K. en F. zat Waterpoort-krab bek Nut en Advies K Sneker raad niet lekker Mar noch altyd gelyk i Nocht Nijlan hündert jier M IJLST van EL? legenstemmers bleef gewetens conflict bespaard door motie WJ. Nieuwenhuis waerd earelid op feestgearkomste en t si Sneker jeugdvolleybal- ?am vierde van Nederland H. de Vries was 26 jaar bij Woudsender brandweer Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL I 123e jaargang nr 32 f Ai Drank- en horecazaken volgende keer aan de beurt 1 F l' l' i I Botsinkje op rijksweg 43 onder Folsgare Oorkonde en medaille was zijn beloning Donderdag 18 april 1968 Til til Het Sneekar Nieuwsblad is een oecombweewk uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD O kW'*'- I (zie vervolg pag. 2) te weinig gehouden. VOOR OF TEGEN Sneker postkantoor niet zo te het i IT ALDE RAMT Mar it ramt is al dy hündert jier de sluiting op basis van vrijwilligheid te handhaven. De heer Bosma had ont dekt dat de kern van het probleem is, dat de winkels bezwaar maken tegen het open zijn van de supermarkets in de vakantie. Enkele raadsleden wilden graag ge acht worden tegen dit voorstel te zijn. Maar daar had mevr. De Graaff be zwaar tegen, omdat stemming geen juist licht op de zaak zou werpen. Ook de heer B. de Vries kantte zich hier tegen. Wat denkt u te bereiken met tegen te stemmen? zo vroeg hij de opposanten. Dit advies is wettelijk juist. Maar, zo vroeg de heer Meijer, dit voorstel is dus goed democratisch, betekent dat dan: de groten wel en de kleinen niet? Mevr. De Graaff sprak het verlos sende woord: de raad zou een reso lutie kunnen opstellen, waarin de be zwaren kenbaar waren gemaakt. De voorzitter wees de leden nog op hun beëdiging; de tegenstemmers zouden in gewetensconflict kunnen komen. Het werd geen resolutie, maar een motie, welke zonder hoofdelijke stemming werd aanvaard. De raad, die voltallig was op mevr. Unema na die was verhinderd ging in vlot tempo door de 20 punten tellende agenda. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de heer F. de Vos, die ontslag vroeg als onder- „De swarte klüntsjes knappe noch yn ’e kofje, it oanstekkerskomfoar en it tabaksfetsje binne op ’e bistjürstafel to finen al waerden de lange pipen wol ris mear brükt as yn ’e léste tiid”. Sa léze wy yn it boekje, dat de twadde foarsitter, de hear W. J. Nieuwenhuis, fan Nut en Nocht to Nijlan skreaun hat ta gelegenheit fan it hündertjierrich bistean fan dizze nijsgjirrige foriening. Dat nijsgjirrige sit ’m dan yn de gebruken fan Nut en Nocht, dy’t nou noch de selde binne as yn 1868. Allinne de minsken binne foroare. En dy hawwe der op 8 april in great feast fan makke. wijzer aan de Sperkhemschool. De raad besloot dit ontslag eervol te verlenen. De heer J. P. de Vries stak het ge- meentepersoneel een pluim op de hoed voor de goede verzorging van enkele jaarverslagen. Nocht to Nijlan efter de tafel mei it moaije kleed. Uterst rjochts it nije earelid W. J. Nieuwenhuis. Hielendal lofts de aide katheder. waerd bisluten ek de froulju üt to noegjen. van Margrietkanaal wel I i l’ I I I 1 I I I I I I I I I l' l' l' l' l' I l' l' l’ l' l’ l’ l' r l' l' l’ l' I I l' Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Aantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE PUL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur El A de Boer Telefoon 4091 I I I l' I 1 I I I I I I J I Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bü kontrakt handelsad verten ties) lager. Abonnementsprijs f4,— per half jaar. Franko per post f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Der