Waterpoort - krabbels I I o I I o I Nieuwbouw chr. lyceum moet hand in hand gaan met geestelijke vernieuwing I l Oud-leerling Sneker rijks-hbs gaat promoveren tot doctor in de geneeskunde Wd van Onderwijs dient in mondiale categorieën te denken Uitbreiding door commissaris der koningin officieel geopend w IJLST W Y M BRITS ER A DEEL en Jongeman uit Sneek 1000ste Cultureel Jongerenpaspoort uitgereikt omgekomen bij verkeersongeval te Zeist I o I o t f o o l o I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, S’ 24 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd Jongetje door auto gegrepen; beenbreuk Huis in Ijlst onderhands verkocht Ook eerste kievitsei voor burgemeester Rosterhoff 123e jaargang nr Bakfiets door auto gegrepen 0 „Het is gemakkelijker iemand invalide te verklaren, dan hem aan het werk te krijgen of te houden lOOlste voor meisje uit Offingawier Wie was getuige van ongeval? Donderdag 21 maart 1968 Hei Sneekar Nieuwsblad is een aecomfeineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en i Forumavonden aan de orde van de lijke wandelsportvereniging ,Sneek’ marcheren. niet in deze rubriek, maar wanneer 4 in volle hevigheid Jammer, heeft een bijdrage van f 5000 verleend en een renteloos voor liet koor van docenten, dat de officiële ingebruikneming van de nieuwbouw van het chr. lyceum luister bijzette. V ersetuj nt MAAN D AGS an DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE PUL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur R A de Boer Telefoon 4091 Geslaagd voor het kandidaatsexamen aan de Katholieke Universiteit te Nij megen, onze stadgenoot H. W. Spij kerman. t i De c.w.s.v. „Sneek” heeft ons ver- o o o Ad vertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad vertenties lager. Abonnementsprijs f4, per half jaar. Franko per post f6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Vorige week donderdag stak de 6- jarige Johannes Boers uit de Rijpera- hemstraat plotseling de weg over. Met het gevolg, dat hij werd gegrepen door een bestelwagen, bestuurd door L.B. Met een gebróken rechter bovenbeen moest, het knaapje in het ziekenhuis worden opgenomen. gen, de verkoop van antiek bracht f 8.091,op, dat is samen f 21.802,60. De strijd tussen de wandelvereni- De commissie orgelfonds noemt dit gingen SWU enerzijds en christe- succes hartverwarmend. Het pand aan de Stadslaan, bewoond door de heer Tj. v. d. Velde, is aange kocht door de heer J. Heeringa, schil der, Galamagracht te IJlst. Het cultureel paspoort is landelijk geldig. In sommige gemeenten krijgen jongeren die een paspoort aan vroegen het bedrag van f ,2,50 dat zij hiervoor betaalden, vergoed. Aanvragen voor een paspoort kunnen worden gezonden aan het secretariaat Kunstcentrum „Prinsetün” te Leeuwarden, tel. 05100- 34615. Uitgegeven Cultureel Jongeren Pas poorten per 19 maart 1968: 1001, waar van aan werkenden 187 en' aan scholie ren en studerenden 814. Daarvan ko men uit Leeuwarden 418, Smallinger- land 107, Sneek 52, Opsterland 44, Heerenveen 40. Uit de andere gemeen ten komen elk minder dan 40 paspoort- houders. Buiten Friesland 15.. HET ONDERWIJS EN ’T NOORDEN De commissaris der koningin bood allereerst zijn gelukwensen aan met het vierde lustrum van de vereniging. Ook namens het provinciaal bestuur. En natuurlijk met het gereedkomen van de nieuwbouw. Het speet hem wel, dat staatssecretaris Grosheide verhin derd was. Nog diezelfde morgen had de oud-voorzitter, de heer H. M. Ger- brandy (de gedeputeerde) hem ge vraagd de staatssecretaris te vervan gen. De commissaris zei met schroom aan deze uitnodiging gevolg te hebben ge geven. Hij beschouwde zichzelf als leek, die uit hoofde van zijn functie