E AGENDA I Enkele raadsleden: liever wat meer plannen dan sluitende begroting Sublieme zang van Heerenveens Vocaal Ensemble I Sneker Groningers vonden elkaar weer in geslaagde veurjoarsveziede” I en Raadslid verliet zaal voor stemming IJLST W Y M BRITS ER A DEEL van I 1 Eerste palen voor 36 bejaardenwoningen in Stadsfenne de grond in Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, lllli® lil 123e jaargang nr 27 Maandag 1 april 1968 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD B. en w. van Ijlst optimistisch t.a.v. gemeentebegroting 1968 8 f 1 il p BB t'rfl JEF W I TEGEN PROCENTUELE LOONSVERHOGING Teveel plaatsen onbezet bij laatste uur kerkmuziek H«< Sneeker Nieuwsblad is een aecombineerde uHoave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD RONDVRAAG 7 I ''J:?' ,4, M: >M A 1 men Snekers nu een berichtje ontvan gen en toonde zich bijzonder verheugd, dat velen aan deze uitnodiging gehoor hadden gegeven. Dat de verwachting van de voorzitter op een geslaagde avond volledig in vervulling is gegaan, moge tenslotte voldoende uit boven staande blijken. Versctujnt MAANDAGS au DONDERDAGS Vantooi toot administratie en redaKtie GEDEMPTE ROL 6 telefoon 05150 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrak! handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs t 4,— per half jaar. Franko per oost tö,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Maandag 1 april Oriënteringsrit MAC J. C. Visser, ’s Avonds 8 uur vanaf hotel Bonnema. Maandag 1 april Voorlichtingsavond over ponyrijlessen in de koffiekamer van de Manege an de Graaf Adolf - straat. Aanvang 8 uur. Dinsdag 2 april Modeshow Speciaal zaak „Elegance”, Osinga en Winia en kapsalon Femia in foyer Amicitia. Aanvang 8 uur. Vrijdag 5 april Propaganda-Zanguit- voering van de Arbeiderszangvereni- ging „Morgenrood” in „Ons Gebouw” m.m.v. tien zangkoren. Aanvang 7.30 uur. Zaterdag 6 april Openbare les met ten toonstelling in de Technische School, Kloosterstraat 1 van 2-4 uur nam. Zaterdag 6 april Uitvoering Landelijke Rijvereniging „De Water-Poorters” in de manege aan de Graaf Adolfstraat. Aanvang 7.45 uur. Maandag 8 april Concert door het Utrechts Blaaskwintet in het stad huis. Aanvang ’s avonds 8 uur. Vrijdag 12 april Matthaus Passion in Martinikerk te Bolsward. Aanvang ’s middags 2 uur. Zaterdag 27 april 21e President Roose velt Mars over 5, 10, 15 en 25 km. Vrijdag 3 mei Openbare les in de Chr. Technische School, Van Schouwen burgstraat 19, van 18.30-20.30 uur. M En zo kwam de rondvraag. De heer Van Brug wilde insteekhavens voor auto’s aan de Sikko Sjaardemalaan. De voorzitter vond dit bezwaarlijk. Ook wilde dezelfde spreker nog graag meer tuingrond, hij vroeg om verbe tering in de toegang naar de auto- boxen in de boomgaard en vroeg aan dacht voor de hoek Julianastraat-Wil- helminastraat. De voorzitter beloofde de zaken te zullen bekijken. De heer De Vries vroeg hoe het zit met de onevenredige uitbetaling van de gronden die zijn aangekocht voor de weg IJlst-Lemmerweg. Het ant woord luidde: sommige eigenaren zit ten buitenlands en overigens is de ene notaris vlugger dan de ander; zodra een post kant en klaar is, wordt die betaald. De meeste posten zijn reeds afgerond. Ook vroeg hij of de oprit naar de brug over de Dijgracht wordt opgehoogd met de slappe grond die uit de te graven sloten wordt gehaald. De voorzitter vertelde, dat het een z.g. „drijfweg” wordt. Vervolgens infor meerde de heer De Vries of het ook mogelijk is dat er nog eens weer een gesprek plaatsvindt tussen de raad en de stedebouwkundige, in verband met de vele plannen die er in