Wie Vaststelling Verordening op de Drank- en Horecabelasting B. en w. willen Wonderbrug vervangen door een hoge vaste voetgangersbrug Aanlegplaatsen voor pleziervaartuigen langs Weslersingel en Hoogend Nieuw bestuur Volksonderwijs heeft goede voornemens I I Tunnel bij Bloemstraat en nieuwe spoor- overgang bij Goeman Borgesiuslaan Sneker Middenstandsverenigingen vragen verplichte vakantiesluiting supermarkets IJLST WY M BRITS ERA DEEL 9 Derroll Adams van is en Banneling met de banjo Brandende olie in sloot veroorzaakte veel rook Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 123e jaargang nr 31 Dinsdag 16 april 1968 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 14 stieren in Sneek Hogere opbrengst van 3100.- verwacht Wat de raad te behandelen krijgt Amerikaanse zanger treedt op in de Meerpaal Aanhangmotor gestolen uil schiphuis bij ’t Gp csgk Hel Sneekar Nieuwsblad is een Bromfietser in Nijland gewond door snijdende auto Handel in kievitseiren is nn gebeurd op districtskeuring oecombifteerik uitgave NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD belanghebbenden, Versciuint MAANDAGS en DONDERDAGS rCantooi voor adnjimstratie en redaktie GEDEMPTE PUL 6 lelefoon 0515U - 300S Redacteur H. A. de Boer telefoon 4091 VERANDERING VAN INRICHTING VAN JULIANASCHOOL EN KON. WILHELMINASCHOOL het bestuur het belang leerkrachten man van met rol. zal van Vorige week (tussen 9 en 13 april) is uit een kajuit-zeiljacht in het schip huis bij ’t Op. een aanhangmotor met benzinetank gestolen. De motor, een Evinrude met een ver mogen van 6 pk, is eigendom van de heer P. v. d. Feer alhier. De onbekende dader(s) heeft (hebben) de deur van het botenhuis opengetrokken. Daarna de toegangsdeur van het jacht gefor ceerd. Door de rijkspolitie te water wordt een onderzoek ingesteld. Een enorme rookontwikkeling deed zaterdagmiddag omstreeks half zes het ergste vrezen voor de houthandel v/h G. H. ter Horst N.V. aan de Geeuw- kade. Het viel gelukkig wat mee. Door tot nu toe onbekende oorzaak is een hoeveelheid olie, die dreef op het wa ter in een slootje achter de sporthal, in brand geraakt. De brandweer was snel ter plaatse en had het vuur binnen tien minuten ge doofd. Een houtloods in de buurt werd wat beschadigd. Maar door de snelle komst van de brandweer werd erger voorkomen en bleef de schade beperkt. De herkomst van de olie is onbekend. B. en w. merken hierbij nog op, dat het in de bedoeling ligt als met de bouw van de tunnel wordt begonnen voor de overgang over de spoorweg een noodvoorziening te treffen. Door middel van een officiële bekendmaking is van het voornemen de spoorweg overgang aan het openbaar verkeer te onttrekken kennis gegeven. Met de door een in de nabijheid van de spoor lijn wonende ingezetene naar voren gebrachte wensen, die verband houden met de uitoefening van zijn bedrijf, kan rekening worden gehouden. Zondagmorgen werd de bromfietser A. de B. uit Zwolle in Nijland gewond door een aanrijding met een auto, be stuurd door A.T.R. uit Nijland. De B. had een gebroken sleutelbeen en en kele tenen van de linker voet ge kneusd. Het ongeval vond plaats op de oude Bolswarderweg te Nijland. R. haalde de bromfietser in en wilde daarna hij had daartoe de richting aangege ven een rechts van de weg gelegen inrit inrijden. De bromfietser werd dus gesneden. Beide voertuigen werden be schadigd. De politie heeft proces-ver- baal opgemaakt. De gewonde man werd naar familie in Joure gebracht. Advertentieprijs; 15 cent per mm. Bij kontrak! handelsad