met het onderwijs als één van vele fa cetten te maken krijgt. Toch hebben de aanwezigen kunnen genieten van een gedegen betoog. Met fijne ironie sprak hij .over de regeringsnota over het Noorden des lands, waarin toch nog één klein paragraafje gewijd is aan het onderwijs. Onder het hoofdstuk „Voor- .zieningen ter verbetering van het leef milieu”. Kennelijk vallen hier alle sectoren van het onderwijs onder. Wanneer wij in Friesland spreken over het verband tussen welvaart .en onderwijs, dan gaan De 18-jarige Johan Jacob Haagsma, afkomstig uit Sneek en studerend in Utrecht, is gistermiddag om ongeveer half vier in Zeist om het leven geko men bij een verkeersongeval. Hij zat met vier andere studenten in een auto, die met grote snelheid tegen een boom botste. Het slachtoffer is ter plaatse overleden. dienst werd de eenheid voelbaar en De 21-jarige loodgieter P. Muur ling uit de 2e Woudstraat vond maandagavond in het land bij Klein Tinga, in de nabijheid van de Woudvaart, het eerste kievitsei in de gemeente Sneek. De vinder was in gezelschap van zijn vader de heer W. Muurling. Het ei werd ’s avonds aan burgemeester Rasterhoff aangeboden in zijn woning aan de Leeuwarderweg. De heer Muurling kreeg een oorkonde en een tientje. Dinsdag werd in het Kunstcentrum „Prinsetün” door gedeputeerde P. van der Mark, als vobrzitter van de com missie cultureel jongerenpaspoort Friesland, het 1000ste paspoort uitge reikt. Nico Droog uit Leeuwarden (20 jaar), leerling van de Chr. U.T.S. te Drachten, mocht als prijzen in ont vangst nemen: een gratis paspoort, het fotoboek „Friesland” (uitgave W. van Hoeve, ’s-Gravenhage) en een drietal bonnen waarop gratis entree zal gel den voor voorstellingen op het gebied van toneel, muziek, cabaret, opera of dans naar keuze. Ook de 999ste en 1001ste paspoórt- houdsters, respectievelijk Alie Hommes uit Oosterwolde (18 jaar), werkzaam op de provinciale griffie te Assen, en Marijke Land uit Offingawier (15 jaar) leerlinge van de Rijks-H.B.S. te Sneek. waren aanwezig. Zij ontvingen naast een gratis paspoort een drietal bonnen voor gratis voorstellingen. De jóngeren van Friesland van 15 tot en met 20 jaar en de leerling-ver- pleegsters, militairen en studenten tot 26 jaar hebben er voor ge.zorgd, dat de uitgave van. het cultureel paspoort in Friesland het reductiedocument voor culturele evenementen bij uitstek ’n succes werd. De uitgifte van dit pas poort werd per 1 oktober 1967 gereali seerd door middel van een samenwer king van de Fryske Kultuerried, de ge meente Leeuwarden en alle uitkoopor- ganisaties, beroepsgezelschappen en schouwburgen in Friesland. Financieel wordt de uitgave van het cultureel paspoort mogelijk gemaakt door de bij drage van de paspoorthouders a raison van f 2,50 en door de subsidies per pas- poorthouder van de zijde van de pro vincie en de gemeenten. De culturele maandagenda, die alle paspoorthouders ontvangen, voorziet in een grote behoefte. Voor de prijs van f 3,kunnen zij die qua leeftijd niet in aanmerking komen voor een pas poort, zich hierop abonneren. Vanmorgen werd op het kruispunt Lemmerweg-Balthuskade een bakfiets, bestuurd door A. de W„ gegrepen door een uit de richting Lemmer komende auto. De W. wilde n.l. vanaf de Lem- merbrug de Balthuskade oprijden en verleende de auto geen vrije doorgang. Hij werd licht gewond aan een been en later naar huis gebracht. De auto liep schade op. aandoening van de gewrichten. Zijn promotor is prof. dr. P. J. Kuijjer. De twaalf stellingen die de toekomstige doctor moet verdedigen gaan uiteraard over medische zaken. De laatste beide luiden: „Het is gemakkelijker iemand invalide te verklaren, dan hem aan het werk te krijgen of te