Cadeaux en waarderende woorden twee werknemers voor J. BAANSTRA NAM NA 26 JAAR DIENST AFSCHEID VAN BRANDWEER ,De Laatste Eer’ had kritiek op gemeente bestuur, maar toonde toch goodwill van Feest bij Tromp Groothandel IJLST WY M BRITS E RA DEEL en Niet zo bedoeld 1 Sneker aannemer veronge lukt op rijksweg 43 onder Oppenhuizen ^tie 1 op 12 ook in Sneek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 123e jaargang nr 15 19 februari DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Altijd trouw medewerker geweest Geanimeerde ledenvergadering Ijlster begrafenisveren. 1968 Maandag Eén licht gewonde en drie totaal vernielde auto’s bij botsing in Jutrijp Brassband Euphonia kan nieuwe leden best gebruiken Jaarvergadering Vrouwen- c c ver. ..Bid en Werk” te Oudega (W.) Shelia, Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en 1 iF®1 99- DRUK JAAR achttienhonderd-en-zoveel- LEERMEESTER O 1 l In de afgelopen nacht is de 47-jarige heer Ulbe Douma, aannemer in Sneek dodelijk verongelukt op rijksweg 43 onder Oppenhuizen. De man reed al leen in zijn personenwagen en is ver moedelijk in de rechter berm geraakt en vervolgens bij zijn poging de auto weer op de weg te krijgen links van de weg tegen de betonnen brugleuning van de Leiensloot gebotst. Met het aanbieden van een prachtig schilderij werden de gevoelens van de collega’s op meer dan voldoende wijze vertolkt. u nog in dienst bent, in £oede gezond heid en in een prettige sfeer en ver standhouding uw taak mag beëindigen. De echtgenotes ontvingen zowel van direktie als van de collega’s een fraaie ruiker bloemen. Vrijdagavond werd op de jaarlijkse feestavond van de gemeentelijke brandweer van Sneek in restaurant „Piso” afscheid genomen van de heer J. Baanstra, die de pensioengerechtig de leeftijd, bij de brandweer is dit 60 jaar, heeft bereikt. Hij was waarne mend commandant. Als zijn opvolger werd benoemd de heer D. Dijkstra, die zijn functie van brandmeester overdoet aan de heer H. F. M. Ringnalda. Elk jaar houdt het korps van de ge meentelijke brandweer een feestavond. Op deze avonden worden dan de ver schillende bevorderingen bekendge maakt en meegedeeld wordt wie er vertrekken. Voordat er echter aan het feestelijke gedeelte wordt begonnen; wordt eerst het huishoudelijke gedeel te afgewerkt. „Ik ben in 1949 bij de brandweer ge komen en loop dus ook al een tijdje mee, maar ik heb altijd een prettige Advertentieprijs; 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad verten ties) lager. Abonnementsprijs t 4,— per half jaar. Franko per oost f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Verschijnt MAANDAGS 2D DONDERDAGS van tooi voor administratie en redaktie GEDEMPTE PUL 6 Telefoon 05150 - 300S Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 „GOUDEN’’ HOEKSTRA Voor de „gouden” Hoekstra was er van de collega's een sierlijke klok. De heer A. Flapper (die nog melding maakte van een binnengekomen tele gram van de heer Meinsma) overhan digde dit geschenk met een toepasselijk speech je. Na enkele oude herinnerin gen te hebben opgehaald roemde hij de trouw en de plichtsbetrachting van de jubilaris. De heer Hoekstra was een j en de zaak was, naast zijn gezin, alles voor hem. Wij SNEEKER NIEUWSBLAD Donderdagavond hield de „Laatste Eer” te Ijlst haar jaarvergadering in de grote zaal van het Mienskipshüs. Om 8 uur opende voorzitter C. Fran kena deze bijeenkomst en herinnerde er aan dat sterven en geboren worden beide altijd doorgaan. Waar de leden deze avond bijelkaar waren om de be langen van de begrafenisvereniging