Stad en Tot oktober grond voor f 16.50 per m2 In de gevangenis zitten ook mensen Ds. F. A. van Liere naar Oppenbuizen c.a. De ein wie der fan wei haar beplanting vormen uw onderscheiding van Ijlst vierde groots [eest IJLST WY M BRITS ERA DEEL en Verdwenen jongen was in ’t ziekenhuis Antiekveiling bracht ruim 8000.- op Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 123e jaargang nr 19 Maandag 4 maait 1968 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Dorpsbelangen Nijland vergaderde Ds. Van der Werf, gevangenispredikant, sprak in Ijlst Ds. J. M. de Vries 25 jaar predikant Leraar kweekschool plotseling overleden Iers de en- >or- im- ■jaal Gemeenlepersoneel nam afscheid van J. Veldhuis Th. J. Wiegersma uit Woudsend overleden Sneekar Nieuwsblad is een ««combineerde udaave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en »i a. :e SNEEKER NIEUWSBLAD kunnen doen. zijn praktijk WAT DOEN ZE ’S AVONDS de Kerk. Hij heeft in de jaren 1950/ 51 I BIJ DE FOTO. De heer Fritsma (links) biedt namens de personeelsvereniging „Samen één” een cadeau aan de heer Veldhuis aan. is te 5 e 71 n ie i- gaf >ie- ian ns- ug- of of en en ig- ier eit •.en s s e .s d. m m s— le k- •al e- le af :k et tl- /s »n Verschijnt MAANDAGS 2D DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE HUL. 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur EL A de Boer Telefoon 4091 Vrijdagavond 1 maart, ’s avonds 8 uur in het Mienskipshüs „Amateur- avond” voor en door IJlst. Zo stond het aangegeven op de huis-aan-huis ver-, strekte programma’s. Het was voor IJlst iets nieuws. Wat zou er uit de bus komen? De belangstelling was zeer góed, het gebouw liep vol. De heer J. Hoomans had als voorzitter van de ontspanningscommissie de leiding. tig di- al- ser •er, dig de Velen kwamen de familie Veldhuis de hand drukken. Enkelen namen een cadeautje mee. Directeur De Boer her innerde aan de begintijd, toen hij 12 jaar geleden de heer Veldhuis voor het eerst had ontmoet. Sindsdien is de op pervlakte aan plantsoen, inclusief sportparken, gegroeid van 30 tot 50 ha. Het aantal bomen nam toe van 4000 tot 6000. Er werden dus meer dan 2000 geplant, want er zijn ook gekapt. De 12-jarige Dirk Jan de Jong, die het afgelopen weekeinde voor de twee de keer binnen een maand vermist werd, is vanmorgen in het Sint Anto- niusziekenhuis gevonden. Hij lag te slapen in een kamertje. De jongen is zaterdagmiddag naar het ziekenhuis gegaan om een vriendje te bezoeken. Zondag kon men voor de radio het bericht horen, dat hij was vermist. Omdat hij in ernstige mate aan suikerziekte lijdt en regelmatig een injectie moet hebben was het van het grootste belang dat hij spoedig werd gevonden. Ouders en buren zetten dan ook een grote speurtocht in. Tenslotte kwam iemand op het idee om in het ziekenhuis te gaan zoeken, omdat men wel wist, dat hij daar geweest was. Het schijnt, dat de jongen geen na delige gevolgen ondervindt van het feit, dat hij het zo lang zonder injectie heeft moeten doen. Toch heeft men hem ter observatie nog in het zieken huis gehouden. Na een kort inleidend welkomst woord werd direkt voor de veertien medewerkers, elk op z’n beurt, de gelegenheid gegeven hun kunnen te meten met dat van anderen. Het eerst kwam de gymnastiekvereni ging Stanfries naar voren met een dansgroepje meisjes. Zwart broekje, wit jasje en allen getooid met een hoge herehoed. Het dansje werd correct uit gevoerd, de groet die ze aan het eind brachten was rommelig. In plaats van één zwarte rij hoge hoeden en één wit te rij buigende bovenlichaampjes was ’t een kronkelige vertoning. Jammer. De voordracht van de kleuter Johan Pet.er Nooitgedagt was heel