IJlst liggen. Antwoord: misschien! De heer Zijsling vroeg: als de weg klaar is, wat wil het college dan doen? Hij dacht in het bijzonder aan het ver keer in IJlst. De voorzitter stelde hem gerust, dat dit zeer wel wordt over wogen. Verder was hij benieuwd hoe na de feesten van deze zomer het sportveld daar uit zal komen vanwege het veelvuldig gebruik. Ook 1 'ervoor heeft het college aandacht, deelde de- voorzitter hem mee. De heer Rijpma vroeg of er nog mo gelijkheden zijn voor zwemonderwijs in dit jaar. De voorzitter antwoordde dat het wachten is op wat de scholen zeggen. 7 Een ter vergadering aangeboden voorstel om de Bockemastraat en de Jonker Rispensstraat als B-weg te ver klaren, met het oog op het zware ver keer in verband met aanstaande bouw projecten, ontlokte de heer De Vries de opmerking dat hier wéér geen tijd voor was om zich er op te bezinnen. De voorzitter lichtte toe dat dit geba seerd was op een politionele aanwijzing die pas dinsdag j.l. was binnengeko men. De heer Zijsling kon de heer De Vries wel begrijpen. Wethouder Fran kena meende dat hierover eigenlijk niet eens behoeft te worden gedacht, het gaat er maar om willen we die twee nieuwe straten aan puin laten rijden ja of neen? Na nog wat heen en weer gemompel vroeg de voorzitter schriftelijke stemming, met als resul taat dat 6 zich vóór het voorstel ver klaarden en 1 tegen. Het laatste voorstel, het maken van een aanlegsteiger voor pleziervaart bij de overkluizing, kreeg ook aller mede werking. Vrijdagmiddag werd de eerste paal geheid voor 36 bejaardenwoningen in de Stadsfenne. Daar moest natuurlijk een officieel tintje aan gegeven worden. De Stichting tot bevordering van een passende huisvesting van bejaarden, die de woningen exploiteert, was vertegen woordigd door twee bestuursleden, de heren Th. W. Zandstra (secretaris) en B. de Vries (penningmeester). De voor zitter, burgemeester Rasterhoff, was verhinderd. Voor de zaterdagavond in Aere Pe- rennius gehouden „veurjoarsveziede”, had de Verainen Grönnen ditmaal een beroep gedaan op de Drachtster toneel groep. die met het door mevr. C. Hoek- stra-Kloosterhuis geschreven blijspel ,,’n Tiggeljong” de aanwezigen een ple zierige avond heeft bezorgd. Hoewel niet bepaald sterk geschreven, bevat dit stuk toch voldoende elementen voor een goede ontspanning. Bovendien werd er over het algemeen zeer behoorlijk gespeeld, zodat zonder meer van een geslaagde avond gesproken kan wor den. Maar dit laatste is al bijna een vanzelfsprekendheid op de Groninger avonden, die zich elke keer opnieuw kenmerken door een bijzonder gezel lige sfeer. Door de wethouders zullen alle eige naren der panden nog bezocht worden. Het aanzien van Uilenburg zal er aan merkelijk door stijgen, de waarde van de aangelegen panden zal, zo dacht de wethouder, ook stijgen. Door deze ver breding zal tevens de rijbaan zich ze ker 75 cm verleggen, verder van de woonhuizen verwijderd. Het college hoopt zeer dat de aanwonenden deze geboden kans zullen grijpen. De ge meente kan niet hier en daar een stuk er uitnemen, het moet met gezamen lijke medewerking uitgevoerd worden. Het zou voor Uilenburg en voor heel IJlst jammer zijn dat het geld, voor dit project uitgetrokken, voor een ander doel moeten worden besteed. De raad dacht er unaniem net zo over en stemde in met het voorstel de gemeentebegro ting 1968 te wijzigen. Vanwege de sterke toename van het aantal leerlingen zal bij de kleuter school een lokaal moeten worden bij- gebouwd. Tegelijkertijd kan het ge bouw van c.v. worden voorzien. Door de inspectrice is dit alles zeer urgent verklaard. Het is niet een