vertenties lager. Abonnementsprijs f 4,— per half laar. Franko per oost tö,— per half laar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Burgemeester en wethouders van Sneek stellen de raad voor de Wonder brug tussen de Waterpoortsgracht en de Geeuwkade te vervangen door een hoge, vaste voegangersbrug en het ma ken van aanlegplaatsen in de gedeelten Stadsgracht langs de W ester singel en het Hoogend (aan de zijde van de Oude Koemarkt). In zijn voorstel zegt het college dat de watersporttoeristen die met hun pleziervaartuigen via de Geeuw Sneek binnenkomen en dan willen gaan passagieren en/of inkopen doen, in de omgeving van de Water poort geen goede aanleggelegenheid vinden voor hun boten. De Kolk en de Geeuw zijn door het scheepvaaart- verkeer minder geschikt als aanleg plaats voor lichte luxe pleziervaar tuigen. Enige verruiming van de aanleggele genheid zou kunnen worden verkregen door in het gedeelte Stadsgracht tussen de Waterpoart en de brug tussen de Oude Koemarkt en het Hoogend aan legplaatsen te maken. Dit is echter slechts een gedeeltelijke oplossing. Wel is op zich zelf ook het gedeelte Stadskracht tussen de Wonderbrug en de Koningsbrug geschikt voor het me ren van pleziervaartuigen, maar de Wonderbrbug vormt voor het bereiken van dit water een obstakel, aldus b. en w. Nu heeft de omstandigheid van deze brug, die in een slechte.staat verkeert en in afwachting van te treffen maat regelen voor het verkeer van motor rijtuigen op meer dan twee wielen is gesloten, hun op de gedachte gebracht om de bestaande brug te vervangen door een hoge voetbrug, waarover ook fietsen e.d. aan de hand kunnen wor den meegevoerd. Weliswaar zal dan de mogelijkheid om op deze plaats met auto’s de gracht te passeren er in de toekomst niet meer zijn, maar voor het rijverkeer zal dit weinig bezwaren opleveren aangezien, zoals ook nu, tijdens de afsluiting voor het rijverkeer van de oude brug, de op korte afstand gelegen Koningsbrug kan worden gebruikt. Het vrijwel te verwaarlozen ongerief wordt naar hun mening in ieder geval in ruime mate gecompenseerd door het verkrijgen van een uitstekende aanleggelegenheid voor pleziervaartuigen in de stad. Daar de meeste pleziervaartuigen niet meer dan 2.40 m boven water uit steken, komt een doorvaarthoogte van 3 m boven fries zomerpeil b. en w. voldoende voor. Het door hen gekozen plan van de dienst van gemeentewer ken behelst de bouw van een voetgan gersbrug met een stalen onder- en een houten bovenbouw, terwijl de brug een gebogen vorm zal hebben en voorzien zal zijn van zgn. schrapbouten. De pijlers en het paal juk waarop de hui dige brug is geplaatst kunnen als on dersteuning van de nieuwe brug die nen. De totale kosten van deze brug worden op f 12.500,geraamd. De te maken aanlegplaatsen in de gedeelten Stadsgracht achter de Wa terpoort en langs de Westersingel kun nen bestaan uit het tegen de walmuren aanbrengen van twee houten gordin gen, voorzien van een stevige beplan king, alsmede meermalen op ’n onder linge afstand van 3 m. Op de gordings- constructie zal een stevige ring worden aangebracht. De kosten van deze voor zieningen worden op totaal f 25.000, geraamd. verklaring van de invorderingsbepa- lingen van de gemeentewet beschikt de gemeente over voldoende middelen om de verschuldigde belasting in te vorderen. De werking van de Drank- en Hore cawet strekt zich voorlopig alleen uit tot inrichtingen, waarvoor een vergun ning na 1 november 1967 is of wordt afgegeven. Voor de bestaande inrich tingen zal