IS Vreugde beleven vreugde geven o 18 jubilarissen van 1966 en ’67 bij N.V. Lankhorst tegelijk gehuldigd SI UN1 68 geweldig feest Vl<- li IJLST SNEEK, WYMBRITSERADEEL 1*1^ t j „De Meerpaal" organiseerde superfestijn van en B B Officieel Orgaan de gemeenten Burgemeester Van Hout kreeg eerste kievitsei van Wymbritseradeel VEEL LAWAAI IN INDUSTRIEHALLEN Eerste na-oorlogse Regenboog te water gelaten is .Sr 123e jaargang nr 23 Maandag 18 maart 1968 JtD DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD i Binnenkort begint bouw nieuw internaat „Het Zwaluwnest" NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en T'J' Pastoor Galama, afkomstig van Blauwhuis, van Nagele naar Groningen Burgemeestersvrouw met de fiets gevallen E. Speerstra 40 iaar bij Hubert Gift voor Ijlster Concordia 1-4». ft* Benoemd O I j it; SNEEKER NIEUWSBLAD I I I 1 L 5 5 L l 5 t l Is is te 'S n e e f k ■t n n le i- i- Advertentieprijs; 15 cent per mm. Bij kontrak! handelsad verten ties lager. Abonnementsprijs t 4,— per half jaar. Franko per post 16, per half jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS sa DONDERDAGS Santooi voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 heeft zich overigens de hele dag goed gedragen. De mentaliteit was enorm goed. Er gingen ook nog wilde geruchten, dat Cuby 4- Blizzards, die in „Ons Gebouw” aan de Westersingel speel den, nog zouden optreden van 12 tot 2 uur. Dit was echter helemaal uit de lucht gegrepen en „hoe zulke praatjes in de wereld komen, ik weet het niet”, aldus de heer Van Reyssen. O ja. voor JMP-leden: Op 24 april komt Simon Vinkenoog in jeugdsocië- teit ,.De Meerpaal”. Na veel moeite is het gelukt deze veel bezette man naar Sneek te krijgen. Hou de datum dus even vrij. CRASH, de rhythm en bluesgroep uit onze stad, werkte ook mee aan het programma. Van links naar rechts: Klaas de Haan, Ytzen Abelskamp, de 1 nieuwe saxofonist Jaap van der Veer en Cor van Bavel. Het Koninklijk Nederlands Gymnas tiek Verbond (KNGV) is de viering van zijn honderdjarig bestaan zater dag begonnen met een herdenkings bijeenkomst in de congreszaal van de RAI in Amsterdam. Het hoogtepunt van de bijeenkomst was de bekendma king van het resultaat van de actie „Vreugde beleven, is vreugde geven”, die een bedrag van f 201.340,74 had op geleverd. In april of mei zal worden begonnen met de nieuwbouw voor het internaat ..Het Zwaluwnest” thans nog aan de Singel. Het nieuwe internaat komt in de buurt van het Zusterhuis tussen de Hemdijk en de spoorlijn. De Vereni ging voor christelijk buitengewoon on derwijs, die het internaat beheert, heeft zich tot Gedeputeerde Staten van Fries land gewend met het verzoek rente en aflossing van de voor deze nieuwbouw noodzakelijke geldlening van f 1,7 mil joen te garanderen. Het Sneekar Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Gistermorgen omstreeks half twaalf werd burgemeester Van Hout van Wymbritseradeel het eerste kievitsei in zijn gemeente aangeboden door de 19- jarige Lolkc Dijkstra uit Nijland. Hij had het ei dezelfde morgen om half zeven gevonden in het land aan de Schapenlaan onder Nijland. Lolke Dijkstra, die laborant is op een melkcontrolestation, had zaterdag avond aan het gedrag van de kievit al gemerkt, dat het er om liep. Door de duisternis moest hij toen het zoeken staken. Zondagmorgen ging hij vroeg op pad en vond inderdaad het ei. Zaterdagmorgen was het eerste van Friesland niet zo ver uit de buurt ge vonden, n.l. -in een weiland bij Ooster- end. Vinder is de 17-jarige Frans Vis ser uit Rien, die dit ei aan de com missaris der koningin mocht aanbieden. Hij vond dit ei ’s morgens om 8 uur. Zes jubilarissen met 40-jarig en twaalf met 25-jarig dienstverband bij N.V. Lankhorst Touwfabrieken werden zaterdag in de feestelijk versierde zaal van restaurant Piso officieel gehuldigd. Zij hadden al in de beide afgelopen ja- ren hun 25- of 40-jarig dienstjubileum gevierd: tevens werd bij deze gelegen heid officieel afscheid genomen van enkele medewerkers, die na een lang durig dienstverband met pensioen wa ren gegaan. Behalve de directie van N.V. Lank horst Touwfabrieken en N.V, Lank horst