te bespreken, verheugde hij er zich toch over de vergadering te kunnen meede len dat kort voor het aanvangsuur in het gezin van de penningmeester, de heer Joh. Nijdam, een dochtertje was geboren! Deze ste inwoonster van IJlst werd met een applausje door de aanwezigen begroet. Verder was de voorzitter, evenals heel het bestuur, blij dat er belangstelling getoond werd door de leden. Hij raadde ieder aan alles te zeggen wat men op het hart had. Het bestuur had in het Raadslid A. Gerrits heeft ons verzekerd, dat hij met het gebruik van het woord tendentieus beslist geen ogenblik aan de pers heeft gedacht. Het sloeg op de activiteiten met betrekking tot de slechte toe stand van het wegdek van de Oos terdijk. Vorige week dinsdag noemde hij in de openbare raadsvergadering de publiciteit rond deze zaak tenden tieus. In onze krant van donderdag vroegen wij een nadere verklaring. De heer Gerrits verklaarde vrijdag tegen ons, dat. hï het niet zo heeft bedoeld. Het ging er hem alleen om de feiten met betrekking tot de Oosterdijk in een juist daglicht te stellen. Daarom stelde hij ook d? vragen aan het college van b. en w. Behalve over de slechte toestand van het wegdek was er ook ge klaagd over scheuren in de .auren van de huizen langs de Oosterdijk. Het raadslid heeft aan de bewoners gevraagd om een technisch rapport, waarin aangetoond zou moeten wor den dat deze scheuren zijn ontstaan door het zware wegverkeer. Dat rapport kon niet worden gegeven. Anders gezegd:, men heeft de be wering, dat de scheuren het gevolg zouden zijn van het verkeer, niet waar kunnen maken. Het ongeval gebeurde omstreeks twintig over twaalf. De wagen, een Opel, reed in de richting Sneek. Net over de brug over het Prinses Mar- grietkanaal is de bestuurder een an dere auto gepasseerd, waarna het on geluk zich voltrok. Hij werd uit de wa gen geslingerd en waarschijnlijk op slag gedood. De auto was totaal ver nield. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. In een zaak, waar zo vaak een jubi leum van een medewerker gevierd kan worden, moet het wel goed wer ken zijn. Dit is de voor de hand liggen de conclusie bij het kennisnemen van het feit, dat één van deze medewer kers, de heer J. L. Hoekstra, chef de bureau bij N.V. Tromp, 50 jaar geleden bij deze firma in dienst trad en een andere medewerker, de heer J. Wier sma, werkzaam geweest in het maga zijn, na een nog langere periode, defi nitief een streep zette onder zijn loop baan wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Feiten, die uiteraard aanleiding genoeg waren om in de intieme kring van direktie, fami lie en collega’s, even feestelijk te vie ren. Burgemeester Rasterhoff speldt de scheidende heer Baanstra de onderschei ding op de revers van de jas. De brandweer is het afgelopen jaar wel in actie geweest. De brandweerlie den hebben maar liefst 34 branden ge blust en viermaal geoefend, waarvan een paar maal met brandweerkorpsen uit de omgeving. Verder heeft men 14 keer hulp verleend. Onder hulp verle nen verstaat men bijv, het leegpom pen van een kelder enz. Voorts elke maand een oefening met persluchtcilin- ders. Deze cilinders worden gebruikt bij hevige rookontwikkeling. Ze wor den alleen door geselecteerden gedra gen. Het is verder wel een rustig jaar geweest, waarbij alleen de mijnenleg ger voor enig opzien zorgde. NIEUW MATERIAAL Het materiaal van de brandweer zal binnenkort aanzienlijk worden uitge breid. Besteld is namelijk een hoge- drukspuitauto met een tank van 800 1. Deze zal in april worden ontvangen. Volgende maand