goedkoop plan. Zonder discussie besloot de raad de gevraagde medewerking te verlenen. SUBSIDIE KUNSTIJSBAAN Het voorstel luidde: dit jaar de ge vraagde 5 ct. per inwoner voor de Hee- renveense kunstijsbaan te verlenen en voor 1969 deze aangelegenheid op nieuw bezien. De raad stemde volledig hiermee in, zonder verdere op- of aan merkingen. Dan de gemeenschappelijke regeling „Sudergoa”, waarover de raad een uit voerig voorstel was toegezonden. Deze regeling kreeg ook aller instemming en vroeg weinig of geen tijd. Voorstellen m.b.t. voorschot op de exploitatievergoeding bijzondere kleu terschool, vaststelling bedrag per leer ling openbaar g.l.o., vaststelling voor schot bijzondere scholen en premie regeling woningverbetering en -split sing panden Stapersma en S. Wals- weer„ allen in ons blad van maandag 25 maart j.l. breder omschreven, wer den per hamerslag aangenomen. Tot lid van de woningcommissie werd met algemene stemmen benoemd mevr. P. Osinga-v. d. Velde, Eegracht 91, die bij afspraak had medegedeeld deze bénoe- ming te zullen aanvaarden. Voor de 15 leerlingensets, welke door het bestuur van de hervormde school waren aange vraagd, werd medewerking verleend, evenals voor de wijziging gemeen schappelijke regeling I.Z.A. Donker besloot de uitvoering met een orgelwerk van de grote, in 1965 overleden Haarlemse organist Jacob Bijster: Variaties over een oud-Neder- lands lied: lek wil mi gaen vertroos ten, tekst van de fransiscaner monnik Johannes Brugman op een melodie die voor het eerst wordt aangetroffen in „Een devoot ende profitelyck boexken” van 1539. Hier schoot het orgel aan mogelijkheden tekort. De onlogische registersamenstelling gaf Donker geen kans dit prachtige stuk te realiseren zoals de componist dit aangeeft. Dank zij Donker’s technische vaardigheid en goede voordracht was het echter het aanhoren alleszins waard. De „Een uur kerkmuziek”-uitvoe- ringen hebben in het muziekleven van onze stad een vooraanstaande plaats gekregen. Het is te wensen dat de Commissie Sneeker Kerkconcerten voor het volgende seizoen opnieuw ’n reeks interessante concerten zal organiseren. Voor het Sneker culturele leven zijn deze van niet geringe betekenis. J. W. B. Het volleybal-team met de reserves van Animo, dat vorige week na een zeer succesvol seizoen kampioen werd in de Overgangsklasse. Staande v.l.n.r. D. van Loo (trai ner)., A. Schaafsma, A. de Boer, R. Posthuma, G. Raap (coach), M. v. d. Berg, W. Loots. Knielend: v.l.n.r. B. van der Wal, J. Boonstra, W. de Boer en Th. Zijlstra. DE BEGROTING Na een kleine inleiding door de voorzitter werd de raad in de gelegen heid gesteld algemene beschouwingen over de begroting te houden. De heer De Vries deelde mee, dat de raadsleden de begroting té laat hebben ontvangen. Men heeft slechts een week geledén het stuk gekregen. Hij was van mening, dat dit tijdvak twee weken moet zijn en stelde voor de behandeling van de begroting 14 dagen uit te stel len. Zo niet dan zou hij zijn stem ont houden aan de vaststelling van deze begroting. De heer Wassenaar had veel waarde ring voor de duidelijkheid en het over zichtelijk geheel van de begroting. Wij kunnen vanavond verheugd zijn met wat hier ligt, merkte hij op. Hoewel er nog wensen genoeg blijven, is er toch reden tot optimisme. Hij was er van overtuigd, dat er hard gewerkt is door het college, gezien de omvang van de uitgevoerde en in wording zijnde werken. Hij wees op de noodzaak van een. rusthuis met verpleeginrichting in Ulst en ook een sporthuis, projecten waar b. en w. zich voor zullen moeten inzetten. Hij wenste het college sterkte voor wat in