binne nou 22 leden. Net elkenien kin samar lid wurde. De gearkomste moat dér earst oer stimme as men al of net oannorhd wurdt. De jongerein bigjint oer ’t algemien net mear mei it smoken üt de lange pipen. Ek inkelde punten üt it aide reglement wurkje net mear. Sa wier der eartiids in boetestelsel by to let kommen ensfh. Gistermorgen omstreeks half twaalf vond op rijsweg 43 bij het monument onder Folsgare een botsing plaats tus sen een personenauto en een vracht auto. Er waren geen persoonlijke on gelukken en de schade was gering. Het ongeval ontstond nadat een per sonenauto uit de richting Sneek op de rijksweg naar links was voorgesor teerd. Een andere auto wilde rechts voorbijgaan, maar de bestuurder stop te plotseling naast de eerste auto. Een derde auto, bestuurd door S.W. uit Bolsward, stopte daar weer achter. Maar de bestuurder J.F.M. van een vrachtauto uitBurgerbrug (bij Zijpe) kon niet zo vlug stoppen en er volgde een botsing met de wagen van W. In de „Kennemer Sporthal" te Haar lem werd paasmaandag een groot vol leybaltoernooi voor jeugdteams gehou den. In de damesgroep van meisjes t/m 16 jaar was ook de afdeling Sneek ver tegenwoordigd met een team, waarin leden van RHBS, Ardito en Olympus zaten. De eerste wedstrijd was tegen Breda en werd met 2—1 (8—15, 15—7, 15— 10) gewonnen. Daarna werd met 16 14 en 1510 van Zaanstreek verloren. In de verliezersronde wonnen de Sne ker meisjes van A’dam (1511, 158) en R’dam (1513, 157), zodat ze een fantastische vierde plaats bereikten. Een mooie beloning voor trainer-coach J. Kuipers. Dinsdagavond namen in Woudsend tijdens een feestelijke vergadering van het brandweerpersoneel drie brand weerlieden afscheid. De heer H. de Vries, met 26 jaar dienst, ontving uit handen van burgemeester Van Hout een oorkonde met medaille voor meer dan 25-jarige dienst. De bijeenkomst werd om half acht door de commandant, de heer Wester- hof, geopend. In het bijzonder heette hij de burgemeester en directeur van gemeentewerken J. v. d. Wal welkom. Het brandweerpersoneel was voltallig. Burgemeester. Van Hout gaf eerst een overzicht van het wel en wee van de brandweer van Woudsend, die uit zonderlijke prestaties heeft geleverd. In het bijzonder richtte hij zich daarop tot de scheidende leden. Behalve de heer De Vries waren dit de heren G. Bergstra met 24 jaar dienst en W. v. d. Pol met 10 jaar. Hun werd eveneens dank gezegd voor hun diensten in het belang van de gemeenschap. Alle drie kregen als herinnering een groeps foto van het brandweerkorps aangebo den. De heer Van der Wal dankte de scheidende leden als commandant van de gemeente Wymbritseradeel. Als plaatselijk commandant sloot de heer Westerhof hierbij aan. Hij hoopte ook, dat de nieuwe leden zich spoedig thuis zullen voelen in de ploeg. Tot slot werden de nodige „binnen brandjes geblust” en dat ging op een gezellige manier. De heer Zeilstra was van mening, dat de middenstanders via hun eigen organisaties zouden moeten werken. De heer Gerrits wees op de Winkel sluitingswet, die de raad verplicht het advies van de KvK op te volgen. De voorzitter merkte op dat de KvK het advies aan alle gemeenten heeft uitgebracht, ’t Is niet te verwachten dat dit standpunt zal veranderen en daarom heeft een heroriëntering geen zin. Er is geen andere mogelijkheid voor de raad dan het advies op te vol gen. B. en w. hebben overigens in hun advies geen beoordeling gegeven van de argumenten van de KvK. Ook als zij deze argumenten ondeugdelijk zou den vinden, dan nog zou dat niets aan de zaak veranderen. Als