Boomplantprimeur voor A bbega Kaatsver. „Sneek” beraadde zich over algemene vergadering te Franeker Waferpwrt-krabbels WYMBRITSERADEEL IJLST „Master. wy ha sokke kalde hanneri' z A van en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, B 123e jaargang nr 28 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Sneekar Nieuwsblad is een Donderdag 4 april 1968 Langdurige, maar levendige jaarvergadering uftwe van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT «n - M I ft Opbrengst collecte Leerlingen gymnasium 10 dagen naar Rome „Zuidwest-Friesland naar morgen” Meisje in Heeg gewond na botsing met auto doen. Harmonie, dat door de RONO het bad beginnen zich al aardig af Nederland maaf ih sen op, dat de organisatie perfect was, want tijdens het planten waren vier straaljagers laag overgevlogen. Daar had de burgemeester natuurlijk voor gezorgd (dacht de heer Gerbrandy). Namens het provinciaal bestuur gefe liciteerd met de ontsluiting, ,,’t Is echt wol de muoite weardich hwat hjir bart”. Want we praten dan wel over de nota Noorden des Lands, infrastruc tuur en dergelijke, maar we staan er Ver schijnt MAANDAGS 3D DONDERDAGS Kantoor <001 administratie en redaktie GEDEMPTE PUL 6 telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 I 'l I l’ l' l' l' I I I l’ I* I I I I J I I I 'l J I I I I I I I I I I I l' I ■l I I I l' I I l’ l' I 'l I I I I I I I I I l' I I l' l' I I l' I I l' I I I 1 I I I I l' l' l' I I l' l' l' I i Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad verten tl es lager. Abonnementsprijs £4,— per half jaar. Franko per oost f6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. nummer van de 13de jaargang o.m. midden 1969 klaar zijn. Het pand, een oud herenhuis, dat eens bewoond werd door tandarts Van Ham, zal van binnen drastisch veranderd worden. de filosofie aan de Rijksuniversi- Alle binnenmuren, plafonds enz. zullen er, evenals de achtergevel, t*:' -- een „schoölpersdag” bij de Volks krant en het laatste van een serie complex zal ongeveer anderhalf a twee maal zo groot worden als het bestaande bankgebouw. SNEEKER NIEUWSBLAD van deelneming uitgesloten wordt. Dit om te voorkomen, dat plaatselijke tweede-klassers de voorkeur genieten boven de le-klassers. Hoewel het hoofdbestuur het niet eens is met de minder gelukkige geredigeerde toe lichting van Sneek, steunt dit college het voorstel. Verder leverde de sportkeuring een nogal verwarde woordenwisseling op. Indien deze keuring ook voor leden wedstrijden geldt, voelt Sneek er niets voor. Geldt hét alleen wedstrijdkaat- Sérs, dan wordt het gesteund. De gebruikelijke agendapunten le verden geen moeilijkheden op. Hoewel de prestaties van de le en 2e-klassers dit jaar minder opvallend waren dan vorig jaar kan men, zoals uit het door secretaris S. Breuker voorgelezen jaar verslag opgemaakt kon worden, toch op een goed jaar terugzien. Penning meester A. Ykema kon nog optimisti scher geluiden laten horen. Het saldo van 1 januari 1967 ad f 4,95 was op 1 januari 1968 uitgegroeid tot niet min der dan f 319,58. De kascommissie liet bij monde van de heer P. Schuil weten, dat alle bescheiden keurig in orde waren bevonden. De nieuwe kascom missie zal worden gevormd door de heren C. Couperus en Hoekstra. NIEUWE BESTUURSLEDEN De periodiek aftredende bestuursle den S. Breuker en R. Rienstra werden herkozen, terwijl in de plaats van de aftredende bestuursleden C. Couperus én C. Langerak voortaan W. de Boer en J. Rienstra zitting in het bestuur zullen hebben. De entree-gelden zullen worden ver hoogd tot f 2, terwijl de ledencompe titie op dinsdag gehandhaafd blijft. Zaterdag 22 juni wordt de Waterpoort- partij gehouden en een week later, op 29 juni dus, de jongenspartij. In het bondspartuur zullen P. IJs- brandij en G. de Jong uitkomen, maar wie de derde man zal zijn, wordt nog nader bekendgemaakt. Het was al rond het middernachtelijk uur, toen voorzitter Rienstra na nog een geanimeerde rondvraag, de ver gadering met een laatste hamerslag beëindigde. Op de eerste april kan men voor vreemde dingen komen te staan. Dat bemerkten we maandag toen er tus sen de post een blaadje zat, dat er wat vergeeld uitzag. Het was „De Scheidsrechter, off. orgaan van den Nederl. Bond van Voetbalscheids rechters”, 8e jaargang nr. .4 van 1 april 1941. Er zat een bandje om waarop de naam van de heer J. Jongejans, Sundsvalstr. 