmes dacht, dat wat binnen de stadskern gebeurt de mensen het meest interesseert. De heer Visser pleitte voor het aanstellen van een contactpersoon, een „sociaal raadsman” of ombudsman. Zou dit niet wat zijn voor de hele Zuidwesthoek? Zaterdagmiddag omstreeks half zes is op rijksweg 43 onder Folsgare een Renault personenauto met vier inzit tenden over de kop geslagen. De be stuurder, de jeugdige J.A.G. uit Bols ward, en diens vriend J.M.S., even eens uit die stad, werden gewond. Het gebeurde bij een inhaalmanoeu vre- De auto ging op een gegeven ogen blik slingeren en de bestuurder raakte de macht over het stuur kwijt. De wa gen sloeg een keer of vijf over de kop en kwam op z’n kop in de bermsloot terecht. S. werd eruit geslingerd en kwam in een weiland terecht. Hij had enkele ribben gekneusd en huidwon- den. Voor onderzoek is hij nog naar het ziekenhuis gebracht, maar zijn ver wondingen vielen wat mee, zodat hij naar huis kon worden gebracht. De bestuurder had slechts schaafwonden. Hij kon. evenals een paar meisjes, die meegelift waren, uit de vólkomen ver nielde auto kruipen. De meisjes ble ven ongedeerd. De oorzaak van het slingeren van de auto is nog niet be kend. De politie heeft geen mankemen ten kunnen vinden. De leiding berustte bij de plaatselijke predikant ds. J. P. van den Boom gaard. De dienst werd begonnen met samenzang Psalm 124 1 en 2, gebed en schriftlezing Psalm 150. De predi kant heette daarna namens kc. Graad en commissie van beheer de gemeente leden en andere belangstellenden wel kom. Het kerkbestuur, aldus spr. is verheugd deze avond te mogen bele ven. Het kerkvolk kan het zonder orgel des zondags niet stellen. De gemeente is zeer op het orgel gesteld. Al meende de predikant te mogen constateren dat een goed instrument werd geleverd, hij wilde toch de dag niet voor de avond prijzen. Ec-’ speciaal woord van kregen de orgelmakers Van en Tichelaar, de organist Ar nold Feddema uit Murmerwoude, die belast was met de inspeling en de bei de organisten van de kerk. De heer Van Rumpt gaf een toelich ting op de constructie van het onder havige orgel. In duidelijke bewoordin gen legde hij de functie der verschil lende onderdelen uit. Hij demonstreer de de verschillende registers en klank combinaties. Voor de prettige samen werking dankte hij tenslotte de comm. van beheer. Namens deze commissie dankte de heer Van Hijum de orgel makers voor de snelle, levering. Het verheugde spr. het orgel onbezwaard aan de kerkeraad te kunnen overdra gen. Hij sprak de wens uit dit de mooie klanken van het instrument tot Gods eer in de kerkdienst mogen worden belui-té. d. Namensc de kerkeraad aanvaardde ds v. d. Boomgaard het orgel. Het verheugde spr. dit instrument te mogen hebben. Mede namens de kerkeraad dankte hij de beheerscommissie voor het vele werk, dat moest worden ver zet. De heer Feddema bracht hierna een In de r.k. kerk aan de Singel is gis teren voor de tweede keer een z.g. beatmis gehouden. De groep „The H’s”, drie broers en twee zusters Homan, uit Leeuwarden, verzorgde de ritmische muziek. Enkele melodieën van de ten gehore gebrachte liederen waren van één van deze muzikanten, de heer A. H. Homan jr. De mis werd gecelebreerd door ka pelaan J. Beeres, daarbij geassisteerd door twee meisjes en twee jongens, die ook lezingen en voorbede verzorgden. De liturgie was geheel afgestemd op de jeugd. Burgemeester en wethouders van Sneek hebben geantwoord op de- schriftelijke vragen van het raadslid A. Gerrits over de toestand van het wegdek van de Oosterdijk. In dit ant woord zeggen zij dat er onlangs door één der bewoners van de Oosterdijk een mondelinge klacht tot de dienst van gemeentewerken is gericht over enkele oneffenheden in het wegdek. Er waren op dat ogenblik geen gaten in het wegdek en herstel behoefde dan ook niet plaats te vinden. Wel zijn in 1967 en begin 1968 voor en na enkele gaten gedicht. Op de vraag van de heer Gerrits of het juist is dat sommige huizen grote scheuren vertonen, trappen verzakken, verlichtingsartikelen vernield worden, doordat het zware verkeer de Ooster dijk berijdt antv oorden b. en w. dat hun hiervan niets bekend is. Verder is het college op grond voornemens de Oosterdijk verder is het college op grond van verkeers-technische overwegingen niet voor het zware gemotoriseerde verkeer af te sluiten. Ook ligt het niet in hun voornemen om op korte termijn een volledige reconstructie van de Ooster dijk te bevorderen. Wel zal op het weg dek een zware oppervlaktebehandeling worden toegepast. Deze behandeling zal in de zomertijd en gedurende de avonduren moeten plaats hebben. De 19-jarige W. de V. is zaterdag middag met zijn bromfiets met grote snelheid op de hoek van de Klooster straat en de Kloos-terdwarsstraat uit de bocht geraakt en tegen een muur gebotst. Het gebeurde dicht bij zijn ouderlijk huis. Met een hersenschud ding en verwondingen aan zijn vingers is de jongeman naar het ziekenhuis gebracht. Hij mocht later naar huis terug. De bromfiets is beschadigd. In de afgelopen nacht is er ingebro ken in het benzinestation aan de Goe man Borgesiuslaan. Er wordt een be drag van ca. f 75 aan wisselgeld ver mist. De tot nu toe onbekende dader(s) heeft (hebben) zich toegang ver schaft door een raampje los te wrik ken. De politie heeft de zaak in derzoek. Iln De Sintrale Kommisje Skütsjesilen heeft een groot kwantum zeildoek be steld bij Zeildoekweverij Besouw te Goirle, daarmee gehoor gevende aan dc wensen van de schippers, die zich in de jaarvergadering bezorgd toonden over de tuigage van huil schepen in de toekomst. De fabricage van zwaardoek is een specialiteit van de firma Besouw en deskundige zijde verzekerde men dat het bestelde doek het beste is wat er momenteel te krijgen is. Vol gens afspraak hebben verschillende schippers al doek besteld bij de com missie, o.a. Lodewijk Mèe'er, Wouds- end, Heerenveen, Sneek en nog enkele

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1