Dr. Donkersloot gaat jaar naar Ethiopië Volle melk van boerderij direct aan consument IJLST WYM BRITS ER A DEEL Waterpoort - krabbels AGENDA J n» A LA en van t. In toekomst drastische verandering zuivelpolitiek ij NA KERSTREDE KONINGIN VASTBESLOTEN 9 G 50 10 50 50 Betonauto nam Pand Leeuwenburg 6 wordt showroom brugleuning mee in Osingahuizen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Interessante dag over weidebedrijf en rundveefokkerij in Zuidwest-Friesland 123e jaargang nr 18 9 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 8 25 05 Nieuw bedrijf in Sneek Donderdag 29 febr. 1968 Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en IpA A 5 0- k. gefinancierd Gisteravond het S'1 50 75 et ct V erschij nt MAAN DAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktle GEDEMPTE PUL 6 Telefoon 05150 3005 Redacteur H_ A de Boer telefoon 4091 gemeentewerken dezelfde avond nog provisorisch hersteld. Tegen de chauf feur is proces-verbaal opgemaakt. le >m- ien ke- ik eft. ik nds •in wel he lle er :de- rees nks ita- dat ge- Ik uw, de ka- end iS ja- be- rijf, uit ren, me spel niet ;ro- te lere dat icht mol ens eer ar Ui ste en' n- tal r- P- af e- in s- g- •rs de n- Advertentieprfjs: 15 cent per mm. By kontrakt handelsadvertenties Lager. Abonnementsprijs f 4,— per half jaar. Franko per oost f6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Het kwam eigenlijk door een advertentie, die ik had gelezen, vertelde ons dr. T. A. Donkersloot. Ik heb er een poos mee omgelopen, niet we tende wat te doen. Maar toen ik de woorden van hare majesteit de ko ningin had gehoord, die in haar kerstrede opriep tot daden, was ik be sloten: ik doe het. Dr. Donkersloot gaat als 63-jarige, na een rusteloos en arbeidzaam leven, dat verre van gemakkelijk is geweest, een jaar en misschien wel langer als arts naar Ethiopië. wordt het verschil tussen de prijs die de boer ontvangt en de prijs die de consument betaalt groter (bij levering melk aan fabriek). ECONOMISCH Als. voornaamste kenmerken van het economisch klimaat, dat het weidebe- drijf in de komende jaren zal aantref fen, noemde de heer Dijkstra: Algemene welvaart blijft vrij sta biel (in ieder geval geen crisistoestan den) met een stabiele koopkrachtige vraag naar landbouwprodukten. Door overproduktie in de landbouw sector blijft overheidsingrijpen nodig. De landbouwprijzen worden door de EEG vastgesteld op laag niveau. Men is zeer bevreesd voor aanmoediging van de produktie door prijzen op een beter winstgevend niveau. De richtprijzen worden echter altijd vastgesteld voor gemiddelde kwaliteiten. Voor zeer goe de kwaliteiten kunnen zeer goede prij zen worden gemaakt. De lonen zullen blijven stijgen. De grondprijzen blijven hoog. Meststoffen en veevoer zullen waar schijnlijk niet in prijs stijgen. De loonstijgingen verhogen ook de marges in de industriële be- en verwer kingsbedrijven. Mengvoer wordt duur der t.o.v. de grondstoffen. Bij de melk Ik heb altijd met veel genoegen ge werkt in het Sneker ziekenhuis en ik had alle vertrouwen in het bestuur. Dat was naar mijn idee wel eens wat te bang, dat er hier een christelijk zie kenhuis zou komen. Daardoor was men als het ware geremd, ’k Heb in veel ziekenhuizen gewerkt, maar zo goed als hier vind je het eigenlijk nergens. De dokter verklaarde zelf liever één dan twee ziekenhuizen te hebben, al was het alleen maar uit praktische overwegingen. Er zou tijd verloren gaan als de chirurgen, die in beide ziekenhuizen zouden moeten opereren, van het ene naar het andere moesten. Overigens heeft hij er nooit in geloofd, dat er in Sneek nog een ziekenhuis bij zou komen. vlak voor de brug was geslipt. Eerst raakte