houden” en ..Het verdient aanbeveling om, ter zelfbe scherming, aan het snelverkeer deel te nemen in een auto met apart chassis”. De heer Detmar gaat binnenkort een half jaar met z’n gezin naar Zuid-Af rika, om daar in het Barawarath hos pitaal te Johannesburg te werken. nomisch onderwijs, ook de studie van de niet-technische vakken, zoals letter en, wijsbegeerte, geschiedenis, zijn onmisbaar voor de economische voor uitgang. Ook als factor voor het over dragen van cultuur is het onderwijs belangrijk. Een koor van docenten zorgde voor een vrolijke noot in het „Borgermani- anum van Doctor Pieter Greep”. Op hun repertoire stonden „een paar bo- germannelijke snikken en grimlachjes”, cabaretachtige liedjes, met veel verve gezongen. Ik dacht dat men in Sneek op tijd de bakens verzet. De toekomstige scho lengemeenschap, waarin ook het havo een plaats zal krijgen, moge het goed gaan. Ik hoop dat het christelijk lyceum door middel van de nieuwe vormen, welke de wettelijke bepalingen bieden, in steeds stijgende mate zal kunnen voldoen aan de opdracht, die de Vereniging voor christelijk middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs zich he eft gesteld. Met deze wens besloot mr. H. P. Linthorst Homan, commissaris de r koningin, een humoristische rede en verklaarde hij de uitbreiding van het schoolgebouw voor geopend. Dat gebeurde maandagmiddag in de aula van het lyceum in aanwezigheid van tal van genodigden. Zij werden door voorzitter dr. Y. Schaafsma harte lijk welkom geheten. Het bestuur had wel reden voor dankbaarheid: de uit breiding van de school met een verdie ping en het feit, dat de school vorig jaar september twintig jaar heeft be staan. Met blijdschap gewaagde de heer Schaafsma ook van de oprichting (op 22 febr.) van een nieuwe vereniging: een vereniging voor christelijk voort gezet onderwijs. Nadat hij zijn erkentelijkheid en dankbaarheid had uitgesproken voor de medewerking van diverse zijden on dervonden bij de totstandkoming van de nieuwbouw, liet dr. Schaafsma zijn gedachten gaan over het onderwijs. Naar zijn mening is het noodzakelijk, dat men verder ziet dan regionaal en nationaal. Het gaat om de vorming van de leerlingen. De situatie na de twee de wereldoorlog heeft duidelijk ge maakt, en dat is de laatste jaren vooral steeds meer gebleken, dat de invloed van andere landen, ja zelfs wereldde len, groot wordt. We leven in een tijd van grote ontwikkelingen. Is het onder wijs er wel rijp voor om in mondiale, wereldwijde categorieën te denken? Om een voorbeeld te noemen, mis schien moeten wij wel China of Rus land de helpende hand bieden om voor uit te komen. Ook dit zijn zaken voor de school. Belangrijk zijn de vakken godsdienst onderwijs, aardrijkskunde, geschiede nis. Maar eveneens de moderne talen leven en cultuur van andere volken leren verstaan verdienen de aan dacht. De heer Schaafsma pleitte voor overheidssteun voor de aanleg van ta- lenprictica. Hij besloot zijn openingstoespraak met de hoop uit te spreken, dat de ma teriële nieuwbouw van de school en de geestelijke vernieuwing hand in hand zullen gaan. onze gedachten primair uit naar ver sterking van het potentieel aan tech nisch onderwijs. Uitbreiding van het aantal uts’ en een nieuwe hts in Leeu warden en nog veel meer wensen zijn er op onderwijsgebied. We missen een instelling voor.wetenschappelijk onder wijs, waarbij onze gedachten vooral uitgaan naar een vierde technische ho geschool. Het aantal leerlingen van het lyceum is van 450 in het cursusjaar 1958-1959 gestegen tot 740 nu. In Friesland is het percentage 12-19-jarigen, dat vhmo ge niet, 8,9% tegen een landelijk percen tage van 12,8%. We komen hier dus achteraan. SNEEK