Visserij Benodigdheden waren aanwezig de heren G. P. Tjallema en J. Suwijn van het departement Sneek van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, alsmede een groot aantal genodigden uit vele afde lingen uit het bedrijf. De jubilarissen en hun echtgenotes werden allereerst toegesproken door de heer J. W. H. Dormaar, directeur van N.V. Lankhorst: „Het doel van een avond als deze is allereerst het bewij zen van erkentelijkheid voor hun trouw aan de n.v. Trouw is een eigen schap van grote waarde, zowel in het persoonlijke als in het zakelijk leven. Helaas is het in het dagelijkse leven vaak niet altijd doenlijk de waardering daarvoor tot uitdrukking le brengen, vandaar dat het deze avond dan ook officieel wordt gedaan. Hoewel de di rectie de jubilarissen op de eigenlijke feestdag persoonlijk thuis bezoekt en gelukwenst, meent zij daaraan nader hand toch ook nog een officieel tintje te moeten geven. De jubilarissen hebben allen de groei van de N.V. Lankhorst meegemaakt tot een middelgroot bedrijf met een breed werkterrein. Deze ontwikkeling vraagt van allen een goede en snelle aanpassing, wil het bedrijf bij blijven, wat in een tijd als deze met een uiterst felle concurrentie in goede kwaliteits- artikelen een dringende en dwingende noodzaak is. Het verleden is niet ge makkelijk geweest, de toekomst zal dat evenmin zijn. Slechts met inspanning, toewijding en aanpassing van ieder zal het mogelijk zijn deze toekomst met vertrouwen tegemoet te treden in het belang van alle betrokkenen”, aldus de heer Dormaar. De heer Tjallema: „Kenmerkend is de vlag, die zonder onderscheid wap pert van de gebouwen van N.V. Lank horst, wanneer daar een jubileum wordt herdacht. Even kenmerkend is de onderscheiding die de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del uitreikt aan de jubilarissen, zonder onderscheid; er van uitgaande dat ie dere functie belangrijk is voor het be drijf, ondanks verschillen, in zwaarte, verantwoordelijkheid en speciale eisen omtrent vaardigheid en bekwaamhe- Zaterdagmiddag om ongeveer kwart voor drie was het zo ver: aanvang van het grote superfestijn „the extended false plain coloured super high-camp- show oftewel STUNT ’68”. Het was een wervelende show, met o.a. lichtshows, poetry-reading en optreden van beat-girls. Er werden voor de Sneker school jeugd van 6 tot en met 14 jaar slapsticks en andere gooi- en smijtfilms ver toond. Ook was een reportageploeg van de AVRO aanwezig, die opnamen maakte voor het programma Rits, dat zondagavond tussen half negen en half tien is uitgezonden. Voor deze «stunt is heel wat werk nodig geweest. De medewerking van de gemeente was geweldig. Het jongeren bestuur van „de Meerpaal” heeft zich ook enorm ingezet voor het slagen van deze show. De hele opzet van STUNT ’68 was een grote gok, aldus de heer F. V. M. van Reyssen, de beroepskracht van „de Meerpaal”. Je weet immers nooit van te voren hoe het gaat wor den. Maar het is in één woord gewel dig geworden; er kwamen bijna dui zend man genieten van de show. Het fabriekscomplex, waar vroeger Yoshida is begonnen, op het Eiland, was verdeeld in drie zalen. In zaal twee was een lunapark met het draai orgel „Omke Romke” uit Bolsward. De heer B. Poiesz verkocht warme worst en broodjes knak, die „fantas tisch” lekker waren. De andere hap- en flaptentjes deden het ook erg goed. Door de lustige wijsjes van „Omke Romke” heen, draaiden de „dee-jees” Paul Simons en George Blue keihard allerhande soul-, blues en beatplaten. „Je wordt hier knettergek”,, zeiden enkele tieners. Niet dat het wat hin derde, want ze vonden het fijn ook. PARADE VAN BANDS In zaal drie trad ’s middags om het uur ’n andere band op. Hiervoor waren o.a. aangetrokken: Soul Sanktion, The ècold (m.m.v. beat-girls), Jame Session, Spot 66 enz. Hoewel zaal drie eembetrekkelijk kleine ruimte is, had den de heren musici de versterkers natuurlijk helemaal opengedraaid, zo dat het een enorm lawaai was. De „biet-gulls” verleenden ook hun me dewerking. „Deze meisjes moeten kapot zijn”, dacht de heer Van Reyssen, nadat ze een keer of zeven hadden op getreden. Het valt ook inderdaad niet mee