krijgt de brandweer een z.g. poederwagen. Deze heeft een capaciteit van 250 kg poeder. Nu kan de brandweer ook gasbrander; en bran den die zijn ontstaan bij ongelukken met tankwagens blussen. Verder krijgt men nog een vulapparaat om de pers luchtcilinders zelf te vullen. Na het huishoudelijke gedeelte kwa men de feestelijkheden aan de beurt. Doordat de burgemeester vrijdags al tijd in Groningen is, kwam deze niet eerder dan ongeveer half tien. 26 JAAR De heer Baanstra trad op 19 april 1941 op 34-jarige leeftijd in dienst van de brandweer. Zijn functie was toen adjunct-brandmeester. Hij heeft de moeilijke perioden van de brandweer, meegemaakt. „Ik denk hierbij aan de tijden vlak na de oorlog”, aldus de bur gemeester. Er was toen bijna geen ma teriaal voor de brandweer, omdat de bezetter bijna alles had meegenomen. Verder heeft de heer Baanstra de ver jonging van het korps meegemaakt. Het is wel een een unicum dat hij tot zijn pensioen volwaardig lid van de brandweer is geweest. ■Op 15 februari 1949 werd hij bevor derd tot brandmeester en op 15 mei 1957 werd hij waarnemend comman dant. Burgemeester Rasterhoff speldde hem een onderscheiding voor 26 jaar trouwe dienst op de borst. Mevrouw Baanstra kreeg van de burgemeester een prachtige mand met bloemen met een lint in de Sneker kleuren aange boden, omdat zij altijd voor haar man klaar stond. Dit gebeurde zaterdagmorgen in zaal Piso, waar ceremoniemeester A. Flap per het eerst het woord mocht verle nen aan de heer Alb. Tromp, direk- teur der n.v., die wel begrip toonde voor het feit, dat het tijdstip van deze feestelijke bijeenkomst een beetje on gelukkig viel in verband met de Olym pische Spelen, maar toch meende, dat de viering van dit jubileum en af scheid niet versteld kon worden. Im mers, precies vandaag, op de dag af, 50 jaar geleden trad de heer Hoekstra bij de firma Tromp in dienst. Hoewel hij toen zeker wel een humane pa troon kreeg, was het sociale klimaat in het algemeen in die tijd toch' minder gunstig dan nu. Wel was, door het klei ner aantal medewerkers het kontakt beter dan tegenwoordig, maar de di rektie zal al het mogelijke doen om ook nu, al is dan de kring zoveel groter geworden, nog meer persoonlijk kontakt met de medewerkers en hun gezinnen te krijgen dan reeds het ge val was. Vrijdagavond omstreeks 7 uur reed de heer J. G. R. uit Jutrijp met zijn Fiat 850 in de richting Sneek. Hij wil de in Jutrijp naar een familielid en stond voorgesorteerd op de rijksweg om naar links af te slaan. Hij heeft goed richting aangegeven. Toch heeft een achteropkomende bestuurder van een Opel, H. T. uit Sneek, dit zeker niet gezien. Deze reed met behoorlijke snelheid van achteren op de Fiat. Hier achter kwam nog een auto, een Mer cedes, bestuurd door P. J. van M. uit Hommerts. Deze kon niet meer zo gauw remmen en botste op de andere twee. De Opel kwam in de sloot te recht. Wonder boven wonder had alleen T. lichte verwondingen. Maar de materi ële schade was groot, de drie wagens werden totaal vernield. DANKWOORD De heer Wiersma dankte iedereen voor de goede woorden en geschenken. Er is een tijd van komen en een tijd van gaan, aldus de heer Wiersma, die verder met veel vreugde en voldoening op zijn loopbaan terugblikte. De nare dingen, die er natuurlijk ook zijn ge weest, moeten wij vergeten, maar de vele mooie en gelukkige momenten moeten wij vasthouden. Namens de heer Hoekstra tenslotte sprak diens oudste zoon woorden van dank aan direktie en collega’s. BIJ DE FOTO: Directeur A. Tromp wenst de heer Hoekstra geluk met zijn