de raad het advies niet zou opvolgen zou raadsbesluit worden vernietigd. De heer Fijlstra zei het jammer te vinden dat de KvK dit advies heeft uitgebracht. Mevr. De Graaff wees er op dat er landelijk wordt aangedron gen op wijziging van de Winkelslui tingswet. De heer Baarda wilde een beroep doen op de middenstanders om Foar dat jubileumfeest yn ’e aid herberch yn Nijlan „Wapen van Wymbritseradeel” wierne buten de leden ek de ald-leden en de bern fan leden en ald-leden ütnoege. It wie in tige slagge joun. Dokter Nieuwenhuis joech in histoarysk oer- sjoch. Dêrnei hold boargemaster Van Hout in taspraek. Troch inkelde froulju waerd in prachtich kleed oan- bean foar de bistjürstafel en it selskip mensen die postzegels moeten heb- Een vreemde zaak gisteravond in de Sneker raadsvergadering. Een aantal raadsleden voelde er weinig voor om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Sneker middenstandsverenigingen om de verplichte vakantiesluiting voor winkels ook van toepassing te verklaren op supermarkets. Maar wettelijk had de raad geen andere mogelijkheid dan het advies van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland op te volgen. En dat advies luidde: het verzoek afwijzen. Mevr. De Graaff diende daarop een motie in, waarin de raad zijn ongenoegen over dit advies uitsprak. Deze motie, die met algemene stemmen werd aangenomen, zal ter kennis van de KvK en F worden gebracht. De heer Poiesz (namens de twee- mans-KVP-fractie) merkte op, dat deze zaak sterk onder de middenstan ders leeft, getuige het feit dat minstens 125 van hen door middel van hun be sturen dit verzoek hebben ingediend. Een afwijzing zonder meer leek hem dan ook niet billijk. Als het advies van de KvK nu eens niet afwijzend was geweest, hoe zou dan het standT punt van b. en w. zijn geweest? De heer Poiesz dacht, dat het college iet wat blij was met de „paraplu” van de KvK, waaronder het thans kon schui len. Verder merkte de heer Poiesz op, dat het verzoek tot afschaffing van de ver plichte vakantiesluiting nog behandeld moet worden en dat er in de huidige situatie dus nog geen verandering is gekomen. Ook het argument dat de vakanties voor 1968 voor de deur staan vond hij niet zo indrukwekkend, even min als de opmerking van de KvK, dat een gedwongen stillegging van gro- tere winkeleenheden bijzonder nadelig zou zijn voor-deze bedrijven. Opheffing van de vakantieregeling zou betekenen, dat een stuk sociaal welzijn zou verdwijnen. Daar was de heer Poiesz niet voor. Het standpunt van b. en w., dat afschaffing van de verplichte sluiting moet uitgaan van de middenstanders kwam hem wel wat summier voor. Het was hem verder gebleken, dat de plaatselijke super, markten wel willen sluiten. Doch al leen als hier een gezamenlijke plaat selijke regeling voor is. Men krijgt dan de situatie „gelijke monniken, gelijke kappen”. Tenslotte vroeg hij van b. en w. een heroriëntering t.a.v. het advies van de KvK om te komen tot een regeling waarbij alle bedrijfsgenoten worden betrokken. gaat in de eerste plaats de Sne- der£- dienen de vrachtschepen kers aan, hoewel het gebied bui ten de gemeentegrenzen ligt. In het kader van de ruilverkave ling „De Sneeker ontstaat er zelfs een kunstmatig meer. Rijdt men over de Groene Dijk even ver der, dan komt men bij het ge- Zelden zal het gebeuren; dat er wat iemand wordt benoemd en SNEEKER NIEUWSBLAD Op de bütengewoane gearkomsten wurdt noch altyd bigoun mei it Frysk Folksliet to sjongen. De manlju smoke noch üt lange wite pipen en der kom- me klüntsjes yn 'e kofje. In oar