om steeds maar weer inspannend te dansen op „lekker wilde” muziek. ’s Avonds gaf de Haagse groep „Provadga” een geweldige Lichthow met o.a. vloeistofdia’s. Er werd water verf tussen twee glazen plaatjes aan gebracht die dan met behulp van dia projectors op de band, the Super Sister troup, werd geprojecteerd. Deze vloei stofdia’s deden het geweldig en gaven prachtige (en vreemde) effecten. Daarbij kwam nog het aan- en uit knippen van gekleurde zwaailichten en schijnwerpers. Dit gebeurde op de maat van de muziek. Al met al een mengel moes van kleuren. „CRASH” ONDERSCHEIDEN In zaal drie trad „Crash” op. Het is algemeen bekend dat deze groep on langs een plaat maakte, getiteld „One rainy day ,en flipside’ Last week”. Van deze plaat zijn 1000 exemplaren ver- kocht. De laatste van de serie (er werd een proefpers van 1000 platen gemaakt) ging vorige week over de toonbank. Voor het bereiken van dit esultaat werd Crash zaterdagavond inderscheiden met „Het Gouden Gat”. ize „trofee” werd door Evert de Jong m de groep overhandigd. Ook kregen de leden van de groep )g een oorkonde aangeboden. „Crash” id deze avond officieel op in de .luwe zes-mans bezetting. De groep werd namelijk uitgebreid met een ove rigens zeer goeie saxofonist Het publiek werd uitgedaagd door het optreden van de heren dichters Goeroe Goeroe en Wirpie Tweestern. Deze dichters schreeuwden twee onzin nige gedichten door elkaar heen. Rinke Bok en Chris Vrijwiel hielden het vrij serieus met hun gedichten. Om nog maar even in „poëtische stijl” te blij ven: één van de „biet-gulls” gaf een poëtisch stukje ballet te zien. De choreografie van de „biet-gull-toe- stand” was in handen van Folly Postma. Het hele feest „Stunt ’68” was om ongeveer twaalf uur afgelopen. De heer Van Reyssen toonde zich heel tevre den. Er is dan ook zeker een Stunt ’69 te verwachten. „We hebben nu twee maal een dergelijke stunt gehouden en het wordt een traditie. Het publiek verwacht dat je er mee doorgaat”, al dus de heer Van Reyssen. Het publiek Het geld, dat voornamelijk bijeen is gebracht door de jeugdleden van het KNGV, komt ten goede aan elf instel lingen, die zich bezig houden met ge brekkige en gehandicapte landgenoten. In het kader van deze actie hadden te vens alle bij het verbond aangesloten verenigingen op zich genomen op 16 maart een medemens of instelling op te zoeken en iets aan te bieden. In Sneek waren dit de plaatselijke verenigingen SGV en TGP. Mej. J. Spoelstra, be stuurslid van de eerste vereniging, bracht met het adsp. meisjeslid Fronie Reitsma een bezoek aan de familie Harnies in de Prins Mauritsstraat, waar mevr. Harnies- een mooie fruit mand in ontvangst mocht nemen.. Thusnelda-Greate Pier had haar keu ze laten vallen op de bejaarden in Cruycebroedershof. Kort na het start sein van bondsvoorzitter J. D. de Jong in de sportuitzending ,sTussen start en finish” arriveerde een deputatie van deze vereniging, bestaande uit vice- voorzitter O. Th. Schuurmans, secreta resse mevr. R. van der Sluis-Minkema en penningmeesteresse mevr. N. Nauta- Groenland, in Cruycebroedershof, waar Nelleke van Essen en leteke Klasema na een korte toespraak van de heer Schuurmans de inwoonsters van het te huis in de bloemetjes zetten. Tot pastoor van de parochie van de H. Franciscus van Assisië te Gronin gen is door de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman, benoemd pastoor D. J. Galama, thans te Nagele (NOP). Pastoor Galama is afkomstig van Blauwhuis en in Sneek een tijdlang kapelaan geweest. Mevr. Rasterhoff, de vrouw van de burgemeester,, kwam donderdagmiddag tegen 6 uur met de fiets te vallen. Zij moest met een gebroken rechter enkel naar het ziekenhuis worden gebracht. Het ongeval gebeurde in de Kruize- broederstraat. Mevr. Rasterhoff kwam met het wiel tegen de trottoirband aan, waardoor zij viel. De 'heer E. Speerstra is 40 jaar bij N.V. Machinefabriek W. Hubert en Co. Volgende week dinsdag viert hij z’n jubileum. Er zal dan te zijner ere een receptie worden gehouden in restau rant Piso. De plaatselijke VHV te Ijlst heeft uit het noodfonds van de provinciale VHV f 100,ontvangen ten behoeve van de