4, Zaan dam. Zevenentwintig jaar geleden was het verstuurd door drukker en uitgeefster Fa. Kiezebrink Co., Kleinzand 5-7 Sneek (die toen ook onze krant uitgaf). Op het bandje was een stempel van Zaandam ge drukt met de datum 29-3-1968. De post had er met balpen op geschre ven: Vertrokken, retour Sneek. De vraag is nu: waar is het blaadje al die jaren gebleven? Heeft men soms grote schoonmaak gehouden in het postkantoor van Zaandam? Nu we dit blaadje toch op ons bureau hebben, is het wellicht inte ressant er een blik in te werpen. Hoofdredacteur was de heer C. J. Groothoff te Bilthoven en onze stadgenoot S. Velleman was redac teur. „Ondanks de moeilijke tijds omstandigheden, komen er nog steeds goede berichten binnen”, zo luidt de allereerste zin. Dat slaat op de aanmeldingen van nieuwe abonnees. In een artikel over „de doelman en de doellat” blijkt het „Duitsche” spelreglement te zijn ge citeerd. Een ander stuk is overge nomen uit het orgaan „van den Zwitserschen Bond van Voetbal scheidsrechters” en een verhaal over scheidsrechters in Zuid-Ame- rika uit een Duits blad. De opvat tingen over voetbal in Duitsland worden verderop nog een paar keer aangehaald. Zou dat al de invloed zijn van één jaar Duitse bezetting? Nu we het toch over voetballen hebben, in het clubblad van de v.v. „Black Boys”, de Black Boys Bode, lazen wij de volgende opwekking tot de leden. „Het clubhuis en de lichtinstallatie komen er, dit staat vast, maar er zal heel wat moeten gebeuren. Het moet in ’t volgende seizoen zo zijn dat er bij behoorlijk licht getraind kan worden en dat de spelers in het clubhuis na afloop bij een warm bakje drinken gezellig nog even kunnen napraten. Tot nu toe was het zo dat er zelfs geen licht in de boxen was zodat alles in ’t hardstikke donker bescharreld móest worden. Als de omstandighe den zo beroerd zijn wie kan dan van ..de spelers verlangen dat zij graag naar de training gaan? Er zal meer sfeer, meer gezelligheid moe ten komen, dan komen de goede resultaten vanzelf”. Wij ontvingen weer een nummer van „Rostra Gymnasii Snecani”, het ZWAAR KARWEI Alle kinderen hadden zich gewapend met een schop. Het was een zwaar kar wei om de vette klei in de gaten, die door de mannen van gemeentewerken van te voren waren gemaakt, te wer pen. Het waren al flinke bomen, zodat de ouderen af en toe een handje hiel pen. Een deel van de ongeveer 60 bomen bleef liggen voor de gemeente plannen. Terug in het lokaal bood gedepu teerde Gerbrandy als eerste zijn ge- j lukwensen aan Abbega aan. Hij merkte 1 „NOED STEAN” De bedoeling van deze dag is om de jeugd op deze manier eerbied en be langstelling bij te brengen voor alles wat groeit en bloeit. Deze doelstelling heeft de laatste weken tijdens de lessen op school bijzondere aandacht gekre gen. In deze tijd, waarin de opvoering van de produktie, de verhoging van de welvaart, wel eens het belangrijkste lijkt te zijn, is het niet gemakkelijk aandacht te vrager. voor andere zaken. Met he't aankweken van bewondering voor het leven als zodanig kan niet te vroeg worden begonnen. De kinderen in Abbega weten waarom het gaat en zullen straks „noed stean” voor hun bomen. Ze zullen de vreugde beleven deze door hen geplante bomen van jaar tot jaar te zien groeien, aldus de bur- gemeenter. Er wordt wel eens geklaagd over de baldadigheid van de jeugd. Soms wordt voor grote bedragen schade toegebracht aan plantsoenen. Dit is een kwestie van mentaliteit. De ouders en de school hebben hier een taak. De overheid kan