voor m Waterpoort-krabbelt I h* •3 Rauwerderhem sluit zich aan bij Volkskredietbankwezen K Eremedaille in goud jubilaris E. Speerstra Van loopjongen tot bedrijfsleider in 40 jaar BK IJLST W Y M BRITS ER A DEEL van ■lp -f en Zwembad 1 mei open i Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 123e jaargang nr 26 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD R Oudega (W.) offerde mild Raerderhim S is “1 ES 1 Kri Snaeltar Nieuwsblad is Rayoncommandant rijkspolitie te Nijland vertrekt 11 - Proces-verbaal wegens fiets-diefstal - J Eén gewonde bij botsing in Ju trijp Bromfietser sewond door inhalen van auto i Inbreker op heterdaad betrapt Jongerein van aktief voor ontwikkelingshulp een aecombmeerde uHaave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en IV" Valse-brandmelder gevonden 21ste President Roosevelt* mars op zaterdag 27 april <7^7 voor „Kom over de brug” Donderdag 28 maart 1968 f»! tl Bolsward, j t 7 Versebjjnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 Meermalen hebben wij al gerehre- Wethouder Baaijens (rechts) speldt de jubilaris de eremedaille in goud, ver bonden aan de orde van Oranje- N assart, op de revers van de jas. De rayoncommandant van de rijks politie te Nijland, wachtmeester eerste klas B. Haarsma, is met ingang van 30 maart in dezelfde functie overgeplaatst naar Irnsum, groep Baarderadeel. 5» Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs £4,— per half laar. Franko per oost £6,per half Jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. der het niet altijd even gemakkelijk heeft zo tussen directie en personeel. Namens Hubert heel hartelijk dank. Om deze dank te onderstrepen bood hij de jubilaris een gouden horloge aan met daarin het embleem van de zaak gegrift. De 19-jarige los werkman M. K. uit heterdaad betrapt toen hij oude metalen pro- NOG MEER GOUD Namens het departement Sneek van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel sprak de heer J. Suwijn, die ook al met goud aan kwam dragen. De heer Speerstra mocht een gouden draagmedaille en een vererend ge tuigschrift, ingelijst en wel, in ont vangst nemen. Namens een aantal fabrieken, die al lang goede relaties met Hubert onder houden, voerde de heer Bezemer het woord. Hij roemde het prettige con tact met de heer Speerstra en z’n me dewerkers. Namens de raad van com missarissen van de n.v. sprak de heer J. W. H. Dormaar. Hij uitte zijn waar dering voor de directie en wees op de trouw en het aanpassingsvermogen van de heer Speerstra. Tot slot bedankte de heer Jellesma allen namens de jubilaris. Hij kon het niet laten daarbij even kritiek te uiten op het feit dat er nog veel orders naar het westen gaan in plaats van naar Friese bedrijven. met de Learewei worden uitgebreid. Daarmee zijn de bewoners gebaat en het komt de exploitatierekening ten goede. Hoewel deze verdere uitbreiding nog een nieuwe investering van f 22.000,vraagt. Aan de vereniging voor Vreemde lingenverkeer te Irnsum die verzocht om een subsidie met het oog op hoge investeringskosten voor aanlegsteiger en toiletgebóuwtje ten behoeve van varende toeristen, werd tot een be drag van f 250,toegekend. De karmis week in Irnsum zal wegens gelijktijdige aktiviteiten elders een week worden verlaat. Toegezegd werd dat onder zoek en besprekingen zullen plaats heb ben met betrekking tot dringende ver betering van het sportterrein te Irn sum. Het lijkt ons toe, dat het de in woners van dit dorp goed zal doen, dat hun woonstee in deze raadsvergadering wel bijzonder „in” was. Daarvoor is het dan ook het grootste dorp van Rauwer derhem. Verder werd nog een verzoek om subsidie door de 100 leden tellende korfbalvereniging „De Lege Geaën” te Sijbrandaburen tot een bedrag van f 150,per jaar ingewilligd. De heer F. Cnossen uit Koufurderrige moest dinsdagavond met een hoofd wond naar het ziekenhuis worden ge bracht na een ongeval in Jutrijp. Er werd een hersenschudding geconsta teerd. Het ongeval gebeurde omstreeks acht uur. De heer