Lege Geaën ingenomen met Heechfinne Geslaagd St. Isodorusfeest ft.B.TB, Heeg PTT had vrolijke feestavond met klucht „Pension Drie" f agenda""] van III - IJLST W Y M BRITS ER A DE EL en Terhorne wil nieuwe jachthaven Busje met TOP-voethallers in Oosterzee over de kop Netto-overschot per ha nam toe in 1966/’67 Vijf Ajax-spelers in selectie I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 33 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD muziek in Sijbrandaburen 5 Jongen eruit geslingerd Meerpaal hield discjockeywedstrijd Schip had draad in schroef, brandweer klaarde ’t even Auto's in Sneek door vandalen beschadigd Op weidebedrijven in Zuidwest-Friesland Vliegramp zes Nederlanders omgekomen Feest met veel toespraakjes, cadeaus en Olympisch Comité wil Z.-Afrika weren Twee Sneker bedrijven bij groot bouwproject in Drachten betrokken ’t Is sa ’t fait 'sbrechtum. won le prijs en wisselbeker Snaelcar Nieuwsblad is een gecMtibmeenle uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en - 123e jaargang nr GEMEENSCHAPSZIN 3* LANG GEDUURD TERZOOL I De dag werd besloten met een feest avond in het Ned. Hervormde gebouw. De muziek van het duo Menno bracht al gauw de stemming er in. Ook de inwendige mens werd niet vergeten. De feestvreugde werd nog opgevoerd door het spel van de parochiale toneel club de Schminckdoos, die het blij spel van Barend v. d. Veen: Polysje Wynstra swetst mar op over het voet licht bracht. Een paar uur achtereen wisten de spelers de ene dolkomische situatie op de andere te stapelen. Er werd uitbundig gelachen van het begin tot het einde. Lering zit er in het stuk voor geen cent, maar genoten is er. Men kreeg de kans om er nu eens echt uit te zijn, de dagelijkse beslommerin gen te vergeten. Het buitengewoon vlotte spel behoedde het publiek er voor, dat het geen flauwe smaak in de mond kreeg van de aaneenschake ling van kluchten. Zonder platvloers- De bedoeling van deze wedstrijd was om verschillende jongeren uit het pu bliek van „De Meerpaal” in de gele genheid te stellen eens achter de draai tafel plaats te nemen. Voor de wed strijd waren drie prijzen beschikbaar gesteld. De eerste prijs ging naar Jan Pieter Scheltema, de tweede naar An ne Blauw en de derde naar Johan van der Zee. Deze drie mensen zullen in de toekomst eens plaatjes aankondigen in „De Meerpaal”. De totale opbrengsten stegen meer dan de totale kosten, zodat het netto- overschot per ha overal toenam, zo le zen we in de „Gestencilde Mededeling” nr. 17e van het Rijkslandbouwconsu- lentschap voor Zuidwest-Friesland. De VVV Terhorne wil ter noord oosten van Terhorne een nieuwe jacht haven, aldus meldt het F.D. Daartoe heeft zij voor subsidie een plan inge diend bij economische zaken. De totale investeringen voor haven, schiphuizen, wegen, parkeerterreinen en beplanting bedragen meer dan één miljoen. In het plan zijn opgenomen 230 open en 276 overdekte ligplaatsen voor sche pen. De tarieven van het oorspronke lijke plan zijn iets verhoogd, omdat de minister van mening was dat het pro- jekt dan rendabel te maken zou zijn. Uit het jaarverslag over 1967 blijkt verder dat de VVV liever een nieuw caravanterrein wil hebben dan een ter rein voor zomerhuisjes. De investe ringen voor zomerhuisjes zijn haar te Een busje met negen voetballers van de v.v. TOP raakte zaterdagmiddag in Oosterzee over de kop. De 16-jarige Jacob Veldhuis uit Uitwellingerga werd eruit geslingerd en zodanig gewond, dat hij naar het ziekenhuis gebracht moest worden. Verschijnt MAANDAGS an DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE PUL 6 telefoon 0515Ü - 3005 Redacteur H A de Boer telefoon 4091 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrak! handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4,— per half laar. Franko per post tö,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. heid heeft de toneelploeg en natuurlijk ook de schrijver de aanwezigen een vrolijke avond bezorgd. Een niet te schatten verdienste! Het dankwoord van de heer E. van Asma als voorzit ter was dan ook wel op zijn plaats. Het bal na afloop kenmerkte zich door intieme gezelligheid en uitbundig ple zier. De kikvorsmannen van de Sneker brandweer verlosten donderdagmid dag een schip op het Sneekermeer van een stuk staalkabel, dat in de schroef terechtgekomen was. Het schip was van de IJssel naar hier gevaren en zou bij het paviljoen gelost worden. Po gingen om zelf de schroef los te krij gen mislukten in het koude water en via de rijkspolitie te water werd daar om de hulp van de brandweer inge roepen, die het karwei snel even klaar de. De toneelvereniging ,,’t Is sa ’t fait” te IJsbrechtum heeft voor de derde achtereenvolgende keer een eerste prijs gewonnen. In de tweede afdeling behaalde men 218 punten. Daarmee kwam de vereniging definitief in het bezit van de wisselbeker. Het patroonsfeest van de r.k. vee houders en hun gezinnen van Heeg werd ingezet met een Eucharistievie ring onder leiding van pastoor B. Baart- man. de parochieherder. De gebeden rondom deze plechtigheid droegen na tuurlijk het stempel van de Paastijd, maar er werd ook gesmeekt om de voorbeden van St. Isodorus tot zegen over werk en huisgezin. Deze man die gestaald was door tegenslag in gezin en werk, maar desondanks de kop er voor hield en nog kans zag anderen te helpen is wel een erg aansprekende patroon voor de boerenstand, waard om nagevolgd te worden. Vrijdagavond werd er in de jeugd- sociëteit „De Meerpaal” een disc jockeywedstrijd gehouden. Ongeveer tien jongeren namen hieraan deel. In de afgelopen nacht werdén een stuk of vier op de Rienck Bc-ckema- kade geparkeerde auto’s door onbeken den beschadigd. Er bleken vanmorgen spiegels te zijn afgerukt en antennes te zijn vernield. De laatste weken kwa men nog enkele gevallen van vanda lisme voor. De politie stelt een onder zoek in naar de daders van deze laffe streken. hoog. De moeilijkheid is dat in het bestemmingsplan de gronden, welke de VVV hiervoor wil bestemmen, als zomerhuisjesterreinen zijn aangegeven. In 1967 bezochten 15.550 toeristen Terhorne. In totaal werden in dat zelf de jaar 90.722 overnachtingen geboekt. Deze cijfers liggen iets hoger dan die van de voorafgaande jaren. Dit is vooral te danken aan de toegenomen belangstelling voor de waterrecreatie. De vakantieoorden geven een terug gang van het aantal bezoekers te zien wat te wijten is aan het opheffen van een drietal kampeerboerderijen. Er is besloten in de nazomer van 1968 de strandweg aan te besteden, zo dat de toeristen in de zomermaanden geen last zullen hebben van de werk zaamheden. Onder de 122 slachtoffers van de vliegramp met een Boeing-707 in Zuid- west-Afrika zijn naar alle waarschijn lijkheid zes Nederlanders. De Boeing stortte zaterdagavond neer. Slechts zes mensen overleefden het ongeluk. Volgens opgave van de luchtvaart maatschappij Sud Afrikaanse Lug- diens zijn de namen van de omgeko men Nederlanders: J. Peters (45), C. van Elten, T. de Groot, J. Smit en G. en M. Krommenhoek. Nadere bijzon derheden werden niet verstrekt. Het dagelijks bestuur