het tijdstip van inwerking treding nader door de Kroon worden bepaald (vermoedelijk is dit op 1 mei 1969). Voor het vergunningsjaar 1968- 1969 zal nog vergunnings - c.q. ver- lofsrecht moeten worden betaald op basis van de „oude” regeling. Op grond van het vorenstaande stellen b. en w. Dat het de nieuwe bestuursformatie van de afdeling Sneek van Volksonder wijs, ernst is met de plannen tot ver hoogde aktiviteit ten aanzien van het openbaar onderwijs, bleek wel uit de j.l. donderdagavond in „Onder de Lin den” gehouden algemene vergadering. Weliswaar bleven de reakties uit de matig bezochte' bijeenkomst nog wat beneden de verwachting, het is wel duidelijk dat de koers, die het bestuur wil volgen, ongetwijfeld een stimulans voor het openbaar onderwijs kan zijn, hetgeen overigens, aldus voorzitter W. A. Edens, ook wel nodig is. Voor er echter een besluit genomen kon worden, diende het op 28 april 1967 voorlopig gevormde bestuur als nog door de leden alszodanig benoemd te worden. Er was niemand van de aanwezigen, die hiertegen ook maar enig bezwaar had, zodat het bestuur nu definitief is samengesteld als'volgt: W. A. Edens, voorzitter; H. P. Jaar- sma, secretaris; E. van Dijk, penning meester; en de heren W. van der Veer, M. H. Bijl, Y. M. Dijkstra, J. de Jong, G. Slange en Stienstra als leden. Het nieuwe college, dat met groot enthousiasme is gestart, zal, evénmin als elk ander bestuur, in de toekomst verschoond blijven van de nodige kritiek. Een klein voorproefje hiervan kreeg het te verwerken bij o.m. de behandeling van het financieel overzicht. Met name de verantwoor ding van de jaarlijkse St. Nicolaas- feestavond leverde enige discussie op, terwijl er verder enkele leden van me ning waren, dat het voordelig saldo ad f 3.799,49 rijkelijk hoog was. De voor zitter gaf toe, dat inderdaad bijdragen 'I 't Is gebeurd met de handel in kie vitseieren. Vanmorgen kon men de ge vonden eitjes nog kwijt bij de heer W. Adema. De handelaar De Jong uit Leeuwarden was niet gekomen. Er werd een aanvoer van ca. 150C stuks genoteerd en de prijs liep terug van 15 naar 10 cent. academie, liet zijn baard staan en hield Marxistische lezingen in de klas, leerde banjospelen en begon te reizen door Amerika en Mexico. Hij werd enige malen vader, scheidde weer, had een groot aantal verschillende baa’htjes, zat in de gevangenis en werd spiritis tisch medium. Toen hij als vrachtwagenchauffeur werkte kwam hij terecht in een groep AANKOOP WONING OPPENHUIZERWEG De gemeente kan van de eigenaar- bewoner P. Walsweer de woning met erf Oppenhuizerweg 32 kopen. Aange zien de aankoop van dit in het sane- ringsgebied van de Zomerrakbuurten gelegen perceel naar de mening van b. en w. van belang is voor de gemeen te en de bedongen koopsom h.i. aan vaardbaar is, stellen zij voor tot aan koop te besluiten. VERKOOP PERCEELTJE GROND Verder stellen b. en w. voor aan de heer E. K. Hoekstra, Offingawierster- leane 7 alhier te verkopen een per ceeltje grond, gelegen aan de Offinga- wiersterleane en ter grootte van onge veer 63 m2 tegen een prijs van f 16,65 per m2. aan het Fonds tot Steun en het Schip persfonds nog niet hadden plaats gehad, maar dat dit alsnog zou geschieden. SCHOONHEIDSFOUTJE De kascommissie, die in ’t geheel niet op de vergadering was versche nen en evenmin een schriftelijke ver klaring had ingediend, zorgde daarmee voor een schoonheidsfoutje, dat nog hersteld zal moeten worden. Hoewel niemand van de aanwezigen aan het resultaat van het onderzoek zal hebben getwijfeld, zullen