de toekomst nog op hen ligt te wachten. De heer Zijsling riep de begroting 1967 in herinnering, met een tekort van f 34.000,Het college was toen pessi mistisch, zijn fractie evenwel optimis tisch. Dat ligt nu andersom, zo ver volgde hij. Aan deze sluitende begro ting zit wel wat een kwade kant. Liever had hij een begroting met vele plan nen, die dan op hun beurt een tekort aanwijzen en Leeuwarden en Den Haag de ogen openen. Het college moet zich indachtig houden: „In grienende kou krijt noch wolris in toppe hea ta- hof) konden ook niet helemaal over tuigen. De regie had nog wel wat zorgvuldi ger gekund. Niet alleen dat de enscène- ring wat meer aandacht had verdiend, ook werden er enkele foutjes achter en op het toneel gemaakt, die voorkomen hadden kunnen worden, terwijl het schminken ronduit slecht was. Als excuus mag echter gelden, dat de ruim te achter het toneel zeer beperkt is, waardoor er wel eens moeilijkheden ontstaan. Dit excuus geldt dan te vens voor souffleuse, die met soort gelijke moeilijkheden te kampen had. Maar tenslotte is dit niet het belang rijkste. Veel belangrijker is immers, dat men elkaar ontmoet, dat men weer eens heerlijk „Grönnegers kan praot’n” en dat men kontakt heeft met „landgeno ten.” Wat dat laatste betreft, behalve af gevaardigden uit Leeuwarden, waren nu ook afgevaardigden uit Drachten aanwezig, terwijl er verder vele nieuwe gezichten in de zaal waren. Voorzitter Klaibeda deelde in zijn openingswoord o.m. mee, dat alle nieuw binnengeko- De instrumentale intermezzi waren bij organist Dirk S. Donker en de trompettist Wybren Valkema in goede handen. Accuraat en volgzaam begeleid door het orgel speelde Valkema twee feestelijke Engelse werkjes: Greene’s Trumpet Tune en Stanley’s Trumpet Voluntary en daarnaast twee goed ge slaagde stukken door Nederlandse or ganisten als muziek voor kerkelijk ge bruik in het licht gegeven, nl. Partita over de melodie van Psalm 81 van André Verweerd, de vaste bespeler van het prachtige orgel in de Rotter damse Pauluskerk en bezitter van de Prix d’Excellence voor orgel, en Sonata da Chiesa van de Zeeuwse organist Daan Manneke, waarvan elk der drie delen op melodieën vari Geneefse psal men is gebaseerd. De vérdragende klank van de trompet maakt het in strument geschikt voor feestelijke mu ziek. Met de toon die Valkema aan zijn instrument wist te ontlokken gaf hij van deze modern getinte stukken een stralende weergave. INSTRUMENT SCHOOT TE KORT De eersten van de in totaal 840 palen gingen er in als het mes in de boter,. Eerst een houten paal van 6 meter, daarbovenop een betonnen kop van 1% m, zodat de houten paal beneden de laagste grondwaterstand zou blijven. Dé 36 woningen worden in blokjes van 9 gebouwd; onder elk blok komen 210 palen. De werkzaamheden worden uit gevoerd door N.V. Hako uit Emmen oh- der directie van de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten. Deze bejaardenwoningen komen aan de Middelzeelaan, in de woonwijken de Kreek, Meliere, Olde Ee en Schier- stins. In verband met het verkrijgen van overheidssteun is vorig jaar onder auspiciën van het Bouwfonds de stich ting opgericht, die tot doel heeft pas sende huisvesting voor bejaarden te bevorderen. De woningen, die in één bouwlaag 'gebouwd zullen worden, bestaan uit een hal, woonkamer, slaapkamer (één), keuken, ingebouwde berging en een sanitaire cel. Er zal centrale verwar ming in komen. De huur zal f 148,— per maand bedragen, terwijl daarboven nog een z.g. entreegeld van de eerste bewoners zal worden geheven van f 800,Als het een beetje meezit met het weer en zo, kunnen de eerste wo ningen