Cnossen kw m per fiets uit de richting van zijn woonplaats en wilde de rijksweg oversteken om naar de oefenavond van de plaatselijke zang vereniging in het oude schoolgebouw te kunnen gaan. Daarbij kwam hij in botsing met een tegemoetkomende auto, bestuurd door de heer Wempe uit Hommerts. Deze remde nog wel uit alle macht, maar kon de ander niet meer ontwijken. De heer Cnossen moest in het ziekenhuis worden opge nomen. Auto en fiets liepen schade op, de heer Wempe kwam met de schrik vrij. De 19-jarige bromfietser B. S. uit Sneek is dinsdagavond gewond geraakt bij een inhaalmanoeuvre. Hij wilde een auto, bestuurd door A. van B. uit Sneek, inhalen op het kruispunt Nap- jusstraat-Dr. Wumkesstraat op het moment dat deze linksaf zou slaan. Een botsing was daarbij onvermijdelijk. De jongeman kreeg een bloedende hoofdwonde. Na behandeld te zijn door een arts mocht hij naar huis terug keren. Ze komen nu los, de kleine groene eitjes. Begunstigd door prach tig weer kunnen de eierzoekers volop genieten van hun sport. De firma P. de Jong uit Leeuwarden heeft haar plaats bij de brand weerkazerne dinsdag dan ook weer voor het eerst ingenomen. De aanvoer van kievitseieren bleef nog wat beneden de verwachting. Om een uur of half twaalf waren er zo’n 400 eieren aangevoerd. Door de korte aanvoer was de prijs nogal Jioog: f 1,25 per ei. Vol gende week wordt er een grote aanvoer verwacht. De firma De Jong is een bekende verschijning in Sneek. Al sedert 50 jaar zit er iemand van deze firma met zijn manden en kisten bij de brand weerkazerne. Van alle aangevperde eieren blijft er maar een klein percentage in Nederland. Ongeveer het derde deel wordt naar Engeland uitgevoerd. De rest gaat o.a. naar Duitsland. Frankrijk en Curacao. Nogal veel hamerstukken op een niet al te lijvige agenda van de laatste ge meenteraadsvergadering van Rauwer derhem j.l. dinsdagavond (waarbij de heer H. R. Schaap verhinderd was) konden niet beletten, dat de avond, ove rigens in een vrij gemoedelijke sfeer, bijna tot het middernachtelijk uur vol gepraat werd zonder opzienbarende ge beurtenissen. Het waren onder meer enige oude en niet meer bewoonde woningen, wel geheel rijp voor onbewoonbaarverkla- ring cn mogelijke afbraak, een mest vaalt op een plaats, waar die eigenlijk niet thuis hoort om hygiënische rede nen, en de procentuele salarisverho gingen voor de ambtenaren, waarbij de raadsleden er op stonden dat aan G.S. ter kennis zou worden gebracht, dat zij niet instemmen met het door de rijksoverheid gevolgde beleid bij de salarisverhogingen, die aanleiding ga ven tot lange discussies en beraadsla gingen. Dit houdt echter nog niet in, dat de duidelijkheid in de discussies en de besluitvorming hierop evenredig wa ren aan de lengte. Daardoor zullen sommige zaken nog wel eens opnieuw aan de orde moeten komen. Naar aanleiding van vragen om na dere informaties in vorige vergaderin gen kon thans worden besloten tot aan sluiting van de gemeente bij een inter gemeentelijke regeling voor het Volks kredietbankwezen. De raad kon ak koord gaan met een kredietverlening in de aanschafkosten van een nieuwe rei- nigingsauto bij de gemeenschappelijke reinigingsdienst. Voor de plaats Irnsum werden enige van belang zijnde be sluiten genomen. De kleuterschool zal worden uitgebreid met één speel-werk- lokaal, dat met de inrichting een kre diet vraagt van f 78.000,Het restant van het z.g. haventje bij de voormalige zuivelfabriek, thans eigendom van de N.V. Douwe Egberts, zal worden ge dempt. Ongeveer de helft van de kos ten, geraamd op f41.000,is door de eigenaar, D.E., toegezegd. De raad stelde ’n krediet van f 5000, beschikbaar voor bestrating en uitbrei ding van de parkeerruimte aan de Wij de Steeg, aldaar, waardoor deze voor ziening 140 m2 groter wordt. Het reeds in Irnsum aanwezige aardgasnet zal op verzoek van de bewoners tot en De gemeentepolitie van Sneak heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 52-jarige los werkman P. H. alhier ter zake van