van het Inter nationaal Olympisch Comité (IOC) heeft in Lausanne besloten de 71 leden weer te laten stemmen over het deel nemen van Zuid-Arika aan de Spelen in Mexico. De aanbeveling wordt gedaan dat het niet verstandig zou zijn Zuid- Afrika aan de Spelen te laten deelne men. Om Zuid-Afrika te weren zullen er 36 tegenstemmers moeten zijn. Dit besluit wordt algemeen gezien als een persoonlijke nederlaag voor de voorzitter, Avery Brundage. In deze mededeling zijn de gemid delde cijfers van de LEI-bedrijven in Zuidwest-Friesland over 1966/’67 ver geleken met die over 1965/’66. Doordat het berekende loon per ha voor boer en gezinsleden maar weinig veranderde, steeg het arbeidsinkomen van het gezin per ha in grote lijnen evenveel als het netto-overschot per ha. Door de stijging van de betaalde loonpost, nam het totaal arbeidsinko men meer toe dan het arbeidsinkomen van het gezin. Het totale arbeidsinkomen per vol waardige arbeidskracht steeg op klei, klei op veen en veen met respectieve lijk f2577,—; f2852,— en f2342,—. De opbrengstprijs van de melk steeg met 2,50 2,70 cent; de kostprijs met 1,20 1,60 cent. Het rendement van het vermogen ge ïnvesteerd in de inventaris, ging op klei en klei op veen met 3% en op veen met 2% omhoog. De bedrijfsgrootte nam toe. De be- werkingskosten per ha en per koe ste gen aanzienlijk. Ook het z.g. „saldo” (melkgeld plus omzet en aanwas rund vee min voerkosten) steeg per ha. Om dat de totale kosten op alle grond soorten minder stegen dan de totale opbrengst nam het netto-overschot toe. Namens Dorpsbelang Terzool sprak de heer A. Abma. Hij merkte op, dat Terzool het leeuwendeel van de be woners heeft „geleverd” en ,,’t binne de minsten ek noch net”. Het huis staat op een ideale plaats. Van harte geluk gewenst. Onder veel hilariteit vertelde hij. dat men ook al aan een sjoelbak had gedacht. Maar men was er van terug gekomen en het werd een enve loppe met inhoud. Drie dames lazen vervolgens een verhaal op rijm voor en boden namens de drie vrouwenverenigingen een elek trische klok aan. Namens de kerk voogdij verklaarde de heer Van der Kooi het mooi te vinden dat het huis Zaterdagavond had de sport- en ont spanningsvereniging P.T.T. afdeling Sneek haar jaarlijkse feestavond in hotel „Hanenburg”. De toneelvereni ging „Postale” uit Heerenveen voerde de klucht „Pension Drie” van Johan B laaser op. Het was een stuk in drie bedrijven met veel humor. Vijf spelers van Ajax zijn opgenomen in de selectie voor het Nederlands voetbalelftal, dat op woensdag 1 mei in Warschau tegen Polen speelt. Het zijn Cruyff, Groot, Muller, Suurbier en Swart. Bondscoach Georg Kessler koos de Feijenoorder Moulijn niet, daar hij de Rotterdammer op het ogenblik nog niet helemaal in vorm acht. De overige geselecteerden zijn: Klijnjan (DFC), Israel, Romeijn en Jansen (allen Feijenoord), Warnas en Van Zoghel (beiden Go Ahead), Van Beveren, Eijkenbroek en Pijs (allen Sparta), Van der Kuylen (PSV) en Pahlplatz (FC Twente). Woensdag komt de groep voor de eerste centrale training in Zeist bijeen. In Drachten zal binnenkort worden begonnen met de bouw van een ver- zorgingsflat. Deze zal worden gebouwd door N.V. Aannemingsmaatschappij „Friso” te Sneek in gietbouwsysteem. De christelijke woningbouwvereniging „Talma” te Drachten gaf het make laarskantoor Bos en Wind in Sneek opdracht om een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheden voor de bouw van een verzorgingsflat in Drachten. Via het kantoor Bos en Wind kwam men tenslotte tot overeenstem ming over het