de auto een betonpaaltje van de afsluitboom en vervolgens werd de brugleuning over een afstand van 19 m meegenomen. De ijzeren leuning drong dwars door de cabine, enkele centimeters langs de bestuurder. Met de voorwielen tegen een lichtmast kwam de wagen tot stilstand op het bruggehoofd, half boven het water van de Wijde Wymerts. Het verkeer onder vond lange tijd hinder van de ravage. Met veel moeite lukte het de vracht- Tot 9 maart Tentoonstelling schilde rijen, aquarellen en grafiek van Jeanne Bieruma-Oosting in het Fries Scheepvaartmuseum, Kleinzand. Ge opend maandags t.e.m. zaterdags 10-12 en 13.30-17 uur. Zondags ge sloten. Vrijdag 1 maart Vergadering „Vogel wacht Oppenhuizen c.a.” in café De Jager te Uitwellingerga. Aanvang ’s avonds half acht. Zaterdag 3 maart Voetbalwedstrijd ONS I-ACV I. Terrein Sportpark. Aanvang ’s middags 3 uur. Dinsdag 5 maart Concert Frysk Orkest in Amicitia. Aanvang 20.00 uur. Tiisdei 26 en woansdei 27 maert Utfierings Krite Snits mei „De ein komt yn ’e nacht” yn Amicitia. Proces-verbaal wegens lokaalvredebreuk Tegen de jeugdige Snekers J.T., H. van D., J. van D en P.B. is door de ge meentepolitie proces-verbaal opge maakt ter zake van lokaalvredebreuk. Het viertal vzeigerde zondagnacht, na ruzie te hebben gemaakt, zich te ver wijderen uit Amicitia, toen ze daar toe door de directie werden gelast. Het pand Leeuwenburg 6, waarin vroeger de Velo Mij was gevestigd en dat al een paar jaar leeg staat - een „steen des aanstoots” - is verkocht aan aannemings- en handelsmaatschappij Bocreana C.V. Het wordt bestemd voor verkoop- en showruimte van zonwerin gen, caravans, tenten, boten en alle campingbenodigdheden en aanverwan te artikelen. Bocreana, een nog heel jong bedrijf de vennootschap werd in januari j.l. gesticht heeft het voormalige café gekocht door bemiddeling van make laarskantoor Bos en Wind aan de Wes- tersingel. Behalve het aannemingsbe drijf, dat vlakbij Leeuwarden is ge vestigd, beschikt de maatschappij ook al over het bedrijfspand Kleinzand 83. Daar vindt de eigen fabricage plaats vap zonwering, zowel voor binnen als voor buiten, en tenten. Ook worden hier reparaties verricht aan tenten en zeildoek voor dekkleden. Met eigen personeel zal het pand Leeuwenburg 6 worden gemoderni seerd. Men hoopt daarmee eind maart gereed te zijn en het in gebruik te ne men. Op het ogenblik werken er in to taal acht man bij Bocreana. De zaak zal vrij groot worden opgezet in het pand, dat zich met een oppervlakte van zo’n 500 m2 uitstekend voor dit doel leent. Dat zal tot gevolg hebben, dat er personeel moet worden aangetrokken. Zo kan het nieuwe bedrijf een zij het bescheiden bijdrage leveren tot i de werkgelegenheid. aansluiting aan de Hemdijk Door de toenemende intensi- wordt verbeterd. Het werk vering van het verkeer zal bijna wordt in opdracht van Rijks- geheel rijksweg 43 vierbaans waterstaat uitgevoerd door aan- worden gemaakt. Bij kruisingen nemingsbedrijf M. van der Wal worden zoveel mogelijk viaduc- jr. N.V. te Lemmer. Het wordt ten aangelegd. Alleen al op het geen vierbaanssplitsingdat zou traject Nijland-Kop Afsluitdijk, weinig zin hebben. Men mag im- een afstand van ruim 13 km,zul- mers ter plaatse toch niet harder len zeven ongelijkvloerse krui- dan 50 km/u rijden. Voor de singen worden aangelegd. ONTWIKKELINGSHULP Wat gaat hij in Ethiopië doen? In hoofdzaak weer gynecologie (vrouwen- TWEE SPECIALISMEN Dr. Donkersloot kwam in 1935 in onze stad. Hij is afkomstig van Over- schie. Ik ben de zevende generatie in de familie, die arts is geworden, ver telde hij. Hij volgde aanvankelijk zijn vader op als huisarts in Overschie. Maar hij wilde meer. Als scheepsarts voer