diefstal van een fiets. De man ontvreemdde rond de Kerstdagen de fiets van een meisje uit IJlst. Deze krijgt haar vervoermiddel nu terug. De afd. Raerderhim van De Jongerein heeft het initiatief genomen gelden in te zamelen voor de ontwikkelingshulp voor Ceylon. Zij denkt a.s. zaterdag avond in café Van der Wal te Poppin- gawier een avond door het Jongerein Cabaret te geven met „efternei douns- jen” met muziek van het bekende or kest „I, myself and J”. Door veel belangeloze medewerking hoopt men van de entree van f 2,50 per persoon te komen tot een netto-op- brengst voor de ontwikkelingshulp. Een massale opkomst zal dit goede initiatief kunnen doen slagen. Wie verhinderd zijn te komen kunnen hun bijdrage storten op giro 1303971 t.n.v. mej. S. Keulen te Rauwerd onder vermelding Ceylon”. Deze avond komt in de plaats van de gebruikelijke buscollecte. it Het gerechtsgebouw aan de Markt straat, een halve eeuw geleden nog Paleis van Justitie genoemd, onder gaat van binnen een grondige meta morfose. Alleen de zittingszaal van het uit 1839 daterende gebouw blijft zoals die is, de rest wordt geheel gerestaureerd, grondig opgeknapt. Öok komen er nieuwe toiletten en centrale verwarming. Aannemer J. Hiemstra voert onder directie van de Rijksgebouwendienst deze ingrij pende verbouwing uit. Zoals be kend zetelt het kantongerecht zo lang op het adres Harinxmakade 12. i Een nieuwe club in oprichting is de ponyclub. Maandagavond zal er in de manege een voorlichtingsavond worden gehouden, waar belangstel lenden meer kunnen vernemen over het ponyrijden, dat vooral voor de jongere kinderen zo aantrekkelijk is. Behalve liefhebbers hebben de ini tiatiefnemers ook nog pony’s nodig om hun ideeën te kunnen realiseren. Het heiwerk bij de in aanbouw zijnde verzorgingsflat in de Stads- fenne is zowat klaar. Er zullen dan 280 betonpalen van 19 tot 20 m de grond in zijn geslagen. Dit werk wordt verricht met één. van de grootste heistellingen van Neder land. Deze is nog groter dan die bij de Lemmerwegflat werd gebruikt. De heipalen kosten zo’n 900 gulden per stuk. Ze zijn in ongeveer tien minuten in de grond geheid. De flat zal als het ware uit twee gedeelten bestaan. Eén gedeelte van zeven ver diepingen en een van zes. Er is ruimte in de flat voor 150 woonge legenheden, waarbij de kamers voor het personeel zijn inbegrepen. Gister was de heer T. Radsma, opzichter van gemeentewerken, bezig met een na-controle van de grond. Het gaat hierbij om de weerstand van de grond na te gaan. Deze moet natuur lijk groot genoeg zijn om straks de flat te dragen. Hij verrichtte de bo ringen voor de controle in samen werking met Grondmechanica te Delft. Gemeentewerken heeft de su pervisie bij de uit te voeren werk zaamheden. In het gebouw zullen twee acht-persoons liften gereali seerd worden. Over ongeveer twee jaar zal het complex in gebruik kun nen worden genomen. Wie in deze tijd van het jaar een autotocht maakt, kan langs de we gen een ontstellend aantal dode vo gels zien liggen. Het snelverkeer eist niet alleen dagelijks menselijke slachtoffers, ook de dieren vallen ten prooi aan de moderne techniek. Een probleem waarvoor geen op lossing schijnt te zijn. Want bordjes mogen op veel mensen al haast geen uitwerking hebben, dieren zijn daar helemaal niet mee te bereiken. Dat het aantal gedode dieren nu blijk baar groter is dan anders komt door de tijd van het jaar. In sommige delen van onze stad ziet men ook vaak eenden tot in de tuintjes ko men. Ze hebben een deel van hun schuwheid afgelegd. De automobilis ten kunnen niets beters doen dan scherp opletten en niet te hard rij- I Het parkeren blijft een probleem. Een probleem dat zelfs steeds gro ter wordt. Zo werd deze week van de beschikbare ruimte aan de Ge dempte Pol een stukje afgenomen uit veiligheidsoverwegingen. Tot nu toe stonden de auto’s in de bocht geparkeerd. In sommige straten van onze stad, b.v. dezelfde Gedempte Pol, zou men aan de andere kant misschien wat ruimte voor het ver