aardig. Ditzelfde moet gelegd worden van de kleine pientere Tina Zwaan, die haar beide versjes vlot ten gehore bracht en ook Saakje Waltje wist haar praktische voordracht „De molkekarre” heel goed aan het publiek te presenteren. Ie mand uit de zaal stelde voor de prijs winnaar van deze drie kleinsten een medaille beschikbaar, die bij Johan Peter belandde. Eigenlijk moesten er drie medailles beschikbaar geweest zijn. Foekje Zijsling, beroeps-zangeres in de dop, zong zuiver en beschaafd. De begeleiding was bij het tweede versje pvnn tp ctprV vnnr haar’ haar rinerpr) raakte daardoor iets naar de achter grond. Jentje en Geertje Nooitgedagt leverden als volgende een heel goed stukje klassieke muziek, prima op el kaar ingespeeld. De meisjes Jorna en Fijlstra zongen goed onder hun gitaar- De ex-Sneker ds. D. v. d. Werf, nu gevangenispredikant te Leeuwarden, was door de jeugdraad van de Ned. Herv. Gemeente te IJlst uitgenodigd om een avond daar.te komen en iets van en over zijn werk onder de ge vangenen te vertellen. Donderdag avond heeft hij zijn publiek heel wat verteld over z:jn werk en leven in dc gevangenis. Ook als de personeelsvereniging bloemetjes nodig had was een beroep op de heer Veldhuis nooit tevergeefs. Maar de tuin bij zijn nieuwe huis in de Noorderhoek ziet er miserabel uit. „De man heeft z’n hele leven in de tuin ge zeten, wat kunnen wij hem beter geven dan tuingereedschap”, aldus de heer Fritsma. Met de wens, dat de heer Veldhuis nog vaak de feestavonden van de personeelsvereniging mag be zoeken, bood hij een set gereedschap aan en een enorme tuingieter. De cen ten waren blijkbaar nog niet op, want er volgde ook een prachtig bloem stuk. De wethouder van openbare werken, de heer Baaijens (de burgemeester was verhinderd) bracht de scheidende amb- - tenaar namens het gemeentebestuur dank voor zijn vele jaren van trouwe dienst. (De heer Veldhuis kwam in 1946 bij de gemeente in dienst, 22 jaar geleden dus). Die dienst was niet altijd even gemakkelijk, ook als gevolg van de slechte grond op sommige plaatsen. Maar Veldhuis wist, er toch nog heel wat van te maken. Ondanks dat de gemeente werkt met een smalle beurs. De heer Baaijens vond het jammer, dat door dit gedwongen overheidsbe leid er aan stadsverfraaiing eigenlijk niet voldoende kan gebeuren. OVER BOMEN BOMEN Is ’t nu zo vreselijk erg een tijdje in die gevangenis te hebben doorge bracht, zo ging hij verder. Neen. U be hoeft niet medelijden te hebben met iemand die gestolen heeft en daarvoor gestraft wordt. Maar de naarste straf is dat er altijd, je leven lang vaak, ge zegd wordt: dat is die man, of jongen, of boer of dominee die toen en toen in de gevangenis gezeten heeft. Als Christenen geloven we in de afwassing der zonden. Als wij leven uit de ver geving der zonden, dan moet je als ze vrij komen weer naast ze gaan staan! Probeer gewoon te doen met zulke mensen. Helaas wijst de praktijk uit dat als iemand uit de gevangenis komt, Wat de mensen zo ’s avonds doen? Degenen die in 'het huis van bewaring zitten dat zijn de mensen die nog voor de rechter moeten zitten prak tisch allemaal cellulair. Dat is vrij ver velend met praktisch geen variatie er tussen. Dit is een hoogst onaangename tijd en voor sommigen duurt dit maan den. Na hun veroordeling gaan ze naar de gevangenis. In Leeuwarden zitten alleen maar recidivisten, dat zijn alle- f 21,18. Er werd verslag uitgebracht voor de kascommh door de heer D. Cnossen. Een nieuwe commissie werd benoemd. Daarna kwam de verkiezing. De heer G. M. Cerbrandy werd herbe noemd, waarmee hij akkoord ging. In de vakature van de binnenkort ver trekkende heer Haarsma werd in eer ste instantie