muziekvereniging. Dit in ver band met de grote activiteiten die de ze vereniging ontplooit en waarmee de gemeenschap wordt gediend. Vereni ging en burgerij zullen dit zeer zeker op prijs stellen! den. Het enige onderscheid ligt hier in de duur van het dienstverband: goud voor de 40-jarigen en zilver voor de 25-jarigen.” Met een persoonlijk woord voor ieder van de jubilarissen, daarbij refererend aan hun loopbaan en functie in het bedrijf en hun persoonlijke ambities reikten de heren Tjallema en Suwijn de vererende getuigschriften uit, waar bij de 40-jarigen de gouden medaille werd opgespeld en aan de 25-jarigen de zilveren legpenning werd overhan digd. Tegelijkertijd reikte de heer R. A. v. d. Sluis jr. namens de directie van N.V. Lankhorst aan de 25-jarigen een gouden armbandhorloge met inscriptie uit en aan alle jubilarissen een sur prise in de vorm van een bus Sneker boterdrabbelkoeken. De jubilarissen zijn: E. J. Venema, ploegchef, in dienst sedert 23 jan. 1926 (was helaas wegens ziekte verhinderd de huldiging bij te wonen); R. Balsma, nettenmaker, in dienst sedert 4 juli 1926; Tj. Haagsma,. magazijnmeester visserijart., in dienst sedert 2 jan. 1927; A. Zijlstra, chef in- en verkoop net werk, in dienst sedert 3 april 1927; B. Riemersma, spinner, in dienst sedert 23 juli 1927; T. Broodwinder, spinner, in dienst sedert 1 sept. 1927; P. Veldstra, voorman, in dienst sedert 3 jan. 1941; R. Visser, brekerbediener, in dienst sedert 3 febr. 1941; M. R. Sijtsma, voor man, in dienst sedert 15 febr. 1941; S. C. Faber, spinner, in dienst sedert 4 sept. 1941; A. v. d. Meer, draaier-frai- ser, in dienst sedert 15 nov. 1941; H. F. Kuiper, spinner, in dienst sedert 1 dec. 1941; R. Brandsma, teerder, in dienst sedert 4 dec. 1941; K. de Ruiter, spin ner, in dienst sedert 12 jan. 1942; B. de 'Ruiter, spinner, in dienst sedert 12 jan. 1942; F. H. Dijkstra, hoofd afd. sportnetten, in dienst sedert 13 jan. 1942; H. Adema, emballeur, in dienst sedert 14 jan. 1942; K. Akkerman, ass. ploegchef, in dienst sedert 14 sept. 1942. De heer A. Zijlstra sprak namens de gehuldigden een woord van dank san de directie en aan de heren van het Dept. Sneek van de Nederl. Maatschap pij: „In het bedrijf, dat z’n tijd op de voet volgt, hopen wij nog vele jaren in de gelegenheid te zijn aan die ont wikkeling en uitbreiding te mogen meewerken”. Na het officiële gedeelte kondigde de organisator van deze avond, de heer G. Stallinga, enkele consumptie-pauzes aan, alsmede het optrpden van de heer K. Hospes uit Leeuwarden, die de aan wezigen enige tijd aangenaam bezig hield met Friese humor. De heer Rip- hagen vulde tijdens de „geroezemoes- momenten” de zaal met uitstekend pianospel. Zaterdagmiddag werd bij houthandel Ter Horst aan de Geeuwkade de eer ste na-oorlogse Regenboog te water ge laten. Het schip werd op de werf van Dirk Potma, eveneens aan de Geeuw kade, gebouwd in opdracht van de heer W. J. van der Ven uit Deventer. Om ongeveer kwart over twee rolde de fraaie boot op een soort kar de loods van de heer Potma uit. Het is een prachtig schip, dat een waarde verte genwoordigt van zo’n f 24.000. De te waterlating was een historisch mo ment voor Sneek, met name voor de heer Potma. Er zijn na de oorlog wel verscheide ne oude Regenbogen opgeknapt maar nooit werden er nieuwe gebouwd. Het is immers een vrij kostbare geschiede nis. De tewaterlating werd natuurlijk bijgewoond door de heer Van der Ven en zijn echtgenote met hun twee zoontjes. Het hele gebeuren werd gade geslagen door talrijke Snekers. Het schip kreeg de naam „Anak Mas”, hetgeen betekent „dier baar kind”. De Regenboog is ingeschre ven bij de Sneker Regenboogclub en i de heer Van der Ven is van plan er al dit seizoen wedstrijden mee te gaan zeilen. Wij wensen hem een goede vaart. Tot adjunct-commies A ter secre tarie der gemeente Oostdongera- deel is benoemd de heer J. Hoomans, thans werkzaam ter secretarie van de gemeente Ijlst. 8 -W of of •.en en Sl ier 'eit een I 9 ttig ■di- >al- ?ser eer, :dig i de gaf vie- man ens- rug- :ters n de nen- oor- :am- paal d. m ?n s- .le k- >al te-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1