SLAAT GOED FIGUUR Voor de verschillende plaatsen waar in scholen voor middelbaar onderwijs zijn gevestigd zijn de percentages: Leeuwarden 14,7, Sneek 15,3, Dokkum 12,6, Smallingerland 13,8. In Sneek ligt het z.g. belangstellingspercentage het hoogst van ’t noorden op Haren (Gr.) na. De cijfers op het platteland liggen veel lager. Kennelijk kunnen de af standen, die er letterlijk en psycholo gisch zijn, niet altijd worden over brugd. Maar het Sneker lyceum heeft z’n leerlingen wel uit een uitgestrekt plat telandsgebied kunnen recruteren. Dat noemde de commissaris verheugend. Hij wees tenslotte op het belang van een lyceum: niet alleen technisch en eco- Sneek e.o. een forumavond. Leden t 1 van het forum zullen jijn: mevr. ^“n"^“sjoelen~balgooien™radën j Otto, op diverse dingen enz. Er is een De* Lange, grabbelton en een theetuin, met frisdranken. Wat overblijft zal za terdagavond worden verkocht, ter wijl dan tevens de uitslag van de De heer S. J. Detmar te Bedum (Gr.) hoopt volgende week woensdag aan de Rijksuniversiteit te promoveren tot doctor in de geneeskunde. De heer Det mar, wiens vader in Balk een admini stratiekantoor heeft, ging in Sneek naar de rijks-hbs. Zijn vrouw is uit onze stad afkomstig. Sake Johan Detmar werd op 7 sep tember 1931 geboren te Balk. Na de lagere school bezocht hij drie jaar de openbare Van Swinderen uloschool in zijn woonplaats en toen drie jaar de rijks-hbs in Sneek. Van 1950 tot 1955 studeerde hij medicijnen aan de Rijks universiteit te Groningen. Na zijn doc toraal examen ging hij voor de voltooi ing van zijn praktische opleiding twee jaar naar Rotterdam om in het Zuider- ziekenhuis te werken. In oktober 1957 slaagde hij voor het artsexamen. Na zijn militaire dienst (hij diende o.m. als arts op de vliegbasis Leeuwar den) was de heer Detmar van 1959 tot 1962 huisarts te Bakhuizen. Sinds juli 1962 heeft hij aan het Aka- demisch ziekenhuis in Groningen de op leiding voor chirurg gevolgd, drie jaar algemene chirurgie en drie jaar ortho pedie. Hij werkt thans als orthopedisch chirurg. De heer Detmar heeft een proef schrift geschreven „Over de aetiologie van coxarthrose”. (Coxarthrose is een Het eindresultaat van de orgelactie gieuze zusters. In dit gemengde ge- miljoenen zal kosten. Aannemers- van de hervormde gemeente, voor De gemeentepolitie van Sneek zou graag zien, dat zij die getuige waren van een ongeval, dat vrijdagmiddag omstreeks kwart over vijf plaatsvond op het kruispunt Gedempte Pol-Oos- terdijk, zich bij haar meldden. Een bromfietser kwam bij dit ongeval in botsing met een vrachtauto met aan hangwagen. De bromfiets werd daarbij zwaar beschadigd. NIEUWE KANSEN Wethouder Baaijens, die het Sneker gemeentebestuur vertegenwoordigde (de burgemeester was verhinderd), be gon zijn speech dan ook met enige ver twijfeling: „Wat moet een wethouder nog doen om niet uit de toon te val len”. Hij wees er op, dat „door de slag tanden van de mammoet” de onderwijs zaken in Sneek zijn opengestoten. Het lyceum heeft zich positief ingesteld op de veranderingen. Zo kan dit open breken tot zegen zijn van de hele Zuid westhoek. De scholengemeenschap (i.o.) betekent, dat de jeugd een eerlijke kans krijgt. Hier kan iets gebeuren; gefeliciteerd. Dr. H. J. W. Verhaak, inspecteur van het v.h.m.o., merkte op, dat de rector „letterlijk het dak boven z’n hoofd zag afbreken om daarna een mammoet op z’n dak te krijgen”. Nadat architect J. C. Teeuw iets over de bouw had verteld, was het laatste woord aan rector dr. P. Greep. Hij herinnerde er aan, dat het geen eenvoudige opgave is geweest om het gebouw uit te breiden en toch het monumentale karakter te behouden. Hartelijk dank aan archi