de heer A. J. de Vries gekozen, die echter van een bestuurs functie afzag, waarna de heer Berg- sma 14 stemmen op zich verzam 1de e 1 de benoeming aanvaardde. De heer Haarsma werd door de voorzitter voor het werk dat hij voor de vereniging deed bedankt. Voor het kampeerterrein sprak de heer H. Sieperda. T':; bedankte der- een die mee had geholpen bij hc wie den van de nieuwe terreinbeplanting hiervoor hartelijk. Er werd voor gesteld eindelijk ook eens het club gebouw te voegen. Het kamperen bracht in 1967 ongeveer f 600 op. De volgende aandelen werden itgelc t: 5 x f 10: de nummers 16, 40, 47, 49 en 55, 2 x f 25: de nummers 86 en 97. De heer G. M. Gerbrandy vertelde hierra over zijn reis, onlangs naar Is- r.<’. Hij oemde het de reis van zijn Donderdag a.s. zal het vijfentwintig jaar zijn geleden, dat ds. J. M. de Vries uit Valthermond in de classis Emmen werd bevestigd als predikant in de Nederlandse-Hervormde Kerk. Jentje Michiel de Vries werd op 6 september 1914 uit een predikantsgezin te Amstelveen geboren. Zijn vader, ds. G. de Vries, was afkomstig uit IJpe- colsga en woonde na zijn emeritaat op 1 oktober 1946 nog ongeveer vier jaar te Woudsend, waai- hij in december 1950 is overleden. Ds. De Vries werd in 1943 door zijn vader bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Harich en Ruigahuizen. In juli 1946 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Suameer, verder diende hij de gemeenten Strijen (en Strijen- sas) in de Hoeksche Waard en Har lingen. In september l'US werd hij bevestigd als predikant van de her vormde gemeente van Odoorn-Valther- mond. Vorige week is op bijna 80-jarige leeftijd in het rusthuis „Klein Jagtlust” te Oranjewoud de heer Thomas J. Wie gersma, oud-inwoner van Woudsend, overleden. De heer Wiegersma heeft ongeveer 50 jaar bij de N.V. Verzekeringsmaat schappij Woudsend gewerkt. Hij was voorzitter van Dorpsbelangen, be stuurslid van de afdeling Woudsend van de PvdA en voerde ook een aan tal jaren de administratie van de vroe gere bewaarschool van het Nut, terwijl hij tevens bestuurslid van het Nut was. Jarenland trad de heer Wiegersma op als correspondent van een aantal Frie se kranten, o.a. het Sneeker Nieuws blad. Woensdagavond hield de vereniging „Dorpsbelang" eën goed bezochte jaar vergadering in „Het wapen van Wym- britseradeel” aldaar. Voorzitter H. Bootsma memoreerde in zijn openingswoord de heer P. Kra mer. Hij heette daarna iedereen wel kom en was erg blij, dat er zoveel waren, waarna hij de hoop uitsprak dat het een goede en gezellige avond mocht worden. Secretaris B. Haarsma las de notulen voor. De heer Cnossen vroeg naar aanleiding hiervan naar een schrijven aan b. en w., dat werd voorgelezen. In het antwoord van de gemeente Wymbritseradeel wordt be richt, dat van het doortrekken van de nieuwe weg in Nijland nog steeds geen sprake kan zijn. Meegedeeld werd verder, dat Monu mentenzorg de sloot achter de kerk niet gedempt wilde zien en da1 er van een aansluiting van het dorp op aard gas wel kan worden afgezien. Dat werd zogezegd te duur. En dat alle maal, terwijl de leiding naar een groot deel van Friesland op nog geen hon derd meter afstand van de bebouwde kom ligt. Kortom, er is nog reden ge noeg om te mopperen. De rekening: het saldo dat over 1966 f 11,04 bedroeg, steeg over 1967 tot leven en beval iedereen een dergelijke reis aan, in ’t bijzonder alle dominee’s, omdat die dan vast en zeker beter zou den gaan preken. In de rondvraag werden vragen ge steld over eventuele straatnamen, waarvoor een commissie zou worden ingesteld, en hoe het nu eigenlijk stond met de woningbouw in ons dorp. Wat het bouwterrein betreft: tot 1 oktober is er nu grond beschikbaar voor f 16,50 per m2, daarna wordt deze grond duurder. Onbegrijpelijk blijft het nog steeds, dat zoveel mensen de talloze voordelen, die Nijland ze boven andere dorpen biedt, niet zien. De bejaarden woningen werden ook besproken. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrak! handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 14, per half jaar. Franko per oost f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De heer Veldhuis heeft aan de stad en haar beplanting als het ware toch een ondescheiding, ook al heeft hij er nu geen gekregen. Dat u van deze on derscheiding nog veel plezier ondanks ’t vele papier mag beleven. Met deze wens besloot directeur van gemeentewerken G. J. de Boer een lange toespraak, waarin hij de verdiensten van de heer Veldhuis, die donderdag afscheid nam als hoofd van de Sneker plantsoenendienst, naar voren had gebracht. Om goed 5 uur kwam het personeel van gemeentewerken in grote getale naar restaurant Piso om de heer Veld huis, die de leeftijd der AOW-ers heeft bereikt, de hand te drukken. Ook per soneel van de secretarie gaf acte de présence. De zaal bood een feestelijk aanzien door de vele bloemen. Het was duidelijk dat men hier met de man van de plantsoenen had te maken. Namens de personeelsvereniging „Samen één” sprak voorzitter G. Fritsma een openingswoord. Geheel in stijl merkte hij op de volgende spre kers het gras voor de voeten te willen wegmaaien. Ook als brugwachter was hij de heer Veldhuis veel dank ver schuldigd. De voorbijgangers zeiden wel eens: „Wat sitst tou dér moai yn dyn somerhüske”. STRAKS EIGEN TUIN Namens de Vis- en eierzoekclub Leeuwarden-Sneek, alias „De Gezon ken Hoed”, vertelde de heer Fenno Schouwstra, dat men de hoofden bij Franciscus Anthonius van Liere werd op 26 april 1924 te Zaltbommel, waar zijn vader toen leraar aan de rijks-h.b.s. was, geboren. (Zijn moeder was arts). Hij bezocht het stedelijk gymnasium te ’s-Hertogenbosch en stu deerde aan- de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij zijn kandidaatsexa men theologie en ook zijn kerkelijk voorbereidend examen aflegde. De heer Van Liere werd in 1950 door het provinciaal kerkbestuur van Noord- Holland toegelaten tot de evangelie bediening in de Nederlands-Hervorm- hij voor veel niet meer in aanmerking komt. Wat mijn werk betreft, zo vervolgde ds. Van der Werf, ik heb een gemakkelijke baan, ik ben ’s avonds eigenlijk altijd vrij. Ik laat de mensen bij mij komen op mijn kamer en doe dan huisbezoek. En zo’n huisbezoek van mij is gemak kelijker dan voor de doorsnee dominee. Want als je in de gevangenis zit dan ben je ontmaskerd. Het is bekend, ze hebben niets te verbergen. Ik probeer steeds „naaste” te zijn voor die men sen. Het preken ’s zondags is vrij moeilijk, dikwijls hebben ze nog nooit van het evangelie gehoord en hebben een kerk nog nimmer van binnen ge zien. Ze willen nog wel naar de kerk, want doen ze dat niet dan blijven ze in hun cellen. Het zingen gaat moeilijk. Als ze het lied niet kennen zing ik het alleen. Gezang 149 echter zingen ze steeds uit volle borst mee, omdat die wijs iets overeenkomt met: moeder onze kraai is dood. Er wordt vrij goed geluisterd; de diensten worden heel weinig gestoord. Een kerkeraad is ct niet. De koster is een van de gevan* genen en hij helpt de zaak voor elkaar te maken. Ik heb altijd een roomse koster, vertelde ds. Van der Werf, een Amsterdammer. Hij had eens gezien in een protestantse kerk, dat daar iemand voor de dominee uitliep en hem een hand gaf, toen ie naar de preekstoel liep en vroeg wat voor „gozer” dat was. Nou, dat is een ouderling en dan voel je je niet zo