hij de wereld rond. Hij vertelt het allemaal zonder opsmuk, zeer beschei den. Later was hij verbonden aan de chirurgie te Rotterdam. Hij studeerde toen gynecologie en chirurgie, in Lei den, en slaagde voor beide specialis men. Dat is in deze tijd niet meer mogelijk. In Sneek deed hij de moder ne narcose erbij. Hij promoveerde in 1956 op een proefschrift over „insu- loom”. De eerste tijd in de Waterpoortstad was moeilijk. Dr. Donkersloot werkte een tijd met dokter Kingma samen en daarna een jaar alleen. Hij herinnert zich hoe er in de oorlog wel mensen verborgen werden gehouden in het zie kenhuis. Ook onderhield hij relaties met de ondergrondse. Eens vroeg hij via deze relaties om vaccin voor typhus uit Engeland. Voor 10.000 mensen. Het kwam inderdaad, in verpakking met Engelse etiketten. En dat was gevaar lijk. Dus werden eerst alle etiketten verwijderd. Pas later werd de dokter gewaar, dat het Engelse woord „ty phus” in het Nederlands vlektyphus betekent. Gelukkig heeft deze vergis sing geen gevolgen gehad. Een belangrijk aantal jaren van zijn leven heeft dr. Donkersloot geleden aan een vreemde ziekte. Niemand wist aanvankelijk wat het was en het ging hem steeds slechter. Op het laatst had den de behandelende specialisten de hoop op herstel haast opgegeven, toen ineens de oorzaak werd ontdekt. Hij is weer helemaal opgeknapt. Ook in Harlingen heeft dr. Donker sloot gewerkt. De praktijk die hij daar had moest hij in de oorlog opgeven. In alle ziekenhuizen waar hij werkte heeft hij dat met plezier gedaan. Van overal vandaan ontvangt hij nog steeds brie ven. De chirurg in actie. Dr. Donkersloot (links) had een hekel aan het kapje op z’n hoofd. Daarom bespoot hij zijn haar van tevoren met lak, zoals de dames dat bij de kapper laten doen. Het was volgens hem even hygiënisch als het hoofddeksel, dat de andere chirurgen dragen. Hij werkt hier samen met wij len dokter Simon. Geheel rechts zus ter Erengarda en tussen de beide artsen zuster Vogelenzang, beiden al niet meer aan het Sneker ziekenhuis, waar de foto werd genomen. de werkzaamheden, nodig voor Een flink aantal deelnemers aan de L.EJ.-boekhouding in het landbouw- consulentschap Zuidwest-Friesland alsmede de besturen van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting hebben gisteren in de grote zaal van Hanenburg een interessante dag gehad, ’s Morgens hield ir. H. Dijkstra, hoofd afd. Be- drijfsonderzoek Landbouw van het L.E.I. te Den Haag, een inleiding over de toekomst van het weidebedrijf in Zuidwest-Friesland. ’s Middags hield prof. Tj. Steginga, hoogleraar te Wageningen, een causerie over aspecten van de rundveefokkerij in Friesland. De dag werd geopend door de heer A. N. Osinga. Deze wees er op, dat het gaat om de vraag hoe de bedrijven zo rationeel mogelijk kunnen werken. Dat de tijden veranderen, blijkt wel uit de opvattingen van dr. S. Mansholt, die een jaar of tien geleden een voorstan der was van het gezinsbedrijf. Nu heeft hij gezegd het gezin belangrijker te achten dan het bedrijf. Een éénmans- bedrijf wordt in de praktijk niet lan ger mogelijk geacht. De studie van de ondernemingsvorm blijft volgens de heer Osinga belangrijk. Daarbij is het van belang om rekening te houden met produktiviteit, arbeidsvreugde, ge zondheid van de veestapel, rentabiliteit enz. Deze vragen komen op ons af. Het is een eis van de tijd om maatregelen te treffen om te voorkomen dat de mensen beu worden van het bedrijf. Nóg een probleem is de afzet van de produkten. Ir. Dijkstra vertelde in Oost-Duits- land bedrijven te hebben gezien met 500 of meer koeien. Hij is er geen voor stander van. Het wordt een soort fa briek, terwijl je toch hebt te maken