ontwerp, dat door archi tect P. R. Bloemsma te Overveen werd gemaakt. De flat wordt veertig meter hoog en zal dertien woonlagen bevat ten, die samen 130 tweekamerwoningen en 25 driekamerwoningen tellen. De totale kosten bedragen ongeveer zes miljoen gulden. »s’ Het ongeval gebeurde omstreeks kwart voor zeven. Het busje, eigendom van de fa. Sijpersma te Sneek en be stuurd door de 18-jarige P. Bruinsma. reed in de richting Lemmer. Vermoe delijk door te hoge snelheid raakte het voertuig in een bocht van de weg in een slip, het kwam naast de rijbaan en sloeg over de kop. Veldhuis had een bloedende wond aan zijn achterhoofd. Geen van de andere inzittenden werd gewond. Het busje werd zwaar bescha digd. Het gemeentelijk bejaardencomplex „Heechfinne” te Sijbrandaburen werd zaterdagmiddag officieel door burgemeester J. van den Bent van Rauwer der- hem geopend. Het werd een groot feest, muzikaal opgeluisterd -door het mu ziekkorps Concordia uit Gauw. Bij zomerse temperatuur ging men in op tocht van café Van der Zee naar het huis, dat acht geriefelijke woningen telt. Daar werd de Friese vlag gehesen, het korps speelde het Frysk Folksliet, dat door de toeschouwers spontaan werd meegezongen. Een driewerf hoera klonk op en toen kon men het fraaie gebouw bezichtigen. Het complex maakt een degelijke indruk. Behalve de acht woningen is er een recreatiezaaltje in ’t midden, waar de 11 bewoners 3 echtparen en 5 alleenstaande dames kunnen sjoe len, dammen, kaarten enz. Men woont er volkomen zelfstandig, slechts ver bonden door een gemeenschappelijke lange gang. De woningen zijn behoor lijk ruim en bevatten een hal (met trap naar boven), woonkamer, slaap kamer, keuken, badkamertje, bijkeu ken en boven nog een slaapkamer en ruime zolder. Er is centrale verwar ming. De kosten hiervan inbegrepen, is de totale huur f 27,— per week (de „kale” huur is f 20,Aan de voor kant is een mooie vijver in een nu nog zwarte tuin. De naam „Heechfinne” vindt zijn oorsprong in het land van dezelfde naam waarop het gebouw is verrezen. De opening met de daad gebeurde na een bijeenkomst in café Van der Zee, waar verscheidene sprekers hun vreugde uitten over de totstandkoming van dit complex bejaardenwoningen. Om goed 2 uur kon de voorzitter van Dorpsbelangen, de heer A. Slotboom, een flink aantal belangstellenden wel kom heten. Daarna was het woord aan burgemeester Van den Bent om het gebouw voor geopend te verklaren. niet zo ver van de kerk staat. Ook hij had een enveloppe met inhoud. En zuster Praamsma had ook al een enve loppe gegeven, werd verteld. Het huis is onder architectuur van de heer J. H. Bouwman uit Sneek door fa. Riemersma uit Irnsum gebouwd. De heer Riemersma boo’d, mede na mens de andere medewerkers een klok aan. De heer H. Helbig was de woord voerder van de elf bewoners. „We binne der allegearre tige bliid mei”, verklaarde hij. Dank aan het gemeen tebestuur en allen die meewerkten aan de totstandkoming. Onder luid gelach beloofde hij: „Hwannear ’t der yn ’e Heechfinne in lytse poppe berne wurdt, giet de flagge omheech”. Op zijn beurt overhandigde hij een enveloppe met inhoud aan de „schoonmaaksters”. Burgemeester Van den Bent sprak tenslotte de hoop uit, dat de ouderen in Sijbrandaburen en Terzool Heech finne eens zullen bezoeken. Misschien is er voor Terzool op den duur ook eens een mogelijkheid voor dit soort woningen. Maandag 22 tot vrijdag 26 april Ten toonstelling schilders uit Sneek en de Zuidwesthoek I, in het Fries Scheepvaartmuseum, Kleinzand. Woensdag 24 april