de kasbescheiden officieel dus nog goedgekeurd moeten worden. Intussen is de nieuwe kascom missie al benoemd. Zij bestaat uit de heren J. Suwijn en J. vander Weij. Het aantal leden groeit gestadig. Van 665 per 1 januari 1967 is dit uitge groeid tot 687 (waaronder 5 huisge- nootleden) op 1 januari 1968. De ver schillende verslagen leverden verder geen problemen op. Uit het bestuur zal een afgevaardigde worden aangewezen voor de Algemene Jaarvergadering in Utrecht. Deze afgevaardigdé kreeg vrij mandaat van de leden. MEER AKTIVITEIT Het nieuwe bestuur is van mening, dat in de lijn van de nieuwe wet, gro tere aktviviteit nodig is"en stelt daar om voor tot schooldistriktvorming over te gaan in Sneek en Ysbrechtum. Dit- zou voor onze stad dan 6 distrikten betekenen, aldus voorzitter Edens in zijn toelichting op punt 11 van de agenda. De bedoeling is om op deze wijze een verantwoord werkprogram ma op te stellen en oudercommissies te helpen om tot goede aktiviteiten te komen op de scholen. Men wil dus trachten meer kontakt met het onder wijs te krijgen en Volksonderwijs dich ter bij de oudercommissies te brengen, waarvoor verschillende wegen open staan. Dit denkbeeld vond wel weer klank bij do leden. De heer Visser was van mening, dat men uit elke ouder- commissie een kontaktman moet aan vijzen, die zitting kan nemen in het distriktsbestuur. De heer Suwijn was van oordeel, dat de oudercommissie in Ysbrechtum hier zeker positief tegen over zal staan. De kleuterscholen en ULO zullen hierin niet betrokken wor den, omdat er dan te veel zouden ko men en de distrikten in" elkaar zouden overlopen. Aldus de voorzitter, die verder toezegde, dat zo spoedig moge lijk kontakt met de oudercommissies opgenomen zal worden. WERKPROGRAM In nauwe samenhang hiermee stond het volgende agendapunt, n.l. de be spreking van het werkprogram en aktiviteiten. Veel suggesties kreeg het bestuur op dit punt nog niet van de leden, al werden er wel mogelijkheden op het gebied van sportdagen en ten toonstellingen geopperd, terwijl verder de bouw van een lagere school in Noorderhoek 2 (die nog in de ambte lijke molen zit) breedvoerig ter sprake kwam. De rondvraag leverde o.m. nog een interessant dispuut op over de bezet ting van de Bolwerkschool, waarbij het bestuur tenslotte toezegde, kontakt te zullen opnemen met de Schoolraad, teneinde te trachten een betere sprei ding van het leerlingental over de di verse scholen te bewerkstelligen. Op een vraag of er nog een tweede St. Nicolaas-avond voor de ouderen georganiseerd moet worden, wilde de voorzitter liever geen positief ant woord geven. Het lijkt het bestuur juister, om, althans het volgend jaar, niet meer dan één voorstelling te geven. De verhoogde contributie levert verder weinig moeilijkheden op. ter wijl de datum van de jaarlijkse feest avond voorlopig is vastgesteld. Voorzitter Edens, die in zijn ope ningswoord het doel, de taak en de mogelijkheden van Volksonderwijs had uiteengezet, kon daarna de vergadering met een woord van dank besluiten. de raad voor over te gaan tot vaststel ling van een Verordening op de Drank en Horecabelasting. Derroll Adams, in Nederland vrij onbekend, beeft in Engelse en Ameri kaanse folksongkringen een naam als fabelachtig banjospeler en componist van de prachtige anti-war-song „Portland Town”. Morgenavond komt deze vriend van Bob Dylan en Pete Seeger en mentor van Donovan zingen in de De Sneker Middenstandsverenigin- gen hébben zich tot de raad gewend met het verzoek de in deze gemeente