met levend materiaal. arts) en chirurgie. Zijn vrouw, die vroeger operatiezuster is geweest, zal de operatiekamer in het ziekenhuis daar „runnen”. Zij kan ook narcose ge ven. ,,’t Zal waarachtig wel gaan”, zegt hij. Dr. Donkersloot gaat onder auspiciën van een Ethiopisch-Nederlandse ge zondheidsorganisatie. Het is een vorm van ontwikkelingshulp. Hij is idealist. Zelf zegt hij het zo: „Ik heb het veer tig jaar moeilijk gehad met mezelf, door mijn ziekte, nu kan ik nog wat voor een ander doen”. Het Rasdesta-hospitaal in Jimma, ge legen in een bergachtige streek van Ethiopië, waar een fijn klimaat heerst, is vrij groot. De afdeling van dr. Don kersloot telt ruim 80 bedden. Daar zal heel wat werk in gaan zitten. In de buurt zitten nog een paar Nederlan ders. De dokter, die een verwoed jager is, verheugt zich reeds op jachtpartijen, ’t Lijkt allemaal erg plezierig. Maar toch ga ik beslist niet omdat ik het land heb aan Sneek, verklaarde hij. Ik heb goede herinneringen aan de samenwerking vooral met dokter Si mon en ook met de jongere chirurgen heb ik vruchtbaar samengewerkt. Vandaag zijn de heer en mevrouw Donkersloot vertrokken. Eerst naar Addis Abbeba, waar hij namens de Sneker Rotaryclub een vlaggetje aan de Rotaryclub aldaar zal overhandigen. aven vuurvij i uaoor is men jietsers worat ae oversieeic over begonnen met de voorbereiden- de rijksweg door deze splitsing ook veiliger. Het ligt in de be de toekomstige baansplitsing in doeling dat het werk eind juli, rijksweg 43 en de aansluiting met de bouwvakvakantie, klaar van de noordelijke ringweg zal zijn. (Worp Tjaardastraat). Ook de aan de Hemdijk verbeterd. Het van SNEEKER NIEUWSBLAD Een vrachtauto van „Friesland-Be- ton”, bestuurd door H.S. uit Hommerts, veroorzaakte maandagavond omstreeks elf uur ernstige schade aan de brug leuning te Osingahuizen. Ook de auto werd zwaar beschadigd, doch de chauf- wagen weg te halen. De_leumng is door feur kreeg geen letsel. De man verklaarde later, dat hij POLITIEK Er komt waarschijnlijk een drasti sche verandering in de zuivelpolitiek. De EEG-Commissie stelt voor: 1. vervallen van de leveringsplicht van melk aan fabriek; 2. aanmoediging levering consumptie- melk direct van de boerderij aan de consument; 3. vervallen plicht tot standaardisatie van de melk; 4. in de handel brengen van meer soor ten consumptiemelk, nl.: rauwe melk (volle), gepasteuriseerde melk met 3,5% vet of meer en met 1,5-1,8% vet, gepasteuriseerde afgeroomde melk en karnemelk (gepasteuriseerd); 5. speciale eisen aan gezondheidstoe stand vee en bedrijfsinrichting op de boerderij bij levering consumptiemelk door boer aan consument, handelaar of fabriek. Alleen le klasse melk mag door de fabrieken als consumptiemelk worden afgeleverd. Dit betekent dus gescheiden aanvoer en gescheiden be handeling op de fabriek; 6. vervallen inleveringsmogelijkheid voor kaas, waardoor grotere verschillen in kaasprijzen zullen ontstaan naar ge lang de kwaliteit; 7. minimum-inleveringsprijs voor bo ter; 8. vrije prijzen voor alle andere pro dukten, dus ook voor verschillende 1 soorten consumptiemelk. Het betekent, dat de maximumprij zen vervallen en er minimumprijzen voor in de plaats komen. „De boeren kinne aenst foar dë molke freegje hwat se wolle”, aldus de heer Dijkstra. Hij meende, dat toepassing van de tech nische mogelijkheden een overschot aan arbeid doet ontstaan. Dat zal er toe leiden, dat de bedrijven worden vergroot. Vooral die boeren, die met hun kostprijs rond hetgemiddelde of hoger zitten, moeten de technische mo gelijkheden aangrijpen. Vervolg op pagina 3 Van harte gefeliciteerd, allen die gebeuren. Zaterdagavond nog was vandaag jarig zijn, op