keer kunnen winnen door de trot toirs iets smaller te maken. Dat wordt op het ogenblik ook gedaan aan de Oppenhuizerweg. Vanaf de brug tot de Flexafabriek wordt daar het voetpad smaller en de rijbaan verbreed. Het is duidelijk, dat men bij deze maatregelen de belangen van de voetgangers niet uit het oog moet verliezen. De directie van het Sneker zwembad hoopt de zwemmers het volgende sei zoen in het verbeterde en. uitgebreide openluchtbad (met verwarmd water!) te kunnen ontvangen. Dit seizoen zul len zij het nog met het oude bad moeten doen. Dit gaat 1 mei a.s. open. Het mooie voorjaarsweer van de laatste dagen zal ongetwijfeld vele harten van zwemmers en zwemsters sneller doen kloppen. Voor het komende seizoen zijn de tarieven wat gewijzigd, behalve voor het z.g. schoolzwemmen en de leerlin genabonnementen. Dit is gebeurd om tot een (zij het geringe) beperking te komen van het aantal tarieven en om voor enkele tarieven t.z.t. een betere aansluiting te verkrijgen met de nieu we situatie, als verbetering en uitbrei ding gereed zijn. Uit praktische over wegingen is aan bepaalde abonnemen ten een zekere beperking van de ge bruikstijden verbonden. Tot deze maatregelen is onlangs door de raad van commissarissen besloten. Directie en personeel van het Sneker zwembad zijn klaar om de zwem- lustigen weer in grote getale te ont vangen. Vanaf 16 april kunnen zij aan het zwembad de zwemkaarten ver krijgen. De gemeentepolitie heeft thans de identiteit gevonden van degene, die al een paar keer voor een vals brand alarm zorgde. Een poos geleden rukte de brandweer zelfs helemaal naar Heeg voor een brand die er niet was. Deze week zou het weer zijn. Het blijkt een 13-jarige jongen uit de omgeving van Sneek te zijn, die vanuit een telefoon cel belde. De jongen is ernstig onder houden over zijn wangedrag en daarna door de politie aan z’n ouders terug gegeven. Voor de 21st? maal organiseert de „President Roosevelt”-groep van de Nederlande Padvinders de bekende President Roosevelt-mars in Sneek en wel op zaterdag 27 april., Wat is er dan fijner om er op uit te trekken, de natuur in. Vooral nu het lente wordt. De wandelsport biedt jong en oud die ontspanning (ondanks brommer en auto). De P.R.M.-organisatoren hebben voor de jonge wandelaars voor het eerst 5 km-tocht ingesteld. Verder is er keus tussen 10, 15, 25 en 30 km. De start is ’s middags 1 uur bij café H. Sikkens op de Veemarkt. Voor scholen, wandelgroepen enz. zijn diverse groepsprijzen beschikbaar gestéld. Terwijl iedere wandelaar na ’t volbrengen van de tocht een fraaie medaille in ontvangst kan nemen. ven over rondwaaiende rommel. Als nieuwe ideeën en tips ontvangen, het een beetje, gaat waaien vliegen De eerste tip laten we hier vólgen, de gekste dingen je soms om de In maart en april is het de beste oren, zoals oude kousen, verband, tijd voor de onkruidbestrijding op papier enz. Het ligt hem niet alleen paden, onder heggen, op alle terrei- aan de harde wind, waardoor vuil- nen waar onkruid ongewenst is, zo- nisemmers orpver waaien, ook veel wel op de boerenerven als in de mensen laten van alles blijkbaar tuinen en rond openbare gebouwen maar slingeren. In onze provincie aïs kerken en. scholen. De bestrij- heeft zich nu een comité gevormd dingsmiddelen zijn, bij plaatselijke dat zich ten doel stelt mee te wer- handelaren verkrijgbaar in vloeibare ken aan de verfraaiing van stad en en in korrelvorm; deze soorten zijn platteland. Dit comité bestaat uit de zo afdoende dat men de gehele zo- heren H. Abma, Sneek, H. Gaarman, mer geen last van onkruid meer Bolsward, notaris E. K. Hoekstra, krijgt De vloeibare vorm is voor de Sneek, G. F. Kooyman, Leeuwarden, particulieren wat lastig, omdat men C. J. A. van Meel, Bolsward, mr. A. steeds van spuitapparaten gebruik v. d. Werf, Sneek, en A. Wieringa, moet maken, terwijl men de korrel Akkrum. Correspondentieadres A. kan strooien, wat nog het voordeel Wieringa, U. Twijnstrawei, Akkrum, heeft dat men niet dubbel strooit