jubileum en overhandigt hem een gouden horloge. verstreken jaar trouw de vergaderin gen bezocht waartoe het was uitgeno digd en ook een vergadering in Leeu warden bijgewoond, die was belegd door het bestuur van het crematorium te Groningen. Wat het laatste onderwerp betreft bond de heer Frankena de leden op het hart, dat wie overgaat naar de crema tie, alleen maar verstandig zal doen tevens lid te blijven van de begrafenis vereniging. Hopend op een open ge sprek onderling gaf hij daarna het woord aan de heer W. Hooman-s, sek- retaris van de vereniging. De notulen van de jaarvergadering 1967 leverden geen gespreksstof en ook het jaarver slag was duidelijk en uitvoerig gesteld. Het bestuur, om maar iets te noemen uit het referaat, was dankbaar dat het nu beschikt over een automatisch zink- toestel en ook met de officiële benoe ming en aanvaarding van de heer M. Bergstra als 2e bode. Onder dankzeg ging aan de sekretartó voor het ver richte werk werd een en ander goed gekeurd en getekend. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer Joh. Nijdam, bleek dat de totale ontvangsten over 1967 be droegen f 4.820,05; de totale uitgaven f5.381,10. Verlies alzo f561,05. Daar tegenover stond nog een te ontvangen bedrag over ’67 groot f335,80, zodat het werkelijke verlies f 225,25 was. Dit verliescijfer was het gevolg van de aanschaffing van het zinktoestel en een daarbij gemaakt wagentje voor het verrijden, samen f 1.501,20. Dit is een éénmalige uitgaaf. Dat er dit jaar een klein tekort was, behoeft dus niet te verontrusten, meende de penningmees ter. Het algemene oordeel van bestuur en leden was dan ook, dat er nog geen reden is tot contributieverhoging. Het totale saldo van de vereniging is nog f8.484,72. Er waren in 1967 zestien keer dien sten gevraagd van de vereniging, waar van vier keer voor niet-leden. Na be antwoording van enkele vragen, ver klaarde de heer J. v. d. Zee als één der beide kascontroleurs, alles stipt in orde te hebben bevonden. De voorzitter bracht de heer Nijdam hartelijk dank voor zijn nauwkeurig beheer. In de kascommissie voor 1968 werd in de va cature J. Visser de heer J. Hijnberg benoemd. De bestuursverkiezing, aftredend de heer Nijdam en tevens herkiesbaar, vroeg niet veel tijd. Bij acclamatie werd de penningmeester herkozen. De uitkering aan de leden en de ont watering van het kerkhof gaven veel praatstof. Het bestuur stelde voor, me de gelet op de verhoogde tarieven van de begraafplaats, de uitkering aan de leden van f 220,te brengen op f 300,De vergadering kon zich heel goed verenigen met deze verhoging maar verschillende sprekers oefenden kritiek op de drastische verhoging, waartoe de raad had besloten aangaan de de prijs van een graf (van f 50,op f 250,en ’t begraafrecht (van f 30, op f 75. De voorzitter trachtte duidelijk te maken dat deze verhoging noodzakelijk De christelijke brassband „Eupho nia” van Oppenhuizen/Uitwellingerga hield donderdagavond de jaarlijkse uitvoering in het gebouw van de her vormde kerk te Oppenhuizen. Als feestleider trad de heer J. Bouwhuis op. Hij kon om goed acht uur een groot aantal belangstellenden (het gebouw was vol) welkom heten. De heer Bouwhuis had nog een speciale wens: dat het nu eens stil mocht zijn onder ’t spelen van de muziek. Het was gelukkig inderdaad iets beter dan het wel eens is geweest, maar toch waren er nog verscheidene jongeren, die hun mond niet konden houden. Euphonia bracht koraalmuziek, marsen en ouvertures ten gehore. Een en ander viel zeer in de smaak. Voor zitter Schraa sprak de wens