aid gebrük is, dat de froulju yn ’t midden sitte en de manlju oan ’e kant. IT DOEL It doel fan de foriening wie en is noch altyd: om yn freonskip byinoar to wêzen binammen om de Fryske sprake to stypjen”. It feit dat de orthodoksy yn Nijlan tige tanaem sil de oarstinkenden ek neielkoar ta- dreaun ha, skriuwt dokter Nieuwen huis. Nut en Nocht wie dus oar- spronklik in hwat frijsinnige foriening. Hoe gyng it ta yn de gearkomsten fan Nut en Nocht? Der waerden sprek- kers frege om to praten oer in bipaeld ünderwerp. Der binne debatjounen. len kear yn ’e moanne komme de man nen byelkoarf dêrneist binne der noch twa of trije gearkomsten mei froulju. Dêr bart dan fan alles, lykas foardrachten, stikjes ensfh. Tetman de Vries formakke de mear as hündert oanwêzigen mei fleurige stikjes. Troch inkelde leden waerden ek noch foardrachten halden. De ald- leden mei harren bern kamen wit hwer fandinne, seis üt Bergen op Zoom. Foar de Snitser dokter Nieuwen huis dy’t jierren yn Nijlan wenne hat hie dizze feestjoun noch in for- rassing. De gearkomste bisleat him to bineamen ta earelid üt wurdearring foar alles hwat hij sünt 1926 foar de foriening dien hat. Mei in lytse under- brekking is er al fanóf 1928 twadde foarsitter. Ut it boekje „Hündert jier Nut en Nocht Nijlan”, dat hy gearstald hat, léze wy dat Nut en Nocht opset is as in foriening fan manlju. Mar al gau gelyk bleaun. En men komt dêrfan al hast 95 jier gear yn deselde herberch. De oprjochting fan Nut en Nocht barde yn ’e herberge fan O. J. Postma, skean tsjinoer it doktershüs. De earste president wier dr. W. Beekhuis Jz., skriuwer wier G. Bosma en enning- meester O. Bangma. Yn 1833 waerd in katheder oanskaft dy’t der noch altyd is. Letter kaem it seis toanielspyljen der by. Foar it earst by 't 25-jierrich bistean wurdt der efternei ek doünsjen halden. Yn 1900 liket itnet sa bést, der binne mar fjouwer leden op in gear komste yn jannewaris. Dochs giet it letter wer better. Yn 1919 wurdt Hantsje Piters Andela lid. Hy wurdt yn 1924 bineamd ta skriuwer. Dat soe er bliuwe oant desimber 1966, doe ’t er forstoar. Noch tinkt men by Nut en Nocht mei greate tanberens werom oan hwat hy foar de foriening dien hat. Binammen syn notulen wierne literaire wurkjes, hwer ’t mei no* nei harke waerd. Yn ’t tweintiger jierren wurdt tige op seis toanielspyljen 'oanstien. Der komt efkes in delgong as sommige leden op ’e gearkomste bigjinne tot kaertspyljen en to damjen. Mar de aldere leden prate de moed der wer yn en sizze: net mear kaeptspylje. Yn ’e tritiger jierren forskine.sa nou en dan Onderwerpen by it „kletsen” as „Hitler”. „Joadepogrom”, „Nazi’s”. Yn 1943 wurdt it 75-jierrich bistean bi- tocht. De skriuwer slüt syn oanteke- ningen yn in sfear fan freonskip, under fan büten üt binear jende omstannich- heden. Dat dit oer 25 jier better wêze mei”. It tsjintwurdige bistjür fan Nut en Nocht bistiet üt de hearen W. J. A. Hoogwater, foarsitter, W. J. Nieuwen huis, twadde foarsitter, S. H. Andela, skriuwer, en P. J. de Boer, skathalder. Onze stadgenoot Anne Wadman valt de eer te beurt de Aldgillis- priis van het Delftsk Studinte Sel skip foar Fryske Stüdzjen „Ald- gillis” in ontvangst te mogen ne men. Dat gebeurt morgen in Olde- boorn. De prijs is aan dr. Wadman toegekend vanwege zijn verdiensten voor de Friese taal en literatuur. De prijs bestaat uit een sierlijke bul en een fles oude klare. Zoals ook uit bovenstaande krab bel blijkt, blijven we met deze ru briek niet langer uitsluitend in Sneek. Vandaag gaan we zelfs even helemaal naar Utrecht, waar