geldende verordening, regelende de verplichte vakantiesluiting voor win kels, zodanig te wijzigen dat zij ook van toepassing zal zijn op de supermarkets.' In hun advies aan de raad zeggen b. en w. dat artikel 5 van de Winkel sluitingswet de gemeenteraad de be voegdheid geeft te bepalen, dat het verboden is een tot een door hem aan te wijzen groep behorende winkel voor het publiek geopend te hebben gedu rende een door hem te bepalen' tijds ruimte. Ingevolge het gestelde in ar tikel 14 der genoemde wet kan deze bevoegdheid slechts worden uitgeoe fend wanneer de Kamer van Koophan del en Fabrieken om de vaststelling van een dergelijke regeling vraagt dan wel daarover een gunstig advies uit brengt. Bij raadsbesluit van 28 maart 1956, werd de verordening, regelende de verplichte vakantiesluiting voor win kels in de gemeente Sneek vastgesteld. Deze had destijds betrekking op groen tewinkels, kruidenierswinkels en he renkapperszaken. Nadien is deze ver ordening enige malen gewijzigd, zodat zij thans ook geldt voor slagerswinkels, bakkerswinkels en tabakswinkels. Ge durende de laatste jaren heeft de su permarket, welk bedrijf kan worden gezien als een combinatie van een aan tal gespecialiseerde bedrijven, een ho ge vlucht genomen. De vakantieslui- tingsverordening is afgestemd op win kels waar in hoofdzaak één of enke le van de in een supermarket voorra dige artikelen worden verkocht, zodat zij niet van toepassing is op supermar kets. De middenstandsverenigingen, wier leden verplicht zijn een bepaalde periode van het jaar te sluiten, voelen het als een onbillijkheid dat deze su permarkets het gehele jaar geopend mogen zijn. Over de onderwerpelijke aangele genheid hebben b. en w. het advies ge vraagd van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland. t)e kamer deelt mede, dat de Vereniging van Er waren donderdag slechts 14 stie ren op de districtskeuring, die op de Sneker veemarkt werd gehouden; 10 enters en 4 twenters. Dat was precies de helft van het aantal, dat was aan gegeven. De rest bleef weg. Gebleken is, dat de fokkers voorkeur hebben voor stieren met preferente afstamming. De uitslag van de keuring is als volgt. Enterstieren: 82 p. Jet Befjes Adema, D. S. Kiestra en zn., Koufurderrige (gefokt door mevr. S. Braaksma-Sijens te Ternaard); 78 p. Adema Wouter, gebr. H. en J. Jonkman, Ytens en H. Y. van der Valk, Wouterswoude; 77 p. Toerenburgs Foekjes Adema, Y. P. en P. Y. Hiddinga, Beetgum; 77 p. Dubbel A. Adema II, A. J. Bootsma, Kubaard; 77 p. Vrijkes Anna’s Adema 162, W. E. A. Lemstra, Scharnegoutum; 76 p. Inge- na’s Jonker, H. J. Bootsma en zn., Nijland; 76 p. Peter, A. J. Bootsma, Kubaard; 76 p. Ingena’s Mina Adema, H. J. Bootsma en zn., Nijland; 75 p. Margjes Adema, S. U. Lemstra, Schar negoutum en P. Y. Sybrandy, West- hem; 75 p. Kees, Y. B. C. de Haas, Schraard. Twenterstieren; 77 p. August, H. P. Winia, Elahuizen-Oudega; 75 p. Jantjes Siferman, Rein Adema Jzn., Wyckel. Oude stieren: 79 p. Haubois Gerard, A. Knossen jr., Wyckel; 78 p. Gerard Gouverneur, A. J. Papma, Bartlehiem en gebr. S. H. en S. Hotsma, Rauwerd. Meerpaal. Het optreden van de 43-jarige zwerver met zijn antieke Western- dracht en de gouden oorring zal ongetwijfeld veel belangstelling trekken. folksingers, onder wie Odetta, Pete Seeger en Woody Guthrie, en ging se rieus zingen. Hij beleefde een paar goede jaren, concerten gevend, platen makend, componerend, en daarnaast nog Zen en Yoga lerend, pornografische miniaturen schilderend en rondzwer vend met zijn