alleen, was het ant woord, en met die handdruk geeft zo’n ouderling te kennen dat ie je als ’t ware de zegen meegeeft. Spontaan zei de man toen: maar dan loopt u ook niet meer zo alleen hoor, ik loop wel voor U. Ds. Van der Werf vond dit goed en de volgende zondag kwamen ze samen binnen, gaf hij een hand en zei: de mazzel dominee! Men weet als gevangenispredikant niet wat er van achter blijft bij deze hoorders. Maar we moeten alleen maar bereid zijn om te zaaien en niet te maaien, daar zorgt God zelf wel voor, dacht de inleider. De veiling van antiek en curiosa ten behoeve van het orgelfonds van de Ned. Herv. Kerk is zaterdag een groot succes geworden. De opbrengst be draagt ruim f 8000. Daarbij is geen rekening gehouden met 10% opgeld. Dat zal waarschijnlijk voor een groot deel opgaan aan kosten. De geldinzamelingsactie had al eer der een bedrag van ongeveer f 13000 opgeleverd. De commissie, die een en ander heeft georganiseerd, mikte op zo’n f 6000. Daarmee zou het nieuwe orgel in de Ichthuskerk kunnen worden betaald. Het is dus zelf ruim meege vallen. Om goed 10 uur liep de zaal van Ons Gebouw aan de Westersingel al aardig vol. En nog kwamen er steeds mensen bij. De hele dag heeft men over die belangstelling niet te klagen gehad. De veiling had een vlot verloop. Er werd, zij het voorzichtig in het begin, goed geboden. Oproeper Jaarsma ver maal mensen, die al meermalen hebben gezeten, sommigen 10, 15 en nog meer keren. Degenen die een lange veroorde ling moeten uitzitten gaan naar Breda. De jeugd, en dat is de leeftijd van 16- 23 jaar, gaat meestal naar Zutphen, waar ze vooral de eerste maanden het niet gemakkelijk heeft. Voor hen die in de gevangenis zitten is 's avonds wel enige afwisseling, maar dat moet 9 uur afgelopen zijn. Dan gaan ze allen weer achter ’t slot, want half tien wisselt de wacht en dan zijn er maar een man of vijf, die op de zaak moeten passen. In de gevangenis hebben ze dus wel ont spanning, in het huis van bewaring niet. Boven het huis van bewaring is een vrouwenafdeling. In Nederland zitten 4.000 mannen gevangen, er worden jaarlijks 20.000 opgesloten. Er zitten maar weinig vrouwen gevangen, 70 in Nederland. In Leeuwarden zijn het er slechts 2. Dat komt omdat vrouwen andere wezens zijn dan mannen. Als een man kwaad wordt, begint hij te slaan en een vrouw begint te schelden. Ook neemt de alkohol een voorname plaats in bij de mannen, veel meer dan bij de vrouwen en tenslotte heeft een vrouw de kinderen te verzorgen en wordt om die reden niet gauw ingeslo ten. Voor buitenstaanders is geen kans om een kijkje in de gevangenis te ne men. Ook niet om een kerkdienst bij te wonen. Het is jammer, zo besloot de dominee, dat ze over ’t algemeen zo slecht weer aan ’t werk komen; ze worden er altijd op aangekeken. Het was een afwisselende en leer zame avond. Wat weet een buitenstaan der van het gevangenisleven? Zo’n avond roept toch wel vragen op. Je vraagt je zelf: wanneer ben je chris ten? Hoe zwaar weegt voor God, dat je je naaste moet liefhebben als je zelf! Èn wie is dat en waar is hij? Het dank woord van jeugdouderling Boomsma, gericht aan ds. v. d. Werf, was de aan wezigen uit het hart gegrepen. Zij vonden het allemaal even mooi! Drieduizend nieuwe woningen hebben allemaal hun entourage gekregen. Dat is geen sinecure. De heer De Boer schetste in bloem rijke bewoordingen de verdiensten van de plantsoenendienst, die dankzij Veldhuis zelfstandig kon draaien. Zo kan men Sneek toch een groene stad noemen. De beplantingen zijn een vreugde voor inwoners en bezoekers. Maar ’t kost heel wat om ze in stand te houden, want de jeugd kan er vaak niet afblijven. De heer De