deze extra er een filmverslag, waarin men kon dag van het jaar. Het kan hun zien 1 >e enkele Vietcongs, die in eigenlijk maar eens in de vier jaar een hol in de grond waren gekro- gebeuren. Het jaar heeft om precies pen, als ratten werden verdelgd, te zijn 365 'A dagen. Daarom drie- Doodgeschoten met machinegewe- maal een jaar van 365 en eenmaal ren. Een .huiveringwekkende scène, een van 366 dagen. Uitzonderingen Mensen die elkaar nooit eerder za- vormen de eeuwwisselingen: 1700, gen vermoordden elkaar. Hier was 1800, 1900 en 2100. Het jaar 2000 is afgerekend met de menselijkheid, wel een schrikkeljaar. De heer Abe Brouwer schrijft ons, dat zijn zoon Jehannes, de brief- Gistermorgen werden we opge- schrijver uit de West, a.s. zondag beid door iemand, die zich af vroeg thuis komt. Er komen geen „brieveu of al die acties voor gehandicapten uit de West” meer. Marinier wel zo nodig zijn. De instellingen wer moest op een keer bij com- die zich bezighouden met de zorg mandant komen, die hem vertelde, voor deze mensen worden immers dat volgens een bepaling van de op alle mogelijke manieren gesub- M.Z.D. een brieven mochten wor- sidieerd. Met name vroeg de man den gepubliceerd, voordat ze door zich af of de collecte voor de Groes* de betreffende dienst gecensu- beekse tehuizen noodzakelijk is. Wij reerd waren. Jehannes heeft daar- adviseerden hem om naar de t.v.- op het be^h'l, genomen met de brie- uitzending te gaan kijken, die gis- ven te stoppen. Hij wenste geen teravond over dit onderwerp zou censuur over de inhoud van Zijn gaan. Deze uitzending gaf wel een brieven. Jammer, maar ,,’t is net goed idee van het werk van de in- oars”, aldus :jn vader. stellingen. Prachtig werk, dat ieder graag wil steunen. Toch werd naar Onze stadgenoot H. ter Steeg in ons idee inderdaad niet duidelijk het Spitaal kreeg een brief van aangetoond hoe een en ander wordt prins Bernhard. De brief, was opge- gefinancierd en hoe. de eventuele steld en ondertekend door de par- tekorten worden gedekt. Wanneer ticulier secretaris van Zijne Kon. men geld vraagt van het publiek Hoogheid en de heer Ter Steeg werd heeft dit er recht op om te weten heel hartelijk bedankt voor het ca- nièt alleen dat het wel goed zal deau dat hij de prins heeft gestuurd, worden besteed, maar ook of er Dat is een kandelaar met motieven werkelijk, sprake is vap financiële ontleend aan de paardesport, uitge nood. voerd in. smeedwerk. De heer Ter Steeg doet dit siersmeedwerk air Het verschrikkelijke bloedbad in hobby. Vietnam duurt.nog steeds voort. En in ons land zijn nog altijd mensen Gisteravond werd de Sneker die doodsbenauwd zijnte worden brandweer gealarmeerd vo. een aangezien voor „links” als ze ook brand in de Roerstraat. Net was de maar een kwaad woord van Ame- wagen met spuitgasten vertrokken rika zouden zeggen. Er is'ook hier of er kwam weer een telefoontje, een schéiding.der geesten. Dat bleek dat het vuurtje al weer geblust was. maandagavond, toen mr. Went, die De mannen hoefden dus geen diénst voor de VVD-ers in onze stad meer te doen. Later bleek, dat er sprak, opmerkte dat we er te wei- een kleedje bij een bejaard echtpaar nig van afweten om te oordelen, in brand was geraakt. De vrouw des Dat is niet waar. Het mag zijn, dat huizes had in paniek alarm gesla- we hier niet alle feiten onder Ogen gen. aar een buurman pakte be- krijgen, uit wat we wel via de pe- daard het brandende kleed en en de televisie vernemen, blijkt zon- bracht dit naar buiten. Dankzij zijn neklaar, dat er de meest verschrik- doortastendheid werd erger voor- kelijke dingen door de Amerikanen komen. s e it n •f n n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1