vriend Jack Elliott. Maar Jack hield op met zwerven, trouwde en ging naar Europa. Derroll werd enige tijd gebedsgenezer. Later reisde hij Jack toch na en samen maakten ze een toernee door Europa, namen een LP op in Milaan en verdienden de kost met straatzingen. In Italië raakten ze elkaar kwijt en Derroll eindigde op zijn knieën in een katholieke kerk in Pompei', met een kapotte banjo en ondervoeding. Later trouwde hij in Parijs met een Frans meisje van adel en samen begonnen ze een modehuis in Brussel. Ze hadden succes en zes jaar lang hoorde niemand iets van Derroll Adams Maar de zaak ging op de fles, Derroll scheidde weer en dook op in Londen, waar hij met zijn cowboykleren, baard, vloeken en oorring paniek zaaide onder de showbusinessmensen. Hij leerde Donova.. kennen, die een goede vriend van hem werd en sedertdien ook een oorring draagt en hem bezingt op zijn nieuwste LP. Hij begon ook weer platen te n.oken. Nu woont hij in Ant werpen en treedt regelmatig O"1 in de artgalerie St. Mathijs. De legende laat wel veel harde kanten van Derroll’s leven in het duister en niet overal wordt zijn optreden gewaardeerd. Maar voor Derroll is er maar één ding dat telt: „I’ve always loved the banjo, loved the sound of it, loved to play it. And when I play, wether to myself or before an audience, I always play with my heart, soul and body.” Geboren in 1925 in Portland (USA) als zoon van een ex-kermisgoochelaar die grafstenen maakte wanneer hij nuchter was, had Derroll een weinig rustige jeugd. Wel bleek hij het ker- misbloed van zijn vader geërfd te heb ben. Hij was al vroeg bezig met het geven van voorstellingen voor zijn klasgenootjes. Toen de oorlog uitbrak was Derroll zestien, gaf een oudere leeftijd op en ging bij de marine, waar hij enige tijd mijnen legde langs de kust. In dienst begon hij zijn oorring te dragen en schoor zijn hoofd kaal, wat hem de bijnaam „Moon” bezorgde. Maar de dienst maakte een gebroken hem en nadat hij een officier een mes te lijf was gegaan kreeg hij zijn ontslag en keerde terug naar Portland. Derroll ging op de Kunst- De bij raadsbesluit van 8 maart 1932 vastgestelde Verordening op de heffing van vergunningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein en van verlofsrecht voor de verkoop van zwak-alcoholische drank in het klein in de gemeente Sneek vervalt van rechtswege. Ook ingevolge de Drank- en Hore- cawet zullen de vergunninghouders voor hun bevoegdheid tot het ver strekken van sterke drank een zeker recht moeten betalen. Artikel 24 van de wet bepaalt nl. dat de gemeente besturen jaarlijks een belasting heffen op het uitoefenen van het vergunning- bedrijf en wel naar de grondslag van de in een kalenderjaar bij die uitoe fening bereikte omzet van sterke drank. Deze belasting bedraagt voor horecabedrijven tenminste f 5,- en ten hoogste f 7,50 en voor slijterijen ten minste f 3,- en ten hoogste f 5,- per 50 liter sterke drank of een gedeelte daarvan. Het nieuwe systeem wijkt in belang rijke mate af van onder vigeur van de drankwet geldende. Als grondslag voor de berekening van het - oude - vergunningsrecht diende de jaarlijks te schatten huurwaarde van de lokali teit. M.a.w. zowel de huurwaarde van de lokaliteit (afgeleid uit ligging, grootte, aankleding e.d.) als de omzet van sterke drank speelde een Volgens de drank- en Horecawet als grondslag alleen de omzet sterke drank gelden. Een vergelijking tussen de opbrengst van het vergunningsrecht voor de be staande bedrijven berekend volgens ’t systeem van de Drankwet en die vol gens het nieuwe systeem wijst uit dat ongeveer een zelfde opbrengst kan worden verkregen indien de minimum tarieven worden gehanteerd. B. en w. menen echter dat er aanleiding is het voor deze gemeente geldende tarief hoger te stellen dan dit minimum. Een dergelijke verhoging wordt h.i. ge rechtvaardigd door de algemene stij ging van' het uitgavenpeil der gemeen te. Het tarief zou kunnen worden be paald op f 6.