Boer roemde de colle gialiteit van de heer Veldhuis en be trok ook mevr. Veldhuis in zijn dank. EERSTE KIEVITSEI Ds. F. A. van Liere uit Renesse op Schouwen en Duiveland heeft een be roep aangenomen naar de hervormde gemeente van Oppenhuizen en Uitwel- lingerga, waar hij t.z.t. de opvolger zal worden van jhr. ds. C. van Eysinga. In een telefoongesprek, dat wij donderdagavond met mevrouw Van Liere hebben gehad, deelde zij ons mee, dat de data van afscheid en intrede nog niet zijn vastgesteld, maar dat haar man hoopt om, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, over ongeveer vier maanden, dus begin juli, intrede te ook nog enige tijd aan de Ecole des hautes études religieuses te Parijs ge studeerd. Na zijn terugkeer in Neder land werd hij op 27 januari 1952 door de consulent, prof. dr. J. Sperna Wei land, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Renesse en Noordwelle in de classis Zierikzee. Ds. Van Liere heeft tijdens zijn ruim zestien-jarige ambtsbediening vele bestuursfunkties vervuld en zitting gehad in verschillende colleges en commissies. Zo was hij o.a. lid van de •provinciale kerkvergadering van Zee land, lid van de adviescommissie ad hoc van het streekplan Schouwen-Dui- veland, lid van de provinciale commis sie kerk en samenleving in de kerkpro vincie Zeeland en praetor van het breed ministerie van de ring Brou wershaven. Thans is hij o.a. nog: prae- ses van het breed moderamen van de classicale vergadering van Zierikzee, voorzitter van de hervormde Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezins zorg op Sol ouwen-Duiveland, voorzit ter van ’thervormd predikantenconvent op Schouwen-Duiveland, voorzitter van de classicale commissie voor het vormingswerk in de classis Zierikzee, voorzitter van het bestuur van de pro- testants-christelijke huishoudschool te Haamstede, bestuurslid van het rust huis te Haamstede en ook nog gedele geerde voor de colloquia. Ds. Van Liere is getrouwd en vader van drie zoons, van resp. ongeveer twaalf, tien en van vier jaar. Donderdag is op 57-jarige leeftijd de heer A. C. Dam, leraar aan de christe lijke kweekschool alhier, plotseling overleden. Zijn verscheiden heeft op personeel en leerlingen van de school diepe indruk gemaakt. De heer Dam was leraar Frans en Engels. Voor beide vakken had hij de M. O.-bevoegdheid. Hij zette zich vol ledig in voor zijn leraarschap. Daar naast was hij graag in zijn tuin, waar hij soms exotische planten kweekte. Op dit gebied profiteerde de gemeente wel eens van zijn adviezen. begeleiding, de sopraan overvleugelde iets te veel de alt. Na de koffiepauze was het „Concor dia” die met een pittig stukje muziek de stemming opvoerde en een luid applaus oogstte. Na haar kwam de ruim 81-jarige heer I. Kuipers met een voordracht. Deze deed nog voor geen jongkerel onder en met zijn „faria”- refrein zong en golfde de hele zaal mee! De dames Corry de Vries en Grietje Zijsling zongen vervolgens op voordragende manie:- 't mooie „Drylt- ster folksliet”, gedicht door de heer Kuipers. Beslist heldere stemmen bij het begin, de 1 atste paar regels wat schor er werd ook veel van hen gevergd! De muziek van: Dzjie Vie Choral Society (gelukkig dat ik ’t programma bewaard heb, anders had ik beslist die naam niet meer geweten) bracht en thousiaste muziek en zang. Het groepje was het waard er naar te luisteren. Beroerd dat hun versterkings appara tuur de kop wat in de wal stak door luid er doorheen te brommen. We kre gen toen weer de gymnastiekvereni ging, een springploeg meisjes, onder leiding van mej. Tine Osinga. Nou dat was af! Eerlijk gezed hebben we op ons briefje, dat de publiciteitsprijs mede moest