uit, dat er jong bloed in Euphonia zou komen. Hij hoopte, dat verscheidene jongeren zich zouden opgeven als lid. Voor de drum band liggen 11 trommels renteloos te wachten in het gebouw. Moet dit zo? Er werd geantwoord: nee! Er meldden zich 14 personen aan voor de drumband en 3 voor het korps. Dat is nog te weinig. U kunt zich nog opge ven, aldus de voorzitter. Na de pauze werd het prachtige to neelstuk „De Reafin” opgevoerd door leden van de Kaatsvereniging Sneek. Het werd goed gespeeld en een woord van hulde komt de spelers dan ook toe. De aanwezigen kunnen op een mooie avond terugzien. samenwerking met de heer Baanstra gehad. Ik heb hem altijd gezien als mijn leermeester”, aldus de heer W. Slob, commandant. Hij heeft zijn oplei ding als het ware gehad bij de heer Baanstra. Van hem heeft hij de meeste dingen geleerd die er te leren zijn op het gebied van brandblussen. De hobby van de heer Baanstra is filmen. Hij heeft altijd al een film willen maken van een brand, maar doordat hij het zelf dan altijd te druk had, is daar nooit iets van gekomen. Nu hij echter gepensionneerd is, heeft hij hiervoor wel de tijd. Commandant Slob hoopte dan ook dat de heer Baan stra nog eens een film gaat maken van een brand en wenste hem verder een welverdiende rust toe in zijn pasge- kochte woning in de Johan de Witt- straat. Namens de gemeentelijke brand weer bood hij een ligstoel aan. Mevr. Baanstra kreeg een bloemstuk. De opvolger van de heer Baanstra, de heer Dijkstra, sprak ook van de al tijd prettige samenwerking en hoopte dat hij van een welverdiende rust mocht genieten. Omdat de heer en mevrouw Baanstra nu voor het eerst een tuin hebben bij hun huis, kreeg mevr. Baanstra namens de personeels vereniging van de brandweer een handleiding voor de tuin aangeboden en de heer Baanstra kreeg nog een lig stoel. Voor al deze prachtige cadeaus brachten de heer en mevrouw Baan stra de gulle gevers hartelijk dank. De heer H. F. M. Ringnalda werd be vorderd tot brandmeester. Bij het ge slacht Ringnalda schijnt de brandweer een grote plaats in te nemen, want hij is de derde in dit geslacht, die dienst doet bij de brandweer. Als leuke at tentie bood de brandverzekeringsmaat- schappij „De Sneeker Onderlinge” alle aanwezige dames een flinke doos bon bons aan. De worsten voor het kienen, dat na de feestelijkheden gespeeld werd, werden aangeboden door de plaatselijke afdeling van de BB. Om ongeveer één uur kon de heer Slob de avond sluiten met een woord van dank aan de aanwezigen. OUDE GARDE Spreker bracht verder hulde aan de was gezien de ongunstige uitkomsten van de exploitatie van de begraafplaats. Deze negatieve uitkomst, die al jaren geduurd heeft, kon niet langer gehand haafd blijven. De heren waren echter direkt niet tevreden gesteld. De heer Kuipers wilde een motie van afkeuring indienen bij de raad, maar de heer Rei- nalda zei dat dit mosterd na de maal tijd was en allengs kwam de rust te rug in de gemoederen. Dit duurde echter niet lang. Want toen de voorzitter de ontwatering van het kerkhof in discussie bracht en daarbij vertelde dat dit een bedrag van f 1600,— zou gaan kosten en de ge meente bereid was de helft hiervan te betalen als ook de begrafenisvereni ging de helft voor haar rekening nam, was het de heer E. Westerdijk, die in krasse bewoordingen de gemeente aan viel. Er werd uit de doeken gedaan hoe voorheen de toestand rond het kerkhof was en de gemeente destijds deze en die wijk had gedempt. Zij moet ook maar zorgen dat het weer in orde komt. De heer Westerdijk stond in deze