- voor de horeacabedrij- ven en f 4- voor de slijterijen, waar door een meerdere opbrengst van on geveer f 3.100.- wordt verwacht, welk bedrag in hoofdzaak afkomstig zal zijn van de slijterijen, die tot dusver aan zienlijk minder betaalden dan de ho recabedrijven. Het college wijst verder nog op een ander belangrijk verschil met de situ atie onder de Drankwet. Onder wer king van de Drank- en Horecawet zal de vergunning niet meer afhankelijk zijn van de betaling van het vergun ningsrecht, zodat bij niet tijdige beta ling de vergunning hierdoor niet komt te vervallen. Door de van toepassing Het bestuur van de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs alhier heeft verzocht gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor een verandering van inrichting van de Julianaschool en Kon. Wilhelminaschool en het ver vangen van bordstellingen in de Kon. Wilhelminaschool. Het schoolbestuur wil een verbetering aanbrengen in de toiletaccommodatie van beide scholen, zulks overeenkomstig een advies van de schoolarts. De algemene hygiëne in deze scholen zou daardoor aanzienlijk worden verbeterd. De bordstellages in de Kon. Wilhelminaschool zijn blij kens het advies van de schoolarts der mate zwaar, dat deze door de onder wijzeressen moeilijk te tillen zijn. Aan gezien de schrijfvlakken toch al gro tendeels gebarsten zijn of hinderlijk spiegelen, adviseert zij deze bordstellingen in van de leerlingen en de te moderniseren. Na toetsing aan de aanvrage aan de normen van de Lager Onderwijswet 1920 zijn b. en w. tot de conclusie ge komen, dat de gevraagde medewerking in beginsel dient te worden verleend. Burgemeester en wethouders van Sneek stellen thans de raad voor de spoorwegovergang tussen de Bloem- straat en Overweg aan het openbaar verkeer te ontrekken. In de raadsver gadering van 5 juli 1966, zo zegt het college, werd besloten tot de aanleg van een onderdoorgang voor voetgan gers bij de Bloemstraat en een nieuwe met zgn. automatische halve overweg bomen (ahobs) beveiligde overweg bij de Goeman Borgesiuslaan. Voordat met de uitvoering van de werkzaam heden voor de onderdoorgang voor voetgangers en wielrijders kan wor den begonnen, zal de spoorwegover gang bij de Bloemstraat overeenkom stig de bepalingen van de Wegenwet aan het openbaar verkeer moeten wor den onttrokken. Op grond van artikel 9 van deze wet kan een weg, die niet door het rijk, provincie of waterschap wordt onder houden of waarop een waterschap niet krachtens zijn inrichting of reglement heeft toe te zien, aan het openbaar verkeer worden onttrokken bij een door gedeputeerde staten goed te keu ren besluit van de raad van de ge meente waarin de weg is gelegen. In gevolge artikel 10, lid 2, van deze wet moeten belanghebbenden, voordat daartoe een strekkend voorstel door de raad iii behandeling wordt genomen in de gelegenheid zijn gesteld, hiervan kennis te nemen en hun bezwaren daartegen bij de raad in te dienen. Volgens de bestaande jurispruden tie behoort in het algemeen tot ont trekking aan het openbaar verkeer van een daartoe vele jaren dienende weg