of tel. 05665-363. Het comité zal gaarne stukken kan overslaan. De actie „Kom over de brug” heeft in Oudega (W.) en omstreken de mooie som van f 7601,68 opgebracht. Wethouder Baaijens zorgde dins dagmiddag voor de grote verras sing op de receptie ter gelegen heid van het 40-jarig bedrijfsjubi- leum van de heer E. Speerstra. De jubilaris kreeg de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, hem toegekend bij Koninklijk Besluit. De 57-jarige heer Speerstra is bedrijfsleider bij machinefabriek W. Hubert en Co. en heeft de verantwoordelijkheid voor 450 man personeel. Een schier eindeloze, stroom vrien den, relaties en medewerkers uit het bedrijf kwamen de heer en mevrouw Speerstra in restaurant Piso felicite ren met dit jubileum. Ook de directeur van Hubert, de heer A. Jellesma, deelde in de vreugde. De jubilaris ontving veel bloemen en andere cadeaus. Personeelschef H. J. M. van Kessel trad op als ceremoniemeester. Hij heet te allen hartelijk welkom bij deze re ceptie en gaf het woord aan de l°co- burgemeester, wethouder Baaijens (de burgemeester was nl. verhinderd). Na mens het gemeentebestuur bood deze gelukwensen aan, speciaal ook aan mevr. Speerstra, die steeds met haar man heeft meegeleefd. En dat is van veel belang om de eventuele moeilijk heden aan te kunnen. BESLISSENDE VERBINDING De heer Speerstra is het werk de baas gebleven. Al is hij terecht geko men in de moeilijkste groep van de maatschappij, omdat hij in zijn werk een zeer beslissende verbinding vormt tussen de organisatorische mensen, de afdeling planning en de fabricage-afde- lingen. Dat is geen sinecure, want niet alleen is de kwantiteit gestegen ook de kwaliteit van het werk is toegenomen. Om aan de eisen voor een bedrijfs leider te voldoen gaat het om vakbe kwaamheid en karaktervastheid. Want er is een nooit aflatende concurrentie wat de kwaliteit betreft. Hopelijk kunt u nog een tijdje verder op dit pad, al dus de wethouder. Hij ,wees er op, dat de heer Speerstra de spanning heeft ervaren die dit werk altijd meebrengt; het kritisch verwachten wat het resul taat zal zijn. Ook kon hij dan de vol doening smaken, dat er een goed stuk werk uit zijn handen kwam. De heer Baaijens herinnerde er nog aan dat de heer Speerstra diaken is in de geref. kerk.. We zijn blij, aldus de heer Baaijens, dat we Hubert binnen onze muren heb ben. Daar wordt een produkt vervaar digd, dat zichzelf gaande kan houden. En dat is belangrijk met het oog op de werkvoorziening. Hij hekelde even het regeringsbeleid, waarin met de groei van de bestaande bedrijven minder re kening wordt gehouden dan met het aantrekken van nieuwe industrie. VRUCHT VAN TOEWIJDING Directeur Jellesma zei er trots op te zijn dat de heer Speerstra bij Hubert bedrijfsleider is. De hele Hubert-ge- meenschap is eigenlijk een beetje ko ninklijk onderscheiden en daar zijn we erg blij mee. In de Succes-agenda staat bij 26 maart: „Vooruitgang is de vrucht van toewijding” en die spreuk is hier van toepassing. In het kort schetste de heer Jellesma de levensloop van de heer Speerstra, die als leerling direct na de lagere school begon. Men vond hem toen niet geschikt voor de ambachtsschool. Het eerste jaar werkte hij bij Ruiter, toen ging hij naar Hubert, waar hij een geweldige ontwikkeling in de techniek meemaakte. Er worden mf geheel an dere dingen gemaakt dan 40 jaar ge leden. Thans heeft Hubert een naam. Maar, aldus de directeur, we kunnen niet verslappen als we die naam willen houden. Met jouw toewijding zal ’t wel gaan. De heer Jellesma haalde enkele her inneringen uit vroeger dagen op en herinnerde er aan dat een bedrijfslei- SNEEKER NIEUWSBLAD De 19-jarige los werkman M. K. Sneek is dinsdagavond op beerde te stelen. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De jongeman wilde stukken brons meenemen bij de fa. Grebe in de Willem Lodewijkstraat. Omwonenden zagen hem in het pand binnendringen en waarschuwden de politie.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1