daarbij stimuleren. Het gemeentebestuur van Wymbritseradeel heeft dit graag willen doen. Dat on danks het weer, zo besloot de burge meester, „de Abbegeaster beamkedei oer alle boegen slagje mei”. Buiten sneeuwde het op dat moment en daarom speelde Hald Moed eerst nog een stukje om de moed er in te houden. De kinderen zongen het lied ,,’t Is vandaag de boomfeestdag”. Ach ter de muziek aan marcheerde de me nigte daarop een paar keer door het dorp en toen was de daad aan de jeugd. Behalve de gebruikelijke punten, st onden er op de agenda van de dinsdagavond in zaal Hanenburg gehouden jaarvergadering van de kaats- vereniging „Sneek” enkele onderwerpen, die ruim voldoende stof boden voor een grondige bespreking. Het was daarom, zo jammer, dat slechts een hand jevol leden aan de oproep van het bestuur gevolg had gegeven. Niette min vormde vooral de behandeling van de beschrijvingsbrief en met name de kwestie van de vergoeding voor uitgenodigde spelers, toch, aanleiding tot een levendige discussie. Daardoor verliep de vergadering toch nog zeer gea nimeerd, al zal een wat vlottere afwerking van de agenda voortaan het ver- gaderbezoek stellig ten goede komen. De behandeling van de beschrijvings brief voor de algemene vergadering van de K.N.K.B. op zaterdag a.s. in Franeker nam een groot gedeelte van de tijd in beslag, door de vele lang durige en soms verhitte discussies. Het Sneker bestuurslid A. Ykema is door het hoofdbestuur kandidaat gesteld voor een functie in dit college. Dit voorstel zou uiteraard gesteund wor den door de heer P. Schuil, die als af gevaardigde werd gekozen. De heer P. IJsbrandij wérd bereid gevonden om als vervanger mee te gaan. Sneek zal tegen het voorstel van de kaatsvereniging Jan Bogtstra te Fra neker stemmen, welk voorstel het ver zoek behelst, om bij voorstellen van het h.b. of de afdeling vooraf een schriftelijke toelichting te verstrekken. LANGDURIGE EN HEFTIGE DISCUSSIES Over het tweede voorstel van deze vereniging is langdurig en bij tijden heftig gediscussieerd. Franeker wil voor uitgenodigde le-klassers een ver goeding vaststellen van minimaal f 10 per speler, terwijl deze vereniging het minimum aantal parturen op 12 wil brengen. Dit zou naar de mening van het Sneker bestuur en het grootste gedeelte der aanwezigen voor vele ver enigingen (en zeker voor Sneek, dat aan de zelfkant van het kaatsgebied ligt) een grote, om niet te zeggen, onoverkomelijke last betekenen, die niet opgebracht kan worden, zodat deze plaatsen voortaan verstoken zouden zijn van le-klaswedstrijden. De vergadering voelde daarom meer voor het tegenvoorstel van het hoofd bestuur, dat het aantal parturen wil vaststellen op minimaal 10 en maxi maal 12 en de vergoeding wil laten variëren van f 21 per partuur tot ten hoogste f 30, per partuur. Aan dit laatste voorstel zal de afgevaardigde van Sneek dan ook zijn stem geven. VOORSTEL SNEEK Naast diverse andere voorstellen in de beschrijvingsbrief was er nog een voorstel van Sneek, inhoudende dat, in gevallen, waarin de aangifte groter is dan de opgelegde beperking, de tech nische commissie moet beslissen wie Waar ’t nu nog kaal is zal zo straks ons boompje staan”, zongen de schoolkinderen van Abbega gistermorgen. Het was voor hen boom feestdag. In aanwezigheid van het voltallige college van b. en w. en andere „autoriteiten” zouden ze met hun eenenveertigen onder het toe ziend oog van meester F. Hoekstra de nieuwe weg naar Abbegasterrige van bomen voorzien. Behalve kaal was het op die weg ijzig koud en er hingen dreigende buiwolken. Burgemeester Van Hout stelde dan ook voor om maar gauw weer naar het warme lokaal te gaan. Daar kwam men weer op verhaal. Tn alle vroegte waren de kinderen en genodigden, onder wie natuurlijk veel inwoners van het ca. 230 mensen tel lende dorpje samengekomen in het feestelijk versierde lokaal van de her vormde kerk. Na een pittige mars door het muziekkorps „Hald Moed” uit Oosthem