tect, opzichter, aannemer en al die an deren, met wie een goede samenwer king is geweest. Het is een fraaie ver dieping, aldus de rector. Ieder kreeg toen gelegenheid de uit breiding te bezichtigen. Het schoolbe stuur hield daarna een receptie. De werkzaamheden aan het nieuwe, derde speelveld bij het voetbalterrein van de v.v. „Sneek’1 zijn in volle gang. Een twaalftal mannen verrichten het karwei in GSW-verband. De grond is inmiddels geëgaliseerd en gedraineerd. De volgende be werking is het frezen en dan komt er nog een laagje zand, dat er doorheen gefreesd wordt. Over een week of zes denkt men het werk klaar te hebben. Maar het veld zal niet eerder dan vol- dag. Nu eens over dit dan weer over anderzijds is i gend jaar kunnen worden be- een ander onderwerp. Het aantrek- gaande, zoals blijkt uit onze inge- sveeld De totale kosten zullen keliike van een forum is> dat men zonden-stukkenrubriek. J-— p e wiaie Kosten „uiten tegelijkertijd van verschillende me- want ze zouden beter samen kunnen ongeveer f 54.000 bedragen. Het ningen kennis kan nemen. De een grootste deel daarvan wordt be- heeft nu eenmaal een andere kijk op taald door het rijk. De gemeente een bepaalde zaak dan een ander. Zo kunnen /forums grote invloed zocht nog even te herinneren aan hebben op de meningsvorming en qe bazar, die zij morgen en over- tegelijk informatie bieden. Dinsdag morgen in Ons Gebouw houdt. De SCilOt SbTCrCt clcltl cie ‘VOCtodL" komen de hondenliefhebbers ssn opbrengst is bestemd voor de nieu.- vereniging van f 17.500,kun trekken. Dan houdt ,de^ K.C. we uniformen van de chr. wandel er Hét was geen spektakulaire ge beurtenis dinsdagavond in de doops gezinde kerk en slechts een handje vol mensen woonde de plechtigheid bij. Toch is de totstandkoming van de Sneker raad van kerken een be langrijke mijlpaal (sorry voor 't cliché) op de moeizame weg van de toenadering tussen de kerken. Ter wijl buiten de stormwind 1 droeg binnen zacht orgelspel bij tot Amsterdams Volkstoneel trok een ^2^,^. 22 CT--- 1 namen de leden van de raad plaats' Da*t het Beppie Nooy verder maar komt deze^weg uit^binnen de^gren- achterin de belangstellenden, voor een groot deel genodigden. Onder hen een aantal predikanten, de bei- SNEEKER NIEUWSBLAD opbrengst is bestemd voor de nieu- sportvereniging. Op de bazar kan Hartman, dierenarts, mevr. Otto, o'p diversé'dïngèn~ënz~~Ër’ is“ëën keurmeesteresse, mevr De Lange, grabbelton en een theetuin, fokster, en de heren A. Aukema, - keurmeester, en B. Pleyte, boxer- keurmeester. Na de pauze zal er een w film over stabij- en wetterhounen verloting wordt bekendgemaakt.'"'’ worden vertoond. Met de aanleg van de weg IJlst De allerlaatste afscheidsvoorstel- naar de Lemmerweg is een begin loeide ling van „Rooie Sien” door het gemaakt. Eigenlijk past dit berichtje B mxj -"1— Jeen i---'. ruLn.L, gewijde sfeer. Op de voorste rij nagenoeg volle zaal maandagavond, de ^grenswijziging haar beslag krijgt goed mag g’a’an. Dag’ Sien! zen van Sneek. Zodat de banden tussen de twee steden weer wat Vorige week is onderhands de nauwer worden aangehaald. de kapelaans van de parochie van bouw aanbesteed van de verzor- de H. Martinus en enkele r.k.-reli- gingsflat in de Stadsfenne, die vele zelschap herkende men het pluri- bedrijf N.V. Fockens te Arnhem een nieuw orgel in de Ichthuskerk, forme karakter van de kerk. In de kreeg het karwei. De flat zal wor- is bekendgemaakt: aan geldelijke den beheerd door een coöperatieve bijdragen werd f 13.711,60 ontvan- daartoe droegen ook de liederen bij. vereniging. Dat dit nieuwe orgaan vruchtbaar mag werken en bijdragen tot begrip en verdraagzaamheid. F f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1