bepalen, nr. 12 ingevuld, we konden amper een klein foutje ontdekken. De heer Hijnberg gaf toen een paar nummertjes weg op de piano. Spel van de vakman! Alles volgende kwam de heer Spijksma (opvolger in de winkel voorheen V. d. Werf) met een voor dracht, getiteld: Birêsting (ernst). We willen dit als volgt weergeven. Het was tamelijk rumoerig in de zaal, maar het werd doodstil. Meer behoeven we er niet van te zeggen. En toen kwam het slotnummer, de klap op de vuur pijl: de Boerenkapel! Leden van Con cordia, in blauwe overall, rode zak doek met luciferdoosje om de hals, grijs-groen petje met flinke klep op de haren, en blazen maar, het ene versje na het ander. En de zaal zingen en op momenten weer „ho” roepen, nee maar, het was van belang, dat we samen in een nieuw en sterk gebouw zaten. Maar ondanks al het rumoer kwam de heer Hoomans beheerst voor de microfoon en zette een punt achter het vele schoons, dat geboden was. Hij dankte alle medewerkers en stelde vast dat de avond heel goed geslaagd was. De publieksprijs ging naar de Boe renkapel. Het was toen nog. zoals het programma aangaf: groots bal tot 1 uur. We dachten zo bij onszelf: als dit een voorproefje is van de 700-jaar stads feesten straks, dan om het maar in het Fries te zeggen, de ein der fan wei! Fr. elkaar had gestoken en gezegd: „Dêr mutte we wat aan doen”. Iemand was op het idee gekomen de heer Veldhuis het eerste kievitsei van 1968 aan te bieden. En zo mocht deze onder grote hilariteit „het eerste” kievitsei in ont vangst nemen. Er was ook nog een fraaie „actiefoto” van de heer Veld huis bij en tenslotte een prachtig wandbord. De heer K. Doevendans wees op de goede contacten in de stad en bracht namens de v.v. „Sneek” dank voor de vele adviezen van de heer Veldhuis. Een kist' sigaren onderstreepte deze dank. Uit waardering voor de prettige samenwerking bood -de heer Ddtinga namens de Koninklijke Mij. voor- Tuin bouw en Plantkunde een waardebon aan. Kr is, zo begon de dominee, veel misverstand bij de mensen aangaande de gevangenen. Als ik ’s zondags sta te preken voor mijn mensen, is dat net als hier. Is iemand die met de justitie in aanraking komt zondiger dan een ander! Neen, was zijn antwoord. Sa men staan we in de schuld voor God. Ik spreek ze dan ook altijd aan met: gemeente van Christus! Zijn ze beroer der dan de Ulsters? Neen! Velen komen in de gevangenis door de seksualiteit. Als iemand ontucht be gaat met een kind van vijf of zes jaar, dan is dat een ziekelijke afwijking; hij wordt ingerekend en vaak T.B.R. (ter beschikking van de regering) gesteld. Dit is een zware veroordeling; de ge vangenen verkiezen t.b.c. boven t..b.r„ zei de inleider. Is een meisje 15 jaar, dan moet er door de ouders een klacht ingedierid worden, anders vindt geen vervolging plaats. Is het meisje 16 jaar of ouder en heeft ze zelf er aan mee gewerkt, dan gaan de mannen vrijuit. Is een meisje in dienstbetrekking, dan is ze tot haar 21e verjaardag in be scherming bij de wet. Het zijn de gemeensten die precies de wet kennen en daardoor nooit in de gevangenis komen. Er is ook een groep, die niet wil dat anderen door hun diefstal b.v. schade lijden of verdacht worden. Hoe omzichtig ze dan vaak te werk gaan, toonde de spreker aan met voorbeelden, die hij in r:j" had meegemaakt. NAAST ZE STAAN de dop, zong zuiver en beschaafd. De kocht (gratis) vele kwinkslagen. Het1 even te sterk voor haar; haar zingen duurste voorwerp was een zilveren roomlepel, die f 170,opbracht. Een koperen emmer ging voor f 145,weg. Enkele zaken werden opnieuw ingé bracht en dan vond, soms meermalen, herveiling plaats.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1