hield burgemeester Van Hout een rede. Allen heel hartelijk welkom op deze nationale boomfeestdag, in de eerste plaats een feestdag voor de jeugd. Duizenden in het hele land zouden deze dag vieren. De burge meester hoopte, dat hij nog lang in de herinnering van de kinderen zal voort leven. Na de ouderen, in het bijzonder ge deputeerde H. M. Gerbrandy en een vertegenwoordiger van de regionale commissie voor de boomplantdag, wel kom geheten te hebben, vertelde hij dat het gemeentebestuur het iniatief had genomen voor deze manifestatiie. Een initiatief waar het schoolbestuur meteen achter stond. De nieuwe weg krijgt een passende aankleding. Deze boomfeestdag is voor Friesland bepaald geen novum, aldus de burgemeester, maar wel is het de eerste keer, dat hij in het waterrijke doch boomarme gebied van Wymbrit seradeel wordt gevierd. Abbega heeft hier de primeur! •k Als je het zo nagaat, leven we in een raar kli maat. Eind vorige week was de temperatuur opgelopen tot zomerse De insteekhaven op het industrie- waarden. Op sommige plaatsen terrein is nu geheel uitgebaggerd, werd een temperatuur gemeten van zodat de schepen er in kunnen va- maar liefst 24 graden C. Ook de da- --- j- - ‘■~L r varen uitzonderlijk het haven, in de Houkesloot ook op mooi. De huisvrouwen begonnen j ‘j te „himmeljen”. palen, die nodig zijn om de vloeren eveneens wat modder is verwij- Maar gisteren en vandaag vlogen van het eigenlijke bassin, de filter- derd. De mensen die hun boot in de kelder en de springkuil te dragen, schiphuizen. verderop, in de ge- zijn de grond al ingeheid. Er is tus- meente Wymbritseradeel, 1 die palen een werkvloer ge- liggen blijven evenwel met enkele rig, omdat wel eens te weinig bij stil, dat deze ontsluiting, het opheffen van middel eeuwse toestanden, evenzeer van groot belang is, aldus de heer Gerbrandy. Meester Hoekstra had voor de kin deren een verrassing. Allen hadden nl. een reep gekregen, met een toepasse lijke spreuk. Eentje had een wat af wijkende tekst. Het bleek dat Jan Koopmans deze had gekregen. Hij mocht een prachtige verfdoos i ont vangst nemen. Van de schooltand artsendienst kregen de kinderen een appel. Voordat de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst een tweetal filmpjes ver toonde, sprak de heer J. Breeuwsrra, voorzitter van het bestuur van de bij zondere school en tevens van Dorpsbelangen, een dankwoord. Hij had nog een herinneringsvaantje voor „Hald Moed”. Aannemingsbedrijf G. Doevendans uit onze stad is momenteel bezig met de verbouwing van het pand op de hoek Oosterdijk- Ged. Poortezijlén. Dit in opdracht van de directie van de AMÏIO- bank, die in de toekomst dit gebouw zal betrekken. Het huidige uitstekende schoolblad varThet ge- bankgebouw zal een andere bestemming krijgen. In januari van meentelijk gymnasium. In dit eerste dit jaar is men met de verbouwing begonnen en het zal ongeveer een interview door Pim Witteveen en Gerrit Koopmans met de oud- leerling dr. L. W. Nauta, lector in J. vxj .xu vtiXA v ox X A C V Vz U W LI IC-11 m U, I U I j C, I U/Ci UL II IC (y C CC L, teit te Groningen, een verslag van uitgebroken worden. Aan de achterkant zal nog een gedeelte wor- krantSen°hePteultsëte van een serie den bijgebouwd, dat een oppervlakte krijgt, die ongeveer gelijk artikelen door dr. K. M. Witteveen ts a<tn die van het pand zelf. Hier zal ook een grote kelder worden over Anna Maria van Schuurman, gegraven, waarin de kluizen zullen worden aangebracht. Het hele De christelijke muziekvereniging „Harmonie” is, uitgenodigd om vas te medewerking te verlenen aan het RONO-programma kes” in de Fryske Utstjüring (op bijna allemaal al afgekapt, „Wykeinwys- ven de werkvloer uitsteken, zijn er staat hier nog eens wat aan kan 'J orn een vrijdagavond van half zeven tot half mooi vlak oppervlak te krijgen. Op acht). Vorige week donderdag is dit oppervlak zal de vloer van het er al een programma gemaakt door bad worden