in november klaar zijn. smiten!” Als we hier in ’t noorden wat krijgen uit Den Haag, moeten we ook hier in IJlst klaar zijn met de plannen. Plannen geven werkverrui ming. Wij hebben, waar we bevoegd waren de belastingen in IJlst omhoog gehaald. Daardoor hebben we ook recht op een tekort op de begroting. In onze fractie is geen wantrouwen ten op zichte van het college aanwezig, zo ver zekerde de spreker, maar deze begro ting deed hem denken aan de beruchte dertiger jaren. De heer Rijpma komplimenteerde al len die aan deze begroting hebben ge werkt voor de deugdelijke en overzich telijke wijze waarin ze gesteld is. Hij had persoonlijk liever een flink tekort gezien om Den Haag wakker te schud den. Ook had hij graag een bedrag ge vonden voor de bejaardenverzorging en de sportaccommodatie. Het beruchte pand aan de Eegracht is een symbool van de financiële onmacht van de ge meente. Hij verheugde zich over de groei van IJlst en voorzag daardoor drastische uitbreiding van het stadhuis- personeel en de buitendienst. Ook zou hij graag een eigen technische dienst willen en geen samenspel met andere gemeenten op dit terrein. Dit was geenszins als kritisch geluid bedoeld, integendeel, hij had veel achting voor het college en hoopte op een goede sa menwerking in de toekomst! De voorzitter beantwoordde de spre kers. De heer De Vries kreeg te horen dat de aanbiedingsbrief van de begro ting hem 14 dagen voor de vaststelling is aangeboden. Hij had de begroting toen kunnen inzien. B. en w. hebben derhalve de officiële weg bewandeld. Hij dankte de heer Wassenaar voor zijn prijzende woorden, maar ook de raad komt dit toe. Wat het rusthuis aangaat, aan de voorbereidingen wordt inderdaad hard gewerkt. Meneer Zijs ling, wij zijn niét tevreden, maar ge zien de stijgingen van dit en dat, daar in ligt toch onze blijdschap. De begro ting is veel reëler opgezet dan ooit te voren is geschied. Wij hebben nog veel wensen, echt, en een aantal plannen waar bijzonder hard aan wordt ge werkt. Maar wij moeten in het moge lijke blijven en niet het onmogelijke gaan doen. De werkverruiming ligt moeilijk in de Zuidwesthoek, in ver band met het aantal werklozen. Me neer Rijpma, wij zijn liever vrij man dan dat we onder curatele staan. Voor het pand aan de Eegracht hebben we 14 dagen geleden toezegging van sub sidie ontvangen, wat ook voor ons ver heugend bericht was! Wethouder Frankena had zich, naar hij meedeelde, wat verwonderd over de opmerkingen aangaande „plannen”. Die zijn er wel terdege en daar wordt ook voortdurend op aangedrongen bij de verschillende instanties, maar alles kan niet in één jaar volbracht worden. Hij vroeg: als we nu zien naar een jaar terug, wat er sindsdien tot stand is ge komen en naar wat momenteel onder handen is, kunnen we dan niet een beetje tevreden zijn en met moed de toekomst ingaan? Wethouder Stienstra meende dat als men even terugziet IJlst dankbaar kan zijn dat het zo ver is als het is. Hij sprak een woord van dank uit voor de aan de begroting verrichte arbeid! De begroting zelf werd daarna puntsgewijs doorgenomen, waarbij door de raadsleden verschillende op- of aan merkingen werden gemaakt. De heer Zijsling zag b.v. graag dat bij eventuele procentuële salarisverhogin gen de hoogst gesalarieerden wat min der en de laagsten wat meer zou wor den toegeschoven. Ook vroeg hij naar de mogelijkheid tot het aanbrengen van insteekhavens aan de Stadslaan, zulks in verband met de veiligheid. B. en w. achtten dit nog niet zo urgent dat het aangepakt moet worden. Vervolgens drong hij met klem aan op het heffen van kadegelden voor de twee gemeen