mening niet alleen. De voorzitter antwoordde dat de ge meente krap in de middelen zit en hij vreesde dat er niet veel tot stand zou komen als deze tegemoetkoming uit bleef. Pas na een lang gesprek kwam de heer H. Zijlstra met een enigszins diaconaal voorstel: we moeten in dezen, zo zei hij, onze goodwill tonen en als de gemeente er het geld niet voor heeft, zeggen tegen de heren: hier hebt u f 1600,van ons, tegen een rente van 6% en een looptijd van 4 of 5 jaar. Dit viel in goede aarde bij de ver schillende sprekers. Ziende op de klok ging de voorzitter haastig over naar dp rondvraag. Het eerste punt was: moe ten we onze nieuwe aanschaf van ver leden jaar, waarde ruim f 1500,ook laten verzekeren? Antwoord: ja. Het volgende: zijn er jongere dragers be schikbaar? En is de beloning voldoende om de mensen uit hun werk te halen? Na over en weer praten kwam het voorstel de dragers een vergoeding te schenken groot f 12.50 per keer. De heer U. Bergstra, Buséstraat, stelde zich voor deze funktie beschikbaar. Vorige week kwam de Hervormde Vrouwen Vereniging Bid en Werk” te Oudega-W bijeen voor het houden van haar jaarvergadering. De presidente mevr. Postma liet zingen Gez. 207 en opende de bijeenkomst met gebed. Hierna sprak zij een kort welkomst woord tot de aanwezige dames. Na het lezen van enkele schriftge deelten en het zingen van enkele lie deren, werd een gedeelte voorgelezen uit het boekje van ds. Diekenhof. Uit de jaarverslagen van de secreta resse en peningmeesteresse bleek dat er een klein batig saldo in kas is. Het tweede gedeelte van de avond werd gevuld met allerlei spelletjes, die de stemming er aardig in brachten. De dames werden in drie groepen verdeeld en gingen toen een reisje maken. Al zoekende door het gebouw belandde men soms in verschillende hoeken van ons land. De Martinitoren en De Dom werden bezocht en zelfs de Metro in Rotterdam. Als. welkom thuis voor de mannen kreeg iedere deelneemster een lollie mee naar huis. Verder was er nog hersengymnastiek, het raden van plaatsnamen, en vragen op rijm. De dames werden goed aan het denken gezet. Onder dit alles door werd een kopje koffie gedronken, met de nodige tractaties. die door de leden zelf verzorgd waren. Aan het slot van de avond werd nog een gedicht voor gelezen „Het lied van de kinderen” waarna dé presidente deze zeer gezellige avond sloot met dankgebed, nadat nog was gezongen gezang 225. Vanavond om twintig over acht zal er voor de t.v. een grote actie zijn ten bate van het geestelijk en lichamelijk gehandicapte kind. Ook het Sneker postkantoor is ingeschakeld bij deze actie. Er zal een t.v.-toestel worden opgesteld, zodat de mensen, die er hun gaven komen brengen en zij die 1. t geld in ontvangst nemen het verloop van de actie kunnen volgen. „oude garde” die in zo’n hoge mate aan de uitbreiding en grote bloei van de firma heeft meegewerkt, waarbij hij zijn woorden vergezeld liet gaan van een enveloppé met inhoud voor de heer Wiersma en een gouden horloge voor de heer Hoekstra. „U bent bei den een voorbeeld geweest voor de anderen”. Met deze woorden had de heer Tromp zijn toespraak besloten en deze woorden bleken ook het „leitmo tiv” voor de volgende sprekers te zijn. De heer M. v. d. Veen, die zich spe ciaal tot de heer Wiersma richtte, bracht de dank over van alle collega’s, waarbij hij nog wees op de aktiviteiten échte Pietje Secuur van de scheidende functionaris op i1.., kerkelijk terrein en in da vakbeweging, hopen, aldus spreker, dat u, zolang B

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1