Ingelanden-verga- dering Waterschap „De Oosterhem- men” in het Himsterhüs. Aanvang ’s avonds 7.30 uur. Woensdag 24 april Kunst aan Allen, Sneek. Toneelgezelschap „Theater” met „Oneindige liefde” van André Roussin. Amicitia, ’s avonds 8 uur. Donderdag 25 april Alg. Ledenvergade ring Fries Scheepvaartmuseum in de bovenzaal van Rest. „Onder de Lin den”. Aanvang ’s avonds 8 uur. Le zing dr. G. J. Ubbink over „Dr. S. J. Galema en de choleraepidemie in Sneek van 1832”. Zaterdag 27 april 21e President Roose velt Mars over 5, 10, 15 en 25 km. Start 1 uur bij café Sikkens, Vee markt. Maandag 29 april Sigaren- en Pijprook- wedstrijd Sig. Mag. H. Stuurop in Rest. „De Poort van Cleef”, Markt straat. Aanvang 8 uur. Maandag 29 april Openbare vergade ring PvdA afd. Sneek in zaal Hanen burg. Aanvang ’s avonds 8 uur. Spr. drs. J. M. den Uyl, fractievoorzit ter 2e Kamer PvdA. M.m.v. Zang vereniging „Morgenrood”. Dinsdag 30 april (Koninginnedag) Na tionale Autocrosen Parachutesprin gen te Makkum. Aanvang 1.30 uur. Vrijdag 3 mei Openbare les in de Chr. Technische School, Van Schouwen burgstraat 19, van 18.30-20.30 uur. Zondag 12 mei Cantate-uitvoering Mar tini Cantory-Bolsward in de Martini kerk, ’s middags 2.45 uur. De voorzitter van de commissie voor streekbelangen, de heer C. Kerbert, wees er op, dat de leefbaarheid van Sijbrandaburen en Terzool door dit huis is vergroot. Bovendien wordt er a.h.w. bewezen dat hef leven op het platte land nog zin heeft. Dit huis is ook een symbool van gemeenschapszin. De heer Kerbert adviseerde het gemeentebe stuur om zoveel mogelijk te bouwen. Hij sprak de hoop uit dat het verande ren van woning voor de bewoners van het huis niet al te moeilijk is geweest en dat het nieuwe begin mee zal val len. Namens de commissie overhan digde hij een enveloppe met inhoud. De heer De Jong sprak namens de ANDO (drankbestrijders) en bood een sjoelbak aan. Mevrouw Van den Bent feliciteerde de gemeente hartelijk na mens de VHV, zowel gemeentelijk als provinciaal. Oorspronkelijk zou er een sjoelbak worden aangeboden, maar toen men hoorde dat er al een was, werd besloten de overgordijnen voor de recreatiezaal aan te bieden. Mevrouw Hobma vertelde dat er in Sijbrandaburen een collecte was ge houden. Namens alle inwoners over handigde zij de burgemeester een be drag van f 463,50 om iets voor de recreatiezaal te kopen. Fantastisch! was het commentaar van velen. bloemen, van cafe Van der Zee naar „Heechfinne” waren gemarcheerd, werd de Friese vlag gehesen door bur gemeester Van den Bent, samen met de heer Slotboom. Om ongeveer acht uur kon voorzitter S. Graafsma een flink aantal leden welkom heten. In het bijzonder de di rectie van telefoondistrict Leeuwarden. De klucht speelde zich af in het pen. sion van Driekus, oftewel Drie. Drie is een man die niet veel met de gasten op heeft en vaak de draak met hen steekt. Behalve het dienstmeisje Leentje heeft hij geen personeel. Hij speelt zelf voor portier, kok, piccolo en natuurlijk directeur. Drie is de hoofd persoon van het stuk. De acteur speelde zijn rol geweldig. Zijn stijl had veel weg van die van Tom Manders, beter bekend als Dorus. Dini, zijn vrouw vormde een grote tegen stelling. Zij regelt alle voorkomende zaken, vooral de financiële. Zij heeft veel met de gasten op. Een van deze gasten is Ton van Maarlense, een jongmens die denkt zijn geld in de muziek te kunnen verdienen. Dat deze gedachte niet helemaal juist was, be wees het feit dat hij nog drie maanden achterstallig kostgeld moest betalen. Hij is een vaste