in het Academisch ziekenhuis gisteravond de zoon werd geboren van prinses Margriet en mr. P. van Vollenho ven. Dat is wel’n gelukwens waard. Zelden zal het gebeuren,- dat er Voor een dienstverlenend staats- ledereen was gisteravond wat iemand wordt benoemd en pas twee bedrijf als de PTT is lijkt het wat verrast, omdat men het nog niet had jaar later in functie treedt. Dat is overbjdig reclame te maken. De verwacht. Vandaag zag men overal het geval met de heer A. Gèrr’1?, in het land vlaggen met oranjewim- die in februari 1966 werd t noemd ben of geldtransacties willen ver- pel. tot directeur van de op te richten richten komen immers toch wel. Bo- chr. u.t.s. in Sneek. Nu zal het ein- vendien kunnen ze nergens anders In het kanaal, dat de naam draagt delijk wezen, nadat de start Van de terecht. Kennelijk denkt men er in de jonge moeder, het Prinses u.t.s. twee jaar noodgedwongen is het Sneker postkantoor niet zo verstaan, uitgesteld. Maandag 2° april neemt over. Na de moderniseringen van. werd vorige week te Uitwellinger- de heer Gerrits officieel afscheid als de laatste tijd, die ga een zeilkaj uit jacht overvaren directeur van c. er op gericht- zijn de christelijke l.t.s. het publiek steeds meer van dienst door een motorschip. Twee mensen Met ingang van 1 mei a.s. wordt hij te zijn, heeft men nu weer wat raakten daardoor te water en het directeur van de chr. m’ddelbare nieuws. Het is een lopende licht- jacht werd zwaar beschadigd. De technische, school in Sneek, vroeger reclame voor de girodienst. Al zijn we dan pas op de helft van april, op een dag als deze denkt ieder aan zonnebaden, zwemmen, de natuur in trek ken. De behoefte aan recreatie lijkt ook nog steeds toe te ne men. Het inzicht breekt door, dat de mens er zelfs niet zonder kan. De boog kan immers niet altijd gespannen zijn. De inwo ners van onze goede stad mogen zich dan ook gelukkig prijzen met de prachtige watervlakte in mensen kwamen met een nat pak u.t.s. geheten. Bij het afscheid kan de buurt, het Sneekermeer. Wat en de schrik vrij. Ook op het wa- men tevens kennismaken met de daar allemaal gedaan wordt om ter is het steeds me uitkijken ge- opvolger van de heer Gerrits op de de recreatiezoekenden te helpen boden, vooral voor de pleziervaar- l.t.s., de heer G. J. van der Schouw. q ruim baan te geven. TT Het eerste initiatief van de raad van kerken te Sneek was het beleg- Het afgelopen weekeinde is er gen Van een interkerkelijke dienst Oudvaart” n°Sal wat afgebrand. Bermen, riet- Op Tweede Paasdag. De beide Van nieuw, kraSen en dergelijke willen nu wel der Meulens onder de predikanten branden met deze grote droogte, leidden deze dienst, nl. ds. M. v. d. Dinsdagmiddag nog rukte de Sneker Meulen, doopsgezind, en ds. J. v. d. brandweer uit naar het industrie- Meulen, gereformeerd, die de preek x x - - terrein, waar een strook riet in hield. Dit soort diensten worden nog maal. Met de fiets kan men nog brand was geraakt. verder langs de oever van het Voor de radio en televisie wordt er Sneekermeer. Een prachtige ook genoeg gewaarschuwd om toch tocht. Op de foto het nieuwe ge- vooral voorzichtig te zjjn met vuur maal Gauwsterzijl met het in de natuur. Een reden temeer om stroomkanaal. er voor °p te passen dat rietkragen e.d. niet in brand raken is dat er nu in veel gevallen nesten met eie ren, van eenden en andere vogels, zijn te vinden. Straks misschien al de eerste jongen. Wanneer deze branden opzettelijk worden aange stoken dan is dat een zeer kwa lijke zaak.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1