telijke los- en laadplaatsen. De heer De Vries vond het jammer dat, mede in aanmerking genomen het traktement van de brugwachter, deze persoon in. de winter praktisch niets te doen heeft. Ook vroeg hij wat er straks gebeurt met de molen „de Rat”. De voorzitter beantwoordde alle vra gen kort en zakelijk en stelde daarna voor de begroting met ’n bedrag aan in komsten en uitgaven, groot f 1.009.582,74 vast te stellen. De heer De Vries wilde zich van stemming onthouden en ver liet de zaal. De overige 6 raadsleden verklaarden zich akkoord en daarmee was de sluitende begroting 1968 van de gemeente IJlst vastgesteld. De heer De Vries kon toen weer binnen komen. De begroting van het woningbedrijf riep slechts een paar vragen op over de huurinning en de elke week 50 ct. kostende boilers, die voor ’t merendeel niet meer bruikbaar zijn. De voorzit ter antwoordde, dat het college met het inhalen van de maandhuur een ruime marge inneemt. Met de boilers is het inderdaad een moeilijk geval, maar we zitten vast aan de afschrijvingstermijn en dat is 15 jaar. Met algemene stem men werd deze begroting aan aard. BESTRATING UILENBURG Het voorstel tot verbetering van de bestrating op Uilenburg werd door wet houder Frankena toegelicht. Het plan is de breedte op 4,50 meter te brengen met langs de bestrating een bestrate goot tot een breedte van 0,50 meter. De openbare vergadering van de Ul ster raad, die donderdagavond werd gehouden en waarin de begroting 1968 ter tafel kwam, kreeg een vrij vlot ver loop. N.a.v. de notulen van de vergadering op 24 januari j.l. merkte de heer De Vries op, dat daarin staat als ant woord van de burgemeester aan de heer Zijsling' over zijn opmerking dat de voorzitter van de raad tevens commis saris is van de woningbouwvereniging IJlst en één der wethouders voorzit ter van die vereniging: dat de burge meester direkt ontslag zal nemen, als dit de mening van de raad is. Hoewel, aldus de heer De Vries, dit niet de me ning van de raad is, is gebleken dat nu toch de voorzitter als commissaris is afgetreden! De voorzitter antwoordde, dat hij me de om andere reden tot dit besluit is gekomen. Vervolgens gaf hij enige cij fers over de gang van zaken in de ge meente: 1 januari 1967 1655 inwoners, 1 maart 1968 1809. In 1966 was het aan tal overnachtingen van gasten 4669, in 1967 bedroeg dit 5379, toename van 6,6%. Het aantal overnachtingen op het kampeerterrein bedroeg in 1966 97, in 1967 281. Het aantal schepen dat de brug passeerde in 1967 was 6217, 430 meer dan in 1966. Verder kreeg de raad een opsomming van de verschil lende delegaties, die aan b. en w. zijn toevertrouwd en een mededeling over een ingekomen schrijven van G.S., waarin deze de raad voorstellen de wedde van de wethouders met f 100, te verhogen. Bij hamerslag werd dit alles door de raad goedgekeurd. De ingekomen stukken en medede lingen vroegen evenmin enige discus sie. Organist Donker (die vlak voor de aanvang nog storingen aan het orgel moest opbeffen) bracht twee orgel werken ten gehore. Hij opende het pro gramma met Concert in C-Dur van Joh. Seb. Bach. Dit is de orgeltrans- criptie an het eerste deel van een vioolconcert dat toegeschreven wordt aan Johann Ernst von Weimar, in wiens kapel Bach in 1703 korte tijd als violist werkzaam was. De weergave van deze prachtige „intrada”, tech nisch correct gespeeld, zou aan glans hebben gewonnen, indien het foei lelijke en ontstemde register Mixtuur zou zijn weggelaten. W«i >S In het wat lang uitgesponnen verhaal over de weduwe Rutgers, die een krui denierswinkel heeft en wil gaan her trouwen, gaat het voornamelijk om de