gestort. De vormen van de U zal worden uitgezonden. Tijdens de te tekenen, repetities hoorden dirigent H. Bak ker en de muzikanten van het ver zoek om vaste medewerking. De werkzaamheden aan de uit- ren. Daartoe is de toegang tot de gen daarvoor breiding en verbetering van het haven, in de Houkesloot ook op mooi. L_ zwembad vorderen al aardig. Alle diepte gebracht, terwijl er bij Stam dan ook ijverig eveneens wat i ons de sneeuwvlokken weer om de oren en gisteravond, onweerde het hebben zelfs! De huisvrouwen zijn humeu,- ze met dit weer het huis I I I I I I I 1' I I I l’ I* 1 Dertig leerlingen van de vierde en vijfde klas van het Magister Alvinus- gymnasium gaan tien dagen naar Ro me. Morgenmiddag om 4 voor 2 ver trekken zij per trein en maandag 15 april wordt de terugreis aanvaard. I I I I I I I I I f 3 I I I Helaas kan één van de meisjes van de vijfde klas, Nynke Hoogwater uit Nijland, niet mefe in verband met een auto-ongeluk, waardoor zij een poosje in het ziekenhuis moet blijven. Er wordt naar gestreefd eens. in de twee jaar naar Rome te gaar. Maar dit is niet altijd mogelijk. De laatste reis was in 1964. Vrijdag 5 april Propaganda-Zanguit- voering van de Arbeiderszangvereni- ging „Morgenrood” in „Ons Gebouw” m.m.v. tien zangkoren. Aanvang 7.30 uur. Zaterdag 6 tot vrijdag 26 april Ten toonstelling schilders uit Sneek en de Zuidwesthoek I. Zaterdag 6 april Openbare les met ten toonstelling in de Tec' nische School, Kloosterstraat 1 van 2-4 uur nam. Zaterdag 6 april Uitvoering Landelijke r Rijvereniging „De Water-Poorters” in de manege aan de Graaf Adolfstraat. Aanvang 7.45 uur. Maandag 8 april Concert door het Utrechts Blaaskwintet in het stad huis. Aanvang ’s avonds 8 uur. Vrijdag 12 april Matthau.- Passion in Martinikerk te Bolsward. Aanvang ’s middags 2 uur. Zaterdag 27 april 21e President Roose velt Mars over 5. 10, 15 en 25 km. Vrijdag 3 mei Openbare les in de Chr. Technische School, Van Schouwen burgstraat 19, van 18.30-20.30 uur. De kollekte ten bate van het Natio naal Rheumafonds heeft f 4600,90 op gebracht. Zaterdag 20 april zal er in de mor genuren- in gebouw „Treemter” in Balk door de Wiardi Beckmanstich- ting een bespreking worden gehouden, waar over het thema „Zuidwest-Fries land naar morgen” inleidingen worden gehouden door: dr. G. Bakker (onder werp: De huidige situatie), de heer C. Egas (Recreatie en landbouw), en drs. H. J Eijsink (Werk- en woonklimaat). Onder leiding van Tweede-Kamerlid De leerlingen gaan onder leiding van mej. dr. P. H. G. Stehouwer, mevr. H. Wadman-Goinga, drs. M. A. Boonstra, drs. A. J. Keulen en de heer S. Sy- besma. Per persoon kc:t dit uitstapje ongeveer f 500. Toch is het bepaald geen vakantiereisje, want in Rome gaan de Friezen van de ene histori sche bezienswaardigheid naar de an dere. Enkele daarvan zijn van te voren met behulp van dia’s op school al be handeld. - Maandag werd in Heeg het 12-jarige meisje H. v. d. Wal gewond toen zij met de fiets werd aangereden door een auto. Met een sleutelbeenfractuur, een hersenschudding en een vleeswond aan haar rechterbeen werd zij naar het ziekenhuis gebracht. Het ongeluk ontstond doordat het meisje met een vriendinnetje achterop zigzaggend over de weg reed. Zij lette daarbij onvoldoende op het Verkeer, met het gevolg, dat de bestuurder uit Heeg E.B. van een personenauto haar niet meer kon ontwijken. De fiets werd vernield en de auto kreeg schade. Het andere meisje werd niet gewond. Stort, waarover een laagje eeme lastige rnoaueroariKen zitten, ue met „senuon Kunnen Krijgen. xie> beton wordt aangebracht. De kop- Houkesloot is provinciaal vaarwa- gezegde „april doet wat hij wil’ pen van de heipalen, die nog bo- ter; misschien dat de F-ov. Water- blijkt maar al te waar. De reis per trein duurt anderhalve dag. De groep komt overmorgen om W. Wierda is er daarna een open dis goed zeven uur in Rome aan. cussie.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1