slechts te worden overgegaan, als daartoe overwegende redenen aan wezig zijn en het algemeen belang er zich niet tegen verzet. In de verkeersverbinding van de Leeuwarderweg, via de Berkenlaan, Goeman Borgesiuslaan en Worp Tjaar- dastraat, naar de oude Bolswarderweg ontbreekt nog een spoorwegovergang over de spoorlijn Leeuwarden-Stave- ren. Deze verkeersverbinding is van zeer groot belang voor het doorgaande verkeer als verbinding in het interlo kale verkeer tussen rijksweg no. 40 en rijksweg 43 i.v.m. het gedeeltelijk ont lasten van het verkeer over de Prins Hendrikkade, alsmede voor het lokale verkeer tussen de westelijke en noor delijke stadsdelen. Zoals bekend is wil de direktie van de Nederlandsche Spoorwegen N.V. alleen medewerking voor de aanleg van de spoorwegover gang bij de Goeman Borgesiuslaan verlenen, indien de overgang tussen de Bloemstraat en Overweg komt te ver vallen, zulks om uitbreiding van het aantal gelijkvloerse kruisingen te voor komen. De spoorwegovergangen bij de Bloemstraat en de Parkstraat vormen voor de noordelijke stadsdelen thans de verbinding met de binnenstad. Ten behoeve van het voetgangers- en rij- wielverkeer zal ter plaatse van de aan het openbaar verkeer te onttrekken overgang een tunnel worden gemaakt. Het overige rijverkeer dient dan ge bruik te maken of van de spoorweg overgang bij de Parkstraat of van de nieuw aan te leggen overgang bij de Goeman Borgesiuslaan, die respectie velijk op een afstand van 250 en 607 meter van die bij de Bloemstraat ver wijderd zullen zijn. Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland bij de Staatssecretaris van economische zaken een herziening van de Winkelsluitingswet op enkele punten heeft bepleit, waaronder af schaffing van het instituut der ver plichte vakantiesluiting. Een dergelij ke regeling, die in het verleden wel licht zin heeft gehad, wordt door ge noemde vereniging, tengevolge van-de parallellisatie en de schaalvergroting in het bedrijfsleven als verouderd be schouwd. Bovendien is gedwongen stil legging voor grotere winkeleenheden bijzonder nadelig en, met het oog op de ruimere personeelsbezetting, ook onnodig, aldus de vereniging. Voorts merkt de Kamer op dat een wijziging van de vakantiesluitingsver- ordening voor het jaar 1968 niet op portuun meer is te achten, aangezien het vakantieseizoen reeds voor de deur staat. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Friesland meent met het oog op de bovengeschetste ontwikke ling geen gunstig advies te kunnen uit brengen omtrent de door de Sneker Middenstandsverenigingen voorgestane wijziging. Aangedrongen wordt daarentegen op buiten werking stellen of afschaffen van de vigerende verordening. Ten aanzien van dit laatste merken b. en w. op, dat h.i. van het college in deze geen initiatief tot afschaffing behoort uit te gaan. Zij stellen zich op het standpunt dat, aangezien de vaststel ling van een vakantiesluitingsverorde- ning is geschied op verzoek van de ver schillende bedrijfstakken, ook wijziging of eventueel afschaffing eerst dient te worden overwogen wanneer het be drijfsleven daarom vraagt. Aangezien, zoals reeds werd opge merkt, de raad geen bevoegdheid heeft tot vaststelling van een verplichte va kantiesluiting voor de supermarkets over te gaan, wanneer een gunstig ad vies daaromtrent van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ontbreekt, stellen zij voor ’t verzoek vaj& de Sne ker Middenstandsverenigingt,. af te wijzen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1