botsing tussen haar en haar zoon, die voor onderwijzer studeert en zich fel tegen de trouwplannen van zijn moeder verzet. Het motief, waarop hij dit ver zet baseert, is het standsverschil, een motief, dat nogal belachelijk aandoet en ook volkomen uit de tijd is. De zoon vindt echter, dat hij als a.s. onderwijzer niet een arbeider uit een steenfabriek als vader kan hebben en beraamt, daar toe aangezet door zijn vriend Raaint, een plan om het huwelijk tussen zijn moeder en Lodewiek Wolthoes te voor komen door deze laatste te belasteren en hem van diefstal te betichten. De beide jongens zijn zelf echter allerminst brandschoon en hoewel het aanvanke lijk lijkt, dat hun boze plannen succes zullen hebben, vallen ze tenslotte zelf door de mand en kan Lodewiek met Vraauw Rutgers in het huwelijksbootje stappen. Zonder de toevoeging van enkele leuke scènes en bijrollen, zou het geheel maar een drakerig -en melo-dramatisch geval zijn geworden. Nu bleef het nog wel acceptabel, vooral ook omdat deze bijrollen goed bezet waren. Winkelbe diende Freerk bijvoorbeeld werd heel knap gespeeld door de heer Eeden, maar ook mevr. Van Bruggen als Vraauw Zundag en mevrouw Baas als Gerda vertolkten hun rol op verdienste lijke wijze. De heer Lodewijk als. Lo dewiek Wolthoes behoorde ongetwijfeld verder tot de besten van deze groep. Jammer, dat zijn type minder goed bij deze rol paste. Wat dat betreft, had hij beter de rol van direkteur van de steenfabriek kunnen spelen, die nu door de heer Til werd vertolkt. Mevr. Klaassens was wat te vlakjes als Vraauw Rutgers en de beide boosdoe ners Jan en Raaint (respektievelijk ge speeld door de heer Uneken en Steen- Voor het derde en laatste kerkconcert in de bekende serie „Eén uur kerkmuziek” bestond gisteravond goede belangstelling, hoewel in de Noor- derkerk te veel plaatsen onbezet bleven. De Commissie Sneeker Kerkcon certen had stellig meer luisteraars mogen verwachten, vooral omdat zij een van de Frieslands meest sublieme zangkoren, het Heerenveens Vocaal En semble, dat geleid wordt door dirigent Cor Nijdam, liet optreden. Het niveau, dat de heer Nijdam met deze zanggroep heeft bereikt, steekt ver uit boven de middelmaat. Met een intensieve stem- en spraak- scholing, ’n puur toegepaste ademtech- niek en een straffe koor-discipline kan een dergelijk hoog niveau worden be reikt. Wat deze zanggroep aan koor- klank produceerde was in één woord subliem. Philip Nicolai’s beroemde lied „Wachet auf”, in Bach’s zetting gezon gen, was een uitnemend voorbeeld van zuivere homofone koorzang. Ook in de ten gehore gebracht koor werken van enkele grootmeesters der polyfone schrijftrant: Palestrina’s Ky rie uit de Missa Brevis en „O Magnum Mysterium”, een motet van de naar Italië uitgeweken grote Nederlandse componist Adr. Willaert, gaf het ensemble blijk van routine en slag vaardigheid en tot de in de perfectie functionerende koorzangkunst. In Melchior Franck’s wereldlijk lied „So wünsch ich ihr eine gute Nacht”, Christ. Tye’s „Lord for Thy tender” en Pater Noster van de eigentijdse com ponist Igor Strawinsky ging een geluk kig samenvloeien van een eenvoudige stemvoering gepaard aan bezonkenheid en welluidendheid. De beide Friese lie deren die door het programma ver meldde zijn getoonzet door de heer Nijdam. Hij koos hiervoor een com- positievorm die het stemmenmateriaal bepaalde expressie-mogelijkheden biedt, in zettingen die aan de zangers hoge eisen stellen. Het glansrijk over winnen van deze moeilijkheden pleit voor de intelligentie van het koor. STRALENDE WEERGAVE

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1