pensiongast. De andere vaste gast is Dons, een oude man met een tik. Zijn hobby is bloemen kweken. Van Runten en Zwiep, industrieel, en Augustine, zijn vrouw, zijn gasten, die hun vakantie door willen brengen in Pension Drie, omdat een kennis heeft gezegd dat het daar zo rustig is. Van deze rust merken ze helaas zeer wei nig. Als Drie niet ruzie heeft met zijn vrouw, dan heeft hij het wel met Leentje. Zij heeft een oogje op Ton, de musicus. Op een morgen heeft zij hem een krant gebracht, waarop ze „I love you” heeft geschreven. Door een ongelukkige samenloop van om standigheden krijgt Drie deze krant in handen. Dat heeft tot gevolg dat Leentje ontslagen wordt. Dit was een zwak punt in het stuk. In het vol gende bedrijf speelde Leentje namelijk weer gewoon mee. Marie Koopman en haar zoon Miel komen ook nog een weekje logeren. Marie is familie van Drie en Dini. Miel heeft een oogje op Leentje. die hier aanvankelijk niet zo enthousiast voor is. Als Van Runten en Zwiep en zijn vrouw komen logeren, komen ze tot een onaangename ontdekking. Ton, de musicus, is namelijk hun neef, waar mee ze gebroken hebben, omdat hij zijn studie eraan heeft gegeven om in de De burgemeester vertelde, dafc men nu pas de officiële opening hield om de bewoners eerst wat aan hun nieuwe omgeving te laten wennen. Het huis is nl. al een tijdje bewoond. Het heeft lang geduurd voor het zo ver was. En dat kwam o.m. door het woningtoewij- zigingsbeleid van de regering. Jaren lang kon er in Rauwerderhem maar weinig gebouwd worden. Nu er wat meer ruimte is, kan er ook voor de bejaarden wat gedaan wordep. In sommige tehuizen raak je de binding met het dorp knvijt. Tegen woordig staat men meer dp het stand punt, dat de mensen zo lang mogelijk zelfstandig moeten blijven. Na veel overleg heeft men daarom dit systeem gekozen van aparte woningen aan één gangetje. Zo blijft men toch gemakke lijk met elkaar in contact, hoe slecht het weer ook mag zijn. Ook in geval van ziekte is dat van belang. Binnenkort zullen in Rauwerd soort gelijke bejaardenwoningen gereed ko men, terwijl ze in Irnsum eveneens ge bouwd yzorden. De burgemeester be sloot zijn toespraak met zijn erkente lijkheid uit te spreken voor de drie vrouwenverenigingen, die voor de schoonmaak van het huis zorgden. muziek door te gaan. Bella, de dochter van de pensionhouder en zijn vrouw, wordt verliefd op Ton. Miel Koopman, de levenslustige jongeman, gaat een tuinfeest houden, waaraan zelfs de Van Runten en Zwieps mee doen. Ze ston den aanvankelijk afwijzend tegenover alle andere mensen in het pension. Ton maakt de verhouding met zijn oom en tante weer goed door de muziek op te geven. Hij wil weer gaan studeren. Zijn oom biedt hem echter zijn functie (directeur) in de fabriek aan. Na enige aarzeling en aandringen van Bella be sluit Tön het aanbod aan te nemen. Op het tuinfeest worden de verlovin gen van Ton en Bella en Miel en Leentje bekend gemaakt. Het was een klucht waarbij wél werd gelachen, maar het verhaal was zonder pretenties. Het souffleren was soms hinderlijk in de zaal hoorbaar en de verschillende spelers (behalve Drie) hadden nogal eens moeite met de tekst. Tussen het tweede en derde bedrijf werd er een verloting gehouden. De prijzen waren beschikbaar gesteld door de Vereniging van Sneker Zakenlieden. Na afloop werd er nog gezellig ge danst op de muziek van „The Midnight Four”. Nadat de genodigden, met de muziek voorop en een aantal meisjes met bloemen, van café Van der Zee

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1